Αποστολέας Θέμα: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό  (Αναγνώστηκε 22270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #25 στις: 14/09/05, 12:06 »
Ναι,περίπου αυτά ήταν που μου είπαν.
δεν το είχα σκεφτεί έτσι...
και εμείς που μένουμε αθήνα δεν την έχουμε βαρεθεί ?

κάποια στιγμή θα το κάνω το ταξιδάκι!!!!
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #26 στις: 13/12/05, 13:38 »
Μόλις αγόρασα εισητήρια για Sao Paulo!... με Alitalia... 699 + φοροι - 10 (εκπτωση αγορας online) = 874
Ειναι το πιο φτηνο που βρηκα, για την περιοδο 26/1-3/3 και την ημερομηνια που το εκλεισα (σημερα). Θα πετυχω και το καρναβαλι που ειναι 23-26/2 :)

Αρχιζω και βαζω μερικες φωτογραφιες απο Βραζιλια απο παλιοτερα ταξιδια, στο φωτογραφικο μου αλμπουμ στο vkot.dpgr.gr ;)

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #27 στις: 13/12/05, 13:57 »
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα κάνεις πάνω από ένα μήνα διακοπές??
Αυτααααααα είναι
ΑΑΑ ρε που**να φτώχεια :'(

Κοίταξε να μας φέρεις τίποτα. Κανά αναμνηστικό, καμιά χορεύτρια από το καρναβάλι...  ;D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #28 στις: 13/12/05, 13:58 »
Μόλις αγόρασα εισητήρια για Sao Paulo!... με Alitalia... 699 + φοροι - 10 (εκπτωση αγορας online) = 874
Ειναι το πιο φτηνο που βρηκα, για την περιοδο 26/1-3/3 και την ημερομηνια που το εκλεισα (σημερα). Θα πετυχω και το καρναβαλι που ειναι 23-26/2 :)

Αρχιζω και βαζω μερικες φωτογραφιες απο Βραζιλια απο παλιοτερα ταξιδια, στο φωτογραφικο μου αλμπουμ στο vkot.dpgr.gr ;)


Α ρε τυχερε...αντε και καλα να περασεις... πωπω... ωραια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #29 στις: 13/12/05, 16:48 »
Μπραβο Βραζίλη ... καλα να περάσεις...

εγω θελω να φωτογραφήσεις όσους περισσότερους ποπους χορευτριών μπορείς...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #30 στις: 13/12/05, 17:16 »
Μπραβο ρε Βασ! ;) ετσι συνεχειζεις πιστα την παραδοση! Καλα να περασεις λοιπον..αν και εχουμε μερες να σ'ευχηθουμε ακομα!
και να γυρισεις γεματος εικονες, στιγμες, χρωματα κι αρωματα για δυναμη και εμπνευση για δημιουργια!
Μπραβο φιλε!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #31 στις: 10/02/06, 16:34 »
Eιμαι 15 μερες στη Βραζιλια και εχω βγαλει μονο 600 φωτo. Χαλια ε; Βασικα, φοβαμαι να κυκλοφορω πολυ στις  πολεις  με τη μηχανη ανα χειρας. Μεχρι τωρα, στα ταξιδια μου,  δεν εχει τυχει να με κλεψει κανεις ουτε εχω δει να κλεβουν στο δρομο... αλλα φυλαγομαι... Φωτο δεν μπορω να στειλω τωρα, δεν θελω να χασω πολυ χρονο στο net cafe, εχω τοσα πραγματα να δω και να κανω... και δεν ξερω ακομα που θα περασω το καρναβαλι... Ισως στη Recife-Olinda ή Salvador ή Rio de Janeiro... Τα κλασικα μερη δηλαδη ...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #32 στις: 11/02/06, 07:12 »
καλα να περνας εκει περα!!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #33 στις: 07/03/06, 17:49 »
Επέστρεψα  :'(
Πέρασα καλά, θα μπορούσε και καλύτερα αν δεν έρχονταν τα σχέδια μου πάνω-κάτω. Έκανα το σφάλμα (πάλι) να πάω σε υψηλή περίοδο (καλοκαίρι, καρναβάλι), οπότε είχα πρόβλημα στο να βρω φτηνά αεροπορικά εισητήρια εσωτερικού, και επίσης κάποια μέρη που ήθελα να δω ήταν φίσκα, οπότε δεν πήγα. Πήγα περισσότερο σε μέρη που είχα ξαναπάει, για να τα θυμηθώ, να ξαναδώ τους φίλους μου, να κανονίσω κάποιες δουλίτσες, και έτσι δεν είδα πολλά καινούργια μέρη.
Τελικά 37 μέρες είναι λίγος χρόνος! (ενταξει, και 137 να ήταν πάλι λίγο θα έλεγα). Αν όμως έχεις στάνταρ πρόγραμμα και δεν περιπλανιέσαι άσκοπα (όπως έκανα αρκετές φορές), μπορείς να δείς πολλά πράγματα ακόμα και μέσα σε 10 μέρες. Τώρα που ξέρω ακόμα καλύτερα τα κατατόπια, μπορώ να κάνω ένα χρονοδιάγραμμα για όποιον το επιθυμεί.

Θα ανέβασω φωτογραφίες, κάπου στο δίκτυο, αλλά θα αργήσουν λίγο καθώς ξέχασα τον εξωτερικό δίσκο μου στο σπίτι μιας φίλης μου στο Sao Paulo...

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #34 στις: 08/03/06, 12:38 »
Μπραβο Βραζίλη ... καλα να περάσεις...

εγω θελω να φωτογραφήσεις όσους περισσότερους ποπους χορευτριών μπορείς...

Τι να το κάνεις.... Την ξέρεις την παροιμία που λέει "Φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο"... ε κάτι τέτοιο.... ;)

Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος angela24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #35 στις: 21/06/06, 16:08 »
Βασίλη γεια!

Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να μου περιγράψεις την ζωή στο Σάο Πάολο, μιας και σκεφτόμαστε, πολύ σοβαρά, να εγκατασταθούμε μόνιμα εκεί.

Έχω όμως πραγματικά μπερδευτεί.
Οι μισοί λένε ότι έχει τρομερή βία κ.λπ. και κυκλοφορούν μόνο με μαύρες κούρσες αλεξίσφαιρες και οι άλλοι μισοί μου λένε ότι η ζωή είναι καταπληκτική εκεί. Πραγματικά δεν ξέρω ποιούς να πιστέψω.

Ευχαριστώ,
Άντζελα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #36 στις: 25/06/06, 01:25 »
Το Sao Paulo είναι ένα χάος. Η μεγαλύτερη πόλη της Βραζιλίας, μια από τις μεγαλύτερες του κόσμου. Έχει όλα τα προβλήματα που έχει μια μεγαλούπολη: κυκλοφοριακό, εγκληματικότητα, κλπ.
Η εγκληματικότητα στην Βραζιλία είναι (σχετικά) μεγάλη, ιδίως στις μεγάλες πόλεις. Στον νότο, δηλαδή Curitiba, Florianopolis, Porto Alegre, τα πράγματα είναι πιο ήσυχα, πιο "εξευρωπαϊσμένα". Αλλά στο Sao Paulo δεν θα έμενα πότε. Δεν έχει τίποτα αξιόλογο να δεις (από τουριστικής πλευράς). Ούτε θάλασσα... Γενικά, (και ιδίως όταν πέφτει η νύχτα) δεν είναι καλή ιδέα να γυρνάς στους δρόμους με τα πόδια, ούτε να έχεις ξεκλείδωτες πόρτες και ανοιχτά παράθυρα στο αυτοκίνητο σταματημένος στο φανάρι (μετά τα μεσάνυχτα πολλοί δεν σταματάνε καθόλου), και άλλα...
Είναι βέβαια το οικονομικό κέντρο της χώρας, υπάρχουν τα πάντα εκεί, από προϊόντα, από διασκέδαση, από επιλογές γενικά. Υπάρχουν και πλούσιες και ασφαλείς συνοικίες, αλλά και πάλι, κάποτε θα πρέπει να κυκλοφορήσεις...
Δεν θέλω να σε τρομάξω, προσωπικά δεν μου'χει τύχει τίποτα, αλλά ήμουν εκεί μόνο ως τουρίστας (και προσπαθούσα να μη δείχνω τέτοιος) έχω όμως ακούσει πολλές ιστορίες, από βραζιλιάνους αλλά και από έλληνα που ζούσε εκεί 5 χρόνια. Αν μπορείς να πας σε άλλη πόλη, πήγαινε. Η Βραζιλία έχει πολλές ομορφιές, κρίμα που έχουν πήξει όλοι στο Sao Paulo. Σαν την Αθήνα/Ελλάδα δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος angela24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #37 στις: 26/06/06, 09:44 »
Βασίλη,

Σ'ευχαριστώ, πολύ για την απάντησή σου.
Αν απορείς γιατί επιλέξαμε το Σάο Πάολο για μόνιμη διαμονή είναι γιατί εκεί μόνο έχει κανονικό Ελληνικό Σχολείο για τον γιο μου.
Θέλω να πιστεύω, ότι αν αγοράσουμε σπίτι σε μια πολύ καλή συνοικία φυλασσόμενη, δεν θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Εκτός και αν κινδυνεύουμε ακόμα κι εκεί....
Βέβαια θα με πείραζε πάρα πολύ αν την ημέρα δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το μετρό για να κινούμαι...
Οι Έλληνες εκεί, μου έχουν πει -αυτό ακριβώς που μου έγραψες και εσύ- ότι δεν τους έχει συμβει ποτέ τίποτα..απλώς έχουν ακούσει για διάφορα που συμβαίνουν. Και μάλιστα επειδή βλέπουν καλωδιακή τηλεόραση, και βλέπουν Ελληνικά κανάλια, με ρώτησαν αν η Αθήνα έχει γίνει τόσο ζούγκλα  όπως την περιγράφουν στις ειδήσεις που βλέπουν καθημερινά....
Μήπως εδώ στην Αθήνα μπορείς να αφήσεις παιδί να πάει 2 γωνίες μόνο του...με όλα αυτά που συμβαίνουν...μπορείς να κυκλοφορήσεις βράδυ ανέμελος...με τα πόδια...μόνος σου...(τους άλλους δεν τους μαχαίρωσαν τις προάλλες στο κέντρο της Αθήνας για ένα κινητό...).

Φιλικά,
Άντζελα


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #38 στις: 26/06/06, 10:21 »
Μπορείτε να βρείτε ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία που παρέχει πολλές ανέσεις για εσάς και το παιδί, όπως πισίνα, γήπεδα, παιδική χαρά, αίθουσα εκδηλώσεων, κλπ κλπ. ή μονοκατοικία σε μικρά "χωριά", δηλαδή σε έναν οικισμό περιφραγμένο με προσωπικό ασφαλείας στη πύλη και για περιπολίες. Υπάρχουν και πιο ήσυχα προαστια, γενικά, αλλά όσο πας προς το κέντρο ή προς φτωχογειτονιές, τα πράγματα γίνονται δύσκολα όταν σκοτεινιάζει. Βέβαια αυτό συμβαίνει σε όλες τις μεγαλουπόλεις, και στην Αθήνα, απλά μιλάμε οτι στατιστικά είμαστε καλύτερα εδώ. Τυχόν περιστατικά ληστείας, φόνου, στην Ελλάδα είναι μεγάλη είδηση στην τιβί, μια φορά στο τόσο. Εκεί είναι καθημερινή είδηση. (Βέβαια, μη ξεχνάμε οτι οι Βραζιλιάνοι είναι ~170 εκατομμύρια, άρα όλο και κάτι, κάπου,  θα συμβαίνει)

Το μετρό του Sao Paulo είναι ασφαλές, υπάρχει προσωπικό ασφαλείας και αστυνομία. Όπως και τα εμπορικά κέντρα (που είναι πολλά και τεράστια). Τα λεωφορεία δεν είναι ιδιαίτερα ασφαλή. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις όπου μπαίνουν οι κλέφτες και αναγκάζουν τον οδηγό να πάει σε κάποια ερημιά και εκεί αδειάζουν τις τσέπες των επιβατών.

Αποσυνδεδεμένος angela24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #39 στις: 26/06/06, 11:58 »
Βραζίλη,

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου.
Ξέρεις που μπορώ να κάνω  ταχύρυθμα μαθήματα πορτογαλλικών (Βραζιλίας), εννοώ ιδιαίτερα μαθήματα;
Για την ώρα έχω επισκεφτεί τις σελίδες στο internet που προτείνεις και πραγματικά είναι πολύ καλές. Αλλά σίγουρα θα χρειαστούμε μαθήματα γλώσσας πριν πάμε για μόνιμα.

Ευχαριστώ,
Άντζελα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #40 στις: 26/06/06, 12:12 »
Αν δεν καταφέρεις τίποτα με την γλώσσα από τα λινκ που δίνω στην απάντηση #3, ίσως μπορέσω να σε/σας βοηθήσω εγώ ή να σας παραπέμψω σε κάποια σχολή γλώσσας. Η συνέχεια σε Π.Μ.

----
Ωχ! ξέχασα να σας πώ οτι έχω αρχίσει να προσθέτω καινούργιες φωτογραφίες από το τελευταίο μου ταξίδι στο άλμπουμ μου: http://vkot.dpgr.gr
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/06, 12:18 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #41 στις: 26/07/06, 11:48 »
τελικά είναι πολύ πολύ ωραίο το ποστάκι σου βρε Μπριζολέρο για την Μπραζιλία.... ;D :D ;)
τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #42 στις: 08/02/09, 00:22 »
Πωπω, είχα ξεχάσει ότι είχα ανοίξει αυτό το θέμα!
Το ξαναφέρνω στην επιφάνεια, για να πω ότι σε λίγες μέρες θα ξαναβρίσκομαι στη Βραζιλία! Θα μπαίνω αρκετά σπάνια από εκεί. Θα επιστρέψω κατά τις 20 Μαρτίου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/04, 18:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/05, 17:26
από pony
4 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 15:49
από pony
0 Απαντήσεις
1527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 15:46
από geotria
3 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/05, 12:37
από Twix
21 Απαντήσεις
6779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 23:00
από vangelis
5 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/06, 15:10
από alex68
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 20:19
από Χρυσάνθη
1 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/07, 14:35
από s.a
7 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 11:42
από parlats