Αποστολέας Θέμα: Ανθρωπος και περιβαλλον  (Αναγνώστηκε 31005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Ανθρωπος και περιβαλλον
« στις: 25/10/06, 00:06 »
ενα αρθρο που εκφραζει τις ανησυχιες μου... ποτε επιτελους θα ευαισθητοποιηθουν αρκετα οι ανθρωποι και αρκετοι ανθρωποι ωστε να ζουμε σε αρμονια με τον πλανητη μας; πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε και να αρχισει να ακουγεται περισσοτερο το θεμα απ οτι ως τωρα... ποσοι απο σας κανουν ανακυκλωση; ποσοι σκεφτονται να παρουν τα μεσα μαζικης μεταφορας για να μειωθει η ρυπανση της ατμοσφαιρας; ποσοι κλεινουν τη βρυση οταν σαπουνιζουν τα χερια τους για να μη ξοδευουν ασκοπα το νερο; μπορει να μη μπορουμε εμεις σαν απλοι πολιτες να κλεισουμε ολα τα βλαβερα εργοστασια η να εξαφανισουμε την ηχορυπανση αλλα ολοι μπορουμε να κανουμε καποια μικρα πραγματα που μπορουν να σωσουν τη γη,  τη ζωη μας και τη ζωη των επομενων που θα ερθουν στο κοσμο!





 "Τον κώδωνα του κινδύνου κρούει για μια ακόμη φορά η οικολογική οργάνωση WWF αναφορικά με την περιβαλλοντική καταστροφή που είναι ραγδαία και ευρείας εμβέλειας, ενώ το πρόβλημα αναμένεται να οξυνθεί σοβαρά ήδη μέχρι το 2050.

Το οικοσύστημα του πλανήτη έχει υποβαθμιστεί στο «πιο χαμηλότερο σημείο από την αρχή της ανθρώπινης ιστορίας». Τα είδη των ζώων έχουν μειωθεί κατά 31% σε ένα διάστημα 30 σχεδόν ετών, από το 1970 έως το 2003. Σύμφωνα με τους ειδικούς, η βιοποικιλία έχει πληγεί σημαντικά και αυτό οφείλεται στην κατανάλωση των πόρων με ρυθμούς πιο γρήγορους από αυτούς που ο πλανήτης μπορεί να τους ανατροφοδοτήσει.

Ο Πολ Κινγκ, διευθυντής της εκστρατείας της οργάνωσης, δηλώνει ότι ο κόσμος έχει φορτωθεί ένα «τεράστιο οικολογικό χρέος», και πρόσθεσε «είναι καιρός πλέον να κάνουμε επιλογές ζωτικής σημασίας, ώστε να επιτρέψουμε στους ανθρώπους να απολαμβάνουν τους ρυθμούς ζωής του πλανήτη (…) Οι πόλεις και τα σπίτια που χτίζουμε ή θα καταδικάσουν την κοινωνία στην καταστροφή λόγων υπερκατανάλωσης ή θα ωθήσουν τις επόμενες γενιές για τη δημιουργία ενός υποφερτού πλανήτη».

Το τελικό, απαισιόδοξο μήνυμα που οι συγγραφείς της έκθεσης θέλησαν να προβάλλουν είναι η θλιβερή διαπίστωση ότι η ζήτηση πόρων το 2050 θα είναι διπλάσια σε σχέση με αυτό που η Γη μπορεί να προσφέρει.

Και αυτή είναι μια πολύ κοντινή ημερομηνία, για να μπορέσουμε να την παραβλέψουμε… "
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/06, 01:13 από DHMHTROS »

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #1 στις: 25/10/06, 00:49 »
"...Το τελικό , απαισιόδοξο μήνυμα που οι συγγραφείς της έκθεσης θέλησαν να προβάλλουν
    είναι η θλιβερή διαπίστωση ότι η ζήτηση πόρων το 2050
    θα είναι διπλάσια σε σχέση με αυτό που η Γη μπορεί να προσφέρει..."

Και ποιος σού είπε ότι η Γη θέλει κάτι να προσφέρει ?

Τής τα υφαρπάζουν με βία , δίχως καμμιά συστολή .


Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #2 στις: 26/10/06, 14:38 »
"...Το τελικό , απαισιόδοξο μήνυμα που οι συγγραφείς της έκθεσης θέλησαν να προβάλλουν
    είναι η θλιβερή διαπίστωση ότι η ζήτηση πόρων το 2050
    θα είναι διπλάσια σε σχέση με αυτό που η Γη μπορεί να προσφέρει..."

Και ποιος σού είπε ότι η Γη θέλει κάτι να προσφέρει ?

Τής τα υφαρπάζουν με βία , δίχως καμμιά συστολή .


Η γη είναι ουδέτερη. Δίνει και παίρνει. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούμε να της παίρνουμε τα αγαθά της με τη βία.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #3 στις: 05/01/07, 12:36 »
Το 2007 θα είναι ο θερμότερος χρόνος στην ιστορία της ανθρωπότητας. Παρατεταμένη ξηρασία στην Αυστραλία. Τυφώνες στην Ασία. Πλημμύρες στη Λατινική Αμερική. Οι Βρετανοί επιστήμονες προβλέπουν ότι το επανεμφανιζόμενο κλίμα Ελ Νίνο (προερχόμενο από τον ομώνυμο τυφώνα), σε συνδυασμό με αέριες μάζες που προέρχονται από το φαινόμενο του θερμοκηπίου θα επιφέρουν τον θερμότερο χρόνο ίσως και από καταβολής κόσμου.
«Ακόμη και ένα φαινόμενο που θα αποτελέσει απλώς μια απειλή και τίποτε παραπάνω, είναι ικανό να σπρώξει τις θερμοκρασίες πάνω από την κορυφή», δήλωσε ο Φιλ Τζόουνς, υπεύθυνος του τμήματος κλιματικής έρευνας του πανεπιστημίου East Anglia.

Το θερμότερο έτος μέχρι σήμερα ήταν το 1998, όταν η μέση παγκόσμια θερμοκρασία ήταν 1.2 βαθμούς Φαρενάϊτ υψηλότερη από την μέση θερμοκρασία που ήταν 57 βαθμοί. Αν και αυτή η διαφορά φαντάζει μικρή, οι σταδιακά αυξητικές διαφορές συμβάλλουν στην σφοδρότητα των καταιγίδων με την εξάτμιση πολύ μεγαλύτερης ποσότητας υδρατμών από τη θάλασσα.

Σε ποσοστό 60 τοις εκατό λοιπόν, η μέση θερμοκρασία του πλανήτη θα σπάσει κάθε ρεκόρ, αναφέρει η Μετεωρολογική Υπηρεσία της Βρετανίας. Οι συνέπειες θα είναι εμφανείς παντού. Ο τυφώνας Ελ Νίνο,΄χτυπά' αυτό τον καιρό τον Ειρηνικό Ωκεανό και θα διαρκέσει μέχρι το Μάϊο. Δεν υφίσταται πάντοτε. Οταν όμως υπάρχει, ο χειμώνας στη νοτιοανατολική Ασία γίνεται ηπιότερος, το καλοκαίρι στην Αυστραλία χαρακτηρίζεται από ξηρασία και οι καταιγίδες, στον Ειρηνικό είναι πολύ πιο έντονες.

Η υπηρεσία τροφοδοσίας του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, προειδοποίησε ότι οι συνεχώς αυξανόμενες θερμοκρασίες θα επιφέρουν αγροτικό όλεθρο. Ιδίως, οι αγρότες της Αυστραλίας, που υποφέρει από τις χειρότερες ξηρασίες των τελευταίων ετών, μιλούν για καταστροφή. Η χώρα ήδη ήλθε αντιμέτωπη με την μικρότερη σοδειά δημητριακών την τελευταία δεκαετία, οι τιμές των τροφίμων αυξάνονται και οι περιορισμοί στη χρήση ύδατος, έχουν φέρει τους αγρότες σε απόγνωση.

Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις ωστόσο, οι επιρροές του Ελ Νίνο, έχουν ακόμη και πολιτική διάσταση. Ο πρωθυπουργός της Αυστραλίας Τζον Χάουαρντ δέχεται πυρά ότι δεν χειρίζεται σωστά το θέμα του κλίματος. Το ίδιο συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις αρχών της Μεγάλης Βρετανίας.

Οπως και να'χει, η ανακοίνωση αυτή ήλθε μόλις μία ημέρα μετά από την αναφορά για το έτος 2006, που ήταν η πιο ζεστή χρονιά για τη Βρετανία από το 1659, γεγονός που φυσικά θα έχει επιπτώσεις και στην οικονομία. Γι'αυτό, όπως αναφέρεται θα πρέπει όλοι μας να δείξουμε μεγαλύτερο σεβασμό στο περιβάλλον και τη φύση γιατί σε διαφορετική περίπτωση, θα μας εκδικηθεί. Και δεν θα έχει απλώς...τρελαθεί.

(ενα μικρο αρθρο που μολις διαβασα...)


Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #4 στις: 06/01/07, 01:09 »
Πόλύ καλό το άρθρο που έστειλες DHMHTROS,ευχαριστώ!
Το άσχημο είναι πως όλα όσα αναφέροντε έχουν μια επιστημονική βάση και αληθεύουν,για να μην πώ
πως η πραγματικότητα μπορεί να αποδειχθεί χειρότερη...

Πέρα από τις πολιτικές των κρατών και των κυβερνήσεων ή των μεγάλων πολυεθνικών(ύπαρχουν
και μικρές ???!!),αν υπογράφουν ή όχι τα διάφορα σημαντικότατα πρωτόκολλα και συνθήκες π.χ. πρωτόκολλο του Κιότο,το σίγουρο είναι πως εμείς μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά,βοηθόντας ο καθένας
καθημερινά για την προστασία του περιβάλλοντος,ανακύκλωση,όχι υπερκατανάλωση ηλ. ρεύματος και νερού κτλ.
Τρανταχτό παράδειγμα της δύναμης του ''απλού πολίτη'' είναι η ανακύρηξη της Ελλάδας ώς ζώνη ελεύθερη
από μεταλαγμένα,όπου η μεγαλύτερη πίεση προς τους δήμους,τις νομαρχίες και την πολιτική ηγεσία της χώρας ασκήθηκε από τους καταναλωτές!!

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #5 στις: 06/01/07, 09:52 »
Το κακό είναι ότι λίγοι θα είναι αυτοί που θα προτιμήσουν να κάνουν κάτι γι'αυτή την κατάσταση, θυσιάζοντας έτσι την "βολεμένη" ζωή τους. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα όπου η οικολογική συνείδηση είναι πραγματικά χαμηλή για κάποιο λόγο.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #6 στις: 06/01/07, 13:22 »
ο λογος φιλε μου κατα τη γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπε αντι να μας ειχαν μπουκωσει στις διαφημισεις τοσων αλλων προιοντων να το εκαναν με διαφημισεις ανακυκλωσης και αλλων οικολογικων συμβουλων. αν το δεις και το ακουσεις 1000 φορες θα το κανεις αργα η γρηγορα.

και επισης πρεπει να βαλουν πολλους περισσοτερους καδους ανακυκλωσης... μου εχει συμβει πολλες φορες να μη βρισκω και να τα πεταω στα σκουπιδια. τελευταια που κατεβηκα αθηνα ειχαν καδους ανακυκλωσης που ηταν ολα σε ενα. χαρτι αλουμινιο γυαλι... τα μαζευες ολα τα καλα σκουπιδια σε μια σακουλα στο σπιτι σου και τα πηγαινες εκει. αντε να δουμε ποτε θα φτασει κατα τη σαλονικη η προηγμενη τεχνολογια...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #7 στις: 06/01/07, 13:29 »
ο λογος φιλε μου κατα τη γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπε αντι να μας ειχαν μπουκωσει στις διαφημισεις τοσων αλλων προιοντων να το εκαναν με διαφημισεις ανακυκλωσης και αλλων οικολογικων συμβουλων. αν το δεις και το ακουσεις 1000 φορες θα το κανεις αργα η γρηγορα.

και επισης πρεπει να βαλουν πολλους περισσοτερους καδους ανακυκλωσης... μου εχει συμβει πολλες φορες να μη βρισκω και να τα πεταω στα σκουπιδια. τελευταια που κατεβηκα αθηνα ειχαν καδους ανακυκλωσης που ηταν ολα σε ενα. χαρτι αλουμινιο γυαλι... τα μαζευες ολα τα καλα σκουπιδια σε μια σακουλα στο σπιτι σου και τα πηγαινες εκει. αντε να δουμε ποτε θα φτασει κατα τη σαλονικη η προηγμενη τεχνολογια...
Δεν διαφωνώ... Στη Γερμανία που έζησα αρκετό καιρό υπήρχαν παντού κάδοι ανακύκλωσης - Όχι στους δρόμους, στις αυλές των σπιτιών. Για γυαλί, για πλαστικό, για χαρτί και για οργανικά προϊόντα (φαγητά κυρίως, τα οποία τα αφήνανε να μουχλιάσουν και να γίνουν λίπασμα - φαντάσου... βεβαια βρομάγανε απίστευτα...).
Αυτά να φέρουν στην Ελλάδα και να καθιερωθούν, και θα'ναι παράδεισος (σχεδόν, μετά κι η γραφεικρατία και το εκπαιδευτικό σύστημα και στρώσαμε ;D)

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #8 στις: 07/01/07, 03:57 »
Έχετε απόλυτο δίκιο!Πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία των ανθρώπων,η αλήθεια είναι πως αυτό γίνεται δύσκολα,
αλλά αν δωθεί προσοχή στα παιδιά και από μικρή ηλικία μάθουν να φέροντε σωστά για το καλό το δικό τους και  κατ' επέκταση όλης της κοινωνίας,τότε θα έχει γίνει ένα μεγάλο βήμα.!

Η ανακύκλωση είναι πολύ σημαντική,αρκεί να γίνεται σωστά η δουλειά από τις αρμόδιες υπηρεσίες  >:(.
Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί κάδοι στους δήμους της Αθήνας και αν δεν κάνω λάθος όλο και πλυθαίνουν  :)!

''Βολεμένη ζωή'' Alexander van Kuik υπάρχει,δυστυχώς,αλλά και η ενημέρωση βοηθάει για να βγούν κάποιοι από
το καταραμμένο το βόλεμα! Αν γινόταν κάτι μέσα από τις διαφημήσεις,νομίζω πως θα ήταν ευχής έργον,αλλά εκεί
δεν είναι που πέφτουν τα πολλά εκαμμύρια και μόνο όποιος τα έχει διαφημίζεται και προβάλλεται σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #9 στις: 07/01/07, 04:22 »
Ένα link που περιέχει χρήσιμες συμβουλές...:
http://www.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=143

Τις μισές να ακολουθούσε ο καθ'ένας... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #10 στις: 07/01/07, 21:56 »
Χρήσιμο το link.
Eυχαριστούμε  :)
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #11 στις: 08/01/07, 00:24 »
Πράγματι πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Η φιλική συμπεριφορά μας ως προς το περιβάλλον αποδίδει όχι μόνο αισθητικά και μακροπρόθεσμα οικονομικά ωφέλη αλλά και βραχυπρόθεσμα.

Παραδείγματα:
1)Οικιακή παραγωγή ρεύματος μέσω εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Μπορεί να οδηγήσει όχι απλά στην οικιακή ενεργειακή αυτονομία αλλά και σε έσοδα από την πώληση ηλ ρεύματος στο δίκτυο.
2)Οικιακή παραγωγή πόσιμου νερού απευθείας από το δίκτυο ύδρευσης μέσω συσκευών αντίστροφης ώσμωσης.(Reverse osmosis watermakers) Οδηγούν σε μείωση γύρω στο 90% των εξόδων για αγορά πόσιμου νερού ενώ συγχρόνως περιορίζουν την εναπόθεση πλαστικού στις χωματερές με την μορφή των άχρηστων πλαστικών μπουκαλιών.
3)Χρήση εναλλακτικών καυσίμων στα οχήματα. Συγκεκριμένα υγραερίου στους βενζινοκινητήρες και χρησιμοποιημένων φυτικών λαδιών στους πετρελαιοκινητήρες. Μείωση του κόστους κίνησης έως 50% στην πρώτη περίπτωση και έως 95% στην δεύτερη.
4)Χρήση εναλλακτικών μορφών θέρμανσης. Η χρήση βιομάζας εξοικονομεί γύρω στο 90% των χρημάτων που απαιτούνται για την οικιακή θέρμανση.
5)Χρήση "έξυπνων" σαπουνιών. Εδώ θα σταθώ λιγάκι. Τι είναι τα έξυπνα σαπούνια? Είναι τα κοινά υγρά φτηνά σαπούνια που συνήθως χρησιμοποιούνται για αφρόλουτρα και σαμπουάν. Ενώ είναι πολύ φιλικά προς το περιβάλλον μπορούν να χρησιμοποιηθούν για όλες τις χρήσεις, μέχρι και για πλύσιμο στο πλυντήριο. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν επιβαρύνονται και δεν φορτίζονται οι εγκαταστάσεις βιολογικών καθαρισμών ενώ τα απόνερα των πλυσιμάτων μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πότισμα των κήπων χωρίς να υποστούν καμμιά επεξεργασία. (Το λεγόμενο green water)Κι εδώ πάλι η οικονομική ωφέλεια αγγίζει το 90%.
6) Χρήση green water για πότισμα. Τα ωφέλη τόσο στην τσέπη όσο και στον υδροφόρο ορίζοντα που προκύπτουν από αυτήν την χρήση είναι όπως καταλαβαίνετε ανεκτίμητα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #12 στις: 08/01/07, 03:14 »
Παράθεση
Πράγματι πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Η φιλική συμπεριφορά μας ως προς το περιβάλλον αποδίδει όχι μόνο αισθητικά και μακροπρόθεσμα οικονομικά ωφέλη αλλά και βραχυπρόθεσμα.

Παραδείγματα:
1)Οικιακή παραγωγή ρεύματος μέσω εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Μπορεί να οδηγήσει όχι απλά στην οικιακή ενεργειακή αυτονομία αλλά και σε έσοδα από την πώληση ηλ ρεύματος στο δίκτυο.

Στο καλοκαιρινό τεύχος της Greenpeace  το άρθρο με τίτλο ''Πράσινο φώς στην πράσινη ενέργεια!'' αναφέρει:
<<Επιτέλους!Χάρη στη πολύτιμη υπυστήρηξή σας,καταφέραμε να πιέσουμε το Υπ.ανάπτυξης να συντάξει ένα
αξιοπρεπές σχέδιο νόμου για τη καθαρή ενέργεια το οποίο ψηφίστηκε από τη βουλή τον περεσμένο Ιούνιο(2006).

Βάσει νόμου,κάθε Έλληνας πολίτης έχει τη δυνατότητα να παράγει καθαρή ενέργεια(π.χ. από φωτοβολταϊκα συστήματα που εγκαθιστά στην ταράτσα του)και να την πουλάει στη ΔΕΗ σε προνομιακές τιμές.

Αν αποφασίσετε λοιπόν να εγκαταστήσετε ένα φωτοβολταϊκο σύστημα ισχύος ενός κιλοβάτ(kw)στο σπίτι σας,αυτό θα σας κοστίσει περίπου Ε 7.500-Ε 8.000,ενώ από το 2007 θα ισχύει φοροαπαλαγή που ισιδυναμεί με έκπτωση έως και Ε 700.Αν έχετε δική σας επιχείρηση,δικαιούστε επιπλέον επιδότηση της αρχικής εγκατάστασης σε ποσοστό 30%-50%,μέσω του αναπτυξιακού νόμου.

Το φωτοβολταϊκο σύστημα που μπορείτε να εγκαταστήσετε θα παράγει ετησίως περίπου 1.300 κιλοβατώρες(kwh),τις οποίες η ΔΕΗ υποχρεωτικά πρέπει να αγοράζει από εσάς για τα επόμενα 20 χρόνια έναντι Ε0,50/kwh για τα νησιά του Αιγαίου και Ε 0,45/kwh για την υπόλοιπη χώρα,ενώ κάθε χρόνο οι τιμές αυξάνονται βάσει των αυξήσεων των τιμολογίων της ΔΕΗ.Με άλλα λόγια,θα μπορείτε πλέον να πουλάτε ρεύμα στη ΔΕΗ!>>

Όλοι στις ταράτσες για φωτοβολταϊκα ;) :)!!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #13 στις: 08/01/07, 09:39 »
Ωραία...άντε να δούμε ποιός από εμάς έχει να δώσει 8 χιλιάρικα την σήμερον για να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκό σύστημα που δεν μπορεί να τροφοδοτήσει ένα σεσουάρ....

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #14 στις: 08/01/07, 09:45 »
εγώ πάλι είμαι υπέρ της πυρηνικής ενέργειας, αλλά θα προαισθάνομαι ότι θα πέσουν να με φάνε οι Greenpeace-ικοί.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #15 στις: 08/01/07, 10:51 »
Παράθεση
εγώ πάλι είμαι υπέρ της πυρηνικής ενέργειας, αλλά θα προαισθάνομαι ότι θα πέσουν να με φάνε οι Greenpeace-ικοί

Η πυρινική ενέργεια είναι από τη φύση της και "βρώμικη" και επικύνδινη, τουλάχιστον έτσι όπως λειτουργούν οι πυρινικοί αντιδραστήρες σήμερα ,τα απόβλητα που παράγονται κατά τη σχάση του ουρανίου είναι ραδιενεργά  και ιδιαίτερα επικύνδυνα . Είχα ακούσει σε μια εκπομπή της ΕΤ3 ότι η πυρινική σύντιξη υδρογόνου είναι και καθαρότερη (αφού τα απόβλητα είναι πολύ λιγότερα) και επίσης έχει και μεγαλύτερη απόδωση ,αν θυμάμαι καλά .

Παράθεση
Ωραία...άντε να δούμε ποιός από εμάς έχει να δώσει 8 χιλιάρικα την σήμερον για να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκό σύστημα που δεν μπορεί να τροφοδοτήσει ένα σεσουάρ....

Η ειρωνία .... δίνουμε 20-30 χιλιάδες ευρώ για να αγοράσουμε ένα καλό αμάξι το οποίο θα μας προσφέρει ασφάλεια ,θα είναι γρήγορο (θα καίει τα κέρατα του από βενζίνη), άνετο (ακόμα και για τσιγάρα θα πηγαίνεις καβάλα) και μέσω αυτού θα αποκτάς "πόντους" στη  κοινωνία που ζεις , ενώ ούτε καν μας περνάει από το μυαλό να εγκαταστήσουμε κάποιο σύστημα που θα βοηθήσει το πλανήτη που ζούμε .
Πιστεύω ότι ο οικονομικός παράγοντας είναι μια δικαιολογία . Σπαταλάμε χρήματα για να φτιάξουμε ένα τεράστιο σπίτι ή για να πάρουμε ένα καινούριο αμάξι ή για να πάρουμε το καινούριο playstation ή για να πάρουμε τον καινούριο marshall αλλά τα λεφτά για ένα τέτοιο σύστημα μας φαίνονται πολλά . Οπότε αυτό που χρειαζόμαστε είναι ευαισθητοποίηση .

Βέβαια τι καθόμαστε και λέμε ... Το 60% της παγκόσμιας εκπομπής CO2 προερχεται από την Αμερική ,της οποία ο πρόεδρος δεν υπογράφει το προτόκολο του Κίοτο (το οποίο μιλάει για περιορισμό της εκπομπής ρήπων) λόγω του ότι θίγονται τα συμφέροντα των Αμερικανικών εταιριών .......

Επίσης θέλω να προτείνω και κάτι  , στα πανεπιστήμια/τεί τα άτομα από τα κόμματα κάνουν ολόκληρες ταπετσαρίες σε διαδρόμους/αιθουσες/αμφιθέατρα με τις αφήσες του κομματός τους , κολούνται αφήσες διαφόρων εκδηλόσεων , τοιχοκολούνται ανακοινώσεις κτλ . Πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα στις γενικές συνελεύσεις να προτείναμε την ανακύκλωση όλων αυτων . Επίσης καλό θα ήταν να γίνει μια γενικότερη ενημέρωση προς τους φοιτητές ώστε να κινητοποιηθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/07, 11:12 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #16 στις: 08/01/07, 12:53 »
σωστος ο τασος...

παρη, ειχα δει μια εκπομπη στην οποια ο τυπος που ειχε εγκαταστησει φωτοβολταικο συστημα του εφτανε για τις περισσοτερες δουλειες του σπιτιου. πιστευω οτι με 8 χιλιαρικα θα παρεις ενα αρκετα ικανο συστημα και θα κανεις αποσβεση γρηγορα, ειδικα αν σαν κερδος υπολογιζεις και τη βοηθεια στο περιβαλλον...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #17 στις: 08/01/07, 13:12 »
Παράθεση
8 χιλιαρικα θα παρεις ενα αρκετα ικανο συστημα και θα κανεις αποσβεση γρηγορα, ειδικα αν σαν κερδος υπολογιζεις και τη βοηθεια στο περιβαλλον...

Επίσης σωστός ! Δίνοντας αυτά τα λεφτά για τέτοια συστήματα εξοικονομείς και χρήματα αφού δεν έχεις να πληρώνεις το νταβατζιλίκι της ΔΕΗ  ή οποιασδήποτε επιχείρισης παροχής ρεύματος ..

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #18 στις: 08/01/07, 13:19 »
Δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Αλλωστε μη ξεχνατε οτι ολη η συζητηση δεν γινεται για τον καταναλωτη. Αυτός ειναι απλα το δόλωμα, το τυρακι. Η φακα παραμενει παντα στην θεση της. Η συζητηση γινεται για τις μεγαλες φωτοβολταικες μοναδες που θα στησουν οι οικονομικοι κολοσοί για ναχουν λογο στην μοιρασια της μεγαλης πιτας πουναι η ενεργεια γενικοτερα. Τωρα αν ανοιγει και η ορεξη των μικρων ποντικων των μικρων ψαριων να μιλησουν για απεξαρτηση απο το μονοπωλιο της ΔΕΗ, αυτο ειναι για να διασκεδαζουν αυτοί που συμμετεχουν στα ρωμαικά όργια και πετουν και κανενα ψιχουλο κατω απο το τραπεζι. Οσο για τον σεβασμο στο περιβαλλον κι τα λοιπα, ε το αλλο με τον Τοτο το ξερετε?
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #19 στις: 08/01/07, 13:25 »
Εγώ..ευχαρίστως δέχομαι να μου περάσει η ΔΕΗ φωτοβολταϊκό σύστημα και ας μην μου αγοράζει το περίσσιο ρεύμα μου (της το δίνω τσάμπα) , δέχομαι ευχαρίστως να μου αλλάξουν το 8ετίας αυτοκίνητό μου με υβριδικό , να μου περάσουν καυστήρα καθαρού φυσικού αερίου , ηλιακό θερμοσίφωνα κλπ..κλπ.

Άντε ας μου δώσουν την μισή αξία όλων αυτών και άτοκο μακροπρόθεσμο δάνειο για τα υπόλοιπα...
άντε ας μου καλύψουν το 1/3 της αξίας και ας μου καταργήσουν τα διάφορά πάγιά τους και καταβάλω τα υπόλοιπα..σε μηνιαία βάση...Ας κάνουν κάτι εν πάση περιπτώση...
Καλή η ευαισθητοποίηση , αλλά δεν ξέρω πόσες Ελληνικές οικογένειες θα μπορούσαν να επωμιστούν το κόστος να τα υλοποιήσουν ειδικά τις χρονιές που διανύουμε...

Ποιός θα βάλει φωτοβολταϊκό εαν δεν έχει εξασφαλίσει από μέρους του ενεργιακού παροχέα κάποιες απτές αποδείξεις και διαβεβαιώσεις...
Ελάτε κύριοι , βάλτε το και αν νομίζετε εσείς ότι σε 10 χρόνια σε 15 χρόνια σε ν χρόνια θα γίνει απόσβεση , κανένα πρόβλημα.
Εγώ σας πληρώνω κανονικά ώστε να κάνετε απόσβεση και όταν την κάνετε τότε μειώστε μου την τιμή...να κερδίσω και εγώ μετά από τα ν χρόνια...

Να πληρώσω εγώ και σε 5 χρόνια να είναι ξεπερασμένο τεχνολογικά και ασύμφορο ίσως από κάτι καλύτερο και να πρέπει να το αντικαταστήσω μετά...Αμ δεν γίνονται έτσι αυτές οι πολιτκές..
Το κράτος πρέπει να είναι μπροστάρης , ειδικά στην κοινή ωφέλεια και τα χρήματά μας να επενδύονται για τέτοιους στόχους και όχι για να αυξάνονται οι μετοχές της δημόσιας εταιρίας ώστε να πουληθεί πιο ακριβά μετά ή για να εξαγοράζει άλλες εταιρίες στο εξωτερικό.
Δεν δουλεύουν έτσι οι δημόσιες επιχειρήσεις με κριτήρια ιδιωτικού τομέα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #20 στις: 08/01/07, 13:46 »
Τέσπα το θέμα του ηλεκτρισμού είναι αρκετά μακρινό , ας σκεφτούμε πόσα χρόνια η Ελλάδα στηρίζει την ενεργειακή της επάρκεια στην καύση του λιγνίτη  ::)...
Οταν τα πράγματα φαίνονται τόσο δυσκίνητα σε αυτόν τον τομέα , φανταστείτε πόσο δυσκολο θα ήταν γίνει μια "επανάσταση" στο χώρο αυτό .
Γιαυτό και πρέπει να ξεκινήσουμε από κάποια πιο μικρά πράγματα , και πρώτα απόλα πρέπει να αποκτήσουμε παιδεία  (και αυτό είναι θέμα και των σχολείων ,άρα κατα συναίπεια του ίδιου του κράτους )  , γιατί ο περισσότερος κόσμος  (και μιλάω για τους μαγκες ελληναράδες) θεωρεί ότι το να μαζεύεις σκουπίδια από ένα δάσος ας πούμε είναι φλόρικο, ηλίθιο κτλ .
(Συγκεκριμένα , όταν ακόμα πήγαινα δημοτικό , το σχολείο οργάνωνε εκδρομούλες σε ένα δασάκι στο χωρίο μου για να μαζέψουμε σκουπίδια και είμασταν οργανωμένοι με γάντια,σακούλες κτλ . Και κάθε φορά που οργανωνόταν κάτι τέτοιο ερχόντουσαν γονείς και φώναζαν "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΔΕΣ !! !! !! ") .
Αρα πρώτα πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι το περιβάλον θέλει βοήθεια,και πρέπει να αποβάλει τα μικροαστικά παραμύθια που κουβαλάνε οι μάγκες και αφού γίνει αυτό να συζητήσουμε για το τι θα γίνει με τον ηλεκτρισμό .

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #21 στις: 08/01/07, 13:58 »
Και μην ξεχναμε και τους ηλιακους θερμοσιφωνες! για οσους μπορουν να εγκαταστησουν (λογω χωρου ή/και κανονισμων πολυκατοικιας κλπ)

Επίσης, διαβάστε και για την αιολική ενέργεια, πχ. εδώ: www.eletaen.gr

Πάντως η Ελλάδα εμφανίζεται και σε αυτόν τον τομέα των ΑΠΕ, ουραγός (στην Ε.Ε.), για άλλη μια φορά λόγω έλλειψης μελέτης, σχεδιασμού, και οργάνωσης, και λόγω υπερβολικής γραφειοκρατίας:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4666&subid=2&pubid=274585
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_13/05/2006_1285716

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #22 στις: 08/01/07, 14:04 »
Θα συμφωνήσω με τον tasos 18!Ξοδεύουμε υπερκαταναλωτικά σε διάφορα χρήσιμα και άχρηστα πράγματα,αλλά για να κάνουμε κάτι καλό στη τσέπη μας και στην εξοικονόμηση ενέργειας... ::)


[/quote]Βέβαια τι καθόμαστε και λέμε ... Το 60% της παγκόσμιας εκπομπής CO2 προερχεται από την Αμερική ,της οποία ο πρόεδρος δεν υπογράφει το προτόκολο του Κίοτο (το οποίο μιλάει για περιορισμό της εκπομπής ρήπων) λόγω του ότι θίγονται τα συμφέροντα των Αμερικανικών εταιριών .......

Επίσης θέλω να προτείνω και κάτι  , στα πανεπιστήμια/τεί τα άτομα από τα κόμματα κάνουν ολόκληρες ταπετσαρίες σε διαδρόμους/αιθουσες/αμφιθέατρα με τις αφήσες του κομματός τους , κολούνται αφήσες διαφόρων εκδηλόσεων , τοιχοκολούνται ανακοινώσεις κτλ . Πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα στις γενικές συνελεύσεις να προτείναμε την ανακύκλωση όλων αυτων . Επίσης καλό θα ήταν να γίνει μια γενικότερη ενημέρωση προς τους φοιτητές ώστε να κινητοποιηθούν.[/quote]
Νομίζω πως έχει γίνει κάποιο βήμα από την αμερικανική κυβέρνηση,όσον αφορά τις εκπομπές CO2.Μη φανταστείς πως παραδέχτηκε ο Μπούς ότι ήταν λάθος που δεν έχει υπογράψει η Αμερική το πρωτόκολλο,όόόχι!!Μέσω μίας πλάγιας οδού κάτι πήγε να γίνει...Βλέπουμε ;)!!
Με το χαρτομάνι ;D των πανεπιστημίων θα ήταν μία καλή λύση η ανακύκλωση...

[/quote]Ποιός θα βάλει φωτοβολταϊκό εαν δεν έχει εξασφαλίσει από μέρους του ενεργιακού παροχέα κάποιες απτές αποδείξεις και διαβεβαιώσεις...
Ελάτε κύριοι , βάλτε το και αν νομίζετε εσείς ότι σε 10 χρόνια σε 15 χρόνια σε ν χρόνια θα γίνει απόσβεση , κανένα πρόβλημα.
Εγώ σας πληρώνω κανονικά ώστε να κάνετε απόσβεση και όταν την κάνετε τότε μειώστε μου την τιμή...να κερδίσω και εγώ μετά από τα ν χρόνια...

Να πληρώσω εγώ και σε 5 χρόνια να είναι ξεπερασμένο τεχνολογικά και ασύμφορο ίσως από κάτι καλύτερο και να πρέπει να το αντικαταστήσω μετά...Αμ δεν γίνονται έτσι αυτές οι πολιτκές..
Το κράτος πρέπει να είναι μπροστάρης , ειδικά στην κοινή ωφέλεια και τα χρήματά μας να επενδύονται για τέτοιους στόχους και όχι για να αυξάνονται οι μετοχές της δημόσιας εταιρίας ώστε να πουληθεί πιο ακριβά μετά ή για να εξαγοράζει άλλες εταιρίες στο εξωτερικό.
Δεν δουλεύουν έτσι οι δημόσιες επιχειρήσεις με κριτήρια ιδιωτικού τομέα...[/quote]
Όντως δεν είναι κάτι που γνωρίζουμε πως θα λειτουργήσει στα ελληνικά δεδομένα,αλλά κάθε αρχή και δύσκολη,σιγά σιγά πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα ;).
Για την ιστορία:το κόστος αγοράς καιεγκατάστασης του φωτοβολταϊκου συστήματος είναι 7.500-8.000Ε και τα έσοδα από την πώληση της παραγώμενης ενέργειας στην 20ετία είναι τουλάχιστον 15.000Ε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #23 στις: 08/01/07, 14:18 »
Ωραία...άντε να δούμε ποιός από εμάς έχει να δώσει 8 χιλιάρικα την σήμερον για να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκό σύστημα που δεν μπορεί να τροφοδοτήσει ένα σεσουάρ....

Με 8.000 ευρώ εγκαθίσταται ένα σύστημα εναλλακτικής ενέργειας ισχύος 8KW περίπου. Μην κολλάτε στα φωτοβολταϊκά συστήματα. Ούτε σε ότι σας ταϊζει η κάθε εταιρία για να ξεπουλήσει.
Υπάρχουν ανεμοηλεκτρογεννήτριες, κυψέλες καυσίμων, γεννήτριες ηλ ρεύματος εναλλακτικών καυσίμων και πολλά άλλα είδη. Η έρευνα έχει προχωρήσει εξαιρετικά σ' αυτόν τον τομέα.
Ψάξτε, αναζητήστε. Δεν δικαιολογείται κανένας. Οι πληροφορίες βρίθουν, λίγη προσπάθεια χρειάζεται ώστε η πληροφορία να μετατραπεί σε γνώση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #24 στις: 08/01/07, 14:28 »
Ωραία...άντε να δούμε ποιός από εμάς έχει να δώσει 8 χιλιάρικα την σήμερον για να εγκαταστήσει φωτοβολταϊκό σύστημα που δεν μπορεί να τροφοδοτήσει ένα σεσουάρ....

Με 8.000 ευρώ εγκαθίσταται ένα σύστημα εναλλακτικής ενέργειας ισχύος 8KW περίπου. Μην κολλάτε στα φωτοβολταϊκά συστήματα. Ούτε σε ότι σας ταϊζει η κάθε εταιρία για να ξεπουλήσει.
Υπάρχουν ανεμοηλεκτρογεννήτριες, κυψέλες καυσίμων, γεννήτριες ηλ ρεύματος εναλλακτικών καυσίμων και πολλά άλλα είδη. Η έρευνα έχει προχωρήσει εξαιρετικά σ' αυτόν τον τομέα.
Ψάξτε, αναζητήστε. Δεν δικαιολογείται κανένας. Οι πληροφορίες βρίθουν, λίγη προσπάθεια χρειάζεται ώστε η πληροφορία να μετατραπεί σε γνώση.

Καλά τα 8kW, αλλα να δώσω 8k€ για ανεμογεννήτρια μέσα στη πόλη, δεν μου κάθεται καλά. Τώρα, σχετικά με τα φωτοβολταικά:

Πώς προκύπτουν 20.000€?
Έκανα μια πρόχειρη έρευνα σε αυτά, και να ρωτήσω: 8.000€ κοστίζει τι ακριβώς? Τί έκταση θα καλύπτει? Απο που κοστίζει τόσο? Τί τεχνολογίας είναι αυτό?(Υπάρχουν , αν θυμάμαι καλά, 2+1 είδη φωτοβολταικών...)

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 19:21
από Μαργαρίτα Π.
104 Απαντήσεις
33422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
511 Απαντήσεις
145374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
28 Απαντήσεις
30924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 14:36
από Lo.Lee.Ta
22 Απαντήσεις
6819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:05
από papous
7 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 16:34
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 19:24
από Dimitris12345
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 23:32
από elrich
0 Απαντήσεις
1384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/16, 16:43
από ΠΟΙΟΣ