Αποστολέας Θέμα: Αν με Αγαπούσες...  (Αναγνώστηκε 2389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Αν με Αγαπούσες...
« στις: 01/07/12, 05:05 »
Είναι ένα τραγούδι σε μουσική κι ερμηνεία Γιάννη Παπαχατζή, στίχους Ιανού Μυτηλιναίου κι ενορχήστρωση δική μου. Το έβαλα σ' αυτή την κατηγορία, γιατί δεν ήξερα που αλλού ταίριαζε, μιας και δεν έχω γράψει εγώ τη μουσική. Το τραγούδι, είναι αυτό:


Γιάννης Παπαχατζής - Αν μ' αγαπούσες πιο πολύ



Είναι ίσως η καλύτερη παραγωγή μου. Ολοκληρώθηκε φέτος, το Σ.Κ. πριν τη Μεγάλη Βδομάδα.


Λεπτομέρειες:
Κατ' αρχάς, εργάζομαι στο Cubase 5. Δεύτερον, θυμίζω πως όπως σε κάθε παραγωγή μου, με μπόλικη υπομονή κι αρκετό χρόνο, προγραμματίζω νότα νότα το τι θα παίζει ο κάθε βιαστής (VST). Δεν είναι κάτι εύκολο, δεν είναι όμως και κάτι αδύνατο. Όσα γράφτηκαν με μικρόφωνο, γράφτηκαν με το AKG Perception 100 μιας και τότε ήταν το μόνο "σοβαρό" στουντιακό μικρόφωνο που διέθετα.
-Πιάνο, ακούμε το Edirol Super Quartet, με μία δόση Reverb μέσω FX-channel track, του RoomWorksSE, το preset cathedral.
-Strings, ακούμε Edirol Orchestral.
-Τύμπανα, ακούμε Addictive Drums (overhead και room χωρίς κομπρέσσορα, ενώ στην κάσα έχω βάλει overdrive γιατί τονίζει ωραία τη μύτη, ειδάλλως, η κάσα των Addictive, έχει ψόφια ατάκα, δηλαδή ιδανική χροιά για πιο vintage ακούσματα). Το Snare των Addictive με τρελαίνει!
-Στη φωνή, έχω βάλει insert το Multiband Compressor, preset "clear vox" και την έχω στείλει και λίγο στο RoomWorksSE. Έχω κάνει ελάχιστες διορθώσεις με το ενσωματωμένο Melodyne του Cubase 5, γιατί τα μικροδιαστήματα που κάνει ο Γιάννης αυθόρμητα, δεν τον ενοχλούν και πιστεύει πως αν τα κάνω να είναι πάνω στη νότα, του ακούγεται η φωνή ψεύτικη.
-Στις ακουστικές, δεν έχω βάλει κάποιο εφέ.
-Το μπάσο, είναι το ηλεκτρικό άταστο 5χορδο Warwick, το οποίο είναι Jazz Bass, με τους δύο μαγνήτες ανοιχτούς, με πολύ απαλό παίξιμο απ' τα δάχτυλα του δεξιού χεριού, πάνω απ' το Neck μαγνήτη, με ρυθμισμένους τους μαγνήτες Active (υπάρχει δυνατότητα active-passive, ανάλογα τα γούστα και τον εξοπλισμό. Είναι οι μαγνήτες Seymour Duncan Basslines), χωρίς ενισχυτή, απευθείας Line.
-Στις ηλεκτρικές, έχω χρησιμοποιήσει τη Fender Stratocaster Made in Mexico, με ανοιχτούς bridge και μεσσαίο μαγνήτη (έχει τρεις μονούς), με την πένα να χτυπάει στη μέση περίπου απ' τους δύο αυτούς μαγνήτες. Έχει γραφτεί με line κι έχω χρησιμοποιήσει insert το AmpSimulator, Preset Solo100 και τις έχω στείλει λίγο και στο RoomWorksSE. Μετά από καιρό, συνειδητοποίησα πως έπρεπε να είχα βάλει και Chorus.


Οι ηλεκτρικές και η φωνή, ήταν πιο χαμηλά και τα έδωσα πιο ψηλά, ύστερα από απαίτηση του Γιάννη. Ήταν μία δουλειά ωραία, για την οποία και πληρώθηκα σαν ενορχηστρωτής και σαν στουντιοπαραγωγός. Το Mastering, έγινε με Auto Audio Mastering System, preset "@PopRMS". Προτίμησα να μην το κάνω εγώ, γιατί ο χώρος μου, δεν είναι ιδανικός και γιατί το αυτί κολλάει σε κάποιες συχνότητες όταν ασχολείται κάποιος για καιρό με ένα project και θέλει πολύ καιρό για να ξεκολλήσει.


Αναρωτιέμαι πώς να σας φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν με Αγαπούσες...
« Απάντηση #1 στις: 01/07/12, 14:18 »
το λοιπόν:
ήχος μπάσου πολύ ωραίος
πιάνο...υπέρτατο...ειδικά το χώσιμο στο ρεφραιν
ηλεκτρικές, ήχος και παίξιμο πολύ καλά!
γενικώς μίξη και παραγωγή όλα πολύ καλά....
το break των ντραμς κάπου στη μέση πριν το πρώτο σόλο υπέροχο....το άκουσα 3 φορές εκείνο το σημείο...

η μόνη ένστασή μου (αλλά βασική) είναι η φωνή....το παιδί έχει καλή φωνή αλλά γι'αυτό που περίμενα (κάτι το επαγγελματικό δλδ) δεν μου κολλούσε....ίσως να ναι η χροιά...


ΥΓ.
όταν είναι να γράψω άσχημα στεναχωριέμαι γιατί σκέφτομαι την πιθανή απογοήτευση του αποδέκτη...
από την άλλη, γι αυτό βάζουμε κομμάτια εδώ, για κριτική...βοηθάει να γίνουμε καλύτεροι και, αν ανέβαζα κομμάτι εγώ, αυτές τις παρατηρήσεις θα κυνηγούσα για να γίνω καλύτερος...

Αποσυνδεδεμένος rosedoukas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αν με Αγαπούσες...
« Απάντηση #2 στις: 02/07/12, 18:21 »
Ωραία δουλειά μπράβο,πάντα τέτοια.Δεν ασχολούμαι  καθόλου με το τεχνικό κομμάτι του όλου εγχειρήματος ,εφόσον το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ.Όλα τα όργανα δίνουν τα ρέστα τους και η φωνή μου άρεσε επίσης.Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον είναι  μοιραίο, θα αγαπηθείτε πιο πολύ...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αν με Αγαπούσες...
« Απάντηση #3 στις: 03/07/12, 02:48 »

το λοιπόν:
ήχος μπάσου πολύ ωραίος
πιάνο...υπέρτατο...ειδικά το χώσιμο στο ρεφραιν
ηλεκτρικές, ήχος και παίξιμο πολύ καλά!
γενικώς μίξη και παραγωγή όλα πολύ καλά....
το break των ντραμς κάπου στη μέση πριν το πρώτο σόλο υπέροχο....το άκουσα 3 φορές εκείνο το σημείο...

Με τιμάνε τα λόγια σου. Ειδικά για τα ντραμς, δικαιώνομαι, γιατί υπήρχαν κάποια άτομα που υποστηρίζουν πως τα τύμπανα που γράφω, ακούγονται υπερβολικά κι ότι ένας αληθινός ντράμερ, δε θα μπορούσε να τα παίξει (παρ' όλο που ό,τι γράφω, το έχω ακούσει λάιβ από ντράμμερς, είτε που έχω παίξει μαζί τους, είτε που έχω πάει να τους ακούσω). Γενικά τα ντραμς, είναι απ' τα αγαπημένα μου μουσικά όργανα και δίνω τεράστια σημασία σ' αυτά.


η μόνη ένστασή μου (αλλά βασική) είναι η φωνή....το παιδί έχει καλή φωνή αλλά γι'αυτό που περίμενα (κάτι το επαγγελματικό δλδ) δεν μου κολλούσε....ίσως να ναι η χροιά...

Ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου. Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσα να φτιάξω την οποιαδήποτε ατέλεια με τα μέσα που διαθέτω, ειδικά σε περίπτωση που ο τραγουδιστής δε θέλει να κάνει πολλά takes (δε μιλάω για το Γιάννη, αλλά γενικά) και δεν είναι και σε καλές μέρες τραγουδιστικά.

Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον είναι  μοιραίο, θα αγαπηθείτε πιο πολύ...


Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα κάνεις κάποιο σουξέ, γιατί το 'χεις με το συνειρμό ωραία κι αυτό, είναι κάτι που βοηθάει στην έμπνευση. Ένας φίλος λέει ότι οι συνειρμοί, παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για τη συγγραφή ωραίου στίχου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν με Αγαπούσες...
« Απάντηση #4 στις: 03/07/12, 11:12 »
πως τα τύμπανα που γράφω, ακούγονται υπερβολικά κι ότι ένας αληθινός ντράμερ, δε θα μπορούσε να τα παίξει
δε θα "μπορούσε" ή δε θα έπαιζε έτσι το κομμάτι? γιατί δεν έχεις γράψει κάτι και τραγικά δύσκολο τεχνικά....είναι θέμα επιλογής τρόπου παιξίματος....

Ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου. Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσα να φτιάξω την οποιαδήποτε ατέλεια με τα μέσα που διαθέτω, ειδικά σε περίπτωση που ο τραγουδιστής δε θέλει να κάνει πολλά takes (δε μιλάω για το Γιάννη, αλλά γενικά) και δεν είναι και σε καλές μέρες τραγουδιστικά.
σ'αυτό δεν ξέρω να σου πω κάτι...ούτε τραγουδάω αλλά ούτε ασχολούμαι τόσο με τα ηχοληπτικά  :-\

οι συνειρμοί, παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για τη συγγραφή ωραίου στίχου.
ωραία παρατήρηση και μου φαίνεται πως έχει αρκετή βάση...!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αν με Αγαπούσες...
« Απάντηση #5 στις: 10/07/12, 15:36 »
Κάτι άλλο. Αναρωτιέμαι αν το πιάνο σας ακούγεται ωραίο ή αν σας έσπασε τα νεύρα η μονοτονία  ???