Αποστολέας Θέμα: Επιλογη πολυεφε rack  (Αναγνώστηκε 9359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Επιλογη πολυεφε rack
« στις: 24/02/15, 16:29 »
Kaλησπερα σε ολη τη παρεα.Θεματακι για συζητηση και αποριες
Σαν rig εχω τον ht5 με 2χ12 cab-λουπα ενα delay-μπροστα wah και καρφι στη κιθαρα.
Επειδη θελω να εμπλουτισω λιγο τον ηχο μου με ενα chorus-reverb σιγουρα ελεγα να πουλησω τα υπαρχοντα πεταλια(εκτος του wah)
και σκεφτομουν για g major μιας και εχει παρα πολλα εφε και σαν τιμη ειναι αντιστοιχο με το να παρω 2-3 πεταλια
Yπ οψην πεζω μονο στο σπιτι χωρις μετακινησεις κλπ απο θεμα χρηστικοτητας αρα με συμφερει(λογικα) το ολα σε ενα ..
Σαν σκεψη αξιζει το εγχειρημα?
Oποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη για αλλο πολυεφφε κλπ


*Εχω και ενα distortion πεταλι που πλεον δεν χρησιμοποιεται μιας και παιρνω τα βρωμικα απο τον blackstar  0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/15, 16:45 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #1 στις: 24/02/15, 17:50 »
Αν πας στη λύση του rack system (g major) θα χρειαστείς κάποιο Midi controller για να μπορείς να διαχειρίζεσαι τα fx, αλλιώς θα πρέπει να το κάνει με το χέρι από το g major. On/off fx, αλλαγή preset κτλ.
Επίσης αν δεν έχεις δουλέψει με αντίστοιχα εφέ, θα πρέπει να φας το manual και ίσως σε δυσκολέψει λίγο η μεγάλη παραμετροποίηση που έχει. Το συγκεκριμένο είναι εξαιρετικό πολυμηχάνημα, έχει τα πάντα.
Αν χρειάζεσαι ένα reverb και ένα chorus γνώμη μου καλύτερα να πας σε δύο ποιοτικά πεταλάκια, αν και εφόσον το Delay σου σε ικανοποιεί θα είσαι οκ.
Αν θες να πειραματιστείς με διάφορα fx κτλ, το g major το ξαναλέω είναι εξαιρετικό μηχάνημα, αλλά ίσως πήγαινες σε κάτι floor based (υπάρχουν πολλές και εξαιρετικές περιπτώσεις από boss, digitech vox κτλ)
Θα σου πρότεινα να πας σε rack αν σκέφτεσαι μελλοντικά να φτιάξεις κάποιο rack based project, αν όχι δεν υπάρχει λόγος. Μπορείς να δεις το Nova System της TC επίσης, το οποίο έχει όλα τα fx που θα χρειαστείς έτοιμο σε floor based κατασκευή.


Αυτά τα ολίγα :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #2 στις: 24/02/15, 17:52 »
Αν θες μόνο rack, αγνόησέ με.

Nova System. Έχω παίξει με το G-System παλιού μου δασκάλου μερικές φορές και τα εφέ του μου άρεσαν πολύ. Το Nova δανείζεται από το G, απλά σου δίνει λιγότερα, η ποιότητα παραμένει τοπ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #3 στις: 24/02/15, 18:00 »
H αληθεια ειναι οτι στο απωτερο μελλον (πολλλυ απωτερο ομως) ισως εφτιαχνα ενα rack με τελικο-προενισχυτη αρα θα χω και τα εφφε ετοιμα.Για το midi controler το ξερω και γω οτι χρειαζεται αλλα δεν νομιζω οτι θα με απασχολησει τουλαχιστον αμεσα μιας δεν εχω θεμα αλλαγη presets με το χερι.Αλλο μειονεκτημα που μπορει να αποτελει ''θεμα'' ?
Φιλε Δημητρη μονο για rack μονο σκεφτομαι μιας και σαν βαση του ηχου μου ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος με το κεφαλι μου οποτε θελω μονο εφφεδακια και τιποτα αλλο + ενα screamer καποια στιγμη
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/15, 18:05 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #4 στις: 24/02/15, 18:11 »
Κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι με εσένα μάλλον.
Δεν μου αρέσουν τα floor-based εφέ. Κι εγώ στο σπίτι παίζω αποκλειστικά. Έχω υπερ-ευχαριστηθεί το Digitech GSP1101.

Αν παίζεις με ακουστικά ή σε ενδιαφέρει και η εγγραφή/playback νομίζω τα rack-mounted είναι ότι πρέπει. Με έχει βολέψει ότι το έχω στο γραφείο με το PC, αρπάζω την κιθάρα, βάζω τα ακουστικά μου και παίζω. Το 'χω συνέχεια συνδεδεμένο με το PC, οπότε το χρησιμοποιώ και για να γράφω καμιά αρλούμπα ή να παίζω κάνα backing track κλπ.

Τα ίδια κάνω και με ένα Zoom G3, αλλά δεν με βόλεψε. Αν υπήρχε Zoom G3 σε rack-mounted, το άλλαζα επί τόπου  ;D

Για midi controller, νομίζω ένα απλό πετάλι (πχ Behringer FCB1010) θα σου κάνει δουλειά.
Αν είσαι του diy ρίξε μια ματιά εδώ.

Πάντως, από την άλλη πλευρά, επειδή εδώ μαζευόμαστε 2-3 φορές το μήνα και παίζουμε, διάφοροι φίλοι, η αλήθεια είναι ότι το Digitech δε με βολεύει. Δεν έχω το κουράγιο να αποσυνδέω/μετακινώ/ξανασυνδέω κ.ο.κ. ακόμα και μέσα στο ίδιο σπίτι, απλά μετακινώντας το σε άλλο δωμάτιο. Εκεί το Zoom G3 βγάζει τα λεφτά του...

Καταλήγοντας, αν παίζεις μόνος συνήθως και δεν πρόκειται να το μετακινήσεις, go for it (και πες μας και πως είναι, γιατί ψήνομαι κι εγώ  ;D ).

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #5 στις: 24/02/15, 18:12 »
Είχα τον ενισχυτή σου και τον δούλευα σε 4-cable-method με μια digitech ipb10. Αν φτιάξεις το unity gain είναι εκπληκτικό το αποτέλεσμα που παίρνεις. Λόγω του ότι έχει και πολλά εφε που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μπροστα (overdrives, distortions, whammy, wah κτλ) αλλά και όλα τα delay, chorus κτλ για το fx loop. Αν σκέφτεσαι να φτιάξεις rack system όπως λες, πάνε σε rack fx, σίγά σιγά πάρε και ένα midi board. Δες και τη λύση του Nova system πάντως (το οποίο επίσης έχει drive/dist και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο input με 4-cable-method και να εξαλείψεις και την ανάγκη για screamer με τη μία)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/15, 18:19 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #6 στις: 24/02/15, 18:18 »
Βασικα ψημενος ημουν δικαιολογιες και αφορμες εψαχνα  ;D
Ευχαριστω παιδια οποτε το προχωραω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #7 στις: 25/02/15, 00:22 »
Δες και τη λύση του Nova system πάντως (το οποίο επίσης έχει drive/dist και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο input με 4-cable-method και να εξαλείψεις και την ανάγκη για screamer με τη μία)
Όχι, δεν μπορείς.. ή όλα εμπρός, ή χωρίς dist/comp στο loop.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #8 στις: 25/02/15, 11:27 »
H αληθεια ειναι οτι στο απωτερο μελλον (πολλλυ απωτερο ομως) ισως εφτιαχνα ενα rack με τελικο-προενισχυτη αρα θα χω και τα εφφε ετοιμα.Για το midi controler το ξερω και γω οτι χρειαζεται αλλα δεν νομιζω οτι θα με απασχολησει τουλαχιστον αμεσα μιας δεν εχω θεμα αλλαγη presets με το χερι.Αλλο μειονεκτημα που μπορει να αποτελει ''θεμα'' ?

Εαν σχεδιάζεις όπως αναφέρεις και εσύ να καταλήξεις σε σύστημα rack, θεωρώ IMHO ότι είναι πολύ πιο πολύπλοκο στο στήσιμο και στις ρυθμίσεις  ένα σύστημα με δύο ξεχωριστές μονάδες εφέ & προενισχυτή σε σχέση με ένα σύστημα βασισμένο σε πολυμηχάνημα (που περιλαμβάνει και τα 2) όπως πχ τα ακόλουθα: Digitech GSP 1101 (που αναφέρθηκε παραπάνω και το θεωρώ τρελό VFM), Avid Eleven Rack, Line6 Pod HD Pro X, ... , AxeFX II (Τα έβαλα με σειρά κόστους  ;) ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #9 στις: 02/04/15, 18:41 »
Τελικα κατεληξα σε αγορα του εν λογω rack  ;D
Πολυ μπερδεμα ομως και θελει ΠΟΛΥΥΥ ψαξιμο καμια σχεση με πεταλια που ειναι plug en play..  ::)
Βεβαια και οι δυνατοτητες του ειναι απειρες ειδικα για καποιον hobbista στον αθλημα

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #10 στις: 02/04/15, 19:55 »
Στο είπαμε, αλλά αφού μπήκες στο χορό καλή αρχή! Είναι εξαιρετικό unit, η tc δεν αστειεύεται με τα προιόντα της. Όταν είχα πάρει το G System, είχα βρει πολλά βίντεο που με βοήθησαν όσο αφορά το σετάρισμα και το βασικό προγραμματισμό στο utube channel της Tc Electronics, δες λογικά θα υπάρχει αρκετό υλικό και για το g major. Πάντως τουλάχιστον για το σετάρισμα (input/output, unity gain,m σειρά εφε κτλ) συμβουλέψου το manual, θα δεις ότι έχει πολλές δυνατότητες που βέβαια με ένα midi board εκτοξεύονται (amp channel switching για παράδειγμα)
White noise

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #11 στις: 02/04/15, 20:44 »
 ;)  Ευχαριστω να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #12 στις: 30/04/15, 03:00 »
Προσανατολιζομαι σε αγορα midi controler και συγκεκριμενα εχω δει το [/size]Behringer FCB1010
Εχει καποιος γνωμη για το συγκεκριμενο?

[/color]

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #13 στις: 30/04/15, 09:37 »
Παράθεση από: giorgos1990 link=topic=88786.msg710123#msg710123
Εχει καποιος γνωμη για το συγκεκριμενο?

Είναι μια χαρά, στα θετικά εχει πολλά ρυθμιστικά και 2 Exp pedals και δέχεται και αναβάθμιση με τσιπ. Στα αρνητικά τα Exp pedals έχουν μειωμένο εύρος, και το πετάλι είναι κτήνος και βαρύ, κάνει πολύ διαφορά στο κουβάλημα.

Αν δεν έχεις εμπειρία με προγραμματισμό MIDI μπορεί να δυσκολευτείς, αν δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τα Exp pedals, ένα απλούστερο και ελαφρύτερο πεταλι θα ήταν καλύτερα, όπως το Midi Moose.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/15, 09:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #14 στις: 30/04/15, 12:30 »
Τα expression  pedals ειναι must κατα την αποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #15 στις: 30/04/15, 13:32 »
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
θα τα χρειαστεις αργα η γρηγορα....οποτε παρτα απο την αρχη....

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #16 στις: 30/04/15, 14:44 »
Και γω αυτης της γνωμης ειμαι οτι αν παρω γενικα να υπαρχουν απο την αρχη ωστε αν τα χρειαστω να μη πουλαω αγοραζω παλι..
Για το Μοοse το χω δει και αυτο αλλα σε μεταχειρισμενο πεζει σε ιδια τιμη με το FCB που εχει πολλα ++ οπως τα pedals αλλα δε ξερω απο ποιοτητα τι γινεται αφου εναι ακριβοτερο.
Ανδριανε midi δεν εχω καθολου πειρα αλλα για ολα υπαρχει πρωτη φορα νομιζω 0:)
Βλεπωντας πολλα demo οτι οι δυνατοτητες ειναι απειρες με τετοια μηχανακια οποτε νομιζω ειναι μια καλη επενδυση και λεφτα που πιανουν τοπο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #17 στις: 30/04/15, 15:25 »
Μια χαρά, go for it.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη πολυεφε rack
« Απάντηση #18 στις: 30/04/15, 15:54 »
Κατι που ειδα και δε μαρεσει ειναι αυτο εδω βασει απο το official site της Tc
http://support.tcelectronic.com/entries/21554221-G-Major-G-Major-2-G-System-How-to-control-Blackstar-HT-5-new-channel-switching
Eγω εχω τη πρωτη εκδοση χωρις το reverb-αρα δεν δεχεται ελεγχο για αλλαγη καναλιου (τo οποιο το θελω  :-\  )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 19:00
από bluesbreaker
4 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 21:46
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
8 Απαντήσεις
4329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 11:24
από Akis94
11 Απαντήσεις
11298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 19:05
από kkmspm (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
7806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/14, 00:22
από mousakas
6 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 11:17
από Pavl0s
Πολυεφέ

Ξεκίνησε από tolisguitar12 Εφέ

6 Απαντήσεις
10823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 11:05
από tolisguitar12
27 Απαντήσεις
18025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/18, 09:54
από panixgr