Αποστολέας Θέμα: Αξία Gibson Les Paul Studio μεταχειρισμένης (φωτογρ. μέσα)  (Αναγνώστηκε 10178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Είχα ξαναανοίξει στο παρελθόν ένα τέτοιο θέμα αλλά δε μπόρεσα να το βρώ. Γνωρίζει κανείς τι αξία έχει μια τέτοια κιθάρα στην Ελληνική αγορά? Πόσο θα μπορούσε να πουληθεί δλδ.

Είναι μοντέλο 95 (απο τις καλυτερες στούντιο που έχουν βγει) σε άριστη κατάσταση όπως φαίνεται άλλωστε, με μερικά έξτρας. Sperzel locking tuners, σκληρή SKB θήκη και με Gibson PAF T-top μαγνήτες του '79 (μόνοι τους μιάνουν στο ebay.com ως 250-300). Στη φωτογραφία ήταν πριν λίγο καιρό όταν της φόρεσα SD JB/Jazz για δοκιμή.

Τέλος έχει χρώμα sunburst που δεν προσφερόταν τότε στις studio. Πρέπει να ήταν κάποια limited edition. Δεν έχω ξαναδεί ίδια.

Η τιμή Thomann είναι για μία (υποδοέστερη και κούφια-έτσι ειναι οι καινούριες!!!) αντίστοιχη καινούρια sunburst είναι 1444ευρώ+23ευρώ μεταφορικά+17ευρώ έμβασμα  ~1484 ευρώ, ελληνική τιμή δε γνωρίζω αλλά  υποθέτω ότι θα είναι κοντα στα 1800ευρώ.

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-188338.html




« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/06, 17:29 από pureanalog »

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Den to thimame akrivws file,

Alla koyfies einai oles oi mh custom shop Gibson LP, meta to 1985 (mporei kai noritera)
Tora gia timi stin ellada, hm,... gyrw sto 1000riko fadazomai gia mia apli studio, 1200 gia ayti tis foto (ean oi Gibson PAF toy 79 pianoyn 250-300 kai ean aytos poy tha tin thelei 3erei ti magnites einai aytoi)

Omorfi pantws einai se sunburst!
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Eπειδη η Les Paul Studio και ειδικα οι Smartwood ειναι ο μεγαλος μου ερωτας απο Gibson ξερω οτι μια καινουργια Studio Smartwood παει 1300€.

Τωρα οι διαφορες με την προαναφερομενη ειναι, πρωτον το παχος του σωματος (οι καινουργιες εχουν το παχος της SG) και οι μαγνητες.

Ετσι πιστευω οτι η συγκεκριμενη δεν πρεπει να συγκριθει με τις παρουσες Studio που κυκλοφορουν στην αγορα...

Αλλα τα 1200€ που αναφερει ο φιλτατος math2014, πιστευω οτι ειναι μια καλη τιμη για αυτα που προσφερει.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Σωστός. από το 82 και μετά άρχισαν να έχουν τρύπες!

Τώρα το ερώτημα το δεύτερο είναι που μπορεί κανείς να βρει ενδιαφερόμενο αγοραστή για μια τέτοια κιθάρα. Δεν έχω αποφασίσει να την δώσω καθώς δεν έχω παράπονο από την κιθάρα. Απλά είναι ο πειρασμός της Classic Honeyburst...


Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Σωστός. από το 82 και μετά άρχισαν να έχουν τρύπες!

Τώρα το ερώτημα το δεύτερο είναι που μπορεί κανείς να βρει ενδιαφερόμενο αγοραστή για μια τέτοια κιθάρα. Δεν έχω αποφασίσει να την δώσω καθώς δεν έχω παράπονο από την κιθάρα. Απλά είναι ο πειρασμός της Classic Honeyburst...



Κοιτα εαν εχεις πετυχει ενα καλο κοματι στουντιο το οποιο σου καθεται καλα στο χερι, μην το πεις ουτε του παπα, και μην κοιτας προς Κλασικ. Καταλαβαινω απολυτα το θεμα του οτι μπορει να σου αρεσει οπτικα η Κλασικ και το χρωμα, δεσιμο ταστιερας κτλ, αλλα εγω θα ελεγα να κρατησεις την στουντιο, και να παρεις εαν σε παιρνει με 750ευ μια Τοκαι ΛΣ65 (που ειναι μια Κλασικ στην ουσια οπτικα, με μασιφ σωμα χωρις τρυπες, καλυτερα ξυλα και κατασκευη απο ΛΠ στανταρ).
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον ηχο της ΛΠ τον εχει?
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Τον ηχο της ΛΠ τον εχει?

H studio?
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Στην ΤΟΚΑΙ με χαλάει η ιδέα ότι δεν είναι Gibson. Και ας είναι το ίδιο καλή...

Με ενδιαφέρει και η συλλεκτική αξία της κιθάρας και η Gibson υπερτερει όσο να ναι σε αυτό τον τομέα. Επιπλέον η LS65 έχει fret edge binding?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Στην ΤΟΚΑΙ με χαλάει η ιδέα ότι δεν είναι Gibson. Και ας είναι το ίδιο καλή...

Με ενδιαφέρει και η συλλεκτική αξία της κιθάρας και η Gibson υπερτερει όσο να ναι σε αυτό τον τομέα. Επιπλέον η LS65 έχει fret edge binding?

Ναι εχει fret edge binding, τωρα εαν σε ενδιαφερει η συλλεκτικοτιτα μιας Γκιμπσον οκ.. αλλα ενα 2006 μοντελο τι συλλεκτικοτιτα να αποκτησει με ολα οσα ακουγονται? Απο κει και περα συλλεκτικες ειναι και οι Τοκαι 20ετιας κτλ.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον ηχο της ΛΠ τον εχει?

H studio?
Τον ηχο της lp standard η tokai τον εχει?
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Τον ηχο της ΛΠ τον εχει?

H studio?
Τον ηχο της lp standard η tokai τον εχει?

Oxi, exei kalitero.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Καλό θα είναι στα μουσικά όργανα να σε νοιάζει περισσότερο ο ήχος και το πως κάθονται στα χέρια σου, το δέσιμο σου μαζί τους και η δυνατότητες που σου προσφέρουν για να εκφραστείς μέσα από αυτά. Αν τα βλέπεις σαν επενδύσεις, νομίζω πως υπάρχουν πολύ πιο αποδοτικές επενδύσεις από την αγορά μουσικών οργάνων με σκοπό τη μεταπώληση... Ειδικά σε μια περίοδο που η Rock δεν είναι πλέον το κυρίαρχο μουσικό είδος στην αγορά...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
υποδοέστερη και κούφια-έτσι ειναι οι καινούριες.

Οι καινουριες δεν ειναι "κουφιες" ουτε ποτε ηταν.
Μαλλον εννοεις τα tone chambers.Αν ναι, τοτε αυτο σε καμια περιπτωση
δεν μεταφραζεται ως "κουφια".
Τα τελευταια δυο χρονια εχω παρει 3 LP.
Οι δυο ηταν τωρινες, μια premium plus 2004 και μια standard 2001.
Και οι δυο δεν εχουν καμια σχεση με studio η classic.

Η Gibson πλεον χρησιμοποιει lightweight one piece Honduran, η two piece Brazilian mahogany.
Οσες εχω παιξει ειναι πολυ ανωτερες απο τα αντιστοιχα std μοντελα δεκαετιας '80 π.χ.
Πλεον βαζουν παλι waxed alnico μαγνητες, το neck-body, angle radius, ειναι το ιδιο με την LP του '58/'59.
Το παχος του μπρατσου ειναι παλι οπως και στις late '50s και οχι εκεινο το '60s slim των classic...
Hint:"The ideal neck must bring to mind a baseball bat.The fat is always more tonefull..." ταδε εφη Jeff Beck
Για ολους αυτους τους λογους υπαρχει αυτη η ξαφνικη αυξηση τιμων.Δεν την δικαιολογω φυσικα,
αλλα και εγω αν ημουν ο προεδρος της Gibson και εβλεπα ενα καρο και καλα, so called, custom
κατασκευαστες οπως Τ.McNaught, McInturff, N.Huber και αλλους τοσους, να κανουν
κοπιες των μοντελων μου και να τις πουλανε 5000$, η 6000$, την μια, δεν υπηρχε περιπτωση
να κανω τον μ.......α και να πουλαω ακομη 1500$.
Η PRS ειχε ενα σωρο μοντελα επηρεασμενα απο LP, τωρα εβγαλε και την Singlecut και την
χρυσοπουλαει.Χαζοι ειναι στην Gibson να μην ανεβασουν και αυτοι τιμες;
Επειδη ομως οι καιροι ειναι λιγο περιεργοι, αν δεν εχεις μετρητα, κοιτα για used.
Καποιες φορες μπορεις να βρεις κατι σε καλη κατασταση με λογικα λεφτα.

Μετα την αποκλιση απο το θεμα, θελω να καταληξω, οτι η Tokai π.χ., μια και αναφερθηκε,
λυπαμαι που θα διαφωνησω με τον φιλτατοτατητατο math2014, δεν μπορει ποτε να εχει τον ηχο μιας Gibson...
Για πολλους λογους.Αν μη τι αλλο δεν εχει τα resources που εχει η Gibson για Honduran & Brazilian μαονια και το know how
της εταιριας που δημιουργησε το εν προκειμενου ζητουμενο...
Ειναι σαν να λεμε οτι η Fiat, θα φτιαξει καλυτερες Ferrari απο την ιδια τη Ferrari...
Δεν γινεται οπως και να το κανουμε.
Η plus που εχω, οχι να το παινευτω, αλλα εχει ενα clarity στον ηχο, απιστευτο,
μια λεπτομερεια στο παιξιμο...
Δοκιμασα μια '87 std πριν δυο μηνες που δεν ειχε καμια σχεση.
Και δευτερον, αν θελεις κατι κλασσικης LP νοοτροπιας, κοιτα για Les Paul standard η ακομα καλυτερα
Les Paul standard premium plus.Οι classic ειναι λιγο πιο low
και εχουν μεγαλυτερη ηχητικη διαφορα με μια std, απ' ο,τι χρηματικη...
Αλλα απεφυγε κατι απο '81-82 μεχρι '94-'95.
Οσο για την τιμη της studio, θα ελεγα οτι καπου εκει τριγυρω ειναι η τιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/06, 01:32 από sitsanakak »

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γενικά πιστεύω ότι ο όρος ‘καλύτερος’ η ‘χειρότερος’ όσον αφορά τον ήχο δεν είναι δόκιμος,για σένα είναι καλύτερος η χειρότερος η εσύ το βλέπεις έτσι, δεν πρέπει ντε και καλά να σου αρέσει ο ήχος της gibson η της τάδε κιθάρας .Εγώ είχα στο μυαλό μου πως είναι ο ήχος της gibson επίσης είχα στο μυαλό μου και όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς καμία σχέση ο ήχος με τον παλιό ήχο χάλια ποιότητα κλπ, μέχρι που έτυχε και βρέθηκε σπίτι μου μια standard την έβαλα στον λάπατο ενισχυτή και πήρα ακριβώς αυτό που είχα στο μυαλό μου, από ποιότητα σε κάτι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ θα μπορούσε να ήταν καλύτερη. Επίσης στο harmony-central δεν θα βρείτε κανέναν να μιλάει για χαλια ήχο στην gibson αυτό που θα βρείτε είναι ότι στην ποιότητα στην λεπτομέρεια θα έλεγα εγώ εκεί υπάρχουν παράπονα αλλά στην τελική για τον ήχο την παίρνεις και όχι για την μόστρα, εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι AN σου αρέσει ο ήχος της gibson αυτό ακριβώς θα έχεις.-
Τουλαχιστον εμενα αυτο ακουσαν τα αυτια μου...................................... 
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
από ποιότητα σε κάτι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ θα μπορούσε να ήταν καλύτερη.

Οταν ειπα λεπτομερεια εννοουσα οτι σου δινει λεπτομερεια στο παιξιμο.
Αυτες που ανεφερα οτι επαιξα η εχω, εννοω οτι εχουν λεπτομερεια οσον αφορα
την ευκρινεια στον ηχο.
Δεν εννοουσα κατι οπτικο, αν καταλαβες κατι τετοιο.
Βγαζουν και την παραμικρη λεπτομερεια απ' τα χερια του παιχτη.
Αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο σε ολα τα οργανα που πολλοι το αγνοουν και δεν τους ενδιαφερει.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Exeis dikio, o oros kaliteros/xeiroteros ixos, itan adokimos. San kithara emena moy fanike kaliteri apo mia LP std (sugkekrimena apo oles tis LP std poy exw pai3ei) san hxos einai kathara ypokeimenikos to poios einai kaliteros, alla PAF pups, swma LP, set neck kai 3yla LP tha soy dwsoyn hxo LP ane3artita me to ti grafei to headstock.....

Twra, se sxesi me ta 3yla, oi trypes exoyn logo ypar3hw, kai aytos einai oti to fthinotero maoni einai varytero, me apotelesma na xreiazetai na elafrynei me kapoio tropo h LP gia na erthei mesa stis original prodiagrafes.

Tora to na ftia3eis mia kithara den einai rocket science, oi perisoteres etairies mporoyn na ftia3oyn mia LP/Strat h` otidipote allo... alimono an h Gibson evgaze tis kaliteres LP kai h Fender tis kaliteres Strat...

Tora, honduras mahogany se non-custom shop model DEN tha vreis. OUTE brasilian rosewood. Oi Gibson LP std, exoyn 2 piece african mahogany vary, poy thelei trypes gia na erthei h kithara se kanoniko varos.

Oi Tokai/ESP ktl ktl, xrisimopoioun 2 piece African kalis poiotitas xwris tripes, long neck tenon, h` 1 piece honduras sta kala modela (ta opoia den ta agizei apo oso lene, kamia custom shop Gibson).
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Twra, se sxesi me ta 3yla, oi trypes exoyn logo ypar3hw, kai aytos einai oti to fthinotero maoni einai varytero, me apotelesma na xreiazetai na elafrynei me kapoio tropo h LP gia na erthei mesa stis original prodiagrafes.

Αγαπητε συναδελφε με συγχωρεις που θα διαφωνησω, αλλα δεν ισχυει τιποτε απο τα παραπανω.
Οι δυο LP μου που αναφερθηκαν ειναι 1-piece mahogany.
Ο λογος που εβαλε η Gibson τα tone chambers, καθως και αλλες εταιριες(PRS/ESP/Fender), ειναι για να κανουν τα οργανα περισσοτερο resonant.Δεν εχει καμια σχεση με το βαρος.
Τα tone chambers σε μια LP ειναι 5 και εχουν το μεγεθος ενος κερματος 1eur περιπου.
Αρα ειναι πασιφανες οτι δεν μπορει να υπαρχει τετοια διαφορα βαρους με 5 μικρες τρυπες.
Στα std χρησιμοποιει Michigan mahogany, το οποιο ειναι καπως πιο βαρυ και στα Plus, μετα το 2003 Honduran, το οποιο ειναι εκ φυσεως lightweight.
Με τον καιρο βαραινουν οι LP γιατι το Honduran αλλα και το Michigan ειναι σχετικα πορωδη ξυλα και αποροφουν σχετικα αρκετη ποσοτητα απο την βαφη η τον ιδρωτα π.χ. οσο περναει ο καιρος.

Tora to na ftia3eis mia kithara den einai rocket science,

Το να φτιαξεις κιθαρα σιγουρα δεν ειναι rocket science, αλλα δεν ειναι παιχνιδι , η κατι απλο...
Παρατηρησε οτι 5 εταιριες φτιαχνουν LP copies.Gibson, PRS, ESP, Tokai, Heritage, Lag...
Ειναι εταιριες που απαιτουν το ιδιο budget περιπου.
Η καθεμια LP απο αυτες παιζει διαφορετικα.
Και ολες υποτιθεται οτι εχουν τα ιδια specs, τα ιδια ξυλα, το ιδιο nut width, ιδιο scale length, maple tops κλπ...
Φαντασου λοιπον τι "μελετη" εχουν κανει ωστε η καθεμια να αποκλινει λιγο και να εχει τον δικο της ηχο...
Εχεις κοψει ποτε σωμα σε PNP μηχανημα;
Αν το κανεις, θα καταλαβεις τι εννοω.Υπαρχει μαθηματικη ακριβεια με προσεγγιση χιλιοστου.
Ετσι κι αλλιως ποτε οι LP η αλλες vintage κιθαρες, δεν ηταν 100% χειροποιητες.
Απο το '52 που βγηκαν υπηρχε μηχανημα κοπης. Απλα ηταν καποια μερη του production process που γινοταν απο ανθρωπινα χερια, η βαφη, το process με το nitro, το τυλιγμα των μαγνητων.
Αλλα ποτε δεν (οπως εχω ακουσει απο πολλους) πηρε ο Orville Gibson ενα πριονι και να αρχισει να κοβει ξυλο...
Αν γινοταν ετσι, καθε LP θα ειχε αλλο παχος, λιγο διαφορετικο neck, κ.ο.κ...

Tora, honduras mahogany se non-custom shop model DEN tha vreis. OUTE brasilian rosewood. Oi Gibson LP std, exoyn 2 piece african mahogany vary, poy thelei trypes gia na erthei h kithara se kanoniko

Μαονι Ονδουρας υπαρχει και μαλιστα αφθονο.
Επειδη εχει απαγορευτει η κοπη του εδω και χρονια, καποιες εταιριες, σιγουρα η Gibson και η PRS, εχουν εκτασεις με την ιδια ποικιλια δεντρου.
Μαλιστα εχουν εξελιξει το θεμα καθως τωρα στο custom shop μπορεις να επιλεξεις απο καποια "καινουρια" διαφορετικα λιγο ειδη του Honduran, οπως το quarter swon, το slab swon, το full quarter swon.
Οσο για το Brazilian rosewood, δεν νομιζω οτι εγινε ποτε ειδος υπο εξαφανιση.
Μεχρι και η Warmoth εχει, λιγο κατωτερης ποιοτητας ισως, απ' ο,τι της Gibson η της US Custom Guitars, αλλα καλυτερο απο το απλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/06, 15:17 από sitsanakak »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Επειδη εχει απαγορευτει η κοπη του εδω και χρονια, καποιες εταιριες, σιγουρα η Gibson και η PRS, εχουν εκτασεις με την ιδια ποικιλια δεντρου.


Ξερω οτι η Gibson το μονο μοντελο που κατασκευαζει με "απαγορευμενα" ξυλα ειναι το Smartwood Studio, κι αυτο με την αδεια της FSC (oργανισμος που προστατευει τα δαση).

Οσο για την σπανιοτητα των ξυλων το Honduran Mahogany θεωρειται στα προθυρα εξαντλησης... Συμφωνα με την συνθηκη CITES για την παγκοσμια ξυλα η εξαγωγη mahogany απο τις χωρες της Κεντρικης Αμερικης ελεγχεται και μαλιστα η συντριπτικη πλειοψηφια που εξαγεται ειναι η ποικιλια bif-leaf απο Μεξικο και οχι Honduran... Βεβαια υπαρχει και το παρανομο εμποριο αλλα υποψιαζομαι οτι η Gibson δεν ειναι μεσα στους αποδεκτες (μπορει να κανω και λαθος).

Για το Brazillian Rosewood απο την αλλη εχει, βαση της ιδιας συνθηκης, απαγορευτει ο εκ νεου "θερισμος" του. Οσα κομματια κυκλοφορουν ειναι πριν το  2001, οποτε και ειναι λογικο ο αριθμος available ξυλιας να μειωνεται και η τιμη του να εκτοξευεται... Εναλακτικα πολλοι κατασκευαστες εχουν γυρισει και χρησιμοποιουν East Indian, Honduran η Madagascar rosewood.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Στην ΤΟΚΑΙ με χαλάει η ιδέα ότι δεν είναι Gibson. Και ας είναι το ίδιο καλή...

Με ενδιαφέρει και η συλλεκτική αξία της κιθάρας και η Gibson υπερτερει όσο να ναι σε αυτό τον τομέα. Επιπλέον η LS65 έχει fret edge binding?

Ναι εχει fret edge binding,

που το ειδες αυτο? δωσε κανα λινκ. Γιατι εμένα μου φαίνεται οτι μόνο η LS-320 έχει fret edge binding. Αντίθετα όλες οι bound gibson το έχουν.

Παρεπιπτόντως υπάρχουν πολλοί γνωστοί καλλιτέχνες που ηχογραφούν άψογους ήχους με standard Gibson Les Paul.


Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Επειδη εχει απαγορευτει η κοπη του εδω και χρονια, καποιες εταιριες, σιγουρα η Gibson και η PRS, εχουν εκτασεις με την ιδια ποικιλια δεντρου.


Ξερω οτι η Gibson το μονο μοντελο που κατασκευαζει με "απαγορευμενα" ξυλα ειναι το Smartwood Studio, κι αυτο με την αδεια της FSC (oργανισμος που προστατευει τα δαση).

Οσο για την σπανιοτητα των ξυλων το Honduran Mahogany θεωρειται στα προθυρα εξαντλησης... Συμφωνα με την συνθηκη CITES για την παγκοσμια ξυλα η εξαγωγη mahogany απο τις χωρες της Κεντρικης Αμερικης ελεγχεται και μαλιστα η συντριπτικη πλειοψηφια που εξαγεται ειναι η ποικιλια bif-leaf απο Μεξικο και οχι Honduran... Βεβαια υπαρχει και το παρανομο εμποριο αλλα υποψιαζομαι οτι η Gibson δεν ειναι μεσα στους αποδεκτες (μπορει να κανω και λαθος).

Για το Brazillian Rosewood απο την αλλη εχει, βαση της ιδιας συνθηκης, απαγορευτει ο εκ νεου "θερισμος" του. Οσα κομματια κυκλοφορουν ειναι πριν το  2001, οποτε και ειναι λογικο ο αριθμος available ξυλιας να μειωνεται και η τιμη του να εκτοξευεται... Εναλακτικα πολλοι κατασκευαστες εχουν γυρισει και χρησιμοποιουν East Indian, Honduran η Madagascar rosewood.





+1000

Δεν παιζει ΚΑΘΟΛΟΥ αφθονια σε μαονι ονδουρας ουτε σε τριανταφυλλια βραζιλιας, με εξαιρεση τους Ιαπωνες που εχουν καποια ιδιοκτητα δαση δικα τους. Ο Αργκο ως συνηθως τα ειπε πολυ σωστα για τις συνθηκες και τα ξυλα.

Οι τρυπες στις Γκιμπσον ειναι 9 και δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με ηχητικο αποτελεσμα παρα μονο με θεμα βαρους λογω των φθηνοτερων ξυλων που εχουν (σε σχεση με τις Καστομ Σοπ, ακριβες ΕΣΠ και ακριβες Τοκαι.)

Oντως οι τοκαι δεν εχουν τις ακρες των ταστων καλυμενες με binding. Κατι που προσωπικα προτιμω.

Ειλικρινα δεν εχω καμια ορεξη παλι να παιξουμε πολεμο για το ποια ειναι τι και πως, ο καθενας ας παρει οτι θελει, απλα η καθε Γκιμπσον/Φεντερ και λοιπες πολυεθνικες δεν εχουν καμια σχεση με την Γκιμπσον/Φεντερ του 50/60 που τις εκανε γνωστες. Τουλαχιστον η Φεντερ διατηρει "καπως" την ποιοτητα.... η Γκιμπσον....

Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Παρεξηγησες συναδελφε.
Δεν εννοουσα οτι ειναι ξυλο κομμενο απο τις Ονδουρες.
Ειναι η ιδια ποικιλια δεντρου, απλα εχει αναπτυχθει στην Αμερικη.Η Gibson χρονια τωρα υποστηριζε αυτη την κινηση και ξερω σιγουρα οτι μαζι με την PRS χρησιμοποιουν Honduran, αλλα οπως ειπα σε μοντελα απο premium plus και ανωθεν.
Τωρα για το Brazilian σε οποια εταιρεια εχω κοιταξει υπαρχει.
Για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι να υπηρχε ποτε τοσος ντορος για ελλειψη Brazilian οπως με το Honduran.
Και εννοω αξιοπιστες εταιρειες οπως η US Custom Guitars η την Nash, η καποιους προμηθευτες ξυλων που δινουν στον Trussart στον Zemaitis και σε αλλους custom builders.
Το Honduran εχει καποια χαρακτηριστικα που αν το ξερεις, ειναι πολυ δυσκολο να το μπερδεψεις.
Καταρχην ειναι εξαιρετικα lightweight, εχει μια ελαφρια οσμη που παιρνει καποια χρονια για να φυγει, ως δεντρο ειναι τεραστιο, οποτε ειναι ευκολο να φτιαχτει one-piece body κιθαρα.Σε γενικες γραμμες ειναι οπως με τα νερα του ash.Αν δεις ash δυο-τρεις φορες, ειναι δυσκολο να σε γελασουν μετα.Ακριβως ετσι ειναι και με το Honduran. Αν παιξεις η εστω να πιασεις μια les paul με Honduran και την παρατηρησεις δυο-τρεις φορες, μετα ειναι ευκολο να το ξεχωρισεις απο ενα απλο.
Πιστεψε με σε αυτο που λεω, οτι μεχρι τωρα οι μοναδικες εταιρειες που λενε και οντως το χρησιμοποιουν ειναι η Gibson, η PRS και σε καποια μοντελα η Heritage, καθως εχει αποθεμα λογω Kalamazoo Gibson κλπ...
Απλα χαιρομαι που επιτελους καποιες εταιρειες ξανα-ανεβαινουν σε βαθμο μετα απο πολυετη απουσια ποιοτητας...
Ειλικρινα εχω μια '70ς η οποια ειναι καπως χειροτερη απο τις δυο τωρινες που εχω.
Ειναι θεοβαρη και με ενα 2-piece body στο οποιο απουσιαζει καπως, σε σχεση με τις αλλες, το resonance που περιμενεις απο μια Gibson. Δεν λεω οτι ειναι μαπα, η για πεταμα, απλα αν κανεις ενα Α/Β τεστ θα απορεις με ολους αυτους που εχουν κολλησει στα vintage.
Και αυτο το εχω δει σε πολλες '70ς Gibson.
Ισως λαθος που θα αναφερω ονομα, αλλα γνωστοι μου και χρονια session κιθαριστες, οπως ο κιθαριστας των Drifting Around (ονοματα δεν λεμε...), ο κιθαριστας των Texas Brothers, των Blues Cargo, οι οποιοι εχουν '70ς les paul, εχουν παραδεχτει οτι καποια καινουρια παιζουν αρκετα καλυτερα.
Επαναλαμβανω οτι μιλαω για '70ς, οχι για '50ς-60ς.

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Αγαπητοι συναδελφοι η κοπη του Honduran εχει απαγορευτει απο το '80, οχι απο το 2001.
Για την εκταση της Gibson που ανεφερα, ξερω απο φιλους που ετυχε να δουλεψουν στην Gibson, οτι ισχυει. Δεν θελω να ονοματισω ανθρωπο, γιατι ειναι και προισταμενος στον Ζοζεφ και εχει δουλεψει και στην Gibson αλλα και στην Soldano...
Αν δεν το ξερετε ως προισταμενο του Ζοζεφ, ισως τον εχετε δει ως guest σε παρα πολλα live των Blues Wire.
Αλλα και πριν το επιβεβαιωσει, υπαρχει σχετικο αφιερωμα που ειχε γινει στο ToneQuest, οταν η Gibson ειχε πρωτη αγορασει τις εκτασεις και εκανε την μεταφυτευση.
Υπαρχουν φωτογραφιες στο τευχος με διαφορους απο Gibson αλλα και αρμοδιες υπηρεσιες, αλλα και απο τον Ted McCarty.
Αλλα και πρωτη φορα να ακουγα κατι τετοιο, πιο πιθανο πιστευω πως ειναι να εχει κανει μια τετοια κινηση μια εταιρια με το οικονομικο υποβαθρο της Gibson, παρα η Tokai.

Οσον αφορα τις τρυπες. Καταρχην στο εξωτερικο, δεν τα λενε holes, αλλα, tone chambers, το "tone", πιστευω οτι προσδιοριζει κατι.
Αλλιως ειναι σαν να λεμε οτι η ES-335 ειναι ακριβως ιδια με την ES-355 και η μονη τους διαφορα ειναι το βαρος.
Επαναλαμβανω οτι Honduran εννοουσα μονο για premium plus και ανωτερα μοντελα.

Οσο για διαφορα ποιοτητας, πιστευω οτι πλεον, χαλαρα υπερτερει η Gibson.
Εβαζε ποτε τα τελευταια 20 χρονια η fender, waxed μαγνητες; alnico μαγνητες; Nitrocoluloise βαφες; Alouminium bridges; One piece bodies;
CTS ποτενσιονετρα; Η Gibson μεχρι και τους πυκνωτες BumbleBee για τα tone controls, επανεφερε που ειχε να τους χρησιμοποιησει απο το '65.
Και φαντασου οτι ειναι παρα πολυ πιο ευκολο να φτιαξει καποιος κιθαρα με βιδωτο σωμα και μπρατσο, απ'οτι set neck.
Για δες, τι εφαρμογη υπαρχει μεταξυ σωματος και μπρατσου; Καμια! Αν βγαλεις τις βιδες ο λαιμος μπορει να κινηθει, να "παιζει" μεχρι και μισο εκατοστο, ισως και λιγο παραπανω.
Φαντασου ποσο "σωστη" μεταδοση της ταλαντωσης γινεται... Και αυτο ισχυει σε οποια strat εχω δει μετα το '90 και σε πολλες '70ς.
Εχω δει, και εχω και εγω, Warmoth η Tokai, strat, που χωρις τις βιδες ειναι τοσο σφιχτη η ενωση που μπορει να κρατησει το μπρατσο το σωμα, μονο και μονο απο θεμα πιεσης.
Το εχω κανει και εγω με την δικια μου αρκετες φορες για να επιβεβαιωσω την ενωση και να δω αν θελει επισκευη.
Απλα απο 1980 μεχρι 1990-92, ηταν μια εποχη που η fender εβγαζε ακομα οργανα που ειναι πραγματικα θανατος.
Η Gibson τοτε φυτοζωουσε... εκλεισε, μετακομισε, αναζητουσε νεους dealer για resources, κλπ, κλπ... και γενικα πολλα οργανα απο εκεινη την εποχη δεν επαιζαν οπως θα επρεπε.
Αλλα και στα late '70s εχω ακουσει αρκετες πατατες Gibson, ειδικα κατι πειραματικα με maple μπρατσα κλπ.
Απο το 1990-94 ομως αντιστραφηκαν οι ρολοι καπως, μεχρι σημερα που πρεπει να τα δωσεις σε custom shop για να παρεις μια strat που θα παιζει,
ενω αντιστοιχως στην αλλη πλευρα, προσφερουν ποιοτητα που αλλες εταιρειες πουλανε σε περισσοτερα χρηματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
24 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
4 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
25 Απαντήσεις
9926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 22:31
από Gabriel6th
33 Απαντήσεις
14071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
53 Απαντήσεις
19612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
4 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
1 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER