Αποστολέας Θέμα: Aισθητικη της κιθαρας κ διακοσμηση. Να που η ζωγραφικη συναντα την μουσικη!  (Αναγνώστηκε 7312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Ποιοσ ειπε οτι δεν μπορω να διακοσμισω την κιθαρα μου (η οποιοδηποτε αλλο μουσικο οργανο) η να την διακοσμισω με διαφορα misc; υπαρχουν ακομα και διαγωνισμοι στους οποιους γινονται display με κιθαρες που εχουν κανονικα γραφικα απο artists οπως το little kids rock: http://www.liveauctioneers.com/catalog/22744  Επισης υ παρχει και σελιδα με προτασεις για decor: http://www.designflavr.com/resources/Gorgeous-Guitar-Art-and-Decoration-i111/ Αν θελετε να πειτε κατι, να προσθεσετε κλπ, αρκει να συμμετασχετε στο thread!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Πάντα ήθελα να βάψω την stratocaster ένα pattern burberry's...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
 :o Εχεις γουστο αδερφε!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καλή φάση, αλλά ακριβή... Εκτός αν έχεις το μεράκι να την κάνεις μόνος σου...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Καλή φάση, αλλά ακριβή... Εκτός αν έχεις το μεράκι να την κάνεις μόνος σου...
Mα αυτο ειναι το θεμα... να εχεις το μερακι να το κανεις μονος σου!!! Μπορεις να βαλεις κ αυτοκολλητα πχ εγω εχω μια μπλε ακουστικη στν οποια 8α πηγαινε να τν γεμισω με ασπρα αυτο κολλητα π γραφουν διαφορα quotes!!! :)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Να ζωγραφίσεις μια κιθάρα, δεν είναι απαραίτητα δύσκολο. Ακόμη και με ξεπατικωσούρα από κάποια εκτυπωμένη εικόνα που θα βρεις στο διαδίκτυο γίνεται. Μάλιστα κυκλοφορούνε τόσες εικόνες που ίσως και να χαθεί κάποιος στο τι θα πρωτοζωγραφίσει. Το θέμα είναι όπως λέει ο Βραζίλης είναι κάτι ακριβό, αν δεν το κάνεις μόνος σου. Γιατί το όλο χρήμα, είναι κυριώς στο να επαναφέρεις το χρώμα και το βερνίκι της κιθάρας, στην αρχική του κατάσταση. Πριν λοιπόν καταστρέψεις μια καλή κιθάρα καλό είναι να ξεκινήσεις από μία φθηνή, ή έστω από ένα σκέτο σώμα ήδη βαμμένο ή όχι. Είναι βέβαια γνωστό ότι ο καλύτερος τρόπος για τέτοιες ιστορίες είναι ο αερογράφος! με τη μόνη διαφορά ότι δεν μπορεί να ασχοληθείς ξαφνικά με τον αερογράφο και να κάνεις δουλειά, είναι από μόνος του ολόκληρη επιστήμη. Δεν είναι αναγκαίος βέβαια, υπάρχουν και άλλοι τρόποι, ιδιαίτερα για αρχάριους, σε ότι αφορά την ζωγραφική. Μετά την ζωγραφική όμως..χρειάζεται μαστοριά και υπομονή...αλλιώς το κάνεις διακοσμητικό τοίχου, που θα είναι εξίσου ωραίο αλλά δεν θα παίζει μουσική!εκτός και αν του προσθέσεις επάνω κάποιον μηχανισμό όπως έχουν τα μουσικά κουτιά. Κάτι τέτοιο μπορεί να πωληθεί κιόλας, για να ξεκινήσει το επόμενο Project.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πραγματικά, πιστεύω πως μια Explorer θα ήταν ιδανικός καμβάς, δεδομένου του σχήματος και του εμβαδού. Αν είχα μία στην κατοχή μου και δεν με ένοιαζε το κόστος, θα μου άρεσε πάρα πολύ μια αερογραφία σε ύφος Frank Miller, ειδικά στο άσπρο-μαύρο-κόκκινο του Sin City.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Έλα mits@ko, να κάτι σε μαυρο κόκκκινο! 1 λεπτό υπόθεση!

 
Για στείλε κάποια εικόνα από αυτό που θες!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σκέψου κάτι σαν κι αυτό:


http://fc09.deviantart.net/fs26/f/2008/152/e/9/Nancy_Sin_City_Jessica_Alba_by_6nailbomb9.jpg


ή αυτό:


http://www.movieposterdb.com/posters/06_01/2005/0401792/l_79792_0401792_bbc58c1e.jpg


Όπως βλέπεις, είναι ζόρικα. Άμα μπορούσα να τα σχεδιάσω με μολύβι, θα το έκανα μόνος μου γιατί πιάνει το χέρι μου, αλλά η αερογραφία είναι τελείως αλλού.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Για πες μου στο δεύτερο, τον αύξοντα αριθμό ή την ονομασία που έχει στην κανονική του σελίδα, γιατί δεν επιτρέπεται να δω την εικόνα από το Λινκ που δίνεις.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Cesar_cy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να ζωγραφίσεις μια κιθάρα θες συγκεκριμένο είδος μπογίας ή όλες κάνουνε την ίδια δουλειά ; ???

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Cesar_cy, αυτό που ρωτάς, έχει να κάνει με το αν θα πιάνουνε στο ξύλο επάνω οι μπογιές που θα χρησιμοποιήσεις και τι αποτέλεσμα θες να έχει. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες μπογιές οι οποίες κάθονται εύκολα πάνω στο ξύλο και παραμένει ο χρωματισμός τους έντονος. Αλλά ακόμη και με μολύβι, με μελάνι, με μαρκαδόρο-άκι κτλπ μπορείς να κάνεις δουλειά. Άλλωστε μετά από πάνω θα περαστεί λούστρο, οπότε δεν θα φοβάσαι μη τυχόν αλλοιωθούνε. Το θέμα είναι πριν κάνεις κάτι στην κιθάρα σου, να πάρεις ένα φύλλο ξύλινο και να πειραματιστείς, ώστε να σιγουρευτείς τι μπογιά θέλεις να χρησιμοποιήσεις και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Για να ζωγραφίσεις μια κιθάρα θες συγκεκριμένο είδος μπογίας ή όλες κάνουνε την ίδια δουλειά ; ???


Ναι, θες συγκεκριμένο είδος μπογιάς, δεν κάνουν όλες για αυτό το σκοπό.
Οι πιο ενδεδειγμένες είναι οι ακρυλικές, και το χρώμα αυτοκινήτου. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικά είδη να αλληλοεπιδράσουν μεταξύ τους άσχημα, είτε αμέσως είτε σε βάθος χρόνου. Το πιο επικύνδυνο από όλλα είναι να μην είναι συμβατά με το τελικό λουστράρισμα και να "κραγκελάρουν" ή να απλώσουν.
Αυτό γίνεται επειδή το κάθε είδος χρώματος έχει διαφορετικό διαλύτη.  Άλλα χρώματα έχουν βάση νερό, άλλα νέφτι (white spirit), άλλα νίτρο (Ν1) και άλα βενζίνη (μαρκαδόροι). Ο συνδυασμός τους μπορεί να είναι καταστροφικός... θέλει πρώτα αρκετούς πειραματισμούς.
Ένα σίγουρο αποτέλεσμα πάντως είναι με τα χρώματα μοντελισμού (για όποιον ασχολείται με το σπορ)
Τον αερογράφο - αν δεν είσαστε επαγγελματίες του είδους - αφήστε τον καλύτερα...
Εγώ για παράδειγμα έκανα αερογράφο επαγγελματικά (illustrator) για 15 χρόνια, αλλά την κιθάρα μου δεν τολμάω ακόμα να την αγγίξω...
Ένα ακόμα πολύ καλό αποτέλεσμα έχει η αποτύπωση πάνω στην κιθάρα από poster κάποιου συγκροτήματος ή οποιασδήποτε εικόνας από περιοδικά & αφίσσες, ακόμα και το σχέδιο που θα κάνετε εσείς μέσω υπολογιστή. Απλώς εκτυπώστε το σε inkjet εκτυπωτή ανάποδα και μεταφέρετέ το πάνω στην επιφάνεια (βαμμένη ή μη). Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για αυτό:

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!...........  μας λες και δίπλα έχεις ενα μπάσο  ::)

sorry

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!...........  μας λες και δίπλα έχεις ενα μπάσο  ::)

sorry



Το ξερω... Απλως μ αρεσει η φωτο!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ

Ξεκίνησε από Avgi « 1 2 3 » Λοιπά

62 Απαντήσεις
38772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 11:39
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
9 Απαντήσεις
4377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
2 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou
13 Απαντήσεις
6760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
8 Απαντήσεις
7971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 19:11
από Holyshock
14 Απαντήσεις
8109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 10:26
από theblind
22 Απαντήσεις
47800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/15, 13:16
από adr1anos
ζωγραφικη

Ξεκίνησε από ΠΟΙΟΣ Λοιπά

6 Απαντήσεις
5925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/17, 22:26
από ΠΟΙΟΣ