Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μειώσω τα υπερβολικά πρίμα στην κιθάρα μου;  (Αναγνώστηκε 5862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αγόρασα πρόσφατα μια PRS SE Semihollow (θα υπάρξει ολοκληρωμένη κριτική όταν γίνουν κάποια upgrades που έχω κατά νού). Η κιθάρα με ικανοποιεί από άποψη playability, αλλά ο ήχος της είναι υπερβολικά πρίμος, σε βαθμό που να πρέπει να έχω το ποτενσιόμετρο του tone σχεδόν στο μηδέν. Αυτό που θέλω είναι να μετατοπίσω τις συχνότητες προς τα μπάσα, έτσι ώστε το ποτενσιόμετρο του tone να είναι πιο χρήσιμο, γιατί τώρα δεν είναι. Απ' όσο μπορώ να δω, οι κύριες επιλογές που έχω για να μειώσω τα πρίμα είναι oι εξής:

1. Αλλαγή πυκνωτή στο ποτενσιόμετρο του tone από 0.022 σε 0.033μF
2. Αλλαγή ποτενσιομέτρων από 500 σε 250Κ.
3. Αλλαγή μαγνητών

Η ερώτησή μου είναι κατά πόσο μπορεί να επηρρεάσει τις υψηλές συχνότητες κάθε μια από τις παραπάνω αλλαγές και ποιά από αυτές (ή άλλες που μπορείτε να προτείνετε) θα μού δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα. Σίγουρα η αλλαγή του πυκνωτή είναι η πιο εύκολη (και εύκολα αναστρέψιμη) μετατροπή, αλλά θα είναι αρκετή για να μού δώσει το επιθυμητό ηχητικό αποτέλεσμα; Είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς να αλλάξω τους μαγνήτες καθώς θέλω να κάνω και μια αισθητική επέμβαση στην κιθάρα, οπότε ίσως επιλέξω ένα ζευγάρι με περισσότερη έμφαση στα μπάσα. Θα με ενδιέφεραν όμως οι απόψεις σας σχετικά με την πιο ενδεδειγμένη μετατροπή, καθώς αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο δεν είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικά.

Ευχαριστώ πολύ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Αν θα αλλάξεις σίγουρα μαγνήτες...μην πειράξεις ,τώρα,τα ηλεκτρικά άστο για μετά την αλλαγή και προσάρμοσέ το εκεί πάνω......
Αποψή μου...
Επίσης έχει σίγουρα 500άρια?? παίζει και αυτό το σενάριο...


« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/11, 01:18 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γιώργο, κατ' αρχάς μεγειά για το απόκτημα σου, είναι μία πολύ όμορφη και ιδιαίτερη κιθάρα, καλόπαιχτη!

Τώρα για τις αλλαγές που ανέφερες:

1. Αλλαγή πυκνωτή στο ποτενσιόμετρο του tone από 0.022 σε 0.033μF
-Θα κάνει το tone πιο δραστικό, το pot θα κόβει νωρίτερα, το κύκλωμα θα κόβει περισσότερα πρίμα και θα τις κόβει και από πιο χαμηλές μεσαίες συχνότητες. ΔΕΝ θα σου προσφέρει περισσότερα μπάσα. Ίσως σε πρώτη φάση η καλύτερη και ευκολότερη λύση.

2. Αλλαγή ποτενσιομέτρων από 500 σε 250Κ.
-Θα ξυρίσει το πολύ top end από τα υψηλά πρίμα, θα φύγει το sizzle. Η αλλαγή αυτή είναι πολύ μικρότερη σε αποτέλεσμα από τον πυκνωτή, αλλά είναι χρήσιμη. Και αυτή ΔΕΝ θα σου προσφέρει περισσότερα μπάσα. Η χρήση έστω και λίγου tone θα εξαφανίζει την αλλαγή αυτή, για μένα δεν αξίζει.

3. Αλλαγή μαγνητών
Η καλύτερη λύση για το αποτέλεσμα που επιδιώκεις. Θα χρειαστεί πολύ μελέτη για την επιλογή των σωστών μαγνητών, καθώς η συγκεκριμένη κιθάρα είναι σχεδιασμένη να είναι upper-mid heavy. Έχω κάποιες ιδέες, αν το αποφασίσεις ανοίγουμε μία συζήτηση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν θα αλλάξεις σίγοθυρα μαγνήτες...μην πειράξεις ,τώρα,τα ηλεκτρικά άστο για μετά την αλλαγή και προσάρμοσέ το εκεί πάνω......
Αποψή μου...
Επίσης έχει σίγουρα 500άρια?? παίζει και αυτό το σενάριο...

Nαι, έχει 500άρια pots, το έλεγξα.

Όσο για τους μαγνήτες, σκεφτόμουν την πιθανότητα να βάλω και κάποιο coil split, οπότε θα πρέπει αναγκαστικά να αντικατασταθεί τουλάχιστον το ένα ποτενσιόμετρο με ένα push-pull. Βέβαια έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Oι νέοι μαγνήτες θα αλλάξουν δραστικά τον ήχο της κιθάρας και η απόφαση για περαιτέρω μετατροπές θα πρέπει να γίνει με τα καινούργια δεδομένα.

Γιώργο, κατ' αρχάς μεγειά για το απόκτημα σου, είναι μία πολύ όμορφη και ιδιαίτερη κιθάρα, καλόπαιχτη!

Τώρα για τις αλλαγές που ανέφερες:

1. Αλλαγή πυκνωτή στο ποτενσιόμετρο του tone από 0.022 σε 0.033μF
-Θα κάνει το tone πιο δραστικό, το pot θα κόβει νωρίτερα, το κύκλωμα θα κόβει περισσότερα πρίμα και θα τις κόβει και από πιο χαμηλές μεσαίες συχνότητες. ΔΕΝ θα σου προσφέρει περισσότερα μπάσα. Ίσως σε πρώτη φάση η καλύτερη και ευκολότερη λύση.

2. Αλλαγή ποτενσιομέτρων από 500 σε 250Κ.
-Θα ξυρίσει το πολύ top end από τα υψηλά πρίμα, θα φύγει το sizzle. Η αλλαγή αυτή είναι πολύ μικρότερη σε αποτέλεσμα από τον πυκνωτή, αλλά είναι χρήσιμη. Και αυτή ΔΕΝ θα σου προσφέρει περισσότερα μπάσα. Η χρήση έστω και λίγου tone θα εξαφανίζει την αλλαγή αυτή, για μένα δεν αξίζει.

3. Αλλαγή μαγνητών
Η καλύτερη λύση για το αποτέλεσμα που επιδιώκεις. Θα χρειαστεί πολύ μελέτη για την επιλογή των σωστών μαγνητών, καθώς η συγκεκριμένη κιθάρα είναι σχεδιασμένη να είναι upper-mid heavy. Έχω κάποιες ιδέες, αν το αποφασίσεις ανοίγουμε μία συζήτηση.

Αδριανέ, ως συνήθως προσφέρεις μια πολύ αναλυτική απάντηση. Σκεφτόμουν όπως είπα μαγνήτες με έμφαση στα μπάσα π.χ. τους Artec Giovanni GVH-1, για τους οποίους έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και φαίνεται να έχουν αρκετά μπάσα σε σχέση με άλλους που είδα. Φυσικά θα ήθελα πολύ να ακούσω τις δικές σου προτάσεις για συγκεκριμένους μαγνήτες ή έστω για τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να ψάξω (τύπος μαγνήτη, output, κλπ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Pots/w101-tonecontrol.html
http://www.stewmac.com/freeinfo/w101-controlpots.html
θα ελεγα να μην πειραξεις τους μαγνητες ακομα...παιξε με τα αλλα...
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eυχαριστώ. Είχα διαβάσει τα άρθρα που παραθέτεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι βοήθησαν ιδιαίτερα.

Και κάτι άλλο. Αν αλλάξω πυκνωτή, έχουν σημασία τα Volt; Γιατί βλέπω τιμές από 50V μέχρι 600V. Παίζει αυτό κάποιο ρόλο, δεδομένου ότι στα κυκλώματα της κιθάρας δεν αναπτύσσονται υψηλές τάσεις;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο ήχος που παράγει η κιθάρα unplugged, σε ικανοποιεί συχνοτικά?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. Αν αλλάξω πυκνωτή, έχουν σημασία τα Volt; Γιατί βλέπω τιμές από 50V μέχρι 600V. Παίζει αυτό κάποιο ρόλο, δεδομένου ότι στα κυκλώματα της κιθάρας δεν αναπτύσσονται υψηλές τάσεις;

Στην κιθάρα αναπτύσονται millivolts οπότε κράτα χαμηλά τα volts όσο μπορείς για να μην έχει όγκο ο πυκνωτής, δεν υπάρχει ανάγκη για πολλά volts tolerance του πυκνωτή, αλλά σαν χροιά δεν κάνουν καμία διαφορά. Αντίθετα η ποιότητα του πρέπει να είναι ο καθοριστικός σου παράγοντας. Προτείνω (φθηνό προς ακριβό):
Taiwan Polypropylene 0,033uF
Mallory 150, 0,047uF
Orange Drop 225P - 0,033uF (αυτό θα έπαιρνα εγώ)
TAD Orange Drop 0,047uF
TAD Vintage Oil 0,05uF

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ο ήχος που παράγει η κιθάρα unplugged, σε ικανοποιεί συχνοτικά?


O ήχος της κιθάρας unplugged δεν μού φαίνεται πολύ διαφορετικός από άλλες κιθάρες. Σε σύγκριση π.χ. με την άλλη PRS SE που έχω, ο ήχος της είναι λίγο πιο δυνατός και "αέρινος", το οποίο είναι λογικό για semihollow, και κάπως πιο ξύλινος (ίσως αυτός ο όρος να μην είναι πολύ ενδεικτικός ως περιγραφή). Γενικά πάντως δεν μού δίνει την αίσθηση ότι η κιθάρα ευνοεί ιδιαίτερα τα πρίμα, και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στα ηλεκτρικά και όχι στην κατασκευή της κιθάρας.


Στην κιθάρα αναπτύσονται millivolts οπότε κράτα χαμηλά τα volts όσο μπορείς για να μην έχει όγκο ο πυκνωτής, δεν υπάρχει ανάγκη για πολλά volts tolerance του πυκνωτή, αλλά σαν χροιά δεν κάνουν καμία διαφορά. Αντίθετα η ποιότητα του πρέπει να είναι ο καθοριστικός σου παράγοντας. Προτείνω (φθηνό προς ακριβό):
Taiwan Polypropylene 0,033uF
Mallory 150, 0,047uF
Orange Drop 225P - 0,033uF (αυτό θα έπαιρνα εγώ)
TAD Orange Drop 0,047uF
TAD Vintage Oil 0,05uF


Tους Οrange Drop και τους Mallory είχα κι εγώ σαν κύριες επιλογές, γιατί βρήκα πολλές αναφορές σε αυτούς σε διάφορα κιθαριστικά fora. Ένας άλλος που βρήκα στο ebay και μού φάνηκε καλός ως χροιά σε ένα συγκριτικό τεστ που έκανε κάποιος στο youtube είναι ο Mullard Tropical Fish.

Λέω τελικά να ξεκινήσω με την αλλαγή του πυκνωτή, ίσως αγοράζοντας 2-3 διαφορετικούς για να δω την επίδρασή τους στις συχνότητες. Επειδή όμως μάλλον θα αλλάξω και τους μαγνήτες κάποια στιγμή, θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σου σε αυτό το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Mullard Tropical Fish.
Λέω τελικά να ξεκινήσω με την αλλαγή του πυκνωτή, ίσως αγοράζοντας 2-3 διαφορετικούς για να δω την επίδρασή τους στις συχνότητες. Επειδή όμως μάλλον θα αλλάξω και τους μαγνήτες κάποια στιγμή, θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σου σε αυτό το θέμα.

Καλή ιδέα, ίσως να σε βοηθήσει και αυτό το pdf στις λεπτομέρειες για την επιλογή και τις δοκιμές των πυκνωτών:
http://www.singlecoil.com/docs/caps.pdf

Για να πάμε σε συγκεκριμένες προτάσεις μαγνητών, ξέρουμε ότι θέλεις λιγότερα πρίμα και περισσότερα μπάσα, αλλά καλό θα ήταν να περιορίσουμε τις επιλογές με αυτές τις επιπλέον πληροφορίες:
  • Ξέρεις τι μαγνήτες έχεις τώρα?
  • Πόσο είναι το DC Resistance των neck και bridge που έχεις αντίστοιχα?
  • Θέλεις πιο hot ή πιο vintage από αυτούς που έχεις? (μπορεί να είναι διαφορετικά τα ζητούμενα μεταξύ neck και bridge)
  • Τι μουσική γενικά θέλεις να παίξεις με αυτήν την συγκεκριμένη κιθάρα?
  • Θα παίζεις πιο πολύ καθαρά, crunch ή distorted, και από αυτά τι, με ποιόν μαγνήτη μεταξύ neck και bridge?
Από αυτά μπορούμε να περιορίσουμε το EQ, το Hotness (σπείρες & DC Resistance) και το είδος της πρώτης ύλης του Μαγνήτη (Alnico II, V, Ceramic, κλπ) για πρώτη φάση, ώστε να κοιτάξουμε μετά συγκεκριμένες μάρκες και μοντέλα.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
1. H κιθάρα έχει τους stock μαγνήτες που απ' όσο ξέρω είναι G&B open zebra.
2. Το DC Resistance είναι περίπου 9,4KΟhm για τον bridge μαγνήτη και 8,5 για τον neck.
3. Ο ήχος που ψάχνω είναι σίγουρα vintage, αν και δεν θα είχα πρόβλημα να είναι ο bridge μαγνήτης λίγο πιο overwound. Σίγουρα δεν θα με ενδιέφερε κάτι στη σφαίρα του high gain.
4. Η μουσική που παίζω (ή τουλάχιστον προσπαθώ να παίξω...) κινείται ως επί το πλείστον στο χώρο του blues και του classic rock.
5. Συνήθως παίζω με καθαρό ή ελαφρά overdriven setting και τείνω να προτιμώ κυρίως τον neck μαγνήτη για πιο smooth ήχο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα αντισταθώ έντονα να σε πάω κατ' ευθείαν σε έναν μαγνήτη που έχω στο μυαλό μου, γιατί ξέρω ότι έχεις πολύ ευρείες γνώσεις στο θέμα και αν ορίσουμε κάποιες αρχικές παραμέτρους, θα έχεις περισσότερες ιδέες για πιθανές επιλογές.

Άρα πως το βλέπω εγώ μέχρι τώρα - θέλουμε:

Hotness:
Κάτι προς το Vintage Hot, θα έλεγα να κινηθείς προς τα 10-13 kOhm για τον bridge και κάπου στα 8-9 kOhm για τον neck, χωρίς απολυτότητες πάντα.

Χροιά:
Vintage ή Contemporary? Πιστεύω ότι είσαι έτοιμος να αποχωρήσεις από τον κλασσικό και χιλιοπαιγμένο ήχο των PAF (59 κλπ) και να περάσεις ομαλα σε κάτι λίγο πιο contemporary. Trust me on this, δεν μιλάμε για extremes, ούτε για metal αλλά κάτι λιγότερο παραδοσιακό και πιό μοντέρνο. Ότι και να παίζεις απο genre, όταν το ακούσεις θα το καταλάβεις.

Μαγνήτης:
Alnico ή Ceramic, και αν Alnico ποιό? Πιστέυω έντονα Alnico V και σε bridge και σε neck, για πιο γλυκό ήχο και βαθύτερα μπάσα.

Σπείρες:
  Underwound, Normal ή Overwound? Σαφώς για σένα Normal προς Overwound,   γιατί smouthάρει (!) και ελέγχει τα πρίμα. Αυτό θα έχει άμεσο αποτέλεσμα   περισσότερο hotness, οπότε αυτός είναι ένας λόγος να είσαι ανοιχτός σε   λίγο πιο hot μαγνήτες από ότι ίσως να νομίζεις τώρα.

EQ:
Scooped, Flat, Mid Heavy ή κάτι άλλο? Από την εμπειρία μου, συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που νομίζουμε όταν κοιτάμε eq charts. Βλέπεις ένα μαγνήτη με scooped EQ και νομίζεις ότι θα έχει πολλά πρίμα αλλά τελικά έχει γεμάτα μπάσα και αυτό που νόμιζες ότι θα είναι πολλά πρίμα το ακούς τελικά σαν clarity και definition. Αυτό θέλεις εσύ και μην κάνεις το λάθος να επιλέξεις ένα μαγνήτη με mid hump κοιτώντας το eq chart του και κρίνοντας ότι έχει τα χαμηλότερα πρίμα που θέλεις. Θα καταλήξεις με λασπώδη upper mid που έχει ήδη η κιθάρα σου πολλά.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Sorry για το off-topic, αλλα οι ορισμοι underwound, normal και overwound εχουν να κανουν με τον αριθμο των σπειρων του μαγνητη? Και τι αποτελεσμα, πανω-κατω, εχει το καθε ειδος?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Sorry για το off-topic, αλλα οι ορισμοι underwound, normal και overwound εχουν να κανουν με τον αριθμο των σπειρων του μαγνητη? Και τι αποτελεσμα, πανω-κατω, εχει το καθε ειδος?
Από 2% μέχρι ένα 5% λιγότερες σπείρες (underwound), δίνουν γλυκότερο ήχο, με καλύτερα πρίμα, καλύτερο definition αλλά χαμηλότερο σήμα και λιγότερο attack.
Το ανάποδο για από 2% μέχρι ένα 5% περισσότερες σπείρες (overwound ), που δίνουν περισσότερο hot σήμα και attack, κατάλληλο για distortion αλλά λιγότερα πρίμα και λιγότερο clarity.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mού κεντρίζει το ενδιαφέρον η προσέγγισή σου Αδριανέ, γιατί σε κάποια σημεία δεν συμβαδίζει με αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου.

Κατ' αρχήν τα σημεία με τα οποία συμφωνώ είναι ο τύπος των μαγνητών ως προς τους Alnico ΙV ή V και το normal προς overwound winding, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις. Με αυτά ως βάση, και με δεδομένο ότι το output των μαγνητών καθορίζεται κυρίως από τον αριθμό των σπείρών και τον τύπο του μαγνήτη και όχι τόσο από το DC Resistance (τουλάχιστον αυτό μού έχει πει κάποιος κατασκευαστής μαγνητών που θεωρώ αξιόπιστο), το Vintage Hot που αναφέρεις μάλλον περιγράφει αρκετά καλά αυτό που ψάχνω. Ίσως πιο vintage για τον neck και λίγο πιο hot (όχι πολύ) για τον bridge. Και με αυτά ως παραμέτρους είχα εντοπίσει σαν μια από τις κύριες επιλογές μου τους Artec Giovanni GVH-1, οι οποίοι ακόμα και από πλευράς EQ είναι πολύ κοντά σε αυτό που προτείνεις.

Σχετικά με το vintage ή contemporary όμως, πρέπει να ομολογήσω ότι ως παραδοσιακός τύπος δεν είμαι σίγουρος αν θέλω απαραίτητα να κινηθώ σε πιο μοντέρνα ηχοχρώματα. Γενικά έχω διαπιστώσει ότι οι μαγνήτες και οι ενισχυτές με τέτοιες τάσεις δεν με συγκινούν ιδιαίτερα. Ενισχυτές με εντελώς κλασσικό ύφος όπως ο Peavey Classic 30 ή ένας Fender του στυλ Blues Deluxe (για τα καθαρά του) είναι ανάμεσα στα όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Και καλώς ή κακώς, αυτός ο (σίγουρα χιλιοπαιγμένος όπως λες) vintage PAF ήχος αποτελεί ακόμα για μένα σημείο αναφοράς.

Πάντως μού έδωσες λίγη τροφή για σκέψη. Και φυσικά θα ήθελα πολύ να μού πεις ποιός είναι ο μαγνήτης που έχεις στο μυαλό σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σχετικά με το vintage ή contemporary όμως, πρέπει να ομολογήσω ότι ως παραδοσιακός τύπος δεν είμαι σίγουρος αν θέλω απαραίτητα να κινηθώ σε πιο μοντέρνα ηχοχρώματα. Γενικά έχω διαπιστώσει ότι οι μαγνήτες και οι ενισχυτές με τέτοιες τάσεις δεν με συγκινούν ιδιαίτερα. Ενισχυτές με εντελώς κλασσικό ύφος όπως ο Peavey Classic 30 ή ένας Fender του στυλ Blues Deluxe (για τα καθαρά του) είναι ανάμεσα στα όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν. Και καλώς ή κακώς, αυτός ο (σίγουρα χιλιοπαιγμένος όπως λες) vintage PAF ήχος αποτελεί ακόμα για μένα σημείο αναφοράς.
Θα σταθώ σε αυτά γιατί εδώ νομίζω γίνεται μία κλασσική λανθασμένη παραδοχή, που εγώ τουλάχιστον ομολογώ ότι έκανα χρόνια, μέχρι που από κάποια χρονική στιγμή και μετά απέκτησα την οικονομική δυνατότητα να αλλάξω κάποιους μαγνήτες αλλά και κάποιους ενισχυτές.

Όταν μιλάμε για vintage versus modern στους ενισχυτές, μιλάμε για μεγάλες διαφορές, και μάλιστα "σχολές" μπορούμε να το πούμε, είναι σαν να διαλέγεις ανάμεσα σε american και british ήχο, κάποια στιγμή με την εμπειρία βρίσκεις την "σχολή" σου και μένεις σε αυτήν.

Πιστεύω ότι όταν έγραψα  vintage versus contemporary μαγνήτες το μυαλό σου ασυναίσθητα πήρε σαν αναφορά τον ανωτέρω διαχωρισμό των ενισχυτών και γιαυτό τους ανέφερες. Λοιπόν, όχι, δεν έχουν καμία σχέση με τους ενισχυτές και εξηγώ γιατί:

Πρώτον, οι  vintage μαγνήτες με τους contemporary έχουν πολύ μικρότερες ηχητικές διαφορές. Μάλιστα για να σε ξεκολλήσω από κάθε σύνδεση με τους ενισχυτές, θα σου πώ ότι οι διαφορές αυτές κατά 90% αναφέρονται στο hotness του μαγνήτη και μόνο κατά 10% στην χροιά.

Δεύτερον, όταν μιλάμε για vintage versus contemporary μαγνήτες, μιλάμε για μαγνήτες vintage του 50's-60's και μαγνήτες contemporary του 80's μέχρι σήμερα. Πάλι αν το δεις χρονολογικά, διαφέρει πάρα πολύ από το vintage versus modern στους ενισχυτές.

Τρίτον το vintage versus contemporary περιλαμβάνει και την καταλληλότητα του μαγνήτη να χρησιμοποιείται με distortion. Έναν vintage μαγνήτη θα τον χρησιμοποιήσεις για καθαρό κυρίως ήχο, ενώ οι contemporary μαγνήτες είναι σχεδιασμένοι να παίζουν καλύτερα με crunch και με διάφορα μοντέλλα, μπορούν να καλύπτουν όλο το range μέχρι το metal.

Γι'αυτό σου έγραψα trust me on this, γιατί αναγνωρίζω όπως και με τον εαυτό μου, θέλει ένα leap of faith για να κάνεις το βήμα, εμένα όμως η διαφορά του 59 σε neck πχ που ήταν ένα πολύ καλό σημείο αναφοράς για πολλά χρόνια σε σύγκριση με τα σκουπίδια που είχα πριν την δυνατότητα να παίζω, και έλεγα 'ο 59 είναι καταπληκτικός και ισσοροπημένος, μέχρι που άκουσα πραγματικούς καταπληκτικούς και ισσοροπημένους μαγνήτες και κατάλαβα ότι υπήρχε και ένας ακομα ολόκληρος κόσμος πέρα από τον 59.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω, την γνώμη μου λέω πάντα και μόνο, απλά εξηγώ επιπλέον το συγκεκριμένο θέμα, διότι θεωρώ ότι είναι κρίμα να χάσεις κάποιον καταπληκτικό μαγνήτη του οποίου η χροιά θα σε ενθουσίαζε hands on, απλά και μόνο επειδή θα ήταν βαφτισμένος ως contemporary για κάποιους άσχετους λόγους που θα μπορούσε να ήταν μέχρι και απλό marketing.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ελπίζω να μην ξέρεις πρώτο χέρι το συγκριμένο site!.
Μπήκα στην διαδικασία να ανεβάσω κάποια clips στο Box για να μπορέσεις να κάνεις κάποια γνήσια Blind Tests με κάποιους μαγνήτες που έχω στο μυαλό μου.
Αν κάποιος φίλος ξέρει από που είναι τα clips παρακαλώ να μην το μαρτυρήσει στον Απόλλων, για να του δώσουμε την δυνατότητα να κρίνει τελείως αντικειμενικά.
Φϊλε, με την ησυχία σου, βάλε καλά ακουστικά (απαραιτήτως) και άκουσε τα 5 clips που σου διάλεξα, και μετά γράψε εντυπώσεις και τα αγαπημένα σου.
http://www.box.net/shared/6qgjtbe0i5
http://www.box.net/shared/2pv86th0rc
http://www.box.net/shared/oi4yge0f7o
http://www.box.net/shared/dlhbsd2r8b
http://www.box.net/shared/zm0q0s99r5

Hint: Ένας από αυτούς αφορά στον χαρακτηριστικό ήχο PAF
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/11, 15:13 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tώρα αν σού πώ ότι άκουσα μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο 1 και στο 2, θα είμαι μεγάλος ψεύτης. Ειδικά στο μαγνήτη της γέφυρας θα έλεγα ότι η διαφορά ήταν σχεδόν ανεπαίσθητη. Μετά από αρκετές ακροάσεις πάντως, το δεύτερο μού φάνηκε λίγο πιο smooth, πιο γλυκό και για κάποιο λόγο πιο ισορροπημένο. Aπό τα άλλα τρία, αυτό που μού άρεσε λιγότερο ήταν το 3. Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στο 4 και στο 5, η ψήφος μου θα πήγαινε μάλλον στο 5 γιατί μού φαίνεται να έχει πιο smooth attack και λιγότερα πρίμα.*

Το πέτυχα; Τι κερδίζω...;  :P ;D

Πέρα από την πλάκα, μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά, νομίζω ότι τα καλύτερο είναι να πάω για ύπνο. Αύριο που έχω ρεπό θα τα ξανακούσω με πιο καθαρό κεφάλι για να δω αν οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν σωστές. Πάντως σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να ανεβάσεις τα δείγματα και για τη βοήθειά σου γενικότερα.


* Έχω μια αμυδρά υποψία ότι γενικά επέλεξα τα δείγματα με τα λιγότερα πρίμα... μήπως μού έχουν γίνει λίγο έμμονη ιδέα; Λέω τώρα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα έχεις πάει πολύ καλά, και εκπλήσομαι ευχάριστα με το γεγονός ότι τα σχόλια σου συμβαδίζουν με την γενική σου τοποθέτηση σχετικά με τις προτιμήσεις σου. Όσον αφορά την δική μου ιδέα, ίσως να μην είναι αυτό που τελικά ψάχνεις, σε βλέπω για την εναλλακτική μου, θα δούμε!..

Απλά θα σου πω, δεν είναι τεστ επιδόσεων, δεν υπάρχει σωστό και λάθος, απλά έχεις μία καλή ευκαιρία να προσεγγίσεις την χροιά που σου αρέσει τελείως βιωματικά, και χωρίς καμία προκατάληψη.

Εϊναι καλή ιδέα να ακούσεις πάλι, προσεκτικά και ξεκούραστος τα samples, μέχρι να βρεις τι σου αρέσει.
Άπαξ και δεις ποιός μαγνήτης είναι ποιός, αυτή η ευκαιρία θα χαθεί, και θα αρχίσεις να επηρρεάζεσαι από τις περιγραφές και τα EQ.

Επειδή θα λείπω το ΣΚ και μάλλον θα είμαι χωρίς inet, σου έχω ανεβάσει ένα αρχείο με το κλειδί των ταυτοτήτων των μαγνητών, για να μην σε αφήσω σε αγωνία μέχρι την Δευτέρα και να έχεις χρόνο να τους ψάξεις και μόνος σου.

ΜΗΝ
το κατεβάσεις, μέχρι να είσαι έτοιμος με τις προτιμήσεις σου, ακόμα και αν είναι ένας μαγνήτης για neck και άλλος για bridge.
Key to Samples.txt (172.0 bytes bytes) => https://www.onlinefilefolder.com/4sd9R4EQS1508s   

Οι υπόλοιποι φίλοι που θα κατεβάσουν το αρχείο, παρακαλώ μην βάλετε spoilers στην δοκιμή για τον Απόλλων, με αποκαλυπτικά σχόλια ή παρατηρήσεις, αφήστε τον μέχρι να είναι ο ίδιος έτοιμος να δει και να συζητήσει τις απαντήσεις.

Ίσως είναι καλή ιδέα να κάνετε και εσείς μία δοκιμή, να δείτε τι θα  προτιμούσατε για την δική σας κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/11, 10:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μετά και από τη δεύτερη ακρόαση, οι εντυπώσεις μου δεν άλλαξαν ιδιαίτερα.

Kατά σύμπτωση, πριν μερικές εβδομάδες είχα στείλει email στη Βareknuckle (και σε αρκετούς άλλους κατασκευαστές μαγνητών) ζητώντας προτάσεις για μαγνήτες που θα ταίριαζαν στην semihollow. Tότε είχα δει και την ανανεωμένη ιστοσελίδα τους αλλά δεν είχα προσέξει ότι έχουν καινούργια ηχητικά δείγματα. Παρεμπιπτόντως, ο μαγνήτης που μού πρότειναν ήταν ο Stormy Monday, ένας από τους μαγνήτες της Bareknuckle που σκεφτόμουν κι εγώ αρχικά μαζί με τον PG Blues, βασισμένος αποκλειστικά στα EQ charts καθώς και στα παλιότερα ηχητικά δείγματα. Kαι ένας λόγος που δεν κοίταξα περισσότερο τους Bareknuckle είναι ότι πλέον κοστίζουν 220 λίρες το σετ (πράγμα που σημαίνει ότι θα μού στοιχίσουν πιο πολύ οι μαγνήτες από την κιθάρα!) και νομίζω ότι υπάρχουν πολλές καλές επιλογές με λιγότερα λεφτά.

Ομολογώ πάντως ότι γενικά μαγνήτες που υπάγονται στην κατηγορία Contemporary δεν είχα σκοπό να τούς κοιτάξω καθόλου πριν το τεστ σου, γιατί δεν πίστευα ότι θα μού δώσουν τον ήχο και κυρίως τα καθαρά που θέλω. Αν και ακόμα κλίνω προς τις Vintage και Vintage hot κατηγορίες, ίσως έχεις δίκιο ότι θα ήταν καλό να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο για ένα μαγνήτη με διαφορετικό χαρακτήρα, ενδεχομένως σε συνδυασμό με έναν πιο vintage για ένα σετ με μεγαλύτερη ευελιξία.

Και πάλι ευχαριστώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η πρώτη επιλογή μου για σένα ηταν ο ColdSweat και η δεύτερη ο VHII. Ίσως εγώ να παρασύρθηκα διότι παίζω γενικά πιο hot μαγνήτες, αλλά οι δύο που σου πρότειναν Stormy Monday με τον PG Blues έχουν και αυτοί scooped mids, που ήταν ο λόγος που αρχικά επέλεξα τον ColdSweat.
Νομίζω και εγώ γενικά, ότι τέτοια EQ θα σου κάνουν καλύτερα για την κιθάρα που έχεις και τον έλεγχο των πρίμων που επιθυμείς, παρά μαγνήτες με mid hump.
Όταν με το καλό κάνεις κάποια αλλαγή, ρυθμιστικά/πυκνωτές ή μαγνήτες, αν θέλεις γράψε εντυπώσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/02, 18:11
από Θοδωρής
7 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 17:11
από Jezus
1 Απαντήσεις
2196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:24
από pimami
3 Απαντήσεις
2587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 21:12
από hot_sauce (φλουτσ)
25 Απαντήσεις
20115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/16, 17:40
από saved
3 Απαντήσεις
2348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 01:40
από guitalele
1 Απαντήσεις
1947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
3 Απαντήσεις
3374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 00:16
από yiannakis
7 Απαντήσεις
33511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/14, 16:04
από Anastasia.M.Ribas
11 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/16, 14:48
από zeoy