Αποστολέας Θέμα: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou  (Αναγνώστηκε 17085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #50 στις: 08/06/10, 21:08 »
Όχι, δεν απαίτησα ποτέ καλές κριτικές, γιατί και δεν τις άξιζα. Σταματάω γιατί δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και για κανένα άλλο λόγο! :)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #51 στις: 08/06/10, 21:30 »
Κ εγω ξενερωνω +1 s.s.
Βασικα Γιωργια αν παρατηρησεις, σ αυτο εδω το φορουμ η συντριπτικη πλειοψηφεια των μελων ειναι ερασιτεχνες που κιθαριζουν κ τραγουδανε για τν κ**λα τους κ μονο κ ακομα κ αν ειναι σε μπαντα κανουν αλλη δουλεια για βιοπορισμο
Δν πιστευω οτι ειναι καποιος εδω που να γραφτηκε με σκοπο να τον προσκυνανε 30000 ατομα εστω κ αν αυτο που πσταρει ειναι μια μαλ***α και μιση...οι περισσοτεροι μαλιστα λενε οι ιδιοι οτι το κομματι εχει λαθη πριν καν σχολιασει καποιος  :)

Τεσπα σου εχω πει κ απο το τσατ τ φταιει κ οι κριτικες που παιρνεις τωρα τελευταια δν ειναι οι καλυτερες κ εσυ πρωτη ειπες το λογο

Οποτε, αντι να τα παρατησεις, προτεινω απλα να εισαι επιλεκτικη στις διασκευες που κανεις δλδ να τραγουδας μονο κομματια που εσυ γουσταρεις κ μν εισαι τοσο "μεγαλοψυχη" τραγουδωντας αναγκαστικα κ με διεκπαιραιωτικο υφος τραγουδια που ισως να μν ειχες ακουσει ποτε κ σου φερνουν αναγουλα (αυτα τα λεω γτ ξερω τν αποψη σου για τη ροκ-μεταλ μουσικη δλδ οτι δν σαρεσουν τα heavy με τη γενικη εννοια του ορου κομματια)

Επισης ειπες κατι για ασχετοσυνη γυρω απο νοτες μαθηματα φωνητικης κλπ κλπ κλπ
Απο ποτε καλλιφωνος ειναι αυτος που εχει κανει μαθηματα φωνητικης κ εχει πτυχια θεωριας στη μουσικη? Αμα δν το λεει η καρδια σου δε πα να κανεις ολη μερα μαθηματα, το παθος κ το συναισθημα ενος που πραγματικα εχει γεννηθει να τραγουδαει κ γουσταρει αυτο που κανει, δν θα το φτασεις ποτε. Ετσι κ εσυ, ακομα κ με τις ελαχιστες γνωσεις σου, εχεις παθος για το τραγουδι κ αυτο φαινεται σε παλιοτερες διασκευες σου που πραγματικα ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ και αυτο φαινεται απο τα πολλα κ καλα σχολια που εισεπραξαν (βλεπε Pomme C)

Τελος, κατι ειπες για αξιοπρεπη αποτελεσματα κ οτι δν αξιζεις τις καλες κριτικες. Καταλαβαινω οτι ειναι η απογοητευση κ η down-ιλα της πρωτης περιοδου μετα απο μια "κρυαδα" ομως ειναι βεβιασμενες κ οχι λογικες σκεψεις. Δν μπορει Γιωργια ολοι οσοι σχολιαζαν με επαινετικα σχολια παλιοτερες σου διασκευες να ηταν τοσο ασχετοι που να μν μπορουσαν να καταλαβουν αν αυτο που ακουγαν τις αξιζε η οχι

Οποτε, γνωμη μου ειναι να μν παρατησεις αυτο που οπως λες κ εσυ αλλωστε αγαπας κ γουσταρεις, μονο κ μονο επειδη οι δυο τελευταιες σου προσπαθειες δν ειχαν τν αναμενομενη "επιτυχια" αν μπορω να χρησιμοποιησω τη λεξη. Απλα αστο για λιγο, ξεκουρασου κ απλα τραγουδα ΜΟΝΟ οτι σου αρεσει. Αν αρνηθεις σε καποιο φιλο συνφορουμιτη να τραγουδησεις, δν χαθηκε κ ο κοσμος, υπαρχουν κ αλλα ατομα για να τραγουδησουν που ακουνε το ειδος μουσικης που θελει ο χ ψ ζ φιλος συνφορουμιτης να διασκευασει. Αφου ομως εσυ δν εχεις καμια σχεση με αυτο το ειδος δν πιστευω οτι εισαι υποχρεωμενη να τραγουδησεις ενα αντιστοιχο κομματι (πχ το Nothing Else Matters)

Συγγνωμη για το μεγαλο post, ειχα αρκετα πραγματα να πω κ ελπιζω να τα λαβεις υποψη σου. Ολα τα λεω με εντελως φιλικη διαθεση κ αν φαινεται το αντιθετο, συγγνωμη προκαταβολικα

Πανος  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #52 στις: 08/06/10, 21:42 »
Κανείς δεν μου έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό να τραγουδήσω κάτι, εγώ φταίω και αποκλειστικά εγώ για λανθασμένες επιλογές. Θα ήθελα να αφήσουμε στην άκρη όλα αυτά και απλά να το δούμε σαν μια αποτυχία :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #53 στις: 08/06/10, 22:24 »
Χαχαχα gkou! Στηρίζομαι στο Μεσογειακό σου Ταπεραμέντο! Το 'χεις λίγο να παίρνεις ανάποδες και να πεισμώνεις, να θέλεις να τη κοπανήσεις δίχως όμως να σε διώχνουμε, αλλά θα μας ξανατραγουδήσεις, για να μην χρειαστεί να σου βάλουμε το μαχαίρι στο λαιμό.
Ξέρεις και εμείς είμαστε καλά παιδιά αλλά έχουμε κάποια όρια!!  ;D  Ας το δούμε σαν προειδοποίηση για μία μελλοντική επιτυχία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #54 στις: 08/06/10, 22:29 »
Tόοοοσο προβλέψιμη έγινα πια; :o :o :o
Πάει απέτυχα παταγωδώς :-\
Πέρα από την πλάκα, θα δείξει 8)
Αλλά ας μην ποστάρουμε άλλο εδώ γιατι θα εξοργιστούν τα παιδιά και με το δίκιο τους και θα τα ακούσω χοντρά για βεντετισμούς κ.λπ. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #55 στις: 09/06/10, 03:17 »
η συμβουλή μου για τον τρόπο που πρέπει να τραγουδάς είναι αυτή:



ελπίζω να καταλάβεις και να μην το πάρεις στραβά  :)

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #56 στις: 09/06/10, 15:56 »
Παράθεση από: groovymood001 link=topic=79407.msg622650#msg622650   date=1275949649
Θα έλεγα οτι πρέπει να φέρεις τη φωνή πολύ   περισσότερο σε "πρώτο πλάνο"...


...και βγάλε ότι εφφε ΔΕΝ   έχει σχέση με βάθος και compression προς το παρόν, προσπάθησε να κάνεις   κάτι με αυτά τα δύο (και με eq βέβαια , εννοείται...)

Θα έλεγα   επίσης να προτιμήσεις στο βάθος έναν μεγαλύτερο χώρο αλλά με το mix   control όχι τόσο ψηλά ανεβασμένο...
 
  groovymood001 δεν γινεται πια να το κανω αυτο .
  ok παντως θα το εχω υποψιν για το μελλον.
 
  Γεωργια η συμβουλη μου ειναι η εξης:δες την συνεργασια μας σαν λαθος   επιλογη σου,οχι ομως για το τραγουδι αλλα για λαθος επιλογη ηχοληπτη (ο   υποφαινομενος)
  οποτε τι να πω αλλαξε και εσυ οπως και οι Μetallica ηχοληπτη προκειμενου   να υπαρχει τοσο φασαρια.
  παρε τον Bob Rock ειναι καλος. ;)
  δεν υπαρχει λογος να σταματησεις τιποτα.
 
 





Sorry, αλλα η προσωπικοτητα ενος τραγουδιστη ειναι ο τροπος που τραγουδαει. Εαν στα 70s βαζανε Melodyne, ουτε Stairway to heaven θα ειχαμε, ουτε Led Zeppelin...

καλα αυτοι ειχαν αλλο ''melodyne'' τοτε που δεν θελει pc μονο αναπτηρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #57 στις: 09/06/10, 16:49 »
Διαβασα ολα τα ποστ.Δεν μπορω να καταλαβω γενικα τις αντιδρασεις σας ρε παιδια.Και αναφερομαι στον let me know796 και στην gkou.Και εννοω οτι απλα σας βρηκα λιγο υπερευαισθητους στο θεμα αυτο και για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα καν.Δεν μου φανηκε καποιος να κραζει η να επιτιθεται η οτιδηποτε.Βρηκα τα ποστ πολυ κοσμια.Πανω σε αυτο το σκεπτικο να προσθεσω οτι ναι το ξερουμε οτι το κανετε αυτο για την αγαπη του θεματος.Ολοι μας αλλωστε πιστευω ασχολουμαστε με την μουσικη ειτε γραφοντας κομματια,ειτε παιζοντας καποιο οργανο ειτε τραγουδοντας για να βγαλουμε την ψυχη μας.Σε καποιους θα αρεσει αυτο που εχουμε μεσα σε καποιους οχι.

Σε καθε περιπτωση ομως οταν γενικα ανεβαζουμε κατι δικο μας(διασκευη ειτε δικη μας δημιουργια) ,το παραθετουμε δημοσια και συνεπως θετουμε τον εαυτο μας σε φαση κριτικης και σχολιασμου.Και κατ εμε...αυτο εχει ως στοχο να μας κανει καλυτερους.Καποιοι λοιπον θα τονισουν τα λαθη μας και βοηθωντας μας να βελτιωθουμε,καποιοι θα τονισουν τα καλα μας σημεια δινοντας μας ενεργεια και θαρρος.Τωρα αν καποιος ανεβαζει κατι σωνει και καλα για να ακουσει καλα λογια θεωρω οτι λανθασμενα το κανει.Να στε προετοιμασμενοι λοιπον να τα ακουτε ολα απο την στιγμη που ανεβαζετε κατι.

"If you can't take the heat,stay of the kitchen"..λεει μια παροιμια.Επι του θεματος ακριβως τωρα.Οταν καποιος επιλεγει ενα τετοιο κομματι που ειναι χιλιοπαιγμενο,αγαπημενο και πολυ ιδιαιτερο κομματι πρεπει να το αποδωσει και ιδιαιτερα.Η λοιπον θα βαλει μια ερμηνεια φωνης μοναδικη(και μπραβο σας γιατι δεν το εχω ακουσει ποτε απο γυναικεια φωνη),η θα το αποδωσει εναλλακτικα ισως με μια αλλη ενορχηστρωση.Γιατι οσο να ναι...οταν παιρνεις ενα κλασσικο κομματι και εχουν βγει διαφορες εκδοσεις χρειαζεται κατι τελειως νεο για να ξεχωρισεις.

Η διασκευη η συγκεκριμενη ειναι συμπαθεστατη οπως ειπα.Την ακουσα ευχαριστα αυτο ειναι σιγουρο.Πιστευω οτι μπορειτε να κανετε και καλυτερα.Αξιοπρεπεστατη προσπαθεια.Ετσι Γεωργια μου θα ερθω και γω σε κατι πολυ σωστο που διαβασα απο τον s.s.Δεν γινεται να σε παιρνει απο κατω και να θες να τα παρατας επειδη δεν ακουσες αυτο που ηθελες να ακουσεις.και στην τελικη υπαρχουν ανθρωποι που ξεκινανε απο το μηδεν με χαλια φωνη και το παλευουν.Δεν παιζει κανενα ρολο κατ εμε το ταλεντο η οχι.Αν το αγαπας και σε γεμιζει καντο.Μην το κανεις για να ακους επαινους.Ολα ειναι λογια ...ολα ειναι αερας.Nothing else matters που λεει και τραγουδι..τπτ εκτος απο το να νιωθεις εσυ μεσα ομορφα που το κανεις.

σορρυ για το μακροσκελες ποστ...keep walking...:up
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #58 στις: 09/06/10, 17:03 »
ας κραξω και εγω με τη σειρά μου!
 
 
δεν με χαλεσε ο τροπος που τραγουδήθηκε το ασμα αυτό αλλα ο τρόπος που επερξεργάστηκε.Σαν  να γραφτηκε σε μπανιέρα και να κοδικοποιηθηκε στα 28kbps .
 
εξαρχης δεν περιμενα κατι το τέλειο καθως το κομματι αυτο ή το αγγίζεις και καίγεσαι ή του αλλάζεις τα φωτα για να δωσεις κατι νεο .
 
 
οσο αφορα τα pitch correction plug ins
 
ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ
Ο Χ Ι  ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟΝΙΚΑ.
 
το τραγούδι ειναι για μεταφέρει συναισθήματα.δεν ειναι για κριτικές επιτροπές και   μ!@#$@ες.
 
 
παιδες συνεχίστε οσο κράξιμο και αν τρώτε (αυτο αφορά και όλους εμάς ;) )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #59 στις: 12/06/10, 12:37 »
Μ αρεσε αρκετα μουσικα και τα εφε απο πισω αλλα η φωνη μου εκανε λιγο σαν την ξαδερφουλα μου που ειναι τεσσαρων χρονων(να την χαιρομαστε :P ) την πρωτη φορα που βγηκε να τραγουδησει μπροστα σε κοσμο....μην το παρεις στραβα ειναι απλα η γνωμη μου και εγω δεν τραγουδαω καλυτερα...ενταξει δεν ειπαμε να τραγουδας και σαν τον james αλλωστε cover ειναι και ειναι καλο που προσπαθησατε να βαλετε δικα σας στοιχεια και να το παιξετε με τον δικο σας τροπο...αυτα...καλη συνεχεια...!!!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #60 στις: 13/06/10, 15:30 »
Καλησπερα και καλο καλοκαιρι ρε παιδια!

Οσον αφορα στο backing track ειναι γαματο!

Η ερμηνεια ειναι μετρια οχι απαραιτητα γιατι η gkou ειναι κακη τραγουδιστρια αλλα επειδη ειναι πολυ ιδιαιτερο το τραγουδι. Βασικα οποιον και να εφερνες να το πει, αμα δεν το πει ο ιδιος ο hetfield δεν γινεται τπτ κακα τα ψεμματα.

Υπαρχουν ομως καποια στοιχεια που μου προκαλουν εντυπωση αφου απο άλλες δουλειες σας απουσιαζουν. Τα φωνητικα ακουγονται σαν να ηχογραφηθηκαν με προχειρα μεσα, υπαρχουν προς το τελος ρυθμικα λαθη και η ποιοτητα των φωνητικων δεν συμβαδιζει με αυτη του τραγουδιου. Και ελπιζω να μην με παρεξηγειτε γιατι ενα τετοιο κομματι το περιμενεις μαματο και ιδιαιτερα στον τομεα των φωνητικων θελει τσαμπουκα και χαρακτηρα και βεβαιως gkou μας εχετε συνηθισει σε ποιοτικα upload ετσι κι αλλιως.

Η Γνωμη μου? Δυσκολα γυναικα το λεει σωστα αλλα αν θες καποιες συμβουλες (γιατι περα απο τεραστιος οπαδος των μεταλλικα τον εχω δει το ιδιον μπροστα 2-3 φορες να το λεει) δυναμωσε τα φωνητικα, παιξε με το eq, προσπαθησε να περιορισεις αυτο το ενοχλητικο ambience που ειναι υπευθυνο για την ερασιτεχνιλα στον ηχο, δωσε εμφαση στην προφορα (ο χετφιλντ ειναι καραβλαχος νοτιος) και τσαμπουκα και τραχυτητα στη χροια. Αλλα και παλι ειναι αυτο που λεω ρε γ**ωτο...δεν μπορω να φανταστω γυναικα να κανει oouuuuYEAHHHH BABEEE OOOUUUU!!! σαν τον χετφιλντ! Χαχαχαχαχα

Περιμενουμε κι αλλο upload καλοκαιρινο και ανεβαστικο που να ταιριαζει στη λεπτεπιλεπτη φωνη σου! :)

Τωρα παω για βουτιες και ρακετεςςςς!!!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #61 στις: 13/06/10, 15:47 »
Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μας άκουσαν και μας σχολίασαν. Μέσα από όλα αυτά κατάλαβα ότι αν δεν υπάρχει κατάλληλος εξοπλισμός και κατά την ηχογράφιση αλλά και κατά τη μίξη, τίποτε δεν βγαίνει καλό ή έστω αξιοπρεπές :-\
Προσωπικά, θα σταματήσω να ασχολούμαι, μέχρι που να μπορώ να ηχογραφώ σωστά και να είμαι ικανοποιημένη με αυτό που ακούω.Και πάλι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για όλα και βέβαια για τις πολύτιμες συμβουλές σας! :)

Gkou να σου πω κατι? Αμα εφερνες τον χετφιλντ σπιτι σου να πει το κομματι με τον δικο σου εξοπλισμο πιστευεις θα εβγαινε ασχημο? Αμα ηχογραφουσες τον αλντιμεολα με κινητο θα εβγαινε ασχημο? Με πιανεις που το παω?

Ασε το ηχητικο κατα μερους γιατι πολλες φορες τα ακριβα μηχανηματα και η πολυ ορολογια και αναλυση ειναι για μενα διαφημιστικα κολπα και γενικα αποσκοπουν αλλου και οχι στην μουσικη. Εγω φτιαξει ηχογραφησεις με τα πιο ευτελη μεσα και πολλοι δεν το πιστευανε.

Η εξασκηση τελειοποιει οχι ο εξοπλισμος. Ο εξοπλισμος ειναι το εργαλειο που θα κανει τη δουλεια του μουσικου να περασει ευκολοτερα και πιστοτερα στον κοσμο. Αν ομως η δουλεια einai bollocks τοτε δεν πανα φερεις ολο το επιτελειο των μεταλλικα εδω...παλι bollocks θα τραγουδας! Κι αυτο στο λεω γιατι σχεδον σε ολο το κομματι βγαινεις εκτος ρυθμου, εκτος μελωδιας και το χειροτερο ολων κομπιαζεις! Σαν να μην εισαι ακριβως σιγουρη τι θα πρεπε να τραγουδας σε καθε σημειο και ιδιαιτερα στο τελος καθε φρασης με αφηνεις μετεωρο! Αρα λοιπον μηπως δεν το εμαθες σωστα το κομματι? Μηπως δεν ακουσες προσεκτικα ο τραγουδιστης που σταματαει που αρχιζει πως τελειωνει την φραση και γενικα μηπως το τραγουδισες απο μνημης και δεν βαριεσαι? Ειδες ομως οτι αλλιως το χεις στο μυαλο σου κι αλλιως αποτυπωνεται στην ηχογραφηση. Πες μου λοιπον ποιο απο ολα αυτα θα μπορουσε να διορθωσει ο τελειοτερος εξοπλισμος του πλανητη? ΚΑΝΕΝΑ

Μην το παρεις σαν επιθεση...ξερεις παντα πως μιλαω εγω. Για το καλο σου στα λεω και τα λεω γενικοτερα γιατι απ την λουμπα οτι φταιει ο εξοπλισμος που δεν παιζω/τραγουδαω καλα εχω περασει κι εγω.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #62 στις: 13/06/10, 15:59 »
Mike αρχοντα ξανα-εγραψες ιστορια αδερφε  :beer

Γιωργια τελικα ελπιζω να αλλαξες γνωμη για αυτα που ελεγες οτι τελος το τραγουδι κλπ κλπ γτ οπως ειπε κ ο μεγαλος κοντος που τωρα RIP:
Between the velvet lies
There's a truth that's hard as steel
The vision never dies
Life's a never ending wheel  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #63 στις: 13/06/10, 16:48 »
εμένα μου άρεσε πάντος  :) απλά το έχουμε συνηθίσει να το ακούμε διαφορετικά είναι και αυτή η άτιμη συνήθεια. Αλωστε διαφορετικά τραγουδά ένας άντρας και διαφορετικά μια γυναίκα οπότε αυτό απο μόνο του  είναι αρκετό. Καλή προσπάθεια πάντος  ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #64 στις: 14/06/10, 03:17 »
Ειχα δει αυτό το ποστ πριν καμια βδομμάδα χωρίς να ακούσω το τραγούδι (έχω ψυχολογικά με το nothing else matters), και σήμερα βλέποντας οτι έφτασε στην 3η σελίδα ξαναμπήκα. Μετά απο αυτά που διάβασα, φανταζόμουν ένα πολύ κακό τραγούδι, και το κατέβασα απο περιέργεια. Τελικά είναι πολυ αξιοπρεπέστερο απο αυτό που φανταζόμουν. Για ερασιτεχνική παραγωγή είναι πολύ καλή ρε παιδιά..

Ναι, παίζουν θέματα στην ηχοληψία και το μιξάρισμα , αλλά η κιθάρα ήταν πολύ σωστή.

Και η φωνή της γκου, απείχε από το τέλειο, αλλά φανηκέ οτι ήταν επιδή δεν είχε ξαναδοκιμάσει το τραγούδι. ακόμα και τα φαλτσαρίσματα που γίνανε δεν ήταν επειδή είναι φάλτσα, αλλά επειδή δεν είχε ξαναδοκιμάσει την φωνή της σε κάποια σημεία και δεν της βγήκε. Εμένα μου φάνηκε πολυ συμπαθητική φωνή, αλλά δεν έχει συνηθίσει το μικρόφωνο. Επίσης, μάλλον κάνει το κλασσικό λάθος να τραγουδάει από την μύτη.

Οπότε για μένα, δεν έχετε κανένα κουσούρι και κακώς απογοητεύεστε τόσο. Εμπειρία και δουλειά σας λείπει.

Αυτό που με χάλασε εμένα είναι η ατμόσφαιρα reality show, που δημιουργήθηκε μετά την κριτική. Όχι όσον αφορά τα παιδιά που κρίνανε το τραγούδι, αλλά μιλάω για την απογοήτευση των gkou και let me know. Νομίζω πως το διαρκές ρεζίλεμα του κόσμου στην τηλεόραση μας έχει κάνει όλους υπερευαίσθητους και ανασφαλείς. Μπράβο για την αυτοκριτική σας και την ταπεινοφροσύνη σας παιδιά , αλλά το παρακάνετε με το αυτο-λιθοβολισμό σας. Καταλαβαίνω οτι περιμένατε πολύ καλύτερη ανταποκρισή, και απο τον ενθουσιασμό της δημιουργίας περάσατε σε μια κριτική που δεν περιμένατε, αλλά τι να κάνουμε, συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια :D Όταν μέσα στο site παίζουν επαγγελματίες ηχολήπτες και έμπειροι μουσικοί, θα έχετε διαφορετική κριτική σε σχέση με της παρέας σας..
Αλλά αν ήταν να τα παρατάμε όλοι καθε φορά που τα βρίσκουμε σκούρα.. μόνο ένα πράγμα σε σώζει από μια κακή στιγμή : περισσότερες καλές στιγμές. Αν αγαπάτε την μουσική λοιπόν θα συνεχίσετε να παίζετε, τόσο απλό είναι. καλή συνέχεια
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/10, 03:33 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #65 στις: 21/06/10, 15:43 »
Μετά από την παραγγελία μιας καλής κάρτας ήχου, που μου σύστησε ο freemind, λέω να συνεχίσω, οπότε σας ευχαριστώ όλους για την κριτική σας και προχωράμε :)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #66 στις: 22/06/10, 02:04 »
Μετά από την παραγγελία μιας καλής κάρτας ήχου, που μου σύστησε ο freemind, λέω να συνεχίσω, οπότε σας ευχαριστώ όλους για την κριτική σας και προχωράμε :)

Ωραια πραματα! Με γειες με γειες!
Καλες δημιουργιες... Επισης σκεψου και ενα καλο μικροφωνο και ισως δυο καλα ηχεια (monitors)

Και No hard feelings ετσι? ;)
Για καλο τα λεμε ολα. :)

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #67 στις: 22/06/10, 07:43 »
Ναι, σιγά σιγά, όχι όλα μαζί :D
Εννοείται ,no hard feelings ;) Άσε που όσο πάω γίνομαι όλο και πιο δυνατή...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #68 στις: 22/06/10, 13:08 »
Ναι, σιγά σιγά, όχι όλα μαζί :D
Εννοείται ,no hard feelings ;) Άσε που όσο πάω γίνομαι όλο και πιο δυνατή...

Χαχα οκ!!

Εννοειται οχι ολα μαζι :)


Αποσυνδεδεμένος drosatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #69 στις: 04/09/10, 16:22 »
Εμενα γτ παλι μου αρεσε και η μουσικη και τα φωνητικα!!


Δεν πρεπει να συγκρινουμε την φωνη του Χετφιλντ με της Γκου!


Πολυ καλη ερμηνεια σε ενα δυσκολο τραγουδι :)


Αυτα τα ολιγα απο μενα!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #70 στις: 04/09/10, 17:16 »
Σε ευχαριστώ πολύ που μας άκουσες! Κι εμένα μου αρέσει πολύ η μουσική , όσο για τα φωνητικά μου ήταν μία αποτυχημένη μου προσπάθεια να τραγουδήσω κάπως πιο "σκληρά" κομμάτια από αυτά που έχω συνηθίσει να λέω :)

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #71 στις: 04/09/10, 18:35 »
!!!!!!αμαν!!! τι ειναι αυτο???!!!!η γκου μεταλωνεται!!  ;D

πρωτα απο ολα οσον αφορα την μουσικη του πραγματος νομιζω οτι εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια....thumbs upppp!!!!

Τωρα οσον αφορα την ερμηνεια της γκους...
χρειαζεται κοτσια για να τραγουδησει κανεις αυτο το κομματι... για μερικους ειναι "συμβολο πιστης" και ειναι λογικο να τα βαλουν με οποιονδηποτε "τολμησει" να το αγγιξει ακομη και αν η προσπαθεια του ειναι αξιολογη...φυσικα διαφωνω...ισα ισα νομιζω πως οσο περισσοτερο ασχολεισαι με ενα κομματι τοσο περισσοτερο δειχνεις οτι το σεβεσαι (ακομα και αν προχωρας σε πολλες αλλαγες..)
Θελω να πω, μην παιρνεις της μετρητης τα οποια αρνητικα σχολια... ειναι λογικο καποιοι να χαλαστηκαν μονο και μονο που καποιος "αλλος" τραγουδησε το συγκεκριμενο ασμα και κατα συνεπεια..οκ καταλαβαινεις...

Καπου επισης πηρε το ματι μου κατι για την προφορα σου... φυσικα και δεν ειναι αψογη αλλα ελατε τωρα..ειναι τοσο σημαντικο αυτο? προσωπικα το θεωρω γελοιο να απαιτεις απο καποιον να τραγουδαει ξενους στιχους με τελεια προφορα...αν ηταν ετσι στην ελλαδα δεν θα τραγουδουσαμε τιποτα στην αγγλικη..γιατι αν ειστε τοσο αυστηροι κριτες πρεπει να παραδεχτειτε οτι ακομα και οι last drive δεν ειχαν την τελεια προφορα..σωστα? χαλασε κανεναν απο εμας ??
αρα το θεμα "προφορα" κακως σας απασχολει τοσο πολυ...

εμενα προσωπικα μου αρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η ιδεα του να τραγουδησει το nothing else matters μια γυναικα. Για πολλους λογους το θεωρω πολυ γυναικειο κομματι...ενω ακομα και ο "μαλακος" τροπος ερμηνειας της γκους δεν με χαλασε καθολου... αν επικεντρωθει κανεις στους στιχους και το νοημα του τραγουδιου νομιζω οτι θα δει πως η "σκληρη" ερμηνεια δεν ειναι μονοδρομος...επομενως thumbs up και για την γκου...

ενω λοιπον μου αρεσε τοσο η μουσικη οσο και η γκου αυτο που με ξενισε (αρκετα) ηταν..ο συνδυασμος τους!!!

η μουσικη ετσι οπως ειναι θελει μια κλασικου τυπου "βαρια" ερμηνεια... δεν της παει η πιο μαλακη προσεγγιση...

ομως αν κανατε μια αλλη διασκευη πολυ πιο λιτη με ακουστικες κτλ και με την ερμηνεια της γκους θα εβγαινε νομιζω ενα πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα...!!!




Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #72 στις: 04/09/10, 18:54 »
Μόλις τώρα άκουσα το κομμάτι και έχω να πω δυο πράγματα:

1ον. Αγαπητή φίλη gkou, προσωπικά διαφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες (και με εσένα) για την απόδοσή σου στο κομμάτι! Όχι οτι μου άρεσε, δε θα σου πω ψέμματα. Αλλα πιστεύω πως το πρόβλημα ήταν πως δεν πίστευες το κομμάτι που πήγες να τραγουδήσεις! Το πήρες απο φόβο, δεν το πολυπροβάρησες και γι'αυτό στα αυτιά μου ήταν μια "τρομαγμένη" εκτέλεση! Το Nothing Else Matters είναι ένα κομμάτι που μπορεί να τραγουδηθεί απο οποιονδήποτε σε οποιοδήποτε ύφος. Δεν κλείνεται μέσα στα στεγανά της Metal μπαλάντας, γι'αυτό έγινε άλλωστε και τόσο γνωστό! Άρα κατα την άποψή μου αν θες, ξανατραγούδησέ το κάποια στιγμή αλλα χωρίς φόβο!!

2ον. Όσον αφορά στον ήχο. Οκ, δε μπορείτε να στείλετε το κομμάτι στον Bob Rock για να το επεξεργαστεί, γι'αυτό κάντε τα πράγματα όσο πιο απλά μπορείτε! Έναν ελαφρύ κομπρέσσορα (ακόμα και κατα τη διάρκεια της ηχογράφησης της φωνής, ένα ελαφρύ EQ (ακόμα και η έτοιμη ρύθμιση "presense" στο παραμετρικό του Qubase (αν έγινε η μίξη με Qubase.. για άλλα, δεν ξέρω) και ένα ελαφρύ reverb ίσα για να γλυκάνει λίγο η φωνή. Και το Melodyne με φειδώ και μόνο στα σημεία που χρειάζεται διόρθωση! Αν υπάρχουν τίποτα ανεπιθύμητοι θόρυβοι (ανάσες, τριξίματα, που ακούγονται στα κενά μεταξύ των λέξεων), τα κόβεις απο τον editor αλλα πάλι με λίγη προσοχή.

Για να εξηγούμαι. Δεν είμαι ειδικός απλά λέω τα λίγα που ξέρω ως ερασιτέχνης. Εγώ, αναλογιζόμενος τις εξαιρετικά περιορισμένες μου γνώσεις αυτά θα έκανα. Θα πρότεινα να το ξαναφτιάξετε και να το ακούσουμε και για να διορθώσετε τα τυχόν λάθη σας αλλα και για ψυχολογικούς λόγους. Έτσι για το γ**ώτο!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/10, 18:56 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #73 στις: 04/09/10, 19:00 »

ομως αν κανατε μια αλλη διασκευη πολυ πιο λιτη με ακουστικες κτλ και με την ερμηνεια της γκους θα εβγαινε νομιζω ενα πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα...!!!

Τα περισσότερα όργανα προυπήρχαν...
Είναι backing track που υπάρχει για download στο διαδίκτυο.

Έχτισαν δηλαδή πάνω σε μία έτοιμη βάση, όχι απο το μηδέν...(έτσι δεν μπορούσαν εύκολα να δώσουν ένα διαφορετικό ύφος).

Η ιδέα πάντως για "πραγματική" διασκευή (που θα αλλάξει το ύφος του κομματιού) και όχι απλά για ένα cover, δεν είναι άσχημη... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Nothing else matters (cover) :let me know796-gkou
« Απάντηση #74 στις: 04/09/10, 22:10 »
Ρακένδυτε, εμένα δε μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που το είπα, αλλά και δεν μου έβγαινε καλύτερα. Δεν έχω δυσκολευτεί περισσότερο σε άλλο κομμάτι ως τώρα.
Vaiking, έχεις δίκιο...το κομμάτι το είπα μόνο και μόνο για να το πω, δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Δεν ήταν καθόλου μέσα στα ακούσματά μου, απλά άρεσε πολύ στον Αντώνη και με είχε παρακαλέσει τότε να το φτιάξουμε. Να σκεφτείς ότι ψυχρανθήκαμε τότε επειδή δεν ήθελα , αλλά και αφότου το είπα δεν αποφύγαμε τελικά την μεταξύ μας ψυχρότητα  :-\ Οπότε δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο, μήπως δλδ θα έπρεπε να επιμείνω στην άρνησή μου. Ό,τι έγινε έγινε όμως, δεν φταίει καθόλου ο συνεργάτης μου, ήταν δικά μου κουταμάρα να το ερμηνεύσω. Δεν υπάρχει και περίπτωση να το ξαναπροσπαθήσω, μόνο που το σκέφτομαι...βλέπω εφιάλτες, τον Hetfield να με κυνηγάει για να με λιντσάρει ;D ;D ;D
groovymood001,εννοείται πως δεν με ενδιαφέρει πια κάτι τέτοιο, αν και καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
13663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/09, 12:57
από let me know 796
26 Απαντήσεις
7160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 14:25
από Moonchild_
23 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 10:37
από gkou
16 Απαντήσεις
4403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 16:23
από Θοδωρής
27 Απαντήσεις
7374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 12:06
από freemind
21 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 09:16
από gkou
9 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
25 Απαντήσεις
6517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 14:56
από gkou
10 Απαντήσεις
3714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 11:58
από gdevelek
24 Απαντήσεις
5568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 22:46
από gkou