Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Arpeggios  (Αναγνώστηκε 5613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tremolos75

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ερώτηση για Arpeggios
« στις: 02/09/06, 15:01 »
Καλησπέρα.Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα Arpeggios.Είμαι σχετικά αρχάριος στην κιθάρα.
1)Καταρχήν όταν παίζω arpeggios(σόρρυ για τα αγγλικά,αρπίσματα είναι το "ελληνικό" ?),πρέπει να παίζω τις νότες μία-μία.Σωστά?
2)Αν το παραπάνω ισχύει,τότε σε κομμάτια με arpeggios όπως Street Spirit(Radiohead),Soldier of Fortune,και house of the rising sun(και ένα σωρό άλλα),θα πρέπει να ακούγεται μία νότα κάθε φορά?Εγώ μέχρι τώρα κρατάω τις ανάλογες συγχορδίες συνέχεια,δηλ. το χέρι πιέζει την ταστιέρα όλη την ώρα πιάνοντας την συγχορδία που χρειάζεται,με αποτέλεσμα να ακούγονται ,εκτός από την νότα που στιγμιαία παίζω, και προηγούμενες νότες του αρπίσματος, έστω και αμυδρά, στο backround.(Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα,ελπίζω να καταλάβατε).Είναι σωστό αυτό?Μήπως είναι ανάλογα με το τραγούδι?Μήπως το χέρι μου δεν πρέπει να πιάνει συγχορδίες αλλά ξεχωριστά τις νότες?Σαφώς βολεύει περισσότερο να πιάνω τις συγχορδίες,έχοντας κολλήμένα τα δάχτυλα συνέχεια στην ταστίερα μέχρι να αλλάξω συγχορδία,αλλά το σωστό ποιό είναι?
3)Σε κάποια Arpeggios πρέπει σε κάποια στιγμή να παίξω π.χ.
--3--
--3--
--3--
Σε αυτές τις περιπτώσεις με βολεύει να πιάνω αρχικά με barre το τάστο με ένα δάκτυλο,και να δίνω στο δάχτυλο μια κλίση ώστε να ακούγεται κάθε νότα ξεχωριστά,κάνοντας την προηγούμενη mute.Είναι σωστός τρόπος,ειδικά το να κάνω στην αρχή στιγμιαία barre?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #1 στις: 02/09/06, 15:17 »
Είμαι άσχετος από arpeggios αλλά τα 3 κομμάτια που ανέφερες πού έχουν arpeggios?  ::) ???

Αποσυνδεδεμένος tremolos75

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #2 στις: 02/09/06, 15:32 »
Είχα την εντύπωση ότι όταν δεν κάνουμε strum μια συγχορδία,αλλά παίζουμε ξεχωριστά τις νότες που την αποτελούν,τότε παίζουμε arpeggio.Πέφτω τόσο έξω άραγε? :-[

Αποσυνδεδεμένος _akis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #3 στις: 02/09/06, 15:47 »
tremolos δεν πέφτεις εξω.οσον αφορα τα κομματια που ανέφερες πρέπει να έχουν arpeggios.
βασικα ειναι θέμα γουστου και ικανότητας,με ακουστικη κιθαρα η με κιθάρα με λίγο overdrive οταν κρατας πατενταρισμένο το χέρι και
παίζεις τις νότες μια μια μπορει να ακουγεται καλύτερα(ανάλογα και με το κομματι) σε κομμάτια ομως οπως scarified(racer-x) ή τυπου malmsteen
με απειρο distortion θα ακούγεται μονο ένας συνεχής θόρυβος.ο σωστος τρόπος είναι να πατας τη μια νότα ακριβώς τη στιγμή που αφήνεις την προηγουμενη είτε αυτο το έχεις κανει με barre είτε οχι.

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #4 στις: 02/09/06, 15:50 »
υπαρχει μεγαλη θεωρια γυρω απο τα arrpeggios.καλυτερα να αγορασεις κανενα βιβλιο,επειδη βαριεμαι να στα πω τωρα. ;D
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #5 στις: 02/09/06, 16:01 »
Αρπίσματα εις την Ελληνικήν...

Φίλε tremolo75 δεν κατάλαβα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου. Όταν παίζεις αρπίσματα, φυσικό είναι τη στιγμή που παίζεις μία νότα η προηγούμενη να ηχεί ακόμα. Υπάρχουν και αρπίσματα που θα παίξεις και δύο νότες ταυτόχρονα, π.χ. στο Soldier of fortune το άρπισμα που παίζω εγώ είναι ως εξής:

Ε---------------------------------------------------------
Α-----Α------------------------Α--------------------------
D---------------------------------------------------------
G--------Δ-----Δ-----Δ-----Δ------Δ-----Δ-----Δ-----Δ---
B-----------Μ-----Μ-----Μ------------Μ-----Μ-----Μ--------
e-----------Π-----Π-----Π------------Π-----Π-----Π--------


Εννοείται ότι τα γράμματα στην ταμπλατούρα αφορούν στο δεξί χέρι, δηλαδή ο αντίχειρας (Α) χτυπάει τη μπάσα χορδή, ο δείκτης (Δ) τη Σολ και ο μέσος (Μ) με τον παράμεσο (Π) χτυπούν ταυτόχρονα τις δύο τελευταίες χορδές.

Και βέβαια το αριστερό χέρι θα πιάνει συνεχώς τη συγκεκριμένη συγχορδία και όχι κάθε νότα ξεχωριστά. Δεν καταλαβαίνω τι ακρικώς εννοεί ο Άκης όταν λέει ότι το σωστό είναι "να πατας τη μια νότα ακριβώς τη στιγμή που αφήνεις την προηγουμενη είτε αυτο το έχεις κανει με barre είτε οχι". Αν πιάνεις μπαρέ, πώς θα πατάς τη μία νότα τη στιγμή που θα αφήνεις την προηγούμενη; Ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα τι θέλει να πει; Εξάλλου το arpeggio είναι τεχνική που χρησιμοποιείται κατ' εξοχήν στην ακουστική ή κλασσική κιθάρα, οπότε αν πάμε σε ηλεκτρική και μάλιστα με distortion και τέτοια κόλπα, το θέμα περιπλέκεται αδικαιολόγητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/06, 16:06 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος _akis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Arpeggios
« Απάντηση #6 στις: 02/09/06, 16:37 »
θα το κάνει ακριβως οπως το είπε δινοντας τη σωστη κλίση στο δάχτυλο του.υπάρχουν πολλοι τρόποι να παίξεις arpegio ακομα και να βαλεις τα δαχτυλα το ένα κατω απτο άλλο(μεχρι εκει που σε παίρνει,εμενα στο 12 ταστο).αναφερομουν στο sweep picking μια μέθοδο για να παίξεις arpegio(θελει και ξεχωριστή δουλεια στο δεξί χερι βέβαια) που είναι κατα τη γνωμη μου ο <<καλυτερος>> τροπος.αλλα οπως ειπα είναι θεμα γούστου και οταν παιζεις με ηλεκτρικη(η ακουστικη εχει μηδαμινο sustain) εστω και με λίγο γκάζι πρεπει να σηκώνεις το δάχτυλο απτη νότα πριν πας στην επόμενη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
1 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/07, 00:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:55
από ilektrojohn
23 Απαντήσεις
8380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:31
από ibanezbass
4 Απαντήσεις
4356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 13:12
από KOSTARAS75
4 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 17:47
από G&B
5 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
4 Απαντήσεις
6153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/12, 17:09
από sotos9
0 Απαντήσεις
9148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/18, 16:10
από Ioannis Anastassakis