Σελίδες:
  • #1 από The_Ghost στις 29 Aug 2003
  • Πέρασε καιρός από τότε που έγραψα κάτι στο Forum, και είμαι απόλυτα βέβαιος πως σάς έλειψα! (Είμαι ψωνάρα), αποφάσισα λοιπόν να θέσω ένα θέμα στο οποίο θα ήθελα να σκεφτείτε πριν απαντήσετε και όχι να γεμίσετε ανούσια γραμμές κειμένου.....
    Για μένα το chat, ξεκίνησε σαν ένα "συμπλήρωμα χρόνου" της πολύωρης και κουραστικής δουλειάς μου, όμως με τον καιρό έγινε ένα μέσο για να γνωρίσω κόσμο από εκεί....... και πιστέψτε με έχω γνωρίσει πολλούς.......
    Εγινε μέσο, μέσω των irc servers, να κατεβάζω mp3s kai videos, χωρίς η μηχανογράφηση της εταιρείας να καταλαβαίνει αν κάνω downloadings....... (ναι! είμαι και πονηρός)
    Ομως κάποια στιγμή..... με κούρασε!!!! η συνεχής εμφάνιση μου, η καθημερινή επαφή με συγκεκριμένα άτομα, σίγουρα κούρασε και εκείνους.... και τελικά...... γύρισα εκεί που ξεκίνησα! στο να μπαίνω όταν θέλω να γεμίσω το χρόνο μου και να επικοινωνήσω (και μόνο!!!) με κάποιους!
    Σας ζάλισα!!!!!! σκεφτείτε και πείτε μου!
    Να είστε όλοι και όλες καλά!
  • #2 από bartatilas στις 29 Aug 2003
  • Εγώ από την αρχή ήμουν αντίθετος σε γνωριμίες μέσω Internet. Θεωρούσα τα άτομα αυτά προβληματικά. Κάποια μέρα λοιπόν αποφάσισα να μπω στο chat του kithara.gr! Γνώρισα αρκετές κι ενδιαφέροντες ψυχές, έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου να μην χάσω καμία συνάντηση (ελπίζω να τα κατάφερα ;D)! Τα βράδυα μου γέμισαν με ουσιώδεις συζητήσεις. Όταν στην δουλειά βάλαμε Internet, άρχισα να μπαίνω τα πρωινά και να γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους. Ορισμένες καταστάσεις όμως μου έδειξαν ότι η πρώτη μου εντύπωση ήταν αληθής. Όσοι επιδιώκουμε να γνωρίσουμε κόσμο μέσω ενός chatroom είμαστε προβληματικοί. Έκανα λοιπόν, διαγραφή από το chat κι έμεινα εδώ, στο forum που περιέχει μεγαλύτερη ουσία. Διατηρώ βέβαια τις παλιές μου ενδιαφέρουσες γνωριμίες γιατί το θεωρώ απόλυτα σωστό. Αυτά....
  • #3 από Witchking στις 29 Aug 2003
  • Εγώ από την αρχή ήμουν αντίθετος σε γνωριμίες μέσω Internet. Θεωρούσα τα άτομα αυτά προβληματικά. Κάποια μέρα λοιπόν αποφάσισα να μπω στο chat του kithara.gr! Γνώρισα αρκετές κι ενδιαφέροντες ψυχές, έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου να μην χάσω καμία συνάντηση (ελπίζω να τα κατάφερα ;D)! Τα βράδυα μου γέμισαν με ουσιώδεις συζητήσεις. Όταν στην δουλειά βάλαμε Internet, άρχισα να μπαίνω τα πρωινά και να γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους. Ορισμένες καταστάσεις όμως μου έδειξαν ότι η πρώτη μου εντύπωση ήταν αληθής. Όσοι επιδιώκουμε να γνωρίσουμε κόσμο μέσω ενός chatroom είμαστε προβληματικοί. Έκανα λοιπόν, διαγραφή από το chat κι έμεινα εδώ, στο forum που περιέχει μεγαλύτερη ουσία. Διατηρώ βέβαια τις παλιές μου ενδιαφέρουσες γνωριμίες γιατί το θεωρώ απόλυτα σωστό. Αυτά....

    Δεν βρίσκω πουθενά κάτι αφύσικο ή προβληματικό , κάποια στιγμή να έχεις την περιέργεια ή το ενδιαφέρον να γνωρίσεις κάποιους από αυτούς με τους οποίους μιλάς....
    Η συνέχεια αυτής της γνωριμίας άπτεται άλλων διαδικασιών από εκεί και έπειτα.

    Μην φτάνεις στο άλλο άκρο λοιπόν...



  • #4 από bartatilas στις 29 Aug 2003
  • Δεν βρίσκω πουθενά κάτι αφύσικο ή προβληματικό , κάποια στιγμή να έχεις την περιέργεια ή το ενδιαφέρον να γνωρίσεις κάποιους από αυτούς με τους οποίους μιλάς....
    Μα το προβληματικό δεν είναι η γνωριμία, αλλά το ότι μιλάς με όλους αυτούς μέσω ενός η/υ!
  • #5 από The_Ghost στις 29 Aug 2003
  • Οχι να μιλάς..... αλλά σε κάτι εικονικό να βάζεις θεμέλια.......
  • #6 από bartatilas στις 29 Aug 2003
  • Οχι να μιλάς..... αλλά σε κάτι εικονικό να βάζεις θεμέλια.......
    Έστω, γι αυτό ακριβώς την έκανα τραγουδώντας το "κάποτε έχτιζα ένα όνειρο την μέρα, τώρα η στράτα μου δεν πάει παραπέρα, φεύγω, τώρα φεύγω..."
  • #7 από Vagabond στις 29 Aug 2003
  • Δεν βρίσκω πουθενά κάτι αφύσικο ή προβληματικό , κάποια στιγμή να έχεις την περιέργεια ή το ενδιαφέρον να γνωρίσεις κάποιους από αυτούς με τους οποίους μιλάς....
    Μα το προβληματικό δεν είναι η γνωριμία, αλλά το ότι μιλάς με όλους αυτούς μέσω ενός η/υ!
    Έχω μια ένσταση... δεν υπάρχει άνθρωπος πιστεύω που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να μην είναι προβληματικός... δεν υπάρχουν τέλειοι. Για εμένα προβληματικός είναι ο τρόπος ζωής σήμερα που μας κάνει να νοιώθουμε πιο μόνοι... και έτσι αναζητούμε "ασφαλείς" τρόπους να γνωρίσουμε κόσμο, να ανοιχτούμε και να μοιραστούμε μαζί τους αυτά που έχουμε μέσα μας (σε ένα βαθμό πάντα). Η κάλυψη της ανωνυμίας μας που προσφέρει το net μας κάνει να νοιώθουμε πιο ασφαλείς. Από την άλλη, υπάρχει και η δεύτερη εκδοχή... να θέλεις να γνωρίσεις όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο από διαφορετικές πόλεις ή και διαφορετικά μέρη του πλανήτη και να νοιώθεις περιορισμένος από τις γεωγραφικές αποστάσεις... όπως και να έχει... θεωρώ απόλυτα υγιές αυτό που κάνουμε εδώ... φτάνει να μην γίνει αυτοσκοπός και φτάσουμε να μην μπορούμε να φανταστούμε τη ζωή μας χωρίς pc και internet...
  • #8 από pinelopi στις 31 Aug 2003
  • Στο τσατ πρωτομπήκα για να μάθω που θα μπορούσα να βρω ολόκληρους τους στίχους των τραγουδιών, ξαναμπήκα γιατί αντιμετώπισα κάποια προβλήματα με την σελίδα και ήθελα και πάλι τα φώτα των παιδιών του τσατ (τα οποία και με βοήθησαν πάρα πολύ και τους ευχαριστώ) ...και μετά κόλλησα.

    Η ιδέα που είχα για την επικοινωνία μέσω η/υ ήταν η χείριστη οφείλω να ομολογήσω αλλά μέσα απο δω κατάλαβα για μια ακόμη φορά πως όλα δεν ισοπεδώνονται και δεν είναι σοφό να τσουβαλιάζουμε πάντες σε ένα σακί.

    Μ' αρέσει να βρίσκομαι στο τσατ και να μιλάω με κάποια άτομα που ο καιρός μου έδειξε ότι συμφωνούμε περισσότερο. Το να θέλω να τα γνωρίσω κιόλας το θεωρώ απόλυτα υγιές. Άρρωστο ίσως είναι να επιδιώκεις μόνο μέσω η/υ την επικοινωνία και πέραν αυτού, παρ' όλο που επιλέγεις και ξεχωρίζεις κάποιους, να αρνείσαι να έχεις και προσωπική επαφή. Πιθανολογώ πως όταν η χρήση του τηλεφώνου ήταν στα σπάργανα κάπως έτσι αντιμετωπίζονταν και αυτό.

  • #9 από Βραζίλης στις 01 Sep 2003
  • Όσοι θεωρούν το τσατ κάτι το αφύσικο και τα άτομα που μπαίνουν αμφιβόλου ψυχολογικής κατάστασης, γιατί δεν ανησυχούν για τους εαυτούς τους και τους άλλους κάθε φορά που στέλνουν email, sms, γράμμα, κάθε φορά που μιλάνε στο τηλέφωνο, κάθε φορά που βγαίνουν για καφέ και κουβεντούλα... Όλα είναι επικοινωνία.

    Η ανάγκη για επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων είναι μεγάλη και ο άνθρωπος εφευρίσκει διαρκώς τρόπους για να γίνει η επικοινωνία του γρηγορότερη και ευκολότερη. Σίγουρα οι συνομιλίες μέσω δικτύου έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες, αλλά μην αναθεματίζουμε το μέσο επειδή κάποιοι δεν συμπεριφέρονται όπως θα θέλαμε (όπως δηλαδή κάνουν και στην υπόλοιπη ζωή τους). Αν είσασταν για παράδειγμα σε μια άλλη μικρή κοινωνία, ας πούμε στο σχολείο, πάλι θα υπήρχαν άτομα με τα οποία θα κάνατε φιλίες, άλλα που θα ήταν αδιάφορα και άλλα που θα σας τη σπάγανε. Και αν πείτε για το ότι το ιντερνετ προσφέρει ανωνυμία κλπ σε επιτήδειους, θυμηθείτε ότι όσο εύκολο είναι για κάποιον να εκδηλώσει άσχημη συμπεριφορά σε ένα τσατ, τόσο εύκολο είναι για τους άλλους να τον αγνοήσουν ή να τον διώξουν.
  • #10 από The_Ghost στις 01 Sep 2003
  • Σωστός ο admin... Ως συνήθως....... λίγα και ουσιαστικά!!!!!!!
    Είπες μεγάλες αλήθειες, γιατί ο σκοπός είναι η επικοινωνία, από εκεί και πέρα μπαίνουν οι ιδιαιτερότητες της κάθε προσωπικότητας, κάτι το οποίο  γίνεται σε κάθε μορφή επικοινωνίας!
  • #11 από bartatilas στις 01 Sep 2003
  • Αγαπητέ αντμινιστράτορα, συμφωνώ μαζί σου ότι όλα είναι επικοινωνία, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο πιο σωστός τρόπος επ[ικοινωνίας δεν είναι ούτε το chat ούτε το mail ούτε το τηλέφωνο ούτε το γράμμα. Ο πιο σωστός τρόπος είναι να βγεις σε ένα μαγαζί και να σε σκουντήξει κάποιος κατά λάθος να σου ζητήσει συγγνώμη και να τον κεράσεις ένα ποτό. Είναι το πιο υγιές, κατά την ταπεινή μου άποψη!
  • #12 από ερεβος στις 02 Sep 2003
  • Αγαπητέ αντμινιστράτορα, συμφωνώ μαζί σου ότι όλα είναι επικοινωνία, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο πιο σωστός τρόπος επ[ικοινωνίας δεν είναι ούτε το chat ούτε το mail ούτε το τηλέφωνο ούτε το γράμμα. Ο πιο σωστός τρόπος είναι να βγεις σε ένα μαγαζί και να σε σκουντήξει κάποιος κατά λάθος να σου ζητήσει συγγνώμη και να τον κεράσεις ένα ποτό. Είναι το πιο υγιές, κατά την ταπεινή μου άποψη!

    ...αλλα δυστυχώς με τους σημερινούς ρυθμούς που εχουν οι ζωες μας αυτό θεωρείται πλέον πολυτέλεια....
  • #13 από Σοφία στις 02 Sep 2003
  • Prin 2-3 xronia imoun entelws anti8eti..Genika douleua osous ekanan chat.Apo periergeia kai me tin parakinisi kapoias filis mou mpika  ston server tou Mad opou kai akoma mpainw alla oxi sto kentriko room,se mikrotera.Mpika mia fora..deuteri sti sunexeia kollisa.Me en8ousiase i oli katastasi.Me ton kairo katalaba oti se auta ta room mazeuontai kata megalo pososto ligouria,fidempores kai genika atoma kapws "katapiesmena"pou briskoun tin eukairia na kseskasoun kata kapoion tropo ekdilwnontas ola ta kompleks tous.Etsi loipon empaina mono otan bariomouna sini8ws arga ta bradia kai to rixname stin plaka milwntas main me diafora paidia.Ema8a polla pragmata kai asxoli8ika ligo me script kai tetoia.
    Stis eksetaseis peripou mpika sto chat tou ki8ara.Auto den 8umizei se tipota ta gnwsta room sunomilias.Osa paidia exw gnwrisei mporw kai sunomilw aneta mazi tous,arketa apo auta exoun apisteyti plaka.Etsi loipon exw allaksei gnwmi gia to chat.Kai exw katantisei na mpainw ka8imerina ;D
     Kai egw 8a sumfwnisw oti to chat,ta sms,ta e-mail den einai pragmatiki epikoinwnia...Isws kai to chat apotelei mia Pseudais8isi kai suxna den zeis stin pragmatrikotita..Gnwrizeis paidia, kaneis parees me atoma pou suxna pote den 8a katafereis na ta deis apo konta kai apoksenwnesai apo tis pragmatikes parees.
  • #14 από D@ve Murray στις 02 Sep 2003
  • Στην αρχη δεν θυμαμαι γιατι πρωτομπηκα στο τσατ...μετα για να περνανε τα δυσκολα πρωινα που δεν δουλευα...και μετα γιατι εγινε συνηθεια...τωρα την κοβω σιγα σιγα...προτιμω οπως ειπε και ο τσε τα ζωντανα....
  • #15 από pinelopi στις 02 Sep 2003
  • Δεν νομίζω πως η επικοινωνία μέσω η/υ σου στερεί αξιωματικά την επικοινωνία πρόσωπο με πρόσωπο. Υπάρχουν φορές που δεν μπορείς ή δεν θέλεις να βγεις έξω, υπάρχουν άτομα που μένουν μακριά και δεν υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνείς μαζί τους συχνά με διαφορετικό τρόπο.

    Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σωστή και λάθος επικοινωνία με τον ορισμό που δίνετε Dave & Che, το ότι υπάρχει επικοινωνία και πολλές φορές ουσιαστική , αυτό έχει σημασία για μένα. Απλά η μια είναι άμεση ενώ η άλλη έμμεση. Ο τρόπος αλλάζει ενώ ο σκοπός παραμένει ο ίδιος.

    Και πάντα μιλάω για καταστάσεις ισορροπημένες και όχι για ανθρώπους που αδυνατούν να έχουν ζωντανές σχέσεις με άλλους και φορούν τον μανδύα της ανωνυμίας σ' ένα τσατ προκειμένου να αποκτήσουν κάποιου είδους ''επαφή''.  Ε....αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες...... :P
  • #16 από Maria_Adouaneta στις 12 Oct 2005
  • Απαντώ σε ένα θέμα πολύ πολύ παλιό...αραχνιασμένο και σκονισμένο θα μπορούσα να πώ αλλα τώρα το δα και μου ρθε..Αυτό που έμαθα είναι πως ποτέ δεν πρέπει να λέμε ποτέ...ήμουν κάθετη πάντα πως όλα αυτά τα σύγχρονα μέσα επικοινωνίας είναι λειψά και οτι τα άτομα που τα χρησιμοποιούν έχουν πρόβλημα επικοινωνίας (ίσως να το πιστεύω και σήμερα αλλα όχι έτσι).΄Σε μια πολύ πολύ άσχημη και δύσκολη φάση της ζωής μου όμως  (απο κείνες που δεν υπάρχει κανείς να μας γελάσει) και ενώ μου συνέβαιναν απανωτά κακά μπήκα κι εγώ έτσι μπας και ξεχαστώ..Το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσω ανθρώπους να μπορώ να τους μιλήσω πιο άνετα απότι σε δικούς μου κοντινούς και να με ξαλαφρώσουν πολύ και ουσιαστικά.Άνθρωποι που δεν είχαν να πάρουν τίποτα απο μένα κι όμως με άκουγαν και με στήριζαν σαν παλιοί καλοί φίλοι..Βρίσκω και μια ευκαιρία να τους πώ ενα ευχαριστω αν και είναι λιγο άσχετο τώρα.Εξακολουθώ να πιστεύω βέβαια πως το να κοιτάς και να αγγιζεις έναν άνθρωπο είναι αναντικατάστατο και δεν έχει καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο.Ειδικά άν μιλάμε για ερωτική σχέση εκεί είναι σίγουρα αλλιώς τα πράγματα.Τελικά μάλλον όλα τα πράγματα στον κόσμο δεν ειναι απο μονα τους κακα η καλα...σημασια έχει ποιος ,γιατί, πώς και ΠΟΣΟ τα χρησιμοποιει....ειδικά το τελευταιο κάνει μεγαλη διαφορά......αυτα..
  • #17 από Transformer στις 19 Oct 2005
  • Eγω εκανα chat για πλακα, να περναει η ωρα και ποτε δεν κρατησα επαφη με καποιον που γνωρισα εκει.
    Στο συγκεκριμενο μπαινω επειδη εμαθα πρωτα το φορουμ, ειδα οτι υπαρχουν ατομα με φοβερα ενδιαφερουσες αποψεις, εναν τροπο σκεψης που μου αρεσε, ειδα συζητησεις που δεν κανω τοσο συχνα και ειπα να σας γνωρισω με εναν πιο "αμεσο" (αν μπορει οτιδηποτε μεσω υπολογιστη να θεωρηθει αμεσο) τροπο...Αυτο ειναι για μενα το chat του kithara!  :)
  • #18 από Balleader στις 20 Oct 2005
  • Αυτο που πρεπει να κρατησουμε ειναο πως τα μισα σχεδον απο τα ατομα που μπαινουν στο τσατ του κιθαρα μπαινουν εν ωρα εργασιας(Ρεμπελοσκυλα :P)
    Να ζησει το τσατ του ΚΙΘΑΡΑ!!!
  • #19 από Σ.απ.φώΣ στις 20 Oct 2005
  • τι είναι για μένα ε??
    απροσδιόριστο, καθώς είμαι σχετικά νέο μέλος..
    αλλά ο κόσμος εκεί μέσα είναι παράξενος, συναρπαστικός...
    και γνωρίζει κανείς πολλά ενδιαφέροντα άτομα...!!!!!!!!
    βασίλη για σενα ! :) :) :) :) :) :) :)
  • #20 από ερεβος στις 22 Oct 2005
  • ¨εε...οτι ειναι και για τους υπολοιπους...δεν διαφοροποιουμαι...
  • #21 από Kiratzoharris στις 22 Oct 2005
  • Τιποτα το ιδιαιτερο ασε που αν βρω κανεναν και πρηζω μετα τρωω ολη την καρτα του ιντερνετ εκει..
  • #22 από YmiRLinG στις 22 Oct 2005
  • Για μεν αειναι ενα ανωτερο ον. Μα θεμα ειναι αυτο? Ενας τροπος αψυχης επικοινωνιας
  • #23 από ερεβος στις 25 Oct 2005
  • Τιποτα το ιδιαιτερο ασε που αν βρω κανεναν και πρηζω μετα τρωω ολη την καρτα του ιντερνετ εκει..

    α ωστε οντως υπαρχει κοσμος που μπαινει με καρτα....
  • #24 από FSL στις 25 Oct 2005
  • Αρχικά όταν μπήκα στη σχολή και είχα υπολογιστές έμπαινα σ ένα άλλο αλλά σε συνδυασμό με το ότι άρχισα κιθάρα κάποιος μου πε για το κιθάρα οπότε παράτησα όλα τ άλλα και εγκαταστάθηκα εδώ.
    Τώρα πια δε μπαίνω όσο παλιά αλλά ίσως με την έλευση της dsl αλλάξουν τα πράγματα ανάλογα με τα κέφια.....
  • #25 από StRiNgBrEaKeR στις 25 Oct 2005
  • το ποιο ??? το chat ??? εχουμε και τετοιο ???  :P

    περα απο την πλακα, εχουνε περασει οι παλιες καλες εποχες που ξημεροβραδιαζαμε
    στο mirc και στο αλλο που δε θυμαμαι τωρα πως το λεγανε, hellas κατι τετοιο ...

    μια-δυο φορες εχω δοκιμασει να μπω στο chat του κιθαρα, χωρις να με κερδισει :(
    αν εξαιρεσουμε τα emoticons που φτιαχνουν τα παιδια, ειναι ολα τα λεφτα ;)
Σελίδες: