Αποστολέας Θέμα: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul  (Αναγνώστηκε 8403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stringbuster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« στις: 09/02/06, 20:12 »
Θέλω να βάλω τα ακόλουθα μπιχλιμπίδια:
1- μαγνήτης γέφυρας jeff beck-seymour duncan
2- γέφυρα fishman για ήχο ακουστικής
3- nut Earvana CTK
4- κλειδιά klusson vintage nickel
5- μαγνητης λαιμου classic 57-gibson
    ποιά είναι η γνώμη σας, κ αν ξέρετε κάποιες πρόχειρες τιμές(για να είμαι κάπως προιδεασμενος πριν παω στα καταστήματα)
                                                                ευχαριστώ προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #1 στις: 09/02/06, 20:21 »
1- μαγνήτης γέφυρας jeff beck-seymour duncan

Καλός μαγνητης αλλα θελει και καλο ξυλο για να δειξει....Μικρη διαφορα θα δεις...

Παράθεση
2- γέφυρα fishman για ήχο ακουστικής

Αυτο δεν το καταλαβα

Παράθεση
3- nut Earvana CTK

CTS νομιζω ειναι....Αλλα υπαρχει ενα κακο...Δεν το βρισκεις Ελλαδα πουθενα πρεπει να το παραγγειλεις απ εξω..Κανει μια 35 -40 απ οτι θυμαμαι, αλλα με τα εξοδα (αλλα τοσα σχεδον) γινεται ασυμφορη η αγορα...(Δε λεει τοσα λεφταγια ενα νατ, δε θα σου κανει και τοσο διαφορα)

Παράθεση
5- μαγνητης λαιμου classic 57-gibson

Οτι και για τον JB...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #2 στις: 09/02/06, 20:46 »
Θέλω να βάλω τα ακόλουθα μπιχλιμπίδια:
1- μαγνήτης γέφυρας jeff beck-seymour duncan
2- γέφυρα fishman για ήχο ακουστικής
3- nut Earvana CTK
4- κλειδιά klusson vintage nickel
5- μαγνητης λαιμου classic 57-gibson
    ποιά είναι η γνώμη σας, κ αν ξέρετε κάποιες πρόχειρες τιμές(για να είμαι κάπως προιδεασμενος πριν παω στα καταστήματα)
                                                                ευχαριστώ προκαταβολικα

JB ~110euro
nut earvana- 35-40 euro
κλειδιά ~70-80 euro
Gibson 57 classic ~ 130 euro

γέφυρα fishman ~300 euro με την εγκατασταση αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος
ολα χωρις τη γεφυρα ~350 euro

και αλλα 350 να αξιζει μεταχειρισμενη η κιθαρα σου μιλαμε για ενα συνολο 700 euro.

Δωσε λιγα παραπανω και παρε μια μεταχειρισμενη Gibson les Paul studio

Θα είναι καπως έτσι

Epiphone Les Paul Standard stock         [---------------                                       
Epiphone Les Paul Standard upgraded    [-------------------------                       
Gibson Les Paul Studio                        [------------------------------------------

H Gibson LP Studio ειναι σχεδον ιδια με μια στανταρντ εκτος του binding και πλεον η standard έχει και διαφορετικους μαγνητες(πριν 1-2 χρονια ειχαν τους ιδιους)

Ειναι ενα όργανο σαφώς καλύτερο από την επιφον από όλες τις απόψεις.

Ήχος, feel, αξία , φινίρισμα κλπ. Παίξε μία και θα καταλάβεις.

Η άποψη μου είναι να μαζέψεις τα λεφτά σου , δώσε και την έπιφον και πανε σε μια αληθινή Les Paul.

Ένας εδω μέσα πουλάει μία με 900 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #3 στις: 09/02/06, 21:33 »
1- μαγνήτης γέφυρας jeff beck-seymour duncan

Καλός μαγνητης αλλα θελει και καλο ξυλο για να δειξει....Μικρη διαφορα θα δεις...

Παράθεση
2- γέφυρα fishman για ήχο ακουστικής

Αυτο δεν το καταλαβα

Παράθεση
3- nut Earvana CTK

CTS νομιζω ειναι....Αλλα υπαρχει ενα κακο...Δεν το βρισκεις Ελλαδα πουθενα πρεπει να το παραγγειλεις απ εξω..Κανει μια 35 -40 απ οτι θυμαμαι, αλλα με τα εξοδα (αλλα τοσα σχεδον) γινεται ασυμφορη η αγορα...(Δε λεει τοσα λεφταγια ενα νατ, δε θα σου κανει και τοσο διαφορα)

Παράθεση
5- μαγνητης λαιμου classic 57-gibson

Οτι και για τον JB...
Λογικά πρέπει να λέει την γεφυρα-μαγνήτη που χρησιμοποιεί κ ο Slash. Ουσιαστικά είναι 'ενας επιπλέον μαγνήτης με δικό του switch κ ποντεσιόμετρο. Κ το nut δεν λέγεται ctk αλλά cts όπως προανέφερε κ ο Έρεβος
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #4 στις: 09/02/06, 22:28 »
Θεωρώ ότι μια Epiphone Les Paul Standard με τους κατάλληλους μαγνήτες και μια δυο αλλαγές είναι το ίδιο καλή αν όχι καλύτερη από μια Gibson Les Paul Studio. Τώρα τα περι αληθινών και ψεύτικων Les Paul δεν θα τα σχολιάσω γιατί καταντάει αηδία η τόση άγνοια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #5 στις: 09/02/06, 22:55 »
Κι εγω θα παρακαλεσω να μην ανοιχθει η γνωστη διαμαχη περι ποιοτητας Gibson... Εχει γινει πιο βαρετη κι απο τις επαναληψεις του "Kωνσταντινου & Ελενης"...  :(

Απο κει και περα, θα διευκρινησω μονο περι του Fishman που αναφερθηκε πιο πανω...

Προκειται για αυτο το κατασκευασμα... ;)

Στη ουσια ειναι ενας πιεζοηλεκτρικος μαγνητης κλεισμενος μεσα σε μια γεφυρα... Το αν εξομοιωνει επιτυχως τον ηχο μιας ακουστικης πιστευω πως οχι ακριβως αλλα πλησιαζει πολυ κοντα...



If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #6 στις: 10/02/06, 02:19 »
Για να βαλουμε λιγο φωτια ¨... με 1000ευ παρε μια Γιαπωνεζα Λεσπολ που ειναι πιο αληθινη απο την δηθεν αληθινη ...

Οπως και να χει, μπορεις να βρεις Επιφον που παταει Γκιμπσον (οχι συνηθες). Συνηθως η Γκιμπσον κραταει χαμηλοτερα την ποιοτητα στις Επι.

Εαν η κιθαρα σου σου εχει κατσει καλα και εχεις δεθει μαζι της τοτε κανε αλλαγες οσο θες.

Εαν ομως, νομιζεις οτι εχεις υποδαιεστερη κιθαρα σε σχεση με μια Γκιμπσον, και θες και καλα να την ανεβασεις για να φτασει την Γκιμπσον (η` την καθε αλλη), τοτε νομιζω οτι πρεπει να αλλαξεις κιθαρα και να κανεις οτι ειπε ο Αναλογκ.
Downhill mountain biking :)

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #7 στις: 10/02/06, 02:55 »
Γεια χαρα,

 όπως είπε και ο φίλος που σου απάντησε την αρχή, ίσως να μη δείς τόσο μεγάλη διαφορά με τους μαγνήτες που έχεις επιλέξει. Βελτίωση βέβαια θα έχεις, αλλά ίσως όχι στο ποσοστό που θα μπορούσαν να δώσουν αυτοί οι μαγνήτες σε κάποια πιθανόν καλύτερα ξύλα.

 Τώρα, σχετικά με τις αλλαγές κιθάρας που προαναφέρθηκαν,δε βλέπω να θέτεις καν τέτοιο θέμα, οπότε θεωρώ ανούσιο να παραθέσω κι εγώ τη γνώμη μου για το ποιες απο όλες τις les paul είναι πιο καλές ;)
 

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #8 στις: 10/02/06, 12:13 »
Ρε παιδια ελεος!!! Το παιδι δεν ζητησε να του προτεινετε κιθαρες για να αγορασει καινουρια...Αναβαθμιση ζητησε...Ελεος πια...Εχετε φαει κολλημα ο ενας με τις Gibson ο αλλος με την Τοκαι και μπαινετε παντου και λετε τα δικα σας...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #9 στις: 10/02/06, 12:17 »
Προφανώς το νόημα είναι ότι η κιθάρα ίσως να μην αξίζει τόση αναβάθμιση!
Αλλά και πάλι αν την γουστάρεις την κιθάρα, όσα και να δώσεις για αυτή είναι ασήμαντα ;D (αξία ανεκτίμητη) :o :o
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #10 στις: 10/02/06, 12:35 »
Προφανώς το νόημα είναι ότι η κιθάρα ίσως να μην αξίζει τόση αναβάθμιση!
Αλλά και πάλι αν την γουστάρεις την κιθάρα, όσα και να δώσεις για αυτή είναι ασήμαντα ;D (αξία ανεκτίμητη) :o :o

Α μπραβο!! Αξιζει δεν αξιζει αυτο ρωτησε!! Αυτο ειναι το μονιμο προβλημα εδω μεσα...Καθενας (κι εγω πολλες φορες) απανταει οτι του κατεβασει η γκλαβα του...


Δλδ αν ρωτησει ποιος τραχανας ειναι καλυτερος ο σταρενιος η ο ξινος, δεν θα ναι ακυρος καποιος αν απαντησει, "Αστον τραχανα και φαε μανεστρα"???
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #11 στις: 10/02/06, 13:32 »
Ρε παιδια ελεος!!! Το παιδι δεν ζητησε να του προτεινετε κιθαρες για να αγορασει καινουρια...Αναβαθμιση ζητησε...Ελεος πια...Εχετε φαει κολλημα ο ενας με τις Gibson ο αλλος με την Τοκαι και μπαινετε παντου και λετε τα δικα σας...
+1111111111111111111111111
Και κάτι άλλο: Μια epi φτιαγμένη πετάει χαλαρά τα μάτια σε μια gibson studio. Άσε που εμφανισιακά μια epi std plus είναι πολύ πιο ωραία από μια gibson studio. Κ κάτι τελευταίο για να κλείσω: κάντε καμία πρόταση για αναβάθμιση κ όχι για αλλαγή κιθάρας, στο κάτω κάτω μπορεί κ να την έχει βρει μαζί της ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Stringbuster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #12 στις: 10/02/06, 13:40 »
Πιστεύω πως με πρόλαβαν ο έρεβος κ ο kronus. Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω κιθάρα, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον. Την κιθάρα μου την έχω "ερωτευθεί" κ δεν πρόκειται να την παρατήσω για καμία στούντιο ή τοκάι.. Απλά αν θέλετε να με βοηθήσετε προτείνετε κάποια καλύτερη ιδέα για αναβάθμιση της ήδη υπάρχουσας.
   Argo, εσύ αν θυμάμαι είχες αναβαθμίσει ένα epi ταυράκι. Καμία πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #13 στις: 10/02/06, 14:02 »
Πιστεύω πως με πρόλαβαν ο έρεβος κ ο kronus. Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω κιθάρα, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον. Την κιθάρα μου την έχω "ερωτευθεί" κ δεν πρόκειται να την παρατήσω για καμία στούντιο ή τοκάι.. Απλά αν θέλετε να με βοηθήσετε προτείνετε κάποια καλύτερη ιδέα για αναβάθμιση της ήδη υπάρχουσας.
   Argo, εσύ αν θυμάμαι είχες αναβαθμίσει ένα epi ταυράκι. Καμία πρόταση;

Για μαγνητες τσεκαρε κατι Αγγλικους χειροποιητους οι οποιοι δεν βγαινουν ακριβοτεροι απο τους Ντανκαν. www.bareknucklepickups.com

Αρκετα ατομα που τους εχουν δοκιμασει λενε οτι πετανε τα ματια εξω σε Γκιμπσον/Ντανκαν μαγνητες.

Τωρα τον πανω καβαλαρη εγω δεν θα τον αλλαζα ουτε και τα κλειδια εκτος και εαν ειχαν προβλημα στο κουρδισμα.

Τωρα σχετικα με καποιους που ειπαν ελεος κτλ κτλ. Ας ξαναδιαβασουν λιγο τι εγραψα πριν πεταχτουν.

Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #14 στις: 10/02/06, 21:00 »
Ρε παιδια ελεος!!! Το παιδι δεν ζητησε να του προτεινετε κιθαρες για να αγορασει καινουρια...Αναβαθμιση ζητησε...Ελεος πια...Εχετε φαει κολλημα ο ενας με τις Gibson ο αλλος με την Τοκαι και μπαινετε παντου και λετε τα δικα σας...
+1111111111111111111111111
Και κάτι άλλο: Μια epi φτιαγμένη πετάει χαλαρά τα μάτια σε μια gibson studio. Άσε που εμφανισιακά μια epi std plus είναι πολύ πιο ωραία από μια gibson studio. Κ κάτι τελευταίο για να κλείσω: κάντε καμία πρόταση για αναβάθμιση κ όχι για αλλαγή κιθάρας, στο κάτω κάτω μπορεί κ να την έχει βρει μαζί της ;)

Φίλες μου κι εσύ και ο ερεβός είναι προφανές ότι δε μπορείτε να σεβαστείτε μια άλλη άποψη...

Εγώ πιστεύω ότι δε συμφέρει σε καμμία περίπτωση μια τέτοια αναβάθμιση γιατι στην τελική θα δώσεις λεφτά όσο στοιχίζει μια Gibson και θα έχεις κάτι που κατα τη γνώμη μου είναι πολύ κατώτερο. Έχω παίξει και έπιφον μπόλικες και gibson μπόλικες και φοβάμαι οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάνε ανυπόστατα.

Οπότε συμβουλεύω αντίστοιχα. Θα το θεωρούσα χάσιμο χρημάτων έχοντας εμπειρία και με τις δύο κιθάρες. Αυτή είναι η άποψη μου. Ότι δλδ με τα ίδια λεφτά περίπου μπορούσε να πάει σε καλύτερη λύση.

Τώρα άυτή ειναι η δική μου αποψη. Άμα δεν συμφωνείτε μήν εξοργίζεστε, σεβαστείτε την.

Και επίσης μία πρόταση για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους ανούσιες διαφωνίες είναι να γίνονται gear meetings και να δοκιμάζουν νέοι και παλιοί κιθαρίστες εξοπλισμό ώστε να μη χρειάζεται να βασίζουν τις απόψεις τους στο τι λεει ο καθένας σε κάθε φόρουμ αλλά να σχηματίζουν δική τους άποψη..



Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #15 στις: 10/02/06, 22:22 »
Ρε παιδια ελεος!!! Το παιδι δεν ζητησε να του προτεινετε κιθαρες για να αγορασει καινουρια...Αναβαθμιση ζητησε...Ελεος πια...Εχετε φαει κολλημα ο ενας με τις Gibson ο αλλος με την Τοκαι και μπαινετε παντου και λετε τα δικα σας...
+1111111111111111111111111
Και κάτι άλλο: Μια epi φτιαγμένη πετάει χαλαρά τα μάτια σε μια gibson studio. Άσε που εμφανισιακά μια epi std plus είναι πολύ πιο ωραία από μια gibson studio. Κ κάτι τελευταίο για να κλείσω: κάντε καμία πρόταση για αναβάθμιση κ όχι για αλλαγή κιθάρας, στο κάτω κάτω μπορεί κ να την έχει βρει μαζί της ;)

Φίλες μου κι εσύ και ο ερεβός είναι προφανές ότι δε μπορείτε να σεβαστείτε μια άλλη άποψη...

Εγώ πιστεύω ότι δε συμφέρει σε καμμία περίπτωση μια τέτοια αναβάθμιση γιατι στην τελική θα δώσεις λεφτά όσο στοιχίζει μια Gibson και θα έχεις κάτι που κατα τη γνώμη μου είναι πολύ κατώτερο. Έχω παίξει και έπιφον μπόλικες και gibson μπόλικες και φοβάμαι οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα μιλάνε ανυπόστατα.

Οπότε συμβουλεύω αντίστοιχα. Θα το θεωρούσα χάσιμο χρημάτων έχοντας εμπειρία και με τις δύο κιθάρες. Αυτή είναι η άποψη μου. Ότι δλδ με τα ίδια λεφτά περίπου μπορούσε να πάει σε καλύτερη λύση.

Τώρα άυτή ειναι η δική μου αποψη. Άμα δεν συμφωνείτε μήν εξοργίζεστε, σεβαστείτε την.

Και επίσης μία πρόταση για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους ανούσιες διαφωνίες είναι να γίνονται gear meetings και να δοκιμάζουν νέοι και παλιοί κιθαρίστες εξοπλισμό ώστε να μη χρειάζεται να βασίζουν τις απόψεις τους στο τι λεει ο καθένας σε κάθε φόρουμ αλλά να σχηματίζουν δική τους άποψη..




+1 σωστοτατος ο φιλος (αν και γκιμπσονας  ;D)
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #16 στις: 11/02/06, 00:17 »
Σαν κάτοχος μιας αναβαθμισμένης epiphone les paul νομιζω ότι δικαιουμε να μιλησω από πρωτο χερι εχω κανει σχεδων ότι θες να κάνεις εκτός από την γέφυρα επίσης είχα βρει κάπου στο net την καλωδίωση που έχει ο jimmy page για να σπλιταρι τους μαγνήτες το έκανα και αυτό όλα ωραία και καλά μέχρι που άκουσα μια άλλη κιθάρα πολλή πιο ακριβή και τότε κατάλαβα ότι είμαι πολλοί μακριά. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μόνο δυο μεταχειρισμένους μαγνήτες και τίποτα άλλο αλλά απτήν άλλη αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις ποτέ άλλη κιθάρα καλύτερη από αυτήν κάνε ότι είπες. ;)
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #17 στις: 11/02/06, 01:04 »
Παιδες φυσικα σεβομαι την αποψη σας, και παρεπιμπτοντως μπορει να συφμωνω κιολας...Αλλα οταν καποιος ζηταει κατι ζηταει αυτο...και οπχι κατι αλλο....Ας ειμαστε εντος θεματος...Εγω αυτο ειπα...Οχι οτι δε σεβομαι την αποψη σας...Απλα ειναι καπως εκτος θεματος...Και εμφανως συμφωνησε και ο θεσας το θεμα...Αρα...Μην αρπαζεστε...Δεν εχω κατι μαζι σας.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #18 στις: 11/02/06, 10:41 »
Argo, εσύ αν θυμάμαι είχες αναβαθμίσει ένα epi ταυράκι. Καμία πρόταση;

Πως και το θυμαστε ολοι αυτο? Τοσο πολυ σας επρηξα? :D

Λοιπον, μια αναβαθμιση ειναι παντα μια καλη κινηση... Το μονο απο το οποιο εξαρταται το ποσο καλη κινηση ειναι, ειναι το ποσο το οποιο εχεις να ξοδεψεις για την αναβαθμιση και η αναλογια του σε σχεση με το ποσο που ξοδεψες οταν πηρες την κιθαρα...

Κοινως, εγω πηρα ενα Epiphone ταυρακι των 300€ και ξοδεψα πανω απο 400€ σε βελτιωσεις, χωρις τα εργατικα...

Υποθετωντας οτι τα 400€ δεν τα εδινα σε μαγνητες, ηλεκτρικα, κλειδια κτλ., τι θα επαιρνα? Αλλη μια Epiphone η ισως με λιγη τυχη μια Stratocaster Mexico (δεν μπαινω στην αγορα των μεταχειρισμενων διοτι θα θολωσει το θεμα παλι).

Οποτε τι συμφερει?  Αυτο θα το βρειτε μονοι σας!

Κανενας εδωμεσα δεν ειναι ουτε πανσοφος ουτε αλανθαστος...

Προσωπικα, σαν καποιος που ασχολειται σχεδον 9 χρονια με κιθαρες, θα ελεγα οτι απο την λιστα που εχεις παραθεσει θα διαλεγα τους μανγητες και την γεφυρα. Το nut αν και καλη ιδεα, θα ειναι πολυς κοπος να το αποκτησεις και δεν συμφερει.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #19 στις: 11/02/06, 11:57 »
Λοιπον, και να αρπαχτουμε λιγο δεν τρεχει κατι, ολοι φιλοι ειμαστε εδω μεσα, καθε τρεις και λιγο αρπαζομαστε με τον Αναλογκ για τις Γκιμπσον και τους μαρσαλ αλλα δεν πειραζει .

Το να παρεις μια Στουντιο κατ εμε δεν λεει. Και ας εχει η στουντιο ιδια λεφτα με το κοστος αναβαθμισης+παλια κιθαρα.

Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Απλα στις αναβαθμισεις σου καλο ειναι να αλλαξεις.

Μαγνητες (τους Αγγλικους που σου ειπα  Mules/BlackDog = Hardrock 60s 70s, Nailbomb,Warpigs=Metal)
Γεφυρα και στοπτεηλ (brass tunomatic+alluminum tailpiece).
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #20 στις: 11/02/06, 13:12 »
Σαν κάτοχος μιας αναβαθμισμένης epiphone les paul νομιζω ότι δικαιουμε να μιλησω από πρωτο χερι εχω κανει σχεδων ότι θες να κάνεις εκτός από την γέφυρα επίσης είχα βρει κάπου στο net την καλωδίωση που έχει ο jimmy page για να σπλιταρι τους μαγνήτες το έκανα και αυτό όλα ωραία και καλά μέχρι που άκουσα μια άλλη κιθάρα πολλή πιο ακριβή και τότε κατάλαβα ότι είμαι πολλοί μακριά. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μόνο δυο μεταχειρισμένους μαγνήτες και τίποτα άλλο αλλά απτήν άλλη αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις ποτέ άλλη κιθάρα καλύτερη από αυτήν κάνε ότι είπες. ;)

Ακριβώς αυτό. Αγορά δύο μεταχειρισμένων χαμμπακερ είναι η καλύτερη κίνηση. Δεν έχω δεί με καμμία αναβάθμιση τόση διαφορά από ότι με αλλαγή μαγνητών (σε κάθε κιθάρα που έχω κανει αλλαγή)- εκτός από την αλλαγή χορδών...

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση κιθαρας epi les paul
« Απάντηση #21 στις: 11/02/06, 13:51 »
Η δική μου ταπεινή άποψη (έχω κάνει ήδη πολλές και ριζικές αλλαγές σε δυο κιθάρες μου) είναι πρώτα απ'όλα πριν κάνεις οτιδήποτε να σκεφτείς τις ανάγκες σου. Δηλαδή:
1. Γιατί θες να αλλάξεις κλειδιά? Χάνει το κούρδισμα εύκολα?
2. Γιατί θες να αλλάξεις μαγνήτες? Δε σου αρέσει ο ήχος της κιθάρας σου? Αν όχι τότε τί ήχο ακριβώς ψάχνεις? (Εδώ μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως...)
3. Επίσης, έχεις ανάγκη τον ακουστικό ήχο, γιατί το είδος της μουσικής που παίζεις απαιτεί αυτές τις εναλλαγές ώστε να βάλεις piezo γέφυρα?

Γιατί έτσι όπως φάνηκε από το post σου απλά θέλεις να "αναβαθμίσεις" γενικά την κιθάρα σου. Αν όχι θα πρότεινα να μας πεις τι ακριβώς θέλεις από την κιθάρα σου, τί προβλήματα αντιμετωπίζεις καθημερινά σε σχέση με τα βασικά της μέρη κλπ κλπ για να σου κάνουμε και τις ανάλογες προτάσεις. ;)

Πιστεύω ότι όλες οι αναβαθμίσεις είναι καλές να γίνονται, ωστόσο πάντα η δική μου νοοτροπία είναι να κινούμαι σύμφωνα με τις ανάγκες μου και τις προτεραιότητές μου ώστε να κάνω έξυπνες κινήσεις - αγορές - αναβαθμίσεις.

Φιλικά πάντα και με την καλύτερη διάθεση να βοηθήσω σε αυτά τα λίγα που ξέρω... ;)
Όμηρος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
10753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 18:55
από moutoulos
2 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 18:45
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
14 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 11:48
από princeofdust
9 Απαντήσεις
2664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/11, 19:52
από zeromancer
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 18:59
από harisz
3 Απαντήσεις
3834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 20:47
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 20:40
από kbasilis
30 Απαντήσεις
11815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/18, 18:00
από noe13
7 Απαντήσεις
7545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/19, 01:58
από Odis85