Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι  (Αναγνώστηκε 4464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« στις: 28/01/10, 16:10 »
Χαιρετώ το forum! Να πω την αλήθεια δεν ήξερα αν έπρεπε να το ποστάρω αυτό εδώ ή στα ''Εφε'' γι'αυτό το έπαιξα κορόνα-γράμματα (κυριολεκτικά...)   :P

Κατέληξα λοιπόν μετά από ψάξιμο στον VOX VT30, να δηλώσω πως θέλω τον ενισχυτή μόνο για το σπίτι. Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις που όπου και αν έψαξα δεν βρήκα και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις.

1) Ξέρω οτι μιλάμε για modeling amp, αλλά κάπου διάβασα οτι έχει και μια λάμπα προενίσχυσης, αυτό τον κάνει κατά μια έννοια λαμπάτο?
    Έχοντας αυτό ως δεδομένο, ξέρω επίσης οτι συνήθως οι λαμπάτοι ενισχητές δε δίνουν το 100% της ισχύς τους στις χαμηλές εντάσεις, αν δηλαδή εγώ θελω να παίξω το βράδυ με πολύ χαμηλό volume (1/10 πχ) δε θα έχω το ίδιο gain με αυτό που θα βγάζει όταν ειναι 10/10 πχ το volume?

2) ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει κάποια effects, μπορώ εγώ να πάρω το delay πχ απο το amp και το distortion από ένα πεταλλάκι και καθώς πάιζω να το γυρίσω απο clean+delay σε σκετο distortion? αυτό το footswitch που δίνουν ξεχωριστά με τον ενισχυτή μπορεί να την κάνει αυτη τη δουλειά?

σορρυ αν φάνηκαν κάπως κουτες οι ερωτήσεις, αλλά τωρα αρχίζω και ψάχνομαι με effects, συνδεσμολογίες κτλ,

Ευχαριστώ εκ των προταίρων  :)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #1 στις: 28/01/10, 16:20 »
Παράθεση
κάπου διάβασα οτι έχει και μια λάμπα προενίσχυσης, αυτό τον κάνει κατά μια έννοια λαμπάτο?

...κατα την προσωπικη μου αποψη και εμπειρια,οχι.Δεν αρκει αυτο...το πως θα τον ονομασεις δεν παιζει κανεναν ρολο,αφου ηχητικα απεχει αρκετα απο αυτο που κατα γενικη ομολογια,λεμε ''λαμπατο ενισχυτη''....ο σωστος ισως ορος ειναι ''υβριδικος''.Οποτε δε τιθεται θεμα αποδοσης/εντασης,μιας και το τελικο σταδιο του ενισχυτη ειναι solid state,που κατα βαση το gain δεν επιρεαζεται απο την ενταση.

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #2 στις: 28/01/10, 16:31 »
1) Νομίζω ότι ο ενισχυτής έχει master volume... οπότε θα μπορείς να έχεις πολύ gain και σε χαμηλές εντάσεις... 

2) εκτός των effects, ο ενισχυτής έχει και presets... δηλαδή μπορείς να αποθηκεύεις τους ήχους που θα φτιάχνεις και να τους καλείς είτε από το πάνελ του ενισχυτή, είτε από το footswitch (το οποίο νομίζω το αγοράζεις extra?). 
Τώρα αυτό που λες με το πετάλι δεν ξέρω αν γίνεται.. δε νομίζω...
βασικά γίνεται αλλά θα πρέπει να πατήσεις 2 διακόπτες: 1 για να αλλάξεις preset στον ενισχυτή (από clean+delay να πας σε σκέτο clean) και 1 για να ενεργοποιήσεις το πετάλι [(αφού αναγκαστικά θα μπεί μπροστά από τον ενισχυτή: κιθάρα > πετάλι > ενισχυτής, καθώς ο ενισχυτής δεν έχει κάποιο fx loop (που και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για να βάλεις distortion πετάλι, εκτός αν σου επέτρεπε να αλλάξεις την σειρά των εφέ όπως σε μερικές πεταλιέρες)]
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #3 στις: 28/01/10, 17:19 »
Μάκγες ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας, ήσασταν κατατοπιστικοί ,να στε καλά! :)

Όσον αφορά το clean+delay -> distortion, σκεύτηκα κατι αρκετά ''μπακάλικο'', αν πάρω delay πεταλάκι και το βάλω δίπλα-δίπλα με το distortion και τα πατάω και τα 2 ταυτοχρόνος, δε θα λυθεί κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα μου?  :P


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #4 στις: 28/01/10, 18:11 »
Μάκγες ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας, ήσασταν κατατοπιστικοί ,να στε καλά! :)

Όσον αφορά το clean+delay -> distortion, σκεύτηκα κατι αρκετά ''μπακάλικο'', αν πάρω delay πεταλάκι και το βάλω δίπλα-δίπλα με το distortion και τα πατάω και τα 2 ταυτοχρόνος, δε θα λυθεί κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα μου?  :P



Να κάνεις δηλαδή ότι κάνουν εκατομμύρια κιθαρίστες σε όλο τον κόσμο που παίζουν με πεταλάκια!!

Να ανάβεις ή να σβήνεις πάνω απο ένα τη φορά..
Λες να είναι όλοι αυτοί "μπακάληδες"!??!... ;D ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #5 στις: 28/01/10, 18:59 »
ααα εντάξει τότε άμα είναι τόσο διαδεδομένη αυτή η τεχνική, να την δοκιμάσω  :P

χαχα δεν ήξερα οτι οι και οι μεγάλοι κιθαρίστες τα δουλεύουν έτσι τα πετάλια, νόμιζα οτί στηρίζονταν πιο πολύ σε presets και διάφορους αυτοματισμούς

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #6 στις: 28/01/10, 20:53 »
Μονο που ο συγκεκριμενος ενισχυτης εχει ενσωματομενες προσομοιωσεις ενισχυτων με αρκετα καλες παραμορφωσεις, καθως και εφε, οποτε παρτον και ακουσε τον πρωτα, το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαστεις καθολου πεταλακια. Επισης η λαμπιτσα στον συγκεκριμενο δεν ειναι στην προενισχυση αλλα στο κυκλωμα του τελικου σταδιου, οποτε λογικα το σημα σου μπαινει κατευθυαν στον ενισχυτη, προφανως σε ενα προενισχυτικο σταδιο με τρανζιστορ (op-amps) και αμεσως μετα γινεται ψηφιακο. Στον συγκεκριμενο ενισχυτη δεν ξερω τι ακριβως παιζει, αλλα στους περισοτερους ενισχυτες που γινεται αυτο δεν παιζουν καλα με πεταλακια.

Οσο αφορα το βραδυνο παιξιμο, το Gain που θα εχεις θα ειναι το ιδιο, απλα κανενας ενισχυτης δεν παιζει το ιδιο χαμηλα γιατι- α)οταν ζοριζουμε τα μεγαφωνα χρωματιζουν τον ηχο, κατι που συνηθως μας αρεσει, β)το ανθρωπινο αυτι τινει να απολαμβανει τις λιγο πιο μεγαλες εντασεις απο αυτες του βαρδυνου παιξιματος, οποτε πιο δυνατα μας ακουγεται συνηθως και πιο καλα.
Σε γενικες γραμες παντως σε βραδυνο παιξιμο με τον συγκεκριμενο ενισχυτη θα εισαι 100% καλυμενος απο αποψη εντασης και gain.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #7 στις: 28/01/10, 22:09 »
Μονο που ο συγκεκριμενος ενισχυτης εχει ενσωματομενες προσομοιωσεις ενισχυτων με αρκετα καλες παραμορφωσεις, καθως και εφε, οποτε παρτον και ακουσε τον πρωτα, το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαστεις καθολου πεταλακια.

Καλό αυτό φίλε Jezus, αλλά από την άλλη θα μπορέσω να κάνω αυτές τις εναλλαγές που θέλω (clean+delay -> σκέτο distortion πχ) χωρίς πεταλάκια μονο με το footswitch?
Αλλά και αυτό που είπες οτί τα πεταλάκια δε δουλεύουν καλά με αυτού του είδους τους ενισχυτές με ανησύχισε λιγάκι να σου πω την αλήθεια, αν δηλαδή χρειαστεί μια φορά να βάλω πάνω πεταλάκι, θα εχω χάλια ήχο?  ???

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #8 στις: 28/01/10, 22:27 »
Καλό αυτό φίλε Jezus, αλλά από την άλλη θα μπορέσω να κάνω αυτές τις εναλλαγές που θέλω (clean+delay -> σκέτο distortion πχ) χωρίς πεταλάκια μονο με το footswitch?
Εννοείται ότι μπορείς... θα έχεις ένα preset με clean+delay και ένα άλλο με distortion... και με το footswitch θα τα εναλλάζεις.


Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #9 στις: 29/01/10, 01:04 »
πωπω! κομπλέ τότε! Ευχαριστώ και πάλι παιδιά! Καλύφθηκα απόλυτα από τις απαντήσεις σας!  :)  :up

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #10 στις: 29/01/10, 02:54 »
Εκτός από master volume, o ενισχυτής αυτός διαθέτει και attenuator που ρυθμίζει την τελική ισχύ του σε οποιαδήποτε τιμή από 0-30 Watt. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ανεβάσεις όσο θέλεις το volume και το master volume ώστε να πετύχεις τον ήχο και το gain που θέλεις και στη συνέχεια να ρυθμίσεις το attenuator έτσι ώστε να έχεις χαμηλή ένταση χωρίς να αλλοιώνεται το ηχόχρωμα που έχεις φτιάξει. Ό,τι πρέπει για νυχτερινές κιθαριστικές εντρυφήσεις.

Όσο για τη χρήση πεταλιών, νομίζω ότι επιλέγοντας μία από τις αρκετές καθαρές προσομοιώσεις του Vox ως βάση, μπορείς να βάλεις πάνω της πετάλια και να πάρεις ικανοποιητικά αποτελέσματα. Εγώ όταν είχα τον AD15VT, τον είχα δοκιμάσει με ένα overdrive πετάλι στην Boutique Clean προσομοίωση και με και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου άσχημο. Φυσικά δεν ήταν το ίδιο όπως αν έβαζα το πετάλι σε έναν λαμπάτο ενισχυτή, αλλά σίγουρα ο ήχος δεν ήταν "χάλια". Και όπως είπε και ο jezus, ο Vox έχει τόσες πολλές προσομοιώσεις και preset με διαφορετικούς βαθμούς gain που τελικά μπορεί να διαπιστώσεις ότι ένα πετάλι δεν σού προσφέρει κάτι παραπάνω από μια παρόμοια προσομοίωση. Γενικά πρέπει να πειραματιστείς ο ίδιος για να δεις τι μπορείς να πετύχεις και τι σού αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #11 στις: 29/01/10, 19:15 »
Αν θελεις απλα να κανεις amp με πεταλλακι μαλλον χρειαζεσαι κατι αλλο. Αυτο δεν κανει τον Vox κακια λυση. Χωρις να πω οτι χρησιμοποιησα τα παντα παντα βαριομουν τα καλωδια το βαλε βγαλε πριζες κτλ και καταληγω οσο το δυνατον απλα. Κοινως κιθαρα καλωδιο ενισχυτη!!!

Τωρα οσες φορες ειχα μοντελλινγκ αυτο δεν ηταν ποτε προβλημα. Εχεις ενα μινι στουντιο που λεει ο λογος στη διαθεση για πειραμα. Ολα εομαο μεσα δεν θελεις καλωδια μπαταριες και σωζεις απειρους ηχους. Επισης εχουν προχωρησει τοσο πολυ στα μοντελλινγκ και η vox ειναι μια απο αυτες που πιθανον να ενθουσιαστεις με αυτα που ηδη εχει. Για μεσα στο σπιτι πιθανον να φτασει και να περισσεψει σχεδον για ο,τι τραγουδι θελεις να παιξεις!!!

Τωρα απο εκει και επειτα μπραβο jezuz στο τελικο σταδιο ειναι η λαμπιτσα!!! Ειναι μια πολυ ωραια σκεψη απο τη Vox. Ενω το τμημα μοντελλινγκ ειναι της korg η vox εβαλε το χερακι της αλα Eddie Van Halen. Hθελε μια λαμπα να ζοριζεται και να ξεζοριζεται για τελικο σταδιο, ωστε να "προσομειωσει την αποκριση" τελικων λαμπας. Αυτη η λαμπιτσα ομως πανω απο 1 watt δε φτυνει οπως θα σας πει και ο jezuz. ΩΡΑΙΑ!!! Καντε το 1 watt θερμοτητα (το μινι attenuator που εχει πισω) και κρατηστε το σημα που εχει ενισχυθει σε αισθηση με αυτο τον τροπο!!! Ταιστε το σε ουδετερο τελικο (σολιντ στειτ baby!) και ετοιμη η συνταγη. Ρε συ δεν ηταν ενας κιθαριστας στα 80's που εκανε πολυ tapping εσκαγε εναν marshall plexi και ταιζε το σημα μετα απο attenuator σε κατι θηρια τρανζιστορ τελικους και το ηχογραφουσε? Van Halen τον λεγανε? Πολυ ωραιο το τρικ της Vox ιδιαιτερα για φτηνη σειρα ενισχυτων!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #12 στις: 29/01/10, 23:33 »
tech21man, Van Halen ;D χεχε, ζητω η καινοτομια! και η τρελα σε καποια σημεια!  :D
Και εγω τετοιας φασης ειμαι, να ψαχνω νεους ηχους με ανορθωδοξους τροπους, μονο που συνηθως δεν εχω αποτελεσμα Van Halen, αλλα ηχητικη τρομοκρατια!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #13 στις: 31/01/10, 23:05 »
Τωρα απο εκει και επειτα μπραβο jezuz στο τελικο σταδιο ειναι η λαμπιτσα!!! Ειναι μια πολυ ωραια σκεψη απο τη Vox. Ενω το τμημα μοντελλινγκ ειναι της korg η vox εβαλε το χερακι της αλα Eddie Van Halen. Hθελε μια λαμπα να ζοριζεται και να ξεζοριζεται για τελικο σταδιο, ωστε να "προσομειωσει την αποκριση" τελικων λαμπας.

Στα υπ'οψιν οτι τα "driver tubes" (ετσι λεγεται η πατεντα με τις λαμπες πριν το τελικο σταδιο ενος SS ενισχυτη) εχουν χρησιμοποιηθει σε αρκετους hybrid ενισχυτες μπασου (διαφορους Ampeg, Eden, Warwick κλπ κλπ).
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #14 στις: 01/02/10, 17:44 »
Και γιατι οχι αλλωστε. Hχητικη τρομοκρατιε ε jezuz...? Χμμμ ειναι πατενταρισμενο? Sonic terror. Ωραιο ονομα για συγκροτημα! Ξερεις, μπαλλαντες τυπου cannibal corpse και τετοια!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ερωτήσεις για Amp + Πεταλλάκι
« Απάντηση #15 στις: 01/02/10, 23:46 »
χαχα καλο!  ;D
Βασικα περιεγραφα σε ενα φιλο πως θα ηθελα να ακουγεται η μουσικη μου, να ειναι απλη με τεραστιο ηχο... οποτε δεν μου ερχοταν στα Ελληνικα και του λεω "να εχει SONIC IMPACT!"  ;D
αυτο ειναι ακομα καλυτερο ονομα!  ;) Για ινταστραλιες ειδικα κτλ που γουσταρω  ;D
Και ναι, συχνα καταληγω σε φασαρια σε τρελες εντασεις και γουσταρω  ;D
Παντως το κολπακι του Van Halen το αντιγραφουν καποια πεταλακια τελευταια, που ειναι φτιαγμενα ειδικα για ταπινγκ κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/03, 01:04
από Lordos
38 Απαντήσεις
15629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/05, 02:34
από Mistral
11 Απαντήσεις
24924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 00:36
από paran0id
19 Απαντήσεις
6340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 13:33
από corpse_bride
60 Απαντήσεις
20505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Johnie Darko
69 Απαντήσεις
26486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 17:53
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
7 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 16:02
από stratboy
5 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 23:00
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων