Αποστολέας Θέμα: Linkin park ενα απο τα καλυτερα γκρουπ αυτη την στιγμη  (Αναγνώστηκε 15019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραιο και διαχρονικο (π.χ. smells like teen spirit)

Ωραιο και διαχρονικο???
Εσυ πιστευεις δηλαδη οτι αν δεν αυτοκτονουσε ο κομπειν και να γινει τοσος θορυβος γυρω απο το ονομα του θα ακουγοταν ακομα το κομματακι???
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος TomDelonge

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Forever And Ever Lets Make This Last Forever
    • Προφίλ
lipon paidia oi linkin park ta spane apla rularoun ti na leei.. oles oi live emfanisis apsoges to meteora apsogo to hybrid theory episis  apsogo sto reanimation mas ta xalaei ligo ala np :-)kai to qwerty apo to neo album ta spaei opios dn to akouse as to akousei

Linkin Park 4 LIFE
"If anyone ever tells you how to live your life,
or what to do with your life or,how to feel in your life
...FUCK THEM!"

AvK

  • Επισκέπτης
Ναι ρε, πλήρης απουσία ψόγων... ;D

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Υποθέτω πως ό,τι είχα να πώ τα είπαν για μένα μαζί ο schizm, ο Roufus και ο Kiratzoharris (η δεύτερη πρόταση  :P)....

Απλά να προσθέσω οτι αμφιβάλλω αρκετά πάνω στο πόσο καλός είναι έστω ένας απο αυτούς ως μουσικός... Εννοώντας όχι φυσικά οτι δεν έχουν μουσικές γνώσεις, αλλά δεν νομίζω οτι ακόμα και ένας τους έχει κάτι που να τον κάνει "απιστευτο μουσικό"... Τέλος, δεν νομίζω οτι είναι group διαχρονικό... Έχω την εντύπωση οτι η ίδια η φύση των κομματιών τους (πές εκτός απο 2-3, Crawling/In the End/Numb) δεν είναι τέτοια που να παραμείνει διαχρονική, άσε που με ξίνιζουν εντελώς ώς εμπορική κίνηση οι "bonus" κυκλοφορίες... Καλά λέει ο Κιράτζος...

Όσο για το "απλός" έχει διαφορά απο το "απλοϊκός"... Και αν θές σύγκριση -που μάλλον δεν γίνεται ούτως ή άλλως- οι Nirvana (που παρεπιπτόντως, την ίδια απορία έχω και εγώ περί θανάτου/υστεροφημίας κλπ) όταν έγραφαν το Nevermind, και το Smells Like Teen Spirit, δεν πιστεύω οτι είχαν την παραμικρή εμπορική σκοπιμότητα...

Υ.Γ.: "Stoner [ y=Aημ2π(t/T-x/λ) ] " φαίνεται λίγο η επιρροή της τρίτης λυκείου  ;D   Κουράγιο σε όλους σας guys....
Υ.Γ.2: Η κορυφαία απάντηση του post κατ' εμέ, αφού έχουν ακολουθήσει εκτενείς επιχειρηματολογήσεις απο schizm και λοιπούς...

linkin park sucks...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Οχι οτι θελω να γινω κακος ,αλλα θα γινω...Ποτε προλαβατε μερικοι να λατρεψετε ενα συγκροτημα που εχει τοσους λιγους δισκους?????????????Οχι μονο αυτο,αλλα εχει κανει και πολλα παραπατηματα.Υπαρχουν  καλλιτεχνες με 7 και 8 δισκους στο ενεργητικο τους και αρχιζουν τα ''ανορθοδοξα'' μετα τον 5,6 δισκο.Αυτοι δεν προλαβαν να βγαλουν τοτε τον 2 και να η συνεργασια με το ραπερα,VIP J-Ζ.Τωρα θα πεις ενας ραπερ ειναι.Ναι,ενας ραπερ που σε καθε κλιπ εχει 15 ''κοπελιες'' να κουνανε τα πισωμερη τους,αλλα κατα τα αλλα επιτελει κοινωνικο εργο.Που κολλαει η ''μανα'' του new metal(οπως υποστηριζουν πως ειναι οι ιδιοι ,γιατι αμφιβαλλω αν το πιστευει κανενας αλλος) με αυτα?Και ενταξει,μια συνεργασια ειναι δεν τους στιγματιζει θα πει καποιος...Ελα ομως που το numb ειναι ισως το γνωστοτερο σουξε τους και οι ιδιοι το χαρακτηριζουν σταθμο της καριερας τους...ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,εγω προτεινω λακωνικοτητα και οχι διθυραμβους και μεγαλιωδης τιτλους...Ειναι παρα πολυ νωρις... :-X
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Εγώ να κάνω μια ερώτηση. Πως είναι οι Linkin Park το καλύτερο συγκρότημα αυτή τη στιγμή? Ποια κομμάτια τους έχουν περάσει στην ιστορία ώστε να θεωρούνται διαχρονικά? Διαχρονικά νομίζω γίνονται τραγούδια μέσα σε εξαιρετικούς δίσκους. Ποιος ήταν εξαιρετικός? Μετά από 1 χρόνο χωρίς δισκογραφική δουλειά που ακούγονται οι Linkin Park?
Η τελευταία είναι η μία ερώτηση. ;D

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
To SPATH Δεν εχει σημασια και γω λατρευω καποια συγκροτηατα με ελαχιστους δισκους.Δεν εχει σημασια μονο η ποσοτητα αλλα και η ποιοτητα και αλλα πραγματα..Αλλα για τους παρκ δεν μετρανε αυτα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
To SPATH Δεν εχει σημασια και γω λατρευω καποια συγκροτηατα με ελαχιστους δισκους.Δεν εχει σημασια μονο η ποσοτητα αλλα και η ποιοτητα και αλλα πραγματα..Αλλα για τους παρκ δεν μετρανε αυτα :P
Ρε Kiratzo,στα λογια μου ερχεσαι... ::) 8)
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
οι linkin park συνδύασαν διαφορετικά είδη μουσικής και αυτό ήταν μαγκιά τους. Αλλά τώρα τελευταία έχουν ξεφύγει καθότι ο ήχος τους ακούγεται ακόμα πιο ηλεκτρονικός και οι συνεργασίες με γνωστούς rappers έχουν αρχίσει να πληθαίνουν! Πέρα από την πλάκα,αν πρέπει να αναφερθώ στη μουσική τους,εγώ ακούω πιασάρικες μελωδίες και βαριά κιθαριστικά riff-άκια από drop C. Oι πιασάρικες μελωδίες έχουν αρχίσει να λιγοστεύουν όμως και νομίζω πως είτε θα πατώσουν, είτε θα γίνουν 50 Cent.

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
oi Linkin park  ΔΕΝ ΤΑ ΣΠΑΝΕ....αν θεωρειται  σπασιμο και χωσιμο το up beat melodic pop core που παιζουν τοτε τι ν αποθνε κατι αλλοι ...
προσωπικα το μετεορα και το 1 τουσ μου αρεσαν αρκετα αλλα οχι κατι ιδιιατερο...τον χαρακτηρισμο ΅καλυτερο συγκροτημα΅δεν τον πολυκαταλαβαινω...υπαρχουν καλυτεροικαι χειροτεροι?????
το καθε συγκροτημα προσπαθει τουλαχιστον να εχει προσωπικο στυλ...αλλοι το καταφερνουν αλλοι γινονται τσιρκα...ισως το θεμα επρεπε να αλαξει σε¨" εμενα μου αρεσουν πιο πολυ στα αυτια μου"...εγω προσωπικα τουσ ακουσα λιγο το 2000-2001..πηρα και το μετεορο μετα..ξενερωσα με τις ποπ ιδεες..

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Σας παρακαλω βγαλτε αυτον τον τιτλο...Πληηηζζζζ..Και αφηστε μας κολημενους στους purple και οχι στην μπανταρα που τα τελευταια 10 χρονια εχει βγαλει 3 δισκους..και 3 αλλα που περιλαμβανουν Live "rares" και remixes:P..Καλη αναλογια δεν λεω.. 8)

I analogia dn paizei rolo. kai oi metallica einai sigrotima apo tis arxes tou ogdonta,kai exoun vgalei 8 diskous (an ekseresoume to garage inc). diladi sta 25 xronia 8 diskous. Oxi kai toso kali analogia ala dn paizei rolo. simasia exei i poiotita kai oxi i posotita,opws les kai sto epomeno post sou.

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
το θεμα ειναι τελειως ακυρο γιατι ακυροι ειναι και οι ιδιοι οι linkin park που εγιναν φιρμες και καλα...δεν μου λεει τιποτα εμενα αν ο αλλος βαραει δυνατα κιθαριστικα ριφακια αν απο πισω ακουγεται το ιδιο μπιτακι που ακους κ στoν γιαννη φλωρινιωτη κ που εχει αλλαξει (για να μην πω καταστρεψει..) την μουσικη...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Σας παρακαλω βγαλτε αυτον τον τιτλο...Πληηηζζζζ..Και αφηστε μας κολημενους στους purple και οχι στην μπανταρα που τα τελευταια 10 χρονια εχει βγαλει 3 δισκους..και 3 αλλα που περιλαμβανουν Live "rares" και remixes:P..Καλη αναλογια δεν λεω.. 8)

I analogia dn paizei rolo. kai oi metallica einai sigrotima apo tis arxes tou ogdonta,kai exoun vgalei 8 diskous (an ekseresoume to garage inc). diladi sta 25 xronia 8 diskous. Oxi kai toso kali analogia ala dn paizei rolo. simasia exei i poiotita kai oxi i posotita,opws les kai sto epomeno post sou.
Ξεχνας κατι ομως.Η μεταλικα στη χρυση τους εποχη 80-90 βγαζαν δισκο καθε 2 χρονια..Και οχι δισκο απλα δισκαρα.Μετα σουρωσαν λογικο ειναι.Οι Λινκιν παρκ υποκινουμενοι βεβαια απο την αρχη καναν τσιγκουνιες...

Το αλλο το καλο το ξερετε?Oi bullet for my valentine(συγκροτηματαρα το μελλον του βρετανικου ηχου :P :P) βγαλαν ενα αλμπουμ και τωρα ξερετε τι θα κανουν?ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ DVD....xaxaxaxa..Ε ρε 80s που μας χρειαζονται..τοτε ακομα και οι καραεμπορικοι κοιταζαν να βγαζουν μουσικη τουλαχιστον και οχι να καοροιδευουν..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
λοιποοοοον .... εχω καιρο να ποσταρω σε μουσική συζήτηση στο φόρουμ, και οι λόγοι φαίνονται οοοοολοι πιο πάνω!  >:(

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατα γίνεται εδωμέσα και η συζήτηση δε μπορεί να γίνει με τον εξής τρόπο:
εμενα οι ταδε μου αρέσουν, παρα πολύ και είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, εσας?
εμενα ναι, αλλα δεν τρελαινομαι
καλα εγώ δεν τους αντέχω, δεν γουστάρω ρε παιδι μου...

Τοσο δύσκολο είναι????????

Συνέλθετε ρε! Αν είναι δυνατό σε μουσικό φόρουμ, να ακούς σχόλια για το hip hop ασπούμε, σαν να είναι το πιο ηλίθιο πράγμα στον κόσμο. οκ, ΑΚΟΥΣΤΕ ROOTS, και παρτε τα λόγια σας πίσω. Το ίδιο και για το nu-metal. Ενα είδος μουσικής που γεννήθηκε και πέρασε μεγάλη άνθηση, γιατί ο κοσμος ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΕ, δεν χωράει σε ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ υποτιμητικό σχόλιο. Δεν σας αρεσει? ΠΕΙΤΕ ΤΟ απλα και καθαρα. "δεν μου αρεσει γιατι 1,2,3." Τι σας νοιάζει ρε, και προσπαθείτε να μειώσετε ο ένας τον άλλο σαν να πλακώνεστε στην αυλή του δημοτικού? Εγώ το δηλώνω και προκαλώ οποιοδήποτε να με βρίσει, μου αρέσουν οι Backstreet Boys, οι Maroon5, η Christina Aguilera, ο Kayne West, o Eminem, oi Bullet For My Valentine, oi Avenged Sevenfold, oi Inflames, και η Πεγκυ Ζήνα. Ποιος είναι ο πρώτος που θα προλάβει να με πει γκέι?  ::)

Αν δεν έχετε πραγματικά επιχειρήματα για να στηρίξετε τα λόγια σας, μην κανετε τον κόπο να γραφετε καν. Και όχι, το οτι έχουν βγάλει μόνο 3 δίσκους δεν είναι επιχείρημα. Αμα ήταν, τότε οι Led Zeppelin δεν θα δεωρούνταν θεοι από το ΙΙ, όταν σαν μπάντα ήταν 23 χροόνια μαζί μονο. (οχι δεν τους συγκρίνω με τους Linkin Park, απλά σχολιάζω ένα επιχείρημα).

Δεν συμφωνώ ούτε με τη στάση "ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ", αμα δεν μιλάει σε πρώτο ενικό πρόσωπο. "ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΜΟΥ" και δικαίωμά σου φίλε μου. και γω πιστεύω στην ανώτατη δύναμη του σύμπαντος που ονομάζεται Monty Pythons.  8)

Σας παρακαλώ πολύ, μην κρίνετε τα συγκροτήματα από την εμπορικότητα, την διαφήμηση και το Image, γιατι απλα, αν κάνετε μια αναδρομή στο παρελθόν, θα δείτε ΟΛΑ σας τα είδωλα, από τους Beattles, μεχρι και τους Metallica, Slayer, και βάλε, και θα καταλάβετε ότι όλα είναι μέρος του παιχνιδιού. ΟΛΑ. Και αν οι Black Sabbath, δεν αποφάσιζαν να τραγουδούν για τέρατα και εφιάλτες επειδή ΠΟΥΛΑΝΕ, δεν θα είχατε καν λόγο να πλακώνεστε τωρα  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
ΟΙ LINKIN PARK ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(RAP,HIP,HOP,RNB,NU METAL,RAP METAL KΛΠ)ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΑΙΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ SAMPLER,ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΡΟΚΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΚ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ερμ γκουχ γκουχ νταξει μην τα παραλεμε ετσι? Ακου λιγο ratm korn deftones κτλ να δεις αν ειναι μουσικη η οχι ::) >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
λοιποοοοον .... εχω καιρο να ποσταρω σε μουσική συζήτηση στο φόρουμ, και οι λόγοι φαίνονται οοοοολοι πιο πάνω!  >:(

 Ποιος είναι ο πρώτος που θα προλάβει να με πει γκέι?  ::)
Εγω? ;D Πλακα κανω αλλα..

Παράθεση
Αν δεν έχετε πραγματικά επιχειρήματα για να στηρίξετε τα λόγια σας, μην κανετε τον κόπο να γραφετε καν. Και όχι, το οτι έχουν βγάλει μόνο 3 δίσκους δεν είναι επιχείρημα. Αμα ήταν, τότε οι Led Zeppelin δεν θα δεωρούνταν θεοι από το ΙΙ, όταν σαν μπάντα ήταν 23 χροόνια μαζί μονο. (οχι δεν τους συγκρίνω με τους Linkin Park, απλά σχολιάζω ένα επιχείρημα).
Δεν νομιζω να ειπε κανεις αυτο το πραγμα.Αλλα οπως και να το κανουμε ανα ειχαν βγαλει μια τοσο μεγαλη δισκαρα οπως το ΙΙ η το ΙΙΙ των ζεπελιν δεν θα μιλαγε κανεις.Εδω μιλαμε για ενα συγκροτημα που βγαζει δισκο οποτε το θυμηθει για να προλαβει τα deadlines της εταιριας(δικια μου εκτιμιση-βρισε με) και θα μιλησουμε για φαινομενο..


Παράθεση
Δεν συμφωνώ ούτε με τη στάση "ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ", αμα δεν μιλάει σε πρώτο ενικό πρόσωπο. "ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΜΟΥ" και δικαίωμά σου φίλε μου. και γω πιστεύω στην ανώτατη δύναμη του σύμπαντος που ονομάζεται Monty Pythons.  8)
Eδω συμφωνουμε επιτελους!Και μενα ειναι οι θεοι μου!


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Θεος ειμαι εγω ρε!!!!!Αντε γιατι παραεγινε το κακο με τιην θεικη συζιτηση εδω μεσα ;D ;D ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Costantine

  • Επισκέπτης
Εμένα πάντως οι Linking Park (και πολλοί άλλοι του "είδους" τους) δε μου μοάζουν καθόλου να ανήκουν σε αυτό που έχω μάθει εγώ ως rock :-\

Υ.Γ.Τώρα βέβαια,η αξία τους είναι υποκειμενική για τον καθένα, εννοείται αυτό. Και αν κάποιος τους γουστάρει, πολύ  που χέστηκε αμα εγώ δεν τους θεωρώ καν rock..  :D

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Φιλε kiratzoharris, εννοείται οτι δεν τίθεται καν θέμε για το αν επιλέγουν συγκεκριμένα και με στρατηγικότατο τρόπο πότε θα βγάλουν και τι θα βγάλουν.
Εμένα η διαφωνία μου έγκειται στο ότι ανέκαθεν, οι μεγάλες, είτε το θες "ποιοτικές" είτε "εμπορικές" μπάντες, αυτό κάνουν. Για παράδειγμα, μια και βάλαμε στη συζήτηση τους Ζεππελιν, μετά τις πρώτες τους εμφανίσεις, και αφού παρατήρησε ο (Grant τον λεγανε αν δεν κανω λάθος) ο μανατζερ τους τελοσπαντον, οτι έχουνε φόντα να κάνουνε το απίστευτο μπαμ, αποφασισε το εξης: Οι Led Zeppelin, δεν θα βγαλουν ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σίνγκλ, γιατί έτσι ο κόσμος θα αγοράζει τους κανονικούς δισκους, που έχουν και περισότερη ουσία, φέρνουν όμως και μεγαλύτερα έσοδα  ;) . Μοναδική εξαίρεση, νομίζω, ένα δισκάκι με το whole lotta love που έπεσε σαν δόλωμα στην Αμερική, και όταν τσίμπισαν οι Γιάνκηδες, κατεβηκαν οι Ζέππελιν για συναυλίες και έγινε της καραποπάρας! ;D

Εν πάσει περιπτώσει, για να μη νομίζετε οτι βρίζω και εξαγριώνομαι άδικα, δεστε το ποστ κατω από το προηγούμενο μου.

ΟΙ LINKIN PARK ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(RAP,HIP,HOP,RNB,NU METAL,RAP METAL KΛΠ)ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΑΙΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ SAMPLER,ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΡΟΚΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΚ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Ρε φερτη, όταν ξεπεράσεις το σύνδρομο μεγαλείου, επειδή ανακάλυψες τους "μεγάλους κλασσικούς" και έγινες γνώστης, παρε παιδί μου να ακούσεις με την εξής σειρα:
metallica->pantera->anthrax->sepultura->korn->LimpBizkit->Linkin Park->the Roots-> N.E.R.D.->Eminem.

Μα, για μισο λεπτο, τι γίνεται εδω? Ναι αγόρι μου, μεταλ μπήκες, ραπ βγήκες. αντε τωρα σπιτάκι σου!  8)  8)  8)

Και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αυτό, τοτε: RAGE AGAINST THE MACHINE, SEPULTURA, KORN, και όταν δεν μπορείς να συγκρατήσεις το κεφάλι σου, (νατο νατο κουνιέται μονο του... KILLING IN THE NAME OF!!!!!!!!!!!) και καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε, σβήσε το Caps Lock απ το πληκτρολογιο και έλα να μιλήσουμε.  ;)
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΘΕΙΚΗ εξέλιξη του topic, νέες περσόνες στο forum, οι Manowar έμαθαν Ελληνικά και οι προφέσορες γράφουν 300 λέξεις χωρίς τελεία.

Όσο για το θέμα μας, οι Linkin Park μου αρέσουν αρκετά από όσα έχω ακούσει. Είναι μπάντα που θα αφήσει το στίγμα της σε όσους θα ακούν (αν θα υπάρχουν) Nu ή new metal μετά από πολλά χρόνια. Παρόλα αυτά ούτε θεοί είναι ούτε απίστευτοι μουσικοί ούτε οι νέοι Maiden. Είναι μια καλή μπάντα, με αρκετές επιτυχίες και προβολή που κάνει ομολογουμένως φοβερά live και απολαμβάνει τα τελευταία χρόνια airplay και μεγάλη δημοσιότητα. Μακάρι να εξελιχθεί κι άλλο και να γράψει ιστορία αλλά για την ώρα δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Παιδες απολογούμαι γιατι κυρίως εγώ προκάλεσα αυτό τον χαβαλέ στη συζήτηση. Απλα σας εκλιπαρω να μην δίνετε καν σημασία σε βρισίδια και χαρακτηρισμούς, γιατι υποβαθμίζουν τη συζήτηση. Απολογούμαι που πιο πριν το εκανα και εγω αυτο.

Επιστρέφω στο αρχικό θέμα λοιπον. Η γνώμη μοθ για τους Linkin Park, είναι ότι αν αφαιρέσει κανείς από την εικόνα που τους έχει ντύσει, την (καταπληκτική ομολογουμένως) στρατηγικη σε ότι αφορά το μάρκετιγκ, τη δυσφήμηση από τους hardcore οπαδούς, της μέταλ αλλα και του ραπ και του χιπχοπ, αυτό που μένει, προσωπικά μου φαίνεται αρκετα καλο.

Ας μην ξεχναμε ότι οι ίδιοι, αν και καταδέχονται τον όρο που τους έχουν αποδώσει τα media, nu-metal, ο οποίος δημιουργήθηκε για αυτούς και άλλους όπως οι Korn και οι LimpBizkit, δεν τον χρησιμοποιούν ως σημεό αναφοράς για τη δουλειά τους.

Είναι πρωτότυποι, έχουν φρέσκο ήχο, έχουν πάθος, έχουν ταλέντο. Μιλώντας για παραδειγμα απλά και μόνο για τους δυο βοκαλίστες και τον ντράμερ, τα παιδια απλά έχουν και την τεχνική και το ταλέντο αλλα και την εικόνα για να το υποστηρίξουν. Και είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, η αλήθεια είναι ότι, ναι, η παραγωγή και οι μάνατζερ, μπορούν να κάνουν ένα κακό δίσκο να φανεί στο κοινό μέτριος, ή μια μπάντα μέτρια να φανεί αρκετά καλη. Αυτό που δεν γίνεται όμως ποτέ, και το εννοώ όμως, ΠΟΤΕ!, είναι να κάνουν μια κακή μπάντα να χτυπησει κορυφή. Γιατι για να πάει μια μπάντα στο νουμερο1, και να γεμίζει απανωτα στάδια, σημαίνει οτι αυτό που "βγαλανε" στο cdακι, το υποστηρίζουν και ζωντανα

και ειδικά σε είδη μουσικής όπως το ευρύτερο φάσμα της ρόκ, όπου δεν μπορεί να κρυφτεί κανείς άμα είναι ατάλαντος, αυτό δεν δίνεται. Οι σούπερσταρ, είναι αναγκασμένοι για να διατηρήσουν την εικόνα τους, να δινουν συνεντεύξεις σε μουσικά περιοδικά, να εξηγούν τα παντα, απο τον εξοπλισμό μέχρι τον τρόπο που γράφουν τα τραγούδια τους.

Οι Linkin Park ΔΕΝ ειναι μια ψεύτικη μπάντα που δημιούργησαν τα media. Αν και δεν τους λατρεύω, ομολογουμενως έχουν γράψει πολύ ωραία κοματακια, με καλό beat, με καλά riffs,  και με γαματα φωνητικά. Κομάτια όπως το faint και το papercut, για μένα είναι εξαιρετικα.

Τέλος, σημειώνω ένα μεγάλο ατού που έχουν τα εμπορικά συγκροτήματα, και που στην περίπτωση των Linkin Park, είναι παρα πολύ βασικό. Η ποιότητα της παραγωγής, και οι ενορχηστρώσεις, από τα samples μεχρι και τον ήχο του snare είναι τοσο καλα δουλεμένα που στο τέλος το αποτέλεσμα είναι κρυστάλλινο. Δεν μου αρέσει πάντα αυτο, ειδικά στη ροκ, αλλα σε μια μπάντα που μιξάρει beats ραπαρίσματα, scratching και βαριά riffs, είναι ζωτικής σημασίας!!!!
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
20250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/06, 03:19
από g@rvin
43 Απαντήσεις
16644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:49
από HeavyHead
7 Απαντήσεις
3795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 17:52
από drosatos
25 Απαντήσεις
8211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 21:18
από Guitarholic_punk
1 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind
0 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/17, 16:19
από panixgr
0 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/18, 17:39
από panixgr
1 Απαντήσεις
2721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/18, 16:27
από saved
2 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/18, 23:02
από nik1982
5 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982