Αποστολέας Θέμα: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 16522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #50 στις: 12/08/13, 17:49 »
Δυνατο αν και λιγο ακριβο το AMT. Φαινεται να εχει πολυ καλο ηχο! Πραγματικα θα το ηθελα 300 watt εστω και μεγαλυτερο. Με τα τρανζιστορ καλυτερα να σου περισσευουν...Απο την αλλη το valvestate 100r που ειχα και το lead mosfet 100 του κουμπαρου μου στην μπαντα, στα 50 watt τα τρεχαμε (8ohm με ενα φορτιο το καθενα) αντι για 100 και σκοτωναν σε ενταση, ακομη και live. Αρκει να μην ειναι σα τα ...watt πανω στα ηχειακια των pc (pmpo αντι για RMS για 1khz αντι για φουλ ευρος και αρμονικη παραμορφωση 1% αντι για 0,01. Καπως ετσι τα 4 watt δηλωνονται και...ειναι 40. Αλλα ενταση δεν σηκωνουν! Ειναι απλα αναγραφη ισχυος υπο συγκεκριμενες συνθηκες που ουδεμια σχεση εχουν με το πως χρησιμοποιουνται).

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #51 στις: 12/08/13, 22:28 »
Ρε γ***το, αυτό το μαραφέτι (AMT Stonehead) το είχα σταμπάρει εδώ και καιρό. Και να πω την αλήθεια, μου είχε αρέσει πολύ ο ήχος του... Πάρα πολύ. Και η τιμή πολύ δελεαστική. Και να μην το πάρω σαν πρώτη φάση εξοπλισμού, σίγουρα θα το πάρω μέσα σε κανά 6μηνο από την αγορά του πρώτου. Και για να είμαι ειλικρινής, φταίει το κεφάλι μου και τα κολλήματά μου ίσως που δεν το σκέφτομαι σαν πρώτη αγορά. Είμαι επηρεασμένος ότι το τρανζίστορ θα υστερεί σε κάτι σε σχέση με τη λάμπα, ενώ ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αλλά το ομολογώ ότι είμαι προκατειλημμένος. Ωστόσο είναι μία σχεδόν βέβαιη αγορά το ΑΜΤ! Τον Randall τον άκουσα αλλά δεν ενθουσιάστηκα (γι'αυτό που αναζητώ προφανώς, όχι ότι δεν είναι ωραίος ενισχυτής!). 

Στην περίπτωση που καταλήξω να αγοράσω έναν (μεταχειρισμένο προφανώς) 5150 π.χ. : πόσο θα μου κοστίσει μια αλλαγή λυχνίων?

Tech21man: χωρίς παρεξήγησ, αλλά αν ήταν για το extra lead, δε θα έπρεπε να λέγεται XR-L αντί για XL-R?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #52 στις: 13/08/13, 10:28 »
Οχι βρε τι παρεξηγηση, αλλα νομιζω καλα το παει, δηλαδη Xtra Lead (που ηταν και το πρωτο XL-R) τωρα δε θυμαμαι τι ηταν το R, το λεει μεσα στο manual. Reverb ισως? To evo ειναι η εξελιξη του πρωτου XL που αν τον ψαξεις θα τον βρεις σε φωτο, διαφορετικος εμφανισιακα.


Αμα ειναι να το παρεις σιγουρα το AMT, ξεκινα απο αυτο. Πρεπει να εχει αρκετο 5150 χαρακτηρα μεσα, υπο την εννοια οτι η AMT φλερταρει πολυ με αυτους τους ηχους και εχει και το αντιστοιχο sim πεταλι/προενισχυτη. Θα χρειαστεις και μια καμπινα μετα, κοιτα μονο μη χασεις λεφτα σε πιθανη μεταπωληση. Αλλα και να χασεις λιγο, μια ζωη την εχουμε.


Η AMT ετοιμαζεται να βγαλει λαμπατο ενισχυτη χωρις λαμπες παρεμπιπτοντως. Για την τεχνολογια αυτη μπορειτε να διαβασετε στο site της και η Jet city εχει αντιστοιχα σαν υποκατασταση των λαμπων στους ενισχυτες της, και προενισχυτικων και τελικων (δηλαδη το κυκλωμα ειναι το ιδιο αλλα αντι για γυαλινα μπουκαλια βαζεις τα νεα (σα κουτακια κοκα κολα ειναι) προιοντα. Αντε να παιρνουνε δρομο σιγα σιγα χα χα. Τρανζιστορ στη θεση της λαμπας κυριολεκτικα!).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #53 στις: 19/08/13, 12:44 »
Αλλη μια (υπερφορητη  ;) ) λυση ειναι ο λαμπατος προενισχυτης ΑΜΤ SS-11B μαζι με εναν τελικο solid state τσεπης, οπως το EH Magnum 44 (ετσι & αλλιως την παραμορφωση για τετοια ειδη την παιρνεις απο τον προενισχυτη):

http://www.thomann.de/gr/amt_ss11b.htm
http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_44_magnum_power_amp.htm

Και απλα τα "κουμπωνεις" στην καμπινα της αρεσκειας σου!!!

AMT Electronics: SS-11B with ESP Stef-T7 (Direct to comp.)

« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/13, 12:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #54 στις: 25/12/13, 19:18 »
Χρονια πολλα παιδια!
Καθησα σημερα xmas που ειχα χρονο και διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη μεχρι το τελος, εγκυκλοπαιδια χαχα, ειδικα ο Tech21!  ;)
Dani, σε τι φαση εισαι τωρα, πηρες ενισχυτη;
Θα μπορουσα να γραψω βιβλιο μονο σαν απαντησεις πανω σε αυτα που λετε π.χ. χαχα!
Π.χ. τον Laboga Mr. Hector τον ειχα & τον ειχα δωσει σε κολητο που τον εχει ακομα, τρομερος ενισχυτης!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Hesu καμπίνες + Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #55 στις: 07/01/14, 21:41 »
Καλή χρονιά σε όλους παίδες! Έλειπα για κάποιον καιρό και το είχα παγώσει λίγο το θέμα!


Το θέμα δεν έχει πάψει να με απασχολεί, όμως επειδή όπως ίσως να προείπα, αναζητώ εργασία στο εξωτερικό, μέχρι να εγκατασταθώ κάπου μόνιμα, ως πιο δελεαστική πρόταση μου φαίνονται τα monitors σε σύνδεση με την HD500.


Πάντως όοοολες οι απόψεις που έχουν εκφρασθεί με έχουν βοηθήσει τρομερά ως προς τον προσανατολισμό μου κι ευχαριστώ τους συμμετέχοντες γι'αυτό!




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
23232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
7148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
25328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
5035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983