Αποστολέας Θέμα: Μήπως πρέπει να ψάξω για καινούρια κιθάρα?  (Αναγνώστηκε 6934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Καλησπέρα (καλημέρα πλέον  ;D )

έχω εδώ και αρκετό καιρό (3.5 χρόνια) μια Ibanez GAX70 (αυτή που ακούγεται σε 2 jam που παίξαμε τελευταία).

Θέμα με την κιθάρα δεν έχω κανένα, μου αρέσει στα όλα της και τελευταία καταφέρνω ωραίους ήχους με τον ενισχυτή που με ικανοποιούν πλήρως.

Όμως, δεδομένης και της τιμής της έχει αρχίσει να παλιώνει και να φθείρεται αρκετά. Το intonation την έχει ακούσει και οι αποκλίσεις είναι απογοητευτικές. Για παράδειγμα να σας πω το εξής:

C στο 8 τάστο της e: 523 Hz (όπως και πρέπει)
"C" στο 20 τάστο       : 1025 Hz (αντί για 1046)

η οποία διαφορά προφανώς και βγάζει μάτι (αυτί).

Τώρα τι κάνουμε? Ένα setup (ίσιωμα-αν έχει στραβώσει, τάστα-τα οποία είναι χάλια) συμφέρει ή καλύτερα να πάω για καμιά καινούρια σε περίπου διπλάσια τιμή? (350-400). Προφανώς παίζει και θέμα buzz και ό,τι άλλο προκύπτει (πχ playability) από στράβωμα και λιωμένα τάστα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D





Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
To intonation και τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρεις έχουν σχέση με το σετάρισμα της κιθάρας και δεν νομίζω ότι έχουν καμία σχέση με την όποια φθορά μπορεί να έχει υποστεί η κιθάρα. Να διευκρινίσω ότι 1ον) Εννοώ την φυσιολογική φθορά που εμφανίζει ένα όργανο και όχι τυχόν προβλήματα που μπορεί να προκληθούν από κάποιο χτύπημα, απότομη αλλαγή θερμοκρασίας, υγρασία κλπ. 2ον) Εξαιρώ τα τάστα, τα οποία λόγω φθοράς μπορεί να χρειάζονται ένα τρίψιμο (fret dress).

Πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανες ένα καλό setup στην κιθάρα σου;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Αρχικά thanks για τη γρήγορη απάντηση  8)

Setup δεν έχω κάνει...ποτέ, μιας και δεν μου φάνηκε πως χρειάστηκε (δεν λέω πως έπαιζε τέλεια το εργαλείο αλλά δεν ήταν και unplayable για να πω ότι ήταν μονόδρομος).

Μίλησα για intonation γιατί λόγω του ότι τα τάστα είναι τετράγωνα η χορδή πατάει στην "ακμή" που έχει δημιουργηθεί και όχι στη μέση του τάστου (που είναι κανα δυο χιλιοστά πιο μέσα).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aν τα τάστα είναι τόσο φθαρμένα, τότε σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις ένα fret dress. Αυτό και μόνο μπορεί να λύσει πολλά προβλήματα με το intonation, το buzz κλπ. Πήγαινέ τη σε κάποιο τεχνικό για να σού φτιάξει τα τάστα και να κάνει ένα επαγγελματικό σετάρισμα (δουλειά η οποία λογικά δεν θα πρέπει να σού στοιχίσει πάνω από 100 Ευρώ και ίσως να λέω και πολλά), και μπορεί να ανακαλύψεις ότι δεν χρειάζεσαι καινούργια κιθάρα... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Χμ μάλλον έτσι θα το κάνω, απλά επειδή η κιθάρα κόστισε κάπου στα 200, μου φαίνεται λίγο κάπως να δώσω τα μισά για setup.
Τράβηξα και μια φωτό για να έχεις μια εικόνα:


Δεν έχω ιδέα όμως το πόσο χάλια θεωρούνται. Επιδέχονται fret dress?


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Σε βλεπω συντομα να κανεις τοπικ για το τι κιθαρες θα σου προτειναμε... ;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Χμ μάλλον έτσι θα το κάνω, απλά επειδή η κιθάρα κόστισε κάπου στα 200, μου φαίνεται λίγο κάπως να δώσω τα μισά για setup.

Δεν έχεις άδικο, όπως άδικο δεν έχει και ο Eagle of Kamelot. Πράγματι τα τάστα είναι ιδιαίτερα φαγωμένα, σε βαθμό που δεν έχω ξαναδεί σε κιθάρα 3 χρόνων, οπότε πιθανόν το fret dress να μην είναι βιώσιμη λύση και να χρειάζεσαι ολική αλλαγή τάστων. Επειδή όμως με μια τέτοια διαδικασία το κόστος αυξάνεται, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ρίξεις τα λεφτά σε ένα καινούργιο όργανο για μια γενικότερη ανανέωση/αναβάθμιση του εξοπλισμού σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι πως οι λακούβες φαίνονται λίγο πιο βαθιές επειδή το φως είναι σχεδόν στην ευθεία, αλλά η πραγματικότητα δεν απέχει πολύ.

Παράθεση από: Eagle
Σε βλεπω συντομα να κανεις τοπικ για το τι κιθαρες θα σου προτειναμε... ;D ;D :P

 ;D ;D ;D
Επειδή κάποτε έρχεται η στιγμή αγοράς κιθάρας, έχω διαβάσει προληπτικά σχεδόν όλα τα θέματα που έχουν φτιαχτεί που αφορούν προτάσεις κιθαρών και έχω βγάλει ήδη τα συμπεράσματά μου. ;D

Thanks guys, φοβόμουν μην έχω τύψεις άμα χτυπούσα καινούρια και άφηνα αυτήν  :P



Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χμ μάλλον έτσι θα το κάνω, απλά επειδή η κιθάρα κόστισε κάπου στα 200, μου φαίνεται λίγο κάπως να δώσω τα μισά για setup.
Τράβηξα και μια φωτό για να έχεις μια εικόνα:


Δεν έχω ιδέα όμως το πόσο χάλια θεωρούνται. Επιδέχονται fret dress?


Sorry που θα το πω,αλλά τον να μην την εχεις πάει ποτέ για setup OK,αλλά να μην την συντηρείς ο ίδιος, τουλάχιστον τα βασικά, δηλαδή καθάρισμα της ταστιερας και τάστων μου φαίνεται πολύ τραβηγμενο. Είναι κρίμα ,αν πάρεις καινούρια και της συμπεριφέρεσαι έτσι... :'(
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Χμ μάλλον έτσι θα το κάνω, απλά επειδή η κιθάρα κόστισε κάπου στα 200, μου φαίνεται λίγο κάπως να δώσω τα μισά για setup.
Τράβηξα και μια φωτό για να έχεις μια εικόνα:


Δεν έχω ιδέα όμως το πόσο χάλια θεωρούνται. Επιδέχονται fret dress?


Sorry που θα το πω,αλλά τον να μην την εχεις πάει ποτέ για setup OK,αλλά να μην την συντηρείς ο ίδιος, τουλάχιστον τα βασικά, δηλαδή καθάρισμα της ταστιερας και τάστων μου φαίνεται πολύ τραβηγμενο. Είναι κρίμα ,αν πάρεις καινούρια και της συμπεριφέρεσαι έτσι... :'(


Καθάρισμα σε ταστιέρα κάνω όποτε αλλάζω χορδές, και αυτό πλέον είναι περίπου κάθε μήνα-δύο. Έτυχε η φωτό να πέσει στο τέλος αυτής της περιόδου (θα άλλαζα-καθάριζα μια από αυτές τις μέρες).

Γενικά την προσέχω και είναι σε πολύ καλή κατάσταση (φαίνεται και στη φωτό στο αντίστοιχο θέμα). Απλά σκέψου πως είναι μια κιθάρα των 200 ευρώ την οποία παίζω αποκλειστικά κάθε μέρα εδώ και 3.5 χρόνια. Ε κάποια στιγμή βαρέθηκα να αλλάζω χορδές κάθε 2 βδομάδες και να την καθαρίζω συνέχεια, εντάξει δεν είναι και κανένα πανάκριβο εργαλείο που θα πεις ότι θα το προσέχεις σαν τα μάτια σου και θα επενδύσεις σε αυτό. Αν ας πούμε έπαιρνα συνέχεια χορδές για να μην σκουριάζουν-βρωμίζουν και κάνουν μεγαλύτερη ζημιά στα τάστα όλον αυτόν τον καιρό, θα χα ήδη χαλάσει πολλά παραπάνω από όσα κάνει ή ίδια η κιθάρα...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Truepiece, γνωριζοντας το επιπεδο σου, το οποιο ειναι πολυ καλο, θα σου ελεγα να πας για κατι καλυτερο, εφοσον το σηκωνει η τσεπη σου...the choice is yours.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Αυτό με τα τάστα είναι κάπως....
Ο φίλος μου θέλει καινούρια κάθε 6 μήνες (χωρίς υπερβολές) αφού του έχω φτιάξει μια partcaster και του αλλάζω μανίκια κάθε 6-7 μήνες για ευκολία και λιγότερο κόστος.
Η φθορά σε μιά κιθάρα για μένα είναι παράσημο χρήσης, όμως σε μια Low budget κιθάρα δεν πας να ξοδέψεις χρήματα, την βάζεις στην άκρη και κάποια στιγμή την επισκευάζεις.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γιατι δεν χρησιμοποιειτε ατσαλινα ταστα όπως αυτά της Warmoth?

http://www.warmoth.com/Bass/Necks/FretSize.aspx

Νομιζω αντεχουν παραπάνω από τα κλασσικά nickel/silver. ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω ειχα λιγοτερο φαγωμενα ταστα (ειχανε λακουβες ορατες παντως) και πρακτικα ειχα χασει καποια ταστα, αφου η νοτα εσβηνε αμεσως.
Χρειαζεσαι καινουρια ταστα (€100 ευρω η επισκευη) και δεν αξιζει να τσιγουνευτεις την μικρη διαφορα των ατσαλινων. Η διαφορα στην τιμη τους ειναι λιγοτερη απο τα εργατικα ενω θα σου κρατησουν για πολυ μεγαλυτερο διαστημα. Εγω που διορθωσα την δικια μου (επισκευη 100€ σε κιθαρα αξιας 300€) ακομα δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανα καλα  ::) . Το λογικοτερο θα ηταν να μαζεψω λ7 για την επομενη μου, αλλα εφαγα σκαλωμα που δεν ηθελα να την βλεπω σε αχρηστεια  :'( .

Οπως ειπε ο Kosthrash τα ατσαλινα ειναι τα μονα που αντεχουν (αντεχουν πολυ περισσοτερο, οχι οτι δεν φθειρονται καθολου..), και σε φθηνη κιθαρα ειναι δυσκολο να τα βρεις. Κρινοντας απο το ποσο γρηγορα προκαλεσες αυτη την φθορα, παιζεις παρα πολυ, και τα nickel δεν θα σου αντεχουν πολυ. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση θεμα φροντιδας και συντηρησης, οποτε τουλαχιστον μην εχεις τυψεις που χαλασε  ;) Εκτος και αν εχεις φθορες και στη ταστιερα...

EDIT :
  Από ένα σύντομο ψάξιμό μου, τα stainless steel έχουν λίγο διαφορετικό   ήχο και και αίσθηση, οπότε δεν είναι απαραίτητο οτι είναι καλύτερα.   Νομίζω όμως πως δεν είναι όλα τα nickel silver τάστα το ίδιο ανθεκτικά.   Εγώ έσκασα 20€ παραπάνω για να πάρω κάτι καλύτερα dunlop (δεν θυμάμαι   μοντέλο), και τα βλέπω να είναι πιο ανθεκτικά από τα παλία μου που στα 4 χρόνια είχαν αρχίσει να έχουν προβλήματα φθοράς
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/11, 20:51 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πράγματι τα τάστα είναι ιδιαίτερα φαγωμένα, σε βαθμό που δεν έχω ξαναδεί σε κιθάρα 3 χρόνων,

   :o ουτε εγω .

φιλε truepiece εχω αποψη για το παιξιμο σου και ξερω οτι ειναι αρκετα καλο.
οποτε ασε τις μ*****ες με τις επισκευες για κιθαρα που εκανε 200 ευρα και βαλε δοσεις και παρε κατι καλο.
το καλο ορισε το εσυ απο αποψη χρηματων.
πιστευω πια οτι με 400-800 ευρω παιρνεις κατι αρκετα ικανοποιητικο.
διαφορετικα αλλαξε τα μονος σου.
παρε εκει ενα σετ με 15 ,20 ευρω και αλλαξε τα. 100 ευρω ειναι παρα πολλα για αλλαγη ταστων. :-\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πιστευω πια οτι με 400-800 ευρω παιρνεις κατι αρκετα ικανοποιητικο.
"αρκετά ικανοποιητικό" ? ? ?
:P

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παρε εκει ενα σετ με 15 ,20 ευρω και αλλαξε τα. 100 ευρω ειναι παρα πολλα για αλλαγη ταστων. :-\

Με τα εργατικά πάλι θα πλησιάσει τα 100. Αν είναι να σκάσεις 70€ και να βάλεις κακά τάστα, αστο καλύτερα..
Εγώ θα μάζευα λευτά για καινούργια κιθάρα. Όταν την έπαιρνα και θα μου περίσευαν 100 €, και ταυτόχρονα μου έλειπε ακόμα η παλιά, τότε θα την επισκεύαζα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ

αφού δεν σε συμφέρει να δώσεις 100 για μια κιθάρα των 200€ και πας για καινούργια, γιατί δεν
δοκιμάζεις να βάλεις μόνος σου ταστα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις μόνο να κερδίσεις  ;)

http://www.thomann.de/gr/dunlop_6105.htm
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω πως χρειάζεται εργαλεία για το κόψιμο, λιμάρσιμα, και ευθυγράμμιση. Επιπλέον, ακόμα και αν είχε εντελώς flat radius η ταστιέρα, δεν νομίζω να είναι εύκολη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παρε εκει ενα σετ με 15 ,20 ευρω και αλλαξε τα. 100 ευρω ειναι παρα πολλα για αλλαγη ταστων. :-\


Με τα εργατικά πάλι θα πλησιάσει τα 100. Αν είναι να σκάσεις 70€ και να βάλεις κακά τάστα, αστο καλύτερα..
Εγώ θα μάζευα λευτά για καινούργια κιθάρα. Όταν την έπαιρνα και θα μου περίσευαν 100 €, και ταυτόχρονα μου έλειπε ακόμα η παλιά, τότε θα την επισκεύαζα.


ποια εργατικα?   ??? αφου θα τα βαλει ο ιδιος.

http://www.thomann.de/gr/dunlop_6110_bundstaebchen.htm

http://www.thomann.de/gr/goeldo_ws045_fretboard_guard.htm




Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Δεν νομίζω guys να αλλάξω τάστα μόνος μου, η κιθάρα ως πρώτη σίγουρα έχει συναισθηματική αξία και σίγουρα θα παίζω με αυτήν στο μέλλον, θα προτιμούσα να μην την καταστρέψω  :P

Άρα καταλήξαμε στο ότι η αλλαγή τάστων δε συμφέρει οπότε ήδη αρχίζω να σκέφτομαι για καινούρια. Εδώ και κανα χρόνο ψάχνοντας έχω σιγουρέψει μια λίστα με 4-5 μοντέλα (<= 700€) που σκέφτομαι, οπότε δεν θα σας κουράσω με αυτό  ;D

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@let me know:
Έχεις αλλάξει τάστα μόνος σου ? Μην με πάρεις στραβά, δεν σε ρωτάω απο αμφισβήτηση, αλλά απο απλή περιέργεια.  Τα links που εδωσες αφορουν την προστασία της ταστιέρας, αλλά με τι θα κόψεις τα τάστα και τα ευθυγραμίσεις σε υψος στο σωστο radius χωρίς επαγγελματικά εργαλεία ?

Ακόμα και να μου χάριζαν αυτά τα εργαλεία, θέλει λίγο μαγκιά να τα καταφέρεις χωρίς να σου έχουν μάθει. Εγώ έχω λύσει το τρέμολο μου μέχρι την τελευταία βίδα και το ξαναέστησα, αλλά στο να πειράξω τα ξύλα, το φοβάμαι !

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
41 Απαντήσεις
14517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 00:24
από JimiDS
20 Απαντήσεις
8991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 00:54
από no slave
47 Απαντήσεις
12816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
3 Απαντήσεις
6206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 11:50
από Anastasia.M.Ribas
0 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis