Αποστολέας Θέμα: firewire  (Αναγνώστηκε 1987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
firewire
« στις: 01/02/08, 13:57 »
Επειδή είδα ότι υπάρχουν διάφορα είδη firewire σύνδεσης και προσανατολιζομαι προς κάτι τέτοιο για κάρτα ήχου, θα ήθελα να μου πείτε, αν ξέρετε, αν μπορώ να συνδέσω μια κάρτα που βγάζει έξοδο με 6pin στον υπολογιστή  μου που έχει είσοδο 4pin. Είδα ότι υπάρχουν τέτοια καλώδια που μετατρέπουν τα 6pin σε 4pin, αλλά δεν ξέρω μήπω αυτή η μετατροπή μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα της σύνδεσης.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: firewire
« Απάντηση #1 στις: 01/02/08, 14:09 »
Επειδή είδα ότι υπάρχουν διάφορα είδη firewire σύνδεσης και προσανατολιζομαι προς κάτι τέτοιο για κάρτα ήχου, θα ήθελα να μου πείτε, αν ξέρετε, αν μπορώ να συνδέσω μια κάρτα που βγάζει έξοδο με 6pin στον υπολογιστή  μου που έχει είσοδο 4pin. Είδα ότι υπάρχουν τέτοια καλώδια που μετατρέπουν τα 6pin σε 4pin, αλλά δεν ξέρω μήπω αυτή η μετατροπή μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα της σύνδεσης.

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό.. Μόλις παρήγγειλα μια firewire κάρτα, αλλά αυτό που λες για το καλώδιο μετατροπής 6pin σε 4pin φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι αυτό.. Υπάρχουν όμως PCs με firewire είσοδο διαφορετική από την 4-pin; Εσένα ποια έχει;

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: firewire
« Απάντηση #2 στις: 01/02/08, 14:35 »
Ακριβώς σ'αυτό αναφερόμουν. Εμένα ο υπολογιστής μου έχει 4pin είσοδο (το μικρό βύσμα του καλωδίου), αλλά πρόσεξα ότι όλες οι κάρτες ήχου έχουν 6pin έξοδο.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: firewire
« Απάντηση #3 στις: 01/02/08, 14:41 »
Ακριβώς σ'αυτό αναφερόμουν. Εμένα ο υπολογιστής μου έχει 4pin είσοδο (το μικρό βύσμα του καλωδίου), αλλά πρόσεξα ότι όλες οι κάρτες ήχου έχουν 6pin έξοδο.
Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.. Και το καλώδιο των εκτυπωτών έχει διαφορετική άκρη από την πλευρά του εκτυπωτή (την τετράγωνη) και διαφορετική από την πλευρά του PC (την γνωστή USB), αλλά δεν έχει μνημονευθεί πρόβλημα ποιότητας συνδεσιμότητας.. Όπως επίσης και το καλώδιο του ipod.. Δεν θέλω να πιστεύω ότι το καλώδιο που μετατρέπει την 6pin σε 4pin χαλάει τον ήχο.. ::) Ας μας απαντήσουν όμως οι πιο έμπειροι :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 18:54
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 16:17
από Καρχαρίας
21 Απαντήσεις
9736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 00:13
από BluesMe
7 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 20:27
από Moonchild_
1 Απαντήσεις
2957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 15:09
από Minotaur
2 Απαντήσεις
2377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 00:19
από Fretwork