Αποστολέας Θέμα: Πως θα κατοχυρώσω το όνομα του συγκροτήματος μου?  (Αναγνώστηκε 28237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Πως θα κατοχυρώσω το όνομα του συγκροτήματος μου?

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Kαπως κουφο μου φαινεται το ερωτημα σου..ξερεις πολλους που κλεβουν ονοματα συγκροτηματων? ??? :-\
Τι να σου πω?..Με το να το πεις εδω μεσα θα ξερουμε οσοι το διαβασουμε οτι ειναι δικο σου..

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Kαπως κουφο μου φαινεται το ερωτημα σου..ξερεις πολλους που κλεβουν ονοματα συγκροτηματων? ??? :-\
Τι να σου πω?..Με το να το πεις εδω μεσα θα ξερουμε οσοι το διαβασουμε οτι ειναι δικο σου..

αρα να αρχισω και εγω συγκροτημα με ονομα human touch και να μπω στη δισκογραφεία.. εδω ακριβώς ειναι ο λογος που κατοχυρώνονται τα ονόματα.. για να μην μπορει και άλλο συγκροτημα να βγάλει δισκους με το ίδιο ονομα..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαπως κουφο μου φαινεται το ερωτημα σου..ξερεις πολλους που κλεβουν ονοματα συγκροτηματων? ??? :-\
Τι να σου πω?..Με το να το πεις εδω μεσα θα ξερουμε οσοι το διαβασουμε οτι ειναι δικο σου..


Τι πιο φυσιολογικο απο το να κατοχυρωνεις κάτι που σκεφτηκες εσυ για να το χρησιμοποιησεις μονο εσυ και κανενας αλλος που θα το σκεφτει μετά απο εσένα ή χειρότερα θα το κλεψει απο εσενα. Εμένα μου φαίνεται κάπως κουφή η δικιά σου απάντηση. ???

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Kαπως κουφο μου φαινεται το ερωτημα σου..ξερεις πολλους που κλεβουν ονοματα συγκροτηματων? ??? :-\
Τι να σου πω?..Με το να το πεις εδω μεσα θα ξερουμε οσοι το διαβασουμε οτι ειναι δικο σου..

αρα να αρχισω και εγω συγκροτημα με ονομα human touch και να μπω στη δισκογραφεία.. εδω ακριβώς ειναι ο λογος που κατοχυρώνονται τα ονόματα.. για να μην μπορει και άλλο συγκροτημα να βγάλει δισκους με το ίδιο ονομα..
Μπορεις να το κανεις ανενοχλητος..να δουμε ομως ποιος θα φαει κραξιμο μετα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
ελα μου ντέ που δεν μπορώ.. επειδή έχουν αυτοί κατοχυρώσει το όνομα..
πρεπει να σταματήσεις να χάνεις συνεχώς την ουσία..

υ.γ συγχαρητηρια, πετυχες την παράθεση..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
ελα μου ντέ που δεν μπορώ.. επειδή έχουν αυτοί κατοχυρώσει το όνομα..
πρεπει να σταματήσεις να χάνεις συνεχώς την ουσία..

υ.γ συγχαρητηρια, πετυχες την παράθεση..
Ελα μου ντε και που να μην το ειχανε κατοχυρωσει..και εσυ να το αντεγραφες θα εκτειθοσουν ανεπανορθοτα..Δεν χανω την ουσια,προσπαθω να την γνωρισω και οχι να την ταμπελοποιησω..

υ.γ Εχω ξανακανει σωστη παρεθεση με αυτο τον τροπο οταν σβηνω κατι δημιουργειται προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
ελα μου ντέ που δεν μπορώ.. επειδή έχουν αυτοί κατοχυρώσει το όνομα..
πρεπει να σταματήσεις να χάνεις συνεχώς την ουσία..

υ.γ συγχαρητηρια, πετυχες την παράθεση..
Ελα μου ντε και που να μην το ειχανε κατοχυρωσει..και εσυ να το αντεγραφες θα εκτειθοσουν ανεπανορθοτα..Δεν χανω την ουσια,προσπαθω να την γνωρισω και οχι να την ταμπελοποιησω..

υ.γ Εχω ξανακανει σωστη παρεθεση με αυτο τον τροπο οταν σβηνω κατι δημιουργειται προβλημα..

εξακολουθώ να πιστευω πως αγνοείς την ουσία, γιατι δεν μιλω συγκεκριμένα για τους Human μιλω για οποιοδήποτε συγκροτημα.. ενα διασημο συγκροτημα αθλιο οπως π.χ οι backstreet boys.. αν δεν το κατοχυρωναν μπορουσα εγω να το κλέψω και να το κατοχυρώσω και να τους αναγκασω να το αλλαξουν..

Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ελα μου ντέ που δεν μπορώ.. επειδή έχουν αυτοί κατοχυρώσει το όνομα..
πρεπει να σταματήσεις να χάνεις συνεχώς την ουσία..

υ.γ συγχαρητηρια, πετυχες την παράθεση..
Ελα μου ντε και που να μην το ειχανε κατοχυρωσει..και εσυ να το αντεγραφες θα εκτειθοσουν ανεπανορθοτα..Δεν χανω την ουσια,προσπαθω να την γνωρισω και οχι να την ταμπελοποιησω..

υ.γ Εχω ξανακανει σωστη παρεθεση με αυτο τον τροπο οταν σβηνω κατι δημιουργειται προβλημα..

εξακολουθώ να πιστευω πως αγνοείς την ουσία, γιατι δεν μιλω συγκεκριμένα για τους Human μιλω για οποιοδήποτε συγκροτημα.. ενα διασημο συγκροτημα αθλιο οπως π.χ οι backstreet boys.. αν δεν το κατοχυρωναν μπορουσα εγω να το κλέψω και να το κατοχυρώσω και να τους αναγκασω να το αλλαξουν..



οχι να τους αναγκασεις να το αλλαξουν... να κυκλοφορεις κι εσυ δισκους με το ιδιο ονομα και να τους κλέβεις ουσιαστικά μέχρι να καταλάβει ο κόσμος οτι υπάρχουν 2 backstreet boys ;D

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
 Αν εκλεβες το ονομα των ''backstreet boys'' οπως ειπες..ειναι αθλιοι και ετσι θα εκτειθοσουν και παλι σε αυτη την περιπτωση..
Οποιο ονομα κα να μου γραψεις,θα βρω κατι να σου πω..και αυτο οχι γιατι ειμαι ''πνευμα αντιλογιας''(που ισως και να ειμαι)αλλα γιατι μαλλον εσυ δεν εχεις πιασει την ουσια...
 Σημασια δεν εχουν οι ''ταμπελες'' και τα ''ονοματα''..αλλα η μουσικη,στην οποια οσοι μα οσοι να προσπαθουν να σε αντιγραψουν στην καλυτερη των καλυτερων περιπτωσεων,θα μεινουν στην ιστορια ως καλοι-μετριοι-κακοι αντιγραφεις..πραγμα που δεν νομιζω να εχει ως ονειρο κανενα μουσικο συγκροτημα..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν εκλεβες το ονομα των ''backstreet boys'' οπως ειπες..ειναι αθλιοι και ετσι θα εκτειθοσουν και παλι σε αυτη την περιπτωση..
Οποιο ονομα κα να μου γραψεις,θα βρω κατι να σου πω..και αυτο οχι γιατι ειμαι ''πνευμα αντιλογιας''(που ισως και να ειμαι)αλλα γιατι μαλλον εσυ δεν εχεις πιασει την ουσια...
 Σημασια δεν εχουν οι ''ταμπελες'' και τα ''ονοματα''..αλλα η μουσικη,στην οποια οσοι μα οσοι να προσπαθουν να σε αντιγραψουν στην καλυτερη των καλυτερων περιπτωσεων,θα μεινουν στην ιστορια ως καλοι-μετριοι-κακοι αντιγραφεις..πραγμα που δεν νομιζω να εχει ως ονειρο κανενα μουσικο συγκροτημα..

Κι αν δε σε αντιγράψουν? αν εσύ φτιαχνεις ένα συγκροτημα τώρα που το λενε Χ και καποιος άλλος στην θεσσαλονικη φτιάξει αυριο ενα αλλο που να το λενε Χ χωρις να ξερει για σενα? κι αν και τα 2 συγκροτηματα ετοιμαζονται για δισκογραφικη δουλεια και ξαφνικα ανακαλυπτουν το ενα την υπαρξη του αλλου? τι γίνεται..? τρέχουν να κατοχυρωσουν το ονομα πριν απο τον άλλον... κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν εξαρχής και το ονομα να ανηκει δικαιωματικά σε αυτον που το σκεφτηκε πρώτος.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Οποιο ονομα κα να μου γραψεις,θα βρω κατι να σου πω..και αυτο οχι γιατι ειμαι ''πνευμα αντιλογιας''(που ισως και να ειμαι)αλλα γιατι μαλλον εσυ δεν εχεις πιασει την ουσια...
απλα θα πεις κατι για να πεις.. να μην περάσει το θέμα απαρατήρητο και χωρίς την προσωπική σου στάμπα πανω..

κατα τ΄αλλα εγω χανω την ουσια? εσυ ερχεσαι και λες του αλλου να μην κατοχυρωσει το ονομα του,χωρις καμια βάση σ΄αυτα που λές..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Αν εκλεβες το ονομα των ''backstreet boys'' οπως ειπες..ειναι αθλιοι και ετσι θα εκτειθοσουν και παλι σε αυτη την περιπτωση..
Οποιο ονομα κα να μου γραψεις,θα βρω κατι να σου πω..και αυτο οχι γιατι ειμαι ''πνευμα αντιλογιας''(που ισως και να ειμαι)αλλα γιατι μαλλον εσυ δεν εχεις πιασει την ουσια...
 Σημασια δεν εχουν οι ''ταμπελες'' και τα ''ονοματα''..αλλα η μουσικη,στην οποια οσοι μα οσοι να προσπαθουν να σε αντιγραψουν στην καλυτερη των καλυτερων περιπτωσεων,θα μεινουν στην ιστορια ως καλοι-μετριοι-κακοι αντιγραφεις..πραγμα που δεν νομιζω να εχει ως ονειρο κανενα μουσικο συγκροτημα..

Κι αν δε σε αντιγράψουν? αν εσύ φτιαχνεις ένα συγκροτημα τώρα που το λενε Χ και καποιος άλλος στην θεσσαλονικη φτιάξει αυριο ενα αλλο που να το λενε Χ χωρις να ξερει για σενα? κι αν και τα 2 συγκροτηματα ετοιμαζονται για δισκογραφικη δουλεια και ξαφνικα ανακαλυπτουν το ενα την υπαρξη του αλλου? τι γίνεται..? τρέχουν να κατοχυρωσουν το ονομα πριν απο τον άλλον... κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν εξαρχής και το ονομα να ανηκει δικαιωματικά σε αυτον που το σκεφτηκε πρώτος.
Σε αυτη την εντελως ακραια περιπτωση εχεις απολυτο δικιο baphomet.Αλλα ποσες πιθανοτητες υπαρχουν για να συμβει αυτο?
Σιδ.αν νομιζεις οτι λεω κατι απλα για να το πω..λυπαμαι που εχεις αυτη την αποψη για μενα..
Του ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να κανει μια τετοια βεβιασμενη κινηση,τουλαχιστον τωρα..Πες οτι σημερα φτιαχνει το group αυριο παει και κανει την ολη διαδικασια κατοχυρωσης ονοματος..και μεθαυριο το group διαλυεται!Μενεις μαλακας να μην το πω..ενεος??

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Παράθεση
Του ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να κανει μια τετοια βεβιασμενη κινηση,τουλαχιστον τωρα..Πες οτι σημερα φτιαχνει το group αυριο παει και κανει την ολη διαδικασια κατοχυρωσης ονοματος..και μεθαυριο το group διαλυεται!Μενεις μαλ**ας να μην το πω..ενεος??
σοβαρά τωρα.. αυτο ειπες πριν?

εσυ δεν του μιλησες για την περιπτωση που χωρισει το συγκροτημα.. ειπες συγκεκριμενα για κλέψιμο ονόματος που άλλους..
και προφανώς αν ο φιλος θελει να το κατοχυρώσει, το συγκρότημα προορίζεται για κατι σοβαρό, υποθέτω δισκογραφία..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Παράθεση
Του ειπα οτι δεν υπαρχει λογος να κανει μια τετοια βεβιασμενη κινηση,τουλαχιστον τωρα..Πες οτι σημερα φτιαχνει το group αυριο παει και κανει την ολη διαδικασια κατοχυρωσης ονοματος..και μεθαυριο το group διαλυεται!Μενεις μαλ**ας να μην το πω..ενεος??
σοβαρά τωρα.. αυτο ειπες πριν?

εσυ δεν του μιλησες για την περιπτωση που χωρισει το συγκροτημα.. ειπες συγκεκριμενα για κλέψιμο ονόματος που άλλους..
και προφανώς αν ο φιλος θελει να το κατοχυρώσει, το συγκρότημα προορίζεται για κατι σοβαρό, υποθέτω δισκογραφία..
Αυτο ειναι το βασικο προβλημα με σενα και κατι αλλους εδω μεσα Σιδ..υποθετεις και δεν βλεπεις..Οτι και να γραψω θα το δεις κακοπροαιρετα..Αν ο perfect tool πηγαινε για δισκογραφια δεν θα χρειαζοταν εμας για να του πουμε πως θα κατοχυρωσει το ονομα του...

Anyway επειδη την γα.....με και αυτη την κουβεντα,
PERFECT TOOL αν θες να κατοχυρωσεις το ονομα του group σου μπορεις να απευθυνθεις στην ΑΕΠΙ..

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... Το όνομα ενός συγκροτήματος μπορεί να θεωρηθεί εμπορικό σήμα, οπότε :

Υπηρεσίες κατοχύρωσης και εκμετάλλευσης εμπορικών σημάτων (trade marks)
http://www.00357.com/com/index/ati/trademarks/default.asp

και μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ συζήτηση στο musicheaven :
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=1232&forum=2&start=60

Απ΄όπου παραθέτω :
 ... Βάσει των άρθρ. 6 και 38 του Ν. 2239/94 «Περί Σημάτων» (Α 152) και της με αριθμό Κ - 10204/12.10.94 απόφασης του Υφυπουργού Εμπορίου για την καταχώριση σήματος  ...

Άρα και νομολογία υπάρχει, και πληροφορίες ...  ;D

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
... Το όνομα ενός συγκροτήματος μπορεί να θεωρηθεί εμπορικό σήμα, οπότε :

Υπηρεσίες κατοχύρωσης και εκμετάλλευσης εμπορικών σημάτων (trade marks)
http://www.00357.com/com/index/ati/trademarks/default.asp

και μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ συζήτηση στο musicheaven :
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=1232&forum=2&start=60

Απ΄όπου παραθέτω :
 ... Βάσει των άρθρ. 6 και 38 του Ν. 2239/94 «Περί Σημάτων» (Α 152) και της με αριθμό Κ - 10204/12.10.94 απόφασης του Υφυπουργού Εμπορίου για την καταχώριση σήματος  ...

Άρα και νομολογία υπάρχει, και πληροφορίες ...  ;D

/nEwBiE  8)

Φορητη ανθρωπινη εγκυκλοπαιδεια! ;D

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν ξέρω αν μπορείς να κατοχυρώσεις το όνομα του συγκροτήματος.
Αν px λέγεστε Cars τι θα κατωχυρώσετε ; τη λέξη cars; και δεν θα μπορεί μετά να την χρησιμοποιήσει κανείς;
Η όταν κάποιος φτιάχνει ένα συγκρότημα είναι υποχρεωμένος να ψάξει αν υπάρχει συγκρότημα με το ίδιο όνομα και το έχει κατοχυρώσει;
Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα με το ίδιο όνομα και πολλές φορές το ένα δεν γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου. Και αν το γνωρίζει μπορεί να τους ζητήσει να το αλλάξουν (Οι έλληνες Thanatos το άλλαξαν σε Thanatos Inc όταν τους το ζήτησε ένα Βελγικό συγκρότημα που προϋπήρχε)
Βέβαια αυτό δεν ισχύει σε ακραίες περιπτώσεις.
Αν ονομάσεις το συγκρότημα σου Metallica σίγουρα θα σου κάνουν μήνυση οι Metallica αν όχι γιατί έχουν κατοχυρώσει το όνομα (άλλωστε και αυτοί το έκλεψαν) αλλά γιατί και καλά θα προσπαθήσεις να ξεγελάσεις το κοινό που θα πέρνει cd σου νομίζοντας ότι είναι οι Metallica
Πολλές φορές πήγα να την πατήσω και να πάρω Fair Warning νομίζοντας ότι είναι Fates Warning
Δείτε τα λογότυπα


Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πέτρο νομίζω ότι τα εμπορικά σήματα αφορούν το λογότυπο σαν εικόνα και όχι το κείμενο του
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι θα μαλλώνατε για κάτι τέτοιο...
Α και btw θα κάνουμε κάτι για να επαναφέρουμε την cchome  πίσω?
Δεν είναι ηλίθιο να χαλάμε συνεχώς τις καρδιές μας και να φεύγουν μέλη με αυτόν τον τρόπο?

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι θα μαλλώνατε για κάτι τέτοιο...
Α και btw θα κάνουμε κάτι για να επαναφέρουμε την cchome  πίσω?
Δεν είναι ηλίθιο να χαλάμε συνεχώς τις καρδιές μας και να φεύγουν μέλη με αυτόν τον τρόπο?
ταμα στην Αγια βαρβαρα..

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν μπορείς να κατοχυρώσεις το όνομα του συγκροτήματος.
Αν px λέγεστε Cars τι θα κατωχυρώσετε ; τη λέξη cars; και δεν θα μπορεί μετά να την χρησιμοποιήσει κανείς;
...
Αν ονομάσεις το συγκρότημα σου Metallica σίγουρα θα σου κάνουν μήνυση οι Metallica αν όχι γιατί έχουν κατοχυρώσει το όνομα (άλλωστε και αυτοί το έκλεψαν) αλλά γιατί και καλά θα προσπαθήσεις να ξεγελάσεις το κοινό που θα πέρνει cd σου νομίζοντας ότι είναι οι Metallica ...

Χμμμ .. Αν δεν κάνω λάθος αυτό που ισχύει είναι το εξής : Ένα συγκρότημα το οποίο στοχεύει στην ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ της μουσικής του / ονόματός του / κλπ κατωχυρώνει ΑΜΕΣΩΣ το όνομα ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ . (Πράγματι Σπυρ, το όνομα μόνο του δε λέει τπτα, και στο Υπουργείο νομίζω σου ζητάνε ΛΟΓΟΤΥΠΟ... δε νομίζω να διαφωνούμε κάπου ...) 

... και μετά (μπορεί να) σου κάνει μήνυση  ;D, ακριβώς διότι προσπαθείς να του "φας" την πελατεία (χρησιμοποιώντας το δικό του όνομα) ...
SleepWalker, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι μαλλώνουμε ?
/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Making it yours Now that you've decided on your band name and conducted some informal research on its availability, you can start calling it your own. The best way to establish ownership of a band name is to use it. You can trademark a band logo, so consider creating a unique one or having it designed for you (even a nicely executed typographic rendition of your band name can work well). Think of it as establishing a strong brand identity. When someone says "Coca-Cola," you quickly conjure up the logo in your mind as it appears on the product. When you see Nike's swoosh, you know it's a Nike product. Indeed, Nike rarely even uses the company name in advertising anymore-the logo alone assures recognition.

The basis of trademark law is pretty simple: a trademarked name identifies the source of a particular product or service. Infringement on a trademark occurs when someone in a similar field uses the same name, or knowingly uses a similar name in an attempt to create confusion in the marketplace as to the source of the goods or services. For example, if you were to name your band Trident, the makers of Trident chewing gum couldn't claim trademark infringement, because you are not selling gum or candy or any similar food product. No one will confuse a band with a brand of chewing gum (at least we hope not). But if a company introduced a line of sugar-free gum called Tridentt, it would likely get sued for trademark infringement because consumers could easily confuse the two products.

I should pause here to mention that legally you don't need to trademark your band name to use it-or even to defend it, for that matter. If you have a name you've been using for a long time, and your band has strong name recognition regionally or even nationally, you can conceivably prohibit another band from using that name. Unfortunately, it can take quite a bit of legal legwork to make your case, so you're better off registering the name as soon as possible.

Because trademarks are used to identify the source of goods or services, they are issued to businesses-and that means you'll have to establish your band as a business first. This can be as simple as filing a "fictitious business name statement" (also called a DBA, for "doing business as"). To do this, you need to file the proper forms with the county where your band is based, and because each state has its own procedures, you should contact your county clerk's office for information on how to file. Once you have established your band as a business, you can proceed with getting a federal trademark.


ενα πολυ ωραιο αρθρο που βρήκα στο ιντερνετ..
οντως μπορεις να κατοχυρώσεις και το όνομα, και το λογκο.. Σπύρο αυτο που ειπες για το Cars εξηγει πιο πανω πως μπορει να γινει..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Δηλαδή μπορώ να φτιάξω αύριο συγκρότημα και να το ονομάσω "Metallica" με διαφορετικό λογότυπο; :P
Το ίδιο δεν είχαν πάθει και οι Savatage με το προηγούμενο όνομά τους; Αναγκάστηκαν να το αλλάξουν από Avatar σε Savatage για να μπορέσουν να κυκλοφορήσουν τον πρώτο τους δίσκο...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ποιος μαλώνει;
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/09, 23:24
από Garvin
23 Απαντήσεις
7920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 15:10
από PunkeR
2 Απαντήσεις
2820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 16:34
από Jimi Pap
6 Απαντήσεις
3052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 23:24
από armagedon
24 Απαντήσεις
6636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 22:58
από live4chemistry
11 Απαντήσεις
4859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 16:43
από Eagle Of Kamelot
28 Απαντήσεις
22187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 19:19
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
1750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/12, 20:00
από myrtovas
6 Απαντήσεις
5459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/13, 18:39
από dinos saurus
13 Απαντήσεις
12529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/18, 22:17
από bironi