Αποστολέας Θέμα: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?  (Αναγνώστηκε 26521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Universal Mind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Seeking the picture of a thusand worlds...
    • Προφίλ
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #25 στις: 17/06/03, 02:39 »
Ρε παιδιά, τι το ψάχνετε... αφού το είπε το ΤΗΛΕ-ΑΣΤΥ!!!!!!!!
Εσύ το τηλε-άστυ κράτησες από όλο αυτό...?

Ναί το τηλε-άστυ... γιατί αν κράταγα τους εξωγήινους τότε φωτιά στα μπατζάκια μας. Πάντως μην περιμένεις από όλους να έχουν την διάθεση να "φιλοσοφήσουν" αυτήν την ώρα...  Κατ'εμέ το θέμα προσφέρετε περρσότερο για light συζήτηση παρά για βαθειά επιστημονική ανάλυση...
Ibanez RG 550 LTD

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #26 στις: 17/06/03, 02:43 »
Ρε παιδιά, τι το ψάχνετε... αφού το είπε το ΤΗΛΕ-ΑΣΤΥ!!!!!!!!
Εσύ το τηλε-άστυ κράτησες από όλο αυτό...?

Ναί το τηλε-άστυ... γιατί αν κράταγα τους εξωγήινους τότε φωτιά στα μπατζάκια μας. Πάντως μην περιμένεις από όλους να έχουν την διάθεση να "φιλοσοφήσουν" αυτήν την ώρα...  Κατ'εμέ το θέμα προσφέρετε περρσότερο για light συζήτηση παρά για βαθειά επιστημονική ανάλυση...
Δεν απαιτώ από κανέναν τίποτα εκτός του να σέβεται το συνομιλητή του και τις απόψεις του...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #27 στις: 17/06/03, 05:13 »
Είμαι λίγο δύσπιστος μ' αυτές τις θεωρίες. :-\
Πιστεύω ότι χωρίς πολλές - πολλές γνώσεις αρχαιολογίας (ίσως μάλιστα όσο λιγότετρες τόσο καλύτερα) αποιοσδήποτε θα διέθετε τα απαραίτητα χρήματα και το χρόνο θα μπορούσε να ανακαλύψει αρχαία ελληνικά στοιχεία (ή και άλλα) σε όποιον πολιτισμό θέλει. Ακόμα κι αν ανακαλυφθεί ζωή σε άλλον πλανήτη το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος, χρήματα και ...καλή διάθεση.

Τώρα... γιατί ελληνικά και όχι άλλα;
Ε! Είμαστε από τους αρχαιότερους πολιτισμούς στον πλανήτη με πλούσια μυθολογία, πρόσωπα, θεούς κ.τ.λ. που άμα ψάξεις ... βρίσκεις. Και επιπλέον οι αρχαίοι Έλληνες μελετώνται αναγκαστικά από τους αρχαιολόγους, ιστορικούς κ.τ.λ. παγκοσμίως. ;)

Ένας Τούρκος, στη Γερμανία, μου έλεγε ότι ο Όμηρος ήταν Τούρκος (Όμηρος = Homer = Omer (Ομέρ)) και βέβαια, λέει, ήταν, αφού αφού η Σμύρνη, (πιθανή πατρίδα του Ομήρου) ανήκει στην Τουρκία!! Άντε να του εξηγήσεις περί Μογγολίας...!!  ???
Για τον Τούρκο που "τόσα ξέρει τόσα λέει" η εξήγηση είναι λογικοφανέστατη. :-X

Κάποιος με λίγες γνώσεις ετυμολογίας και λίγο εφευρετικό μυαλό θα μπορούσε ας πούμε να δώσει μια λογικοφανή εξήγηση για την έκφραση "πράσινα άλογα" = δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα δηλ. "πράσινα άλογα" = κουταμάρες (άμα ψάχνεις... βρίσκεις που έλεγα παραπάνω). ;)  Ένας γλωσσολόγος όμως θα μας εξηγούσε ότι η έκφραση προέρχεται από το αρχαίο "πράσσειν άλογα" !! Δηλ. το να κάνεις παράλογα πράγματα !!! :o

Όσο πιο λίγα ξέρουμε τόσο πιο ευκολόπιστοι είμαστε σε θεωρίες. Κι όποιος ξέρει πολλά ..."πρώτος τον λίθον βαλλέτω". 8)

Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ....!
Ή (και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου) και όλα τα παραπάνω μπορούν να αποτελούν μια "λογικοφανή εξήγηση"!!!

Πάντως αν οι προ-προ-παππούδες μας είχαν ανακαλύψει την Αμερική και το κράτησαν μυστικό... μπράβο τους. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο σοφοί και προνοητικοί άνθρωποι ήταν !!!!
 ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/03, 05:15 από Λευτέρης Ζ »

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #28 στις: 17/06/03, 09:28 »
Oυάου! Φοβερά και άκρως ενδιαφέροντα τα όσα γράφει ο rikk! Περιμένω την επιστημονική απόδειξη για να σκάσουν κι ο Κολόμβος κι ο Βεσπούκι. Αυτή είναι η καλή πλευρά για μας. Η κακή είναι οτι πάλι εμείς κάναμε τη μεγάλη μα*ακία. Γ@*ώ την περιέργεια μας!!!!!!
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #29 στις: 17/06/03, 14:10 »
Παλαιότερα, όσοι είχαν κάποιες θεωρίες, ο κόσμος τους έκραζε και έλεγε ότι δεν έχουν δίκιο. Αποδείχθηκε όμως το αντίθετο. Το ίδιο γίνεται και τώρα... Όχι μόνο σε αυτό το θέμα, αλλά σε πολλά! Σκεφτείτε να βγουν αληθινές αυτές οι "βλακείς"(για αρκετούς) στο μέλλον...
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #30 στις: 17/06/03, 14:17 »
einai gnwsto kai aftonoito oti ta PANTA ta xoun kanei oi ellines...ma ti laos eimaste ki emeis(emeis?) ola apo emas ksekinan..ts ts ts  ::)
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος kitharistas_poihths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Αισθάνομαι την πραγματικότητα με σωματικό πονο....
    • Προφίλ
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #31 στις: 19/06/03, 03:55 »
όλα από εμάς ξεκίνησαν και που καταλήξαμε ;
στο μουσακά στο τζατζίκι και σουβλάκι
αχχ Ελλάδα Ελλάδα  χώρα του καϊμού οπός λέει και ο Ξαρχάκος
Ανοίγω το παράθυρο στην απεραντοσύνη της αυγής να φωτιστή απ' την ποίηση κάθε πτυχή του νου μου.Μα οι λέξεις βγάζουνε στην ράχη τους φτερά και κυνηγούν στ' άπλετο φως την Ελευθέρια τους.

AMB-4

  • Επισκέπτης
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #32 στις: 19/06/03, 04:32 »
oi ellhnes anakalipsan tin ameriki...
E, kai??? ??? ?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #33 στις: 19/06/03, 12:18 »
Πάντως αν πράγματι την ανακάλυψαν είχαν τουλάχιστο την διορατικότητα να μη το πουν στους υπόλοιπους....
Μάλλον κάτι΄είχαν υποψιαστεί και την κράτησαν κρυφή...
Ενώ αυτοί οι ανόητοι Πορτογάλοι...... ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #34 στις: 19/06/03, 21:57 »
Χμ ελπιζω να μην ειναι τοσο ειρωνικο οσο φαινεται αυτο το post!!  ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ και ΗΡΟΔΟΤΟΣ...διαβαστε στον μεν πρωτο τις τρομερες αποψεις για το συμπαν, και στο δευτερο καποια χαρακτηριστικα σημεια οπου γινεται η αποκαλυψη "εξωτερικης" βοηθειας ( μια μικρη βοηθεια...κοιταξτε στη μαχη του Μαραθωνα καθως και στην επιθεση των Περσων προς τους Δελφους.. )
Υπάρχουν και αρκετές εκδοχές για το τί ήταν αυτά που υπαινίσσεσαι... με τους εξωγήινους κάνουμε απλά πλάκα αλλά είναι όντως μια θεωρία. Απλά είναι προς το παρόν μόνο θεωρία...

Αλλο θεωρια, αλλο εικασια .

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #35 στις: 20/06/03, 15:22 »
Πάντως αν πράγματι την ανακάλυψαν είχαν τουλάχιστο την διορατικότητα να μη το πουν στους υπόλοιπους....
Μάλλον κάτι΄είχαν υποψιαστεί και την κράτησαν κρυφή...
Ενώ αυτοί οι ανόητοι Πορτογάλοι...... ;D ;D

Μπα και οι Πορτογάλοι αν φαντάζονταν τι θα γινόταν στο μέλλον και αυτοί κρυφό θα το άφηναν.... ;) ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/05, 16:30 από oldnavy »

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #37 στις: 21/10/05, 01:03 »
Ρε σεις παιδιά μη δίνεται σημασία σ' αυτά, όσο εντυπωσιακά και αν φαίνονται. Περα από την πλάκα και το χαβαλέ που γίνεται γύρω από το θέμα παρατηρώ μια ανάταση ψυχής του Έλληνα που έχει να κάνει για μια ακόμη φορά (με τι άλλο) με την αρχαία γενιά μας (??-εικασία). Έχουμε καταντήσει γραφικοί με το να είμαστε περήφανοι με πράγματα που συνέβησαν πριν 2 χιλιετίες και μόνο, είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η λατρεία προς ένα πολιτισμό που απέτυχε η ύπαρξή του πριν 1700 χρόνια (θεωρώ την αρχή του βυζαντινού πολιτισμού ώς τέλος του αρχαιοελληνικού).

Και επείδη σίγουρα θα θεωρηθώ ισοπεδωτικός από κάποιους, δε λέω ως Έλληνες μπορούμε να θαυμάζουμε το πολιτισμό των αρχαίων αλλά μέχρι εκεί. Εντάξει μπορεί οι αρχαίοι Έλληνες να ήταν οι πρώτοι Ευρωπαίοι που έφτασαν στην Αμερική, αλλα ΚΑΙ ΤΙ Μ'ΑΥΤΟ, δεν το κάναμε εμείς αλλά κάποιοι πολύ πολύ πολύ μακρινοί πρόγονοί μας (αν και λίγο απίθανο να συνέβη με τα μέσα πλοήγησης -ξύλινα πλοία!- της εποχής εκείνης υπεραντλαντικό ταξίδι, πιο πιθανό είναι οι Ίνκας να ήρθαν σε επαφή με τους Έλληνες, όσο ακόμη ήταν κατοικοι της Ασίας και πριν ακόμα κάνουν το υπερσηβιρικό ταξίδι και περάσουν στην Αμερική). Τα φαινόμενα λατρείας υπέρ του αρχαιοελληνικού πολιτισμού τα θεωρώ γελοία και μέρος του γιατί είμαστε πίσω -όχι γιατι στηρίζονται σε μη υπαρκτά γεγονότα, αλλά γιατί δεν εξυπερετεί σε τίποτα να είσαι ονειροπαρμένος με ένα πολιτισμό που δεν υπάρχει. Ξυπνήστε και ζήστε το σήμερα, αφήστε το παρελθόν σε αρχαιολόγους και ιστορικούς. Ξαναλέω: ο σεβασμός προς τον αρχαίο πολιτισμό είναι αξία, η συνεχής εξύμνησή του και λατρεία του είναι αρρώστια.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #38 στις: 27/10/05, 10:55 »
(...) είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η λατρεία προς ένα πολιτισμό που απέτυχε η ύπαρξή του πριν 1700 χρόνια (θεωρώ την αρχή του βυζαντινού πολιτισμού ώς τέλος του αρχαιοελληνικού).
[...] αλλά γιατί δεν εξυπερετεί σε τίποτα να είσαι ονειροπαρμένος με ένα πολιτισμό που δεν υπάρχει. Ξυπνήστε και ζήστε το σήμερα, αφήστε το παρελθόν σε αρχαιολόγους και ιστορικούς. Ξαναλέω: ο σεβασμός προς τον αρχαίο πολιτισμό είναι αξία, η συνεχής εξύμνησή του και λατρεία του είναι αρρώστια.

Φίλε μου Stevethegreat, ο ελληνικός πολιτισμός είναι πάντα ζωντανός κι ακμάζων. Απόδειξη γι αυτό είναι ότι μεγάλα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια έχουν έδρες με αποκλειστικό αντικείμενο την μελέτη του Αριστοτέλη.
Το τέλος της αρχαιοελληνικής ιστορίας (κι όχι πολιτισμού) ήρθε μετά τους αλεξανδρινούς χρόνους και την κατάκτηση του ελλαδικού χώρου απ' του Ρωμαίους τον 2ο π.Χ. αιώνα.
Η Βυζαντινή αυτοκρατορία, παρά το μένος με το οποίο καταδίωξε την ελληνική σκέψη, με εξαίρεση τον Ιουλιανό, τον επονομαζόμενο "Παραβάτη", αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους, αρχικά τον Πλάτωνα και μετά τον Αριστοτέλη, "πατώντας" πάνω τους για να δικαιολογήσει μια σειρά χριστιανικών θεωριών, που στην αρχική, ιουδαϊκή, απολογητική τους, φάνταζαν αίολες και "ξεκάρφωτες". Υπ' αυτήν την έννοια, ο βυζαντινός πολιτισμός μαζί με την αραβική παρουσία στην Ιβηρική (οι Άραβες αγαπούσαν και μετέφραζαν επισταμένως τους Έλληνες φιλοσόφους) "φώτισαν" την μεσαιωνική δυτική Ευρώπη και οδήγησαν στην περιβόητη Αναγέννηση του ευρωπαϊκού πολιτισμού, με την επανεισαγωγή σ' αυτόν της αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας.
Οι πυλώνες του σύγχρονου ευρωπαϊκού πολιτισμού είναι η αρχαιοελληνική γραμματεία, η ρωμαϊκή έννοια του κράτους και του δικαίου και η χριστιανική ηθική.
Ο,τι κι αν λένε οι κήνσορες του "προοδευτισμού", δεν νοείται Ευρώπη χωρίς τον πολιτισμό της αρχαίας Ελλάδας.
Πολιτισμό ζωντανό και δρώντα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/05, 10:59 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #39 στις: 27/10/05, 13:04 »
Υπάρχει βέβαια και η ενδιαφέρουσα άποψη του καθηγητή Βασίλη Πάσσιου,που αναφέρει ότι 1000 χρόνια πριν τον ελληνικό πολιτισμό,υπήρχε και ο πολιτισμός της Ατλαντίδας,όπου έδωσε τα φώτα της τόσο σε Ανατολή,όσο και σε Δύση.Αν λάβουμε υπόψη και την πιθανή γεωγραφική θέση της (στον Ατλαντικό),τότε η διάδοση των πολιτισμικών στοιχείων θα ήταν πιο άμεση,από ένα υπερατλαντικό ταξίδι των Ελλήνων.
Βέβαια,όλα αυτά είναι θεωρίες που στηρίζονται απλά σε ενδείξεις και όχι σε αποδείξεις...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #40 στις: 28/10/05, 01:24 »
έλεος, τι θέμα ανοίξατε ρε όρνια....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #41 στις: 31/10/05, 09:35 »
έλεος, τι θέμα ανοίξατε ρε όρνια....

Κι όμως, αγαπητέ μου, αν μπεις στον κόπο να σκεφτείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις, θα γίνεις καλύτερος, για να μην πω ευγενέστερος...
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #42 στις: 31/10/05, 10:00 »
έλεος, τι θέμα ανοίξατε ρε όρνια....

Κι όμως, αγαπητέ μου, αν μπεις στον κόπο να σκεφτείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις, θα γίνεις καλύτερος, για να μην πω ευγενέστερος...
Έλα ρε Τάσο πώς κάνεις έτσι ? Τι έκανε το παληκάρι ? Κανένα mp3 ζήτησε ?

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #43 στις: 31/10/05, 10:07 »
έλεος, τι θέμα ανοίξατε ρε όρνια....

Κι όμως, αγαπητέ μου, αν μπεις στον κόπο να σκεφτείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις, θα γίνεις καλύτερος, για να μην πω ευγενέστερος...
Έλα ρε Τάσο πώς κάνεις έτσι ? Τι έκανε το παληκάρι ? Κανένα mp3 ζήτησε ?

 ;D Γειά σου αδερφέ Αντώνη! ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #44 στις: 31/10/05, 14:58 »
Κι όμως, αγαπητέ μου, αν μπεις στον κόπο να σκεφτείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις, θα γίνεις καλύτερος, για να μην πω ευγενέστερος...

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν απότομο το ποστ μου, αλλά έχω αγανακτήσει από τέτοιες συζητήσεις και θεωρίες, ζητώ συγνώμη για το ύφος μου..

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #45 στις: 01/11/05, 07:34 »
Κι όμως, αγαπητέ μου, αν μπεις στον κόπο να σκεφτείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις, θα γίνεις καλύτερος, για να μην πω ευγενέστερος...

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν απότομο το ποστ μου, αλλά έχω αγανακτήσει από τέτοιες συζητήσεις και θεωρίες, ζητώ συγνώμη για το ύφος μου..

Δεκτή. Αμαρτία εξομολογουμένη, ουκ έστι αμαρτία  :)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #46 στις: 01/11/05, 07:48 »
Αντε υπομονη μεχρι το 2012 οταν θα ρθουν οι προγονοι μας απο την Ανδρομεδα να μας παρουν και να νικησουμε τους Εβραιους!

Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #47 στις: 01/11/05, 08:13 »
Πριν από χιλιάδες χρόνια εξωγήινοι αποπειράθηκαν να επισκεφτούν τη γη. Εξαιτίας όμως κάποιας τεχνικής βλάβης το τεραστίων διαστάσεων σκάφος κατά τη διάρκεια της προσεδάφισης πήρε φωτιά και διαλύθηκε σε κομμάτια. Το κεντρικό τμήμα του σκάφους που περιείχε και ακρετά πολιτιστικά στοιχεία εκείνου του λαού έπεσε στον Ελλαδικό χώρο (sic). Απόγονοι αυτού του θαυμαστού πολιτισμού είναι οι Έλληνες οι οποίοι φυσικά (καλά τώρα) φρόντισαν να δώσουν τα φώτα τους και στον υπόλοιπο κόσμο. Μερικά κομμάτια αυτού του σκάφους λέγεται ότι έπεσαν και στην Αμερική και από εκεί πηγάζουν όλες αυτές οι θεωρίες.
Μάλιστα το σκάφος διοικούσαν 12 άρχοντες οι οποίοι δυστυχώς πέθαναν όλοι κατά τη σύγκρουση αλλά οι επιζήσαντες συνέχισαν να τους τιμούν λόγω του σεβασμού που έτρεφαν για αυτούς και έτσι προέκυψε το δωδεκάθεο.
Αυτοί οι δώδεκα έδιναν αναφορά σε έναν (τω αγνώστω θεο).
Οι Έλληνες είναι ο περιούσιος λαός αυτού του θεού. Οι πραγματικοί μας πατέρες βρίσκονται εκεί έξω στο διάστημα και δεν έχουμε παρά να τους αναζητήσουμε!!!  ???:P
Μόνο για να δείτε πόσο εύκολα φτιάχνει κανείς ιστοριούλες! ;D! ;D!
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #48 στις: 01/11/05, 08:35 »
Αδέρφια, γιατί τόσος σαρκασμός;
Εντάξει, μπορεί οι Έλληνες να μην ανακάλυψαν πρώτοι την Αμερική.
Υπήρξε στη διαρκεια της Ιστορίας ανώτερος πολιτισμός απ' τον ελληνικό;
Ξεπεράστηκε ποτέ ο ελληνικός τρόπος σκέψης;
Είναι η φιλοσοφία ελληνική επινόηση;
Ο ανθρωποκεντρισμός; Η δημοκρατία; Ο ορθολογισμός; Ο φιλελευθερισμός; Η επιστήμη; Η δραματουργία; Η ιστοριογραφία;
Χρωστάει η Ευρώπη την πολιτισμική και πολιτική της οντότητα στους αγώνες και την σκέψη των Ελλήνων;
Διαμόρφωσε ο νεοπλατωνισμός και ο αριστοτελισμός την οριστική μορφή του χριστιανισμού, αποκαθάροντάς τον απ' τον ιουδαϊκό φανατισμό; (Εν προκειμένω, μιλάω για τη θρησκεία κι όχι για την εκκλησία).
Γιατί θα πρέπει με τόση ευκολία να χλευάζουμε ό,τι έξυψώνει, έστω και με υπερβολές, την κληρονομιά μας, τη στιγμή που άλλοι λαοί περηφανεύονται αλλαζονικά για την ιστορία τους, που δεν υπερβαίνει τους 3, 4, 5, 10 αιώνες, την ώρα που η δικιά μας παρουσία και προσφορά στον ανθρώπινο πολιτισμό υπερβαίνει τα 7.000 χρόνια; ???

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/05, 08:38 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #49 στις: 01/11/05, 11:22 »
Γιατί θα πρέπει ???

Γιατί έστω και αν είναι έτσι ...
(που δεν είναι...γιατί πολιτισμοί σπουδαίοι υπήρξαν και των φοινίκων και των αιγυπτίων και των Ινδιάνων στην κεντρική Αμερική, και πολλοί ήταν παλιότεροι και λαμπρότεροι)

         ... αυτό που ήταν τότε δεν έχει καμμία σχέση με το σήμερα
Να καυχιέμαι για κάτι που έκαναν κάποιοι σε αυτόν εδώ τον τόπο ...
(γιατι αμφισβητώ την καταγωγή μου από τον Σωκράτη. Μάλλον πιο πολύ σε λατινότουρκος μου κάνω)
   ...όταν εγώ είμαι καραγκιόζης άσχετος και γύφτος ? Πολύ μου πάει
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
20 Απαντήσεις
16085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:53
από Jezus
23 Απαντήσεις
16936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
108 Απαντήσεις
59330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 13:57
από gers
65 Απαντήσεις
45759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
0 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 19:11
από dora
26 Απαντήσεις
19351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)