Αποστολέας Θέμα: Τρομπέτα..  (Αναγνώστηκε 31592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Τρομπέτα..
« στις: 10/02/04, 13:12 »
ξέρετε κανενα σιτε για εκμάθηση τρομπέτας?
δύσκολο όργανο να μάθεις μονος σου?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #1 στις: 29/02/04, 20:03 »
  Ειναι λιγο χαζο που απαντω μετα απο τοσο καιρο , και μαλλον τωρα θα σου ' χει φυγει το ενδιαφερον για να μαθεις τρομπετα , αλλα δεν πειραζει , τελευταια ολο γραψιμο τρωω για αυτο εκμεταλευομαι τις δυνατοτητες μου και στο μοντελινγκ(στην πολυλογια εννοω)
  Λοιπον , καποτε επαιζα τρομπετα , πολυ ωραιο οργανο , πολυ ευκολο στο πεξιμο.Αν εχεις δει συνηθως ειναι μετταλικες ,στο πανω μερος υπαρχουν τα τρια πληκτρα(το ντο ειναι ανοικτο , το ρε ειναι το 1 +3 πληκτο , το μι ειναι το 1+2 ,το φα ειναι το 2 πληκτο ,το σολ ειναι ανοικτο ,το λα ειναι το 1+2 πληκτρο , το σι ειναι το 1 πληκτρο και το ψηλο ντο ειναι παλι ανοικτο , υπαρχουν και διαισεις και υφεσεις που αναλογα εχουν διαφορετικα πιασιματα).
  τα δακτυλα ..το μεγαλο δακτυλο ''μπαινει'' μεσα στους μικικροσκοπικους σωληνες -μεσα στους οποιου κινειται ο αερας-τα τρια μεσαια παιζουν τα πληκτρα και για το μικροτερο υπαρχει ενα ''χερουλακι'' ,για το αριστερο χερι τα πραγματα ειναι απλα .(οχι οτι για το δεξι ειναι δυσκολα)
  το θεμα ειναι να βρεις το κολπο να φυσηξεις σωστα ωστε να βγει σωστος ηχος .μεσω του στομιου που στην τρομπετα ειναι μικροσκοπικο μεταφερεται ο ηχος.Το κολπο ειναι να φησας με το θωρακα , και οχι με τη κοιλια , ουτε με τη μυτη. Οσο πιο ψιλη νοτα τοσο πιο κλειστο το στομα και τοσο πιο μικρη ποσοτητα του αερα.Αρα για να βγουν νοτες πρεπει να φησας με ημικλειστο το στομα να φτηνεις (μμμμ , μια τριχα που χει μπει στο στομα σου).
  Η τρομπετα , πολυ ωραιο οργανο , μπορει να περιλαμβανεται σε φυλαρμινικη σε τζαζ ορχηστρα , σε ρεμπετικη κομπανια , και για πιο τρελα ακουσματα σε πιο ροκ κααστασεις.Μπορεις να παιξεις πενθιμα κομματια και τρελους χορους εμβατηρια (βλ. στρατο) κτλ κτλ.
  Επισης η τρομπετα αν παιζεις εντατικα θα βοηθησει στο αναπνευστικο σου συστημα (πχ. στα μακροβουτια το καλοκαιρι , θα εχεις αποκτησει αντοχη , και θα μπορεις να κρατας περρισοτερο την αναπνοη σου).
   ΣΑ'Ι'Τ για εκμαθηση δεν ξερω αν υπαρχει εγω μαθαινω live  παντως.
      αΠΟΡΙΕς??
Αυτα μου ηρθαν τωρα.Ελπιζω να βοηθησα.
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #2 στις: 29/02/04, 20:25 »
Με την ευκαιρια...Ερωτηση ασχετη με το θεμα:

Δεν ξερω τιποτα απο τρομπετα αλλα με αφορμη την περιγραφη του πως παιζει κανεις, ειχα παντα την απορια αν μετα απο καιρο παραμορφωνονται τα μαγουλα οπως οι τρομπετιστες της δεκαετιας του '50. Τι ισχυει σε αυτο το θεμα?...Παντα ετσι γινεται?


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #3 στις: 29/02/04, 20:32 »
 Tα μαγουλα δεν ξερω δεν μου τυχε, βεβαια αυτοι παιζανε παθιασμενα και μονιμως.
  Εγω 1 ωρα τη μερα , τα μαγουλα μου ειναι στη θεση τους , αλλα δεν το εγγυομαι και για τα χειλια μου , οπου ειναι για φιλημα :-[ ,επειδη το στομα μπαινει στο στομιο , οπωςδηποτε για λιγη ωρα τα χειλια παιρνουν αυτο το σχημα , μπα , δεν ποναει καθολου , εκτος και αν εχει παγωνια.
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #4 στις: 29/02/04, 20:41 »
νικβ ευχαριστώ.. ποσα ειναι ή πιο φτηνή? δεν θελω να ειναι καλή.. η χειρότερη ειναι η καλύτερη για μενα..
επείσης πως γίνεται να ειναι και η ντο και η σολ ανοιχτές? ανάλογα με το ποσο φυσάς?
επισεις αυτο για τις νοτες με τα πατήματα.. δουλευει καθολου με 'binary' τροπο?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #5 στις: 29/02/04, 20:52 »
 Εγω οταν τη πηρα , χωρις πολλα φρου-φρου και αρωματα με αναλογιο , σουρτινα και σαφως βαλιτσακι την πηρα αρκετα 120.000 δρχ. Σημερα απο τιμες δεν ξερω , κοιτα πριν αγορασεις πρεπει να δοκιμασεις αν μπορεις να φυσηξεις θελει τροπο με το στομα , δεν χρειαζεται να εισαι ουτε ευσωμος ουτε κοκκαλο , αλλα να 'χεις λιγουλακι δυναμη.Ναι οι ανοικτες ''ξεχωριζονται'' απο το διαφορετικο τονο που πιανεις με το που φυσας , για ντο (χαμηλο) φησας χαλαρα ,για σολ (λιγο πιο δυνατα ) και για ντο ψηλο (δυνατα).Βεβαια υπαρχουν και ψηλοτερες οκταβες που μεχρι να τις βγαλω εβγαλα τα ματια μου , εγινα πατζαρι.
 το binary δεν το πιασα τι εννοεις?
Α? και τα εξοδα δεν περιοριζονται εκει , μετα το παιξιμο πρεπει να καθαριζεις την τρομπετα καλα ,ειναι ολοκληρη διαδικασια , και πριν παιξεις πρεπει να την λαδωνεις....

  αποριες??
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

GnR

  • Επισκέπτης
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #6 στις: 03/03/04, 13:38 »
Απο οτι ειδα στην περιγραφη του nikv, στην τρομπετα τα κουμπια διαφοροποιουνται λιγακι απο τα υπολοιπα χαλκινα πνευστα.Μηπως εννοεις κορνετα?Γιατι νομιζω ειναι διαφορετικα...
Anyway, παλιοτερα είχα ασχοληθεί με αλτικορνο και λίγο μπασσο (πνευστο,οχι έγχορδο) και οι νοτες παιζοταν ως εξής:
C - κανενα
D - 1 κ' 3
E - 3
F - 1
G - κανένα
A - 3
B - 2
 ??? ??? ???

Νομιζω πως έτσι παιζοταν και σε άλλα χαλκινα πνευστα ???
Λετε να με απατα η μνημη μου??? Παει καιρος απο τότε...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/04, 13:43 από GnR »

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #7 στις: 03/03/04, 17:34 »
 Στα χαλκινα πνευστα τρομπετα , αλτο κορνο , βαρυτονο , τουμπα (μπασο) κ.α , ετσι παιζονται οι νοτες ( υφεσεις) ...για να αναθεωρησω οτι ειπα πιο πανω ..
ντο-ανοικτη (χαμηλο)
ρε-1+3
μι-1+2
φα-1
σολ-ανοικτη(λιγο ψηλοτερα απο το ντο)
λα-1+2(πιο ψηλα απο το μι)
σι-2
ντο-ανοικτη(δυνατα)
  δεν ειναι διαφορετικες , δεν μιλαω για κορνετα ,δεν ξερω γιατι λες ειναι αλλιως , επαιζα και βαρυτονο και τουμπα... :-\
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #8 στις: 03/03/04, 19:07 »
 ;D αα το κάπνισμα πειράζει?  ::)
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #9 στις: 03/03/04, 19:32 »
 Τωρα θελεις να σου πω ευγε? ???
Καταρχας το καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια , σου προξενει χιλια δυο προβληματα , σε εθιζει , σε ξεφραγγιαζει και σου μειωνει μμμ..το 1 τσιγαρο περιπου 5 λεπτα ζωης....
 Ομως , απο προσωπικη εμπειρια  ;D ;D ;D το καπνισμα πειραζει παρα πολυ και οσους παιζουν τρομπετα η οποιοδηποτε αλλο πνευστο , θα πω το πιο χονδρο λογο , γιατι σου μειωνει την ΑΝΤΟΧΗ , και το νουμερο ενα στοιχειο για να παιξεις τρομπετα ειναι η αντοχη ...να φυσηξεις.....
  απο προσωπικη εμπειρια  ;D
  αποριες?
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #10 στις: 03/03/04, 19:35 »
απο αυτές
πιά μου προτείνεις?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #11 στις: 03/03/04, 20:37 »
Εγω εχω μια τρομπετα Amati ATR 201 , λιγο παλιο μοντελο , απο το Νακα ....
Απο αυτες τις σελιδας η Amati ATR 213 Bb Trumpet -πανω κατω-  ''μοιαζει'' με την δικια μου , με μικροδιαφορες.
Εχεις δοκιμασει να παιξεις τρομπετα?





Υ.Γ.  ;D LP news -ο κιθαριστας των Linkin Park , Brad Delson , δοκιμασε τις -πρωτες- μουσικες του ''ανησυχιες'' με μια τρομπετα, εννοω το πρωτο του μουσικο οργανο ηταν μια τρομπετα. ;D LP news
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #12 στις: 03/03/04, 21:00 »
δεν έχω ξαναπαίξει ποτε..
τι ακριβώς ειναι η Βb τι διαφορά εχει απο αλλες
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #13 στις: 03/03/04, 21:12 »
 ΟΙ διαφορες ειναι στο 'παχος'' κατι λιγα στον ηχο , αλλα κυριως στο παχος των ''σωληνων'' και μακρος της τρομπετας...
 Τι τραγουδια θα παιζεις με την τρομπετα , σε παραδοσιακη ορχηστρα?
Θα σου προτεινα να δοκιμασεις πριν αγορασεις ....
 Τι λες?
εγω το πρωτο τραγουδι που εβγαλα ηταν το  :)''σ'αγαπω γιατι εισαι ωραια'' και μετα μαθαινα βαλς :-X >:(

πως και σου κολησε η ιδεα , να μαθεις?
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #14 στις: 03/03/04, 21:30 »
δέν ξέρω τι θα παίζω.. ετσι μου'ρθε.. επίσης κάποτε θα μάθω σαξόφωνο, και tuba.
 ι Ββ ειναι σε διαφορετικό κλειδί απο τις αλλες?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #15 στις: 03/03/04, 21:57 »
 Ωραια η τουμπα , ευκολη στο φυσημα , σημαντικη για το ρυθμο , αλλα δεν παει σολο....
 Το σαξοφωνο  :-\ , ωραιο , οχι ιδιαιτερα δυσκολο , αλλα πολυ μακρυ. ;D >:( :P
οχι δεν  ::) ειναι σε διαφορετικο κλειδι (πιθανοτατα) , πως το σκεφτηκες ετσι?
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #16 στις: 03/03/04, 22:31 »
Bb = Σι υφεση  ;D
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #17 στις: 03/03/04, 23:01 »
   Προσκυνω σε... :-X :P
μεχρι και τα ''ελαφρια'' σε ''στελνουν'' , σε λιγο θα ξεχασω και αυτα που ξερω ...δεν τα παω καλα με τα αγγλικα ....και η τρομπετα που προανεφερα , ειναι νεας τεχνολογιας , η μαλλον συνδυασμος ...
 ( θα παω για υπνο , τωρα γιατι κουραστηκα ) , ασχετο , και αυριο , αν ακομα ενδιαφερεσαι , που θα με δει και ο ηλιος , θα σου πω και αλλες πληροφοριες...
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος rhayader

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #18 στις: 07/07/04, 16:20 »
Mipws kserete an poulane pouthena metaxeirismenes trobetes se xamiles times?

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #19 στις: 13/09/04, 18:21 »
Ακου κι εμένα που εχς να σου πω 2-3 πράγματα που ξέρω....Όταν παίζεις σε παραδοσιακή Μακεδονική ορχήστρα χρειάζεσαι μια Βb τρομπέτα γιατί παίζουν πάντα με κλαρίνα Βb.(Άσχετα που τα λένε C). Όσο για παραμόρφωση στα μάγουλα, έχω ένα φιλαράκι που παίζει τρομπέτα και είναι μια χαρά κι απο μάγουλα κι ολα.Καπνίζει κι ολας...Όλους τους τρομπετίστες που ξέρω και παίζουν χάλκινα και κυρίως απο την ξακουστή Γουμένισσα καπνίζουν.Και όλοι λεν ότι βοηθαει το κάπνισμα.Τώρα πως! Θα σε γελάσω.Αν θες και μπορείς φυσικά καλό θα ήταν να περάσεις απο Γουμένισσα σε κάνα πανηγύρι να δεις τρομπέτα καλή.Και αν βρεις κάνα παλιό παίχτη πιάστον και αρχίνα τον στις ερωτήσεις σε ότι θες.Από τους παλιούς μαθαίνει κανείς αν θεσ τη γνώμη μου.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος mouxlas-7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την τρομπέτα
    • Προφίλ
    • mastouria
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #20 στις: 10/11/04, 07:07 »
geia sou file wraio organo thelis na mathis alla na xeris oti einai para polu diskolo kai theli polu agaph geia na kataferis kati pano se auto.ean thelis na mathis mporis na pas apo to naka kai na paris kapia methodo h kapio vivlio pou na sou exigi 5 praxmata tora apo site den xero ean pezi kapio geia na mathis.egw h kaliteri lisi pou sou protino einai na pas kai na graftis stin filarmonikh tou dhmou sou h se diplano dimo einai mia para polu kali kinisi geia na mpis sta prota vimata kai na mathis kiolas.h klasikes trompetais pou akous se diafora sound einai Bb pou simeni {si ifesi} prospathise na mi fouskonis ta magoula sou otan pas na fisixis na mi sfigis para poli giati tha kaneis zimia sta xilia sou kai na xtipas tin glosa sou sto peristomio mazi me aera geia na vgalis fonh xekina apo DO kai pigene sto poio psilo Do dld {Do ola anixta, Re to proto kai to trito, Mi to proto kai to deutero, Fa to proto, Sol ola anixta, La to proto kai to deutero, Si to deutero, Do ola anixta, auto na to kaneis kai apo kato pros ta pano kai apo pano pros ta kato kai stis sinexia na kaneis ta {arpez} pou einai Do ola anixta, Mi proto kai deutero, Sol ola anixta, Do ola anixta, kai auta apo kato pros ta pano kai to antithetro auti einai h klimaka tou Do mizona sou euxome na mporesis na pexi tha sou aresi kai perisotero  oso sinexizis to peximo.

Αποσυνδεδεμένος mojo63

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #21 στις: 12/12/04, 02:51 »
 :)
Γεια σου φίλε.Νομίζω ότι θα δυσκολευτείς πολύ να μάθεις τρομπέτα μόνος σου.Σιγουρα δεν θα μάθεις να παίζεις σωστά.Εγώ παίζω σχεδόν 8 χρόνια και στην αρχή ήταν πολύ κουραστικό.Αλλά αξίζει τον κόπο.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να γραφτείς σε μια φιλαρμονική είναι να βρείς κάποιον δάσκαλο.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #22 στις: 29/08/05, 13:44 »
Έχω τρομπέτα ,δεν ξέρω να παίζω , και νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο όργανο που  θέλει αφοσίωση για να μάθεις να παίζεις.Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ως τζαζ όργανο.
Μια ερώτηση : Μήπως τελικά η ποιότητα του οργάνου επηρεάζει τη δυσκολία με την οποία θα βγει ήχος ; Δηλαδή μήπως δεν μπορώ να βγάλω ήχο επειδή έχω την πιο φτηνή τρομπέτα ή είναι καθαρά θέμα εξάσκησης και όχι οργάνου ;

Αποσυνδεδεμένος blue note

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #23 στις: 22/05/06, 18:40 »
 γεια χαρά!

σκέφτομαι να αγοράσω τρομπέτα (όχι τώρα-τώρα αλλά μέσα στον Ιούλιο αν το αποφασίσω)
βασικά εγώ παίζω κιθάρα αλλά λατρεύω να πειραματίζομαι με διάφορα όργανα και τους τελευταίους μήνες
η τρομπέτα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα

φυσικά προσανατολίζομαι σε μοντέλα για αρχαρίους (σαν να λέμε χτυπάω samick,squier και όχι les paul)

έχω ακούσει καλά λόγια για τις jupiter αλλά ξεφεύγουν λίγο στην τιμή (πάνω από 300€),ενώ εγώ μέχρι 200€ μόνο τα σκάω στην ψύχρα.παραπάνω δεν δίνω εξάλου για να βγάλω το άχτι μου την θέλω
οπότε καλοβλέπω τις τελείως φτηνές stagg,golden cup,startone,adam οι οποίες μάλλον προέρχονται από κινέζικα φασονατζίδικα αλλά με τιμή 150€,αγοράζω και σήμερα!
http://www.stollas.gr/products.asp?codeA=010&codeB=&codeC=&Page=2

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής :έχω παρατηρήσει ότι και ο Thomann πουλάει τρομπέτες με την στάμπα του (λογικά κινέζικες κι αυτές)  http://www.thomann.de/gruppe-BLBT-9.html?iwid=2

μου έχει περάσει από το μυαλό ότι ίσως οι δικές του κινέζικες να είναι καλύτερες από τις άλλες με το σκεπτικό ότι τις περνάει από κάποιον σχετικό ποιοτικό έλεγχο προτού βάλει την στάμπα του.άρα καλύτερα (έστω και λίιιγο καλύτερα) να αγοράσω από εκεί

η πιο φτηνή
http://www.thomann.de/thoiw2_thomann_tr4bbtrompete_prodinfo.html
ένα ημιτόνιο πιο αξιοπρεπής υποθέτω:
http://www.thomann.de/thoiw2_thomann_tr6_bbtrompete_prodinfo.html

πως σας φαίνετε το σκεπτικό μου;

(Υ.Γ. επαναλαμβάνω ότι την θέλω για να παίξω λίγο και να δω αν θα κολλήσω μαζί της.ούτε double high C θέλω να βγάζω ότι triple high G.ότι δίνεις τέτοιο παίρνεις αλλά όλα αυτά τα φτηνά όργανα (κινέζικα,ταϊβανέζικα κτλ) είναι κελεπούρια για πειραματισμούς)




Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #24 στις: 22/05/06, 18:49 »
Όντως του thomann πρέπει να είναι καλύτερες για τους λόγους που είπες.

Σχετικά με την εκμάθηση το έχεις ψάξει;

Εγώ πάντως δεν μπόρεσα ούτε 1/2 οκτάβα να βγάλω παρότι έπαιζα 3 μηνες.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 10:19
από freemind