Ψηφοφορία

με ποιο θα τζαμαρουμε τελικα ?

το πρωτο backing
1 (14.3%)
το δευτερο backing
6 (85.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Αποστολέας Θέμα: Jam ! ok.  (Αναγνώστηκε 22276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #75 στις: 24/12/10, 22:10 »
Παίδες είναι φοβερό!!! Συγχαρητήρια σε όλους... Αυτό που μ' άρεσε περισσότερο, είναι ότι στην πλειοψηφία τους τα σόλο δένουν το ένα με το επόμενο... Όλοι σας ρίξατε απίστευτα γκαζίδια, το επίπεδο είναι ιδιαίτερο υψηλό... Δυσκολεύομαι να επιλέξω αγαπημένο μέρος γιατί όλα τους πραγματικά είναι ένα κι ένα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #76 στις: 24/12/10, 22:17 »
Πάαρα πολύ ωραίο, αν και δεν ακούω μέταλ!Μου άρεσαν πολύ ο πρώτος και ο δεύτερος! :)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #77 στις: 24/12/10, 22:27 »
 >:D >:D >:D >:D >:D  γ**ω ΤΑ ΚΟΠΑΝΙΔΙΑ..... ;D  Μπράβο ρε αντώνη για το τελικό αποτέλεσμα και ευχαριστούμε πάλι.....


Άντε και εις άλλα με υγεία......με το καινούριο έτος να κάνουμε μπόλικα τέτοια.....


Α...επίσης να πω....πραγματικά ούτε συνεννοημένοι να ήμασταν......πολλές κοινές ιδέες.....ωραίοι ήχοι σε κάθε κιθάρα....god bless metallica..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/10, 22:30 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #78 στις: 24/12/10, 22:41 »
Μπράβο, πολύ καλό :) Πως μπορούμε να μάθουμε και ξεχωρίσουμε ποιος παίζει πότε;

Χαίρομαι για την πρωτοβουλία του let me know 796 και για το θερμό ενδιαφέρον των μελών.  :up :solo :metal

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #79 στις: 24/12/10, 23:39 »
 :metal :metal :metal Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες.. πολύ ωραία σόλα και πάρα πολύ καλή δουλειά στη μίξη...
Μπράβο και πάλι μπράβο σας...
Αν μπορούσατε να βάλετε τα ονόματα των παιδιών που παίζουν κατά σειρά..θα έχει ενδιαφέρον... :metal :metal

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #80 στις: 25/12/10, 00:43 »
η κριτική μου θα πέσει σαν καταπέλτης (πλάκα κάνω  ;D )
επιτρέπετε να πω ποιο μου άρεσε ποιο πολύ και ποιο οχι ε?  :-\

ο πρώτος και ο τελευταίος (8ος?) ταν πολύ καλοί, επίσης μου άρεσε ο τέταρτος λίγο με το wah
τα υπόλοιπα τα άκουσα φλύαρα και "άνοστα", χωρίς να σημαίνει αυτο οτι εγω μπορώ να παίξω καλύτερα σολο απο αυτά, απλα σαν ακροατής δεν......
(αυτός που παίζει στο 7 λεπτό μου βγάζει κάτι σε λαϊκό)
το γκολ μπήκε στο 8:05 για μένα  ;)

το σύνολο πάντως και η προσπάθεια προπαντός ήταν πολύ καλή, οπος και το backing και η μίξη με τον κόσμο κτλ

 μπράβο και πάλι (αν ενοχληθεί κάποιος απο την κριτική μου απλά μου το λεει και την σβήνω, για καλό είναι)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/10, 00:58 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #81 στις: 25/12/10, 01:40 »
Εξαιρετικό!!! Με σκαμπανεβάσματα, σίγουρα, αλλά όλα τα σόλα έχουν κάτι να δώσουν. Πολλά μπράβο σε όλους και ιδιαίτερα στον let me know που τα πήγε περίφημα στη μίξη, για άλλη μια φορά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #82 στις: 25/12/10, 03:03 »
Άντε να σας ακούσουμε επιτέλους!!! 8)
Και, ποιοί είναι οι ...celebrities που πια δεν συμμετέχουν;  :P
Εσείς όλοι οι συμμετέχοντες είστε ένας κι ένας :)


στον Bob Katsioni αναφερομαι....

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #83 στις: 25/12/10, 03:19 »
Λοιπον το ακουο και γραφο ταυτοχρονα...για να ναι αυθορμητα τα γραφομενα μου


Ισος ειναι το καλυτερο τζαμαρισμα μεχρι τορα...no offence για τα προηγουμενα αλλα τορα ηταν πολυ πιο απαιτητικο το μπακιν και δεν ηταν απλα μια μπαλαντα που σολαρες απο πανο σε πεντατονικ...αυτο το backin ειχε δυναμικες, ειχε περιεργες κλιμακες και γενικα απαιτει συγκεκριμενη φρασεολογια...

Εγο ειμαι ευχαριστημενος απο το συνολο τον συμμετοχον και παρολο που υπαρχει μια σχετικη διαφορα (οχι μεγαλη) στα επιπεδα παιξιματος τον παικτον το καθε σολο ειχε κατι δικο του να δοσει...

Λιγο ενσταση εχο στο οτι καποια tones ηταν λιγο εκτος του κλιματος γιατι ηταν αρκετα blousy και δεν πιστευο οτι ταιριαζανε...Κι εγο δηλαδη εφτιαξα εναν πιο "μεταλ" τονο για να γραψο το σολακι...και το εξτρα gain οσο να ναι βοηθαει στη μεταλ φρασεολογια...κανει τα πραματα πιο ευκολο και πιο extreme...

αντε να πληθυνουν....  και εννοειται ευχαριστουμε τον Let me know για τον κοπο του! :) )

ΥΓ 1 : Εχει χαλασει το κουμπι του ομεγα στο keyboard...δεν ειμαι ανορθογραφος...χαχα

ΥΓ 2 : Πραγματικα εκτος απ το δικο μου που ετσι κι αλλιος το βλεπο με υποκειμενικο ματι αρα δεν ασχολουμαι, για τα υπολοιπα δεν θα θελα να μπο σε βαθια αναλυση γιατι νιοθο οτι θα αδικησο προσπαθειες και πραγματικα δεν πιστευο οτι χοραει συγκριση στην μουσικη... θα πο μονο τα εξης : υπηρχαν 3 σολο που αρεσαν παρα πολυ..αυτα που αρεσαν στους πιο πολλους βασικα...υπηρξαν τα νορμαλ και υπηρξαν και καποια που το phrasing τους υστερει σε ουσια, που φαινονται σαν νοτες ατακτος παιγμενες....δεν χρειαζεται τεχνικη τρελη για οραια μουσικη...μονο λιγο προσοχη και συνοχη στο τι παιζουμε και βεβαιος προσοχη σε βασικες τεχνικες οπος βιμπρατο και articulation ετσι οστε να μην δημιουργουνται παραφονιες...αλλα οκ αυτο ειναι θεμα στιγμης, ηχου, χορδον, σεταπ, κουρασης, βαρεμαρας, υποχρεοσεον που κουραζουν το μυαλο, κτλ κτλ....οποτε φανταζομαι ειναι δικαιολογημενΟ...

αυτα!

ΜΙΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/10, 03:31 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #84 στις: 25/12/10, 09:51 »
Μike κακώς ντρέπεσαι. Η κριτική είναι για να βελτιωνόμαστε. Αν κάποιος πιστεύει ότι θα αδικηθεί, νομίζω δεν έχει θέση στο τόπικ. Έτσι κι αλλιώς από τα άτομα που πήραν μέρος (και με βάση τα παιδιά που ξέρω προσωπικά ή λίγο παραπάνω) έιμαστε όλοι κουλ και χαλαροί και δε μας φοβίζει η έκθεση.

Εγώ θα σου ζητούσα να με κριτικάρεις μόλις ανακοινωθούν τα ονόματα. Και μάλιστα έχω και κάτι στο μυαλό μου να προτείνω που πιστεύω θα σας αρέσει. :)
Αυτά. Πάω για ύπνο.

Α, και χρόνια πολλά!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #85 στις: 25/12/10, 12:01 »
καλημερα σε ολους!
χρονια πολλα !
λοιπον καταρχην να πω ενα ευχαριστω στα παιδια που εκαναν τον κοπο και εγραψαν το σολακι τους.
απο οτι διαβασα αυτην την φορα δεν εκανα λαθη στο editing και μου εφυγε ενα βαρος.
θα γραψω λοιπον και την σειρα με την οποια παιζουμε.

ΜASTERS OF METAL JAM '' Kithara.gr 24-12-10 ''



  start -   01:23      mikemoss
 
  01:24 - 03:01     
dio21

  03:02 - 04:00      let me know 796

  04:01 - 04:49      Fourier 

  04:50 - 05:48      master of puppets

  05:49 - 06:47      Truepiece 

  06:48 - 07:45      TheVrachnoprofiter

  07:46 - end         Υπνοβατης
« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/10, 13:41 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #86 στις: 26/12/10, 15:06 »
Λεπόόόόόν.... Κοιτάχτε να δείτε τι σκέφτηκα! (μη με πάρετε με τις πέτρες...)

Θα μπορούσε να γίνει μια "άλφα" κριτική από όλους σε όλους (εκτός από τον mikemoss γιατί τα γάμ*σε όλα με το σόλο του! ;D ) και στον τέλος να μαζευτούν τα σημεία που θα υποδείξουμε ο ένας στον άλλον και να προσπαθήσουμε να ξαναγράψουμε κάτι βελτιωμένο. Με αυτόν τον τρόπο το jam παίρνει και τη μορφή μαθήματος! Μιλάω για σχόλια πάνω σε όλα! Για παράδειγμα του Υπνοβάτη το σόλο είχε ελάχιστα μπάσα στον ήχο ίσως να προσπαθούσε να βάλει λίγα παραπάνω. Έτσι θα βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς.

Επίσης, ο let me know ξεσκίστηκε κομματάκι οπότε αν θέλετε αναλαμβάνω εγώ τη μίξη :)

Tϊ λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #87 στις: 26/12/10, 18:04 »
Υπνοβάτη... Είναι δύσκολο (κατά τη γνώμη μου πάντα) αυτό που προτείνεις, τόσο από άποψη πραγματοποίησης όσο και ουσίας. :) Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο μάθημα/σχόλιο που πήραμε για την προσπάθειά μας ήταν το ίδιο το τελικό mix. Ακούγοντάς το, αρκετές ακόμα φορές και με προσοχή, έβγαλα πολλά συμπεράσματα, τεχνικά, εκτελεστικά, μουσικά. Πραγματικά είναι φοβερό σχολείο να ακούς τον εαυτό σου σε "αντιπαράθεση" :) με άλλα άτομα του επιπέδου του mike.

Με αυτή την παρατήρηση, θεωρώ ότι η τοποθέτηση του mike είναι σωστή. Δεν θα μπορούσα να κριτικάρω τα άλλα παιδιά γιατί αφενός δεν ξέρω αν έκαναν το καλύτερο δυνατό, αφετέρου δεν νομίζω να βοηθούσε σε κάτι. Μέσα από ένα απόσπασμα του λεπτού, δεν μπορεί κανείς να πει πολλά πράγματα. Π.χ., για το δικό σου σόλο, το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω και εγώ είναι το θέμα του ήχου που θα μπορούσε να ήταν καλύτερος, αλλά αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον ήχο των παιδιών πριν από εσένα, αν ήσουν μόνος σου δεν θα τον έλεγα άσχημο (και αυτό είναι ένα από τα πράγματα που έμαθα από το τελικό κομμάτι).

Τώρα, η ιδέα να ξαναηχογραφήσω στο ίδιο backing δεν με ενθουσιάζει ;D ... Ήδη το σιχαθηκα από το "recording session". Ευχαρίστως πάντως θα άκουγα και θα σχολίαζα (αν αυτό ήταν επιθυμητό) την καινούρια προσπάθεια όποιου παιδιού το ξαναπροσπαθήσει!!! :)

Υ.Γ.: Αν δεν αντιλήφθηκα ακριβώς την πρότασή σου, ζητώ την κατανόησή σου... έπεσε βαριά η γαλοπούλα...



Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #88 στις: 28/12/10, 15:55 »
Λεπόόόόόν.... Κοιτάχτε να δείτε τι σκέφτηκα! (μη με πάρετε με τις πέτρες...)

Θα μπορούσε να γίνει μια "άλφα" κριτική από όλους σε όλους (εκτός από τον mikemoss γιατί τα γάμ*σε όλα με το σόλο του! ;D ) και στον τέλος να μαζευτούν τα σημεία που θα υποδείξουμε ο ένας στον άλλον και να προσπαθήσουμε να ξαναγράψουμε κάτι βελτιωμένο. Με αυτόν τον τρόπο το jam παίρνει και τη μορφή μαθήματος! Μιλάω για σχόλια πάνω σε όλα! Για παράδειγμα του Υπνοβάτη το σόλο είχε ελάχιστα μπάσα στον ήχο ίσως να προσπαθούσε να βάλει λίγα παραπάνω. Έτσι θα βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς.

Επίσης, ο let me know ξεσκίστηκε κομματάκι οπότε αν θέλετε αναλαμβάνω εγώ τη μίξη :)

Tϊ λέτε;

με το καλο ''του χρονου'' για κανε κουμαντο για ενα καινουργιο jam  ;)
και ξανακανω την μιξη δεν με πειραζει.

και να σου πω μια μαγκια?
μαζεψε 15-20-30 ατομα.
γραφουμε ολοι ενα backing track δικο μας.
στην συνεχεια τα ανεβαζουμε ανωνυμα και γινεται ψηφοφορια ποιο εινα το καλυτερο. (προσεξε ομως,οχι εγω ακουω μεταλ ψηφιζω το μεταλ. αυτο που ειναι πιο καλο και ας ειναι και ρουμπα)
ή προτεινουμε απο πριν 4,5 ατομα για κριτες(οτι να'ναι)
αυτο που θα κερδισει θα ειναι και το τελικο backing που θα τζαμαρουμε.
τα υπολοιπα θα εχουν την χαρα να τα ακουσουν τοσα αυτια! ;)

και για να γινει μαγκικο πιο πολυ προτεινο και αυτο.
αν ειμαστε 20 ατομα τσονταρουμε απο ενα 3ευρω ο καθενας και εχουμε 60 ευρωπουλα μπαμ-μπαμ.
αγοραζουμε μια κιθαρα ακουστικη απο τον Νακα κινεζικη που εχει φερει και την κερδιζει ο νικητης του backing track. ;)

ειπατε τιποτα?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 22:12 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Jam ! ok.
« Απάντηση #89 στις: 29/12/10, 13:38 »
Η ιδέα του let me know 796 είναι απίστευτα καλή. Όχι τπτ, ν' ανεβάσουμε κι εμείς οι κουλοί καμιά χαζομάρα γιατί στα τζαμ που κάνετε, δε σας φτάνουμε ούτε με το Hubble.
How to program a metalhead?