Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ-Με το Σπυράκο (ειδική περίπτωση)  (Αναγνώστηκε 5833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσοι μας έχετε μάθει πια, ξέρετε ότι ο τραγουδιστής είναι ο Σπυράκος (καλά ντε, ο Σπύρος) ο οποίος ήρθε με άδεια από την Αλεξανδρούπολη που είναι φαντάρος και με ένα καημό στις αποσκευές του.Σήμερα που ήρθε να με δει ήθελε να παίξουμε το Υπεραστικό του Αλκίνοου για "ειδικούς λόγους". Ανοιξα το μικρόφωνο, πήρα τη Martin, και το ηχογραφήσαμε έτσι απλά, σε ένα κανάλι και αυτό θα ακούσετε , χωρίς παρεμβάσεις, μίξη, διορθώσεις στην ένταση κλπ κλπ. Όπως τραγουδάμε σε μια παρέα. Φωνή Σπύρος κιθάρα Αντώνης και φύγαμε. Για τα εκτός χρόνου ή τις μη ισορροπημένες εντάσεις κλπ φταίει η γρήγορη παρείστικη εγγραφή. Αφιερωμένο στο τηλεφώνημα από τη Σαλονίκη που δε θα ξαναγίνει Σπύρο.

ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ - mp3

ΥΓ. Ο Σπύρος χάρηκε πολύ με τα μηνύματά σας που διάβασε στο θέμα με τα τραγούδια μας και έμεινε εντυπωσιασμένος με τα καλά σχόλια για τη φωνή του, αλλά πιστεύω ότι (αφού γράφτηκε χθες) θα τα πει ο ίδιος στα μηνύματά του.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/05, 23:18 από fatses asteies »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Πολύ όμορφη ερμηνεία...και το σχήμα στην κιθάρα πολύ ωραία παιγμένο. 8)

Μου έδωσε την αίσθηση ότι αυτό το τραγούδι σας ''άγγιξε'' αρκετά.

Μπράβο παιδιά...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ όμορφη ερμηνεία...και το σχήμα στην κιθάρα πολύ ωραία παιγμένο. 8)

Μου έδωσε την αίσθηση ότι αυτό το τραγούδι σας ''άγγιξε'' αρκετά.

Μπράβο παιδιά...

Ε είπαμε , για το Σπύρο υπήρχε "ειδικός λόγος"  ;) ;) ;)
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απίθανο...!!!!!!
Δεν μας ανεβάζεις και την ταμπλατούρα ?

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωχ, φίλε μου, μαλλον θα σε στεναχωρήσω, δεν ειναι και το καλυτερο μου να γραφω ταμπλατουρες. Κοίτα είναι απλό, το βασικό μοτίβο είναι σολ-λα-σι-σολ (παίζεται στη τρίτη χορδή) και πέφτει G (βάλε στο δακτυλισμό και την 4η τη ντο) πάλι μοτίβο και πέφτει D (τώρα βάλε στο δακτυλισμό τη 2η τη μι) πάλι μοτίβο και πέφτει Em και μετά μαζί τις νότες ντο(5η χορδή)+μι(1 χορδη)  / σι(5η χορδή)+ρε(2η χορδή)  /  λα(5η χορδή)+ντο(2η χορδή)  /  σολ(6η χορδή)+σι(2η χορδή) και πέφτεις σε D (μπορείς να κάνεις και λα-σολ στη 3η χορδή πριν πέσεις στη D). Το υπόλοιπο τραγούδι κάνει δακτυλισμούς πάνω στις συγχορδίες ακολουθώντας τη φωνή. Ελπίζω να κατάλαβες κάτι. (Με κεφαλαία αγγλικά είναι οι συγχορδίες).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Ευχαριστώ φιλαράκο. Θα το προσπαθήσω.......
Πάντως ειλικρινά δυό σας έχετε ωραίο δέσιμο. Και το Σπυράκος φωνάρα....
Εύγε ξανά....

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Α, ναι.... Με τι κιθάρα (μάρκα / μοντέλο εννοώ) ηχογράφησες φιλαράκο ?

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Α, ναι.... Με τι κιθάρα (μάρκα / μοντέλο εννοώ) ηχογράφησες φιλαράκο ?

Γράφω στο πρώτο μήνυμα , με μια Martin, αν θέλεις περισσότερα  Martin's 00C-16GTAE
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αν αυτή είναι πρόχειρη εγγραφή, τότε πώς είναι οι επίσημές σας;  :D

Πάρα πολύ καλό, μπράβο...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν αυτή είναι πρόχειρη εγγραφή, τότε πώς είναι οι επίσημές σας; :D

Πάρα πολύ καλό, μπράβο...

Πρόχειρη είπαμε , όχι κακή , αν ήταν κακή δεν θα την ανέβαζα, έχει λάθη όμως στο χρόνο, γράφτηκε live χωρίς μετρονομο, σε ένα κανάλι ώστε δε γίνεται να το μιξάρουμε λίγο όπου χρειάζεται ή να βάλουμε κανένα εφφεδάκι , τέτοια πράγματα, με αυτή την έννοια "πρόχειρη". Αν δεν ακουγόταν δε θα την ανέβαζα , να με βρίζετε μετά για το χρόνο που έκανε να κατέβει άδικα;  ;)
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος ΣπύροςF

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι τόσο δύσκολο να πεις αυτά που νιώθεις. Όταν τα λόγια δεν είναι αρκετά έρχονται οι νότες να τους δώσουν νόημα. Όποιος δεν ακούει αυτό το "πάντρεμα" της ψυχής με τις λέξεις είναι κουφός. Όπως και να ΄χει όταν ο μισός σου εαυτός είναι μακριά πονάει. Έμελε να το μάθω στα 25 μου. Θα τραγουδάω για μια ζωή αυτά που νιώθω και θα τα μοιράζομαι.

Πηνελόπη μακάρι να μπορούσες να ακούσεις....

 Αντώνη ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Η φωνή είναι καλή , αλλά υπάρχουν μερικά ψιλολαθάκια. Σε κάποιες νότες (περαστικές) δεν πατάει καλά ειδικά στο πρώτο couple.Στο επόμενο couple είναι καλύτερα.
Επίσης έχω την αίσθηση ότι στο ξεκινημα βρίσκεται αρκετά ψηλά.Βέβαια άυτό είναι και θέμα το πως αρέσκεται κάποιος να το λέει.Ο αλκίνοος βέβαια ξεκινάει μια οκτάβα κάτω και ανεβαίνει. Εδώ έχουμε εξάρχής την ίδια οκτάβα ψηλά.Αυτό αποχρωματίζει κάπως το κομμάτι. Πάντως είναι θέμα επιλογής.Αυτή όμως η επιλογή ίσως δημιουργεί στη συνέχεια και τα κάποια μη σωστά πατήματα που προανέφερα...π.χ στο χώρια σου..στο ω..δεν πατάει καλά στη νότα...όπως επίσης και στο ποτέ σου στο -ε- αλλά και στο διαρκώς στο -ως- ..
Στο ρεφρεν στο 2ο τουρουρου ρου ρου...επίσης δεν πατάει καλά...ενώ αντιθέτως ανεβαίνει πολύ καλά στο σχετικά δύσκολο να να να ..στο τέλος.
Το 2ο κουπλε..είναι καλύτερο
Τώρα στο rerfren έχουμε προβληματάκια...στο δεν τηλεφωνείς , κατεβαίνει στο τέλος ενώ πρέπει να μείνει στεθερός στη νότα του , ομοίως και στο να με θυμηθείς.Εδώ δεν είναι θέμα επιλογής τρόπου ερμηνείας εφόσον από κάτω η κιθάρα δεν παίζει αυτό που τραγουδάει η φωνή.Βάλτε ταυτόχρονα το αυθεντικό του Αλκίνοοου να παίζει σε αυτά τα σημεία και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Τέλος η κιθάρα είναι πολύ καλή , άριστη θα έλεγα...
Λίγη δουλίτσα λοιπόν στις λεπτομέρειες της ερμηνείας και θα είναι άριστο..

Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος....
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/05, 10:11 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εξαιρετικά χρήσιμος θα έλεγα.  ;) Δε θέλω να δικαιολογήσω τα λάθη (αφού άλλωστε εγώ πρώτος τα επισήμανα στο πρώτο ποστ), για να μην πω γι' αυτά που δεν αναφέρεις ειδικά στην κιθάρα (μόνο εγώ ακούω τα λάθη της κιθάρας;). Μόνο να πω ότι δεν υπήρξε πρόβα, δεν το είχαμε ξαναπαίξει το κομμάτι, δεν το γράψαμε να το ακούσουμε και μετά να το ξαναγράψουμε για να διορθώσουμε τα λάθη, αφού μάλιστα εγώ δεν ήξερα πως παίζεται και εκείνη τη στιγμή βάλαμε το cd και το άκουσα 2-3 φορές για να βγάλω πως παίζεται, ότι άκουσα έπαιξα (απίστευτο που σας αρέσει). Ανέβηκε απλά γιατί υπήρχε αυτός ο "ειδικός" λόγος, σαν ένα τελευταίο ξέσπασμα, να φύγει από μέσα του και να πάει στο καλό. Αλλιώς δε θα ανέβαζα τραγούδι που δεν είναι δικό μας. Ευχαριστώ και πάλι για τις επισημάνσεις, να είσαι καλά.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   Προχειρογραμμένο αλλά ωραίο .. Ο Σπύρος έχει πολύ όμορφη φωνή. Νομίζω οτι ήθελε λίγο κράτει στα "τουρουρου" :)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Διαφωνώ με την χρήση φωνής αντί για κάποιο σόλο ή κάποιο θέμα. Δλδ, το «του ρου ρου» μου φάνηκε κάπως.. αστείο. Χωρίς καμιά παρεξήγηση.
Για ακόμα μια φορά η παραγωγή ήταν αρκετά καλή, πολύ δυνατή φωνή ο τραγουδιστής σας. Η σύνθεση συμπαθητική αλλά μακριά από τα δικά μου ενδιαφέροντα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαφωνώ με την χρήση φωνής αντί για κάποιο σόλο ή κάποιο θέμα. Δλδ, το «του ρου ρου» μου φάνηκε κάπως.. αστείο. Χωρίς καμιά παρεξήγηση.
Για ακόμα μια φορά η παραγωγή ήταν αρκετά καλή, πολύ δυνατή φωνή ο τραγουδιστής σας. Η σύνθεση συμπαθητική αλλά μακριά από τα δικά μου ενδιαφέροντα.

Μμμμ....  Ή δεν κατάλαβα εγώ καλά ή δεν έχει τύχει να ακούσεις το τραγούδι. Δεν είναι δικό μας, είναι του Αλκίνοου Ιωαννίδη, το "του ρου ρου" είναι δικό του και είναι όπως το παίζει αυτός ακριβώς (ε, καλά περίπου ότι μπόρεσα έκανα με την κιθάρα). Άρα δε με ενδιαφέρει τι λες για τη σύνθεση (καθόλου όμως, μια και αυτό το τραγούδι δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο) αλλά δε μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλη χαρά μου δίνει το σχόλιο σου για τη φωνή. Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Κώστα, να είσαι καλά.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
A δεν είναι δικό σας? εχμ.. δεν το ήξερα. Δεν ακούω Αλκίνοο, μόνο όταν έχω δυσκοιλιότητα και παλι προτιμώ τα συρόπια του παθολόγου μου.
Δλδ ο Αλκίνοος λέει το "του ρου ρου"??? πωπω.. δεν ξέρω τι χάνω ο καημένος ώρες ώρες!

Οπότε εδω τι κάνουμε? Κρίνουμε το παίξημο και την φωνή? Νομιζω τότε ότι κάλυψα το θέμα. Η φωνή είναι πολύ δυνατη, ξαναλέω, το ίδιο και η κιθαρα. Σταθερή και σωστή.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
15565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/02, 10:33
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
4405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 11:59
από Neikos
2 Απαντήσεις
1868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/05, 11:30
από Autumn
20 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 18:34
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 16:38
από georgez
14 Απαντήσεις
9705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 18:09
από cbk