Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση γνώσεων???  (Αναγνώστηκε 2724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Ερώτηση γνώσεων???
« στις: 20/12/10, 11:53 »
 >:D γειά σας και πάλι,αλλη ερωτηση μου καρφώθηκε τωρα ;D ,σε πια ηλ. κιθάρα προτείνετε να μαθω,σε μια stratocaster,η σε μια les paul??είναι το ίδιο πιστεύετε??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #1 στις: 20/12/10, 12:06 »
Αυτή δεν είναι ερώτηση "γνώσεων" αλλά κρίσεως... με την έννοια ότι την ακούω και παθαίνω κρίση!!! :-X

Σοβαρά τώρα, απορώ με τέτοιου είδους ερωτήσεις. Φυσικά και δεν είναι το ίδιο μια strat με μια Les Paul από πλευράς ήχου, αίσθησης, εργονομίας κλπ. Πήγαινε σε ένα κατάστημα, δοκίμασε κιθάρες διαφόρων ειδών και θα βρεις ποιά σού ταιριάζει καλύτερα. Ό,τι κι αν σού πούμε εμείς, δεν θα είναι ούτε κατά διάνοια τόσο χρήσιμο όσο η εμπειρία που θα αποκτήσεις μέσα από ενεργή ενασχόληση και πειραματισμό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #2 στις: 20/12/10, 13:32 »
Συμφωνώ με τον Απόλλων.Είναι στο δικό σου χέρι καθαρά για το τί θέλεις και τί ψάχνεις.Να σου πώ εγώ στην αρχή ξεκίνησα με μιά Aria Pro ΙΙ το 1992 και μετά απο κανά δυό χρόνια πήγα σε Start και κόλλησα.Με βόλεψε....και μου άρεσε.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #3 στις: 20/12/10, 15:03 »
φίλε αππολων,οπως έγραψα σαν αρχάριος που είμαι χλωμό να βρω διαφορές αναμεσά τους ώστε να καταλήξω κάπου,και ρωτάω εσας σαν πιο έμπειρους να μου πείτε,ξέρω περιπου καποίες διαφορες μεταξύ τους,δεν θέλω γέφυρα τρέμολο,και ψαχνω σχετικά κατι φθηνό και σχετικά καλο για αρχή,

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #4 στις: 20/12/10, 15:27 »
Φίλε, μερικά πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζεται να έχει κανείς ιδιαίτερη εμπειρία για να τα εκτιμήσει. Oι Les Paul είναι γενικά πιο βαριές και ογκώδεις, με παχύτερο μπράτσο, ενώ οι strat είναι συνήθως πιο ελαφριές και πιο άνετες στο παίξιμο λόγω εργονομικής κατασκευής (λεπτότερο σώμα με contours κλπ). Στον ήχο πάλι οι διαφορές είναι τεράστιες καθώς η strat έχει μονούς μαγνήτες ενώ η Les Paul διπλούς. Από εκεί και πέρα τα πάντα είναι ζήτημα προσωπικής προτίμησης. Πολλοί κιθαρίστες προτιμούν τα λεπτά και "γρήγορα" μπράτσα σε στυλ Ibanez ή ESP, ενώ άλλοι όπως εγώ τα πιο χοντρά. Δεν μπορώ όμως να σού πω να πάρεις κιθάρα με χοντρό μπράτσο επειδή μού αρέσει εμένα γιατί εσύ μπορεί να το βρεις άβολο. Και αν όπως λες δεν θέλεις τρέμολο, τότε μάλλον δεν κοιτάς για strat αλλά για κιθάρα με σταθερή γέφυρα. Η άλλη ιδιαιτερότητα στην περίπτωσή σου είναι ότι είσαι αριστερόχειρας, οπότε πρέπει να ψάξεις για κιθάρα αριστερόχειρη. Αν πας να δοκιμάσεις δεξιόχειρες κιθάρες, ίσως να μην σχηματίσεις σωστή άποψη για το ποιά είναι βολική.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 16:32 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #5 στις: 20/12/10, 18:17 »
Συμπερασματικά βρές πρώτα ποιά κιθάρα σε βολεύει στα χέρια βγαίνοντας στα μαγαζιά και δοκιμάζοντας  και όταν ξεκαθαρίσεις τον ήχο που θέλεις πήγαινε ένα βήμα παραπάνω.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #6 στις: 21/12/10, 10:39 »
Φίλε, μερικά πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζεται να έχει κανείς ιδιαίτερη εμπειρία για να τα εκτιμήσει. Oι Les Paul είναι γενικά πιο βαριές και ογκώδεις, με παχύτερο μπράτσο, ενώ οι strat είναι συνήθως πιο ελαφριές και πιο άνετες στο παίξιμο λόγω εργονομικής κατασκευής (λεπτότερο σώμα με contours κλπ). Στον ήχο πάλι οι διαφορές είναι τεράστιες καθώς η strat έχει μονούς μαγνήτες ενώ η Les Paul διπλούς. Από εκεί και πέρα τα πάντα είναι ζήτημα προσωπικής προτίμησης. Πολλοί κιθαρίστες προτιμούν τα λεπτά και "γρήγορα" μπράτσα σε στυλ Ibanez ή ESP, ενώ άλλοι όπως εγώ τα πιο χοντρά. Δεν μπορώ όμως να σού πω να πάρεις κιθάρα με χοντρό μπράτσο επειδή μού αρέσει εμένα γιατί εσύ μπορεί να το βρεις άβολο. Και αν όπως λες δεν θέλεις τρέμολο, τότε μάλλον δεν κοιτάς για strat αλλά για κιθάρα με σταθερή γέφυρα. Η άλλη ιδιαιτερότητα στην περίπτωσή σου είναι ότι είσαι αριστερόχειρας, οπότε πρέπει να ψάξεις για κιθάρα αριστερόχειρη. Αν πας να δοκιμάσεις δεξιόχειρες κιθάρες, ίσως να μην σχηματίσεις σωστή άποψη για το ποιά είναι βολική.
σε αυτό εχεις δίκιο,οπότε καλύτερη ειναι η απο κοντά γνωριμία,νασαι καλά φίλε και καλες γιορτές

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #7 στις: 21/12/10, 10:43 »
Συμπερασματικά βρές πρώτα ποιά κιθάρα σε βολεύει στα χέρια βγαίνοντας στα μαγαζιά και δοκιμάζοντας  και όταν ξεκαθαρίσεις τον ήχο που θέλεις πήγαινε ένα βήμα παραπάνω.
ναι όντως είναι το καλύτερο τελικά,νασαί καλά,και καλε΄ς γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση γνώσεων???
« Απάντηση #8 στις: 23/12/10, 06:00 »
Εφόσον είσαι αρχάριος και δεν έχεις ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια σου, και κινδυνεύοντας να ακουστώ δυσάρεστος και γραφικός, ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να πάρεις μια ακουστική.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
17989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 01:39
από fanhs
5 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 10:46
από mace
1 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
ερώτηση για ήχο

Ξεκίνησε από panos83 Εφέ

9 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
14 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:03
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:20
από Crazy Heart
32 Απαντήσεις
13760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 14:28
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:03
από Arg0