Αποστολέας Θέμα: Οι Μεταλλικα στο studio!!!  (Αναγνώστηκε 29117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #50 στις: 10/02/11, 00:12 »
ΖΗΤΩ ΟΙ DARK TRANQUILLITY

HAIL!!!

...αν και ηταν μουφα ο τελευταιος δισκος :P

Φωτιά κι ατσάλι ρε!!! ΟΥΣΤ!!!

Κατά τα λοιπά, μιας και κάνουμε poll ηλικιών ( ;D ), στα 23 -παρά κάτι μέρες- μου, μπορώ να πω πως το DM δεν βλέπει ούτε με το Hubble τα Master, Justice, Ride. Και ναι, ο ήχος τους σήμερα δεν έχει καμιά επαφή με τον ήχο τους 20 χρόνια πριν, καθόλου άστοχο δεν ήταν το σχόλιο για το χαρτάκι με τις ρυθμίσεις. Αλλά είναι ένας δίσκος που έχει vibe, τρομερά riffs και θυμίζει κάτι από το παλιό "in your face" feeling τους. Κι αυτό μου φτάνει προς το παρόν, αν και πολύ φοβάμαι ότι το ποτάμι πιο πίσω δεν πρόκειται να γυρίσει...

Εγω δεν ειπα οτι δεν εχει αλλαξει ο ηχος τους. Αλλες παραγωγες. Αλλο και το kill em all π.χ. Ειναι δυνατον να ειναι ιδιος ο ηχος??? Απλα ο φιλος εφερε αστοχο παραδειγμα θελοντας να πει οτι ο ηχος τους ειναι χαλια και οι Metallica ας πουμε το αφησαν στην τυχη του. Οτι βγει. Το οτι αλλαξε ο ηχος φαινεται. Κανενας δεν συγκρινει το St. Anger με το ...and justice for all. Eιναι το χειροτερο αλλα σε σχεση με απ αυτα που εχουν βγαλει. Στον αλλο φιλο δεν ειρωνευομαι απλα αυτα που γραφει οτι δηλαδη μαζευε δισκους κρεμαγε ποστερς κλπ εγω τα κανω ακομα και εφτασα στα 30. Οποτε κατι σημαινει αυτο... Και με σειρα οι μπασιστες ως αξια ειναι Burton, Trujillo, Newsted
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #51 στις: 10/02/11, 03:26 »
αλλα καλό θα ήταν να αποφύγουμε να ξανασυζητήσουμε για χιλιοστή φορά το αν θα πρέπει να συνεχίσουν οι metallica να βγάζουν δισκους ή όχι....πάλι σε αδιέξοδο θα βγούμε με ακραίες απόψεις....

πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες.........
Έλα τώρα, αφού κατά βάθος σου λείπει :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #52 στις: 10/02/11, 08:32 »

Και δεν απογοητευομαι με την εννοια οτι περιμενω αλλο ενα MOP κτλ... Ας παιξουν οτι θελουν, αλλα ας το κανουν καλα. Να εχει ενδιαφερον η μουσικη, να εχει μελωδια, καλους στιχους, καλα σολο κτλ.

+1000 (και αυτο ακριβως εννοουσα με την ευχη μου στο 1ο μου post...αν και αυτο ειναι υποκειμενικο απο καποιο σημειο και μετα και καθαρα θεμα γουστου και λοιπων ακουσματων)

Οσο για τον ηχο τους (και μιλαω για τον ηχο της ρυθμικης κιθαρας, ο οποιος ΚΑΤΑ ΤΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ αποτελει, μαζι με την χροια του τραγουδιστη, την "σφραγιδα" μιας μεταλ μπαντας που δεν πρεπει να διαφοροποιειται σε καθε δισκο) εχει δυστυχως αλλαξει τα τελευταια χρονια, αλλα αυτο ειναι κυριως θεμα παραγωγης (στα live εχω παρατηρησει οτι εχουν καλυτερο ηχο - ΟΚ, πιο ωραιο για τα γουστα μου - ...) Αλλωστε οταν λεμε πχ: "Θελω να πετυχω ηχο Μεταλλικα στην κιθαρα" εννοουμε στο 99,9% των περιπτωσεων τον ηχο της ρυθμικης που ειχαν στα 80s, εκτος και αν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο. :P

Οσο για το poll (lol) ειμαι 35, παντρεμενος με παιδι και ακουω ΚΑΙ Μεταλλικα  ;) (Και Dream Theater, Annihilator, Stratovarious, Warlord, Overkill, κτλ... :) )
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 08:34 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #53 στις: 10/02/11, 11:10 »
Πωπω το κιθαρα στα κλασικα παλια του...Συζητηση για μεταλικα..Δεν ξεχνω ποτε εκεινο το θεμα για το st anger... ;D

Και ρε αλητες λιγα για τον Newsted..Μπορει οι αλλοι ποτε να μην τον αφησαν να εχει την αναμειξη που του αξιζε στους μεταλλικα..Αλλα οχι κακα λογια πλιζ γιατι εχει παιξει εδω


και αργοτερα ανεστησε αυτους


βεβαια και ο Τρουχιγιο επαιζε εδω καποτε


Οποτε χαζοσυγκρισεις ατοπες 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #54 στις: 10/02/11, 12:18 »
Πωπω το κιθαρα στα κλασικα παλια του...Συζητηση για μεταλικα..Δεν ξεχνω ποτε εκεινο το θεμα για το st anger... ;D

Και ρε αλητες λιγα για τον Newsted..Μπορει οι αλλοι ποτε να μην τον αφησαν να εχει την αναμειξη που του αξιζε στους μεταλλικα..Αλλα οχι κακα λογια πλιζ γιατι εχει παιξει εδω
http://www.youtube.com/watch?v=BA2ansrPTjA&feature=fvst

και αργοτερα ανεστησε αυτους
http://www.youtube.com/watch?v=DQ6rWqWEZxc

βεβαια και ο Τρουχιγιο επαιζε εδω καποτε
http://www.youtube.com/watch?v=3dGiZwx-B0o

Οποτε χαζοσυγκρισεις ατοπες 8)
 

Eιναι ενας πολυ καλος μπασιστας αλλα Trujillo δεν ειναι. Εκτος αυτου δεν χρειαζονται συγκρισεις. Αλλος ο ενας αλλος ο αλλος
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #55 στις: 14/02/11, 15:12 »
Όπως είχε επιβεβαιώσει και ο Lars Ulrich πολύ πρόσφατα, οι Metallicaσκοπεύουν το Μάιο να μπουν στο studio ώστε να ηχογραφήσουν το διάδοχο του "Death Magnetic" (2008).
[/size]
Σύμφωνα με νέες δηλώσεις του Kirk Hammett, το συγκρότημα θέλει να ηχογραφήσει το δίσκο μέσα σε μόλις δύο βδομάδες, αν και όπως συμπλήρωσε ο ίδιος: «Δε θα είναι ένας 100% Metallica δίσκος. Πρόκειται περισσότερο για ένα project».

Χωρίς να δώσει περισσότερες πληροφορίες στο είδος του project αυτού, ο κιθαρίστας των Metallica τόνισε πως το αν θα καταφέρουν όντως να ολοκληρώσουν τις ηχογραφήσεις μέσα σε δύο βδομάδες... «Περιμένουμε να το δούμε».

[font=georgia, 'times new roman', times, serif][/size]Πηγη:[/font]http://www.rocking.gr/news/Kirk_Hammett_Theloume_na_ixografisoume_to_neo_disko_twn_Metallica_mesa_se_duo_bdomades/9003/
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #56 στις: 14/02/11, 15:28 »

Σύμφωνα με νέες δηλώσεις του Kirk Hammett, το συγκρότημα θέλει να ηχογραφήσει το δίσκο μέσα σε μόλις δύο βδομάδες, αν και όπως συμπλήρωσε ο ίδιος: «Δε θα είναι ένας 100% Metallica δίσκος. Πρόκειται περισσότερο για ένα project».


Ωωωωωωχχχχχχχχχχ!!!!
:)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #57 στις: 14/02/11, 15:59 »

Σύμφωνα με νέες δηλώσεις του Kirk Hammett, το συγκρότημα θέλει να ηχογραφήσει το δίσκο μέσα σε μόλις δύο βδομάδες, αν και όπως συμπλήρωσε ο ίδιος: «Δε θα είναι ένας 100% Metallica δίσκος. Πρόκειται περισσότερο για ένα project».


Ωωωωωωχχχχχχχχχχ!!!!
:)


Aκριβως την ιδια σκεψη ειχαμε... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #58 στις: 14/02/11, 16:29 »
Oι Queen χρειαστηκαν 2 εβδομαδες για το Bohemian Rhapsody και οι Jetro Tull για το Aqualung 4 εβδομαδες ( παραλληλα με τα live tours που εκαναν και με τον πιο ακαταλληλο ηχοληπτη ).

Και οι Metallica θα γραψουν ολοκληρο δισκο σε 2 εβδομαδες;


Αρπαχτη μου φαινεται...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #59 στις: 14/02/11, 17:12 »
Oι Queen χρειαστηκαν 2 εβδομαδες για το Bohemian Rhapsody και οι Jetro Tull για το Aqualung 4 εβδομαδες ( παραλληλα με τα live tours που εκαναν και με τον πιο ακαταλληλο ηχοληπτη ).

Και οι Metallica θα γραψουν ολοκληρο δισκο σε 2 εβδομαδες;


Αρπαχτη μου φαινεται...
Καλά δεν λέει κάτι αυτό. Μεγάλοι δίσκοι έχουν κυκλοφορήσει με ηχογραφήσεις που κράτησαν μόλις μερικές μέρες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #60 στις: 14/02/11, 17:20 »
Εχει να λεει πως κατα τη γνωμη μου οι Metallica δεν ειναι τοσο big μπαντα για να πραγματοποιησουν κατι τοσο δυσκολο! Εκτος εαν εχουν ηδη κανει τις προεργασιες κι απλως μας φλομωνουν με promotion παιχνιδια ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #61 στις: 14/02/11, 17:26 »
Εχει να λεει πως κατα τη γνωμη μου οι Metallica δεν ειναι τοσο big μπαντα για να πραγματοποιησουν κατι τοσο δυσκολο! Εκτος εαν εχουν ηδη κανει τις προεργασιες κι απλως μας φλομωνουν με promotion παιχνιδια ;)
Όταν μια μπάντα λέει ότι θα μπει στο studio για δύο εβδομάδες προφανώς εννοεί ότι έχει τα κομμάτια έτοιμα ή σχεδόν έτοιμα και οι ηχογραφήσεις και μίξη θα κρατήσουν 2 εβδομάδες :) 2 Εβδομάδες για ηχογραφήσεις, από μια μπάντα του επιπέδου των Metallica και με σοβαρή δουλειά είναι ένα αρκετά λογικό χρονικό διάστημα πιστεύω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #62 στις: 14/02/11, 17:35 »
ηχογραφησεις ναι, καταφερνονται σε 2 εβδομαδες, αλλα το mix και το mastering αποκαικλειεται να γινει σε αυτο το διαστημα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #63 στις: 12/03/11, 05:17 »
Δεν ξερω εσεις τι λετε αλλα για μενα οι metallica ειναι οι zeppelin του  metal, και 40 χρονια μετα θα λενε ακομα τι γκρουπαρα ηταν, και τι ηχο δημιουργησε. Ειχαν και τις κακες στιγμες τους οπως ολοι οι μεγαλοι και φυσικα δεν προκειται να ξαναβγαλουν ενα Master οπως και οι ζεπ δεν βγαλαν αλλο 4...

Οσο αφορα τον μπασιστα ΙΜΟ ο μπασιστας των metallica πεθανε εκεινη την κρυα νυχτα του 1986 κατα την διαρκεια περιοδειας στην σουηδια. Οι μπασιστες που ηρθαν ή θα ερθουν ειναι περαστικοι και δεν προκειται ποτε να κολλησουν με το γκρουπ...






Καλως σας βρηκα κιολας... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/11, 05:20 από Stargazer73 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #65 στις: 21/10/11, 12:24 »

Καλή φάση. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο απ'όλα είναι ο Ulrich και ο κουλός του εγκέφαλος.
Αφού ξέρει να παίζει γιατί καταλήγει στα ίδια και τα ίδια;


Επίσης, το St.Anger είναι δισκάρα. Αποσυνδέστε το απο τους μετάλλικα απλά γιατί αλλιώς είναι ότι χειρότερο έχει γραφτεί ποτέ. ;)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #66 στις: 21/10/11, 12:44 »
Είχα την τύχη? χθες να ακούσω και τα 2 cd του Lulu εγχειρήματος..

Σεβόμενος την ιστορία τους και τις στιγμές που μου έχουν χαρίσει στο παρελθόν με τα τραγούδια τους θα γράψω μόνο πως:

"Ας με ξυπνήσει κάποιος,δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό..." %(

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #67 στις: 21/10/11, 13:37 »
Τι να σου πω, εγώ δεν ένιωσα έτσι.

Αυτό ήθελαν να κάνουν αυτό έκαναν, άμα δε σ αρέσει μην το ακούς. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα γενικά μιλάω.

Όπως και με τους Opeth. Aμα ήθελα να ακούω Prog 70s θα πήγαινα σε άλλες μπάντες.
Όταν μ εκφράσει αυτό το πράμα που έκαναν, θα το ξεψειρίσω.

Επίσης, Mastodon, κάθε δίσκος άλλη μπάντα.
Για τους Metallica τι μας πειράζει τόσο δλδ;
Αυτό έκαναν, suck it up.
Tόσο απλά.

Και ξαναλέω δεν είναι προσωπική επίθεση, μην το πάρεις έτσι. Είναι για όσα έπονται του δικού μου ποστ.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #68 στις: 24/10/11, 18:28 »
E επειδή το έκαναν δεν είναι και υπεράνω κριτικής. Αφού ο δίσκος, καλώς ή κακώς είναι μουσική lou reed παιγμένη από metallica. Ένας πλέον μουσικά νεκρός καλλιτέχνης που ήταν στην αφάνεια πια, βγαίνει μπροστά πατώντας στο όνομα των metallica. Ο δίσκος έχει τελείως μουδιασμένα riffs που δεν δένουν καθόλου με την φωνή του Lou.

Μπορεί να το έκαναν αλλά δεν θα το "suck it up" που λες. Αφού το έβγαλαν και εμείς μπορούμε να το κρίνουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #69 στις: 24/10/11, 20:22 »
Και ρε αλητες λιγα για τον Newsted..Μπορει οι αλλοι ποτε να μην τον αφησαν να εχει την αναμειξη που του αξιζε στους μεταλλικα..Αλλα οχι κακα λογια πλιζ γιατι εχει παιξει εδω
http://www.youtube.com/watch?v=BA2ansrPTjA&feature=fvst

και αργοτερα ανεστησε αυτους
http://www.youtube.com/watch?v=DQ6rWqWEZxc

Οποτε χαζοσυγκρισεις ατοπες 8)

Πες τα ρε κιρατζο!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #70 στις: 24/10/11, 23:32 »
E επειδή το έκαναν δεν είναι και υπεράνω κριτικής. Αφού ο δίσκος, καλώς ή κακώς είναι μουσική lou reed παιγμένη από metallica. Ένας πλέον μουσικά νεκρός καλλιτέχνης που ήταν στην αφάνεια πια, βγαίνει μπροστά πατώντας στο όνομα των metallica. Ο δίσκος έχει τελείως μουδιασμένα riffs που δεν δένουν καθόλου με την φωνή του Lou.

Μπορεί να το έκαναν αλλά δεν θα το "suck it up" που λες. Αφού το έβγαλαν και εμείς μπορούμε να το κρίνουμε.

Ξαναδιάβασε τι έγραψα.
Κριτική να κάνουμε.

Φράσεις τύπου "Οι μετάλλικα είναι νεκροί", "όλο μαλ***ες είναι οι παππούδες", "Το άκουσα και έχω να πω κρίμα," ΔΕΝ είναι κριτική. "λέω τη γνώμη μου" ΔΕΝ σημαίνει "κρίνω".

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να κάνουν κάτι με τον Lou Reed, είναι όπως έιπες κάτι νεκρό και άνοστο πλέον.
Οι κριτικές είναι απρόσωπες χωρίς heat και flame και όχι "εγώ πιστέυω ότι οι μετάλλικα μετά το 91 είναι ρόζ"
Αυτό κριτική δεν είναι. Επίσης οι κριτικές ΔΕΝ σέβονται ούτε προϊστορίες ούτε τίποτα. Τα λες όπως είναι.΄

Αυτό που ξεκίνησες να κάνεις είναι. Αν τον άκουσες ΟΛΟΝ το δίσκο, πάνω από 10 φορές, τον χώνεψες, είδες τα lyrics, έπιασες τη φιλοσοφία του, κάνε μια κριτική. Αρνητική ή θετική.
Διαφορετικά συγκαταλέγεται στο κοινό flaming/trolling και απόψεις είναι αποτυπωμένες σε ολόκληρο τον ιντερνετικό κόσμο (δηλ το youtube :P)

Φιλικά πάντα,
Υπνοβάτης.

*και για να στο πω και πιο ωμά, πάλι χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης

Αυτό -->  "Ας με ξυπνήσει κάποιος,δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό..."

ΔΕΝ με ενδιαφέρει, ΔΕΝ με ενημερώνει, ΔΕΝ μου δίνει εικόνα για το δίσκο, ΔΕΝ με συμβουλεύει να τον αγοράσω η όχι.

Ανοίξτε τόπικ με κριτική στο δίσκο να τα λέμε εκεί όμορφα και ωραία.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #71 στις: 25/10/11, 02:05 »
Υπνοβατης, ο καθενας εχει το δικαιωμα να πει κατι για ενα δισκο που ακουσε. Μια κριτικη δεν ειναι επικοδομητικη μονο για αυτον που τη διαβαζει, αλλα και για αυτον που τη γραφει, με την εννοια πως καλο ειναι να τη γραφει οπως την πιστευει ( στα ορια της ευγενειας βεβαια ) αλλιως θα ειναι "κρυο πιατο φαϊ" που συνηθως σερβιρουν τα γνωστα περιοδικα.

Απο εκει και περα, εξαρταται και ποσο διατεθειμενος ειναι ο εκαστοτε αναγνωστης να παρει στα σοβαρα ή οχι εκεινη την κριτικη.

Πιστευω πως εαν προκειται για φανατικο, θα εχει ασχημη αντιδραση που θα κυμανθει απο απλη αρνηση ( τυπου δικη σου ) εως και πληρη απαξιωση του δημιουργου της κριτικης με...οχι τοσο ευγενη τροπο!

Δεν μπορεις να απαγορεψεις σε ενα δημοσιο forum ( κι οχι σε καποιο fan forum προφανως ) να γινεται αρνητικη κριτικη για την αγαπημενη σου μπαντα. Ιδιαιτερα οταν αυτη εχει βγαλει ενα CD επισημα και προφανως ΘΕΛΕΙ να κριθει για τη δουλεια της.


Αλλιως, ας εβγαζαν CD ολοι κι ας μην επιτρεποταν ΚΑΜΙΑ αρνητικη κριτικη κι ολα θα ηταν καλα. Το γλειψιμο υπαρχει βεβαια εκει εξω ( περιοδικα, internet, κλπ ), ομως που και που μια γλωσσα με αγκαθια κανει καλο για να λεγονται καποια πραγματα.


Οποτε καλο ειναι να αποφευγουμε καταδικαστικες αποφασεις του τυπου
Αυτό έκαναν, suck it up.
Tόσο απλά.

Γιατι εαν ηταν τοσο απλα, καλυτερα να ειχε κλεισει η μουσικη βιομηχανια για παντα και 2-3 μπαντουλες να εβγαζαν τα κομματια τους ( καλα ή κακα ) και το κοινο να το "βουλωνε"!

Οπως ειπε και ο Αρης:

Μπορεί να το έκαναν αλλά δεν θα το "suck it up" που λες. Αφού το έβγαλαν και εμείς μπορούμε να το κρίνουμε.


Εφοσον μπορεις να ξεχωρισεις ως αναγνωστης ποιες κριτικες θες να διαβασεις και ποιες κριτικες οχι, κανε το χωρις να κατακρινεις τις...κακες κριτικες. Σε ενα ουτοπικο κοσμο δε θα υπηρχαν κακες κριτικες....


....ουτε ομως κι αθλιοι δισκοι  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #72 στις: 25/10/11, 02:49 »
  E επειδή το έκαναν δεν είναι και υπεράνω κριτικής. Αφού ο δίσκος, καλώς ή κακώς είναι μουσική lou reed παιγμένη από metallica. Ένας πλέον μουσικά νεκρός καλλιτέχνης που ήταν στην αφάνεια πια, βγαίνει μπροστά πατώντας στο όνομα των metallica. Ο δίσκος έχει τελείως μουδιασμένα riffs που δεν δένουν καθόλου με την φωνή του Lou.
 
  Μπορεί να το έκαναν αλλά δεν θα το "suck it up" που λες. Αφού το έβγαλαν και εμείς μπορούμε να το κρίνουμε.
 
  [/color]
  Ξαναδιάβασε τι έγραψα.
  Κριτική να κάνουμε.
 
  Φράσεις τύπου "Οι μετάλλικα είναι νεκροί", "όλο μαλ***ες είναι οι παππούδες", "Το άκουσα και έχω να πω κρίμα," ΔΕΝ είναι κριτική. "λέω τη γνώμη μου" ΔΕΝ σημαίνει "κρίνω".
 
  Προσωπικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να κάνουν κάτι με τον Lou Reed, είναι όπως έιπες κάτι νεκρό και άνοστο πλέον.
  Οι κριτικές είναι απρόσωπες χωρίς heat και flame και όχι "εγώ πιστέυω ότι οι μετάλλικα μετά το 91 είναι ρόζ"
  Αυτό κριτική δεν είναι. Επίσης οι κριτικές ΔΕΝ σέβονται ούτε προϊστορίες ούτε τίποτα. Τα λες όπως είναι.΄
 
  Αυτό που ξεκίνησες να κάνεις είναι. Αν τον άκουσες ΟΛΟΝ το δίσκο, πάνω από 10 φορές, τον χώνεψες, είδες τα lyrics, έπιασες τη φιλοσοφία του, κάνε μια κριτική. Αρνητική ή θετική.
  Διαφορετικά συγκαταλέγεται στο κοινό flaming/trolling και απόψεις είναι αποτυπωμένες σε ολόκληρο τον ιντερνετικό κόσμο (δηλ το youtube)
 
  Φιλικά πάντα,
  Υπνοβάτης.
 
  *και για να στο πω και πιο ωμά, πάλι χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης
 
  Αυτό -->  "Ας με ξυπνήσει κάποιος,δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό..."
 
  ΔΕΝ με ενδιαφέρει, ΔΕΝ με ενημερώνει, ΔΕΝ μου δίνει εικόνα για το δίσκο, ΔΕΝ με συμβουλεύει να τον αγοράσω η όχι.
 
  Ανοίξτε τόπικ με κριτική στο δίσκο να τα λέμε εκεί όμορφα και ωραία.
 
 
  Βασικά τώρα σε διάβασα..
 Τα γραφόμενά σου: "χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης""Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα γενικά μιλάω." δεν αφήνουν το ελεύθερο να προτρέπεις να κάνουν suck it up άτομα που δεν γνωρίζεις και δεν τους είναι οικεία τέτοια σπόρ.
 
  Εννοείται ότι κάθε δίσκος οποιουδήποτε συγκροτήματος επιδέχεται κριτικής,πόσο μάλλον για μπάντες της ειδικης βαρύτητας των metallica που κάθε τους βήμα έχει πολυδιάστατο αντικτυπο.
 
 
  Όσο για αυτό που είχα γράψει και παρέθεσες:  "Ας με ξυπνήσει κάποιος,δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό..."
 
  ήταν για να προϊδεάσει το 90% που εκείνη την στιγμή δεν είχε ακούσει και τα 2 cd για την έκπληξη,μάλλον δυσάρεστη, που ένιωσα εγώ.
 Κριτική του LULU μπορεί να γίνει αν δεν έχει ακούσει-μελετήσει ένα σεβαστό ποσοστό και τα 2 cd και όταν postαρα ελάχιστοι το είχαν κάνει.
 
  Επίσης οτιδήποτε γράφεται στα όρια της ευπρέπειας είναι ικανό να σταθεί,από μόνο του,σε ένα δημόσιο forum και φυσικά δεν μπορει να είναι σύμφωνο με όλους.
 
  Όσο για τον δίσκο,αν ανοίξει  topic και επιχειρηματολογήσουμε με μουσικούς όρους θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
  Δίσκος με τόσες αφορμές για αρνητική κριτική σπάνια βγαίνει.
 
  Υ.Γ.Από έναν άνθρωπο που οι Metallica έχουν παίξει,τουλάχιστον μουσικά, καθοριστικό ρόλο στη ζωή του.
 Υ.Γ.2.Αυτά τα έγραψα γνωρίζοντας ότι είσαι ο άνθρωπος που έχεις αιχμάλωτα τα σόλο μας. 0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/11, 08:44 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #73 στις: 25/10/11, 13:14 »
Οκ, πάμε πάλι από την αρχή γιατί κλασικά έχουμε φορουμοπαρεξήγηση.

Freemind, δε λέω τίποτα περί απαγόρευσης γνώμης κλπ κλπ για όνομα του Αλλάχ. Και βασικά διαβάζω το ποστ μου τόση ώρα για να δω που κατακρίνω την κριτική και ειδικά την αρνητική κριτική. Ίσα ίσα την επικροτώ. Λέω ότι τα κλασικά flameοtrolloσχόλια έχουν κουράσει και είναι ΠΑΝΤΟΥ σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ίντερνετ και σαφώς ΔΕΝ αποτελούν κριτική. Αποτελούν σχόλια.
Τα χάλια των μετάλλικα τα ξέρουμε εδώ και χρόνια. Από το '99 συγκεκριμένα που κατέληξαν ότι θα το ξεφτυλίσουν τελείως.

ΑΛΛΑ: Είναι κοινή γνώση ρε παιδιά, φτάνει.
Προς θεού πείτε ό,τι θέλετε. Θα έχουμε ένα νεκρό θέμα που θα λέει τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Δε το βαριέστε; Δε βαριέστε πραγματικά να διαβάζετε "ε οι μετάλλικα εκείνο", "ε οι σλιπνοτ το άλλο" και τα συναφή; Από απόψεις αυτού του είδους πήξαμε.

Όταν λέω suck it up προσπαθήστε να δείτε πίσω από το suck it up και όχι ότι ντε και καλά είμαι φασίστας και θέλω να το βουλώσετε. Ούτε fanboy βασικά γιατί και κάτι τέτοιο ειπώθηκε παραπάνω.
Ο δίσκος είναι έξω, οι μετάλλικα έχουν άλλη μια πατάτα στο ενεργητικό τους σε ένα ντελίριο δημιουργικότητας που το πιο πρωτότυπο που κατάφερε ο Lars ήταν να μην έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ενδιαφέρον beat (μα πως το κάνει αυτό; :P)
Και βέβαια suck it up, και να σας πω και γιατί; Μην το αγοράσεις. Απλά. freemind, αν το "suck it up" δε λειτουργούσε, η μουσική βιομηχανία δε θα υπήρχε. Όλα τα ρουφάμε, θέλουμε δε θέλουμε. Το 'βγαλαν, είναι στα δισκάδικα, στα itunes, στα κινητά μας και τα συναφή. Και μια μπάντα του οικονομικού επιπέδου των μετάλλικα (είναι πολλά τα λεφτά Λάρη...) δεν έχει και ανάγκη από τα δικά μας χρήματα.

Καλώς ή κακώς στα live τους θα παίζουν τα κλασικά, '81-'91 όπως κάνουν χρόνια τώρα και όχι τη λουλού. Στην τελική μην πας στο Live. Αλλά δεν. Το καταπίνεις και λες θα πάω να δω μετάλλικα έστω και τώρα.
Έτσι τους δίνεις τον αέρα να τα κάνουν όλα σκατούλες.

Ίσως δεν γίνομαι κατανοητός γιατί είμαι άνθρωπος που πιστεύει ότι αν ήμασταν σε μια παρέα τώρα και κάποιος ανέφερε το LULU θα τον κοιτούσαμε απλά και δε θα λέγαμε τίποτα. Το βλέμμα αρκεί.
Μέχρι τη στιγμή που κάποιος θα αναλάμβανε με επιχειρήματα να μιλήσει για το δίσκο. Να κουτσομπολεύω τους μετάλλικα μου φαίνεται οικτρό. Καλύτερα να μείνω έγκυος από 3D τσόντα.

rodort1 ήσουν ευπρεπέστατος, κανένα πρόβλημα. Εγώ συγγνώμη αν σε πρόσβαλα. Άλλο εννοούσα και κλασικά άλλο καταλάβαμε.


Και κάτι τελευταίο: Επειδή γράφω κριτικές και είχα την τύχη να δημοσιεύσω μερικές, ξέρω πάρα πολύ καλά τι θα πει κριτική και τι όχι. Οπότε ας το αφήσουμε εδώ freemind.

@ Υ.Γ.1: Γάμησε τα. Θυμάμαι όταν πρωτοάκουσα το One και διάβασα στίχους δάκρυσα. Όταν έβγαλα το πρώτο σόλο του fade to black ένιωσα ένας μικρός θεούλης ;D Και όταν κατάφερα να παίξω και να τραγουδήσω (ταυτόχρονα ως rhythm guitarist) Sad but True και Nothing Else Matters.... ευτυχία. Αλλά διαφωνώ με το περί αντίκτυπου που έγραψες. Πλεόν δεν ξέρω ποιος τους παίρνει στα σοβαρά.
 
@Υ.Γ.2: Δεν πρόκειται να επηρρεάσει μια κουβεντούλα μας τα ιερά σόλο! Δεν είμαι αρχ**ι :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #74 στις: 25/10/11, 15:48 »
καταλαβαίνω τι εννοεί ο Υπνοβάτης και όντως....μίλησε με "σκληρή" γλώσσα αλλά ας δούμε πίσω απ'αυτή....


επίσης καταλαβαίνω πόσο μπορεί να "εκφράζει" ή να "ξεχαρμανιάζει" κάποιον το να γράψει: " ουφ, πάλι μια μαλ***α βγάλανε" ή "πω πω...θα βάλω τα μυαλά μου στο μπλέντερ"..
(αν έχω ερμηνεύσει σωστά το νόημά των ποστ του θα πω πως:)
και φυσικά δεν ήθελε να απαγορέψει το να γράφουμε τέτοια σχόλια...
απλά όπως κι εγώ, έχει κουραστεί να διαβάζει τέτοια ανούσια σχόλια για το φόρουμ και τους άλλους αναγνώστες (χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλω rodort1) και θα άξιζε περισσότερο αν υπήρχαν πιο ουσιαστικά ποστ με πιο εμπεριστατωμένες απόψεις επί του εκάστοτε θέματος....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 07:42
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 00:07
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 12:15
από groovymood
4 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 21:28
από metalmike
0 Απαντήσεις
2013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 12:51
από FABRICAUDIO
9 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 19:58
από Eagle Of Kamelot
13 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 19:48
από dimitriendri
2 Απαντήσεις
4058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 14:38
από Kosthrash
28 Απαντήσεις
10080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
5 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/10, 19:21
από gers