Αποστολέας Θέμα: Punk!!!  (Αναγνώστηκε 25206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #25 στις: 08/02/06, 20:07 »
βαλπούρια,

οι βαλπουρια νυχτα ειναι αυτοι? οι πανξ ρομανα δν ειναι καθολου φλωριες
οκ,οι τρυπες ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι ειναι πανκ αυτο καθ'αυτο,οτι εχουν στοιχεια στη μουσικη τους ειπα.Μη μου πειτε οτι το "Χαρτινο τσιρκο" ή το "δε χωρας πουθενα" δν εχουν στοιχεια μεσα τους!για αυτα τα ολιγα στοιχεια μιλησα (αν + το παρουσιασα καπως λαθος!! ;D :P ::) ;D)

Inthewoods:πες τα! ;)......
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #26 στις: 08/02/06, 21:11 »

υ.γ.καποιος παραπανω ανεφερε τους κιλ δε κατ.οπωσδηποτε ακου!!+ πνιξτε λουγκρες τα κουνελια!!

θεοι!που μπορω να βρω?Εχω ακουσει το knocking που το εχουν κανει διασκευη με μπουζουκια!
Στο Jinx στην Ασκληπιού.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #27 στις: 09/02/06, 14:53 »

υ.γ.καποιος παραπανω ανεφερε τους κιλ δε κατ.οπωσδηποτε ακου!!+ πνιξτε λουγκρες τα κουνελια!!

θεοι!που μπορω να βρω?Εχω ακουσει το knocking που το εχουν κανει διασκευη με μπουζουκια!
Στο Jinx στην Ασκληπιού.

Thanks!!
Θελω να ρωτησω αν ξερετε κατι για τους propagandhi.Punk δεν ειναι??Πως τους βλεπετε?Να ασχοληθω?
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος four roses

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #28 στις: 11/02/06, 08:59 »
  Γνωρισα το πανκ κινημα απο την πρωτη τουλαχιστον στιγμη που ηρθε στην Ελλαδα. Πολλα απο τα παραπανω που λετε ισχυουν αν κατα τη γνωμη μου παρουμε το πανκ απο την αρχη θα δουμε οτι με την ροκ διανυουν βιους παραλληλους.Πολλα συγκροτηματα και απο τις δυο πλευρες εχουν επηρεαστει απο τους "απεναντι".Το πρωτο και βασικο στοιχειο που εισηγαγε η πανκ σκηνη ηταν ο στιχος ο οποιος βασικα διαφοροποιουνταν απο τη ροκ λογω δυο βασικων συστατικων. α)πολιτικο-κοινωνικο περιεχομενο β)χαρακτηριστικη προφορα και αποκλειστικα απαγγελια του στιχου.
 Μουσικα βασιζεται σε πολυ απλα μινιμαλιστικα ακορντα και  χωρις μεγαλες εναλλαγες του βασικου μοτιβου.
  Πιστευω ενα παραδειγμα επιρροης του πανκ μεσα στη μεταλ σκηνη ειναι ο πρωτος δισκος των Metallica που και οι ιδιοι παραδεχονται οτι μουσικα εχουν πανκ στοιχεια αλλα και στιχουργικα πολιτικο-κοινωνικο στιχο.
  Εκτος ομως απ΄τη μορφη του βρωμικου και γρηγορου πανκ ολη η νιου-γουεηβ σκηνη κινουνταν πολυ κοντα σάυτην τη φορμα και καπου εκει πιστευω οτι βρισκονται οι τρυπες.Εαν ακουσετε CURE και αλλα παρομοια θα βρειτε πολλα στοιχεια του Αγγελακα.Παντως πιστευω οτι η πιο κοντινη και καθαρη συνεχεια του πανκ ειναι το hardcore με ολες τις .....core παραλλαγες.
Πινεις δεν πινεις, θα πεθανεις.

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #29 στις: 13/02/06, 00:10 »
Όλα αυτά τρύπες και πανξ ρομανα είναι φλωριές. Για να παίξεις πανκ πρέπει να το ζεις. Σε ελληνικά σχήματα τοπ είναι οι αντίδραση, βαλπούρια, kill the cat, αρχ**ια και ξένα οι exploited.

ακου εκει ρε βγαλαμε και τον αγγελακα φλωρο.Καινουργιο αυτο....και μαλιστα αντιπαραθετεις ως μπανταρα τους αντιδραση.Αντε να δω τι αλλο θα διαβασουμε

Δεν είπα ότι είνα φλώρικες μπάντες, αλλά ότι για punk μπάντα είναι φλώροι. Δηλαδή αν κάποιος  θεωρεί τις Τρύπες πανκ (που εγώ όχι) τότε οι punk Τρύπες είναι φλώροι, αλλώς σαν ρόκ μπάντα είναι πολύ καλοί. Απλά νομίζω ότι το punk υπάρχει για άλλο λόγο (και για άλλο στίχο) από αυτόν που έχουν οι Τρύπες. Οι αντίδραση είναι μια πολύ σωστή μπάντα. Underground, χυδαίο στίχο, στάση.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #30 στις: 13/02/06, 13:37 »
Παιδια ευχαριστω για τις προτασεις, αν και ειναι λιγο δυσκολο να ακουσω οοοοοοοολα αυτα που εχετε πει! :) :) ;) ;D
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος four roses

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #31 στις: 13/02/06, 21:08 »
  Εγω τελικα θα προτεινα για να ακουσεις πολλα συγκροτηματα να βρεις μια συλλογη που υπηρχε τη δεκαετια του 80 και ονομαζοταν PUNK AND DISORDERLY. Νομιζω οτι υπηρχε και Νο2 αλλα δεν ξερω αν ξαναβγηκε σε CD.Με αυτον τον τροπο και επειδη ο δισκος απόσο θυμαμαι ειχε τα συγκροτηματα με χρονολογικη σειρα αλλα και τα διαφορα στυλ της εποχης θα δεις και την εξελιξη του ειδους.
Πινεις δεν πινεις, θα πεθανεις.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #32 στις: 14/02/06, 00:21 »

To να βαρας 3 ακορντα κ να βριζεις το συστημα ειναι ευκολο κ τα κανει ο καθενας. Το να το κανεις ομως με τροπο που να ειναι καυστικος αλλα κ να λες κατι ουσιαστικο ειναι ολη η μαγκια κ μαγεια του punk. (DK, Clash κλπ)

σωστος σε αυτο συμφωνω επειδη τα περισσοτερα συγκροτηματα σε αυτο to site κανουν μονο αυτο!
μια βαβουρα και ενα στοιχο που συνεχως βριζει και καταριεται!!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #33 στις: 15/02/06, 14:00 »
Όλα αυτά τρύπες και πανξ ρομανα είναι φλωριές. Για να παίξεις πανκ πρέπει να το ζεις. Σε ελληνικά σχήματα τοπ είναι οι αντίδραση, βαλπούρια, kill the cat, αρχ**ια και ξένα οι exploited.
Εδω διαφωνώ...
ΟΙ αντιδραση (σαν πλουσιόπαιδα) δεν μπορούν να λένε οτι κάνουν πανκ.Δεν μπορούν να σκάνε σε live με μερσεντεςςςςς.Ούτε τα αρχ***ια μπορούν να κάνουν πανκ μόνο και μόνο για την <<μούρη>> του χώρου και για να βρούν καμιά γκόμενα...
Οι panx romana τουλάχιστον αυτό που τραγουδούν το πιστεύουν και το εφάρμοσαν σαν τρόπο ζωής(αν και τελευταία χάλασαν και αυτοί).
Για μένα πανκ στην Ελλάδα έκαναν λίγοι καθαρά και μόνο ακολουθόντας την ιδεολογιά του περιθωρίου...(βλέπε γενιά του χάους,ex houmans,χαοτική διάσταση,stress,αδιέξοδος,Γκρόβερ κτλ).Συγκροτήματα της δεκαετίας 80' και 90'.
Όσο για τις τρύπες oύτε φλωριές είναι αλλά και ούτε πανκ.Πανκ είναι μόνo σαν ιδεολογία.Έχουν κοινή φιλοσοφία πανκ και Αγγελάκας.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/06, 14:47 από Apoptygma »
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #34 στις: 27/02/06, 13:08 »
Ένα εξαιρετικότατο και απολαυστικό αφιέρωμα στην punk από το MIC και τον Αντώνη Ξαγά, καθώς και προτάσεις από τους λοιπούς συντάκτες. Για όσους ακόμα αναρωτιούνται τι εστί punk εκεί μέσα θα βρούνε και πολλά και ενδιαφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος joan!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #35 στις: 27/07/07, 18:01 »
απο ελληνικα πανκ μου αρεσουν πολυ οι Parkinsons (εχουν διαλυθει ομως  :'(), οι βανδαλουπ, Bootsroke, Kill the cat, υστερια, Χατ Τρακ (με στοιχεια rock'n'roll), Ομιχλη (απτα καλυτερα ελληνικα πανκ για μενα ;)), Ηχορυπανση, αρχ**ι@, Χασμα (αν και καποια τραγουδια τους μου θυμιζουν ΛΙΓΟ μεταλ-λιγο ειπα!), επισης The Slobs, Τοξικα Αποβλητα, Εκτος Ελεγχου, Αμοκ, Νευρικος Κλονισμος, Ανατελων Τρομος, Οilers (oi με αγγλικο στιχο) και μερικα ska, οπως Μεθυσμενα Ξωτικα κ Skaribas. υπαρχουν παρα πολλα ελληνικα πανκ συγκροτηματα αλλα οπως ειπε κ καποιος αλλος ειναι underground. τσεκαρετε στη σελιδα www.anexartisi.gr  ;)
απο ξενα, ακουστε rancid (οι αγαπημενοι μου!), oxymoron, adicts, casualties, total chaos, chaos u.k., dropkick murphys, exploited, ss-kalliert,  moster-squad, no hope for the kids, vice squad, misfits (nekro-punk), funeral dress, nofx (ska), operation ivy, oi polloi, anti-flag.... και simple plan! ;D ;D ;D ;D ;D πλακα κανω για το τελευταιο...!
L O V E    P U N K ! ! !
Live freaky, die freaky!

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #36 στις: 27/07/07, 20:05 »
Καλα αυτο που το ξεθαψες? Η τελευταια απαντηση ειδα οτι ηταν πριν 1,5 χρονο περιπου :o ! Εκτος απο τα ελληνικα αν μιλαμε για real punk----> CASUALTIES




Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #37 στις: 28/07/07, 13:39 »
Έχω ένα φίλο που ακούει Greenday και άκουσα ότι οι Greenday είναι ο ορισμός της Punk. Αληθεύει;
(όσο για τον Αγγελάκα, εννοείται ότι δεν είναι φλώρος!)

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #38 στις: 29/07/07, 14:49 »
Από πανκ είμαι ψαγμένη σχετικά. Έχω ακούσει Iggy Pop, Stiff Little Fingers, Buzzcocks, Generation X, Blondie, The Banned, 999, Plasmatics, Sex Pistols, The Skids, The Strokes, Magazine και άλλα τόσα... προτιμώ την ροκ πάντως, σταθερά στις απόψεις μου!
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #39 στις: 29/07/07, 14:52 »
Έχω ένα φίλο που ακούει Greenday και άκουσα ότι οι Greenday είναι ο ορισμός της Punk. Αληθεύει;
(όσο για τον Αγγελάκα, εννοείται ότι δεν είναι φλώρος!)

(και βέβαια ο Αγγελάκας δεν είναι φλώρος μην τρελαθούμε τώρα)
Κοίτα Anaximandre, κι εγώ είχα μια ΤΡΕΛΗ πώρωση με Green Day, έχω όλα τα cd τους και άλλα 3 σπάνια. Αλλά και βέβαια δεν είναι ορισμός της πανκ, έλεος... είναι ένα κράμμα πανκ και ροκ, αλλά ορισμός της πανκ??? Ε όχι... αν θες πραγματικα να μάθεις από πανκ, άκου κλασσική πανκ, όχι Green Day, γιατί δεν θα μάθεις τίποτα...
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος joan!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #40 στις: 30/07/07, 00:03 »
Έχω ένα φίλο που ακούει Greenday και άκουσα ότι οι Greenday είναι ο ορισμός της Punk. Αληθεύει;
(όσο για τον Αγγελάκα, εννοείται ότι δεν είναι φλώρος!)

μπα, οχι.. για μενα τουλαχιστον οι green day δεν ειναι αληθεινο πανκ. ο Αγγελακας δεν ξερω ποιος ειναι. κ συμφωνω με αυτο:

Καλα αυτο που το ξεθαψες? Η τελευταια απαντηση ειδα οτι ηταν πριν 1,5 χρονο περιπου :o ! Εκτος απο τα ελληνικα αν μιλαμε για real punk----> CASUALTIES



τωρα που το ξεθαψα... εκανα search punk  ;)


Live freaky, die freaky!

Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #41 στις: 02/08/07, 09:39 »
Ο Αγγελάκας ήταν ο βασικός τραγουδιστής του συγκροτήματος τρύπες και κορυφαίος ερμηνευτής (κάπως σαν μπάσος στην έκταση.). Έχω την εντύπωση ότι οι Green Day είναι Ποπ. Ούτε καν Πανκ. Ή μάλλον Ποπ με ακούσματα Πανκ. Σαν να έχεις ένα πιάτο πατάτες τηγανητές σε ελαιόλαδο, το οποίο πιάτο το παρομοιάζουμε με την Πανκ και από δίπλα ένα πιάτο με πατατάκια Tsakiris (ή Tasty Chips ή οτιδήποτε σε πατατάκι) που το παρομοιάζουμε με τους Green Day. Και γενικά χρησιμοποιώ το παράδειγμα με τις κανονικές πατάτες και με τις τυποποιημένες πατάτες για να ξεχωρίζω την Ποπ από οποιοδήποτε μουσική της οποίας η Ποπ δανείζεται στοιχεία.

Όσο για την Πανκ, επειδή όπως έλεγα και σε μία άλλη συζήτηση, δε μου αρέσει να βάζω ταμπέλες, αρέσκομαι πιο καλά να την αποκαλώ ''Η μουσική σχολή των The Clash'' την οποία σχολή τη συνέχισαν και άλλα συγκροτήματα και απ' αυτή δανείστηκαν στοιχεία και οι Green Day.

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε γνώμη. Οπουδήποτε είμαι λάθος ας μου το πείτε  ;D ;D ;D ;) ;) ;)
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #42 στις: 02/08/07, 13:29 »
Όσο για την Πανκ, επειδή όπως έλεγα και σε μία άλλη συζήτηση, δε μου αρέσει να βάζω ταμπέλες, αρέσκομαι πιο καλά να την αποκαλώ ''Η μουσική σχολή των The Clash'' την οποία σχολή τη συνέχισαν και άλλα συγκροτήματα και απ' αυτή δανείστηκαν στοιχεία και οι Green Day.

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε γνώμη. Οπουδήποτε είμαι λάθος ας μου το πείτε  ;D ;D ;D ;) ;) ;)
Το πανκ δεν ξεκινησε απο τους Clash... Τα πρωτα θεμελια εβαλαν ο Ιγκυ Ποπ με τους Stooges, οι MC5 και αλλες μπαντες της εποχης με αποτελεσμα το πανκ κινημα να ξεσπασει με τους sex pistols και το Never mind the bollocks. Απο κει κ περα ξεκινησαν κ αλλες μπαντες την ιδια σχεδον εποχη με τους pistols, οπως οι Clash που προανεφερες, οι Ramones, Dead Kennedies...

Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #43 στις: 02/08/07, 15:54 »
Αααα οκ Fteo! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία! :) :) :) Δεν το είχα υπόψιν.
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #44 στις: 02/08/07, 16:16 »
Προσωπικά έχω κάποια αμφιβολία όσον αφορά στο κατά πόσο μπορούμε να αποκαλούμε τους Ramones punk συγκρότημα. Ναι μεν τα περισσότερα τραγούδια τους μουσικά ακολουθούν την punk φιλοσοφία αλλά κατά τ' άλλα βρίσκονταν εντελώς αλλού, αφού και ο τραγουδιστής τους απ' ό,τι ξέρω ήταν δεξιός και απολάμβαναν την προβολή των mainstream media. Εγώ θα τους χαρακτήριζα πάντως Rock 'n' Roll.

Όσον αφορά το ελληνικό punk δεν είδα να αναφέρθηκαν πουθενά οι Ομίχλη. Δεν ξέρω πόσο γνωστοί είναι (οι γνώσεις μου στο ελληνικό punk περιορίζονται σε μερικά mp3 δυστυχώς) αλλά μου φάνηκαν αρκετά αξιόλογοι (βλέπε το κομμάτι Πανκς Απάτσι).

Α, και η διασκευή των Panx Romana στο California Uber Alles των Dead Kennedies (Πάρτυ Κωφαλάλων) είναι απλά ανατριχιαστική. :o
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος joan!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #45 στις: 04/08/07, 17:46 »
Όσον αφορά το ελληνικό punk δεν είδα να αναφέρθηκαν πουθενά οι Ομίχλη. Δεν ξέρω πόσο γνωστοί είναι (οι γνώσεις μου στο ελληνικό punk περιορίζονται σε μερικά mp3 δυστυχώς) αλλά μου φάνηκαν αρκετά αξιόλογοι (βλέπε το κομμάτι Πανκς Απάτσι).


εγω το ανεφερα. ειναι αρκετα γνωστοι! ...κλικες, μπατσοι κ εμεις ειμαστε απατσι, κοτρωνια στις βιτρινες σας θα φευγουνε χαλαζι, δεν θελουμε ειρηνη τωρα πια στην πολη εμεις ειμαστε οι αγνωστοι κουκουλοφοροι...  :)
Live freaky, die freaky!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #46 στις: 05/08/07, 16:47 »
Μεθυσμένα Ξωτικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/07, 16:49 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #47 στις: 05/08/07, 17:13 »
Αντιγράφω από άρθρο ένθετου περιοδικού κυριακάτικης εφημερίδας:

Τα 10 punk albums που πρέπει να έχει κάθε καλή δισκοθήκη:

1. The Clash - The Clash (1977)
2. Sex Pistols - Never mind the bollocks (1977)
3. Misfits - Walk among us (1982)  ??? ??? ???
4. Ramones - Leave home (1977)
5. Wire - Pink Flag (1977)
6. Black Flag - Damaged (1981)
7. Nirvana - Nevermind (1991)   ??? ??? ???
8. The Stooges - Fun House (1970)
9. Dead Kennedys - Fresh fruit for rotting vegetables (1980)
10. New York Dolls - New York Dolls (1973)


Να αναφέρω εδώ, ότι ακόμα και το Wikipedia (που κατά καιρούς έχω πετύχει αρκετά "κουλά" κατά την γνώμη μου σχετικά με την κατηγοριοποίηση κάποιων συγκροτημάτων) αναφέρει τους Nirvana ως Alternative rock, Grunge.

Και επίσης αναρωτιέμαι....που είναι οι Joy Division και οι MC5???
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #48 στις: 05/08/07, 17:55 »
Όσον αφορά το ελληνικό punk δεν είδα να αναφέρθηκαν πουθενά οι Ομίχλη. Δεν ξέρω πόσο γνωστοί είναι (οι γνώσεις μου στο ελληνικό punk περιορίζονται σε μερικά mp3 δυστυχώς) αλλά μου φάνηκαν αρκετά αξιόλογοι (βλέπε το κομμάτι Πανκς Απάτσι).


εγω το ανεφερα. ειναι αρκετα γνωστοι!
lol δεν το είχα προσέξει...

Παράθεση
...κλικες, μπατσοι κ εμεις ειμαστε απατσι, κοτρωνια στις βιτρινες σας θα φευγουνε χαλαζι, δεν θελουμε ειρηνη τωρα πια στην πολη εμεις ειμαστε οι αγνωστοι κουκουλοφοροι...  :)

Χαχα αυτά είναι! Punk ρεεεεεεεεεε!!!!!!!! ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Punk!!!
« Απάντηση #49 στις: 05/08/07, 19:09 »
Αντιγράφω από άρθρο ένθετου περιοδικού κυριακάτικης εφημερίδας:

Τα 10 punk albums που πρέπει να έχει κάθε καλή δισκοθήκη:

1. The Clash - The Clash (1977)
2. Sex Pistols - Never mind the bollocks (1977)
3. Misfits - Walk among us (1982)  ??? ??? ???
4. Ramones - Leave home (1977)
5. Wire - Pink Flag (1977)
6. Black Flag - Damaged (1981)
7. Nirvana - Nevermind (1991)   ??? ??? ???
8. The Stooges - Fun House (1970)
9. Dead Kennedys - Fresh fruit for rotting vegetables (1980)
10. New York Dolls - New York Dolls (1973)


Να αναφέρω εδώ, ότι ακόμα και το Wikipedia (που κατά καιρούς έχω πετύχει αρκετά "κουλά" κατά την γνώμη μου σχετικά με την κατηγοριοποίηση κάποιων συγκροτημάτων) αναφέρει τους Nirvana ως Alternative rock, Grunge.

Και επίσης αναρωτιέμαι....που είναι οι Joy Division και οι MC5???

Σοβαρά; έβγαλαν τους Nirvana Πανκ; :-X :-X :-X κι εγώ ως Alternative Rock τους ήξερα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 22:51
από Giorgos K.
8 Απαντήσεις
4943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 02:45
από woodaki
2 Απαντήσεις
8937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 01:27
από zebric
13 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:39
από apressas
2 Απαντήσεις
3243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
15 Απαντήσεις
5228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 19:48
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
1554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 01:05
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 14:56
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης