Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική για jazz, blues, funk και ολίγη από ροκ (δεν άφησα κα  (Αναγνώστηκε 17594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
@isidorus:
Το γνωρίζω ότι φέρνει και με maple, απλά εκείνη τη στιγμή δεν είχε.

@Αντώνη
Δες και αυτή την Vintage V6M (δεν ξέρω αν ήδη προτάθηκε), έχει πολύ καλούς Wilkinson μαγνήτες  και hardware και από εμφάνιση "Γκιλμουρίζει" ;D (μαζί με έναν πχ Vox VT20+ ή έναν Fender Mustang I είσαι πολύ κοντά στο αρχικό σου Budget  ;) )

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v6m-electric-guitar-firenza-red-maple--71696
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Kosthrash, άσε γιατί με το Gilmour έχω μεγάλο θέμα  ;D


Ακούω ξανά και ξανά το Echoes Live στην Πομπηία και δε χορταίνω. ;D


Μία ερώτηση: Η CV η 50άρα σε σχέση με την 60άρα τι διαφορά έχει; Ποια θα είναι πιο εύκολη στο παίξιμο;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Kosthrash, άσε γιατί με το Gilmour έχω μεγάλο θέμα  ;D


Ακούω ξανά και ξανά το Echoes Live στην Πομπηία και δε χορταίνω. ;D


Μία ερώτηση: Η CV η 50άρα σε σχέση με την 60άρα τι διαφορά έχει; Ποια θα είναι πιο εύκολη στο παίξιμο;



Στα χαρτιά είναι ίδια ακριβώς τα μπράτσα σε γεωμετρία. Ένα μοντέρνο, μεσαίο προς λεπτό Straτ μπράτσο. Φυσικά υπάρχει η προφανής διαφορά rosewood (60s) και maple (50s) ταστιέρας. Από άποψη ευκολίας στο παίξιμο η 60s που είχα δοκιμάσει ήταν γλύκα. Δεν πιστεύω η 50s να έχει διαφορά εκτός αν σε ενοχλεί το maple. Προσωπικά θα κοίταζα την κόκκινη τη 50s κυρίως για εμφανισιακούς λόγους κι επειδή τη μόνη με maple που είχα την έχω δώσει.
Επειδή ανέφερε κάτι ο isidorus πιο πριν σχετικά με set-up, η cv60s custom tele μου, παρότι ήρθε σε ένα χαρτόκουτο από την άλλη άκρη της ευρώπης, όταν την πήρα στα χέρια μου ήθελε απλώς λίγο κούρδισμα. Έσφιξα ελάχιστα τη βέργα όταν έβαλα 10ρες για να αντισταθμίσω την μεγαλύτερη τάση που είχαν σε σχέση με τις μαμίσιες 9ρες.


ΥΓ Live at Pompei=αριστούργημα
ΥΓ2: έλεγες κάπου ότι παίζεις ηλεκτρακουστική; Πόσο καιρό; Μήπως προτιμάς πιο χοντρά μπράτσα; Όπως και να έχει καλό είναι να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις όσο πιο πολλές μπορείς.
ΥΓ3: να κι οι αδερφούλες με τους κλωνοποιημένους κιθαρίστες  ;D
Squier Classic Vibe Stratocaster Review part 1 (Thai)

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Τhanks!


Aυτό το αυτοκόλλητο πάνω στην κιθάρα που έχει βάλει το άτομο είναι ο Pikachu;  ;D

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Σιγά μην είναι και ο bulbasaur ;D
http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/uploads/Image/classicvibestrat60.jpg

Nα προσθέσω κι εγώ ότι η 60's που έχω παίξει είναι απίστευτη...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/12, 14:37 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου καλή χρονιά  :)


Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια και τις συμβουλές σας. Με τη συμβολή σας, μέσα στις γιορτές παρέλαβα μία CV καθώς και τον Bugera (φαγωθήκατε με τον Bugera  ;D , ορίστε τον πήρα) και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου σαν αρχάριος που είμαι, γιατί μπορεί να φανούν χρήσιμες και σε άλλα παιδιά:


1) Ξεκίνησα γυμναστήριο  ;D  Ε, μα, αυτός ο Bugera, καλός, χρυσός, αλλά δε σηκώνεται  ;D  Ούτε ο thomann αναφέρει κιλά στο site, μάλλον θα τους έχει χαλάσει η ζυγοπλάστιγγα  ;D
2) Θα αγοράσω ένα βανάκι της Nissan για να τον μεταφέρω, μιας και λόγω όγκου δε νομίζω ότι χωράει στο πορτ-μπαγκαζ του Πούντο, εκτός αν θέλω να κάνω σούζες με το αμάξι σαν αυτά τα αυτοκινητάκια που παίζαμε παλιά και που έπαιρναν ένα κέρμα στο πίσω μέρος (δραχμές τότε  ;D  )
3) Δεν έχει (ο Bugera πάντα) εφέ - ή εγώ δεν τα βρίσκω. Στην πρώτη περίπτωση, τι εξαρτήματα πρέπει να του βάλω για να κάνει εφέ, κόλπα, κωλοτούμπες, διπλό άξελ, τριπλό τόλουπ που λέει κι ο Κωστάλας και άλλα πολλά;  ;D  Πως θα γίνω ροκσταρ μάναααααα μου;  ;D
4) Η CV είναι όλα τα λεφτά. Τη βλέπω και λιώνω. Και μετά βλέπω τον Bugera και του λέω: πάλι εσύ; τι θα γίνει, θα χάσεις κανα κιλό;  ;D
5) Θα αλλάξω σπίτι γιατί πλέον με τον Bugera και την κιθάρα ο ζωτικός χώρος έχει λιγοστέψει σημαντικά και χρειαζόμαστε την Κομανέτσι για να σκουπίσει με τη σαρώστρα (θα ήμουν πολύ κακός άνθρωπος να ζητούσα από την καθαρίστρια να τα μετακινήσει, ή θα έπρεπε να της πληρώσω τη φυσιοθεραπεία μετά  ;D  ).


Εντάξει, για να μη σας πρήζω, όλα καλά πάνε, εφέ που θα βρω δεν ξέρω (αν και είμαι εφέ από μόνος μου  ;D  ) , ίσως ο Vox VT220 να ήταν καλύτερη επιλογή για τη φάση μου, αλλά μπορεί με τη βοήθειά σας να τη γλιτώσει ο Μπουγκέρας ο μόρτης ο καραμπουζουκλής  ;D


Καλή χρονιά να χουμε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χε....ωραίο ποστ! ευφάνταστο! ;D

καλά, τώρα είδες πως ο Bugera δεν έχει εφέ? παντού αναφέρεται πως έρχεται φορώντας μόνο τ'άρωμά του! :P

όσον αφορά τις συμβουλές για τα εφέ.....αν δε μας πεις τι εφέ, ακριβώς, χρειάζεσαι ή τουλάχιστον τι μουσική παίζεις....απαντήσεις δε θα λάβεις!

μη τον αλλάξεις πάντως....είναι καλή περιπτωσούλα για την τιμή του....πάρε μερικά πεταλάκια ή πεταλιέρα και κότσαρέ του τα μπροστά ή στο fx loop (ανάλογα το εφέ) και θα γίνεις πολύ γρήγορα rockstar! ;)

19 κιλάκια....δεν είναι άσχημα!!
(σελ.16 στο manual http://www.bugera-amps.com/PDF/Downloads/IMPL%20Grap%20PH_P0803_OI%20Web%20EN%20A4_2009-08-18_Rev.4.pdf )

ΥΓ.όπως και να χει καλορίζικα και καλόπαιχτα τα νέα παιχνίδια σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου καλή χρονιά  :)


Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια και τις συμβουλές σας. Με τη συμβολή σας, μέσα στις γιορτές παρέλαβα μία CV καθώς και τον Bugera (φαγωθήκατε με τον Bugera  ;D , ορίστε τον πήρα) και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου σαν αρχάριος που είμαι, γιατί μπορεί να φανούν χρήσιμες και σε άλλα παιδιά:


1) Ξεκίνησα γυμναστήριο  ;D  Ε, μα, αυτός ο Bugera, καλός, χρυσός, αλλά δε σηκώνεται  ;D  Ούτε ο thomann αναφέρει κιλά στο site, μάλλον θα τους έχει χαλάσει η ζυγοπλάστιγγα  ;D
2) Θα αγοράσω ένα βανάκι της Nissan για να τον μεταφέρω, μιας και λόγω όγκου δε νομίζω ότι χωράει στο πορτ-μπαγκαζ του Πούντο, εκτός αν θέλω να κάνω σούζες με το αμάξι σαν αυτά τα αυτοκινητάκια που παίζαμε παλιά και που έπαιρναν ένα κέρμα στο πίσω μέρος (δραχμές τότε  ;D  )
3) Δεν έχει (ο Bugera πάντα) εφέ - ή εγώ δεν τα βρίσκω. Στην πρώτη περίπτωση, τι εξαρτήματα πρέπει να του βάλω για να κάνει εφέ, κόλπα, κωλοτούμπες, διπλό άξελ, τριπλό τόλουπ που λέει κι ο Κωστάλας και άλλα πολλά;  ;D  Πως θα γίνω ροκσταρ μάναααααα μου;  ;D
4) Η CV είναι όλα τα λεφτά. Τη βλέπω και λιώνω. Και μετά βλέπω τον Bugera και του λέω: πάλι εσύ; τι θα γίνει, θα χάσεις κανα κιλό;  ;D
5) Θα αλλάξω σπίτι γιατί πλέον με τον Bugera και την κιθάρα ο ζωτικός χώρος έχει λιγοστέψει σημαντικά και χρειαζόμαστε την Κομανέτσι για να σκουπίσει με τη σαρώστρα (θα ήμουν πολύ κακός άνθρωπος να ζητούσα από την καθαρίστρια να τα μετακινήσει, ή θα έπρεπε να της πληρώσω τη φυσιοθεραπεία μετά  ;D  ).


Εντάξει, για να μη σας πρήζω, όλα καλά πάνε, εφέ που θα βρω δεν ξέρω (αν και είμαι εφέ από μόνος μου  ;D  ) , ίσως ο Vox VT220 να ήταν καλύτερη επιλογή για τη φάση μου, αλλά μπορεί με τη βοήθειά σας να τη γλιτώσει ο Μπουγκέρας ο μόρτης ο καραμπουζουκλής  ;D


Καλή χρονιά να χουμε.

Ας ξεκινήω με ένα μεγαλοπρεπές ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑ!!! Φοβερό το πόστ!
Συνεχίζω λέγοντάς σου καλή χρονιά με υγεία καθώς και καλορίζικα τα εργαλεία, καλόπαιχτα και να τα ευχαριστηθείς πολύ! Τον ενισχυτή να τον αφήσεις στην ησυχία του, ακούς εκεί να τον δώσεις... Και όχι δεν έχει εφέ. Αυτά τα ''εξαρτήματα'' για τα άξελ και τα τόλουπ λέγονται παγοπέδ.... ε πεταλάκια και καλό θα είναι να μην αρχίσεις απο τώρα να ασχολείσαι μαζί τους, θα μπείς σε δύσβατα μονοπάτια, προκαλούν πονοκέφαλο, είναι και πολυέξοδα.... ;D . Βέβαια πές μας τι εφέ θα ήθελες να έχεις μήπως σου προταθεί κάποιο οικονομικό πετάλι για αρχή. Η cv είναι όντως απίστευτη, ποιά πήρες ακριβώς;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ και τους δύο  :)


Η CV που πήρα είναι η πενηντάρα, σε λευκό χρωματάκι.


Σχετικά με τα εφέ, ένα delay ρε παιδιά, κάτι τις να παίζω κι εγώ  ;D


Καλά-καλά ούτε το βρώμικο κανάλι δεν μπορώ να βρω και τον έχω αφήσει να πιάνει σκόνη για πιο βρώμικο ήχο  ;D  (και για να του τη σπάσω που είναι βαρύς κι ασήκωτος  ;D  )


Εντάξει, δε λέω, είμαι άσχετος αλλά, διαβάζοντας και τις οδηγίες, δεν κατάλαβα και πάρα πολλά, οπότε πειραματίζομαι σιγά σιγά, μην κάνομε και καμία ζημία εις το εργαλείο  ;D


Βέβαια, όλα αυτά τα λέω γιατί τώρα γίνεται πιο επιτακτική η ανάγκη να βελτιώσω την τεχνική μου.


Για αυτό τα θέλω τα εφέ τώρα, για να καλύπτουν την (αχεμ, σχετική  ;D  ) έλλειψη εμπειρίας. Μετά που θα πετάω, θα την κάνω και την πεταλιέρα έπιπλο μαζί με τον Μπουγκέρα να σερβίρουμε τσάι στις φίλες της μαμάς υπό τη συνοδεία του Ρόρυ του Γκαλαχερίδη ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά-καλά ούτε το βρώμικο κανάλι δεν μπορώ να βρω

ααααα!!! ελπίζω τουλάχιστον να χεις ανακαλύψει πως ανοίγει!! ;D
(απλά πατάς το channel και ανεβάζεις το gain.....ευτυχώς που έτυχε να πάρεις δικάναλο να λές! ;D )

Για αυτό τα θέλω τα εφέ τώρα, για να καλύπτουν την (αχεμ, σχετική  ;D  ) έλλειψη εμπειρίας.

φιλοσοφημένο σε βρίσκω! ;D

αφού θες εφέ γενικά και αόριστα θα σου λεγα να πας για πεταλιέρα...έτσι θα κάνεις μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο των εφέ και θα μάθεις τι σου ταιριάζει και τι χρειάζεσαι σχετικά φτηνά....
όταν το αποκρυσταλλώσεις τότε πας και χτυπάς συγκεκριμένα εφέ!
μια καλή ιδέα είναι το Pocket Pod της Line6....τσέκαρέ το!
http://www.thomann.de/gr/line6_pocket_pod.htm

και κοίτα και στα μεταχειρισμένα! όλο και κάτι πιο πλήρες θα βρεις σε ίδια ή πιο καλή τιμή!
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;cat=4

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Η CV που πήρα είναι η πενηντάρα, σε λευκό χρωματάκι.

Κούκλαααααα!!!

Σχετικά με τα εφέ, ένα delay ρε παιδιά, κάτι τις να παίζω κι εγώ  ;D

Μόνο ένα delay θέλεις δηλαδή; (το μόνο είναι σχετικό βέβαια μιας και είναι παλιοεφέ, μέχρι να ψάξεις και να δείς τι θές ακριβώς)

οπότε πειραματίζομαι σιγά σιγά, μην κάνομε και καμία ζημία εις το εργαλείο  ;D

Τι νομίζεις ότι μπορείς να του κάνεις;;; Μην το φοβάσαι, ρήμαξέ το το εργαλείο!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
με γειες. Πολύ ωραίες επιλογές, θα τις χαρείς για πολύ καιρό. Ο Bugera δεν έχει λίγο βαθάκι (reverb) να σε παρηγορήσει;


Και τώρα μερικές κουβέντες αντρικές γιατί σε βλέπω λίγο αποπροσανατολισμένο:
α) Οι άντρες παίζουν καρφί και δε θέλουν πεταλάκια
β) Οι άντρες θεωρούν τα 22Watt του Bugera μια χαρά για κρεβατοκάμαρα, σαλόνι κλπ. αλλά μέχρι εκεί. Στο jam με το φίλο με την ακουστική φέρνουν 100W κεφάλι και 4χ12 καμπίνα. Δε σου λέω τι γίνεται αμα υπάρχει και drummer ...
γ) Οι άντρες θεωρούν τα 19Κg grab'n'go. Στο 'να χέρι ο Bugera, στ' άλλο χέρι το τσιγάρο (η κιθάρα είναι ήδη σε θήκη ώμου)
 ;D

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Λοιπόν, αυτή η πεταλιέρα φαίνεται καλή φάση. Θα την τσεκάρω, όπως και το link. Γενικά, εγώ, να, σαν παιδί, θέλω να πατάω κουμπάκια και να βγαίνουν διάφοροι ήχοι, να παίζω λίγο ρε παιδί μου  ;D . Σήμερα Arctic Monkeys, αύριο Linkin Park (είμαι σε λίγο ημι-άγρια κατάσταση, με την κιθάρα η σεξουαλική μου ζωή έχει έρθει λίγο πίσω - ήταν που ήταν -  ;D  και δε βλέπω φως σύντομα, με Θοδωρή Ζήρα και youtube βλέπω να τη βγάζω εφέτο(Σ)  ;D  ).


@zeoy: εντάξει, το πιάσαμε το μήνυμα, δε μου αφήνεις και πολλές επιλογές  ;D 


Πάω σπίτι να παίξω με το reverb, θα παίζω τις νότες πιο αργά και θα φτιάξω χειροποίητο delay  ;D




Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Zeoy, επειδή φαίνεσαι να διαθέτεις μία Ά εμπειρία, υπάρχουν όντως γυναίκες που θα ανεχτούν έναν Βugera στην κρεβατοκάμαρα;


Και, το κυριότερο, έχουμε κανα lιnk από κανα site που μπορεί να βρω τέτοιες γυναίκες;  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Zeoy, επειδή φαίνεσαι να διαθέτεις μία Ά εμπειρία, υπάρχουν όντως γυναίκες που θα ανεχτούν έναν Βugera στην κρεβατοκάμαρα;


Και, το κυριότερο, έχουμε κανα lιnk από κανα site που μπορεί να βρω τέτοιες γυναίκες;  ;D


Κοίτα πως έχει ο αλγόριθμος:


1) παίρνεις μία γυναίκα (της αρεσκείας σου)
2) την πας στην κρεβατοκάμαρα
3) δοκιμάζεις (τον Bugera εννοώ ;D)
4) άμα φύγει τρέχοντας ξαναπάς στο 1


τώρα μπορώ να σκεφτώ και παραλλάγες/προσθήκες στα πιο πάνω βήματα αλλά αυτό είναι το νόημα σε γενικές γραμμές
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/13, 17:04 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Ε εντάξει, τώρα είναι όλα πιο εύκολα  ;D


Ευχαριστώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ρε παιδιά γιατί μπερδεύεστε?..
Η γυναίκα στην κρεββατοκάμαρα, ο ενισχυτής στο σαλόνι!..
Που είναι το μπλέξιμο??!..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Για την ώρα έχω γεμίσει το σπίτι κιθάρες.


Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γεια σου Αντωνη, να'σαι καλα ρε φιλε, εχω λυθει στο γελιο!!!

Πάω σπίτι να παίξω με το reverb, θα παίζω τις νότες πιο αργά και θα φτιάξω χειροποίητο delay  ;D

 :roll

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αντώνη, καταρχήν μεγειά, και καλή χρονιά.  Από το 1ο σου post είχες φανεί αρκετά κατασταλαγμένος, και για αυτό σου προτείναμε αυτό τον εξοπλισμό. Τελικά ίσως είσαι λίγο πιο αρχάριος από ότι περιμέναμε, αλλα αυτό δεν αλλάζει το κατά πόσο καλή αγορά έκανες. Απλά θα αργήσεις λίγο περισσότερο να εκτιμήσεις την αξία του, αφού δεν έχεις εμπειρία με το setup του ήχου σου, και δεν έχεις πειραματιστεί με τις δυνατότητές του.

Θα σου πρότεινα τα εξής:
1) μάθε να χρησιμοποιείς το gain channel. Π.χ να βρεις το σωστό volume και gain για να καταφέρεις να πάρεις μια γλυκιά παραμόρφωση, με την οποία όταν παίζεις απαλά θα παίρνεις σχετικά καθαρό ήχο, ενώ όταν όταν χτυπάς πιο δυνατά, θα αρίσει να βρωμίζει
2) Πειραματίσου με το eq του ενισχυτή σε συνδιασμό με τις ρυθμίσεις μαγνητών (επιλεγμένος μαγνήτης, tone του μαγνήτη) για να πάρεις σωστό tone.
3) Μπορείς να πάρεις και ενα φτηνό mutieffect unit για να πειραματιστείς με διάφορα εφφέ (wah, delay, chorus, tremolo). Μην αρίσεις να αγοράζεις εξειδικευμένα εφε, αν δεν ξέρεις ποια χρειάζεσαι. Και όλα αυτά, είναι καλύτερα να γίνουν αφού έχεις μάθει να παίρνεις έναν καλό ήχο με την κιθάρα καρφί στον ενισχυτή.

Ο Bugera είναι εξειδικευμένος σε vintage ήχο και δεν θα πάρεις από αυτόν αρκετά καλούς μοντέρνους high-gain ήχους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με ένα πολυεφφέ που θα σου δώσει πολύ πιο δυνατές παραμορφώσεις. Είναι όμως πολύ καλή βάση για να πειραματιστείς με εφφε. Αυτό θα μπορούσες να το καταφεις εξαρχής με έναν φτηνότερο modelling ενισχυτή (και δεν θα χρειαζόταν να αγοράσεις πολυεφφε), αλλά πίστεψέ με, για τα ακούσματα που είπες στο πρώτο σου post, δεν έχω βρει moddeling amp που αγγίζει τον ήχο του Bugera.

Κατι ακόμα για τον ενισχυτή:
1) για τα watt του, πιστεύω οτι ανήκει στην κατηγορία ελαφρών βαρών :)
2) Απέφυγε όσο μπορείς τις άσκοπες μετακινήσεις με αυτοκίνητο. Οι λαμπάτοι είναι ευάισθητοι, και ο bugera δεν είναι εξαίρεση. Ποτέ μην τον μετακινείς αν οι λάμπες είναι ακόμα ζεστές.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και από εμένα, πολύ διασκέδασα με την γραφή σου, νάσαι καλά!..

Μιάς και πήρες λαμπάτο 22άρη, προσωπικά θα σου σύστηνα να αποφύγεις τις ολοκληρωμένες πεταλιέρες τύπου HD400, GT8 κλπ, διότι τα amp emulations και το distortion τους θα σου είναι εν πολλοίς άχρηστο. Κράτα ότι "Ψηφιακή παραμόρφωση + Λαμπάτη παραμόρφωση = Λάσπη".

Εαν θέλεις μία πεταλιέρα για effects, καλύτερα να επικεντρωθείς σε ψηφιακές πεταλιέρες που εστιάζονται σε ποιοτικά effects όπως το Nova System, ή ένα από την σειρά Line 6 Μ6-M9-M13, τα οποία καλό θα ήταν να βάλεις στο FX loop.

Αυτή θα είναι η "φθηνή" λύση διότι το καλύτερο που είναι τα διακριτά πετάλια για κάθε effect είναι ακριβό σπορ, το οποίο αν ασχοληθείς περισσότερο στο μέλλον δεν θα το αποφύγεις έτσι και αλλιώς.

Για επιπλέον distortion να επικεντρωθείς σε κάποιο καλό αναλογικό ποιοτικό πετάλι που θα βάλεις μπροστά για κλώτσημα ή παραμόρφωση. Μπορούμε να συζητήσουμε κάποια στιγμή ποια είναι αυτά αν θέλεις.   
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/13, 15:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ kosthrash, kopaniamento & adrianos.


Η αλήθεια είναι ότι αυτό το Σάββατο ανακάλυψα τον άλλο μισό ενισχυτή, μιας και ένας φίλος (οκ, ο δάσκαλός μου  ;D  ) μου έδειξε το μαγικό κουμπί που αλλάζει τα κανάλια. Και βρήκα το βρώμικο.  ;D


Εντάξει, άλλος αέρας.  ;D


Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, τις οποίες όπως καταλαβαίνετε λαμβάνω σοβαρά υπόψη.


Έχετε δίκιο, δεν πρόκειται να βιαστώ με τα εφέ, μέχρι τουλάχιστον να μάθω λίγο καλύτερα τι ζητάω εγώ.


Οκ, ίσως μία μικρήηηη φτηνήηηη ψηφιακή πεταλιέρα έτσι για να μάθω τι είναι αυτά τα εφέ.




Να στε καλά, καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι αυτό το Σάββατο ανακάλυψα τον άλλο μισό ενισχυτή, μιας και ένας φίλος (οκ, ο δάσκαλός μου  ;D  ) μου έδειξε το μαγικό κουμπί που αλλάζει τα κανάλια. Και βρήκα το βρώμικο.  ;D

δε μπορεί να μιλάς σοβαρά!!!! :P

Καλά-καλά ούτε το βρώμικο κανάλι δεν μπορώ να βρω
ααααα!!! ελπίζω τουλάχιστον να χεις ανακαλύψει πως ανοίγει!! ;D
(απλά πατάς το channel και ανεβάζεις το gain.....ευτυχώς που έτυχε να πάρεις δικάναλο να λές! ;D )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η αλήθεια είναι ότι αυτό το Σάββατο ανακάλυψα τον άλλο μισό ενισχυτή, μιας και ένας φίλος (οκ, ο δάσκαλός μου  ;D  ) μου έδειξε το μαγικό κουμπί που αλλάζει τα κανάλια. Και βρήκα το βρώμικο.  ;D

δε μπορεί να μιλάς σοβαρά!!!! :P

Έτσι!.. χωρίς διάβασμα στην ζωή αυτή δεν καταφέρνεις τίποτα!..
Οπότε, RTFM: http://www.bugera-amps.com/PDF/Downloads/IMPL%20Grap%20PH_P0803_OI%20Web%20EN%20A4_2009-08-18_Rev.4.pdf
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Hot sauce, όταν έλεγες '...πως ανοίγει...' νόμιζα ότι εννοούσες πως ανοίγει ο ενισχυτής, που βεβαίως και το ήξερα (μιας και έχω μεγάλη αδυναμία στους 'αεροπορικού τύπου διακόπτες'  ;D


Εσύ βέβαια εννοούσες 'πως ανοίγει το κανάλι', αλλά εγώ θέλω το χρόνο μου.  ;D


Και, εννοείται, adr1anos, ότι το manual το διάβασα. Αλλά λέει πουθενά 'βρώμικο' (ή έστω, vromiko, να συνεννοηθούμε) ; Όχι πες μου, λέει;  ;D


Δε λέει  ;D 


Μόνο κάτι gain και κάτι τέτοια ακαταλαβίστικα.


Οπότε;  ;D

Να στε καλά, παιδιά, δε φαντάζεστε τη χαρά μου. Σας λέω, άλλος αέρας ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/13, 16:10 από theycallmepacos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/06, 03:16
από btwh
15 Απαντήσεις
7157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
από Νίκος
8 Απαντήσεις
7055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:16
από Salinas
0 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
5 Απαντήσεις
3585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 22:03
από Guitarero 240bpm
6 Απαντήσεις
3237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/09, 09:42
από ogyon21
18 Απαντήσεις
8207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 09:34
από kostas80
10 Απαντήσεις
3883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 21:27
από kbasilis
11 Απαντήσεις
10035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/13, 00:41
από Harpwood
0 Απαντήσεις
14264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/17, 18:54
από ConstantineKyr