Αποστολέας Θέμα: Onefingermusic - Hardcore OST  (Αναγνώστηκε 2793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Onefingermusic - Hardcore OST
« στις: 22/10/06, 00:26 »
Πρόκειται για την ηχοτροχιά από την πολυσυζητημένη ταινία του 2004 (η οποία βασίστηκε στο επίσης πολυσυζητημένο ομώνυμο μυθιστόρημα), που επιμελήθηκε το project Onefingermusic (κατά κόσμον Coti K. και Χρήστος Λαϊνάς - εκ των Ονειροπαγίδα). Δεν είχε υπάρξει ανάλογη αναφορά πριν στο forum, κι έτσι πήρα την πρωτοβουλία :)
Συμμετέχουν oι Raining Pleasure, ενώ περιλαμβάνεται και ένα τραγούδι του εκλεκτού - πλην εντελώς εκτός ατμόσφαιρας - Dean Martin.

01. Xαρντκορ
02. Ελαφόνησος
03. Ντένι Μπέιμπι
04. Ντιτόνικ
05. Μάρθα
06. Η αθωότητα είναι σχετική
07. Ηλέκτρα
08. Μελόφωνο
09. Οχι ακόμα, γράφουμε
10. Αγαπημένη μου Φαρφίζα
11. Το ακίνητο σπίτι
12. Μια λάθος άσκηση
13. Σταμάτα να αναπνέεις
14. Καταγάλανο αρπιτζϊέιτορ
15. Από ψηλά (τραγούδι: Χρήστος Λαϊνάς)
16. Dancing queen - Raining Pleasure
17. In the cool, cool, cool of the evening - Dean Martin

Για ηχητικές πληροφορίες, ακολουθείτε τη γνωστή μέθοδο.

-------------------------------------------------------

Προσωπικό Σχόλιο: Ο δίσκος, παρ' ότι ορχηστρικός (με την εξαίρεση 3 κομματιών), στέκεται άνετα χωρίς την υποστήριξη της εικόνας. Πολύ ενδιαφέρον το χαρμάνι ηλεκτρισμού και ηλεκτρονικών ήχων εκ μέρους των δημιουργών και η ηχητική "μετάφραση" της πολύχρωμης (σε σκούρες αποχρώσεις) αισθητικής της ταινίας. Eυτυχώς, μια και δε συμβαίνει συχνά στις ορχηστρικές δουλειές, προέκυψε ένα soundtrack που δεν περιορίζεται στο να συνοδεύσει απλώς την κυκλοφορία του φιλμ.
Να σημειώσω πως η ίδια ομάδα υπέγραψε και την ηχοτροχιά της - David Lynchικής αισθητικής (ή τουλάχιστον προθέσεων) - ταινίας Το Ονειρο Του Σκύλου.

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Onefingermusic - Hardcore OST
« Απάντηση #1 στις: 23/10/06, 19:47 »
Ολα διχασανε τους κριτικους, η ταινια, το μυθιστορημα, η σκηνοθεσια, η παραγωγη.
Η μουσικη επένδυση ομως δεν διχασε κανεναν. Ο Coti K και ο Χρηστος Λαινας συνέθεσαν με ψυχη και με εντονο τον ηλεκτρονικο και κιθαριστικο fuzz συνδυασμο τους.
Οι συνθεσεις τους δεν ειναι σε καμια περιπτωση μονοπατες, και βεβαια λειτουργουν κατα περιεργο τροπο αυθυπαρκτα. Ακομη και να μην εχεις δει την ταινια ειναι ιδανικος συντροφος η μουσικη του σαουντρακ για βραδινους περιπατους η ακομα και μουσικο μπακγκραουντ στο chating.

Και οι δύο μου δωσαν την αισθηση οτι με περισσια μαστοριά μας χτισανε μεσα απο την μαυριλα των ημερων και το μουντο χρωμα μιας μεγαλουπολης εναν μουσικο κοσμο οπου αρχιζουν και φαινονται αχτιδες φωτεινες και γεμιζουν τον περιγυρο με μια αισιοδοξια που τοσο την εχουμε αναγκη. Οταν ολα δειχνουν να γκρεμίζονται ή να τελματώνουν οι αξιες, οι κανονες, οι ηθικες, τοτε υπαρχει μια πραγματικότητα που ζει κι αναπνεει, μια αθωα αισιοδοξια.

Στο δισκο βρισκεται και μια διασκευη των ABBA απο τους Raining Pleasure το "Dancing Queen". Και βεβαια ο τρισμεγιστος Dean Martin που καπου με αποσυντονιζει με βγαζει απο την ατμοσφαιρα και μου χαλαει το γλυκο!!!

Δεν χρειαζεται να σκεφτεται κανεις να δει πρωτα την ταινια για να ακουσει το soundtrack. Για παραδειγμα εγω την ταινια δεν την εχω δει ακομη (εκτος αν σημερα μου την φερει το βιντεοκλαμπ της γειτονιας μου οπου την παρηγγειλα), ενω το soundtrack τοχω λιωσει, κυριως τις πολυ μικρες ωρες...

Νασαι καλα kain που μας τον θυμισες και παλι.
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
13049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 23:26
από zebric
0 Απαντήσεις
2197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 21:23
από jorje
1 Απαντήσεις
22670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/16, 11:47
από Βραζίλης