Αποστολέας Θέμα: Πειραματισμός στη μουσική  (Αναγνώστηκε 18632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #25 στις: 22/04/06, 14:04 »
1ον: Ο πειραματισμός στη μουσική για μένα είναι ατού. Μ'αρέσει πάρα πολύ αρκεί να μην υπερβάλλει ο καλλιτέχνης γιατί κάποια στιγμή κουράζεσαι, κακά τα ψέμματα. Μπάντες όπως οι Opeth, Gathering, Type O Negative, Tiamat, Paradise Lost κλπ. Είναι για μένα αρκετά πειραματικές, χωρίς όμως να σ'τη "βαράνε".
2ον: Για τις ταμπέλες τώρα... Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με τις ταμπέλες παιδιά. Εμένα μ'αρέσει να ξεχωρίζει το ένα συγγρότημα απ' τ' άλλο... Όσο δεν τσακόνεται κανείς γι'αυτές δε μ'ενοχλούν καθόλου. Σκεφτείτε πως αν δεν υπήρχαν ταμπέλες δε θα μπορούσατε να ξέρετε τι ακούτε στην ουσία... εκτός απ' το όνομα του συγγροτήματος...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #26 στις: 22/04/06, 14:22 »
1ον: Ο πειραματισμός στη μουσική για μένα είναι ατού. Μ'αρέσει πάρα πολύ αρκεί να μην υπερβάλλει ο καλλιτέχνης γιατί κάποια στιγμή κουράζεσαι, κακά τα ψέμματα. Μπάντες όπως οι Opeth, Gathering, Type O Negative, Tiamat, Paradise Lost κλπ. Είναι για μένα αρκετά πειραματικές, χωρίς όμως να σ'τη "βαράνε".
2ον: Για τις ταμπέλες τώρα... Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με τις ταμπέλες παιδιά. Εμένα μ'αρέσει να ξεχωρίζει το ένα συγγρότημα απ' τ' άλλο... Όσο δεν τσακόνεται κανείς γι'αυτές δε μ'ενοχλούν καθόλου. Σκεφτείτε πως αν δεν υπήρχαν ταμπέλες δε θα μπορούσατε να ξέρετε τι ακούτε στην ουσία... εκτός απ' το όνομα του συγγροτήματος...


χρησιμοποιωντας ταμπελες πετυχαινεις ακριβως το αντιθετο....να μην ξεχωριζει το ενα συγκροτημα απο το αλλο.Και δν καταλαβαινω δλδ γιατι πρεπει να "ξερω" τι ακουω?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #27 στις: 23/04/06, 11:21 »
2ον: Για τις ταμπέλες τώρα... Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με τις ταμπέλες παιδιά. Εμένα μ'αρέσει να ξεχωρίζει το ένα συγγρότημα απ' τ' άλλο... Όσο δεν τσακόνεται κανείς γι'αυτές δε μ'ενοχλούν καθόλου. Σκεφτείτε πως αν δεν υπήρχαν ταμπέλες δε θα μπορούσατε να ξέρετε τι ακούτε στην ουσία... εκτός απ' το όνομα του συγγροτήματος...
Καταρχας οσο βαζουμε ταμπελες ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ θα τσακωνονται για αυτες. ΠΑρε σβαρνα μια τα θεματα που εχουν παιχτει εδω και θα καταλαβεις. Οι ταμπελες διαχωριζουν τα ηδη αρα θα διαχωρισουν και τους ανθρωπους κατα συνεπεια δεν ειναι οτι καλυτερο. Γιατι να τσακωνοματε ας πουμε αν οι rage against the machine εινια rap metal η nu metal η hardcore ή να λεμε οτι οι linkin park ειναι alternative rock επειδη εχουν τον chester να γκαριζει? Εγω ξερω οτι ο,τι ακουω μου αρεσει. Δεν χρειαζεται να το ονομασω καπως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #28 στις: 23/04/06, 15:43 »
Δλδ αν δεν υπηρχαν οι ταμπελες thrash metal power metal κλπ πως θα συννενοουμασταν?απλη ερωτηση..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #29 στις: 23/04/06, 15:57 »
Δλδ αν δεν υπηρχαν οι ταμπελες thrash metal power metal κλπ πως θα συννενοουμασταν?απλη ερωτηση..
Μα δε λεω για αυτο. Εγω λεω για ακραιες περιπτωσεις. Οπως ας πουμε "οι blind guardian παιζουν epic  με καποιες επιρροες thrash και πολυ speed λιγο heavy μεσα και λιγη σαλατα απο 80s". Οταν δηλαδη χανουμε την ουσια απο τις πολλες ταμπελες
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #30 στις: 24/04/06, 10:33 »
Δλδ αν δεν υπηρχαν οι ταμπελες thrash metal power metal κλπ πως θα συννενοουμασταν?απλη ερωτηση..
Μα δε λεω για αυτο. Εγω λεω για ακραιες περιπτωσεις. Οπως ας πουμε "οι blind guardian παιζουν epic  με καποιες επιρροες thrash και πολυ speed λιγο heavy μεσα και λιγη σαλατα απο 80s". Οταν δηλαδη χανουμε την ουσια απο τις πολλες ταμπελες
A ok τοτε +1 ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #31 στις: 25/04/06, 12:54 »
Η ένωση κλασικής μουσικής με ροκ μου αρέσει αρκετά.Είναι καταπληκτικό πως μπορούν δύο εντελώς διαφορετικές μουσικές να εναρμονίζωνται και να βγάζουν ένα τόσο καλό αποτέλεσμα.
Αφου το θεμ ασυνεχιζεται θα ηθελα πανω σε αυτο που ειπες να κανω μια διορθωση : η ροκ και η μεταλ μουσικη βασιζονται στην κλασσικη μουσικη.Αν ζουσαν σημερα οι συνθετες του τοτε μπορει και να εγραφαν μεταλ! Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για το θεμα των πειραματισμων στη μουσικη. Τωρα ολοι εσεις και εγω μεσα που δν μπορουμε να κανουμε χωρις μια δοση   μεταλ ή ροκ πρεπει να γνωριζουμε οτι και τα δυο ειδη ειναι πειραματισμοι που σιγα-σιγα εγιναν ανεξαρτητα!
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #32 στις: 25/04/06, 15:05 »
Η ένωση κλασικής μουσικής με ροκ μου αρέσει αρκετά.Είναι καταπληκτικό πως μπορούν δύο εντελώς διαφορετικές μουσικές να εναρμονίζωνται και να βγάζουν ένα τόσο καλό αποτέλεσμα.
Αφου το θεμ ασυνεχιζεται θα ηθελα πανω σε αυτο που ειπες να κανω μια διορθωση : η ροκ και η μεταλ μουσικη βασιζονται στην κλασσικη μουσικη.Αν ζουσαν σημερα οι συνθετες του τοτε μπορει και να εγραφαν μεταλ! Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για το θεμα των πειραματισμων στη μουσικη. Τωρα ολοι εσεις και εγω μεσα που δν μπορουμε να κανουμε χωρις μια δοση   μεταλ ή ροκ πρεπει να γνωριζουμε οτι και τα δυο ειδη ειναι πειραματισμοι που σιγα-σιγα εγιναν ανεξαρτητα!

Κάνεις λάθος... Η Rock βασίζεται στη blues... η οποία βασίζεται στη τζαζ και αυτή με τη σειρά της στην Αφρικανική παραδοσιακή μουσική... Καμία σχέση με κλασική λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #33 στις: 26/04/06, 15:56 »
Η ένωση κλασικής μουσικής με ροκ μου αρέσει αρκετά.Είναι καταπληκτικό πως μπορούν δύο εντελώς διαφορετικές μουσικές να εναρμονίζωνται και να βγάζουν ένα τόσο καλό αποτέλεσμα.
Αφου το θεμ ασυνεχιζεται θα ηθελα πανω σε αυτο που ειπες να κανω μια διορθωση : η ροκ και η μεταλ μουσικη βασιζονται στην κλασσικη μουσικη.Αν ζουσαν σημερα οι συνθετες του τοτε μπορει και να εγραφαν μεταλ! Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για το θεμα των πειραματισμων στη μουσικη. Τωρα ολοι εσεις και εγω μεσα που δν μπορουμε να κανουμε χωρις μια δοση   μεταλ ή ροκ πρεπει να γνωριζουμε οτι και τα δυο ειδη ειναι πειραματισμοι που σιγα-σιγα εγιναν ανεξαρτητα!

Κάνεις λάθος... Η Rock βασίζεται στη blues... η οποία βασίζεται στη τζαζ και αυτή με τη σειρά της στην Αφρικανική παραδοσιακή μουσική... Καμία σχέση με κλασική λοιπόν...

Εισαι σιγουρος?Το εχω ακουσει απο καθηγητη στο ωδειο μου .Μου ειπε συγκεκριμενα οτι η ροκ στηριζεται στις συγχορδιες της κλασσικης μουσικης.
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #34 στις: 26/04/06, 21:55 »
Παιδιά, η ροκ βασίζεται πρώτα στην blues και μετά στην κλασσική μουσική. Οι Led Zeppelin για παράδειγμα βασίζονται πιο πολύ σε blues (Black Dog, Heart Breaker, Communication Breakdown) παρά σε κλασσική μουσική,ακόμα, οι Deep Purple έχουν πολύ έντονο το κλασσικό στοιχείο στη μουσική τους (Highway Star).

Εσύ είσαι σίγουρη? Ο όρος ροκ είναι τεράστιος για να στηρίζονται οι συγχορδίες της μόνο στην κλασσική μουσική..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #35 στις: 09/05/06, 13:16 »
Έχω εγώ. Μη θεοποιούμε τον πειραματισμό, γιατί έτσι καταλήγουμε σε φαινόμενα τύπου Kiss με ορχήστρες... Να το ξεκαθαρίσουμε: Δεν είναι πειραματισμός να βάζεις μια ορχήστρα ή έναν ινδιάνο να απαγγέλει ποιήματα... Παραείναι εύκολη λύση. Το δύσκολο είναι να ψαχτείς στη σύνθεση και όχι στην ενπρχήστροση, όπως κ'άνουν οι περισσότεροι...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος chrisgtr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • ***Funk U***
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #36 στις: 10/05/06, 00:49 »
re mh tsakwneste.. oi tampeles einai mono gia na sinenooymaste.. h mousikh mia einai..... arkei na einai moysikh.... kai o piramatismos einai anapospasto tmhma ths moysikhs, opws kai h ekseliksh. den ginetai mia mpanta na paizei mia zwh ta idia..... px: metallica: to ogdonta epezan thrash to 90 emporiko poserothrash kai to 2000 gamithikan telios.. akoysa kai to kainoyrio gardian mono power then einai.. einai rokenrolladiko hi-speed thrash me arketa mellodika steixeia.. den ginetai na paramenoyn ola stathera.. akoma kai oi titloi alazoyn otan vgei ena sigrotima poy tha kanei patago.. vlepe soad... ti paizoyn?? nu-metal? mpa.. theloyn kainoyria katigoria..


 :P :P :P :P :P
Remember, remember the fifth of November,
gunpowder, treason and plot,
I see no reason why gunpowder treason
should ever be forgot.
Guy Fawkes, Guy Fawkes,
'twas his intent
to blow up the King and the Parliament.

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #37 στις: 03/07/06, 11:57 »
Έχω εγώ. Μη θεοποιούμε τον πειραματισμό, γιατί έτσι καταλήγουμε σε φαινόμενα τύπου Kiss με ορχήστρες... Να το ξεκαθαρίσουμε: Δεν είναι πειραματισμός να βάζεις μια ορχήστρα ή έναν ινδιάνο να απαγγέλει ποιήματα... Παραείναι εύκολη λύση. Το δύσκολο είναι να ψαχτείς στη σύνθεση και όχι στην ενπρχήστροση, όπως κ'άνουν οι περισσότεροι...

δηλ λες οτι οι kiss δεν εχουν πειραματηστει?
αν λες αυτο να σου θυμησω πως τα 5 πρωτα χρονια επαιζαν rock n roll.
μετα το γυρισαν στο ποιο hard.
στη δεκαετια του 80 επαιζαν pop(unmasked),heavy metal(creatures of the night).
επισης  την ιδια περιοδο εβγαλαν το the elder οπου ηταν καθαρα κλασικη μουσικη με ροκ στοιχεια και με μονο 3 δυνατα τραγουδια.
και τελος το 90 εβγαλαν το unplagged με τις ακουστικες και μετα το γυρισαν σε ποιο σκληρο heavy(carnival of souls) και τελος το psycho circus που ηταν ενα φοβερο reunion αλμπουμ με στοιχεια των παλιων kiss αλλα σε πολυ πιο εξελιγμενη μορφη....
αρα δεν νομιζω σε ολη την ιστορια τους ο μονος <<πειραματισμος>> να ηταν η ορχηστρα... ;)
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #38 στις: 03/07/06, 13:45 »
kαλα βγαλαμε και τους kiss τωρα πειραματικη μπαντα.Μαλιστα....
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #39 στις: 03/07/06, 15:04 »
κοιτα επειδη τους ακουω απο 10 χρονων και εχω ολη τη δισκογραφια τους ασε με να ξερω κατι παραπανω........
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #40 στις: 03/07/06, 15:59 »
κοιτα επειδη τους ακουω απο 10 χρονων και εχω ολη τη δισκογραφια τους ασε με να ξερω κατι παραπανω........

Συνήθως η πολύ μονομερής γνώση παραμορφώνει την κρίση.  ::)

Αν εντάξουμε και τους Kiss κάτω από την "πειραματική" ομπρέλα, τότε απορώ γιατί δεν αναγνωρίζουμε και στο μέγιστο Νικόλα Καρβέλα το χαρακτήρα του χαμαιλέοντα, δεδομένης την πλούσιας εκφραστικής του γκάμας.

Καλοί και άγιοι οι Kiss, αλλά θα τρίζουν τα κόκαλα των πρώιμων πειραματιστών από κάτι τέτοιες κατηγοριοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #41 στις: 03/07/06, 17:20 »
ναι αλλα ας μην ξεχναμε οτι αναφερομαστε σε ενα ροκ συγκροτημα το οποιο εκανε καποιες αλλαγες στο υφος που δεν βγηκαν σε καλο.αρα λοιπον καλα δεν κανανε που δεν εφυγαν και τοσο απο το στυλ τους?πειραματα εκαναν απλα ισως να μην εχετε ακουσει αυτα τα αλμπουμ που ανεφερα παραπανω....τεσπα...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #42 στις: 03/07/06, 17:40 »
Η ένστασή μου έχει να κάνει με την σφαιρικότητα της συμμετοχής σου...είναι πασίδηλο πως έχουμε να κάνουμε με έναν μεγάλο fan του συγκροτήματος, οπότε αναμενόμενο να επιδιώκει να παρουσιάσει τους Kiss ως πρωτοπόρους ακόμα και στην κατάκτηση της Σελήνης. Μπορείς φυσικά να ισχυρίζεσαι ό,τι επιθυμείς, αλλά η παγκόσμια μουσική ιστορία ουδέποτε πρόκειται να αναφερθεί στους Kiss ως πειραματιστές...να τους αφιερώσει πλείστους άλλους χαρακτηρισμούς και δει θετικούς, το καταλαβαίνω και το ενστερνίζομαι αν θες, αλλά στο συγκεκριμένο τομέα δεν πρόσφεραν τίποτα το σπουδαίο. Όσο λοιπόν κι αν ξεχειλώσουμε τις έννοιες, η μεταπήδηση από rock σε hard rock με κερασάκι ένα unplugged, δε σε καθιστά πειραματιστή. Υπ' αυτή την έννοια φαντάσου που θα έπρεπε να εντάξουμε τη Μαριάντα Πιερίδη που στον ίδιο δίσκο φρόντισε να βάλει από pop μέχρι λαϊκό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
16 Απαντήσεις
7307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
4 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 22:47
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
1912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
5 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:04
από loukask6
6 Απαντήσεις
5582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 11:44
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 17:10
από dj Pico
7 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21
3 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 23:28
από jasonsotiriou
4 Απαντήσεις
8204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 16:27
από gdimitr