Αποστολέας Θέμα: Κλεινει το ιστορικο βιβλιοπωλειο της Εστιας!  (Αναγνώστηκε 3433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παράθεση
Έκλεισε το Σάββατο 30 Μαρτίου 2013, μετά από 128 χρόνια λειτουργίας, το ιστορικό βιβλιοπωλείο της «Εστίας» στην οδό Σόλωνος 60, στο κέντρο της Αθήνας.
 
 Το βιβλιοπωλείο άνοιξε το 1885 και μεταφέρθηκε πριν από 21 χρόνια από την οδό Σταδίου στην οδό Σόλωνος.
 
 Η μετακόμισή του ήταν η αιτία να μεταφερθούν πολλά βιβλιοπωλεία στον συγκεκριμένο δρόμο, και τελικά η περιοχή να γίνει αυτή με τα περισσότερα βιβλιοπωλεία στην πρωτεύουσα.
 
 Αποτέλεσε στέκι συγγραφέων και βιβλιόφιλων πολιτικών και δημοσιογράφων όλα τα χρόνια και μέχρι σήμερα.
 
 Από τους πιο ιστορικούς θαμώνες της «Εστίας» στη Σόλωνος υπήρξε ο Φρέντυ Γερμανός, που καθισμένος με τις ώρες στους χώρους ξεφύλλιζε βιβλία και έπιανε κουβέντα με όποιον τον πλησίαζε.
 
 Η «Εστία» αποτελούσε το δεύτερο «πνευματικό σπίτι» του, μετά το πρώτο που βρισκόταν λίγα μέτρα πιο πάνω στον ίδιο δρόμο. Για το λόγο αυτό με πρωτοβουλία του Δήμου Αθηναίου έξω από το βιβλιοπωλείο υπάρχει σχετική μαρμάρινη αναμνηστική πλάκα.
 
 Οι εκδόσεις της «Εστίας» θα συνεχίσουν πάντως κανονικά την δραστηριότητά τους.


Πηγη

Δυστυχως, η ζοφερη πραγματικοτητα της Ελλαδας αρχιζει να "σκοτωνει" οποιαδηποτε πνευματικη τροφη μας ειχε απομεινει, εστω και με τη μορφη βιβλιοπωλειου. Αν κρινω και απο την ανοδο των ακραιων ιδεολογιων, πιστευω απολυτα πως σε αυτη τη χωρα παμε για μια κοινωνικη ( πρωτιστως ) και πνευματικη παρακμη που δεν θα εχει προηγουμενο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μην αγχώνεσαι, υπάρχουν ακόμα τα βιβλιοπωλεία του Άδωνη, του Βελόπουλου και του Λιακόπουλου για να μας τρέφουν πνευματικά, υπάρχει και η εφημερίδα του κομιστή. Δε θέλω πανικούς.

Χώρα απαίδευτων είμαστε όσο υπάρχει ελληνικό κράτος έτσι κι αλλιώς, τι περίμενες...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
To βιβλιοπωλειο του Γεωργιαδη εχει κλεισει απο περσι, αφηνοντας στο δρομο τους υπαλληλους, οι οποιοι ηταν κι απληρωτοι για καποιο διαστημα! Οσο για τους Βελοπουλους και τους Λιακοπουλαιους, ειναι μια απο τις αιτιες που αυτη η χωρα περιμενει απο τους ΕΛ, τους Νεφελιμ και τον Αγιο Ονουφριο...

Αυτο το συνοθυλευμα της ακροδεξιας δωρικης ( δηθεν ) μουντζοχαιρετουρας, με το παγανιστικο Χριστιανικο προτυπο και το αντιμουσουλμανικο μενος εναντιων των Εβραιων μας εφαγε στην Ελλαδα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Σιγα...απο τη στιγμη που εχουμε ακομα τηλεοραση!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Η πολυχρονη γειτνιαση και φιλία μου με τον ιδιοκτητη της ιστορικης ΕΣΤΙΑΣ κανει τη θλιψη μου ακομη μεγαλυτερη.
Για τους βιβλιοφιλους η ΕΣΤΙΑ ηταν [και ειναι] η ιδια η ιστορια του βιβλιου στην Ελλαδα και σημειο συναντησης ανθρωπων του πνευματος. Ελπιζω και ευχομαι καποια στιγμη να συνεχισει την βιβλιοπωλικη και εκδοτικη της δραση.
Φιλοι Γιαννη και Ευα, παντα με αγαπη
Γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/13, 20:35 από gas-13 »
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως, ο εκδοτικος τομεας της Ελλαδας εχει υποστει μεγαλη ζημια. Αυτο συμβαινει για πολλους λογους βεβαια και δεν ειναι προνομιο της κρισης. Κακα τα ψεμματα, ο μεσος Ελληνας εχει σταματησει να διαβαζει ( οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο ) εδω και καιρο βιβλια. Κι αυτο πληττει τοσο τους εκδοτικους οικους, οσο και τα βιβλιοπωλεια...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος isidorus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Το μόνο θετικό και ελπιδοφόρο είναι ότι τουλάχιστον οι εκδόσεις μένουν (ακόμα) ζωντανές. Θα ήταν πολύ μεγάλο κρίμα να εξαφανιστούν κι αυτές και να χαθούν οι εκατοντάδες τίτλοι είχε εκδόσει όλα αυτά τα χρόνια...
Πάντως, για την κρίση στα βιβλιοπωλεία δεν ευθύνεται αποκλειστικά η οικονομική κρίση. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που ενδυναμώθηκαν με την οικτρή οικονομική κατάσταση...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
538 Απαντήσεις
145081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/21, 15:29
από Vassilis_1
57 Απαντήσεις
18134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:01
από faser
7 Απαντήσεις
7821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 12:41
από Angel~Archo
4 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 02:27
από mariocaster
11 Απαντήσεις
4496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 12:50
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/12, 19:26
από POFEPA
0 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/13, 20:14
από Noname2291
0 Απαντήσεις
3815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/14, 01:45
από Noname2291
0 Απαντήσεις
6085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/17, 14:57
από pofepainfo
0 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/18, 19:23
από pofepainfo