Αποστολέας Θέμα: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται  (Αναγνώστηκε 18500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sardanapalos2016

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #25 στις: 14/08/16, 14:34 »
Kosta δεν είναι θέμα χρημάτων μόνο και δυνατότητας. Οι συμφορουμίτες παραπάνω έχουν δίκιο και θα σου πω γιατί. Είναι άνθρωποι που φαίνεται να έχουν κάποια μουσικά όργανα περισσευούμενα και εύκαιρα.......αλλά τους έφυγε η πίστη για να τα αγοράσουν. Τα πονάνε δηλαδή από πολλές πλευρές. Η δε Ραφαέλλα, δίχως να είναι γνωστή στο Φόρουμ, εμφανίζεται από το πουθενά και ζητάει να της χαριστεί ένα όργανο. Υπάρχουν εκατομμύρια αμφιβολίες για το άτομό της και τους σκοπούς της, ιδιαίτερα τους σημερινούς καιρούς. Σου λέει εμείς κοπιάσαμε και πονέσαμε....θα εκτιμηθεί ? 'Η στο τέλος θα ψάχνουμε και τη Ραφαέλλα και το όργανο και το θολωμένο μας μυαλό ? Γι' αυτό συνήθως όταν κάποιος ζητάει να χαριστεί κάτι, συνήθως το ζητάει από γνωστό του κόσμο, όπου υπάρχει και κάποιο επίπεδο εμπιστοσύνης και αμεσότητας. Στη συγκεκριμένη βέβαια περίπτωση που ίσως η όλη φάση να γίνει εξ' αποστάσεως δύο περιπτώσεις παίζουν ή κάποιος να ρισκάρει πολύ......με κίνδυνο τα παραπάνω  ή πολύ απλά να έχει ο τυπάκος τόσο πολύ χρήμα που δεν του είναι τίποτα όχι μόνο να χαρίσει στη Ραφαέλλα μια κιθάρα του αλλά ακόμη να της αγοράσει και καινούρια κιθάρα. Πίστεψε με, μόνο από τις τιμές στις αγγελίες των μεταχειρισμένων μουσικών οργάνων και μεταχειρισμένου γενικότερα εξοπλισμού κάποιοι το φυσάνε τόσο πολύ το παραδάκι, που μπορούν να αγοράσουν 10 κιθάρες στη Ραφαέλλα. Αυτοί οι τελευταίοι που λες.....μόνο δίκιο δεν έχουν να μην βοηθάνε ένα νέο παιδί στην επιθυμία - όνειρό του να προσπαθήσει να μάθει κιθάρα. Κι αυτό που κάνει η Ραφαέλλα εφόσον είναι ένας σοβαρός νέος άνθρωπος, θέλει κότσια, για να βγεις και να πεις παρακαλώ χαρίστε μου. Αυτό το τελευταίο βέβαια δεν ισχύει για τους Σαρδανάπαλους που μία από τις βασικές τους συνήθειες είναι απ' όλων τρακαστράτος, δανεικά κι αγύριστα κι ότι επιστρέψει σε κομμάτια. Επίσης να προσθέσω ότι όπως βλέπεις πρώτοι και καλύτεροι τρέξανε στο θέμα ακριβώς αυτοί που θα δώοσυνε από το υστέρημά τους και όχι αυτοί που τους τρέχουν από τις τσέπες. Είναι τιμή τους. Σταθερές αξίες εις την κοινωνία.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/16, 14:39 από Sardanapalos2016 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #26 στις: 14/08/16, 18:03 »
Για δες αυτό.

http://www.xe.gr/search?Item.master_subtype=116476&Item.master_type=114568&System.item_type=xe_stelexos&Transaction.type_channel=117521

Είναι στην κατηγορία χαρίζονται αλλά στην αγγελία λέει 150 ευρώ συζητήσιμα.Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #27 στις: 14/08/16, 18:07 »
... σχετικό άσχετο, καθώς είμαι μπαμπάς 11χρονης. Να δω ξαφνικά την κόρη μου στα 15 με δώρο κιθάρα από κάποιο άγνωστο που γνώρισε σε κάποιο forum στο internet και θα έχουν λέει μετά επικοινωνία για να του λέει για την πρόοδό της ... χμμμμ ...


(Συγγνώμη στο κορίτσι που το λέω, δεν μου κάθεται καλά η φάση. Αλλιώς, 100 νοματαίοι επί 1 ευρώ και σκάει καινούργια squier - και πολλά λέω για όργανο αρχής)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #28 στις: 14/08/16, 19:05 »
Η αληθεια ειναι πως πολλες φορες πας να κανεις καλο και βγαινεις και μπλεγμενος στο τελος..
Και ερχοντε λεει 3 τυποι.."μεγαλε παιζεις κιθαρα;
-ναι φιλε.
-λενε βγαζεις καλους στα δαχτυλα,αληθεια ειναι;
και τεντωνεις τα χερια να δουν..
-οχι,κοιτα..
και..τσακ η χειροπεδα περναει και σου λενε
-εσυ κοιτα..
-ωχ!
-εμ..

χαχα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #29 στις: 14/08/16, 19:07 »
Καλησπέρα,

Προτείνω να κινηθείς προς ηλεκτρική κατευθείαν, αφού η μουσική που ακούς είναι αυτή που μας είπες. Έχω μια Squier Strat του 2006 σε πολύ καλή κατάσταση που δεν χρησιμοποιώ πια και δεν έχω βρει ακόμα κάποιον να την πουλήσω. Η κιθάρα αυτή είναι η πιο διαδεδομένη για αρχάριους που θέλουν να ξεκινήσουν ηλεκτρική. Στείλε μου pm αν σε ενδιαφέρει.

Υ.Γ. Τώρα τελευταία το φόρουμ έχει ψιλοθεματάκια με το μέγεθος της γραμματοσειράς όταν γράφεις, έχει κανείς τέτοιο θέμα?


Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #30 στις: 14/08/16, 19:16 »
Επηδει πιζω στην δουλεια και γραφω στα κλεφτα ετσι να ξεδωσω λιγο,γραφω απο κινιτο.Το οποιο εχει θεματα γενικοτερα,αλλα στην γραμματοσειρα δεν ειχα ποτε ???
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #31 στις: 14/08/16, 19:36 »
Η αληθεια ειναι πως πολλες φορες πας να κανεις καλο και βγαινεις και μπλεγμενος στο τελος..
Και ερχοντε λεει 3 τυποι.."μεγαλε παιζεις κιθαρα;
-ναι φιλε.
-λενε βγαζεις καλους στα δαχτυλα,αληθεια ειναι;
και τεντωνεις τα χερια να δουν..
-οχι,κοιτα..
και..τσακ η χειροπεδα περναει και σου λενε
-εσυ κοιτα..
-ωχ!
-εμ..

χαχα

:eee

Σε μια τέτοια περίπτωση, οι κάλοι στα χέρια μπορεί και να μην είναι από την κιθάρα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #32 στις: 14/08/16, 20:57 »
Ένα μπράβο στον animapura! Ραφαέλα ελπίζω να το δεις γιατί σου φεξε...  ;)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος RafaellaM.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #33 στις: 15/08/16, 00:28 »
Έχω φυσικά ψάξει να βρω κάτι από φίλους και γνωστούς αλλά τίποτα.Ακόμα και η κολλητή μου που πάει σε μουσικο σχολείο που προσπάθησε να με βοηθήσει να βρώ αλλά και πάλι τίποτα.Δεν βρήκα κάτι  για αυτό κατέφυγα σε αυτό το forum.Είπα να ρίξω τον εγωισμό μου και να ζητήσω από ξένους που όμως έχουν και αυτοί το ίδιο πάθος με την μουσική και ιδιαίτερα τις κιθάρες και καταλάβαίνουν πως είναι να θες κάτι τόσο πολύ αλλά να μην έχεις την δυνατότητα να το αποκτήσεις.Και αν βρω κάποιον να μου χαρίσει μία θα είμαι πανευτυχής,ιδιαίτερα αν αυτή αποκτήθηκε με κόπο θα την ακόμα πιο σημαντική για εμένα .Μπορεί να φαίνεται παράξενο mouz αλλά δεν περιμένω κάποιον να μου δώσει μια κιθάρα και να μην μάθει ποτέ αν αυτή αξιοποιήθηκε σωστά ή όχι.Εγώ αν είχα μία που δεν την ήθελα(εδω γελάμε) θα την έδεινα αλλά θα ήθελα να έχω έστω την παραμικρή απόδειξη ότι δεν πήγε χαμένη.Πείτε με απελπισμένη,μπορεί να είμαι κιόλας κατα πάσα πιθανότητα.Βασικά,ναι είμαι απελπισμένη.Απελπισμένη να μάθω κάτι που αγαπώ.Τρελή,ετσι;Δύσκολο να εμπιστευτείτε μία ξένη,ειδικά στις μέρες μας.Απολύτως κατανοητό.Να ζητήσω από ξένο να μου χαρίσει κάτι;Για τους λίγους φίλους που με ξέρουν πραγματικά θα τους ακουγόταν παράλογο!Αλλα ξέρουν επίσης ότι όταν μπαίνει κάτι στο χοντροκεφαλό μου δύσκολα βγαίνει.Αρχισά να εκτιμώ την μουσική στην πρώτη γυμνασίου.Κατάφερα και μπήκα στην χορωδια του γυμνασίου.Ήταν και παραμένει η καλύτερη μετα το  Μουσικό Σχ. Βόλου.Ήξερα απο τότε ότι ήθελα να μάθω ένα όργανο,δεν είχα αποφασίσει ποιό.Στην πορεία ερωτεύτηκα την κιθάρα και κατάλαβα ότι αυτή ήταν για μένα.Αυτό που έψαχνα τόσο καιρό.Το οικονομικό μπήκε όμως πάλι εμπόδιο με αποτέλεσμα να γράφω σε αγνώστους αν μπορούν να βοηθήσουν.Ξέρω ότι σας ζάλισα.Ευχαριστώ αυτούς τους λίγους που κάτσαν και διάβασαν μέχρι το τέλος ένα τσούρμο βλακείες από ένα 15χρονο.

Αποσυνδεδεμένος Sardanapalos2016

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #34 στις: 15/08/16, 12:36 »
Μόνο βλακείες δεν είναι, τα όσα είπες. Από τη μια απάντησες στα ποστ και τις σκέψεις μας, από την άλλη έθεσες ζητήματα που θα έπρεπε να αφορούν την κοινωνία, το κράτος, την παιδεία και να είναι ήδη λυμένα. Έαν ζάλισες κάποιους ακόμη καλύτερα, γιατί έτσι αλλάζει ο κόσμος προς το καλύτερο. Ζαλίζοντας τους με ουσιαστικά πράγματα. Με τις ουσιαστικές επιθυμίες και τα όνειρα ενός νέου ανθρώπου που στα 15 του, αυτό που έχει παραλάβει ως παρόν και μέλλον είναι Αγρίως Ζαλιστικό και ελάχιστα ουσιώδες. Θα τη βρεις την άκριά σου Ραφαέλλα. Ήδη προσφέρθηκε ο animapura. Κι αν δεν κάτσει αυτή η περίπτωση, συνέχισε τη συζήτηση στο forum και σίγουρα κάτι θα βρεθεί. Θα περιμένουμε νέα σου. Καλές πενιές!

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #35 στις: 15/08/16, 12:58 »
Πάντως δεν χρειάζεσαι κιθάρα για να μάθεις κιθάρα....


μπορείς να κάνεις όλα αυτά που πρέπει να κάνουν οι κιθαρίστες αλλά βαριούνται και δεν χρειάζεται καν να έχεις στην κατοχή σου κιθάρα
πχ να μάθεις όλες τις νότες στην ταστιέρα
να μάθεις  τις κλίμακες"σωστά" με νότες και όχι σχήματα κτλ
ακόμα και να μάθεις να ακούς διαστήματα


όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις σαν παιχνίδι σε αυτό το σάιτ
https://www.musictheory.net/exercises


και πίστεψε με αν έχεις super επιθυμία θα σου χρειαστεί διότι κάποια εκεί είναι πολύ
εύκολο να τα παρατήσεις λόγο δυσκολίας ιδικά το να ξεχωρίζεις αρχικά τα διαστήματα ή κάποια διαστήματα που θα μπερδεύεις


αν γίνεις φοβερή σε αυτά τα παιχνίδια θα έχεις κάνει ένα τεράστιο βήμα ώστε να γίνεις καλή κιθαρίστρια και δες το σαν τύχη που δεν έχεις κιθάρα


ο steve vai αν δεν κάνω λάθος τα ήξερε όλα αυτά πριν καν πιάσει κιθάρα διότι μελετούσε χρόνια ακορντεόν


https://www.youtube.com/watch?v=NiTXGswyAls


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #36 στις: 15/08/16, 13:46 »
Παρε μια μεταχειρισμένη παιδική με 10 ευρώ και άρχισε με αυτήν. Η απο lidl αν βγάλει καμια προσφορά πολύ χαμηλή για ηλεκτρική. Απέφυγε συναλλαγές μέσω ιντερνετ με αγνώστους, δεν νομίζω οτι είναι καν νόμιμο σε αυτήν την ηλικία.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #37 στις: 15/08/16, 17:24 »
Δεν θα πρότεινα να ξεκινήσει με μεταχειρισμένη παιδική ούτε με κιθάρα από το lidl. Καλό θα ήταν να μην σπάσει τα δάχτυλά της με την πρώτη της κιθάρα ούτε να απογοητευτεί από κακής ποιότητας όργανο.

Νομίζω εξυπακούεται ότι θα μεσολαβήσει η μητέρα της για τη συναλλαγή.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #38 στις: 15/08/16, 17:25 »
Παιδιά η Ραφαέλα δε μας ζήτησε να την πάμε βόλτα στη σελήνη,δε μας ζήτησε το ακατόρθωτο.
Φυσικά πρέπει να υπάρχει η ασφάλεια γιατί έχουν γίνει πολλά.
Αν βρεθεί η κιθάρα το λογικό είναι να να γίνει η επικοινωνία με τον γονιό.Να κλειστεί ραντεβού και να είναι η κοπελιά με τον γονιό της.  ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #39 στις: 15/08/16, 18:51 »
Επαιζα με παιδι που ξεκινησε ακουστικη με δαχτιλα σε ωδειο και μετα πηρε την ηλεκτρικη απο το λιντλ.Επαιζε τα αντερα του..και εγω θα την επαιρνα για πρωτη κιθαρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #40 στις: 15/08/16, 19:17 »
Η κιθάρα δεν πρέπει να είναι από τα Lidl. Η γνωστή ατάκα "τάδε από τα Lidl" δεν είναι τυχαίο που έχει γίνει τόσο διαδεδομένη. Πρέπει να είναι μια φθηνή για αρχάριους, για αυτό υπάρχει αυτή η συγκεκριμένη αγορά τόσα χρόνια τώρα. Με την Ραφαέλλα μιλήσαμε με PM. Η τελική απόφαση είναι δική της.


Τώρα για τους υπόλοιπους που είναι καχύποπτοι δεν έχω να πω τίποτα γιατί τους λυπάμαι. Γιατί μου φαίνεται άσχημο το να έχεις κάποιο κομμάτι εξοπλισμού το οποίο σκονίζεται αλλά δεν θέλεις να το πουλήσεις πολύ φθηνά ή ακόμα και να το δωρίσεις σε κάποιο άλλο άτομο για να κάνει το κομμάτι του γιατί "φοβάσαι μην πάει χαμένο". Και να φανταστείς ότι δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια, αν μου έτρεχαν θα το βλέπατε από εδώ και από εκεί σε διάφορα ποστ εδώ στο forum.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/16, 19:23 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #41 στις: 15/08/16, 22:17 »
Η κιθάρα δεν πρέπει να είναι από τα Lidl. Η γνωστή ατάκα "τάδε από τα Lidl" δεν είναι τυχαίο που έχει γίνει τόσο διαδεδομένη. Πρέπει να είναι μια φθηνή για αρχάριους, για αυτό υπάρχει αυτή η συγκεκριμένη αγορά τόσα χρόνια τώρα. Με την Ραφαέλλα μιλήσαμε με PM. Η τελική απόφαση είναι δική της.

θα πω για την περίπτωση των χορδών. Οι χορδές του ΛΙΝΤΛ κρατάνε περίπου 6 μήνες με καθημερινό παίξιμο σε Carvin με floyd και pull up στην ΣΟΛ περίπου 6 ημιτόνια, (pull ups τα οποία έκανα καθημερινά σχεδόν). Daddario XL 9-42, σε Ibanez uv70p 7-str με pull up 5 ημιτόνια, καινούργιες, η ΣΟΛ παρέδωσε πνεύμα την πρώτη μέρα. Ernie ball super slinky, σε "single cut" Ibanez arz800 (fixed bridge), η .... ΜΙ η λεπτή έσπασε στο ... ball end..... με ελάχιστα bends.... νομίζω επίσης την πρώτη μέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/16, 22:19 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #42 στις: 15/08/16, 22:32 »
Η κιθάρα δεν πρέπει να είναι από τα Lidl. Η γνωστή ατάκα "τάδε από τα Lidl" δεν είναι τυχαίο που έχει γίνει τόσο διαδεδομένη. Πρέπει να είναι μια φθηνή για αρχάριους, για αυτό υπάρχει αυτή η συγκεκριμένη αγορά τόσα χρόνια τώρα. Με την Ραφαέλλα μιλήσαμε με PM. Η τελική απόφαση είναι δική της.

θα πω για την περίπτωση των χορδών. Οι χορδές του ΛΙΝΤΛ κρατάνε περίπου 6 μήνες με καθημερινό παίξιμο σε Carvin με floyd και pull up στην ΣΟΛ περίπου 6 ημιτόνια, (pull ups τα οποία έκανα καθημερινά σχεδόν). Daddario XL 9-42, σε Ibanez uv70p 7-str με pull up 5 ημιτόνια, καινούργιες, η ΣΟΛ παρέδωσε πνεύμα την πρώτη μέρα. Ernie ball super slinky, σε "single cut" Ibanez arz800 (fixed bridge), η .... ΜΙ η λεπτή έσπασε στο ... ball end..... με ελάχιστα bends.... νομίζω επίσης την πρώτη μέρα.
Το θεωρώ απίθανο, but I'll take your word for it. Εγώ είμαι αντίθετος για λόγους ασφαλείας, έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρισμό στην τελική.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #43 στις: 15/08/16, 23:14 »
Το θεωρώ απίθανο, but I'll take your word for it. Εγώ είμαι αντίθετος για λόγους ασφαλείας, έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρισμό στην τελική.
Λέω αυτό που συνέβει σε μένα. Στατιστικές επίσημες να θεωρούμε τι είναι πιθανό και τι όχι δεν υπάρχουν, τα ανέκδοτα δεν πιάνονται. Αν μιλάμε για ακουστική, δεν υπάρχει ηλεκτρισμός, αν μιλάμε για χορδές, ναι είναι καλοί αγωγοί και οι αμερικανικές χορδές και οι ασιατικές, αν μιλάμε για ηλεκτρική, το κλασικό σχέδιο της vintage strat είναι "prone" για ηλεκτροπληξία αν παίξείς με "κατάλληλο" "vintage" (δηλ προϊστορικό) ενισχυτή χωρίς κατάλληλη γείωση και κάτω από ακραίες καιρικές συνθήκες.
Για να στο κάνω πιο εύπεπτο, τα ίδια χεράκια που θα φτιάξουν την κιθάρα του lidl, ενδεχομένως να φτιάξουν και την epiphone, την Ibanez Iron Label, και πολλές άλλες "premium" μάρκες.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #44 στις: 16/08/16, 01:35 »
Βασικα ολοι κατιγορουμε τα κινεζικα,και ολα ειναι made in china,οεο
Απλα μετα ερχετε και το θεμα ποια ειναι τα στανταρ που ζηταει η αμερικανογερμανολλανδικοελβετικοσουιδεζα "μαμα" εταιρια απο προδιαγραφες προιοντος.
Και τελικα το τσεχικο βγαινει καλυτερο απο το "αμερικανικο"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #45 στις: 16/08/16, 02:52 »
επειδη ολα αυτα που λεμε τοση ωρα στο συγκεκριμενο θρεντ ειναι ασχετα,αχρηστα και μερικα σχεδον αστεια,αν θελετε να κανουμε κατι για τη ταμπακιερα,μπορουμε να κανουμε το εξης:Να βρουμε μια αγγελια με μια κοινως αποδεκτη κιθαρα και να βαλουμε απο 5-10ε.ή να τα συγκεντρωσει ενας και το παιδι να τη στειλει ταχυδρομικως στη κοπελα(μη την αποπλανησουμε κιολας)!Φυσικα ολα τα βηματα θα συνοδευτουν απο φωτο!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #46 στις: 16/08/16, 09:08 »
Βασικα καλα θα ηταν να υπιρχε ενας τραπεζικος λογαριασμος του κιθαρα και οποιος θελει να βαζει οτι θελει καθε οποτε θελει και να καλυπτωντε τετοια εξωδα η οτι αλλα εξωδα εχει το φορουμ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #47 στις: 16/08/16, 11:36 »
Βασικα ολοι κατιγορουμε τα κινεζικα,και ολα ειναι made in china,οεο
Απλα μετα ερχετε και το θεμα ποια ειναι τα στανταρ που ζηταει η αμερικανογερμανολλανδικοελβετικοσουιδεζα "μαμα" εταιρια απο προδιαγραφες προιοντος.
Και τελικα το τσεχικο βγαινει καλυτερο απο το "αμερικανικο"
+1
μέσα είσαι φίλε.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #48 στις: 16/08/16, 12:38 »
Βασικα καλα θα ηταν να υπιρχε ενας τραπεζικος λογαριασμος του κιθαρα και οποιος θελει να βαζει οτι θελει καθε οποτε θελει και να καλυπτωντε τετοια εξωδα η οτι αλλα εξωδα εχει το φορουμ
To site δέχεται ήδη δωρεές μέσω PayPal, οπότε γενικά μπορούμε να το κάνουμε αν είναι εύκολο και για τον Βραζίλη και τους υπόλοιπους υπεύθυνους.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να βρω μία κιθάρα να χαρίζεται
« Απάντηση #49 στις: 16/08/16, 13:03 »
Ναι ομως καποιοι ειμαστε πιο τραντισοναλ και δεν εχουμε paypall  ::)
οποτε ας δοθει ο αριθμος του ιδιου λογαριασμου  ;)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
18043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
9 Απαντήσεις
5571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
22 Απαντήσεις
12382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 05:45
από TheVrachnoprofiter
7 Απαντήσεις
15267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 23:01
από Τζοαννα
7 Απαντήσεις
24276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 10:24
από γατόφιλος
0 Απαντήσεις
2657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/11, 19:17
από rodrigo
6 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
0 Απαντήσεις
21571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 23:03
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
7046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis