Αποστολέας Θέμα: Συνδεση hi fi με κιθαρα  (Αναγνώστηκε 12979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος headCrusher

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Συνδεση hi fi με κιθαρα
« στις: 31/07/12, 19:21 »
θελω να συνδεσω την κιθαρα ( μεσω της boss gt 10 ) στα ηχεια του hi fi
Μπορει να μ πει κανεις ποιες συχνοτητες πρεπει να <<κόψω>> για να μην καψω τα ηχεια και τον hi fi ενισχυτη??
ευχαριστω  απο τωρα

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 31/07/12, 19:45 »
Δεν πρόκειται να κάψεις τίποτε, μην ανησυχείς :)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 31/07/12, 19:46 »
Με προσοχή στις εντάσεις (αρχίζουμε από το 0 και ανεβάζουμε σιγά σιγά) μπορείς να δοκιμάσεις είτε από τα κανονικά output είτε από τα ακουστικά και συνδέεις σε κάποιο aux in, cd in κλπ στον ενισχυτή του στερεοφωνικού σου.


Προσοχή να έχεις προσομοίωση καμπίνας ενεργή (ελπίζω να έχει κάτι τέτοιο). Από κει και μετά δεν έχεις φόβο αρκεί να μην δώσεις πολλή ένταση από την πεταλιέρα και κάψεις καμιά είσοδο στον ενισχυτή. Ενισχυτής και ηχεία φυσικά μπορούν να πάθουν βλάβη (από υπερβολικές και παρατεταμένες εντάσεις) με τον ίδιο τρόπο που θα το πάθαινε αν σύνδεες ένα CD player.


Κοινώς χαμηλές εντάσεις από την πεταλιέρα, προοδευτικό ανέβασμα μέχρι να δεις ότι έχεις μια λογική ένταση (με σταθερό το volume του ενισχυτή), αντίστοιχη με αυτή που δίνει ένα CD player ας πούμε και όχι τσίτωμα παρατεταμένο. Αν έχεις ενεργοποιμένη προσομοίωση καμπίνας οι "επικίνδυνες" συχνότητες θα έχουν ήδη κοπεί.


Καλά πειράματα 8)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 01/08/12, 00:29 »
μην ξεχασεις να σεταρεις το gt-10 σε line/phones στο output για να κανει εξομειωση καμπινας, αλλιως θα ακους τζιτζικια...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 01/08/12, 02:17 »
μην ξεχασεις να σεταρεις το gt-10 σε line/phones στο output για να κανει εξομειωση καμπινας, αλλιως θα ακους τζιτζικια...

Και δεν θα φταίει η ζέστη ;D

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 20/11/12, 01:59 »
δεν καίγεται αλλά πάρα πολύ πιθανόν να παραμορφώνει τον ήχο σου υπερβολικά.

να σου πω μια εξυπνάδα άμα θες να κάνεις.
λοιπόν.... μπορείς να αγοράσεις μια (usb) κάρτα ήχου με υποδοχή για μικρόφωνο/jack (με 100 ευρώ κάνεις επένδυση, και με λιγότερα μια χαρά θα είσαι όμως)
συνδέεις τη κάρτα με υπολογιστή, και την έξοδο της (2 μονοφωνικά jack-monitor) με τα RCA (φαντάζομαι) του στερεοφωνικού.

κατεβάζεις το Reaper (ψιλοδωρεάν πρόγραμμα ηχογράφησης)
ανοίγεις ένα κανάλι ήχου, επιλέγεις το port της κάρτας, πατάς monitor στο κανάλι, και βουαλά.  (στο μεταξύ έχεις κατεβάσει το latency -καθυστέρηση) όσο πιο χαμηλά γίνεται ~1ms στη δικιά μου)

η πεταλιέρα σου παίζει στο στερεοφωνικό, όποτε γουστάρεις πατάς ηχογράφηση (!), και στο μέλλον άμα πάρεις μικρόφωνο και ενισχυτή μπορείς να ηχογραφήσεις και έτσι (πιο σοβαρή και πιο δύσκολη)

επίσης μπορείς να ακούς την κιθάρα σου και με ακουστικά, μαζί με ότι άλλο έχεις να παίζει στο PC, πχ guitar pro κλπ)



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 20/11/12, 04:03 »
κατεβάζεις το Reaper (ψιλοδωρεάν πρόγραμμα ηχογράφησης)
απλά να αναφερθεί πως το Reaper μπορείς να το κατεβάσεις και από την επίσημη σελίδα και θα μπορείς να το λειτουργείς επ'αόριστον, απλά θα σε ρωτάει αν θες να το αγοράσεις ή να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς δωρεάν (βασικά του δηλώνεις πως είσαι στη διαδικασία "αυθεντικοποίησης")
πάντως οι προγραμματιστές του το επιτρέπουν!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 20/11/12, 17:58 »
Πραγματικά κρατιέμαι με δυσκολία να μην κάνω χιούμορ με το προτελευταίο ποστ.... :-X
Έχει την gt-10. Θέλει να τη συνδέσει σε στερεοφωνικό. Δεν έχει λόγο να αγοράσει κάρτα ήχου,να την βάλει σε pc,να το ανοίξει,να κατεβάσει το reaper, τα plugin, να τα παραμετροποίησει, να τραβήξει καλώδιο στο hi fi για να παίξει κιθάρα.... :o

Sorry κιόλας αλλά νομίζω ότι μόνο να μπερδευτεί μπορεί ο φίλος μας από αυτό το ποστ :-\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 20/11/12, 18:05 »
σωστό κι αυτό
δεν διάβασα όλο το ποστ

όντως, φίλε adiavastos, γιατί να τα κάνει όλα αυτά αφού μπορεί να συνδέσει κατευθείαν τη GT-10 στο στερεοφωνικό και να κάνει τη δουλειά του?

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 21/11/12, 14:25 »
για 2 λόγους,
1ο θα έχει τον προενισχυτή της κάρτας ήχου, που προφανώς θα είναι καλύτερος από του στερεοφωνικού (οπότε καλύτερος ήχος, το έχω δοκιμάσει και εγώ)

και 2ο θα μπορεί να ηχογραφήσει. χρησιμοποιώντας το στερεοφωνικό σαν μόνιτορ όχι μόνο της κιθάρας.

και δεν είναι πυρηνική φυσική να το κάνεις αυτό, γίνεται εύκολα.

απλά πιστεύω πως ο στόχος μας σαν μουσικοί, ερασιτέχνες και μη, είναι να γράφουμε και καμιά φορά. η δυνατότητα του record πιστεύω πως ιντρικάρει
αν είναι υπερβολικό αυτό που προτείνω απλά αγνοείστε :)





Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 21/11/12, 14:36 »
Δεν την έχω δουλέψει τη συγκεκριμενη πεταλιέρα, αλλά απ'οτι βλέπω στο site της Boss η GT-10 έχει ενσωματωμένο USB audio interface - δηλαδή δεν χρειαζεται να παρεμβάλεις άλλη εξωτερικη καρτα ηχου σε περιπτωση που θες να ηχογραφησεις απευθειας απο την πεταλιερα, απλα την συνδεεις με ενα USB καλωδιο sto PC σου και απο τα OUTPUT L/MONO, R jacks (1/4 inch phone type) στον ενισχυτη του στερεοφωνικου σου ή σε αυτοενισχυομενα monitors  ;) !

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=941
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/12, 14:38 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 21/11/12, 16:14 »
@adiavastos
σίγουρα το να γράψει κάποιος είναι μέσα στους στόχους ενός μουσικού αλλά δεν ρώτησε αυτό ο OP
και επίσης...μετά από πεταλιέρα, κάρτα ήχου, υπολογιστή κτλ...πάλι στον προενισχυτή και ενισχυτή του hi-fi θα κουμπώσει...δε το γλιτώνει αυτό...εκτός και αν συνδέσει τα ηχεία του hi-fi στον υπολογιστή....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεση hi fi με κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 22/11/12, 02:09 »
Πέρα από τα λοιπά τερτίπια που αναφέρθηκαν (USB interface κάρτα ήχου κτλ) το βασικό είναι ότι η gt-10 είναι καιπροενισχυτης οπότε μπορεί απλά να τη σύνδεση σε line in οποιουδήποτε hifi και να παίξει. Από εκεί και πέρα αν οι ανάγκες του παίχτη είναι διαφορετικές λύσεις υπάρχουν... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/02, 17:17
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
5 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 14:07
από bluechild
5 Απαντήσεις
3622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 14:02
από georggge46
2 Απαντήσεις
3294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:58
από KaBi
5 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:24
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
4953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 09:03
από JP.M
4 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 14:02
από el3os
14 Απαντήσεις
5820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 23:01
από loukask6
18 Απαντήσεις
4882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 23:55
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:14
από hot_sauce (φλουτσ)