Αποστολέας Θέμα: Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95  (Αναγνώστηκε 2976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95
« στις: 03/04/10, 13:53 »
Το GCB-95 του Jim Dunlop είναι ένα από τα κλασικότερα wah που έχουν προτιμήσει αρκετοί καλλιτέχνες. Το κύκλωμα του συγκεκριμένου πεταλιού δεν βέβαια μοναδικό αφού και άλλα wah όπως της Vox και Morley το έχουν χρησιμοποιήσει με τις δικές τους προδιαγραφές και τροποποιήσεις.

Οι τροποποιήσεις του GCB-95 είναι αρκετά γνωστές εδώ και χρόνια και επιτρέπουν παρέμβαση στην ένταση στην ισοστάθμιση κ.α. Όποιος έχει το συγκεκριμένο πετάλι και πιάνουν τα χέρια και θέλει τον παραπέμπω σε δύο ιστοσελίδες που ήταν αρκετά χρήσιμες ακόμα και για την λήψη της απόφασης να τροποποιήσω το πολυαγαπημένο μου wah.

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm
http://www.wah-wah.co.uk/ 

Σίγουρα αυτές οι ιστοσελίδες έχουν βοηθήσει πολλούς στις τροποποιήσεις του GCB-95 σε όλο τον κόσμο και δεν θα υπήρχε τίποτα να αποσαφηνίσουμε, αν δεν υπήρχαν κάποια συγκεκριμένα ‘θολά’ σημεία. Τον συγκεκριμένο οδηγό θα πρέπει να τον έχετε συγχρόνως με τους δύο που σας προτείνω παραπάνω όχι μόνο του αλλιώς δεν θα βγάλετε άκρη. Επίσης αν δεν έχετε την ελάχιστη σχέση με τέτοιες τροποποιήσεις μην μπείτε στη διαδικασία να το αλλάξετε, δώστε το σε κάποιον σχετικό να σας το τροποποιήσει αν αυτό επιθυμείτε. Αν γίνει κάπου λάθος και δεν βρίσκετε την άκρη δεν νομίζω ότι κάποιος τεχνικός να σας βοηθήσει χωρίς να σας χρεώσει την αρχική τιμή του πεταλιού.

Βασικά σημεία τα οποία πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι το μέγεθος των καλωδίων ο οποίος είναι 24 AWG ή όποιο καλώδιο 0,25mm. Η όποιες ενώσεις σε ποτενσιόμετρα πρέπει να είναι μονωμένες με θερμοσυστελόμενα όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Χρησιμοποιείστε διαφορετικά χρώματα για να υποδείξετε συγκεκριμένα πράγματα πχ. Το θετικό ας είναι το κόκκινο καλώδιο και το αρνητικό ή έστω ακόμα και η γείωση ας υποδεικνύεται με μαύρο καλώδιο, θα σας βοηθήσει να μην μπερδευτείτε στη πορεία.

Ας ξεκινήσουμε όμως από ένα σημαντικό σημείο πριν ξεκινήσετε τις τροποποιήσεις. Βρείτε βάση του οδηγού των ιστοσελίδων, την έκδοση του wah-wah GCB-95 που έχετε, αυτές αναφέρονται ως Rev F, G, H και I. Η γνώση της έκδοσης θα σας φανεί χρήσιμη αργότερα.

Όποιον οδηγό από τις δυο ιστοσελίδες και αν ακολουθήσουμε, μας παραπέμπουν σε τροποποιήσεις για την αφαίρεση του input buffer η τη χρήση αυτού συγχρόνως με τις τροποποιήσεις. Όπως καταλαβαίνετε το πετάλι έχει ήδη input buffer και δεν χρειάζεται αναγκαστικά να τον αφαιρέσετε, βέβαια αν τον χρησιμοποιήσετε, θα πρέπει να κόψετε το κύκλωμα (αγωγό) στο σημείο που σας υποδεικνύει ο οδηγός. Εκεί προσθέτετε μόνο 1 καλώδιο στο άνω άκρο του  πυκνωτή. Τη συγκεκριμένη τροποποίηση βέβαια δεν μπορείτε να κάνετε ‘undo’ όπως καταλαβαίνετε μια και έχετε βάρβαρα παρέμβει στο κύκλωμα.

!!! Εγώ σας προτείνω να αφαιρέσετε το input buffer, που είναι με την μορφή αυτών 4 αντιστάσεων, 1 πυκνωτή και ενός τρανζίστορ (συνολικά 6). Στην θέση του input buffer και βάσει του οδηγού θα προσθέσετε 2 καλώδια. Προσωπικά εγώ αυτό έκανα, πρώτον γιατί δεν ήθελα να το κλαίω και δεύτερον γιατί αφαίρεσα από τη γραμμή του σήματός μου κάποια αχρείαστα μέρη που πλέον δεν παρεμβάλλονται και αυτό δεν είναι κακό. Αν ακολουθήσετε τον οδηγό δεν πρόκειται να κάνετε λάθος.   

Άλλο σημείο που είναι λίγο δύσκολο αλλά θα το καταφέρετε είναι οι συνδέσεις των αγωγών για την προσθήκη led. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο έτσι όπως το προτείνουν. Σας προτείνω να αφαιρέσετε τα σωστά πόδια (ΟΧΙ και τα δύο) της αντίστασης και της διόδου που προτείνει ο οδηγός, να περάσετε τα καλώδια σας και μετά να κολλήσετε τα πόδια μαζί με τα καλώδια είναι πιο εύκολο και εξίσου σωστό.

Τις τροποποιήσεις για vocal, volume, midrange και bass/gain ΔΕΝ θα τις αναφέρω μιας και ο οδηγός είναι αρκετά ξεκάθαρος. Αν κάποιος ενδιαφέρετε να κάνεις αυτές τις τροποποιήσεις και δεν γνωρίζει αγγλικά, ας το πει και θα επανέλθω επ’ αυτών των σημείων.

Μένουν δύο σημαντικά θολά σημεία το ένα είναι οι πυκνωτές που θα χρησιμοποιήσουμε για την τροποποίηση sweep range και το άλλο είναι οι συνδέσεις του διακόπτη 3PDT που δεν φαίνονται πουθενά στις ιστοσελίδες ξεκάθαρες.

Για το sweep range αναφέρει ο οδηγός να αλλάξουμε τον πυκνωτή 0.01uf (το u, είναι το αντίστοιχο του μ, δλδ uf είναι μικροφαράντ) σε μικρότερο για να τον κάνουμε πιο trebly και ανάποδα για να γίνει πιο μπάσα. Μάλιστα προτείνει και τον πυκνωτή 0.068uf ότι είναι bass wah-wah. Έχει απόλυτο δίκιο!!!

Επειδή δεν ήμουν σίγουρος πόσο πιο μπάσο θα γινόταν με οποιαδήποτε αλλαγή πυκνωτή, αποφάσισα να φτιάξω έναν διακόπτη 6 θέσεων, ο οποίος θα έχει σε κάθε θέση διαφορετικό πυκνωτή με αποτέλεσμα να μπορώ σε πραγματικό χρόνο να έχω αλλαγή του ίδιο του sweep range. Έτσι χρησιμοποίησα 6 διαφορετικούς πυκνωτές οι οποίοι ήταν 0.01uf, 0.022uf, 0.033uf, 0.047uf, 0.056uf και 0.068uf πολυπροπυλενίου. Εσείς αν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μικρότερες του 0.01uf πυκνωτές ανάλογα με τα γούστα σας αλλά χρησιμοποιείστε αναγκαστικά τον 0.01uf άλλωστε αυτός είναι ο στοκ πυκνωτής και προσφέρει τον ήχο που σας έκανε να αγοράσετε το συγκεκριμένο wah. Επίσης αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσετε με μπάσο βάλτε κάπου και έναν 0.068uf, είναι υπέροχος με μπάσο. 

Η σύνδεση που προτείνετε από τις περισσότερες ιστοσελίδες είναι τουλάχιστον μπακάλικη και καθόλου εν’ τάξη, πράγμα που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα ιδίως στην τοποθέτηση. Οι περισσότεροι προτείνουν το ένα πόδι του κάθε πυκνωτή να συνδέεται σε κάθε μια ξεχωριστή θέση ενώ το ελεύθερο πόδι κάθε πυκνωτής να συνδέεται με τα άλλα ελεύθερα πόδια των πυκνωτών και αυτά με ένα καλώδιο και ο ένας εκ των δυο εσωτερικός πόλος να συνδέεται με καλώδιο. Οπότε στο τέλος αυτά τα δύο άκρα να συνδεθούν εκεί που πριν βρισκόταν ο πυκνωτής 0.01uf.

Μετά από λίγη σκέψη και αφού συμβουλεύτηκα και τον adr1ano για την ορθότητα της σκέψης έφτασα στο συμπέρασμα να κάνω πιο τακτοποιημένες τις συνδέσεις όπως φαίνονται στο παρακάτω σχέδιο. Το ένα πόδι κάθε πυκνωτή θα βρίσκεται στην μια εξάδα ενώ το άλλο στην άλλη εξάδα. Έτσι τα ζευγάρια είναι 1-7, 2-8, 3-9, 4-10, 5-11 και 6-12. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε τους δυο εσωτερικούς πόλους για την είσοδο και έξοδο του σήματος και πιο τακτοποιημένα.


Σε αυτό το σημείο να πω ότι είναι δύσκολη η τακτοποίηση με αυτό τον τρόπο αλλά σωστότερη. Ξεκινήστε με τον μεγαλύτερο σε μέγεθος πυκνωτή και ΜΗΝ τον τοποθετήσετε στο κέντρο αλλά ξεκινήστε από τις άκρες κάθε θέση όπως φαίνονται και στη φωτογραφία. Αν προσέξετε θα δείτε οτι τα πόδια των πυκνωτών τα έχω μονώσει με το μονωτικό που πήρα απο απογυμνωμένα καλώδια 20AWG. Καντε το για να μην υπάρχουν βραχυκυκλώματα και κατα λάθος συνδέσεις μεταξύ πυκνωτών.


Το άλλο θολό σημείο είναι οι συνδέσεις των καλωδίων πάνω στο διακόπτη 3PDT. Συγκεκριμένος διακόπτης είναι για να έχετε συγχρόνως true bypass και led. Αν θέλετε να κάνετε μόνο το true bypass χωρίς led μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μικρότερο διακόπτη DPDT.

Στο παρακάτω σχέδιο φαίνεται καθαρά ποιες είναι οι συνδέσεις που πρέπει να κάνετε. Δείτε όμως προσεκτικά ποια είναι η κατεύθυνση των πόλων (Βοράς προς Νότο). Οι ενδείξεις πράσινο, μωβ, μπλε αντιστοιχούν στα χρώματα των καλωδίων του συγκεκριμένου πεταλιού. Θυμάστε που είχαμε αφαιρέσει το input buffer. Σύμφωνα με τον οδηγό συνδέσαμε ένα καλώδιο στο τρανζίστορ που αφαιρέσαμε (στον οδηγό του stinkfoot είναι πορτοκαλί καλώδιο, αυτό είναι το GTR Input και συνδέεται στον αντίστοιχο πόλο του 3PDT. Η γείωση που έρχεται από το καλώδιο που συνδέσαμε στη αντίσταση (καφέ καλώδιο στον οδηγό του stinkfoot), συνδέεται στον αντίστοιχο πόλο της γείωσης.


« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 14:06 από Publius »

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95
« Απάντηση #1 στις: 03/04/10, 13:56 »
...συνέχεια

Όπως καταλαβαίνεται αν δεν έχετε αφαιρέσει το input buffer σημαίνει ότι έχετε μόνο ένα καλώδιο, το Gtr IN, οπότε δεν χρειάζεται να συνδέσετε τον πόλο της γείωση.

Όπως βλέπετε και στην παρακάτω φωτογραφία, γίνετε ένας μικρός χαμός πλέον μέσα στο πετάλι, προσπαθήστε να βάλετε σε κάθε μια τροποποίηση μια υπόδειξη για να μην μπερδευτείτε.


Μεγάλη προσοχή όταν τρυπάτε το κουτί του wah, μετρήστε το 10 φορές πριν το τρυπήσετε γιατί ιδίως ο sweep range διακόπτης είναι πολύ μεγάλος και μπαίνει μόνο σε συγκεκριμένο μέρος. Στη δική μου κατασκευή βλέποντας το από πάνω προς τα κάτω οι διακόπτες είναι:

Sweep range  6pole rotary switch
Vocal
Bass/Gain
Midrange
Volume




Το συγκεκριμένο θέμα ξεκίνησε από http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.25 και σας είχα υποσχεθεί αναλυτικότερη παρουσίαση των τροποποιήσεων.

Αν κάποιος θέλει να κάνει τις τροποποιήσεις και έχει απορείες στείλτε πμ.

Καλή Ανάσταση σε εσάς και τις οικογενειές σας
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 14:09 από Publius »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95
« Απάντηση #2 στις: 04/04/10, 23:44 »
Ωραίος!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95
« Απάντηση #3 στις: 05/04/10, 02:22 »
Πως φαινεται οτι εισαι φιλος του Αδριανου!!! ;D


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τροποποιώντας το Wah-wah GCB-95
« Απάντηση #4 στις: 07/04/10, 11:10 »
Κυριάκο πολύ ωραία η μετατροπή!
Νομίζω προσωπικά ότι υπάρχει μία πολύ μεγάλη ικανοποίηση, στο να ξέρεις ότι έφτασες ένα υπάρχον κύκλωμα στο τέρμα του, το έκανες να μπορεί να βγάλει και την τελευταία του σταγόνα μουσικότητας, και πέρα από το ότι σίγουρα κάποια ρυθμιστικά θα είναι λιγότερο αξιόλογα/χρήσιμα από άλλα, ξέρεις ότι εξάντλησες το θέμα και πήρες ότι καλύτερο έχει να σου δώσει.

Εγώ πρώτον θα σταθώ στην αλλαγή του inductor που έκανες, θεωρώ ότι είναι πολυ σωστή κίνηση, διότι το Red Fasel, αν και αρκετά πιο ακριβό, έχει πολύ ιδιαίτερο ήχο και εμένα (προσωπική άποψη) μου ακούγεται καλύτερο από τα παραδοσιακά Halo.

Δεύτερον θα σταθώ στην πατέντα που έκανες για την αλλαγή του sweep range, το υλοποίησες πολύ καλά και τακτικά, και θεωρώ ότι το sweep range είναι το νούμερο 1 πιο χρήσιμο ρυθμιστικό που μπορεί να έχει ένα wah. Δίνει τεράστια ευελιξία, και μετατρέπει το wah σε πολυ-εργαλείο, που πλέον μπορεί να ταιριάζει με πολλά μουσικά στυλ, αντί να κάνει μόνο για λίγες συγκεκριμένες εφαρμογές. Για μένα wah χωρίς sweep range είναι σαν αυτοκίνητο, με μία μόνο ταχύτητα μόνιμα επιλεγμένη σε πεντάρι κιβώτιο, πχ μόνο τρίτη!..

Επίσης το πετάλι έγινε πολύ όμορφο με τα επιλέον pots!
Μπράβο και πάλι, και ευχαριστούμε για τον κόπο σου για την αναλυτική περιγραφή και παρουσίαση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr