Αποστολέας Θέμα: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP  (Αναγνώστηκε 5294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtsouki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Facebook profile
    • Προφίλ
EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« στις: 11/01/15, 22:14 »
Γεια χαρα!
Θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ της Epiphone SG σειρας και της Epiphone Les Paul σειρας. Παιζουν διαφορετικα ηδη μουσικης το καθενα ;


Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #1 στις: 11/01/15, 22:43 »
ειναι διαφορετικες κιθαρες. Εχουν δλδ αλλο shape (σχημα) και ως εκ τουτου και διαφορετικο ηχο. Ας πουμε οτι η sg ειναι λιγο πιο πριμαριστη(μη βαρατε...πως να το θεσω? :P )....

Αποσυνδεδεμένος gtsouki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #2 στις: 11/01/15, 23:10 »
Για blues,stoner/heavy/hard rock ποια απο τις 2 καλυτερα ;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #3 στις: 12/01/15, 01:24 »
και οι 2...εινια καθαρα θεμα γουστου...και οι 2 κιθαρες ειναι αρκετα κοντα και με λιγο σκαλισμα στο eq του ενισχυτη θα αποδωσουν τα μεγιστα. Επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο τι μαγνητες φοραει η καθε μια. Αυτα που σου περιεγραψα ισχυουν αν υποθεσουμε οτι κιθαρες εχουν ιδιους μαγνητες. Ομως καθε μοντελο εχει διαφορετικους.

...εσενα ποια σου αρεσει/βολευει σαν shape? Τελος ποια σου αρεσει περισσοτερο ηχητικα???...ειναι καθαρα θεμα γουστου. Εχεις δοκιμασει καποια απο τις 2?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #4 στις: 12/01/15, 01:32 »
και οι 2...εινια καθαρα θεμα γουστου...και οι 2 κιθαρες ειναι αρκετα κοντα και με λιγο σκαλισμα στο eq του ενισχυτη θα αποδωσουν τα μεγιστα. Επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο τι μαγνητες φοραει η καθε μια. Αυτα που σου περιεγραψα ισχυουν αν υποθεσουμε οτι κιθαρες εχουν ιδιους μαγνητες. Ομως καθε μοντελο εχει διαφορετικους.

...εσενα ποια σου αρεσει/βολευει σαν shape? Τελος ποια σου αρεσει περισσοτερο ηχητικα???...ειναι καθαρα θεμα γουστου. Εχεις δοκιμασει καποια απο τις 2?
να συμπληρωσω οτι για το ειδος παιζει μεγαλο ρολο ο ενισχυτης...θες βαρυ,μπασατο ντιστ...o orange dark terror eιναι μια καλη κ φτηνη λυση!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #5 στις: 12/01/15, 01:37 »
Kι ο Orange CR60C μια φθηνότερη και υποκειμενικώς καλύτερη... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gtsouki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #6 στις: 12/01/15, 09:14 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις , εγω τωρα εχω μια φθηνη strat D&D μετα απο κανα 9μηνο μαθηματων και καθημερινης σχεδον ενασχολησης δεν με τραβαει πια η συγκεκριμενη και γιαυτο αρχισα να ψαχνω κατι αλλο. Μεχρι στιγμης βγαζω ευκολα κομματακια , παιζω 12bar blues και σολαρω σε ματζορε και μινορε πεντατονη βαζοντας band in abox. Ισως ειναι νωρις να ψαχνω για καινουρια κιθαρα απλα ηθελα να δω τι υπαρχει εκει εξω και την Epiphone G-400 PRO Ebony μολις την ειδα την ερωτευτικα αλλα και η  Epiphone Les Paul Standard Ebony που ειναι στα ιδια λεφτα με την G-400 μου αρεσει σαν εμφανιση.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/15, 09:20 από gtsouki »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #7 στις: 12/01/15, 12:06 »
Σχετικά με την ιδέα σου να κοιτάξεις για μια Epiphone, θα σου προτείνω να μην ξοδέψεις τα λεφτά σου άδικα. Αυτό θα είναι για δυο λόγους:


  • Οι Epiphone (οι περισσότερες τουλάχιστον) δεν είναι μεγάλο step-up σε σχέση με την τωρινή σου κιθάρα
  • Είναι νωρίς σχετικά στην μουσική σου "πορεία" για να πάρεις άλλη
  • Οι Epiphone δεν σκαμπάζουν πολλά, αλλά με το σωστό modding και σετάρισμα μπορούν να φτάσουν επίπεδα μοντέλων που κοστίζουν μέχρι και 1000-1200 ευρώ.
Επομένως θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι και να μαζέψεις και άλλα λεφτά για μια κανονική Gibson. Πάμε τώρα στα του LP vs SG και των μοντέλων του 2015.


Αν δεν απατώμαι, σχεδόν όλες οι νέες (2015) Gibson έχουν ρομποτικό κουρδηστήρι. Είναι μηχανισμός που επιλέγεις το κούρδισμα που θες (π.χ. θες D#) και ο μηχανισμός περιστρέφει τις κεφαλές μέχρι να κουρδήσει σωστά. Είναι πολύ βολικός μηχανισμός για μια ενέργεια που δεν εχει ουσιαστικό νόημα πλέον για τον σύγχρονο κιθαρίστα. Οι τιμές τους όμως αυξήθηκαν αισθητά σε σχέση με το 2014 και αυτό γιατί κλασικά άλλαξαν 2-3 πράγματα στα νέα μοντέλα (νέα nuts πχ) και θεωρούν ότι αυτό δικαιολογεί τις υπερβολικές (για πολλούς) αυξήσεις αυτές. Κάνε μια γύρα από τα γνωστά ευρωπαϊκά καταστήματα ή την ίδια την Gibson και θα δεις.

Σχετικά με τον ήχο της LP και της SG, η LP είναι πιο βερσατάιλ που λέγανε και στο χωριό μου. Μπορείς δηλαδή να βγάλεις πολλούς διαφορετικούς τόνους ανάλογα με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου. Η SG δίνει κάπως πιο "ξύλινο" ήχο, πιο κλασικού ροκ. Βεβαίως μόνο εσύ ο ίδιος θα μπορέσεις να κρίνεις, επομένως προτείνω (τί πρωτότυπο?) να δοκιμάσεις και τις δυο πριν αγοράσεις.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #8 στις: 12/01/15, 12:33 »
Βεβαίως μόνο εσύ ο ίδιος θα μπορέσεις να κρίνεις, επομένως προτείνω (τί πρωτότυπο?) να δοκιμάσεις και τις δυο πριν αγοράσεις.

δεν είναι πρωτότυπο αλλά είναι το σωστό
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #9 στις: 12/01/15, 13:05 »
   
  • Οι Epiphone (οι περισσότερες τουλάχιστον) δεν είναι μεγάλο step-up σε σχέση με την τωρινή σου κιθάρα
Η Epiphone βγάζει αρκετές κατηγορίες μοντέλων και στα ψηλά της έχω πετύχει μερικά μοντέλα που ήταν καλύτερα από τις φτηνές της Gibson.
Επίσης, αν δεν έχει ο φίλος την οικονομική δυνατότητα, δεν χρειάζεται να κυνηγήσει "το όνομα" της Gibson μιας και,όπως ανέφερα,έχει και η Epiphone πολύ δυνατά κομμάτια (όχι στην οικονομική κατηγορία των 100Ε προφανώς....).

Ας πουμε οτι η sg ειναι λιγο πιο πριμαριστη(μη βαρατε...πως να το θεσω? :P )....
H SG....αυτός ο ογκόλιθος ενοχλητικών(αρκετά συχνά!) χαμηλών συχντοτήτων πιο πριμαριστή από την LP?? :P
(Πόσες μπύρες ήπιες με τα φλουτς σου χθες?)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #10 στις: 12/01/15, 14:02 »
Gibson κάτω από 2Κ της προκοπής δεν έχω πιάσει. Χίλιες φορές κάποια made in Korea ή made in Japan στα 800-1000 ευρώ από μια Gibson στο ίδιο εύρος τιμής.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #11 στις: 12/01/15, 21:43 »
Οι Epiphone (οι περισσότερες τουλάχιστον) δεν είναι μεγάλο step-up σε σχέση με την τωρινή σου κιθάρα

Η Epiphone βγάζει αρκετές κατηγορίες μοντέλων και στα ψηλά της έχω πετύχει μερικά μοντέλα που ήταν καλύτερα από τις φτηνές της Gibson.
Επίσης, αν δεν έχει ο φίλος την οικονομική δυνατότητα, δεν χρειάζεται να κυνηγήσει "το όνομα" της Gibson μιας και,όπως ανέφερα,έχει και η Epiphone πολύ δυνατά κομμάτια (όχι στην οικονομική κατηγορία των 100Ε προφανώς....).

Συμφωνώ απόλυτα. Για μένα δεν τίθεται καν το ζήτημα "φτηνή Gibson ή ακριβή Epiphone", καθώς όποια σύγκριση κι αν έχω κάνει σε αυτή τη βάση, η πλάστιγγα κλίνει προς την πλευρά της Epiphone. Kαι δεδομένου ότι ο φίλος ψάχνει για μια κιθάρα με humbuckers, θα έλεγα ότι μια καλή Epiphone σαφώς και αποτελεί αναβάθμιση σε σχέση με την κιθάρα που έχει τώρα.

Βέβαια για μένα οι Vintage (V100 και VS6) υπερτερούν των αντιστοίχων Epiphone από πλευράς ποιότητας, ήχου και γενικότερου value for money, οπότε κοίταξε και αυτές πριν προχωρήσεις σε αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE SG VS EPIPHONE LP
« Απάντηση #12 στις: 12/01/15, 23:00 »
Βέβαια για μένα οι Vintage (V100 και VS6) υπερτερούν των αντιστοίχων Epiphone από πλευράς ποιότητας, ήχου και γενικότερου value for money, οπότε κοίταξε και αυτές πριν προχωρήσεις σε αγορά.

Αυτό πολύ το λες και πρέπει να το ελέγξω μία των ημερών....! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 15:20
από Καρχαρίας
5 Απαντήσεις
5999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 18:51
από Rayden
Epiphone So Cal

Ξεκίνησε από profsokin Ενισχυτές

9 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 20:50
από Heatseeker
2 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
10 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/10, 09:25
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
6 Απαντήσεις
3083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 18:28
από ThePilgrim
4 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 17:49
από riffraff
6 Απαντήσεις
3131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 22:27
από IDEAL