Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?  (Αναγνώστηκε 9012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« στις: 29/06/11, 13:03 »
Χαίρετε,


Είμαι νέος στο φόρουμ και εγγράφηκα για ένα και μόνο σκοπό (προς το παρόν).


Τελευταία δε ξέρω πως μου έκατσε και θα ήθελα να έχω μια κιθάρα. Μάλιστα προτιμώ ιδιαίτερα το ηλεκτρακουστικό είδος. Από κοντά έχω δει κιθάρα (δλδ την είχα 1 βδομαδα σπιτι μου για φύλαξη, την δοκίμαζα που και που) οπότε ίσως από κει να μου μπήκε το μικρόβιο.


Με τα μουσικά όργανα δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα βέβαια. Παλιά έκανα μαθήματα πιάνου, για 3-4 χρόνια. Μετά βρήκα ένα άλτο σαξόφωνο το οποίο και με μεγάλη επιμονή επισκεύασα ο ίδιος. Και τον τελευταίο καιρό μου κόλλησε η ιδέα της ηλεκτρακουστικής.


Έχω δει κάποια βιντεάκια/ διαβασει κάποια blogs στα οποία φτιάξαν κιθάρες από το 0 και το αποτέλεσμα ήταν κατα πολύ καλύτερο των φτηνών "εργοστασιακών".


Συνεπώς εγώ που είμαι αρχάριος στο θέμα της κιθάρας, αξίζει να κινηθώ προς μια τέτοια κατεύθυνση? Είναι γεγονός ότι τα χρήματα που θα διαθέσω θέλω να είναι λίγα, οπότε μια λύση του τύπου "fender" των 300€ δεν με εκφράζει. Δε ξέρω καν αν θα τα καταφέρω και δεν θα απογοητευτώ. Τουλάχιστον όμως με την κατασκευή, θα έχω ένα "στολίδι" που θα έχω φτιάξει ο ίδιος. :P


Επίσης παρατήρησα ότι αρκετοί στο εξωτερικό ξεκίνησαν την κατασκευή από DIY kit κιθάρας, όπου ο λαιμός και το κύριο σώμα έρχονται μορφοποιημένα και μένουν μόνο οι καλλιτεχνικές κυρίως λεπτομέρειες. Το κόστος για κάτι τέτοιο είναι γύρω στα 100$. Έψαξα όμως στο ebay και στην Ελλάδα φέρνουν με 150+€!!! Δίνω ένα 50αρικο ακόμα και παίρνω έτοιμη.


Εντάξει μπορεί η κιθάρα του 50άρικου να μην αξίζει, να είναι για τα σκουπίδια κτλ αλλά και πάλι μια αγορά που ίσως μετά να αποδειχθεί άσκοπη μου φαίνεται χαζή.


Οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η κατασκευή μιας κιθάρας (εργαλεία έχω, εκτός από κάτι εξειδικευμένα πχ πάγκος κοπής κτλ) με δεδομένο το γεγονός ότι πιάνουν τα χέρια μου. Και επίσης αν υπάρχει κάποιο κιτ DIY που μπορώ να πάρω από Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #1 στις: 01/07/11, 16:34 »
Αν μιλαμε για ακουστικες (ηλεκτρακουστικες ειναι ακουστικες κιθαρες με ενσωματωμενο καποιο piezo), η υποθεση δεν ειναι τοσο απλη και αν δεν ξερεις τι κανεις (αν δεν εχεις πειρα), δυσκολα θα πετυχεις αποτελεσμα που εστω να παιζει...
Οι ηλεκτρικες ειναι πιο ευκολες μιας και εχουν μασιφ σωμα ξυλου. Αν κανεις σωστα ολες τις μετρησεις, εχεις εργαλεια καταλληλα και ξερεις τι κανεις, θα σου παρει πολυ καιρο αλλα μπορεις να φτιαξεις κατι δικο σου πιστευω.
DIY sets ειναι η καλυτερη λυση για οποιον δεν εχει ξανακανει κατι τετοιο πιστευω, αλλα δεν γνωριζω κανενα καταστημα στην Ελλαδα που να προσφερει τετοια σετακια.
Παντως γενικα μην περιμενεις με 200€ και λιγοτερα να φτιαξεις εσυ κατι που θα ειναι οντως καλυτερο απο ενα εργοστασιακο των 200€, εκτος κι αν εχεις τρελη πειρα, εχεις πραγματα που σου περισσευουν απο αλλες κιθαρες (πχ μαγνητες, γεφυρα, κλειδια) ωστε να μην πληρωσεις για καινουριο hardware και αν εχεις βεβαια και ολα τα εργαλεια που χρειαζονται για την δουλεια.


People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #2 στις: 02/07/11, 17:41 »
Ευχαριστώ για την απάντηση

Το σκέφτομαι αυτό που λες για ηλεκτρική, έχει μερικά καλά kit προς Γερμανία μεριά. Απλώς είναι αρκετά τα μεταφορικά (πχ ενα κιτ των 100€ θα εχει αλλα 50 μεταφορικά για ελλαδα). Σκέφτομαι να το πάρω απευθείας από Γερμανία


Η μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτρακουστική είναι εύκολη ή απαιτεί τεχνικό;

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #3 στις: 02/07/11, 18:47 »
Χαίρετε,


Είμαι νέος στο φόρουμ και εγγράφηκα για ένα και μόνο σκοπό (προς το παρόν).


Τελευταία δε ξέρω πως μου έκατσε και θα ήθελα να έχω μια κιθάρα. Μάλιστα προτιμώ ιδιαίτερα το ηλεκτρακουστικό είδος. Από κοντά έχω δει κιθάρα (δλδ την είχα 1 βδομαδα σπιτι μου για φύλαξη, την δοκίμαζα που και που) οπότε ίσως από κει να μου μπήκε το μικρόβιο.


Με τα μουσικά όργανα δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα βέβαια. Παλιά έκανα μαθήματα πιάνου, για 3-4 χρόνια. Μετά βρήκα ένα άλτο σαξόφωνο το οποίο και με μεγάλη επιμονή επισκεύασα ο ίδιος. Και τον τελευταίο καιρό μου κόλλησε η ιδέα της ηλεκτρακουστικής.


Έχω δει κάποια βιντεάκια/ διαβασει κάποια blogs στα οποία φτιάξαν κιθάρες από το 0 και το αποτέλεσμα ήταν κατα πολύ καλύτερο των φτηνών "εργοστασιακών".


Συνεπώς εγώ που είμαι αρχάριος στο θέμα της κιθάρας, αξίζει να κινηθώ προς μια τέτοια κατεύθυνση? Είναι γεγονός ότι τα χρήματα που θα διαθέσω θέλω να είναι λίγα, οπότε μια λύση του τύπου "fender" των 300€ δεν με εκφράζει. Δε ξέρω καν αν θα τα καταφέρω και δεν θα απογοητευτώ. Τουλάχιστον όμως με την κατασκευή, θα έχω ένα "στολίδι" που θα έχω φτιάξει ο ίδιος. :P


Επίσης παρατήρησα ότι αρκετοί στο εξωτερικό ξεκίνησαν την κατασκευή από DIY kit κιθάρας, όπου ο λαιμός και το κύριο σώμα έρχονται μορφοποιημένα και μένουν μόνο οι καλλιτεχνικές κυρίως λεπτομέρειες. Το κόστος για κάτι τέτοιο είναι γύρω στα 100$. Έψαξα όμως στο ebay και στην Ελλάδα φέρνουν με 150+€!!! Δίνω ένα 50αρικο ακόμα και παίρνω έτοιμη.


Εντάξει μπορεί η κιθάρα του 50άρικου να μην αξίζει, να είναι για τα σκουπίδια κτλ αλλά και πάλι μια αγορά που ίσως μετά να αποδειχθεί άσκοπη μου φαίνεται χαζή.


Οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η κατασκευή μιας κιθάρας (εργαλεία έχω, εκτός από κάτι εξειδικευμένα πχ πάγκος κοπής κτλ) με δεδομένο το γεγονός ότι πιάνουν τα χέρια μου. Και επίσης αν υπάρχει κάποιο κιτ DIY που μπορώ να πάρω από Ελλάδα.
Kοιτα πρωτα γιατι το θες αυτο....για να φτιαξεις μια με τα δικα σου specs και για τον προσωπικο σου ήχο? για να μαθεις απλα να φτιαχνεις? κτλ κτλ....αν εχεις τα εργαλεια και πιανουν τα χερια σου εισαι σε καλο δρομο.....ομως να ξερεις οτι η κιθαρα που θα φτιαξεις δεν μπορει με την καμια να συναγωνιστει τις εργοστασιακες σε επιπεδα τιμων.....εσενα θα σου ερθει χαλαρα ακριβότερα και λαβε και υποψιν οτι θα καταστρεψεις και μερικες μεχρι να παρεις το κολαι... για καθαρα χομπιστικους λογους ειναι πολυ εθιστικη απασχοληση......το να φτιαξεις ομως κιθαρα με αντιστοιχες εργοστασιακες θελει πολυ δουλεια εξασκηση trial and error και χρονο...κοιτα μονο τι χρειαζεται για να φτιαξεις λαιμο μονος σου...απο το μηδεν.....πακετο... για μενα παρε κανα δυο φτηνα κιτ και γα..σε τους τον ανανια.....μαθε σε αυτα...διαβασε και μερικα βιβλια για αυτη την περιπτωση και προχωρα....και καλο θα ηταν να ξεκινησεις με ηλεκτρική...την ηλεκτροακουστικη την κοβω ακομα μεγαλυτερο πακετο............
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #4 στις: 02/07/11, 22:51 »
Από έγχορδα δεν ξέρω (να παίζω δλδ) οπότε μάλλον δε θέλω να φέρω το όργανο στα μέτρα μου. Και ποια θα ήταν αυτά αλλωστε...
Το θέλω κυρίως σαν χόμπυ που θα μου δώσει ένα τελικό προϊόν που θα έχει συναισθηματική αξία για μένα. Δεν έχω υψηλές απαιτήσεις από το όργανο. Αν αρχίσω να παίζω σε καμια μπάντα (μάλλον ποτέ), τότε βλέπουμε.

Η κατασκευή ξέρω ότι είναι επίπονη. Ειδικά ο λαιμός που λες και συ, αμα ξεκινήσεις το σκάλισμα δε τελειώνεις ποτέ. Οπότε μάλλον θα πάω για kit ηλεκτρικής και αργοτερα βλέπουμε. Απλώς στην αρχή ήμουν διστακτικός για την ηλεκτρική, έχω ακούσει όλα τα είδη (από φιλους) και με εξέφραζε κυρίως η ακουστική/ηλεκτρακουστική. Ίσως όμως και λόγω επαγγέλματος (Ηλεκτρολόγος Μηχ.) να μου ταιριάζει περισσότερο η ηλεκτρική :)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #5 στις: 02/07/11, 23:32 »
Καλησπέρα και από μένα.

Αφού λοιπόν δεν παίζεις κιθάρα και σε ενδιαφέρει περισσότερο το κατασκευαστικό μέρος, μπορείς να αγοράσεις ένα kit ηλεκτρικής(γιατί το ακουστικό όργανο έχει πολλαπλάσιες δυσκολίες) και
να εξαντλήσεις τη δημιουργικότητά σου σε αυτό.

Ποιότητα ήχου από κιτ των 100 ευρώ δεν μπορεί να προκύψει.
Η γνώμη μου,καθαρά προσωπική,είναι πως αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα καλό όργανο πρέπει απαραίτητα να ξέρει να το παίζει.

Καλή επιτυχία,κι όταν αρχίσεις ανέβασε καμιά φωτό..
 

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #6 στις: 12/09/11, 16:13 »
Το kit θα αγοραστεί από τον Thomann Γερμανίας, ηλεκτρική κιθάρα σε ημιτελή κατάσταση
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι τυπου stratocaster ή sg gibson οποτε θελω τη βοήθειά σας


μπορεί κάποιος χρήστης stratocaster να μου πει πόσο είναι το πάχος μιας stratocaster (διάβασα κάπου για 5 εκ) και το σημαντικότερο  πόσο απέχει το tremolo από το κάτω μέρος της κιθάρας, εκεί που δένει ο ιμάντας (δλδ στην ευθεία των χορδών). Θέλω να ξέρω για να κάνω μια 2η κοιλότητα σε εκείνο το σημείο



Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #7 στις: 13/09/11, 01:23 »
Το πάχος του σώματος στις στρατ είναι 4,5 εκατοστά.


Όσο για την ερώτηση δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς. Σόρυ αλλά θέλεις λίγη δουλίτσα στην ορολογία, βρες και κανένα βιβλίο να μπεις λίγο στο τριπάκι.
Δεν ξέρω μήπως σε βοηθήσει και αυτό το σχέδιο
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #8 στις: 13/09/11, 10:12 »
Λίγη?  ;D
Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα κιθάρα λεμε  :P 


Ευχαριστώ για το κατασκευαστικό. Υποθέτω ότι η μονάδα μέτρησης είναι η ίντσα οπότε η απόσταση που χρειάζομαι είναι 12 εκ.
Έτσι όπως βλέπεις τη κάτοψη της κατασκευής, είναι η απόσταση της οπής του tremolo από την άκρη της κιθάρας στα δεξιά, κοιτώντας παράλληλα με τον οριζόντιο άξονα συμμετρίας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #9 στις: 13/09/11, 10:49 »
AgentCain,
Διάβασες σχετικά θέματα στο παρόν φόρουμ; Υπάρχουν αρκετά.
Διάβασες το πολύ καλο photo tutorial του theodoropoulos στο αρθρο στο Live4Guitar ;
Αν θες απλά μια τάβλα με χορδές, είναι σχετικά εύκολο. Αν όμως θέλεις κανονική κιθάρα που να ευχαριστιέσαι να την παίζεις, πρέπει να ξοδέψεις χρήμα και να χύσεις πολύ ιδρώτα, όντας παντελώς άσχετος με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #10 στις: 13/09/11, 11:25 »
Οχι δεν έχω διαβάσει κανένα αλλο θέμα και ο λόγος είναι ότι ακόμα δεν έχω περάσει στο κατασκευαστικό κομμάτι

Επίσης τα περισσότερα blog που παρουσιάζουν κατασκευές, προσεγγίζουν το θέμα από το κατασκευαστικό κομμάτι ξεκινώντας όπως λες και συ από μια τάβλα.


Το κιτ του θωμά θα με σώσει από αυτό τη σκοτούρα της κοπής, σκαλίσματος κτλ τουλάχιστον κατά ένα μεγάλο βαθμό. Απλώς τα υλικά δεν είναι ιδιαίτερα ούτε ξεχωριστά. Και αναλόγως θα ακολουθεί και η ποιότητα του ήχου.

Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για την εμπειρία της κατασκευής (σαν να συγκρίνεις ένα ξύλινο μοντέλο καραβιού με μια μάζα από διάφορα ξύλα, στη 2η περίπτωση θέλει περισσότερη δουλειά αλλά το αποτέλεσμα προσδίδει περισσότερη ικανοποίηση) και σκοπεύω να δώσω ιδιαίτερη βάση στον ηλεκτροτεχνικό τομέα. Οπότε αν ξέρω γω ο λαιμός είναι από μαόνι ή άλλο ξύλο δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά με ενδιαφέρει αν στα ποτενσιόμετρα θα υπάρχουν ground loops.


Φυσικά και πριν ξεκινήσω την όποια κατασκευή θα διαβάσω κάποια πράγματα. Απλώς οι προηγούμενες ερωτήσεις είναι κάπως κατατοπιστικές. Δες τες σαν τις πρώτες χαζές ερωτήσεις που κάνει σχεδόν κάθε νέο μέλος σε ένα φόρουμ...


φιλικα

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #11 στις: 29/10/11, 19:39 »
Καλή επιτυχία,κι όταν αρχίσεις ανέβασε καμιά φωτό..


Τελικά αγοράστηκε ένα kit από τον thomann Γερμανίας. Πρόκειται για μια κιθάρα τύπου gibson sg και είναι αυτό http://www.thomann.de/gr/harley_benton_eguitar_kit_sgstyle.htm


Ο λαιμός είναι από σφεντάμι, η ταστιέρα από τριανταφυλλιά και το σώμα από τίλια.


Επιλέχθηκε το συγκεκριμένο αφενός διότι η τυπου stratocaster ήταν εκτός stock και αφετέρου γιατί η σταθερού τύπου γέφυρα θα διευκολύνει τόσο τη κατασκευή όσο και το κούρδισμα (και δεν είχα ιδιαίτερη επιθυμία για tremolo).
Το κιτ δοκιμάστηκε στα γρήγορα για να εξασφαλιστεί η ορθή λειτουργία όλων των τμημάτων του (μαγνήτες, διακόπτες, ροοστάτες, κλειδιά κτλ).


Σκοπεύω να δημιουργήσω άλλο θέμα (τύπου worklog) σχετικά με τη κατασκευή. Δε πρόκειται για κάτι ιδιαίτερα εξεζητημένο, στο οπτικό θέμα θα μείνω στα βασικά. Σε γενικές γραμμές σκέφτομαι χρώμα μωβ με sunburst μαύρο (αντί για χρώμα υπάρχει και η λύση του stainer αν μπορέσω να βρω φλούδα ξύλο και το ίδιο το stainer σε μωβ) με φυσικό χρώμα στο λαιμό και μαύρο στο headstock. Οι διπλοί μαγνήτες θα παραμείνουν (ο μαγνήτης του λαιμού θα μεταφερθεί στο κέντρο και στη θέση του θα μπει humbucker μαγνήτης μονού προφίλ και ενας dummy single μαγνήτης που θα λειτουργεί σαν sustain driver με ενεργό sustainer). Εκτός αυτού θα τοποθετηθεί και bridge pickup για μεγαλύτερο πειραματισμό στον ήχο (διάβασα ότι δίνει μια χροιά ακουστικής). Τέλος σκέφτομαι για locking tuners και μια άλλη αλλαγή που αφήνω για έκπληξη.

Ακολουθούν φωτό από το υπάρχον κιτ:







Όποιες σκέψεις και προτάσεις ευπρόσδεκτες!

ερώτηση για όποιον ξέρει: το σφεντάμι είναι απαλό και λείο στην υφή και δε θυμίζει σε τίποτα ακατέργαστο ξύλο. Γενικά οποιαδήποτε εξωτερική επιφάνεια είναι γυαλιστερή και θυμίζει επιφάνεια επίπλου. Αυτό σημαίνει ότι έχουν επεξεργαστεί το ξύλο με κάποια ρητίνη; Αυτή είναι ικανή να σφραγίσει τους πόρους ώστε όσες επιφάνειες με βολεύουν να μείνουν έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/11, 19:45 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #12 στις: 30/10/11, 12:19 »
έεετσι οι SG!! ;D

καλή επιτυχία στη διαδικασία!
και συμφωνώ για το κιτ (για αρχή) μιας και θα μάθεις κάποια βασικά ως προς τη συναρμολόγηση και μετά θα μπορέσεις να ανέβεις επίπεδο, όπως να φτιάξεις κιθάρα από "τάβλες"
(δεν έχω φτιάξει ποτέ μόνος μου κιθάρα, αλλά, από άλλα θέματα, έχω καταλάβει πως είναι φοβερά εξειδικευμένη εργασία και απαιτεί πολλές γνώσεις)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #13 στις: 30/10/11, 14:34 »
Αν θες να ακουγεται και καλα πετα ολα τα ηλεκτρικα και βαλε επωνυμα δε θα σου στοιχισει πανω απο 15ε (χωρις μαγνητες)

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #14 στις: 30/10/11, 21:45 »
Indeed είναι πολύ βάσανο διαδικασία. Δε ξέρω τι σκεφτόμουνα όταν έλεγα για κατασκευή από το μηδέν (και μάλιστα ακουστικής!). Ακόμα και μια ηλεκτρική έχει φασαρία. Καλά κάναν μερικοί και με γείωσαν :P

Αν θες να ακουγεται και καλα πετα ολα τα ηλεκτρικα και βαλε επωνυμα δε θα σου στοιχισει πανω απο 15ε (χωρις μαγνητες)


Όταν λες ηλεκτρικά εκτός από μαγνήτες εννοείς ποτ, καλώδια και πυκνωτές?
Τουλάχιστον σε αυτό το θέμα σκοπεύω να το κοιτάξω σοβαρά, κάνοντας όλες τις συνδεσμολογίες από την αρχή με θωρακισμένα καλώδια όπου χρειάζεται. Θα κοιτάξω και τα ποτ και τους πυκνωτές, μπας και βρω κάτι καλύτερο.




« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/11, 21:47 από AgentCain »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #15 στις: 31/10/11, 00:32 »
Ναι στο λεω γιατι ειναι η πιο φτηνη βελτιωση της κιθαρας!Μετα αν εχεις ορεξη και χρημα πας σε 2 wilkinson μαγνητες που ειναι φτηνοι κ αξιοπρεπεις ή tonerider!Μετα εχουμε και κλειδια,γεφυρες και και και.....

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #16 στις: 31/10/11, 17:11 »
Όποιες σκέψεις και προτάσεις ευπρόσδεκτες!


Εδώ θα βρείς το δικό μου πρώτο project...και αυτό από τον Thomann...οι σκέψεις δικές σου 8)
http://www.customshop.gr/?page_id=222


Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #17 στις: 01/11/11, 00:14 »
Μπράβο και από μένα που ξεκίνησες με κιτ, οκ 79 ευρώ δεν είναι τίποτα για να μάθεις χίλια πράγματα +του ότι με αυτή την τιμή μπορείς άφοβα να πειραματιστείς, τόσο στο woodworking όσο στα ηλεκτρικα και τα βαψίματα.


Αυτή η γυαλάδα που λες ότι είναι λείο σαν έπιπλο το ξύλο, φαντάζομαι είναι το ξύλο αυτό καθε αυτό που βέβαια το έχουν περάσει από τριβείο (aka γυαλόχαρτο που όσο προχωρούν τα νούμερα, τόσο πιο κοντά σε έπιπλο φέρνει το ξύλο). Έτσι τουλάχιστον φένεται στην φώτο που έβαλες.


Για το βάψιμο τώρα, εφόσον θες να βάλεις συμπαγές χρώμα (μώβ με μαυρο) και δεν σε ενδιαφέρει να φένεται το νερό του ξύλου (που μεταξύ μας το συγκεκριμένο δεν έχει και τπτ φοβερά νερά), πρέπει πριν το χρώμα να βάλεις αστάρι (primer). Μετά ανάλογα και με τη μέθοδο που θα χρησιμοποιήσεις( πινέλο, σπρέι, κομπρεσέρ) θα περάσεις κάποια χέρια και (για μένα) καλό τρίψιμο ανάμεσα στα χέρια. Στο τέλος μπορείς να βάλεις διάφανο βερνίκι (ματ, γυαλιστερό, σατινέ) επίσης κάμποσα χέρια και πριν παίξεις, άστο πολύ καιρό να στεγνώσει-μερικές βδομάδες.
Βέβαια κάποιοι άλλοι (μαραθον) είναι πολύ μπροστά στα βαψίματα, άκου τα tips τους ;) ;)


Το κομμάτι που λες για τους μαγνήτες κ αυτά δεν το πιασα ακριβώς πως το σκέφτεσαι, πάντως κάτι είπες να βάλεις τον διπλό στη μέση!!οκ εμένα μου φένεται extreme αυτό, αλλά παρ'όλα αυτά για να το κάνεις αυτό, θέλει σκάψιμο το σώμα γιατί δεν έχει cavity για μεσαίο μαγνήτη.Άρα θέλεις ρούτερ. Επειδή είδα πως θα μπει pickguard πάνω απ'τους μαγνήτες, μπορείς να ανοίξεις ένα ενιαίο cavity όπου θα μπουν ολοι οι μαγνητες, να μην ξεχωρίζουν δηλαδή.


αυτά,και θέλουμε να βλέπουμε την προοδο της κατασκευης!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος AgentCain

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή κιθάρας - αξίζει?
« Απάντηση #18 στις: 01/11/11, 23:15 »
Όποιες σκέψεις και προτάσεις ευπρόσδεκτες!


Εδώ θα βρείς το δικό μου πρώτο project...και αυτό από τον Thomann...οι σκέψεις δικές σου 8)
http://www.customshop.gr/?page_id=222



Ιδιαίτερα χρήσιμο το λινκ σου!
Λες κάτι για sealer, το αστάρι δε κάνει και αυτή τη δουλειά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
12342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
3 Απαντήσεις
4076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
10 Απαντήσεις
7460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
11 Απαντήσεις
5329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 23:08
από MiXoLydian
8 Απαντήσεις
5310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
14 Απαντήσεις
6607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 02:35
από jim.ni
27 Απαντήσεις
8317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 04:11
από studio54
36 Απαντήσεις
14960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 12:39
από geokorg
4 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/12, 12:59
από Christos Spourdalakis