Αποστολέας Θέμα: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο  (Αναγνώστηκε 32214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cygnus X-1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια

Θα ηθελα να ξεκινησω να μαθω μπασο ειναι ενα μερακι που το εχω χρονια....η ηλικια μου ειναι 28 δεν εχω ιδεα απο μουσικη δεν ξερω να διαβαζω νοτες δεν ξερω ορολογιες γενικα δεν εχω ιδεα
Τι θα ηταν καλυτερο να παρω καποιο βιβλιο και σιγα σιγα να αρχισω να προσπαθω η να παω σε καποιο ωδειο και να μαθω εκει.
Συντομα δεν θα εχω δουλεια (μειωση προσωπικου) αλλα εχω μερικες οικονομιες για αγορα οργανου και διδακτρα για ενα ετος σε ωδειο και θα εχω αρκετο χρονο για καθημερινα για εξασκηση

Ευχαριστω προκαταβολικα  :)

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #1 στις: 20/09/10, 22:09 »
Καλως ήλθες στο forum.

Πριν από 1 χρόνο και κάτι ήμουν σε παρόμοια θέση με τη δική σου.

Για το θέμα ωδείου θα σε συμβουλεύσουν καλύτερα οι συνφορουμίτες που έχουν εμπειρία από αυτό, αν και η γενική τάση είναι να βρεις ένα δάσκαλο για να μάθεις τουλάχιστον σωστά την τεχνική και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Πάντως για τα πρώτα σου βήματα σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα βίντεο αυτού του δασκάλου, εμένα προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ. Υπάρχει πραγματικά πληθώρα από βίντεο και e-books σχετικά με το θέμα. Αν αποφασίσεις να μάθεις μόνος σου, μπορείς να το καταφέρεις κατα την άποψή μου, αρκεί να είσαι προσεκτικός με κάποια πράγματα στην αρχή.

Σχετικά με την σχέση σου με τη μουσική, πολλά εξαρτώνται από το τί θες να πετύχεις. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις το όργανο, να παίζεις τα αγαπημένα σου τραγούδια και ίσως να τζαμάρεις χαλαρά με κανένα φίλο τότε δεν είναι ανάγκη να μάθεις πολλά απο θεωρία. Αν θέλεις κάτι πολύ πιο σοβαρό, τότε λογικά θα το χρειαστείς. Πάντως τίποτα δεν αποκλείεται, πιστεύω πως όλα εξαρτώνται από το πόσο όρεξη έχεις.

Σχετικά με το θέμα της εξάσκησης, εκτός από τις κλασσικές ασκήσεις που θα βρεις σε βιβλία κλπ, μπορείς να βάλεις και το Guitar Pro που νομίζω ότι είναι πολύ καλό εργαλείο (tabs με ασκήσεις, τραγούδια κλπ).

Κάποια sites που μπορείς να τσεκάρεις Active Bass, Bassplayer, CyberfretBass, Learn Bass, Play Bass Now.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος BASSKILLER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #2 στις: 20/09/10, 23:12 »
 :D  νομιζω οτι  ειναι προτιμοτερο να βρεις καποιο δασκαλο κ να κανεις ιδιαιτερα

Αποσυνδεδεμένος Cygnus X-1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #3 στις: 21/09/10, 00:01 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις πιστευω πως ενας καλος δασκαλος ειναι καλητερα για αρχη σε συνδιασμο με την ορεξη και τον χρονο που αφιερωνεις στο σπιτι η αληθεια ειναι πως η ιδεα του 40λεπτου στο ωδειο με βαζει σε σκεψεις......τωρα για αρχη θα ηθελα να μαθω να παιζω καποια κοματια απο Black Sabbath και Rush και γενικα καποιες εισαγωγες απο κοματια εχω ακουσει απο πολλα παιδια πως το guitar pro ειναι πολυ καλη βοηθεια δεν ξερω πως θα ακουστει αυτο αλλα παντα ο ορος αυτοδιδακτος μου αρεσε περισσοτερο....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #4 στις: 21/09/10, 00:11 »
Όσο ταλέντο και να έχεις....το να είσαι αυτοδίδακτος θα σε πάει σε ένα επιπέδο.......το οποίο μπορεί να είναι και πολύ καλό......αλλά για το βήμα παραπάνω χρειάζεσαι κάποια μαθήματα...

Αποσυνδεδεμένος Cygnus X-1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #5 στις: 21/09/10, 11:35 »
Καλημερα παιδια
 
Σημερα μιλησα με το ωδειο νακα και οι τιμες εχουν ως εξης
 
170 ευρω τον μηνα για 2 ωρες την εβδομαδα 1 ωρα με τον κυριο κιουρτσογλου και 1 ωρα θεωρια
120 ευρω τον μηνα για 2 ωρες αλλα με δασκαλο μπασου και οχι καθηγητη και 1 ωρα θεωρια
 
Οι τιμες τσιμπανε λιγο....και το σκεφτομαι

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #6 στις: 21/09/10, 19:19 »
Αδερφε εγω θα σου προτεινα να ΜΗΝ πας Νακα.Ο Κιουρτσογλου ναι μεν ειναι κορυφαιος μπασιστας...αλλα για μενα πολλα τα λεφτα.Εγω θα προτεινα ενα ιδιαιτερο μαθημα να κανεις με καποιο δασκαλο.Υπαρχουν αρκετοι δασκαλοι εδω Αθηνα και σε πολυ καλες τιμες.Δλδ και με 80-100 ευρω βρισκεις ανετα καποιον για 1 ωρα την βδομαδα.Ξεκινας ετσι και μετα βλεπεις.

Αντε καλη αρχη και welcome to the club! 

:up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #7 στις: 21/09/10, 19:49 »
εμενα με εχει βοηθησει πολυ αυτο το site http://www.studybass.com/study-guide/from-the-top/ απαιτει απλη γνωση αγγλικων και γενικα τα λεει πολυ καλα και βοηθαει....τωρα για τα υπολοιπα αμα εχεις ορεξη και κεφι θα μαθεις...ειτε μονος σου ειτε με βοηθεια...καλη αρχη....!!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #8 στις: 21/09/10, 20:39 »
Αδερφε εγω θα σου προτεινα να ΜΗΝ πας Νακα.Ο Κιουρτσογλου ναι μεν ειναι κορυφαιος μπασιστας...αλλα για μενα πολλα τα λεφτα.Εγω θα προτεινα ενα ιδιαιτερο μαθημα να κανεις με καποιο δασκαλο.Υπαρχουν αρκετοι δασκαλοι εδω Αθηνα και σε πολυ καλες τιμες.Δλδ και με 80-100 ευρω βρισκεις ανετα καποιον για 1 ωρα την βδομαδα.Ξεκινας ετσι και μετα βλεπεις.

Αντε καλη αρχη και welcome to the club! 

 :up


Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ...είναι πολλά τα λεφτά που ζητάει ο Νάκας....σίγουρα σε ιδιαιτερα θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές και θα κανονίσεις και έτσι το πρόγραμμα σου ώστε να σε βολεύει....

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #9 στις: 21/09/10, 21:17 »
και μενα μου αρεσε να ο ορος αυτοδιδακτος μεχρι που πηγα ωδειο...

Αποσυνδεδεμένος Cygnus X-1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #10 στις: 22/09/10, 00:42 »
Παιδια σας ευχαριστω σημερα το απογευμα πηγα και ρωτησα στο αριστοτελειο ωδειο πειραια μου ειπαν 90 ευρω τον μηνα για 60 λεπτα ατομικο την εβδομαδα και γνωρισα και το δασκαλο οπου ηταν παρα πολυ φιλικος ειναι κοντα στην περιοχη μου και νομιζω πως σε αυτα τα χρηματα ειναι μια καλη αρχη δεν ξερω αν ξερετε κατι για το συγκεκριμενο ωδειο.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #11 στις: 22/09/10, 01:13 »
Με τα ωδεια δεν εχω εμπειρια οποτε δεν ειναι δυνατο να εκφερω γνωμη προσωπικα.Μπορω να σου πω τι εχω ακουσει κατα καιρους απο διαφορους.Λενε λοιπον...οτι μερικα ωδεια σε πανε πολυ αργα οσον αφορα την εκμαθηση.Βεβαια μαθαινεις αργα...αλλα μαθαινεις καλα την θεωρια κλπ.Απο την αλλη αλλοι εχουν αναφερθει σε ωδεια οπως το ελευθερο ωδειο(αμπελοκηποι νομιζω)..οπου προχωρας οσο θες εσυ και αναλογα με την προοδο σου.Απο κει και περα ολα ειναι σχετικα.

Εγω θα ελεγα δοκιμασε το και βλεπεις.Ολα μια ιδεα ειναι.Καλο μου ακουγεται,προσιτο και ειναι και κοντα σου.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος tallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #12 στις: 28/10/10, 13:02 »
εγω εχω κανει ως τωρα 9 σαρανταπενταλεπτα μαθηματα.30 € το μαθημα.αμβουργο γερμανια.αυτη τη στιγμη η ασκηση που μου εχει δωσει ο δασκαλος ειναι το chiken  του jaco pastorius.

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #13 στις: 04/11/10, 15:19 »
εγω εχω κανει ως τωρα 9 σαρανταπενταλεπτα μαθηματα.30 € το μαθημα.αμβουργο γερμανια.αυτη τη στιγμη η ασκηση που μου εχει δωσει ο δασκαλος ειναι το chiken  του jaco pastorius.
...το βρισκω καταπληκτικο...ξεκινησες αρχαριος ?...αν ναι ερχομαι γερμανια...

Αποσυνδεδεμένος tallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #14 στις: 08/11/10, 17:01 »
ειμαι αρχαριος.σημερα ειχα μαθημα για ιωνικες,δωρικες.φρυγικεςκ.τ.λ. κλιμακες και πως προκυπτουν τα ακορντα.

Αποσυνδεδεμένος takikaratzas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #15 στις: 09/12/12, 15:08 »
Kaλυσπερα και συγγνωμη εαν η ερωτηση μου ειναι σε λαθος θεμα. ΠΑιζω μπασο εδω και περιπου 3 μηνες, και εχω αποφασισει πως θελω να περασω στο μουσικων σπουδων της κερκθρας, ΕΙναι εφικτο να μπορεσω να μαθω ολα οσα χρειαζονται για να δωσω το ειδικο μαθημα?(ειμαι 16) ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος BASSER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #16 στις: 14/12/12, 04:05 »
Φίλε καλώς όρισες και καλή αρχή να έχεις!
 
Στο μπάσσο ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ είναι η τεχνική η οποία σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με τον ήχο που θα βγάζεις. Με αυτήν και μόνο την πρόταση, χρειάζεται δάσκαλο, καθηγητή, πρύτανη... ότι γουστάρεις αλλά πάνε σε ωδείο!!  ;)
 
Μην κοιτάς να μάθεις τραγούδια και μη βιάζεσαι να βγάλεις κομμάτια απο Sabbath ή ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου γιατί θα τα μάθεις με λάθος τρόπο και μετά θα δυσκολευτείς να αφομοιώσεις σωστές τεχνικές. Απο το youtube ή οποιοδήποτε άλλο site θα σου πρότεινα να τσεκάρεις ΜΟΝΟ ασκήσεις finger streching και άλλα τέτοια έτσι ώστε όταν ξεκινήσεις με το καλό τα μαθήματα, τα δάχτυλα σου να κινούνται άνετα στην ταστιέρα και να χτυπάνε σωστά απο δεξιά τις χορδές.Μάθε τη μέθοδο σωστά και τα τραγούδια θα έρθουν μόνα τους...
 
Στην αρχή θα είναι λίγο ξενέρωτα τα μαθήματα αλλά για όλους εμάς που ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ με το μπάσσο, ακόμα και ένα απλό χτύπημα των χορδών είναι... ηδονή! Να πας σε ωδείο είναι η γνώμη μου και να δουλεύεις πολύ σε προσωπικό επίπεδο!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Εντελως Ασχετος Με Μουσικη Ξεκινα Μπασο
« Απάντηση #17 στις: 14/12/12, 10:03 »
a-hem και γκουχου-γκουχου,

αν δεν κάνω λάθος για να περάσεις στο τμημα μουσικών σπουδών πέρα από τα μαθήματα του κορμού-δεσμης-κατεύθυνσης ή ο,τι αλλο υπάρχει αυτές τις μέρες χρειάζονται και κάποια ειδικά μαθήματα (τύπου σολφέζ;; ;) ...

απο το site του ΑΠΘ (και υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για τα λοιπα ΑΕΙ) αναφέρει :

Εξεταστέα ύλη μαθημάτων 1. Αρμονία
 Δίνονται στους εξεταζόμενους για εναρμόνιση ένα ή δύο μουσικά κείμενα, που αντιστοιχούν στις γνώσεις του υποχρεωτικού της Αρμονίας και ειδικότερα: Συγχορδίες και οι αναστροφές τους (τετράφωνες, κύριες και δευτερεύουσες συγχορδίες, αρμονικές αλυσίδες). Μετατροπίες όλων των ειδών σε κοντινές και μακρινές κλίμακες. Ξένοι φθόγγοι.
 2. Περιγραφή Εναρμόνισης
 Στο μάθημα αυτό ζητείται από τους υποψήφιους να κάνουν αναλυτική και σε συνεχή λόγο περιγραφή της εναρμόνισης που έκαναν στα θέματα του μαθήματος 1 (Αρμονία). Στην περιγραφή αυτή αξιολογείται η γλωσσική διατύπωση και η ακρίβεια της περιγραφής σε σχέση με τις γνώσεις που δόθηκαν στο ή στα θέματα της Αρμονίας.
 3. Τεστ Ακουστικής Αναγνώρισης
 Ακουστικής αναγνώριση διαστημάτων, συγχορδιών, διαδοχής συγχορδιών, μέτρου και ρυθμικών σχημάτων με τεστ πολλαπλών εφαρμογών (multiple choice test).


Ίσως κάνω λάθος, ίσως ειναι out-dated, ωστόσο συγγενής μου (τότε) με σπουδές στην μουσική απο το δημοτικό πάντα δεν περνούσε το αντίστοιχο σολφέζ... (και έδωσε 3 φορές μέχρι που τελικά πέρασε σε καποια άλλο ΑΕΙ)   Ίσως δεν είχε μουσικό (ή απόλυτο) αυτί... ή όπως το λένε οι μουσικοί... το θέμα είναι πως θέλει πάρα πολύ δουλειά ....

Όσα βεβαια αναφέρω με μεγάλη επιφύλαξη....

δες και αυτό : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=16974
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/12, 10:07 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 01:12
από H4RRY
2 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
271 Απαντήσεις
65831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 03:27
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:40
από ilianthos-Kanlis
16 Απαντήσεις
9202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
12 Απαντήσεις
4551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
7 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:24
από Adoni
6 Απαντήσεις
25911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/15, 00:15
από Chilly-Gilly
0 Απαντήσεις
24147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/15, 12:47
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
1115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/20, 21:20
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ