Αποστολέας Θέμα: ESP ECLIPSE-II  (Αναγνώστηκε 10255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ESP ECLIPSE-II
« στις: 22/03/10, 19:44 »
Παιδιά για σας. Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω βρει την κιθάρα που αναφέρεται στον τίτλο (esp eclipse-II) στην τιμή των 1600 ευρώ. Αξίζει.....?????

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #1 στις: 22/03/10, 19:55 »
Oχι  ;)
http://www.thomann.de/gr/esp_eclipseii_usa_vintage_bk.htm
http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-eclipse-ii-electric-guitar-vintage-black--47150

Παρτην απο εξωτερικο να γλυτωσεις 50 ευρω. Και τα μεταφορικα σε αυτα τα καταστηματα σε περιπτωση που εισαι νεος και μη ενημερωμενος ειναι ΔΩΡΕΑΝ για αγορες πανω απο 300 ευρω. :up

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #2 στις: 22/03/10, 20:01 »
Φίλε, κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όπως θα δεις και στην ιστοσελίδα της ESP, αυτή η κιθάρα βγαίνει σε αρκετές διαφορετικές εκδόσεις, π.χ. με Floyd Rose ή με σταθερή γέφυρα, με μαγνήτες Seymour Duncan ή active EMG. Aν δεν μάς πεις ποιό ακριβώς μοντέλο είναι αυτό που βρήκες εσύ, καθώς επίσης και αν μιλάς για καινούργια ή μεταχειρισμένη κιθάρα, είναι μάλλον δύσκολο να σού πούμε κάποια γνώμη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #3 στις: 22/03/10, 20:09 »
http://www.thomann.de/gr/esp_eclipseii_usa_vintage_bk.htm αυτη ακριβως εννοω....emg

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #4 στις: 22/03/10, 20:32 »
Αν αυτή την τιμή την έχεις βρεί σε κατάστημα όπου μπορείς να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο κομμάτι που σε ενδιαφέρει,φυσικά και αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #5 στις: 22/03/10, 20:43 »
Σωστός ο Serviani. Η διαφορά των 50 Ευρώ σε ένα όργανο που κοστίζει 1600 είναι μάλλον ασήμαντη, ειδικά αν μπορείς να δοκιμάσεις όσες κιθάρες έχει το κατάστημα και να επιλέξεις αυτή που βρίσκεις καλύτερη. Επιπλέον μπορείς να διαπραγματευτείς με το κατάστημα ώστε να σού κάνουν ένα καλό σετάρισμα και πιθανόν κάποιον έλεγχο στην κιθάρα σε μερικούς μήνες, όταν πλέον θα έχεις παίξει με αυτήν αρκετά. Χρησιμοποίησε την τιμή των καταστημάτων του εξωτερικού σαν όπλο για διαπραγμάτευση και πες τους ότι αν δεν σού δώσουν κάτι παραπάνω θα την αγοράσεις από το Thomann ή το DV247 που σού δίνουν 3-4 χρόνια εγγύηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #6 στις: 22/03/10, 20:53 »
Ποσα καταστηματα ομως εχουν πανω απο μια ESP eclipse II vintage black για να συγκρινεις?

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #7 στις: 22/03/10, 21:41 »
Στην Ελλαδα την βρηκα εδω http://www.liolios.gr/index1.htm

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #8 στις: 22/03/10, 23:00 »
Για ενα 50αρικο ξεχνα το. Παρτη απο δω. Κατι αλλο να επισημανω εγω... Δε ξερω ποσοι απο εσας γενικα ειστε υπαλληλοι... και δεν εννοω δημοσιοι... αλλα στον ιδιωτικο τομεα και στο εμποριο που ολα ειναι ευθραυστα, και ποσοι απο εσας εχετε μυρωδια αγορας και εμποριου γενικα... αλλα θα καταλαβετε οτι οσο πιο πολυ δεν ψωνιζουμε απο τις εγχωριες αγορες αυτο θα γυρισει εναντιον μας και οι ελληνικες επιχειρησεις δεν θα ειναι ανταγωνιστικες... Γιατι οπως εσυ θα πας να παρεις την κιθαρα σου απο το γερμανο... ετσι και ο υπαλληλος η ο ιδιοκτητης του ελληνικου κιθαρομαγαζου ειναι πολυ πιθανον να μην ερθουν να ψωνισουν απο την εταιρεια που δουλευεις εσυ η απο το μαγαζι της οικογενειας σου... ειτε πουλαει μπισκοτα ειτε ρουχα ειτε ειναι το βουλκανιζατερ της γειτονιας. Ολα κυκλος ειναι και με τον εναν τροπο η τον αλλο το 50αρικο που θα γλυτωσεις απο τον γερμανο θα το δωσεις ΣΙΓΟΥΡΑ αλλου. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!

Oσο για τους Γερμανους και υπολοιπους Ευρωπαιους δεν τους δινω ουτε τα πρωινα μου ουρα!!!!! Ρωτηστε και εμενα που ειμαι υπαλληλος σε μεγαλη ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεια τροφιμων τι αλητειες και εκβιασμους κανουν τα καθε λογης Lidl Carrefour κλπ υποκαταστηματα πολυεθνικων απεναντι στις Ελληνικες εταιρειες και μη για μια θεση στο ραφι!!!! και τι παιχνιδια παιζουν με τις τιμες εις βαρων των καταναλωτων... Ενα μονο σας λεω.... Χ Μπισκοτο 200γρ στο Lidl του Μοναχου 65λεπτα.... To ιδιο μπισκοτο στο Lidl στη Βουλιαγμενης 1.20Ευρω....
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #9 στις: 23/03/10, 00:03 »
Συγγνώμη woodaki, αλλά αυτά είναι ιστορίες για αγρίους. Ειδικά με την οικονομική κρίση που επικρατεί, για ποιό λόγο να πληρώσει κάποιος μερικά κατοστάρικα παραπάνω για ένα όργανο που μπορεί να αγοράσει από το εξωτερικό φτηνότερα και με 3 ή 4 χρόνια εγγύηση; Γιατί σε πάρα πολλές περιπτώσεις μιλάμε για μεγάλες διαφορές στην τιμή, όχι μόνο για 50 και 100 Ευρώ. Και οι εμπορικές σχέσεις δεν είναι συμπεθεριό, να αγοράσω εγώ κιθάρα από εσένα κι εσύ μπισκότα (λέμε τώρα...) από εμένα. Ο καθένας θα αγοράσει από εκεί που τον συμφέρει. Και αν η Ελληνική αγορά δεν είναι ανταγωνιστική, οι Έλληνες θα αγοράζουν από το Γερμανό (Thomann, Music Store), το Γάλλο (Playback, Εuroguitar), τον Άγγλο (DV, Dolphin, GAK) και όποιον άλλον έχει τις καλύτερες τιμές. Όσο για τις διαφορές τιμών στα μπισκότα σας σε διάφορες χώρες την Ευρώπης, έχει μήπως υπόψη σου πόσο κοστίζει ένα λίτρο γάλα στο Μόναχο ή στο Λονδίνο και πόσο στην Αθήνα; Γιατί προφανώς δεν έχεις καταλάβει ποιός παίζει τα παιχνίδια εις βάρος των Ελλήνων καταναλωτών. Και φυσικά αν εσύ κατάλαβες μόλις τώρα ότι όσο υπάρχει η Ενωμένη Ευρώπη εμείς θα είμαστε μια από τις φτωχές επαρχίες της, μάλλον έχεις χάσει αρκετά επεισόδια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #10 στις: 23/03/10, 11:18 »
Με μια καλη ερευνα αγορας, και με αναλογη συμπεριφορα μπορουμε να στηριζουμε την αγορα μας και να πετυχενουμε τιμες σχεδον ιδιες με αυτες των online stores. Μια διαφορα 3-5% δεν λεει και τιποτα οταν εχεις την δυνατοτητα να δεις και να δοκιμασεις αυτο που θα αγορασεις απο πρωτο χερι -ας μην ξεχναμε και το after sale service.  Τωρα εαν τα ελληνικα μαγαζια δεν εχουν αυτο που θες ακριβως, η καλυτερη επιλογη ειναι να το παρεις απο online store.  Καθως και εαν η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη και οι Ελληνες πωλητες ειναι πλεωνεκτες τοτε παλι δεν εχουμε αλλη επιλογη. Παντως καλο θα ηταν να υπαρχει μια ισοροπια και να μην τα ισοπεδονουμε ολα λεγοντας αμεσως "παρ' το απ τον Γερμανο ή τον Αγγλο".

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #11 στις: 23/03/10, 13:33 »
Στην Ελλαδα την βρηκα εδω http://www.liolios.gr/index1.htm


Ασχετο (ελπιζοντας οτι θα το δει καποιος απο το Λιολιο): απαραδεκτο site!!

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #12 στις: 23/03/10, 15:24 »
το site ειναι για πεταμα αλλα το μαγαζι εχει καλα πραγματα. τελικα αξιζει μια τετοια αγορα ή οχι??

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #13 στις: 23/03/10, 15:30 »
Προφανέστατα αξίζει. Όταν Thomann και DV την έχουν 1555...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #14 στις: 23/03/10, 16:03 »
Aν μπορει καποιος ας μου απαντησει. Και ναι αυτη τη φορα πεταω τρελα flames.
Γιατι να δωσω 1600 ευρω στο Λιολιο, για να παρω ενα οργανο απο τη στιγμη που
Α) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχει δευτερο ιδιο για να συγκρινω οποτε παει στραφι το πλεονεκτημα της επιλογης. Εγω σου λεω οτι οι πιθανοτητες να εχει αυτη τη στιγμη μια στο μαγαζι του ειναι κατω απο 10%
Β) Αν το παρω θα πρεπει να ερθω αντιμετωπος με τους απαραδεκτους υπαλληλους σε περιπτωση που παθει κατι και θα θελω σερβις
Γ) Εχει 1 χρονο εγγυηση ενω απο τα οnline καταστηματα 3 χρονια
Δ) Θα με αντιμετωπιζουν σαν βλαμενο απο τη στιγμη που θα πατησω το ποδι μου μεσα.

Και δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα.
Ειχα παει πριν ενα χρονο περιπου με τον συμφορουμιτη Adno να ρωτησω για την ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ κιθαρα. Διαβαστε τι ακουσα

"Φιλε δεν την εχω εδω, μολις πηρε ενας την τελευταια!" (Ποσο τετριμμενο)
"Αν θες δοκιμασε την LTD ειναι το ιδιο πραγμα ακριβως"
"Αυτα ειναι οργανα χειροποιητα φτιαγμενα καθε φορα για τον καθε πελατη, θα πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον ενα 3μηνο μεχρι να την παραγγειλω, να στην φτιαξουν και να ερθει εδω"
"Για να στη φερω θα πρεπει να δωσεις 1000 ευρω προκαταβολη και σε περιπτωση που δεν την παρεις δεν επιστρεφονται"

Παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γιατι να δωσω χρηματα σε αυτον τον τυπο και οχι στον Thomann και τον καθε Thomann....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #15 στις: 23/03/10, 16:36 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Stinky. Είμαι τυχερός που δεν έχω πολλές εμπειρίες από Ελληνικά κιθαριστικά μαγαζιά, αλλά όσες έχω είναι περίπου σε αυτό το επίπεδο. Δυστυχώς όσοι μιλάνε για "ισορροπία" δεν έχουν βιώσει το επίπεδο εξυπηρέτησης σε ένα Βρετανικό μαγαζί, όπου συνήθως σε αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα και σεβασμό, όχι σαν κορόιδο που θα προσπαθήσουν να τού πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #16 στις: 23/03/10, 16:39 »
Φίλε Stinky, δεν νομίζω ότι το πλεονέκτημα που αποκτάς με το να αγοράσεις κάτι από την Ελλάδα, σχετίζεται τόσο με το ότι αν υπάρχουν 2-3 ή περισσότερες ίδιες κιθάρες στο κατάστημα, θα παίξεις με όλες και εν τέλει θα αγοράσεις την καλύτερη (δεν νομίζω άλλωστε να υπάρχει ποσοστό κιθαριστών άνω του 10% που να είναι τόσο "ψείρες" έτσι ώστε να καταλαβαίνουν τόσο μικρές διαφορές), αλλά στο ότι και μία κιθάρα να υπάρχει, θα πάρεις αυτήν γνωρίζοντας το πως παίζει, τι αίσθηση σου δίνει και κυρίως σε τι κατάσταση βρίσκεται.. Από την άλλη όμως, και εγώ εκνευρίζομαι όταν πρέπει να περιμένω 3 και 4 μήνες για να αγοράσω ένα τυπικό μοντέλο κιθάρας (δεν μιλάμε για τίποτα κιθάρες των € 3000 όπου είναι κάπου λογικό να μην υπάρχει στο stock του Έλληνα), λες και αγοράζεις αυτοκίνητο ένα πράγμα.. Βέβαια, για το πως θα λειτουργεί το κατάστημα ο ιδιοκτήτης του και το τι απόθεμα θα κρατάει δεν είναι κάτι που μας αφορά άμεσα.. Εγώ απλά αν δεν μπορώ να περιμένω (πράγμα πολύ πιθανό όταν μιλάμε για αναμονές μηνών) φυσιολογικό είναι να ψωνίσω από κάπου αλλού..

Τώρα για την εγγύηση των 3 ετών που ανέφερες, είναι αρκετά σημαντικό δέλεαρ.. Απλά η ευχαρίστηση του να πάρεις ένα Σάββατο πρωϊ την κιθάρα σου, να την πας εκεί που την αγόρασες επειδή παρουσίασε ένα πρόβλημα και το ίδιο απόγευμα να την έχεις επισκευασμένη σπίτι σου, δεν συγκρίνεται με το μήνα που θα περιμένεις μέχρι να πάει και να γυρίσει από το εξωτερικό (όπου πολλές φορές καλείσαι να πληρώσεις τα μισά μεταφορικά).. Γνωρίζω ότι είναι δύο εντελώς αντίρροπα επιχειρήματα, απλά ο καθένας τα βάζει κάτω και τα ζυγίζει..

Τώρα όσον αφορά την αντιμετώπιση των καταστηματαρχών και των πωλητών, δεν νομίζω ότι εσένα προσωπικά που είσαι διαβασμένος και γνωρίζεις εκ των προτέρων κάποια πράγματα για την κιθάρα που ψάχνεις και τις κιθάρες γενικότερα θα πρέπει να σε πτοεί η προσπάθεια που καταβάλλουν για να σε αποπροσανατολίσουν.. Ας τους να "κάνουν τη δουλειά τους" και εσύ τη δική σου..

Σε γενικές γραμμές, σε αυτά τα ζητήματα δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο.. Όπως όταν είναι να επιλέξεις μεταξύ κάποιων κιθάρων, κλπ., κάθεσαι και ζυγίζεις τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της καθεμίας (εγώ προσωπικά φτιάχνω ένα excel όπου βαθμολογώ κάποια κριτήρια, βάζω σταθμίσεις και στο τέλος επιλέγω αυτήν με το μεγαλύτερο σύνολο ;D), έτσι γίνεται και η επιλογή του καταστήματος.. Από Ελλάδα κερδίζεις αμεσότητα, χρόνος επισκευής αλλά χάνεις σε τιμή ενώ από εξωτερικό κερδίζεις μεγαλύτερη εγγύηση, χαμηλότερη τιμή αλλά χάνεις σε χρόνο επισκευής και στο ότι μπορεί το "κομμάτι" που θα σου σταλεί να έχει ελαττώματα.. Προσωπικά όταν βλέπω απόκλιση τιμής μικρότερη του 5-10% (ceteris paribus) αγοράζω από Ελλάδα, ενώ σε αντίθετη περίπτωση πιστολιάζω την πιστωτική μου :D..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #17 στις: 23/03/10, 17:35 »
Παράθεση
Απλά η ευχαρίστηση του να πάρεις ένα Σάββατο πρωϊ την κιθάρα σου, να την πας εκεί που την αγόρασες επειδή παρουσίασε ένα πρόβλημα και το ίδιο απόγευμα να την έχεις επισκευασμένη σπίτι σου, δεν συγκρίνεται με το μήνα που θα περιμένεις μέχρι να πάει και να γυρίσει από το εξωτερικό (όπου πολλές φορές καλείσαι να πληρώσεις τα μισά μεταφορικά)
Faser δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στην Αθηνα, αλλα στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον και πιο συγκεκριμενα απο το Λιολιο ναι μεν θα πας την κιθαρα σου ενα Σαββατο πρωι, αλλα θα την παρεις 5 Σαββατα μετα και οι πιθανοτητες να μην εχει κανει απολυτως τιποτα και να στην παρουσιασει "καινουρια" ειναι πολυ μεγαλες. Για να μην μιλησω για την περιπτωση που θα σου ερθει σε χειροτερη κατασταση.

Παράθεση
Τώρα όσον αφορά την αντιμετώπιση των καταστηματαρχών και των πωλητών, δεν νομίζω ότι εσένα προσωπικά που είσαι διαβασμένος και γνωρίζεις εκ των προτέρων κάποια πράγματα για την κιθάρα που ψάχνεις και τις κιθάρες γενικότερα θα πρέπει να σε πτοεί η προσπάθεια που καταβάλλουν για να σε αποπροσανατολίσουν.. Ας τους να "κάνουν τη δουλειά τους" και εσύ τη δική σου..
Aν ειμαι βενζινας και μου ζητησεις αμολυβδη και γω σου δειξω το βενζινολαδο για αλυσοπριονα στην υψηλοτερη τιμη για αμολυβδη στην αγορα ποιες ειναι οι πιθανοτητες να την αγορασεις και ποσο μαλλον να με ξαναπροτιμησεις? Ενα καταστημα που εξειδεικευεται σε ενα χωρο ειναι υποχρεωμενο να εχει "διαβασμενους" υπαλληλους, να αντιμετωπιζει τον καταναλωτη με ειλικρινια και να βγαζει ασπροπροσωπη την εκαστοτε εταιρια την οποια αντιπροσωπευει. Δεν ειναι τυχαιο που οι υπευθυνοι της ΕSP θελουν να παρουν την αντιπροσωπεια απο τον συγκεκριμενο κυριο και να δωσουν τα δικαιωματα σε καποιον αλλον. Οποιος νομιζει οτι λεω φουμαρα ας μου στειλει ενα pm να του εξηγησω πως και γιατι.
Παράθεση
ενώ από εξωτερικό κερδίζεις μεγαλύτερη εγγύηση, χαμηλότερη τιμή αλλά χάνεις σε χρόνο επισκευής και στο ότι μπορεί το "κομμάτι" που θα σου σταλεί να έχει ελαττώματα

Εννοειται πως αν διαπιστωσεις οτι το προιον που αγορασεις εχει οποιοδηποτε ελλατωμα εχεις το δικαιωμα μεσα σε 30 μερες να το στειλεις πισω και να στο αντικαταστησουν, οσες φορες χρειαστει μεχρι να εχεις στα χερια σου το προιον οπως θα επρεπε να ειναι.


Σιγουρα αν δω κατι που με ενδιαφερει με καποια μικρη αποκλιση τιμης απο εξωτερικο και ξερω οτι το καταστημα ειναι σοβαρο και μου παρεχει αυτα που δικαιουμαι σαν καταναλωτης εννοειται πως δεν θα το σκεφτω και θα το παρω απο κει

« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/10, 18:38 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #18 στις: 23/03/10, 19:22 »
Καλά, τα δεδομένα που παρέθεσε ο Stinky είναι πολύ σημαντικά και μπορούν να τα γνωρίζουν μόνο όσοι είναι από Θεσσαλονίκη κι έχουν εμπειρία από το κατάστημα. Σαν τιμή είναι καλή απλά.

Πάντως λύστε μου μια απορία για την εγγύηση. Τι ακριβώς καλύπτει? Πότε μπορώ να την επικαλεστώ? Το ρωτάω, γιατί έχω την ατυχία να ξεχειλώνει συνέχεια η ΛΑ και να χρειάζεται άλλαγμα...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #19 στις: 23/03/10, 21:00 »
Nikoubis  τι ακριβως εννοεις? ???

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #20 στις: 23/03/10, 21:57 »
Ενα ολιγον τι ακραιο ποστ λιγο πιο πανω. Ισως επρεπε να το κανω quote, αλλα φανταστηκα πως ειναι προφανες. :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #21 στις: 23/03/10, 22:12 »
Παράθεση
Πάντως λύστε μου μια απορία για την εγγύηση. Τι ακριβώς καλύπτει? Πότε μπορώ να την επικαλεστώ? Το ρωτάω, γιατί έχω την ατυχία να ξεχειλώνει συνέχεια η ΛΑ και να χρειάζεται άλλαγμα...

H εγγυηση καλυπτει φθορες του οργανου που δημιουργουνται κατω απο φυσιολογικες συνθηκες χρησης του, οι οποιες αναλυονται καθε φορα απο τον κατασκευαστη στο manual οργανου, καθως επισης και φθορες κατα τη μεταφορα του οργανου στον αγοραστη η το αντιστροφο.
Οταν λες ξεχειλωνει τι ακριβως εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #22 στις: 24/03/10, 01:11 »
Οταν λες ξεχειλωνει τι ακριβως εννοεις?

Σπάει, απλά δεν κόβεται στα δύο. Ξετυλίγεται στο σημείο που κάνει γωνία στο βαγονάκι και ξεχειλώνει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #23 στις: 24/03/10, 01:21 »
Τι τρεμολο εχεις? Λογικα αν καταλαβα καλα θελει αλλαγη το βαγονακι

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #24 στις: 24/03/10, 01:34 »
FAT-10 λέγεται και είναι μια (όχι καλή) customιά της Ibanez.

Δες κι εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=42693.msg613822#new
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
5660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/06, 10:55
από *mustaine*
41 Απαντήσεις
13946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
31 Απαντήσεις
9512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/10, 14:01
από tech21man
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 01:53
από DarkHorse
19 Απαντήσεις
5399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 17:17
από kostas1994
60 Απαντήσεις
15898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:01
από master of puppets
1 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 18:43
από adr1anos