Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 52075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #175 στις: 04/06/08, 01:17 »
Τέλος, ένας επαγγελματικός στρατός πρέπει να αντιμετωπίζεται από τους πολίτες σαν επένδυση, όσο παράλογο και αν φαίνεται αυτό σε κάποιους. Το ίδιο και όλες οι αμυντικές δαπάνες. Ένα κράτος μπορεί να προκόψει οικονομικά και κοινωνικά μόνο σε καθεστώς ασφάλειας. Δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνει αυτό με πολιτικά συστήματα. Είναι μια ιστορική και κοινωνιοπολιτική πραγματικότητα ανεξάρτητη από εποχές.

Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα υπαρχει και το παραδειγμα της Ιαπωνιας μετα τον Β' παγκοσμιο, που ο αφοπλισμος της βοηθησε στην αναπτυξη της βιομηχανιας και της οικονομιας της (αν και βεβαια ο φοβος απο Κορεα κτλ δεν ηταν ποτε αναλογα μεγαλος με αλλες καταστασεις)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #176 στις: 04/06/08, 01:26 »
Να εξηγησω λιγο πως αντιλαμβανομαι την κατασταση..
Δεχομαστε οτι αυτη τη στιγμη να μιλαμε για καργησητου στρατου ειναι μη ρεαλιστικο..Επομενως η καταργηση του στρατου οπως εχει σημερα αφηνει ενα κενο..Αυτο το κενο καλυπτεται απο τον μισθοφορικο (ετσι εχω ακουσει να λεγεται,ωστοσο μπορω να πω οτι δεχομαι το επαγγελματικος στρατος)

Οσον αφορα σε αυτον εθιξα 2 ζητηματα..
Απο τη στιγμη που η στρατευση δεν ειναι υποχρεωτικοι μπορω να σκεφτω πανω κατω ποιοι 8α πηγαινουν..
Με δεδομενο οτι και για την εθελοντικη στρατευση γυναικων ειχαν γινει δηλωσεις περι μοριοδοτησης στο δημοσιο,μπονους κλπ κλπ ,αντιλαμβανονται οτι τετοια εντεχνα κολπα θα χρησιμοποηθουν για τη σρατευση "οσων θελουν"
Παραλληλα υπαρχει και ενα μερος πληθυσμου που θελει να παει στρατο,ειναι με αυτον κλπ κλπ κλπ

Ετσι κατεληξα αφαιρετικα σε ενα βαθμο στο ποιοι τελικα θα αποτελουν ενα στρατο που δεν θα ειναι ποια λαικος και υποχρεωτικος αλλα μισθοφορικος-επαγγελματικος,οπως θες πες τον!

ελπιζω να εγινα πιο κατανοητη τωρα..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #177 στις: 04/06/08, 01:27 »
Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα υπαρχει και το παραδειγμα της Ιαπωνιας μετα τον Β' παγκοσμιο, που ο αφοπλισμος της βοηθησε στην αναπτυξη της βιομηχανιας και της οικονομιας της (αν και βεβαια ο φοβος απο Κορεα κτλ δεν ηταν ποτε αναλογα μεγαλος με αλλες καταστασεις)

Σε διορθώνω λοιπόν, αφού κάνεις τεράστιο λάθος.

Η Ιαπωνία διαθέτει μια από τις ισχυρότερες ένοπλες δυνάμεις παγκοσμίως και υψηλότατου επιπέδου πολεμική βιομηχανία (όπως και ο άλλος "χαμένος" του πολέμου, η Γερμανία). Απλώς λόγω (Ιαπωνικής) νομοθεσίας, απαγορεύεται οποιαδήποτε εξαγωγή πολεμικού υλικού.

Δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑ παράδειγμα, έτσι για δείγμα, οικονομικά αναπτυγμένη χώρας ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, που να μην διατηρεί τουλάχιστον αξιόμαχες ένοπλες δυνάμεις (ακόμα και η... Ελβετία, η οποία εκ'των πραγμάτων δεν απειλείται από κανέναν).

Το παραμύθι ότι η συντήρηση αξιόμαχου στρατού αντιτίθεται και επιβουλεύεται την οικονομική ανάπτυξη είναι τόσο ηλίθιο όσο και η ιδεοληψία που το συντηρεί.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #178 στις: 04/06/08, 01:38 »
Να εξηγησω λιγο πως αντιλαμβανομαι την κατασταση..
Δεχομαστε οτι αυτη τη στιγμη να μιλαμε για καργησητου στρατου ειναι μη ρεαλιστικο..Επομενως η καταργηση του στρατου οπως εχει σημερα αφηνει ενα κενο..Αυτο το κενο καλυπτεται απο τον μισθοφορικο (ετσι εχω ακουσει να λεγεται,ωστοσο μπορω να πω οτι δεχομαι το επαγγελματικος στρατος)

Οσον αφορα σε αυτον εθιξα 2 ζητηματα..
Απο τη στιγμη που η στρατευση δεν ειναι υποχρεωτικοι μπορω να σκεφτω πανω κατω ποιοι 8α πηγαινουν..
Με δεδομενο οτι και για την εθελοντικη στρατευση γυναικων ειχαν γινει δηλωσεις περι μοριοδοτησης στο δημοσιο,μπονους κλπ κλπ ,αντιλαμβανονται οτι τετοια εντεχνα κολπα θα χρησιμοποηθουν για τη σρατευση "οσων θελουν"
Παραλληλα υπαρχει και ενα μερος πληθυσμου που θελει να παει στρατο,ειναι με αυτον κλπ κλπ κλπ

Ετσι κατεληξα αφαιρετικα σε ενα βαθμο στο ποιοι τελικα θα αποτελουν ενα στρατο που δεν θα ειναι ποια λαικος και υποχρεωτικος αλλα μισθοφορικος-επαγγελματικος,οπως θες πες τον!

ελπιζω να εγινα πιο κατανοητη τωρα..


Ωραία.

Παρένθεση: Θα προτιμούσα να χρησιμοποιούμε τη ρημάδα τη Γλώσσα όπως πρέπει, γιατί η Γλώσσα είναι φορέας νοημάτων, δηλαδή σκέψεων και αισθημάτων, άρα δεν μπορούμε να λέμε "πεστο όπως θέλεις". Επαγγελματικός;)

Όπως θα είδες (αν διάβασες την αρχική μου τοποθέτηση) είμαι αντίθετος στην "κατ'επιλογήν" στράτευση. Ή θα έχουμε επαγγελματικό στρατό και θα τον πληρώνουμε 100%, ή θα έχουμε μια μορφή υποχρεωτικής "στράτευσης" (ή "υπηρεσίας" θα μπορούσε να πει κάποιος, αφού ίσως θα μπορούσε να αφορά και όχι άμεσα στρατιωτικά καθήκοντα).

Σύμφωνα όμως με τις τρέχουσες και μελλοντικές, όπως φαίνεται, εξελίξεις, η μόνη αξιόπιστη λύση φαίνεται να είναι η πρώτη. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η λογική του "λαϊκού στρατού" δεν έχει κανένα νόημα στις μέρες μας. Υποτίθεται ότι, σε περίοδο επιστράτευσης, μπορούμε (σαν Ελλάδα) να κινητοποιήσουμε 700-800 χιλιάδες στρατό. Ε, στις σημερινές συνθήκες, αυτοί θα ήταν απλά κρέας για τα κανόνια.

Σε έναν επαγγελματικό στρατό, η επιλογή ανάμεσα στους υποψήφιους θα (έπρεπε να) γίνεται μόνο με γνώμονα το πόσο καλά μπορεί να κάνει τη δουλειά του κάποιος, ούτε τα ιδεολογικά του φρονήματα, ούτε τίποτε άλλο.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #179 στις: 04/06/08, 02:34 »
Η Ιαπωνία διαθέτει μια από τις ισχυρότερες ένοπλες δυνάμεις παγκοσμίως και υψηλότατου επιπέδου πολεμική βιομηχανία (όπως και ο άλλος "χαμένος" του πολέμου, η Γερμανία). Απλώς λόγω (Ιαπωνικής) νομοθεσίας, απαγορεύεται οποιαδήποτε εξαγωγή πολεμικού υλικού.

Το παραμύθι ότι η συντήρηση αξιόμαχου στρατού αντιτίθεται και επιβουλεύεται την οικονομική ανάπτυξη είναι τόσο ηλίθιο όσο και η ιδεοληψία που το συντηρεί.

Δεν μιλαω για το τι στρατο διαθετει τωρα, γνωριζω για τα εξελιγμενα οπλικα συστηματα που εχουν τωρα κτλ, μιλαω για την ραγδαια ανοδο ΑΜΕΣΩΣ μετα τον Β' παγκοσμιο, αλλα μπορει και παλι να κανω λαθος  :)
Δεν ασχολουμε ουτε πιστευω σε παραμυθια, απλα το αναφερα ως την εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #180 στις: 04/06/08, 02:59 »
Δεν μιλαω για το τι στρατο διαθετει τωρα, γνωριζω για τα εξελιγμενα οπλικα συστηματα που εχουν τωρα κτλ, μιλαω για την ραγδαια ανοδο ΑΜΕΣΩΣ μετα τον Β' παγκοσμιο, αλλα μπορει και παλι να κανω λαθος  :)
Δεν ασχολουμε ουτε πιστευω σε παραμυθια, απλα το αναφερα ως την εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα  :)

H Ιαπωνία (όπως και η Γερμανία, η Ιταλία, η Ισπανία και άλλες χώρες από τους ηττημένους του Β' Π.Π.) μετά από μια περίοδο -ουσιαστικά- κατοχής, άρχισαν πάλι να αναπτύσσουν ένοπλες δυνάμεις (από τις αρχές της δεκαετίας του '50 και μετά).

Το γεγονός της οικονομικής τους ανάπτυξης, ουδεμία σχέση έχει με το ότι... δεν είχαν να συντηρήσουν στρατό. Ήμαρτον.

Βοηθήθηκαν για γεωπολιτικούς λόγους από το Δυτικό μπλοκ και βέβαια είχαν (ειδικά η Ιαπωνία) πολίτες που δουλεύουν.

Δεν είπα ότι πιστεύεις εσύ προσωπικά αυτές τις ανοησίες. Γεγονός παραμένει πάντως, ότι η Ιαπωνία μπορεί και συντηρεί σήμερα δυνάμεις ανάλογες περιφερειακής υπερδύναμης (π.χ. καμμιά 30αριά αντιτορπιλικά και καταδρομικά άνω των 7000t) δαπανώντας το 1% του ΑΕΠ της.... Και θα μπορούσε να διαθέτει πυρηνικά σε μια εβδομάδα αν χρειαζόταν και αν οι Ιάπωνες δεν είχαν ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα.







Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #181 στις: 04/06/08, 07:34 »
Τι σχέση έχει τώρα ο καπιταλισμός με τον στρατό ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω...  :-\


ο καπιταλισμος με τον στρατό  (επιθεση)  εχουν διαφορά μονο ενα στάδιο  (ιμπεριαλισμός )

οταν πλεον μια υπερδυναμη εχει κανει οικονομική επίθεση σε καποιο κράτος ,  όπως η κίνα στις υπόλοιπες χώρες  (μην κρυβόμαστε πισω απο το δαχτυλο μας, αν τυχον σταματήσει την παραγωγή της ή αυξήσει τα τιμολόγια την κάτσαμε την βάρκα ) . αν πλεον δεν μπορει να παραχθεί παραπάνω υπεραξία ή δεν εμφανιστούν νεα πεδια αγοραστών τότε η λύση ειναι μονο η στρατιωτική επέμβαση   .   και αυτά δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου.   Η εξωτερική οικονομική πολιτική είναι ο αναίμακτος πόλεμος  που τον ξεκίνησαν πρώτοι οι Άγγλοι στην Ινδία  (τσάι κ ναρκωτικά ) .   Τα διδαχτηκα στο Πάντειο ,  μάθημα  Οικονομική ανάπτυξη  (καθ.κ Ρέππας )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #182 στις: 04/06/08, 09:55 »
Κι εγώ νόμιζα οτι ο στρατός δεν έχει να κάνει με το αν μια χώρα είναι καπιταλιστική ή κομμουνιστική...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #183 στις: 04/06/08, 10:22 »
οι στρατιωτικές πολιτικές ειναι αναλογες των περιστάσεων :
αμυντική
επιθετική
διπλωματική

εαν οιοδήποτε εθνος θελει να επιβιώσει πρέπει να συντηρεί μια δύναμη . τώρα εφοσον το εθνος εχει γερή οικονομία κ επεκτατικές βλέψεις  (ιμπεριαλιστικό στάδιο ) τώρα αν ειναι κομμουνιστικό ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν πρεπει να συντηρεί στρατό για επέκταση αλλά μόνο για άμυνα (καθώς ειναι και το ιδεατό είδος διακυβέρνησης σε περιόδους κορύφωσης κρίσης ή έναρξης οικονομικής ανάπτυξης του έθνους  είναι ο κομμουνισμός  -οχι ussr ε? :P)
(μην πει κανεις οτι η Κίνα εχει κομμουνισμό γιατί θα γινει του roflmao το καγκελο ;D ;D ;D ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 10:29 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #184 στις: 04/06/08, 10:36 »
Στο θέμα μας όμως δεν μιλάμε για στρατιωτικές πολιτικές, αλλά για στράτευση, και ύπαρξη στρατού  :-\
Κάθε χώρα έχει στρατό, ανεξαρτήτως εαν είναι κομμουνιστική, φιλελεύθερη, ή οτιδήποτε άλλο

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #185 στις: 04/06/08, 13:31 »
οι στρατιωτικές πολιτικές ειναι αναλογες των περιστάσεων :
αμυντική
επιθετική
διπλωματική

εαν οιοδήποτε εθνος θελει να επιβιώσει πρέπει να συντηρεί μια δύναμη . τώρα εφοσον το εθνος εχει γερή οικονομία κ επεκτατικές βλέψεις  (ιμπεριαλιστικό στάδιο ) τώρα αν ειναι κομμουνιστικό ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν πρεπει να συντηρεί στρατό για επέκταση αλλά μόνο για άμυνα (καθώς ειναι και το ιδεατό είδος διακυβέρνησης σε περιόδους κορύφωσης κρίσης ή έναρξης οικονομικής ανάπτυξης του έθνους  είναι ο κομμουνισμός  -οχι ussr ε? :P)
(μην πει κανεις οτι η Κίνα εχει κομμουνισμό γιατί θα γινει του roflmao το καγκελο ;D ;D ;D ;D)

Καλέ μου φίλε, αυτά γίνονται όταν οι οικονομολόγοι και κοινωνιολόγοι πάνε να καταπιαστούν με πράγματα που δεν κατέχουν...  ::) ::)

Δεν υπάρχει φίλε μου "αμυντικός" πόλεμος. Λυπάμαι που σου σπάω τη φούσκα που σου δημιούργησε ο καθηγητής σου αλλά τι θα πει "άμυνα" σε περίπτωση πολέμου? Ότι κάθεσαι και προσπαθείς να μην τις τρως? Αν σου επιτεθεί ένας στο δρόμο να σου βουτήξει το πορτοφόλι θα προσπαθείς για πόση ώρα να αποκρούεις τα χτυπήματά του? (=άμυνα).

Σε περίπτωση πολέμου, όταν μια χώρα δεχτεί επίθεση, οι ένοπλες δυνάμεις της οφείλουν να προσπαθήσουν να ακυρώσουν τη δυνατότητα του αντίπαλου να διεξάγει επιχειρήσεις και παράλληλα να συνθλίψουν τη θέλησή του να το κάνει. Αυτό σημαίνει ότι θα αναλάβουν άμεσες και καίριες επιθετικές ενέργειες, αν είναι εφικτό (και απαραίτητο) ακόμα και απέναντι σε υποδομές της αντίπαλης χώρας.

Σε πείσμα διάφορων "πεφωτισμένων μυαλών", ο ορισμός του Κλαούζεβιτς συνεχίζει να ισχύει: "πόλεμος είναι η συνέχιση της πολιτικής με άλλα μέσα". Επομένως, πριν φτάσουμε εκεί, οπωσδήποτε και η "διπλωματία των κανονιοφόρων" θα έχει νόημα. Αυτή είναι η ουσία του δόγματος της αποτροπής. Αλλά δεν υπάρχει "αμυντική στρατιωτική πολιτική". Ούτε και απαιτείται ένα έθνος να έχει "επεκτατικές βλέψεις" ή τάσεις αλυτρωτισμού για να έχει στρατό (sic!). Ήμαρτον. Θα μας διαβάζουν και θα γελάνε μαζί μας.  ::)

Καλά λέει ο moonchild. Η κατοχή πολεμικών μέσων είναι απολύτως άσχετη με το οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα γιατί απλά η ένοπλη (ή μη) αντιπαράθεση μεταξύ ανθρώπων, δυστυχώς, προηγείται κατά πολύ ιστορικά και εξελικτικά της οποιαδήποτε πολιτικής οργάνωσης (και του Πολιτισμού του ίδιου).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #186 στις: 05/06/08, 18:58 »
Καλα σε καμια 50-αρια χρονια δεν θα υπαρχουν εθνη και θα ανηκουμε στις πολυεθνικες και μικρα οργανωμενα προαστεια  :P
Να μην πω ποσους κατασκοπους της πεπσι θα φαει ξ κοκα-κολα  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #187 στις: 05/06/08, 19:23 »
Καλα σε καμια 50-αρια χρονια δεν θα υπαρχουν εθνη και θα ανηκουμε στις πολυεθνικες και μικρα οργανωμενα προαστεια  :P
Να μην πω ποσους κατασκοπους της πεπσι θα φαει ξ κοκα-κολα  ;D

Ρε συ Jezus, για ποιο λόγο απαξιώνεις τη συζήτηση?  ::)

Ωραία, και σε καμμιά 10αριά χρόνια μπορεί να πέσει ένας μετεωρίτης και να εξαλείψει κάθε μορφή ζωής στον πλανήτη...  ::) ::)

Υπ'αυτή την έννοια να μη συζητάμε τίποτε απολύτως, όλοι καταδικασμένοι είμαστε.

Αλλά ούτε καν αυτό που γράφεις θα ισχύσει. Τα "έθνη" και οι "εθνικές ταυτότητες" είναι εφεύρεση των τελευταίων 3 αιώνων περίπου και δεν έχουν κάνει ακόμα τη διαδρομή τους. Ίσα ίσα, τα επόμενα 50 χρόνια, θα υπάρχουν πολύ περισσότερα "έθνη" απ'όσα σήμερα. Stay tuned.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #188 στις: 05/06/08, 19:31 »
Ρε συ Jezus, για ποιο λόγο απαξιώνεις τη συζήτηση?  ::)

Οκ σορυ  :)
Απλα ισως στο μελλον καπως ετσι να ειναι, εστω μετα 300 ετων
Εξαφανιζομαι γιατι ειναι λιγο διαφορετικη η σκεψη μου και δεν μπορω να προσθεσω στα παραπανω, σορυ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #189 στις: 06/06/08, 02:11 »
Οκ σορυ  :)
Απλα ισως στο μελλον καπως ετσι να ειναι, εστω μετα 300 ετων
Εξαφανιζομαι γιατι ειναι λιγο διαφορετικη η σκεψη μου και δεν μπορω να προσθεσω στα παραπανω, σορυ

Δεν στο έγραψα για να μου ζητήσεις συγγνώμη, σιγά κιόλας.... Για να γίνω κατανοητός, σχετικά με τα στρατιωτικά θέματα γενικά, η δική μου θέση είναι ότι θα χαρώ μόνο όταν έχουν εξαφανιστεί όλα τα όπλα από τον πλανήτη, μέχρι νυχοκόπτης.

Δεδομένης της ανθρώπινης φύσης, ίσως πρέπει να περιμένω 5-6 χιλιάδες χρόνια ακόμα, αλλά δεν πειράζει. Έχω υπομονή.  8)

Ωστόσο το θέμα μας εδώ είναι η "στράτευση στα 18" και κατ'επέκταση ποιες λύσεις υπάρχουν σήμερα στο θέμα της στράτευσης και του στρατού στην Ελλάδα.

Πάντως, λαμβάνοντας υπόψιν τα στοιχεία από γκάλοπ, φαίνεται ότι οι ίδιοι οι 18άρηδες είναι περισσότερο θετικοί σε ένα ενδεχόμενο στράτευσης, παρά οι γονείς τους (45-55 ετών). Αυτό από μόνο του λέει πάααααρα πολλά για την ελληνική κοινωνία και ίσως θα έπρεπε να μας προβληματίσει περισσότερο.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #190 στις: 06/06/08, 02:16 »
η δική μου θέση είναι ότι θα χαρώ μόνο όταν έχουν εξαφανιστεί όλα τα όπλα από τον πλανήτη, μέχρι νυχοκόπτης.

Aκόμα κι αν εξαφανιστούν μέχρι και οι νυχοκόπτες, φίλε CCL, θα υπάρχουν πάντα νύχια... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #191 στις: 06/06/08, 02:29 »
Aκόμα κι αν εξαφανιστούν μέχρι και οι νυχοκόπτες, φίλε CCL, θα υπάρχουν πάντα νύχια... ;)

Eίμαστε νεαρό βιολογικά είδος. Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια το πολύ. Δώσε μας άλλα τόσα.... που ξέρεις, μπορεί να εξαφανιστούν και... τα νύχια μέχρι τότε.  ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #192 στις: 06/06/08, 21:24 »
Nομιζω οτι βρηκα τον ειδικο ανθρωπο να μας μιλησει για τον στρατο και να βαλει στη θεση τους ολους εμας τους φλωρακους που δεν θελουμε να παμε στρατο αλλα και τους αλλους φλωρακους που δεν θελουν να πανε ειδικες δυναμεις :P



Ζητω ο βουλευτης μας!
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #193 στις: 06/06/08, 21:48 »
Nομιζω οτι βρηκα τον ειδικο ανθρωπο να μας μιλησει για τον στρατο και να βαλει στη θεση τους ολους εμας τους φλωρακους που δεν θελουμε να παμε στρατο αλλα και τους αλλους φλωρακους που δεν θελουν να πανε ειδικες δυναμεις :P

http://www.youtube.com/watch?v=2-g8cVPG7f8

Ζητω ο βουλευτης μας!


Πραγματικα τραγικο!!! Παρολο που διαφωνω με τις αποψεις του κ. βουλευτη (ημαρτον!!!) το πιο ενοχλητικο ειναι ο τονος και το υφος του...Δυστυχως, αυτες οι επικινδυνες αποψεις βρισκουν δρομο προς τη Βουλη...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #194 στις: 06/06/08, 21:59 »
Απο οτι καταλαβα μαλλον ο πατερας το κατηγγειλα το περιστατικο. Ο γιος μπορει να μην ειχε προθεση να βγει. Αλλα δεν ειναι αυτο το ζητημα προφανως :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #195 στις: 06/06/08, 22:04 »
Το παιδί του δε μπορούσε να βγεί να μιλήσει στην tv? Γιατί έπρεπε να βγεί ο μπαμπάς?  :P
Έτσι κι αλλιώς σε αυτόν έγινε το επεισόδιο, όχι στον πατέρα του... ::)

Να χαραμίσει άδεια για αυτό το ρεζιλίκι? Ασε που μπορεί να μιλάμε και για παιδόθρεφτο πατέρα. Δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτό.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι αυτό το βίντεο δεν σχετίζεται τόσο με την υποχρεωτική στράτευση, αλλα με την ανικανότητα ορισμένων ανθρώπων να συνειδητοποιήσουν οτι η εκλογή στο αξίωμα του βουλευτή, ΔΕΝ τους θέτει υπεράνω άλλων ανθρώπων...

Οπως είπε και ένας απο την εκπομπή, "Ας τους αφήνουμε, να φαίνονται..."

Και αν κάποιος διαφωνει:"Εσυ, που υπηρέτησες και μιλάς?" ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #196 στις: 06/06/08, 22:05 »
Nομιζω οτι βρηκα τον ειδικο ανθρωπο να μας μιλησει για τον στρατο και να βαλει στη θεση τους ολους εμας τους φλωρακους που δεν θελουμε να παμε στρατο αλλα και τους αλλους φλωρακους που δεν θελουν να πανε ειδικες δυναμεις :P

http://www.youtube.com/watch?v=2-g8cVPG7f8

Ζητω ο βουλευτης μας!


Φίλε μου, όπως πολύ σωστά λέει και ο Κανάκης, το παιδάκι έχει μπαμπά τον Πλεύρη, είναι φυσικό να υπάρχουν δισεπίλυτα κληρονομικά προβλήματα.  ::)

Μην μπερδεύεις τέτοιους γυμνοσάλιαγκες, που κοιμούνται και ξυπνάνε με την αγωνία μήπως κατά βάθος είναι πιο gay κι απ'τον Freddie Mercury (και είναι...), και "υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις για να κάνουν το χρέος τους στην πατρίδα" (μουαααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!) με ανθρώπους που κατέχουν τα στρατιωτικά/διπλωματικά θέματα.

Ένας τέτοιος χατζηαβάτης, σε περίοδο κρίσης, κάνει μόνο για να τον στείλεις σαν δόλωμα, για να αποκαλύψεις τις θέσεις των αντιπάλων. Δεν μπορεί, όλο και κάποιος αντίπαλος θα τον πετύχει στο γεμάτο σκατά κεφάλι του και θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #197 στις: 06/06/08, 23:13 »
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον αφήνανε και έλεγε όλες αυτές τις ηλιθιότητες.. Και ο πατέρας με το να του μιλάει και ο Αυτιάς που δεν του αφαίρεσε το λόγο του δίνανε αξία .. Ας του τραβήξει μια μήνυση ο πατέρας (τώρα που άνοιξε και ο δρόμος με τον Βγενόπουλο :P) για να μάθει να φέρεται καλύτερα.. Θα πω και την αμαρτία μου.. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν συμπάθησα ποτέ όσους είχαν υπηρετήσει Ειδικές Δυνάμεις γιατί δεν έχαναν ευκαιρία να επιδείξουν τέτοιου είδους συμπεριφορές.. Συμφωνώ ότι είναι πολύ χρήσιμοι στις μάχες αλλά μέχρι εκεί.. Να δω τον Πλεύρη να κάνει ερπινγκ και ας πεθάνω ;D..

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #198 στις: 07/06/08, 00:45 »
γεια σου ρε πλευρη με την περιρεουσα βαρβατιλααααααα



ειναι πολυ αντρας,ολοι εμεις ειμαστε φλωροι ρεεεεεεε

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #199 στις: 08/06/08, 21:54 »
Ρε παιδιά τι παίζεται με αυτό το video στο tube; Για ποιό λόγο τον ξεβρακώσανε και τι σχέση
έχει αυτό με το αν είναι στις ειδικές δυνάμεις; O Πλέυρης πάλι τον λέει φλώρο επειδή βγήκε ο πατέρας του στα κανάλια για το συμβάν;
 ??? ??? ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL