Αποστολέας Θέμα: Αγορά stratocaster  (Αναγνώστηκε 11854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Αγορά stratocaster
« στις: 21/10/18, 17:44 »
Ψάχνω για ηλεκτρική κιθάρα, έχω καταλήξει σε fender stratocaster...
Η διαφορά στην τιμή ανάλογα με τη χώρα κατασκευής Μεξικό με USA είναι σχεδόν τα διπλάσια λεφτά... Μεξικό ξεκινάνε από 550 ευρώ και USA ξεκινάνε από 930 ευρώ... Σαφέστατα καμία σχέση σαν όργανο το ένα με το άλλο, ούτε σαν ήχος, ούτε σαν ποιότητα κατασκευής... Αλλά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Μεξικανα, σαν αντοχή στο χρόνο αν έχει προβλήματα;;; Γιατί σαν ήχος έτσι κι αλλιώς δεν φτάνει την αμερικάνα... Μιλάμε πάντα ότι την προστατεύεις μες τη θήκη της μέσα στο σπίτι σου κανονικά... Δεν λέμε να την πετάξεις στην αποθήκη χωρίς θήκη... Γιατί όταν κάποιος διαθέσει πάνω απο 500 ευρώ για ένα όργανο πιστεύω ότι έχει την απαίτηση τουλάχιστο το όργανο του να του κρατήσει για μια ζωή... Απο κει και πέρα αργότερα που μπορεί να θέλω να διαθέσω κι αλλά χρήματα μπορώ να αναβαθμίσω τον ήχο της με άλλους μαγνήτες. Ακόμη κι αν αργότερα έχω τη δυνατότητα να πάρω ενα καλύτερο όργανο δεν θα ήθελα να την πουλήσω ή να μου βγει άχρηστη... Ο.Κ. ξέρω ότι παίζουν κι άλλες διάφορες στη γέφυρα, στο τρεμολο κτλ ακόμη και τα ξύλα μπορεί να επηρεάζουν τον ήχο... Απλά αυτά προς το παρών τα παραβλέπω λόγο οικονομικής δυσχέρειας, αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι μην πετάξω τόσα χρήματα και σε μερικά χρόνια θα είναι για πέταμα...


Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 21/10/18, 17:45 »
Ψάχνω για ηλεκτρική κιθάρα, έχω καταλήξει σε fender stratocaster...
Η διαφορά στην τιμή ανάλογα με τη χώρα κατασκευής Μεξικό με USA είναι σχεδόν τα διπλάσια λεφτά... Μεξικό ξεκινάνε από 550 ευρώ και USA ξεκινάνε από 930 ευρώ... Σαφέστατα καμία σχέση σαν όργανο το ένα με το άλλο, ούτε σαν ήχος, ούτε σαν ποιότητα κατασκευής... Αλλά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Μεξικανα, σαν αντοχή στο χρόνο αν έχει προβλήματα;;; Γιατί σαν ήχος έτσι κι αλλιώς δεν φτάνει την αμερικάνα... Μιλάμε πάντα ότι την προστατεύεις μες τη θήκη της μέσα στο σπίτι σου κανονικά... Δεν λέμε να την πετάξεις στην αποθήκη χωρίς θήκη... Γιατί όταν κάποιος διαθέσει πάνω απο 500 ευρώ για ένα όργανο πιστεύω ότι έχει την απαίτηση τουλάχιστο το όργανο του να του κρατήσει για μια ζωή... Απο κει και πέρα αργότερα που μπορεί να θέλω να διαθέσω κι αλλά χρήματα μπορώ να αναβαθμίσω τον ήχο της με άλλους μαγνήτες. Ακόμη κι αν αργότερα έχω τη δυνατότητα να πάρω ενα καλύτερο όργανο δεν θα ήθελα να την πουλήσω ή να μου βγει άχρηστη... Ο.Κ. ξέρω ότι παίζουν κι άλλες διάφορες στη γέφυρα, στο τρεμολο κτλ ακόμη και τα ξύλα μπορεί να επηρεάζουν τον ήχο... Απλά αυτά προς το παρών τα παραβλέπω λόγο οικονομικής δυσχέρειας, αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι μην πετάξω τόσα χρήματα και σε μερικά χρόνια θα είναι για πέταμα...


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 21/10/18, 18:27 »
Ψάχνω για ηλεκτρική κιθάρα, έχω καταλήξει σε fender stratocaster...
Η διαφορά στην τιμή ανάλογα με τη χώρα κατασκευής Μεξικό με USA είναι σχεδόν τα διπλάσια λεφτά... Μεξικό ξεκινάνε από 550 ευρώ και USA ξεκινάνε από 930 ευρώ... Σαφέστατα καμία σχέση σαν όργανο το ένα με το άλλο, ούτε σαν ήχος, ούτε σαν ποιότητα κατασκευής... Αλλά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Μεξικανα, σαν αντοχή στο χρόνο αν έχει προβλήματα;;; Γιατί σαν ήχος έτσι κι αλλιώς δεν φτάνει την αμερικάνα... Μιλάμε πάντα ότι την προστατεύεις μες τη θήκη της μέσα στο σπίτι σου κανονικά... Δεν λέμε να την πετάξεις στην αποθήκη χωρίς θήκη... Γιατί όταν κάποιος διαθέσει πάνω απο 500 ευρώ για ένα όργανο πιστεύω ότι έχει την απαίτηση τουλάχιστο το όργανο του να του κρατήσει για μια ζωή... Απο κει και πέρα αργότερα που μπορεί να θέλω να διαθέσω κι αλλά χρήματα μπορώ να αναβαθμίσω τον ήχο της με άλλους μαγνήτες. Ακόμη κι αν αργότερα έχω τη δυνατότητα να πάρω ενα καλύτερο όργανο δεν θα ήθελα να την πουλήσω ή να μου βγει άχρηστη... Ο.Κ. ξέρω ότι παίζουν κι άλλες διάφορες στη γέφυρα, στο τρεμολο κτλ ακόμη και τα ξύλα μπορεί να επηρεάζουν τον ήχο... Απλά αυτά προς το παρών τα παραβλέπω λόγο οικονομικής δυσχέρειας, αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι μην πετάξω τόσα χρήματα και σε μερικά χρόνια θα είναι για πέταμα...

1ον αυτό που λές "Σαφέστατα καμία σχέση σαν όργανο το ένα με το άλλο, ούτε σαν ήχος, ούτε σαν ποιότητα κατασκευής", είναι πολύ τραβηγμένο
2ον αν αύριο έπαιρνα fender θα έπαιρνα με κλειστά μάτια αυτην :
https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 21/10/18, 18:55 »
Ψάχνω για ηλεκτρική κιθάρα, έχω καταλήξει σε fender stratocaster...
Η διαφορά στην τιμή ανάλογα με τη χώρα κατασκευής Μεξικό με USA είναι σχεδόν τα διπλάσια λεφτά... Μεξικό ξεκινάνε από 550 ευρώ και USA ξεκινάνε από 930 ευρώ... Σαφέστατα καμία σχέση σαν όργανο το ένα με το άλλο, ούτε σαν ήχος, ούτε σαν ποιότητα κατασκευής...

καταρχήν καλως ήρθες μιας και βλέπω ότι είσαι καινούριο μέλος.
έχεις δοκιμάσει διάφορες μεξικάνικες και αμερικάνικες και σου φάνηκαν τόσο μακρυά σε ποιότητα και ήχο οι μεν από τις δε ;


Αλλά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Μεξικανα, σαν αντοχή στο χρόνο αν έχει προβλήματα;;; Γιατί σαν ήχος έτσι κι αλλιώς δεν φτάνει την αμερικάνα... Μιλάμε πάντα ότι την προστατεύεις μες τη θήκη της μέσα στο σπίτι σου κανονικά... Δεν λέμε να την πετάξεις στην αποθήκη χωρίς θήκη... Γιατί όταν κάποιος διαθέσει πάνω απο 500 ευρώ για ένα όργανο πιστεύω ότι έχει την απαίτηση τουλάχιστο το όργανο του να του κρατήσει για μια ζωή...

και τη φθηνότερη squier να πάρεις , αν της συμπεριφέρεσαι με σεβασμό , θα σου κρατήσει παραπάνω απο μια ζωές ;) τα μόνα που μπορεί να χαλάσουν από νορμάλ χρήση είναι τα ποτενσιόμετρα , ο 5θέσιος  και το βύσμα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 21/10/18, 19:06 »
Ήμουν στο ίδιο δίλημμα πριν κανέναν χρόνο. Αυτό που λες ισχύει για τις φθηνότερες μεξικάνες. Οι ακριβότερες μεξικάνικες είναι αντάξιες, αν όχι καλύτερες, από τις φθηνότερες αμερικάνικες, την American Special. Ειλικρινά μετάνιωσα που δεν πήρα μια μεξικάνα, η οποία και στο χέρι μού καθόταν καλύτερα (σχήμα μανικιού και vintage τάστα) και άψογα σεταρισμένη ήταν. Επίσης έπαιζε στα ίδια χρήματα και μια αξιοπρεπέστατη γιαπωνέζικη. Τελικά στράβωσα τελευταία στιγμή και πήρα την αμερικάνα, έτσι για το μ@μώτο... Το γράφει μεν στην ούγια το Made in USA ;D (αξία μεταπώλησης π.χ.) αλλά η βέλτιστη επιλογή δεν ήταν.

Αν το budget σου φτάνει για φθηνή μεξικάνα πάντως, θα άξιζε να δοκιμάσεις και την Classic Vibe της Squire. Υπόψη ότι ο Νάκας στη λεγόμενη Black Friday, που πλησιάζει, κάνει καλές προσφορές. Εκεί χτύπησα τη δική μου...

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 22/10/18, 02:37 »
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια... Έτσι κι αλλιώς λόγο baget μάλλον σε Μεξικανα θα καταλήξω...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #6 στις: 22/10/18, 10:28 »
Καλωσήρθες και απο μένα. Οι αμερικάνες μπορεί να υπερτερούν σε εξαρτήματα όπως γέφυρα, κλειδιά ίσως και στα ηλεκτρικά. Μία καλοσεταρισμένη squier θα σου δώσει καλύτερη αίσθηση από μία ασετάριστη αμερικάνα αν και παίζει ρόλο
Και η όλη κατασκευή.
Πρόσφατη αγορά μεξικάνας jazzmaster μου άφησε άριστες εντυπώσεις μετά το σετάρισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/18, 10:33 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά stratocaster
« Απάντηση #7 στις: 29/10/18, 19:33 »
Γνώμη μου είναι: πας , δοκιμάζεις όσες είναι στα χρήματα που μπορείς και όποια σου κάνει το κλικ την παίρνεις ... ασχέτως ονόματος στο headstock και προέλευσης
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 21:11
από sakistoll
28 Απαντήσεις
17065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 21:25
από MechMech
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
22 Απαντήσεις
7534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 00:58
από NickP
17 Απαντήσεις
6635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
3 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:44
από mehiko
30 Απαντήσεις
7585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 17:46
από Γιωργάνας
6 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/10, 22:58
από Serviani
12 Απαντήσεις
6673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:05
από mouz
5 Απαντήσεις
4034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 09:33
από vagtanplan