Αποστολέας Θέμα: <<εξωγηινοι>> κιθαριστες  (Αναγνώστηκε 2690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
<<εξωγηινοι>> κιθαριστες
« στις: 09/03/09, 12:48 »
Αναφερομαι σε ολους αυτος τους κιθαριστες οπου ολοι μας εχουμε δει συνηθως στο youtube, και που κανουν τρελα πραματα συνηθως με βαση τις πολυπλοκες τεχνικες, εξωπραγματικες ταχυτητες, αναποδα sweep, ακροβατικα arpeggios, δεκαχρονα κινεζακια που παιζουν σα το malmsteen, αμουστακοι 15χρονοι που κατεβαζουν 16ηχα στα 250bm και πολλα αλλα τετοια.

Ο λογος που ποσταρω αυτο το θεμα ΔΕΝ ειναι για να τους κρινουμε ή να τους αξιολογησουμε!!!!!!!!

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το αν πιστευετε οτι υπηρχαν ανεκαθεν τετοια extreme ταλεντα κ απλα λογω του οτι δεν υπηρχαν τα ευκολα μεσα προβολης ( πχ internet) δεν εβγαιναν ποτε στην επιφανεια ή ολος αυτος ο παροξυσμος τεχνικης-ταχυτητας ειναι κατι σαν εξελιξη του οργανου η απλα μια τρελα της εποχης????

για να γινω ποιο κατανοητος πιστευετε οτι τη δεκαετια του 70 υπηρχαν 10χρονοι shredderαδες?????? ???
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: <<εξωγηινοι>> κιθαριστες
« Απάντηση #1 στις: 09/03/09, 13:11 »
Προσωπικα, χωρις ομως να εχω μεγαλη γνωση στο θεμα, πιστευω πως υπηρχαν.
Αν σκεφτεις οτι διαφοροι πλεον γνωστοι shred κιθαριστες ξεκινησαν δισκογραφικες το 80, οπως paul gilbert, greg how(απλα ΘΕΟΣ!!) και τοτε ηταν σε ηλικιες 18 με 20, τοτε το 75 που θα ηταν πιο κοντα στα δεκα σιγουρα παιζανε παπαδες... συγκεκριμενα εχω δει μερικα βιντεακια του Paul gilbert στα 15 του να παιζει υπερπαπαδες! Γενικα αν το καλοσκεφτεις ακομα και πολλοι κλασικοι συνθετες προηγουμενων αιωνων ξεκινησαν απο μικροι να παιζουν με απιστευτες τεχνικες και πολυπλοκα,απλα σε οργανα τις εποχης, βιολι, κλασικο πιανο κλπ... παντα υπηρχαν μικρα ταλεντα με τεραστιες δυνατοητες! Η διαφορα ειναι οτι τωρα ολοι εχουν την ευκαιρια να ασχοληθουν με ενα μουσικο οργρανο οποτε υπαρχουν πολυ περισσοτερες ευκαιριες να βρεθουν και να αναδειχθουν μεσω του internet πιτσιρικια να παιζουν malmsteen πριν καλα καλα μαθουν να μιλανε!
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: <<εξωγηινοι>> κιθαριστες
« Απάντηση #2 στις: 09/03/09, 17:26 »
Ο κιθαριστας των Iron Butterfly στο θρυλικο  In-A-Gadda-Da-Vida ηταν 17 χρονων (ολα αυτα το 1968)..εγω πιστευω οτι παντα υπηρχαν...ριξε και μια ματια στις βιογραφιες των κλασσικων συνθετων και εκτελεστων (Beethoven,Mozzart,Liszt,Paganini κλπ κλπ)...θα εκπλαγεις  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: <<εξωγηινοι>> κιθαριστες
« Απάντηση #3 στις: 09/03/09, 17:31 »
Και μια που είπαμε για τους κλασσικούς, ιδίως το βιολί κατέχει περίοπτη θέση ανά τους αιώνες στο shredding!
Πολλές φορές μπορούμε να διαβάσουμε για παιδιά-θαύματα που έχαιραν της προστασίας μεγάλως ηγεμόνων και
μοναρχών προκειμένου να προσφέρουν το υπερφυσικό τους ταλέντο στην υπηρεσία της αυλής και να προκαλούν
το θαυμασμό των υψηλών φιλοξενουμένων!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: <<εξωγηινοι>> κιθαριστες
« Απάντηση #4 στις: 09/03/09, 17:45 »
Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην υπήρχαν και τότε. Εκτός αν τα McDonalds και τα Red Bull που καταναλώνουν τα σημερινά πιτσιρίκια βοηθούν το shredding.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 12:00
από Germ1984
0 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
21 Απαντήσεις
13173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 22:42
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
7091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis
5 Απαντήσεις
5849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 21:03
από BitCollector
0 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/21, 18:49
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
3064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/21, 14:09
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 19:04
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/23, 09:22
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/23, 16:39
από Ioannis Anastassakis