Αποστολέας Θέμα: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose  (Αναγνώστηκε 3568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
γεια σας παιδια λοιπον εχω μια epiphone leus paul gothic with floyd rose την ειχα παρει πριν 2 χρονια 300 ευρω και λεω να την πουλησω αλλα δεν βρισκω καπου να δω ποσο κοστιζει ο θομαν εχει μονο την απλη χωρις το φλουντ ροσε http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_lespaul_studio.htm


καμια βοηθεια . .  ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #1 στις: 22/12/09, 14:56 »
Οι τιμές των μεταχειρισμένων εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, και το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν ότι δεν μπορούμε να βάζουμε κανόνες στην τιμολόγηση, αφού κάθε όργανο έχει τις ιδιαιτερότητές του.
Προσωπικά, πιστέυω ότι σε γενικές γραμμές μία αγγελία για να έχει ελπίδες πρέπει να έχει τιμή τουλάχιστον 20% και πολλές φορές έως 35% κάτω από την τιμή αγοράς (από e-shop τύπου thomann εννοείται). Εκτός βέβαια αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες/βελτιώσεις που δικαιολογούν μία υψηλότερη τιμή.
Το μοντέλο της δικιάς σου αν δεν κάνω λάθος είναι discontinued, πάντως ούτε στο dv247 υπάρχει, οπότε δύσκολο να συγκρίνεις τιμές...αν πας με βάση την τιμή που την αγόρασες εσύ, ξεκίνα στα 230-240 Ευρώ.
Εννοείται ότι είναι προσωπική μου άποψη και επαναλαμβάνω ότι ούτε κανόνες υπάρχουν ούτε τα ποσοστά που ανέφερα είναι υπολογισμένα με κανένα περίπλοκο μαθηματικό μοντέλο.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #2 στις: 22/12/09, 15:41 »
συμφωνώ εν μέρει με τον θέμο... η τιμή πέφτει 20% από το πρώτο δευτερόλεπτο της αγοράς...
προσωπικά, αν ενδιαφερόμουν για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν θα έδινα παραπάνω από 200... αντε το πολύ 220 ευρώ (αφού ειναι και discontinued, άρα και σχετικά πιο δυσεύρετο)

πάντως, ρίξε μια ματιά και τι παίζει στο ebay.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #3 στις: 22/12/09, 16:02 »
Συμφωνω με Θεμο και Edgar...
Γυρω στα 200-220 ειναι καλη η τιμη. Παντως να ξερεις πως στην οικονομια η τιμη εξαρταται και απο την εκαστοτε ζητηση... ;)


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #4 στις: 22/12/09, 17:47 »
Και γω με τη σειρα μου θα συμφωνησω με τα παιδια, αλλα θα διαφωνησω με το θεμο οσον αφορα τις βελτιωσεις.
Η βελτιωση, οσο καλη και να ειναι ριχνει την αξια του οργανου, εκτος και αν υπαρχει η δυνατοτητα επαναφορας χωρις αισθητα σημαδια.
Αλλος ενας παραγοντας ειναι ποσο σε καιει να φυγει το οργανο γρηγορα...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #5 στις: 22/12/09, 19:50 »
ενταξει ευχαριστω παιδια εκει στα 200 ευρω το εχω στο μυαλο κ εγω για να δουμε ..

ευχαριστω  ;D ;D ;D ;D ;) ;)
τι ειναι το discontinued ? ? ? ?

θελω να κανω πιο ελκυστικη την αγγελια για αυτο θελω να ξερω λεπτομερειες  >:D >:D >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #6 στις: 22/12/09, 20:18 »
Οτι εχει σταματησει η παραγωγη της.


Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #7 στις: 22/12/09, 20:52 »
Η βελτιωση, οσο καλη και να ειναι ριχνει την αξια του οργανου, εκτος και αν υπαρχει η δυνατοτητα επαναφορας χωρις αισθητα σημαδια.
αυτό ακριβώς...

Οι "βελτιώσεις" σε ακριβά όργανα ρίχνουν την τιμή... αλλά για low-budget όργανα, νομίζω πως "παίζει"... αν πχ έχει αλλάξει τους φθηνιάρικους μαγνήτες (δεν αναφέρομαι στην κιθάρα του fovos, γενικά μιλάω...) με κάποιους "δημοφιλείς" (dimarzio, seymour duncan, κλπ), τότε εγώ θα την κοστολογούσα ακριβότερα...
Τώρα για βελτιώσεις τύπου 'σκάψιμο σώματος για αλλαγή γέφυρας', σίγουρα πέφτει η τιμή.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #8 στις: 22/12/09, 21:00 »
Η βελτιωση, οσο καλη και να ειναι ριχνει την αξια του οργανου, εκτος και αν υπαρχει η δυνατοτητα επαναφορας χωρις αισθητα σημαδια.
αυτό ακριβώς...

Οι "βελτιώσεις" σε ακριβά όργανα ρίχνουν την τιμή... αλλά για low-budget όργανα, νομίζω πως "παίζει"... αν πχ έχει αλλάξει τους φθηνιάρικους μαγνήτες (δεν αναφέρομαι στην κιθάρα του fovos, γενικά μιλάω...) με κάποιους "δημοφιλείς" (dimarzio, seymour duncan, κλπ), τότε εγώ θα την κοστολογούσα ακριβότερα...
Τώρα για βελτιώσεις τύπου 'σκάψιμο σώματος για αλλαγή γέφυρας', σίγουρα πέφτει η τιμή.

Προφανώς κι εγώ αυτό εννοούσα. Παράδειγμα: για μία Squier Affinity Tele με μαγνήτες από Highway 1 & American Standard και αλλαγμένο switch πλήρωσα 150 Ευρώ. 155 Ευρώ έχει η καινούρια με τους "μαμίσιους" μαγνήτες. Προφανώς οι μαγνήτες παίζουν ρόλο σε αυτή τη low budget κιθάρα και θεωρούνται βελτίωση που δικαιολογεί την τιμή (που εγώ έτσι κι αλλιώς βρήκα εξαιρετική).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ποσο να πουλησω την epiphone les paul gothic με loyd rose
« Απάντηση #9 στις: 23/12/09, 12:36 »
Αλλωστε ειναι γνωστο φιλε Θεμο οτι σε πολλες Squire (Strat/Tele) αν αλλαζες το ονομα στο headstock με Fender θα μιλουσαν ολοι για μια υπεροχη κιθαρα. ;)
Πολυ καλη επιλογη, ειδικα η σειρα classic vibe, απο την οποια εχω και προσωπικη εμπειρια.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
11 Απαντήσεις
7561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 16:30
από KaBi
67 Απαντήσεις
20721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
7 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 00:11
από pa...
16 Απαντήσεις
5805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 23:37
από Warrel
3 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 01:01
από cyclo
9 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 22:20
από Stinky
12 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 03:22
από giannis70
6 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
0 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 16:38
από georgez