Αποστολέας Θέμα: Εγχειριδια Ιστοριας της ΣΤ Ταξης Δημοτικου  (Αναγνώστηκε 34420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Και αντί να βγούμε να φωνάξουμε που η ιστορία που διδάσκεται πλέον στα σχολεία είναι παραποιημένη, μας ενοχλούν οι κάμερες!

Συγχαρητήρια, κερδίζεις το βραβείο για το πιο άσχετο post της χρονιάς! 8)
+1
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Και αντί να βγούμε να φωνάξουμε που η ιστορία που διδάσκεται πλέον στα σχολεία είναι παραποιημένη, μας ενοχλούν οι κάμερες!

Συγχαρητήρια, κερδίζεις το βραβείο για το πιο άσχετο post της χρονιάς! 8)
+1


Έκοβα το κεφάλι μου ότι θα έπαιρνα μια τέτοια απάντηση.. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/07, 00:28 από pa... »
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
τα εγχειριδια τα βρισκω μια χαρα.η αληθεια φυσικα ειναι μια αλλα εχει πολλες οπτικες γωνιες...γιατι να διαλεξουμε την οπτικη γωνια του μισους και της μισαλλοδοξιας?
Γιατι τοτε να διαλεξουμε της υποχωρησης και οχι της ουδετεροτητας? Δεν μιλαμε για μια απλη "παραλειψη"! Μιλαμε για μια σειρα "αποσιωπησεων". Και αν θελαμε να κρατησουμε την ουδετεροτητα, ας λεγαμε την αληθεια
"Ξερετε παιδια, οι Ελληνες στα αρχαια χρονια εκαναν επεκτατικους πολεμους, καταπατωντας ελευθεριες αλλων λαων. Το ιδιο ομως εκαναν και οι Περσες, οι Τουρκοι, και οι Γερμανοι. Επισης, στην Μικρα Ασια, καναμε παλι επεκτατικο πολεμο, ομως μετα απο καποιο σημειο χασαμε και μπηκαν οι Τουρκοι στην Σμυρνη, οπου εσφαξαν μεγαλο μερος του πληθυσμου ή τους μετεφεραν στα Αμελε Ταμπουρου."
Μια αναφορα των γεγονοτων θα ηταν κακη? Δεν νομιζω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και επιτελους, ξυπνησανε:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=773484&lngDtrID=244
Βεβαια, να σημειωσω πως δεν αντιτιθεται μονο η Εκκλησια στο βιβλιο, οπως σωστα εν μερη αναφερει το in.gr, αλλα και η διδασκαλικη ομοσπονδοια ( οπως για αδιευκρινιστο λογο εχει ξεχασει να αναφερει ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Και επιτελους, ξυπνησανε:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=773484&lngDtrID=244
Βεβαια, να σημειωσω πως δεν αντιτιθεται μονο η Εκκλησια στο βιβλιο, οπως σωστα εν μερη αναφερει το in.gr, αλλα και η διδασκαλικη ομοσπονδοια ( οπως για αδιευκρινιστο λογο εχει ξεχασει να αναφερει ).


Καλό είναι να περιμένουμε τις διορθώσεις λοιπόν!Εύχομαι μόνο να είναι ουσιαστικές και όχι προχειροδουλειές... ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απο το στομα σου και στης συγγραφεας το αυτι ( μην πω στου Θεου και θεωρηθω γραφικος εθνικιστης :P )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
τα εγχειριδια τα βρισκω μια χαρα.η αληθεια φυσικα ειναι μια αλλα εχει πολλες οπτικες γωνιες...γιατι να διαλεξουμε την οπτικη γωνια του μισους και της μισαλλοδοξιας?
Γιατι τοτε να διαλεξουμε της υποχωρησης και οχι της ουδετεροτητας? Δεν μιλαμε για μια απλη "παραλειψη"! Μιλαμε για μια σειρα "αποσιωπησεων". Και αν θελαμε να κρατησουμε την ουδετεροτητα, ας λεγαμε την αληθεια
"Ξερετε παιδια, οι Ελληνες στα αρχαια χρονια εκαναν επεκτατικους πολεμους, καταπατωντας ελευθεριες αλλων λαων. Το ιδιο ομως εκαναν και οι Περσες, οι Τουρκοι, και οι Γερμανοι. Επισης, στην Μικρα Ασια, καναμε παλι επεκτατικο πολεμο, ομως μετα απο καποιο σημειο χασαμε και μπηκαν οι Τουρκοι στην Σμυρνη, οπου εσφαξαν μεγαλο μερος του πληθυσμου ή τους μετεφεραν στα Αμελε Ταμπουρου."
Μια αναφορα των γεγονοτων θα ηταν κακη? Δεν νομιζω!
επειδη σε βλεπω οτι το χεις παρει ζεστα το θεμα,μπορεις να μ πεις τι συμφερον φανταζεσαι οτι εχουν οι πανεπιστημιακοι?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Καταρχας, μια ειναι η συγγραφεας του βιβλιου. Εκτος απο το οικονομικο συμφερον;
Το βιβλιο γραφτηκε μεσα σε ενα καλοκαιρι σχεδον και ειχε ως στοχο να προλαβει την περιφημη ανανεωση των βιβλιων. Ομως γραφτηκε τοσο προχειρα, που το Παιδαγωγικο Ινστιτουτο, παρολο που ειχε ορισει τα κεφαλαια και τι επρεπε να περιεχουν δεν το ελεγξε.
Το προβλημα λοιπον ηταν πως οταν οι δασκαλοι το πηραν στα χερια τους παρατηρησαν οχι μονο μια ουδετεροτητα σε ιστορικα γεγονοτα, αλλα και μια απουσια σημαντικων γεγονοτων που σηματοδοτησαν την ελληνικη ιστορια.

Φιλε leystone, αμφισβητεις πως τα γεγονοτα που δεν αναφερθηκαν ( μικρασιατικη καταστροφη, καταπιεση των Ελληνων κατα την Τουρκοκρατια, παιδομαζωμα, Γενιτσαροι, φιλικη εταιρια, εξοδος του Μεσολογγιου, το Σουλι, απελευθερωση της Μακεδονιας ) δεν αφορουν γεγονοτα που χαρακτηρισαν την Ελλαδα απο το 1800 και μετα και δεν πρεπει σαν λαος να τα μαθαινουμε?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
δεν το χω παρει το βιβλιο στα χερια μ να σ πω αν  συμφωνω η οχι με το περιεχομενο του.βεβαια αν δεν αναφερει αυτα που λες στην παρενθεση τοτε η θα αναφερει αλλα που τα θεωρει η συγραφεας πιο σημαντικα η λογικα θα προκειται για ενα βιβλιο περιληψη...

για το τελευταιο που με ρωτησες ειχα ανοιξει τοπικ και εμμεσα το εθιγα.ο μηχανισμος του κρατους που λεγεται εθνος λειτουργει κατα βασιν μεσα απο το σχολειο,οποτε ναι αν η ελλαδα θελει να αναπτυξει το εθνικο της φρονημα καλο θα ηταν να τα περιλαμβανει ( μικρασιατικη καταστροφη, καταπιεση των Ελληνων κατα την Τουρκοκρατια, παιδομαζωμα, Γενιτσαροι, φιλικη εταιρια, εξοδος του Μεσολογγιου, το Σουλι, απελευθερωση της Μακεδονιας )


ασχετα που εγω ανηκω ιδεολογικα αλλου και δε συμφωνω με αυτο
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το βιβλιο μπορεις να το προμηθευτεις απο οποιοδηποτε βιβλιοπωλειο με πολυ μικρο κοστος ( περι τα 3-5Ε ) και ετσι να σχηματισεις την δικη σου αποψη.

Εθνικο φρονημα ειναι οι νεκροι στην Μικρα Ασια?! Δηλαδη ιστορικα γεγονοτα που εχουν καταγραφει οχι μονο απο Ελληνες ιστορικους, αλλα και ξενες πηγες ειναι απλα "εθνικο φρονημα"? Και καλο ειναι, κατα τη γνωμη σου, να μην υπαρχουν μεσα στα σχολικα βιβλια?
Δηλαδη η Γαλλικη Επανασταση που εμαθα και θελανε να με πεισουν πως "ενεπνευσε" τον ελληνικο λαο για να αποτιναξει τον Οθωμανικο ζυγο, τι ειναι?
Και τι να αναφερουμε στην ελληνικη ιστορια? Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του μαθηματος?

Και ναι, η ιδια η συγγραφεας παραδεχτηκε στο ΣΚΑΙ πως η δουλεια εγινε πολυ γρηγορα, και οταν ο δημοσιογραφος την ρωτησε "πως ειναι δυνατον η ιστορια των τεχνων στην Ευρωπη να ειναι περισσοτερες σελιδες απο τις σελιδες της επαναστασης του 21", εκανε την ανηξερη..Μαλλον επειδη ειναι των θεωρητικων επιστημων, δεν εμαθε να μετραει!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/07, 20:20 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
soy apanthsa kai me ksanarwtas...θες να μαθεις ιδεολογικα τι πιστευω για το μαθημα της ιστοριας?γιατι κατα τα αλλα συμφωνησα μαζι σου οτι οπως τα λες πρεπει να γινουν τα πραγματα για τη διατηρηση εθνικου φρονηματος..ακου και τη προσωπικη μ αποψη γιατο μαθημα της ιστοριας που αποκλειεται να εφαρμοστει:το μαθημα πρεπει να περιλαμβανει μονο βασικα γεγονοτα και οχι εμβαθυνση σε λεπτομερεις και εθνικιστικα μπαρμπου**αλα(δεν παει στην ελληνικη ιστορια,αλλα σε ολες τις εθνικες ιστοριες).ενα παιδι δημοτικου αλλα και γυμνασιου δεν ειναι ικανο να αξιολογησει ιστορικα στοιχεια και ουτε ειναι ετοιμο να δεχτει ιστορικες αληθειες η αν θες καλυτερα,ταυτιζεται με αυτα που διαβαζει χωρις να τα κατανοει,τα καταπινει χωρις να τα σκεφτεται.ειναι ακριβως το ιδιο που γινεται με τη θρησκεια.κατέμε για τετοια θεματα η ενασχοληση του ανθρωπου πρεπει να γινεται οταν εχει ωριμασει.

το ξερω οτι διαφωνεις μαζι μου αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και στην εγραψα μονο και μονο επειδη με ρωτησες
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μα δεν διαφωνω καθολου. Εξαλλου ζητησα ενα οσο το δυνατον αντικειμενικο και ΟΥΔΕΤΕΡΟ βιβλιο, χωρις εθνικες συγκινησεις και βαρυγδουπες εκφρασεις. Οι παρελασεις δεν εχουν να κανουν με το μαθημα της ιστοριας! Ουτε και οι εθνικες εορτες ( αλλιως θα ονομαζονταν ιστορικες εορτες ).
Το βιβλιο ομως αυτο, δεν ανεφερε σημαντικα γεγονοτα της ελληνικης ιστοριας! Αν εχεις πλεονασμα μηνος, πηγαινε να το προμηθευτεις και θα καταλαβεις τι εννοω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Το προβλημα λοιπον ηταν πως οταν οι δασκαλοι το πηραν στα χερια τους παρατηρησαν οχι μονο μια ουδετεροτητα σε ιστορικα γεγονοτα, αλλα και μια απουσια σημαντικων γεγονοτων που σηματοδοτησαν την ελληνικη ιστορια.
Μα δεν διαφωνω καθολου. Εξαλλου ζητησα ενα οσο το δυνατον αντικειμενικο και ΟΥΔΕΤΕΡΟ βιβλιο,

Φριμάιντ, τελικά η ουδετερότητα είναι πρόβλημα ή δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οχι βεβαια! Το βιβλιο δεν ειναι ουδετερο, αλλα λειψο! Του λειπουν καποια γεγονοτα ( αφηστε που αμα το δειτε, ολο μπρος πισω πηγαινει χρονολογικα, αλλα απο τοτε πουμε θυμαμαι μαθητη, ολα τα βιβλια ιστοριας, ετσι ηταν ). Εγω αναζητω την ουδεροτητα, γι'αυτο συμφωνω με τον leystone οταν λεει πως τα βιβλια ιστοριας πρεπει να ειναι απαλλαγμενα απο "εθνικιστικες" τασεις. Ενα απλο βιβλιο ιστοριας ζηταμε ντε..οχι περιληψη, οχι εθνικο εγχειριδιο του καλου πατριωτη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Η ιστορία είναι συστατικό στοιχείο της εθνικής ταυτότητας.
Τα έθνη υφίστανται, εφόσον τα μέλη τους συνδέονται άρρηκτα με κοινή εθνική συνείδηση, που σημαίνει πως αντιλαμβάνονται κοινό ιστορικό και πολιτισμικό παρελθόν και καταβολές.
Η γλώσσα, τα κοινά ήθη κι έθιμα, καθώς και η συλλογική απόφαση για ένα κοινό μέλλον, αποτελούν, επίσης, συστατικά στοιχεία διαμόρφωσης μιάς εθνικής συνείδησης.
Τα έθνη, όπως και οι πατρίδες, είναι, κατά βάση, ψυχονοηματικές κατασκευές. Υφίστανται όσο υπάρχουν διαμορφωμένα στις εθνικές συνειδήσεις των λαών που τα συναπαρτίζουν.
Η παιδεία είναι ένας κατ' εξοχήν εθνικός θεσμός. Ο τρόπος της διδασκαλίας ορισμένων επιστημών, όπως της ιστορίας, της φιλολογίας, της αρχαιολογίας, αλλά και ορισμένοι θεσμοί, όπως τα πανεπιστήμια, οι ακαδημίες κλπ, αποτελούν λειτουργικά, αλλά και οργανικά στοιχεία, μιας εθνικής κουλτούρας.
Επιπροσθέτως, η συγχρονη επιστημολογική προσέγγιση της ιστορίας αποδέχεται πως δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όπως "αντικειμενική" ιστοριογραφία. Η ανάγνωση κι η πρόσληψη της ιστορίας, καθώς και η ερμηνεία των ιστορικών γεγονότων, επικαθορίζεται από στοιχεία υποκειμενικά, όπως η προσωπική κουλτούρα, ο ιδεολογικός προσανατολισμός, τα βιώματα κι οι εμπειρίες, το οικονομικοπολιτικό περιβάλλον, η ατομική ψυχοσύνθεση, οι κοινωνικές καταβολές κι ένα σωρό άλλες παραμέτρους, που επικαθορίζουν την προσωπικότητα, αλλά και την αντίληψη, εκείνου που προσεγγίζει επιστημονικά την ιστορία αλλά και του απλού αναγνώστη.
Επιπλέον, ένα σωρό αλλές κοινωνικές και οικονομικοπολιτικές παράμετροι επικαθορίζουν την ιστορική προσέγγιση σε συλλογικό επίπεδο: το συνολικό πολιτισμικό επίπεδο κάθε λαού, η θρησκευτικότητα, η επικρατούσα ηθική κλπ.
Κάθε διδακτικό βιβλίο αντικατοπτρίζει το επίπεδο της κουλτούρας κάθε λαού, καθώς και την ιστορική προοπτική του. Οι μαθητές, κατά τη γνώμη μου, οφείλουν να μάθουν και να εμπεδώσουν, με λεπτομέρειες, την ιστορία του λαού τους.
Μέσα από την ιστορία οι λαοί καλούνται να αντλήσουν πρότυπα, παραδείγματα, αλλά και διδάγματα για το μέλλον.
Θα πρέπει να κατανοήσουν πως διαμορφώθηκε το έθνος τους, ποιά υπήρξαν τα ιστορικά επιτεύγματα, αλλά και τα ιστορικά λάθη του έθνους τους, ποιοί ήσαν οι ήρωές του, ποιοί οι προδότες του και γιατί.
Ειδικά για ιστορικά έθνη, όπως το δικό μας (ο όρος δεν είναι "εθνικιστικός", τον είχαν υιοθετήσει, μεταξύ άλλων, τόσο ο Ένγκελς όσο και η Λούξεμπουργκ), η ενδελεχής μελέτη της ιστορίας και του πολιτισμού μας είναι απαραίτητη κι επιβεβλημένη. Τα έθνη, ακόμη υπό την μαρξιστική θεώρηση, δεν νοούνται πλέον ως "φαινόμενα", αλλά ως υπαρκτές και ζώσες πολιτικές πραγματικότητες. Επομένως, η ανάγνωση της ιστορίας, ακόμη και κάτω από την μαρξιστική οπτική, δεν μπορεί παρά να περνά και μέσα από την ιστορία των εθνών.
Ειδικά σε μια εποχή, όπου η επιχειρούμενη "απεθνοποίηση", η λαίλαπα του παγκοσμιοποίημένου χυλού της νέας τάξης, λειτουργεί σαν όπλο, αλλά και ιδεολογική προπαγάνδα, ενός καινοφανούς ιμπεριαλισμού, του αμερικανικού αυτοκρατορισμού.
Δεν υπάρχουν "απλά" βιβλία ιστορίας. Ούτε και "απλές" ιστορικές αλήθειες νοούνται.
Η ιστορία είναι, ίσως, το σημαντικότερο επιστητό, που μπορεί ένας άνθρωπος να μελετήσει.
Γιατί, μαθαίνοντας για το παρελθόν του, επικαθορίζει και το μέλλον του.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/07, 22:59 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
διαβασα χθες σε περιοδικο στον ταχυδρομο νομιζω συνεντευξη της υπευθυνης για το βιβλιο και μια χαρα βρηκα αυτα που ελεγε,ατομο με προοδευτικες αποψεις και ανοιχτομυαλη..τωρα αλλα να ελεγε στη συνεντευξη και αλλα να γραφει το βιβλιο?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Με 5Ε και μια παραγγελια ( γιατι συνηθως αυτη την εποχη τα βιβλια του ΟΕΔΒ εχουν πωληθει ), θα μπορεις να αποκτησεις τη δικη σου αποψη για τα βιβλια. "Ανοιχτομυαλη" μπορει να φαινεται για σενα, αλλα για καποιους αλλους ( συμπεριλμβανουμενου και μενα ) μου φαινεται πως εχει παρει ζεστα το θεμα διατηρησης του βιβλιου οπως εχει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Τελικά αποσύρθηκε το βέβηλο εγχειρίδιο.

ΛΑΟΣ (o τόνος στο αλφα) και εκκλησία, για μια ακόμη φορά έσωσαν την ιδιοπροσωπεία του γένους.

Η χώρα με την μεγαλύτερη παραγωγή ηρώων, διασφάλισε την απρόσκοπτη συνέχισή της.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Νομιζω πως το βιβλιο ηταν εξαρχης μια απατη.
Και το κομμα λεγεται ΛΑΟΣ με τον τονο στο "ο".
Δηλαδη geosim για σενα το βιβλιο ηταν τελειο,ετσι;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Σε κανένα βιβλίο ιστορίας δε λέει για το ιδιώνυμο του Ελευθερίου Βενιζέλου. Ψιλοαπάτη μου φαίνεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Και το κομμα λεγεται ΛΑΟΣ με τον τονο στο "ο".

Τι λες τωρα.................. Ουτε αυτοι πια δεν το λενε ετσι......
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Τι λες τωρα.................. Ουτε αυτοι πια δεν το λενε ετσι......

Μάλλον ο Freemind μιλάει για το κόμμα αυτό το οποίο απαρτίζει ο κανονικός Λαός, το μοναδικό κόμμα που θα ήθελα να κυβερνάει. Κρίμα που δεν κατέβηκε στις εκλογές.
Εκτός πια αν όντως είναι το γνωστό κόμμα με παραλογή του λαού :P
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/07, 18:21 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οχι, το κομμα εννοει

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Νομιζω πως το βιβλιο ηταν εξαρχης μια απατη.
Και το κομμα λεγεται ΛΑΟΣ με τον τονο στο "ο".
Δηλαδη geosim για σενα το βιβλιο ηταν τελειο,ετσι;

Δεν υπάρχει τέλειο βιβλίο ιστορίας.
Υπάρχουν προσεγγίσεις σε αυτήν. Υπάρχουν και ύφοι γραφής.

Αφού ρωτάς για την προσωπική μου άποψη, θα σου πώ ότι το βρήκα πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα από το αντίστοιχο που διδάχτηκα εγώ κάπου στα 80s.

Δεν δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω λεκτικές αστοχίες (που επικεντρώθηκε η σφοδρή πολεμική), αλλά αυτό θα μπορούσε να ισχύει για κάθε βιβλίο αν εξεταζόταν λεπτομερώς με τέτοια προβολή και σε τέτοιο κλίμα.

Και μια μικρή λεπτομέρεια. Απευθυνόταν σε 12χρονα παιδιά, άρα και τα κριτήριά μας, θα έπρεπε να είναι διαφορετικά.

Συνεπώς, η δικιά μου νοητική συγκρότηση δυσκολεύεται να ανακαλύψει την απάτη που διέκρινες
 

Όσο για το ΛΑΟΣ. Προφανώς, εσκεμμένα τονίζω το άλφα, για να δοκιμάσω τα αντανακλαστικά και τις ευαισθησίες των οπαδών του στο θέμα "Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί όποιο όνομα θέλει?" :P 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/07, 19:27 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ομολογω πως δεν καταλαβα το ειρωνικο του τονισμου :D Ομως συμφωνω απολυτα ( αν και δεν ηταν μονο απο το ΛΑΟΣ ή την Εκκλησια οι αντιφρονουντες.. )
Οσο για το βιβλιο, εχω διατυπωσει τις θεσεις μου πιο πανω.
Δεν μπορει η κυρια Ρεπουση να μιλαει για ιστορικη σφαγη, οταν η ιδια και η ομαδα της ξεχασαν αλλες ιστορικες σφαγες ( Μικρασιατικη Καταστροφη, Οθωμανικη κατοχη, κλπ ). Δεν με ενοχλει η απουσια του εργου της Εκκλησιας μεσα στην ιστορια, οσο η "ελαφρυνση" ορισμενων γεγονοτων που σημαδεψαν γενιες Ελληνων.
Επισης η κυρια Ρεπουση δεν μπορει να αμφισβητει την Ακαδημια Αθηνων. Οπως και να το κανουμε μεσα σε αυτην δεν βρισκεται ουτε το ΛΑΟΣ, ουτε η Εκκλησια, ουτε κανενα εθνικιστικο στοιχειο. Βρισκονται ανθρωποι με πολλα "κιλα" πτυχιων και γνωσης, που αν μη τι αλλο ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να μιλανε για ιστορικα θεματα.
Τελος, η κυρια Ρεπουση μπορει να ζηταει εναγωνιως το βιβλιο να κριθει απο την εκπαιδευτικη κοινοτητα πρωτα, ομως και η ιδια θελει να ξεχασει την αντιδραση του διδασκαλικου κοσμου για το βιβλιο ( εως και μη χρησιμοποιηση του ).

Επομενως, εαν τα βαλουμε ολα αυτα κατω και εαν ολοι ειχαμε διαβασει το βιβλιο, πιστευω πως θα συμφωνουσαμε για τις ελλειψεις ( τωρα εαν ειναι εσκεμμενες δεν ξερω...εγω θεωρω πως ειναι ) σε ιστορικες αληθειες...
Δεν ειναι γλωσσικη αστοχια, ουτε λαθος το να λες πως "οι Ελληνες συνωστιζονταν στο λιμανι της Σμυρνης"....Εκτος εαν παραδεχεστε πως δωσαμε τη συγγραφη του βιβλιου σε μια ομαδα που δεν ξερει να μιλαει ελληνικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/07, 08:53 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/07, 23:05
από Vinyl Break
0 Απαντήσεις
1370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 10:51
από Γιώργος Βλάχος
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/16, 19:14
από ivikos