Αποστολέας Θέμα: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 92056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #100 στις: 22/09/06, 19:53 »
Νομίζω ότι θα πάρω CORT . αυτό αξίζει τα λεφτά του για έναν αρχάριο(μεταλ) http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1457 ?
Γενικά....είναι καλά τα cort για έναν αρχάριο?

θέλω γνώμες!!!


Όταν λες αρχάριος, έχεις παίξει ποτέ μπάσσο; Εννοώ, θα καταλάβεις διαφορές ανάμεσα σε διάφορα όργανα, ή θα σου φανεί το ίδιο δύσκολο στην αρχή, ελλείψει εμπειρίας;

Αν έχεις μια μικρή εμπειρία, τότε πιθανόν να είσαι σε θέση να καταλάβεις τι σου κάθεται καλά και τί όχι. Άρα, βόλτα στα μαγαζιά!

Ειδάλλως... τα Cort είναι μια μάλλον καλή λύση, και μου φαίνονται ευκολόπαιχτα. Γενικά, είμαι του ευκολόπαιχτου και μαλακού οργάνου για αρχή- θεωρώ πως αυτές οι παράμετροι είναι πρωταρχικές σε αυτό το στάδιο. Στην πορεία βλέπεις τι σε βολεύει, πόσο άνετα νιώθεις ανάλογα με κάθε προσέγγιση/υλοποίηση, και φυσικά τί ήχο επιθυμείς.

Συν τοις άλλοις, αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, σε ένα καλορυθμισμένο όργανο μπορείς να παίξεις τα πάντα. Από κει και πέρα, είναι θέμα ήχου...

Πάντως δεν έχω ακούσει κάποιον να γκρινιάζει για τα Cort...

Αποσυνδεδεμένος krntos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαρίζειν εστί φιλοσοφείν
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #101 στις: 22/09/06, 21:02 »
ποιά μαγαζία στην θεσ/νικη έχουν μπάσα CORT . όλα τα σαιτς των μουσικών καταστημάτων είναι υπο κατασκευή

Παρεπιπτώντος, επειδή είμαι bassxetos θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις

1) Ο ενισχυτής είναι ηχείο για το όργανο?
2) μπορείς να συνδέσεις άλλα ηχεία στον ενισχυτή? έχει plug in για άλλα ηχεία/ακουστικα κλπ?

 ..και για να μη μου φανούν κινέζικα τα όσα θα λεει ο πωλητής ... τι ειναι ta hambucker hamburger τα πηνία κτλπ?
   για μέταλ τι χρειάζεται κανείς?  tremolo active/passive  Τι είναι όλα αυτά?? ;D


ευχαριστώ
**//\/\\etallic//-\\**
Don't stop for nothing its full speed or nothing
I am taking down you know whatever is in my way
Getting your kicks as you are shooting the line
Sending the shivers up and down my spine
            **MOTORBREATH**

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #102 στις: 22/09/06, 21:17 »
1) Ο ενισχυτής είναι ηχείο για το όργανο?
2) μπορείς να συνδέσεις άλλα ηχεία στον ενισχυτή? έχει plug in για άλλα ηχεία/ακουστικα κλπ?

*Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα*
1)Ο ενισχυτης ειναι ενισχυτης. Ενισχυει το αδυναμο σημα που στελνει η κιθαρα και υστερα το στελνει στο ηχειο.
Αυτο που λες (και γενικα λεμε) "ενισχυτη" ειναι combo ενισχυτης. Ειναι combination δηλαδη και ενισχυτης και ηχειο.
2) Αρα δεν μπορεις να συνδεσεις απλα ηχεια στο μπασο/κιθαρα... Χρειαζεται ενισχυση αναμεσα.

Αποσυνδεδεμένος krntos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαρίζειν εστί φιλοσοφείν
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #103 στις: 23/09/06, 11:48 »
thanks:)  . Τα ακουστικά για μπάσσο πόσο πρπ κοστίζουν?  οι τιμές τους ξεκινάνε απο 100 ευρω  η πιο πάνω?





















**//\/\\etallic//-\\**
Don't stop for nothing its full speed or nothing
I am taking down you know whatever is in my way
Getting your kicks as you are shooting the line
Sending the shivers up and down my spine
            **MOTORBREATH**

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #104 στις: 23/09/06, 15:33 »
Καταρχας να το παρεις το cort. To ιδιο εχω και γω και αξιζει υπερβολικα. Παντως tremolo για μπασσο δεν θα ακουσεις ποτε να εισια σιγουρος. ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #105 στις: 23/09/06, 15:51 »
Λογικο μου φαινεται να μην υπαρχει τρεμολο σε μπασο! Φαντασου ποσες λιμπρες ειναι η πιεση συνολικα απο τις χορδες ( και προφανως οσο ανεβαινουμε και αριθμο χορδων, γινεται πιο μεγαλη ) πανω στον καβαλαρη..Ενα τρεμολο που θα επρεπε να ειναι σε νορμαλ συνθηκες οριζοντιωμενο σε σχεση με το σωμα, θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 3 ελατηρια που θα ασκουσαν αντιθετες δυναμεις πολλων Newton...Οποτε και ασυμφορο ειναι, αλλα και μεγαλυτερη επιβαρυνση πανω στη πιεση που δεχεται το σωμα ειναι...Ασε που ενας μπασιστας πρεπει να αφησει μια χορδη να παλλεται και με το δεξι χερι ( συνηθως ) να κανει γυμναστικη πανω στο τρεμολο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #106 στις: 23/09/06, 16:25 »
Εχω δει σε custom μπασσο τρεμολο. Πολυ θα ηθελα να δοκιμασω αν βρω κανεναν να εχει (το ειχα δει σε βιντεο) αλλα αμφιβαλω αν θα ειναι πολυ χρησιμο 8)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #107 στις: 23/09/06, 16:27 »
Εχω δει σε custom μπασσο τρεμολο.

Κι ομως, υπαρχει! Εχω δει κι εγω (οχι απο κοντα)

Αποσυνδεδεμένος SirGus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #108 στις: 04/10/06, 10:27 »
Καλημέρα σε όλους!

Καλώς σας βρήκα και καλώς με δεχθήκατε!

Νέος στο χώρο ... συγκεκριμένα τώρα θα αρχίσω να μαθαίνω μπάσο, οπότε καλό κουράγιο σε εμένα αλλά και εσάς που θα σας "κουράσω" με λίγες απλές ερωτήσεις.

Με βοηθά σημαντικά μέλος του forum εδώ, αλλά θα χρειαστώ να κάνω ένα "γκάλοπ" για την τελική απόφαση.

Κοιτάζοντας αρκετά μοντέλα είμαι τελικά μεταξύ δύο - και μόνο -

YAMAHA RBX 270
 
και
 
CORT ACTION BASS

Με αγορά φυσικά από internet (για το Yamaha για τους γνωστούς λόγους).

Πραγματικά εμπιστεύομαι τον φίλο μου και τελικά μάλλον έχουμε να κάνουμε με 2 μπάσα σχεδόν ίδια.
Τι προτείνετε?
Κάποιος που να εχει παίξει και να γνωρίζει?
διαφορές στον ήχο, στο παίξιμο κλπ ?

Ποιο θα προτείνατε για μένα και γιατί?

Καλημέρα!


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #109 στις: 14/10/06, 22:01 »
Εχω παιξει και στα δυο και εχω to cort. Και μαλιστα στο προτεινω ανεπιφυλακτα και με διαφορα απο το yamaha. Το γιαμαχα κατα την γνωμη μου εχει ποιο πλοαστικο ηχο. Το κορτ εχει πολυ καλυτερα ηλεκτρικα καλυτερο ηχο πιο ευελικτο. Εγω θα σου ελεγα κορτ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bassistas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #110 στις: 17/10/06, 13:41 »
Χαιρετώ όλα τα μουσικόφιλα φιλαράκια,

Κατ' αρχάς παίζω μπάσσο κυρίως funk, blues και ο,τι κάτσει.  Έχω μια ερωτηση. Μήπως υπάρχει κάποιο μέρος ή site στην Ελλάδα όπου μπορεί κανείς να αγοράσει ξεχωριστά το σώμα, το μπράτσο κτλ?
Σκεφτόμουν όταν είναι να αναννεώσω το μπάσσο μου, μήπως είναι καλύτερα να το κάνω σταδιακά αντί να αγοράσω το αντίστοιχο αμερικάνικο.  Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Έχω ένα Squier Jazz Bass. 

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #111 στις: 17/10/06, 13:57 »
Δηλαδή, το σκεπτικό πίσω από αυτή την διαδικασία είναι να αλλάξεις σταδιακά τα συστατικά μέρη του οργάνου με αυτά ενός αμερικάνικου fender jazz bass;!;

Για παράδειγμα:

Βήμα 1: Αλλάζουμε ηλεκτρικά/ μαγνήτες
Βήμα 2: Αλλάζουμε μπράτσο
Βήμα 3: Αλλάζουμε κλειδιά, γέφυρα κτλ- hardware εν γένει.
Βήμα 4: Αλλάζουμε και σώμα;

Αποτέλεσμα: Fender Jazz Bass USA!

Όπως καταλαβαίνεις, το να κάνεις κάτι τέτοιο είναι ολίγον τι άτοπο- αν φυσικά αυτό εννοείς! Και, βέβαια, δεν πρόκειται να σου έρθει πιο φθηνά!

Αντί λοιπόν να αρχίσεις την κοπτοραπτική σε δόσεις, πάρε ένα jazz bass με δόσεις (σε πιστωτική- όχι σε κομμάτια ξύλου), και θα γλιτώσεις από μεγάλο κόπο.

Από την άλλη, αν έχεις το μεράκι να πειραματιστείς και να αποκτήσεις τριβή πάνω στην κατασκευή οργάνων (δεν φαντάζομαι να πληρώνεις τεχνικό σε κάθε τροποποίηση του squier; Αυτό κι αν είναι εντελώς ασύμφορο!), τότε κάν'το! Αλλά, προφανώς, δεν είναι η πιο σοφή αγοραστική κίνηση, όσο διάθεση για δημιουργία και απόκτηση γνώσης...

Εκτός και μιλάμε για kit bass άλλης μάρκας... π.χ. rockinger. Γιατί τα αυθεντικά κομμάτια fender... απλά πάρ΄το ολόκληρο!

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #112 στις: 17/10/06, 14:03 »
Όπως καταλαβαίνεις, το να κάνεις κάτι τέτοιο είναι ολίγον τι άτοπο- αν φυσικά αυτό εννοείς! Και, βέβαια, δεν πρόκειται να σου έρθει πιο φθηνά!
Αντί λοιπόν να αρχίσεις την κοπτοραπτική σε δόσεις, πάρε ένα jazz bass με δόσεις (σε πιστωτική- όχι σε κομμάτια ξύλου), και θα γλιτώσεις από μεγάλο κόπο.
Εκτός και μιλάμε για kit bass άλλης μάρκας... π.χ. rockinger. Γιατί τα αυθεντικά κομμάτια fender... απλά πάρ΄το ολόκληρο!

+1 Καλυτερα να μην το κανεις αυτο που ειχες στο μυαλο σου... Αν επιμενεις ομως ψαξε για κομματια rockinger και warmoth. Απ'οτι εχω ακουσει ειναι τα καλυτερα. Το να βρεις κομματια Fender μαλλον μονο ebay μεταχειρισμενα.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #113 στις: 17/10/06, 19:29 »
Θα ελεγα ενδιαφερων το project.
Μην ξεχνας οτι κατω απο 50 ευρω δεν πληρωνεις extra λεφτα στο τελωνειο
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #114 στις: 17/10/06, 20:49 »
"Μήπως υπάρχει κάποιο μέρος ή site στην Ελλάδα όπου μπορεί κανείς να αγοράσει ξεχωριστά το σώμα, το μπράτσο κτλ?"
δε γνωρίζω αν υπάρχει στην ελλάδα, αλλά όπως είπαν και τα παιδιά, σκέψου αυτός που θα στα πουλήσει που θα τα βρει
ούτε τον ίδιο ούτε εσένα συμφέρει μάλλον να πάρεις κομμάτια από ελλάδα, το μόνο που θα κάνει το κατάστημα είναι να στα φέρει δλδ, οπότε αν παρόλες τις απόψεις που σωστά αναφέρθηκαν, θες να συνεχίσεις (κι εγώ μαζί σου είμαι ;)), τότε ψάξε αυτά που είπαν τα παιδιά, warmoth, rockinger κλπ
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι σταδιακά να ξεκοκκαλήσεις το forum, για να δεις καταρχήν απόψεις περί του τι αξίζει να πάρεις από parts, τι είναι αυτό που χρειάζεσαι, ποιες οι διαφορές μεταξύ ακριβού-φτηνού/ μάρκας-ανώνυμου, ποιες οι τεχνικές διαφορές, επίσης σιγά σιγά να δεις που θα τα βρεις αυτά στο εξωτερικό και να μάθεις πληροφορίες για τις αγορές από ευρώπη-αμερική (φπα, τελωνείο, μεταφορικά, ασφάλιση κλπ κλπ)
δεν ξέρω κατά πόσο τα γνωρίζεις αυτά ή όχι,απλά τα αναφέρω ok, πιστεύω όλοι θα σου πουν να κοιτάξεις στο εξωτερικό για parts

Αποσυνδεδεμένος canis_lupus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #115 στις: 20/10/06, 14:46 »
Γεια σας... Είμαι καινούρια εδώ και δε γνωρίζω αν κάποιες ερωτήσεις έχουν ήδη απαντηθεί  :-[ Συγωρέστε με αν επαναλαμβάνομαι, αλλά είναι δύσκολο να ψάξω 15 σελίδες για να βρω τις απαντήσεις. Αν ήδη υπάρχουν και αν έχετε την ευγενή καλοσύνη (πώς τα λέω) ποστάρετε κανένα link...

Λοιπόν, αποφάσισα να αρχίσω να μαθαίνω μπάσο... Έχω όμως δύο αρκετά μεγάλα προβλήματα  ;D Δε γνωρίζω κάποιον καθηγητή και δε θέλω να πάω σε Ωδείο για κάποιους λόγους, τέλος πάντων! Αυτό στο οποίο ζητάω απάντηση είναι... όταν βρω καθηγητή, δε θα πρέπει ήδη να έχω δικό μου μπάσο; Πώς θα παίζω; Λογικό λοιπόν. Όμως, πώς θα πάω σε κατάστημα να αγοράσω μπάσο αν δε γνωρίζω καθόλου να παίζω; Πώς θα το δοκιμάσω; Πώς θα γνωρίζω τι αξίζει και τι όχι ή, το απλούστερο, αν "με βολεύει" βρε αδερφέ! Μήπως υπάρχουν πωλητές με την κατάρτιση/ τις γνώσεις και τη διάθεση για βοήθεια; Αμφιβάλλω αλλά τέλος πάντων.

Για να μην κλαίω λοιπόν τα λεφτά μου, μήπως να έπαιρνα κανένα εντελώς της πλάκας, για αρχή; Όχι ότι στρεφόμουν σε κάτι ακριβό, αλλά πχ μου άρεσε αρκετά μια προσφορά που είδα -νομίζω- στην ESP με μπάσο (δε λεει τίποτα περαιτέρω, για μαγνήτες κτλ), ενισχυτή 50W, θήκη στα 400 ευρώ.

Οκ, ίσως να ρωτάω βλακείες. Η άγνοια είναι συνάμα και η γοητεία του αρχάριου... ;D Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε... :)

Αποσυνδεδεμένος canis_lupus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #116 στις: 21/10/06, 15:15 »
Οκ, οκ σας κούρασα και δε μου απαντήσατε... :-[ Επειδή όμως με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, επανέρχομαι με πιο hi-tech ερωτήσεις! (δηλαδή σας έχω links έτοιμα βρε, επιστημονικά πράγματα)

Τι λέτε για τα δύο ακόλουθα "πακετάκια"; Πραγματικά δεν έχω την παραμικρή ιδέα του τι παίζει, αλλά επειδή όπως είπα είμαι αρχάρια -πιο αρχάρια δε γίνεται, τώρα ΘΑ μάθω, όταν πάρω μπάσο- δεν μπορώ να δώσω σημαντικά λεφτά για μπάσο/ενισχυτή/καλώδια/θήκες και ιστορίες τέτοιες. Να έχω για κανα-δυο χρόνια κάτι μέτριο και μετά βλέπουμε. Για πείτε λοιπόν...

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=2093
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=3887

Φίλοι μου είπαν ότι καλά για αρχάριο επίπεδο είναι (και από άποψη τιμής) τα:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1965&osCsid=80a3bdd47398d9295000df32292ed0da
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1457
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1462
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1966
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=3576

και αυτό το οποίο έχει ένας φίλος μου και μου συνέστησε λέγοντας ότι τα Ibanez είναι εν γένει καλή λύση για τους αρχάριους, εννοείται όχι τα πρωτοκλασάτα της κομμάτια αλλά τα πιο μέτρια ;)
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=689

Σας περικαλάω ρε παιδιά, δώστε τα φώτα σας... Λίγη ακόμη απόγνωση, λίγο ακόμη μπέρδεμα και λίγες ακόμη αντικρουόμενες απόψεις και θα το παρατήσω το θέμα "μαθαίνω μπάσο"... και δε θέλω με τίποτα... :-\

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #117 στις: 21/10/06, 17:26 »
Κοιτα λιγο εδω: Bass Sets

Και γενικα ψαξε αυτο το σαιτ, και ρωτα για οτι βρεις και σ'αρεσει. Και αν θες παρειγγειλε κιολας απο εκει. Ειναι πολυ εμπιστο μεγαλο μαγαζι στη Γερμανια, με χαμηλες τιμες και ελληνα πωλητη. Τα μεταφορικα ειναι μονο 20 ευρω οτι και να παρεις. Το 90% του kithara πρεπει να παιρνει απο'κει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #118 στις: 25/10/06, 13:52 »
Σας περικαλάω ρε παιδιά, δώστε τα φώτα σας... Λίγη ακόμη απόγνωση, λίγο ακόμη μπέρδεμα και λίγες ακόμη αντικρουόμενες απόψεις και θα το παρατήσω το θέμα "μαθαίνω μπάσο"... και δε θέλω με τίποτα... :-\

Deja vu!

Εεε... προφανώς πρέπει να βρεις κάποιον φίλο/γνωστό/καθηγητή μπάσσου ο οποίος θα σου πει τη γνώμη του για κάθε ενδεχόμενη αγορά! Εννοώ, μην περιμένεις από πωλητή να σου πει πως αυτό κάνει ή όχι για σένα- αντίθετα, βόλτα στα μαγαζιά με φίλο που παίζει μπάσσο, και δοκιμή on site!

Τα links που έδωσες: Προσωπικά, εγώ πρότεινα σε έναν φίλο μου το πρώτο cort που έδειξες, γιατί μου έκατσε καλά στο χέρι, και 2ον η τιμή στην Ελλάδα ήταν παρόμοια με αυτή on-line παραγγελίας από εξωτερικό. Όχι πως τα άλλα υστερούν ντε και καλά. Α, τα ESP δεν τα ξέρω καθόλου, ενώ τα Yamaha είναι ενδιαφέροντα, αλλά όχι από Ελλάδα.

To Squier αρέσει σε διάφορους, απλά εμένα δε με τρελαίνει. Έπαιξα επίσης με ένα Ibanez, νομίζω κατώτερο μοντέλο από αυτό που έχεις link, αλλά ήταν το λιγότερο ευκολόπαιχτο (!). Ίσως έφταιγαν οι φθηνές stainless steel χορδές!

Πάντως έχε υπόψη πως δεν έχει και πολύ νόημα να ακολουθείς τυφλά τις συμβουλές των άλλων, ιδίως όταν γίνονται δογματικοί ως προς το τι να πάρεις. Δεν υπάρχει κάποια σταθερά η οποία χρησιμοποιείται για να κατατάξει τα όργανα σε καλή ή κακή αγορά, ή στην περίπτωση σου σε κατάλληλο ή όχι για αρχάριο.

Ό,τι και να πάρεις, επ' ουδενί δεν πρόκειται να "μετανιώσεις"- άλλωστε, σκέψου πως οι απαιτήσεις σου αυτή τη στιγμή (δεν ξέρω τι ηλικία έχεις βέβαια) είναι τέτοιες που δεν παίζουν ρόλο οι λεπτές αποχρώσεις στις διαφορές στο ήχο αυτών των οργάνων.

Θα αργήσει πολύ να έρθει η στιγμή που θα αρχίσεις να διαμορφώνεις άποψη σχετικά με τα του ήχου, αλλά και τότε πιθανόν να αναλώνεσαι σε ανούσιες αναζητήσεις κτλ. Οκ, ξέφυγα.

Λοιπόν, εσένα ποιο σου αρέσει;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/06, 13:55 από NickNT »

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #119 στις: 16/11/06, 15:46 »
Προσπαθώ να μάθω λίγο μπάσσο και θέλω να ρωτήσω το εξής : Το αρστερό χέρι πώς το τοποθετούμε ; Υποτίθεται σαν να παίζουμε κλασσική κιθάρα με τον αντίχειρα μόνο ΄στο πίσω μέρος του μπράτσου στο μέσον , ή πλαγιαστά το χέρι και να το αγκαλιάζουμε με όλη την παλάμη ;

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #120 στις: 16/11/06, 16:35 »
Προσπαθώ να μάθω λίγο μπάσσο και θέλω να ρωτήσω το εξής : Το αρστερό χέρι πώς το τοποθετούμε ; Υποτίθεται σαν να παίζουμε κλασσική κιθάρα με τον αντίχειρα μόνο ΄στο πίσω μέρος του μπράτσου στο μέσον , ή πλαγιαστά το χέρι και να το αγκαλιάζουμε με όλη την παλάμη ;

Όπως σε βολεύει μάλλον... προσωπική άποψη, κάπου στο ενδιάμεσο, τείνοντας προς το στυλ της κλασικής κιθάρας.

Εν τούτοις, αυτά είναι θέματα που άπτονται της "ορθής" τεχνικής, και ένας καθηγητής μπάσσου υποθέτω θα την εκφράσει πιο επισταμένα και τεκμηριωμένα. Πάντως, αν έχεις τελείως "πλαγιαστά" το χέρι, υπάρχουν πράγματα που δε μπορείς να παίξεις...

Κάθε αντίλογος δεκτός!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #121 στις: 18/11/06, 16:23 »
Γεια σας σύντροφοι....  :) τι μου κανετε ?

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό ...

Είμαι στην ιδιαίτερ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μαζί με κάποιον φίλο μου αγοράσαμε (μισό μισό ) το μπάσο που αναφέρω στον τίτλο του θέματος . Δεν έχω μεγάλη σχέση με το μπάσο ,ούτε και ο άλλος και σκεφτήκαμε να το πάρουμε για να ασχοληθούμε και λίγο και με αυτό . ;D Γενικά πώς το βλέπετε ? Σίγουρα δεν θα είναι κατι το  ιδιαίτερο αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποια σχόλια γενικα ...

Το αγόρασαμε απο τον μπαρμπα θωμά πριν καμια βδομάδα και το περιμένω από βδομάδα !.Ενοείται ότι θα στήλω κατευθείαν φωτο κτλ μολις έρθει  ;) (έτσι κάνουν οι καλοί φορουμίστες .... )

Συνολικά αγοράσαμε : FENDER SQUIER STANDARD P-BASS SPECIAL
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_standard_pbass_special_02.htm

LANEY RB1 RICHTER BASS
http://www.thomann.de/gr/laney_rb1_richter_bass.htm

και μια τελείως άκυρη θήκη harley benton απλά για να έχουμε κάτι να το βάζουμε μέσα  ;D .

Ξέρω ότι είναι φτηνά κτλ τα πάντα αλλα γενικά πως τα βλέπετε ?

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #122 στις: 18/11/06, 17:20 »
Κοίταξε... είναι πρακτικά αδύνατο να βγάλει κανείς συμπεράσματα από μια φωτογραφία, και μια ελλιπέστατη περιγραφή.

Αν το όργανο είναι προσεγμένο και καλοφτιαγμένο, τότε λογικά θα μπορείτε να παίξετε σχεδόν ό,τι θέλετε, και μάλιστα θα αναρωτιέστε ποιες είναι οι λεπτές εκείνες αποχρώσεις που κάνουν ορισμένους να επενδύουν χιλιάρικα σε μπάσσα.

Φυσικά, ως full time μπασσίστας με live και ηχογραφήσεις, θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος την θέση πως ίσως το εν λόγω squier να μην επαρκεί (γούστα είναι αυτά). Αλλά πιστεύω πως για νορμάλ καταστάσεις, πολλώ δε για τις δικές σας απαιτήσεις, το όργανο είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

Εντάξει, τα ηλεκτρικά του δεν διεκδικούν δάφνες ευελιξίας κτλ, αλλά από την άλλη υπάρχουν πολλοί που προτιμούν τις απλές προσεγγίσεις.

Μπαίνοντας σε λεπτομέρειες, απλά να έχετε υπόψη πως λογικά η Β του πεντάχορδου θα είναι λιγάκι πνιγμένη. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά φανταστείτε πως ακόμη και σε jazz bass deluxe δε με ενθουσίασε- και γενικά, πολλά μπάσσα τιμής >1500 ευρώ δεν έχουν απόλυτα ισορροπημένη Β.

Να διευκρινήσω πως προσωπικά είμαι φίλος του 5χορδου γιατί μου προσφέρουν ευελιξία, απλά σε ένα φτηνό όργανο φαντάζομαι (φαντάζομαι, δεν ξέρω!) πως η Β θα είναι λίγο αδύναμη στο φάσμα C έως Ε (1ο-5ο τάστο). Με προσεκτικό EQ φτιάχνει η κατάσταση.

Βέβαια, οι λεπτομέρειες αυτές είναι άνευ σημασίας- απλά, εφ' όσον δεν γίνεται να εξαχθούν ασφαλέστερα συμπεράσματα, αναγκαστικά καταφεύγουμε σε γενικότητες!

Εν κατακλείδι, το όργανο φαίνεται καλό, και συν τοις άλλοις είναι όμορφο.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #123 στις: 18/11/06, 17:48 »
και εγώ μόνο βάση της εμφνισης το διαλεξα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Μπασα 2 ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #124 στις: 21/11/06, 18:04 »
Παιζω κιθαρα εδω και 4 χρονια και τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει και ψηνομαι να αγορασω ενα μπασο.
Σκεφτομουν λοιπον να δωσω γυρω στα 200Ε για αρχη και αν τελικα μου βγει,να αλλαξω τους μαγνητες για πιθανη μελλλοντικη ηχητικη αναβαθμιση.
Ειμαι λοιπον αναμεσα στα:
1)Harley Benton ΗΒΒ500ΤΒΚ 5-χορδο (160E)
2)ESP LTD B-50BLK 4-χορδο (200Ε)
3)Yamaha RBX-170BL 4-χορδο (200Ε)
Εσεις ποιο μου προτεινετε?Επισης να αναφερω πως εχω ενα PodXT Live στο οποιο μπορω να εγκαταστησω το Bass Pack και να το κανω Bass PodXT Live.
To θεμα μου λοιπον ειναι,τι ενισχυτη να παρω που να αποδιδει το ιδιο καλα με το Pod και για τη κιθαρα και για το μπασο.Τωρα εχω εναν Kustom 30W me 12" Celestion.
Αυτα τα ολιγα!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
31009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
138053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
141592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
34 Απαντήσεις
16003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 18:23
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand