Αποστολέας Θέμα: Λυσεις για προβλημα sustain σε συγκεκριμενα ταστα της κιθαρας  (Αναγνώστηκε 5818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Παιδια εχω μια ibanez (s 5470 ) και αντιμετωπιζω προβλημα οσο αφορα το sustain σε συγκεκριμενα μονο ταστα.Το προβλημα εντοπιζεται στη χορδη σολ στα ταστα 9 και 13 και στη χορδη λα στο 18 ταστο.Αυτο λεγεται dead spot η καπως αλλιως γιατι δεν ξερω ακριβως τον ορο.Το θεμα ειναι οτι η κιθαρα ειναι σεταρισμενη οπως και οι αλλες που εχω οποτε δεν παιζει θεμα σεταρισματος.Οι χορδες δεν βρισκουν πουθενα ετσι ωστε να εχουμε το γνωστο ''bzzzz'' και κατ' επεκταση να κοβεται η ταλαντωση.Το γενικο sustain της κιθαρας ειναι υπερ αρκετο θα ελεγα σε αντιθεση με καποια σχολια που ειχαν ειπωθει οτι οι s prestige δεν εχουν καθολου.Το θεμα ειναι αν αυτο φτιαχνεται με καποιο τροπο π.χ αλλαγη συγκεκριμενων ταστων η κατι αλλο που μπορει να παιζει.
Η κιθαρα για μενα ειναι παρα πολυ καλη στα παντα (βεβαια ειμαι και ibanezakias οποτε....) εκτος απο το συγκεκριμενο προβλημα το οποιο εμενα με χαλαει αρκετα μιας και δεν το εχω σε καμια αλλη κιθαρα.
Αν γνωριζει καποιος κατι θα με βοηθησει αφανταστα γιατι αλλιως βλεπω να φευγει το οργανο για αλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/09, 12:38 από DIMIS75 »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δηλαδή τι εννοείς; Το sustain χάνεται σχεδόν αμέσως;

Γενικά όταν παρατηρείς κάτι να συμβαίνει μόνο σε συγκεκριμένες χορδές και όχι σε ολόκληρο το όργανο, σημαίνει ίσως ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις συγκεκριμένες χορδές.. Δοκίμασε να τις αλλάξεις σαν πρώτο μέτρο (τη Σολ και τη Λα)..

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Φιλε faser οι χορδες ειναι αλλαγμενες αλλα το προβλημα συνεχιζεται.
Στα ταστα που υπαρχει το προβλημα το sustain χανεται πολυ πιο γρηγορα απο τα υπαλοιπα ταστα που δεν υπαρχει το προβλημα.Ο ηχος δηλαδη με το που χτυπας τη νοτα βαβουριαζει χωρις να εμπλεκονται αλλες χορδες και το sustain χανεται αποτομα.Δεν σβηνει οπως θα επρεπε φυσιολογικα.Ειναι ενοχλητικο γιατι δεν παιζω παντα γρηγορα κοματια ετσι ωστε αυτες οι νοτες να ειναι περαστικες και να μην ακουγεται.
Εγω λεω μηπως το οργανο εχει βγει απο το εργοστασιο ψιλοπροβληματικο και την πατησα.Τα αλλα που εχω ειναι κομπλε και εχω καλομαθει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν μου λες DIMIS75, στα συγκεκριμένα τάστα οι νότες buzzάρουν; Δηλαδή αν παίζεις χωρίς ενισχυτή (έτσι καταλαβαίνεις 100% αν κάποια νότες "ταστάρουν") σε αυτές τις "τοποθεσίες" που μας ανέφερες, ακούς τις χορδές να τρίζουν πάνω στα τάστα; Αν είναι έτσι θέλουν λίγο φάγωμα τα συγκεκριμένα τάστα (κατά προτίμηση από κάποιον ειδικό) και μάλιστα στις χορδές όπου εμφανίζεται το πρόβλημα (3η, 5η) .. Αν όχι, υποψιάζομαι ότι το ξύλο της ταστιέρας κάτω από αυτές τις νότες εμφανίζει κάποιες ανωμαλίες, οπότε λύση είναι να αλλάξεις μπράτσο (αφού οι prestige είναι bolt-on).. Βέβαια δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να την πας στο μάστορα που σου σετάρει τις κιθάρες σου για να πάρεις μια γνώμη (αν χρειαστεί πήγαινε την και σε άλλο μάστορα για μια δεύτερη γνώμη).. Μην στεναχωριέσαι πάντως.. Όλα λύνονται ;)..

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Οι νοτες δεν bazzαρουν.Τις κιθαρες μου τις σεταρω εδω και χρονια μονος μου και ποτε δεν ειχα προβληματα τετοιου τυπου.Τωρα αναγκαστικα θα την παω καπου που ξερω να μου πουν γνωμη γιατι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.Το μονο που παρατηρω ειναι οτι στα συγκεκριμενα ταστα οταν παιζω χωρις ενισχυτη ηχος σαν να συντονιζεται για να το πω απλα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν προκειται για dead spot τα πραγματα ειναι δυσκολα.με λιγα λογια συμπιπτει η νοτα που παιζεις με την ιδιοσυχνοτητα του οργανου.
ετσι οι λυσεις ειναι περιορισμενες και περιοριζονται στην αλλαγη μπρατσου.
το buzzing για μενα ειναι ασχετο.Δοκιμασε να χτυπησεις το σωματης κιθαρας με το δακτυλο δυνατα και να ακουσεις μια συχνοτητα(θελει εξασκηση)..λογικα θα ειναι αυτη που προκαλει το προβλημα.αν ειναι ετσι τοτε το συστημα σωμα-μπρατσο πρεπει να αλλαξει ιδιοσυχνοτητα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Είχε αναφερθεί σε μια παλιότερη συζήτηση ότι ένας τρόπος για να επιτευχθεί η αλλαγή της ιδιοσυχνότητας είναι να προσαρμόσεις κάτι σχετικά βαρύ πάνω στο headstock, π.χ. ένα μεταλλικό capo. Αυτό μπορεί να μειώσει τα dead spots ή τουλάχιστον να τα μετατοπίσει σε άλλο σημείο της ταστιέρας που πιθανόν δεν θα σε επηρρεάζουν τόσο. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό λειτουργεί, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν σχετικά απλή υπόθεση να το δοκιμάσεις πριν σκεφτείς κάτι πιο δραστικό όπως η αντικατάσταση του μπράτσου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έψαξα και βρήκα το gadget το οποίο είχε προταθεί για αυτή τη δουλειά σε εκείνη την παλιά συζήτηση. Λέγεται Fat Finger και υποτίθεται ότι η κύρια λειτουργία του είναι να βελτιώνει το sustain ενός οργάνου, καθώς και να εξαφανίζει τα dead spots. Γιατί δεν το δοκιμάζεις;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παντως ρε παιδια ειναι σκετη κλεψια,βασικα ενας σφηκτηρας ειναι που αλλου θα εκανε 3 -4 ευρα,αλλα οχι και 38...
αλλα απο το να αλλαξεις μπρατσο δοκιμασε το,εχει και εγγυηση επιστροφης λεει...
προτεινω να βαλεις ενα σφηκτηρα δικο σου φτηνο σε τετοιο μεγεθος απο κανενα χρωματοπωλειο ,πριν το αγορασεις να δεις οντως αν θα σε βοηθησει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι υπερβολικό το ποσό για ένα κομμάτι μέταλλο. Κάποιος που καταπιάνεται με τέτοια πράγματα θα μπορούσε εύκολα να φτιάξει κάτι παρόμοιο με ελάχιστο κόστος. Πάντως το θέμα είναι αν με αυτό τον τρόπο διορθώνεται το πρόβλημα. Μετά μπορείς να ψάξεις για κάτι καλύτερο και φτηνότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε Απολλων,λες με αλλαγη κλειδιων να γινοταν κανενα θαυμα????
και το λεω αυτο γιατι αισθητικα και μονο φαντασου να εχεις ενα κ..βλι πανω στο peghead συνεχως....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
φιλε Απολλων,λες με αλλαγη κλειδιων να γινοταν κανενα θαυμα????
και το λεω αυτο γιατι αισθητικα και μονο φαντασου να εχεις ενα κ..βλι πανω στο peghead συνεχως....

Έχω διαβάσει διάφορους τρόπους με τους οποίους υποτίθεται ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα των "νεκρών σημείων". Μεταξύ αυτών είναι ρύθμιση του truss rod, τρίψιμο των τάστων, ανέβασμα του action ή shimming του μπράτσου. Για τα κλειδιά δεν έχω ακούσει τίποτα. H αλλαγή κλειδιών είναι μάλλον απίθανο να επιφέρει σοβαρή μεταβολή από πλευράς μάζας του headstock ώστε να λειτουργήσει όπως το Fat Finger και δεν μπορώ να δω με ποιό άλλο τρόπο θα βοηθούσε.

Όσο για την αισθητική παρέμβαση στην κιθάρα, μπορείς να διακοσμήσεις με κάτι το Fat Finger ώστε να μη δείχνει τόσο άσχημο. Μερικές ιδέες θα ήταν:

1. Το διακοσμείς με λουλούδια και κορδέλες, ή για πιο heavy καταστάσεις σταυρούς, νεκροκεφαλές, καρφιά, κλπ
2. Το χρησιμοποιείς λειτουργικά, δηλαδή βάζεις πάνω τις πένες ή το slide σου, ώστε να έχεις εύκολη πρόσβαση
3. Προσαρμόζεις πάνω του ένα φωτάκι για να παίζεις στο σκοτάδι (cool...)
4. Bάζεις μπροστά από το Fat Finger το καποτάστο ώστε να μη φαίνεται
5. Εφαρμόζεις επάνω ένα τασάκι, ώστε να ακουμπάς το τσιγάρο σου την ώρα που παίζεις (για καπνιστές)
6. Τα Χριστούγεννα μπορείς να το ντύσεις με λαμπάκια και mistletoe για πιο εορταστική ατμόσφαιρα (kiss the guitarist... ;) ;D)

Άλλες ιδέες καλοδεχούμενες... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
7.οταν εχεις την κιθαρα  στην βαση ισως για απλωστρα για βρακακια
8.το βγαζεις και το χρησιμοποιεις σαν μανταλακι για ρουχα
9.στα τραπεζακια στις ταβερνες για να κρατανε τα τραπεζομαντηλα....
τελικα αξιζει τα 38 ευρα.....
 :burn

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/05, 00:47
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
24 Απαντήσεις
7670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus
0 Απαντήσεις
1837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 22:15
από Rockdude
16 Απαντήσεις
5158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 13:53
από thomsot
3 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 18:13
από noe13
3 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 11:47
από Adoni
4 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/16, 22:02
από saved
39 Απαντήσεις
13014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/16, 21:15
από vegos
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/16, 20:47
από Stella Tsiv