Αποστολέας Θέμα: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...  (Αναγνώστηκε 116920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #175 στις: 18/01/10, 14:54 »
Θα μπουρουσε να ηταν υπεροχο
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #176 στις: 28/01/10, 13:43 »
Να δωσουμε λιγο εμφαση και στη Κλασσικη Κιθαρα παιδια, που ποσους μεγαλους Σολιστ και Δασκαλους, τοσα Βραβεια, τοση δυσκολια στην εκμαθηση, καποτε ημασταν νομιζω η χωρα με τους περισσοτερους Σολιστ, για λιγο, μετα βαρεια η καλογερικη που λενε, ας δωσουμε μια ωθηση παιδια και σ αυτο το τομεα, εξ αλλου πολλοι απ τους γνωστους ηλεκτρ. Παιχταραδες, εχουν σοβαρες σπουδες στη Κλασσικη Κιθαρα. Επειδη δεν βλεπω κανενα να μιλαει σοβαρα γι αυτο το θεμα. Μπορει να μου διεφυγε, μη μου τη πεσετε ;)  κατα τ αλλα μεγκλα. Ευχαριστω. αμα μου επιτρεπετε το αναλαμβανω.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #177 στις: 14/03/10, 12:12 »
ένα πράγμα θα πω στον ένα μήνα που είμαι στο φόρουμ έμαθα για τις κιθάρες πιο πολλά απ όσα είχα μάθει στα 15 χρόνια της ζωής μου.

απλά καταπληκτικό ίσως ο μόνος λόγος που μπαίνω στο internet

συνεχίστε την καλή δουλειά παιδιά
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #178 στις: 14/03/10, 12:45 »
Θησαυρός γνώσεων, ιδεών, πληροφοριών.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #179 στις: 23/03/10, 09:26 »
Αγάπη και μεράκι για τη μουσική!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #180 στις: 27/05/10, 03:23 »
Συγγνώμη για τις παραπάνω λέξεις που θα χρησιμοποιήσω, αλλά ίσως αυτό να είναι και ένα από τα τελευταία μου μηνύματα εδώ στο forum. Ασχολήθηκα με το κιθάρα από το 2005 περίπου και για 1-2 χρόνια ήμουν απλός επισκέπτης. Από το 2007 και μετά άρχισα να είμαι πλέον πιο ενεργός και το αποτέλεσμα ήταν να χτυπήσω εκατομμύρια φορές τα πλήκτρα του πληκτρολογίου μου , συμμετέχοντας σε πολλές συζητήσεις, ως επί το πλείστον στο Άνθρωπος και Ζωή. 
Αν θα έπρεπε να χαρακτηρίσω με μερικές λέξεις αυτές θα ήταν "Μιά μεγάλη παρέα" και "Εξάρτηση". Μεγάλη παρέα γιατί "μίλησα" και γνώρισα εδώ μέσα πάρα πολλούς ενδιαφέροντες ανθρώπους, αγάπησα και μίσησα και είμαι ευτυχισμένος τελικά για τη γνωριμία.
Εξάρτηση, γιατί παρ' όλο που πολλές φορές ένοιωσα την ανάγκη να την κάνω, εν τούτοις κάποιος φίλος, κάποιο θέμα, με γύρναγαν πάλι εδώ. Γιατί ακόμα κι όταν απείχα από τις συζητήσεις , έμπαινα και έριχνα μια ματιά σαν ηδονοβλεψίας , ή σαν κάποιος που ήθελε τη "δόση" του.


Δεν δηλώνω ούτε θυμωμένος, ούτε πικραμένος. Απλά κουράστηκα από τα ίδια και τα ίδια...Συζητήσεις που είχανε κάποιο συγκεκριμένο θέμα , καταλήγανε πάντα σε άσχετες αντιπαραθέσεις φιλοσοφίας, ή σε πολιτικές αναλύσεις ιδεολογιών και πρακτικών. Η στήλη με τους στίχους , έγινε στήλη ποιητών. Καλών και της κακιάς ώρας...Άνθρωποι που σε "ξέρανε" και είχες μιλήσει μαζί τους δεκάδες φορές, ξαφνικά όταν κάτι δεν τους άρεσε περνάγαν στην ειρωνία και στις προσβολές. Πολλά τα άσχημα και ας μην χαλάσουμε τώρα στο τέλος τις καρδιές μας με άλλα...Περισσότερα όμως τα ωραία και αυτά ας μείνουν τελικά... :love


Επίσης θέλω να ζητήσω και μιά συγγνώμη γιατί κατά κάποιο τρόπο εκμεταλλεύτηκα και τη φιλοξενία, προσπαθώντας να προωθήσω τη μουσική μου, είτε της μπάντας που είχα μεταξύ 2005-2008 , είτε της προσωπικής. Ίσως να είναι και θεμιτό , αλλά εμένα προσωπικά η λέξη προώθηση και δημόσιες σχέσεις, πάντα μου δημιουργούσαν κάποια ενοχή. Δεν ξέρω γιατί , θα το συζητήσω με την ψυχαναλύτριά μου ;D  .


Αυτά λοιπόν από τον Macmisias (Κατά κόσμον Μάκη (Σεραφείμ) Μήσια) , έναν  άνθρωπο 40 πλέον ετών, με ένα μωρό 6 μηνών , παντρεμένο , Δημόσιο Υπάλληλο στη πιο out υπηρεσία του 2010 , ταυτόχρονα μουσικό, στιχουργό, τραγουδιστή, απαίσιο κιθαρίστα , Αιγόκερω με ωροσκόπο Υδροχόο ( να πως προκύπτουν αυτοί οι αλλοπρόσαλλοι συνδυασμοί, Δημόσιος Υπάλληλος και ρόκερ ταυτόχρονα... ;)  ) γυαλάκια , καραφλομαλλιά και με την απαραίτητη μπακίτσα των 40 ετών. Σας χαιρετώ όλους με πολύ αγάπη κι αν είπαμε και καμμιά κουβέντα παραπάνω δε βαριέσαι, ψωμί κι αλάτι...


Υ.Γ 1 Επειδή συμμετείχα πάρα πολύ στο θέμα "Πιστεύετε στο Θεό"; η γυναίκα μου που τα είχε πάρει ουκ ολίγες φορές στο κρανίο με το να με βλέπει στο κιθάρα να γράφω με τις ώρες και ειδικά σε αυτό το θέμα , μου έλεγε συνέχεια και κάπως ειρωνικά: "Τι έγινε τελικά, υπάρχει Θεός; Τον βρήκατε ; " 
Ζωούλα μου όχι δεν τον βρήκαμε, αλλά ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ .Εύχομαι σε όλους να σας έχει καλά!!! :love :love :love


Υ.Γ 2 Το ότι δεν θα γράφω , δεν σημαίνει ότι δεν θα μπαίνω καμμιά φορά, "να σας βλέπω". Ίσως να μπω και στο πειρασμό να γράψω και τίποτα...Απλά ελπίζω να το κάνω μόνο όταν θα αξίζει για μένα το κόπο πραγματικά.
Θα μου λείψετε καθήκια!!! :wall :shake :hug :hi

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #181 στις: 27/05/10, 22:18 »
Φίλε μου αν και δεν έχουμε μιλήσει ποτέ (καθότι σχετικά νέος στο φόρουμ) τα λόγια σου ήταν για μένα κάθε άλλο παρά αδιάφορα...Να σαι πάντα καλά δημιουργικός και να χαίρεσαι την οικογενειά σου!  :)

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #182 στις: 27/05/10, 22:39 »
Μἀκη, άστα τα ψυχοπλακωτικά σου και μείνε μαζί μας, άντε ;D
Και το ότι έχουμε ψιλοχαθεί κάποιοι μεταξύ μας δε σημαίνει τίποτα!!!
¨Οπως και να 'χει θέλω να ξέρεις ότι είσαι μεγάλη μου αδυναμία εδώ μέσα! :)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #183 στις: 28/05/10, 21:04 »
Παντως ρε σεις τον λιγο συγκριτικα με αλλους καιρο που ειμαι στο φορουμ εχω παρατητησει οτι εχουν γινει πολλοι τσακωμοι για το τπτ για ακυρο λογο πχ (δν ειναι αληθινο παραδειγμα) σε μενα αρεσουν οι φεντερ στον αλλο οι τζακσον κ τσακωνομαστε για το ποια ειναι καλυτερη χωρις να σκεφτομαστε οτι δν γινεται αυτο που αρεσει σε μενα να αρεσει κ σε ολους γτ αλλιως θα υπηρχε μονο μια μαρκα

Δλδ ας χαλαρωσουμε λιγο (δν μιλαω για ολους αλλα ουτε μιλαω για συγκεκριμενους συνφορουμιτες) ετσι κ αλλιως εδω ειμαστε για να ανταλαζουμε τις αποψεις μας πανω στις κιθαρες  κ τη μουσικη γενικοτερα κ οχι για να ανταλαζουμε βρισιες πισω απο εναν υπολογιστη

Τεσπα Μακαρε κοιτα ν αλλαξεις γνωμη γτ εισαι ενα απο τα πολυ ενεργα μελη του φορουμ κ κατα τη γνωμη μου θα εισαι σημαντικη απωλεια  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #184 στις: 28/05/10, 22:08 »
Παντως ρε σεις τον λιγο συγκριτικα με αλλους καιρο που ειμαι στο φορουμ εχω παρατητησει οτι εχουν γινει πολλοι τσακωμοι για το τπτ για ακυρο λογο πχ (δν ειναι αληθινο παραδειγμα) σε μενα αρεσουν οι φεντερ στον αλλο οι τζακσον κ τσακωνομαστε για το ποια ειναι καλυτερη χωρις να σκεφτομαστε οτι δν γινεται αυτο που αρεσει σε μενα να αρεσει κ σε ολους γτ αλλιως θα υπηρχε μονο μια μαρκα

Δλδ ας χαλαρωσουμε λιγο (δν μιλαω για ολους αλλα ουτε μιλαω για συγκεκριμενους συνφορουμιτες) ετσι κ αλλιως εδω ειμαστε για να ανταλαζουμε τις αποψεις μας πανω στις κιθαρες  κ τη μουσικη γενικοτερα κ οχι για να ανταλαζουμε βρισιες πισω απο εναν υπολογιστη

Τεσπα Μακαρε κοιτα ν αλλαξεις γνωμη γτ εισαι ενα απο τα πολυ ενεργα μελη του φορουμ κ κατα τη γνωμη μου θα εισαι σημαντικη απωλεια  ;)

Ετσι Πανο πες τα!!! πολυ σωστος!!!
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #185 στις: 22/07/10, 13:41 »
απλως τελειο :metal
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #186 στις: 24/07/11, 12:07 »
νταξει μωρε φαση εχει........πλεον μονο για αυτο μπαινω στο νετ (αντε και στο υοθτθβε η στο βικιπαιδεια)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #187 στις: 24/07/11, 15:08 »
υοθτθβε

βαριέσαι να το γυρνάς στα αγγλικά ε?

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #188 στις: 24/07/11, 16:19 »
χαχαχαχαχα ρε χοτ ετσι ακριβως ειναι

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #189 στις: 01/08/11, 14:04 »
απεριγραπτα καλο!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #190 στις: 02/08/11, 18:06 »
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΕΛΕΙΟ για να το περιγράψω μόνο με 2 λέξεις...  :) ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος jacid33

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #191 στις: 05/08/11, 18:09 »
πολυ καλο το κithara,,εμαθα τοσα καλουδια απο ολους εδω μεσα,τελειως νεοπας καθως ειμαι.,αντε και εις ανωτερα και με μερικες εκδοσεις χρηστικοτητας και τα απαντα της κιθαρας ;D :o 0:)

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #192 στις: 04/05/14, 18:32 »
Αν και πολύ καινούριος εδώ για να κάνω κριτικές, οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ωραίες.Μπήκα προ μηνός-περίπου- ανάρτησα νήμα, πήρα απαντήσεις και -καθόλου παράξενο- έκανα και φίλους.Με τον έναν μάλιστα εκκρεμεί συνάντηση at real world.Στη συνέχεια μπαίνω-σχεδόν κάθε μέρα-διαβάζω πράγματα που με αφορούν( έχω λύσει αρκετές μου απορίες εδώ) και συνεχίζω να "κυκλοφορώ" στο site.
Υπάρχει μέλλον στην σχέση μας διότι το site απ τη μεριά του κάνει ότι μπορεί δλδ είναι ΖΩΝΤΑΝΟ.!!!
Τι άλλο θέλει κάποιος?
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Χαρακτηρίστε το Κιθάρα με μια-δυο λέξεις...
« Απάντηση #193 στις: 04/05/14, 19:47 »
καλή φάση  ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 12:57
από mantinada
3 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:34
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 12:23
από Aganippi
0 Απαντήσεις
1505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 19:22
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:56
από Αnthia
0 Απαντήσεις
1901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 14:34
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/15, 23:48
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 21:41
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
1783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/19, 22:31
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/21, 12:27
από Xefos6