Αποστολέας Θέμα: Εγχειριδια Ιστοριας της ΣΤ Ταξης Δημοτικου  (Αναγνώστηκε 34414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
συμφωνω με τον σσ και τον παππου.
εγκληματα γινονται και απο τις δυο πλευρες οταν υπαρχει πολεμος.δεν υπαρχει καλο,κακο,δικαιο,αδικο στον πολεμο.πολεμος ειναι οταν οι λαοι αποφασιζουν να λυσουν τις διαφορες τους σαν ζωα.και μην ακουω τωρα απειλες και μαλ...
ναι ιχνιλατη που βρισκεις το αδικο του τουρκου φωτογραφου?
ο βασανισμος σε τι συνισταται ιχνιλατη?λεω μηπως βασανιζεται η ψυχη σου .......το θεμα ειναι οτι οι τουρκοι στην κατοχη και σχολεια μας αφηνανε να ανοιξουμε και να αναπτυξουμε πολιτισμο.αυτα τα παραμυθια π διαβαζετε στα βιβλιαρακια για κρυφα σχολεια ειναι μην πω,και η ιδια η ιστορικη ερευνα εχει δειξει οτι ειναι αναληθη.εισαι το λιγοτερο αστειος να υποστηριζεις οτι η τουρκικη κατοχη ηταν τοσο ισοπεδωτικη.οι ανθρωπο φορο επαιρναν και αυτο τους ενοιαζε,και ασκουσαν μια πολιτικη προς τα συμφεροντα τους.και αν ψαχνεις τον λογο που δεν ειχαμε αναπτυξη στο ελλαδικο χωρο για 400 και χρονια τοτε λαθος πλευρα κατηγορεις...μηπως δεν φταινε οι κακοι τουρκοι αλλα οι 'δηθεν' ελληνες που λογικα οι ανθρωποι ξεχασανε οτι ο προπαππους τους ητανε ο πλατωνας? ;D ;D ;D ;Dειναι και 400 χρονια αυτα....βαλε και το βυζαντιο.....δεν ξερω κατα ποσον μπορεις να καταλαβεις την εννοια 'αλλοιωση'
παππου διαφωνω μαζι σου μονο σε ενα πραμα,η παιδεια ειναι ο πιο αμεσος τροπος και πιο χαρακτηριστικος για να γινει αυτο π λεει και το συνταγμα.εκτος και αν εχεις στο μυαλο σου εναλλακτικους τροπους,δεν ξερω...


επισης ρε παιδια κατι αλλο με την μακεδονια που τους εχουμε πρηξει διεθνως ολους με την ονομασια?τι θα γινει δλδ αν ονομαζεται μακεδονια το κρατος?θα χασει ο θειος μ τη δουλεια του,θα μ κατασχεσουν το σπιτι?τι θα αλλαξει δλδ?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
leytonstone αρα οσα διδαχτήκαμε είναι ιστορικές ανακρίβειες, και οι Τουρκοι δεν διεπραξαν τόσα εγκλήματα ενάντια άλλων λαών, μας άφηναν να ανοίγουμε σχολεία (τα κρυφά σχολεία :P) και αυτό σημαίνει οτι δεν έσφαξαν χιλιάδες κόσμο... Σε λίγο, θα μας πειτε οτι ειναι και οι ευεργέτες μας.

Προφανως, δεν λεω οτι και οι Ελληνες δεν διέπραξαν εγκληματα (όπως το 1920 με τη μεγάλη ιδέα του Βενιζέλου) όπως και η επέκταση του Μεγαλέξανδρου. Αναμφίβολα, κάθε προσπάθεια επέκτασης, κάθε πόλεμος είναι και ένα έγκλημα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να εξισώσουμε όλα τα εγκλήματα όλων των λαών, διαχρονικά, και να μοιράσουμε, ανευ όρων, συγχωροχάρτια. Άλλα εγκλήματα έκαναν οι Έλληνες, άλλα οι Ναζι (τα χειρότερα), άλλα οι Τούρκοι και άλλα οι Αμερικάνοι.
Να υπογραμμίσω οτι δεν έχω τίποτα με τους συγχρονους Τουρκους, με κανέναν λαό, απλα δε μπορω να μπω στη λογική του "δεν έγινε και τίποτα και τα ξεχάσαμε όλα, χωρίς μια συγγνώμη". Ο προβληματισμός μου είναι σε επίπεδο πολιτικής. Δεν μπορείς να παραγράφεις την ιστορία και να συνεχίζεις να έχεις την ίδια στάση.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
leytonstone αρα οσα διδαχτήκαμε είναι ιστορικές ανακρίβειες, και οι Τουρκοι δεν διεπραξαν τόσα εγκλήματα ενάντια άλλων λαών, μας άφηναν να ανοίγουμε σχολεία (τα κρυφά σχολεία :P) και αυτό σημαίνει οτι δεν έσφαξαν χιλιάδες κόσμο... Σε λίγο, θα μας πειτε οτι ειναι και οι ευεργέτες μας.



οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???αυτα γιατι δεν τα αναφερει?βεβαια στη λογικη της εθνικης παιδειας υπαρχει ενας σοβαρος λογος π γινεται αυτο και δεν ειμαι καθετος στο να αναφερονται αλλα ρε συ δεν ειμαστε ατομα π διαπλαθεται τωρα η εθνικη παιδεια στα κεφαλια τους.με την εμπειρια π εχουμε,βλεποντας πιο σφαιρικα τι εγινε 12 χρονια στο σχολειο,εχουμε μια κριση για το τι διδασκεται.,για το ποια ειναι η δουλεια του σχολειου.

οποτε μη μ μπερδευεις εννοιες π μπηκαν στο κεφαλι μας στο δημοτικο(οπως ''κρυφο σχολειο'')για λογους γνωστους π δεν ειναι αλλοι απο την παροχη εθνικης παιδειας και καλλιεργειας εθνικου φρονηματος,με ιστορικες ερευνες π πραγματι δειχνουν οτι δεν υπηρχαν κρυφα σχολεια.
να στο πω και αλλιως?
εσυ που πιστευεις οτι η ιστορια μεταφερεται πιο αντικειμενικα?σε εναν λογο που εκφωνειται απο εναν ποντιο στην ετησια εκδηλωση μνημης του ολοκαυτωματος ή σε μια ιστορικη μελετη ενος γαλλου(πχ) γυρω απο το θεμα???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace

οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???

Στην Ήπειρο και στη Μακεδονία ζούσαν Τούρκοι και τους έδιωξαν οι Έλληνες?  ???  ???  ???

πολλα χρονια ναι
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Στο χωριό μου ζούσαν άκακοι Τούρκοι που τους έκαψαν τα σπίτια και καήκαν ζωντανοί μέσα σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα εγχειρίδια ,
μα βλέπω πως τα παιδάκια μας τα κάνουμε
ινδικά χοιρίδια ..
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Συγνωμη για το βαρυ της εκφρασης, αλλα τι θα γινει τωρα; Θα βιασουμε και αλλο την ιστορια; Ενταξει, φτανει :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Λέτε πως οι  Τούρκοι μας άφηναν να έχουμε Ελληνικά σχολεία ….
Μήπως πληρώνανε και τους καθηγητές; :P

Παιδιά ειλικρινά έχετε πολύ πλάκα.  ;D


Υποστηρίζετε πως το Ισλάμ δε έκανε τις θηριωδίες
που τους αποδίδει η δήθεν "λανθασμένη" ιστορία μας.

Κοιτάξτε τότε, τι κάνει το Ισλάμ  ΣΗΜΕΡΑ

Κοιτάξτε τις παρακάτω φωτό

Το ανήλικο κοκαλιάρικο παιδάκι,
τιμωρείται με σύνθλιψη του αριστερού χεριού
γιατί έκλεψε ΨΩΜΙ


Προειδοποιώ πως οι φωτογραφίες είναι σκληρές.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.





Τέτοια και χειρότερα έκαναν οι Τούρκοι στους προγόνους μας,
όπως πχ, σου έγδερναν το πρόσωπο και σε άφηναν με το δέρμα να κρέμεται
να πεθάνεις από μόλυνση, φλεγμονές και ΦΡΙΚΤΟΥΣ πόνους.

Οι Τούρκοι, αν θέλουν να γίνουν φίλοι μας, να ζητήσουν συγνώμη,
να δώσουν πίσω αυτά που πήραν από τους Έλληνες αδελφούς μας
της Μ Ασίας και της Κων/πολης,
να σεβαστούν τα ανθρώπινα δικαιώματα των Αρμενίων των Κούρδων κλπ…

Και μετά το συζητάμε. …
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
O pappous μάλλον το έπιασε το νόημα καλύτερα από όλους.
Η αλήθεια είναι ότι ξέφυγε από το θέμα "εγχειρίδιο" που έθεσε ο FreeminD, αυτό άλλωστε θα κάνω και εγώ.
 " 2.459 χρόνια σκλαβιάς ! Από την εποχή της κατάλυσης της Αθηναϊκής Δημοκρατίας! "

...και ομώς είναι πολύ περισσότερα χρόνια. Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, δεν ήταν μόνο στην Αθήνα.

Σκλαβιά είναι αυτή του ανθρώπινου πνεύματος.

Δεν είναι η εθνική συνείδηση, αλλά το να συνηδειτοποιείς ότι είσαι άνθρωπος και ο διπλανός σου είναι
άνθρωπος και αυτός.

Αρκεί να συνηδητοποιήσεις, πόσα χρόνια ο πλανήτης γη βάφεται με αίμα.
Αρκεί να συνηδητοποιήσεις πόσα εκατομμύρια ανθρώπων τάσσονται κάτω από τα συμφέροντα μερικών διαταραγμένων εγκεφαλικά και σφάζουνε τον συνάνθρωπό τους.
Αρκεί να συνειδητοποιήσεις ότι η λαιμαργία του ανθρώπου δεν φτάνει στο να ζει μια απλή και όμορφη ζωή.
Αρκεί να συνειδητοποιήσεις ότι 2 νοήμονα όντα δεν μπορούν να ζούν ειρηνικά με διάλογο κάτω από το ίδιο κεραμίδι.
Αρκεί να συνειδητοποιήσουμε ότι τόσα χρόνια περάσανε και ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ αυτό το περίφημο μυαλό και το περίφημο πνεύμα που έχουμε ?
Που είναι όλα αυτά γραμμένα σε ένα σχολικό βιβλίο ? Να μιλάει για το διάλογο την ειρήνη την συμβίωση τη καταστροφή των όπλων, τη ματαιότητα όλων αυτών των ανούσιων καταστρόφών υπό τα συμφέροντα κάποιων τρελλών.

Φίλε μου Freemind, δεν συμφέρει να γραφτεί αντικειμενικά ή ιστορία, ούτε οι συνέπειες της, ούτε τα διδάγματα της. Καλώς έκανες και αντέδρασες. Μερικοί σε πήραν για εθνικιστή. Ο ένας λαός, γδέρνει και σφαγιάζει τον άλλο.
Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. Κάποτε δεν υπήρχαν τούρκοι και έλληνες αλλά "δεινόσαυροι", έτσι λέγεται.
Τα γεγονότα πρέπει να γράφονται ως έχουν, ξερά γεγονότα και ας βγάλει ο καθένας το πόρισμα του.
Η ιστορία είναι γραμμένη μόνο από τον χρόνο, μόνο αυτός είναι αντικειμενικός.

Όλοι καίγονται για το ποιος έχει το παλαιότερο αλφάβητο, ποιος είχε τον σημαντικότερο πολιτισμό , ποιος έδωσε το πολιτισμό στους άλλους.
Εμείς πότε θα ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε πολιτισμό ? ? ?
Πότε θα δημιουργήσουμε ιστορία όμορφη ?
Χαίρομαι σαν Έλληνας για τα καλά των Ελλήνων και λυπάμαι για τα κατάντια μας.
Δεν θέλω να χάσω την ταυτότητα μου. Όλες τις συνιστώσες που συνεπάγεται.
Άλλο τόσο χαίρομαι που κάθε έθνος έχει την δική του ταυτότητα.
Γι αυτήν πρέπει να μιλάει το 1ο εγχειρίδιο της ιστορία μας.
Ο σκοπός μας όμως σαν ανθρώπινο γένος με σπίτι μας το πλανήτη Γη πρέπει να είναι Ένας.
Με αυτόν το σκοπό πρέπει να ξεκινήσει να γράφεται και το 2ο εγχειρίδιο της ιστορίας μας.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Λέτε πως οι  Τούρκοι μας άφηναν να έχουμε Ελληνικά σχολεία ….
Μήπως πληρώνανε και τους καθηγητές; :P

Παιδιά ειλικρινά έχετε πολύ πλάκα.  ;D





πες οτι εγω εχω πλακα με αυτα που λεω..εχουν πλακα και οι ιστορικοι?
οι ελληνες δεν μαθαιναν ελληνικα επειδη δεν θελανε να μαθουνε,δεν τους ιδρωνε το αυτι να μαθουνε για τον σωκρατη και τον επικουρο,γιατι ειχαν αλλοιωθει τα ελληνικα φυλα οπως λες.ενα μιγμα σλαβων,τουρκων,και μερικων απογονων του μεγαλου αλεξανδρου για ποιο λογο να μαθει ελληνικα?οσο για τον κονστανταιν μαλλον ξεχναει το βυζαντιο και την καθαρση που εκαναν στον ελλαδικο χωρο οι δηθεν προγονοι μας βυζαντινοι,γιατι και αυτο το ακουσαμε σε αυτο το τοπικ
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Λέτε πως οι  Τούρκοι μας άφηναν να έχουμε Ελληνικά σχολεία ….
Μήπως πληρώνανε και τους καθηγητές; :P

Παιδιά ειλικρινά έχετε πολύ πλάκα.  ;D







πες οτι εγω εχω πλακα με αυτα που λεω..εχουν πλακα και οι ιστορικοι?
οι ελληνες δεν μαθαιναν ελληνικα επειδη δεν θελανε να μαθουνε,δεν τους ιδρωνε το αυτι να μαθουνε για τον σωκρατη και τον επικουρο,γιατι ειχαν αλλοιωθει τα ελληνικα φυλα οπως λες.ενα μιγμα σλαβων,τουρκων,και μερικων απογονων του μεγαλου αλεξανδρου για ποιο λογο να μαθει ελληνικα?οσο για τον κονστανταιν μαλλον ξεχναει το βυζαντιο και την καθαρση που εκαναν στον ελλαδικο χωρο οι δηθεν προγονοι μας βυζαντινοι,γιατι και αυτο το ακουσαμε σε αυτο το τοπικ

Για να μάθεις κάτι, θα πρέπει να σου το διδάξει κάποιος.
Να σου δώσει βιβλία, να σου κάνει μάθημα, να σου κεντρίσει την προσοχή.

Την εποχή εκείνη οι λόγιοι, κυνηγημένοι, είχαν φύγει για την Ευρώπη, 
και ο Έλληνας, μη γνωρίζοντας ποιος είναι, έγινε ραγιάς. 

Και ο ραγιάς ενδιαφέρεται μόνον να επιβιώσει.

Ο πολιτισμός τα γράμματα και οι τέχνες είναι για τους ελεύθερους και χορτάτους.

Φτιάχνω τον πολιτισμό ΜΟΥ, σημαίνει ότι ΕΓΩ κάνω κουμάντο στον τόπο ΜΟΥ.

edit:
Παράθεση από: XoLiDoXoS
Εμείς πότε θα ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε πολιτισμό ? ? ?

Όταν μας αφήσουν ήσυχους.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/07, 15:47 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
O pappous μάλλον το έπιασε το νόημα καλύτερα από όλους.
Η αλήθεια είναι ότι ξέφυγε από το θέμα "εγχειρίδιο" που έθεσε ο FreeminD, αυτό άλλωστε θα κάνω και εγώ.
 " 2.459 χρόνια σκλαβιάς ! Από την εποχή της κατάλυσης της Αθηναϊκής Δημοκρατίας! "

...και ομώς είναι πολύ περισσότερα χρόνια. Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, δεν ήταν μόνο στην Αθήνα.

Σκλαβιά είναι αυτή του ανθρώπινου πνεύματος.

Δεν είναι η εθνική συνείδηση, αλλά το να συνηδειτοποιείς ότι είσαι άνθρωπος και ο διπλανός σου είναι
άνθρωπος και αυτός.

Αρκεί να συνηδητοποιήσεις, πόσα χρόνια ο πλανήτης γη βάφεται με αίμα.
Αρκεί να συνηδητοποιήσεις πόσα εκατομμύρια ανθρώπων τάσσονται κάτω από τα συμφέροντα μερικών διαταραγμένων εγκεφαλικά και σφάζουνε τον συνάνθρωπό τους.
Αρκεί να συνειδητοποιήσεις ότι η λαιμαργία του ανθρώπου δεν φτάνει στο να ζει μια απλή και όμορφη ζωή.
Αρκεί να συνειδητοποιήσεις ότι 2 νοήμονα όντα δεν μπορούν να ζούν ειρηνικά με διάλογο κάτω από το ίδιο κεραμίδι.
Αρκεί να συνειδητοποιήσουμε ότι τόσα χρόνια περάσανε και ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ αυτό το περίφημο μυαλό και το περίφημο πνεύμα που έχουμε ?
Που είναι όλα αυτά γραμμένα σε ένα σχολικό βιβλίο ? Να μιλάει για το διάλογο την ειρήνη την συμβίωση τη καταστροφή των όπλων, τη ματαιότητα όλων αυτών των ανούσιων καταστρόφών υπό τα συμφέροντα κάποιων τρελλών.

Φίλε μου Freemind, δεν συμφέρει να γραφτεί αντικειμενικά ή ιστορία, ούτε οι συνέπειες της, ούτε τα διδάγματα της. Καλώς έκανες και αντέδρασες. Μερικοί σε πήραν για εθνικιστή. Ο ένας λαός, γδέρνει και σφαγιάζει τον άλλο.
Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. Κάποτε δεν υπήρχαν τούρκοι και έλληνες αλλά "δεινόσαυροι", έτσι λέγεται.
Τα γεγονότα πρέπει να γράφονται ως έχουν, ξερά γεγονότα και ας βγάλει ο καθένας το πόρισμα του.
Η ιστορία είναι γραμμένη μόνο από τον χρόνο, μόνο αυτός είναι αντικειμενικός.

Όλοι καίγονται για το ποιος έχει το παλαιότερο αλφάβητο, ποιος είχε τον σημαντικότερο πολιτισμό , ποιος έδωσε το πολιτισμό στους άλλους.
Εμείς πότε θα ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε πολιτισμό ? ? ?
Πότε θα δημιουργήσουμε ιστορία όμορφη ?
Χαίρομαι σαν Έλληνας για τα καλά των Ελλήνων και λυπάμαι για τα κατάντια μας.
Δεν θέλω να χάσω την ταυτότητα μου. Όλες τις συνιστώσες που συνεπάγεται.
Άλλο τόσο χαίρομαι που κάθε έθνος έχει την δική του ταυτότητα.
Γι αυτήν πρέπει να μιλάει το 1ο εγχειρίδιο της ιστορία μας.
Ο σκοπός μας όμως σαν ανθρώπινο γένος με σπίτι μας το πλανήτη Γη πρέπει να είναι Ένας.
Με αυτόν το σκοπό πρέπει να ξεκινήσει να γράφεται και το 2ο εγχειρίδιο της ιστορίας μας.



Πολύ ωραία μας τα λες…
Πολύ ωραία για να είναι αλήθεια.

Δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν θα γίνει, ποτέ.
Αυτά είναι ενάντια στους Νόμους της Φύσης.

Πόλεμος πατήρ πάντων,
και τους μεν ελευθέρους ανέδειξε,
τους άλλους δε, δούλους.

Απλά, αν είσαι δυνατός και μεθοδικός, θα είσαι ελεύθερος,
αν όχι θα μπεις και εσύ μέσα στο καζάνι των δούλων.

Η αντιπαλότητα για την κυριαρχία
και την διαιώνιση μιας ομάδας έναντι των άλλων
είναι φυσικός νόμος
και δεν θα σταματήσει ποτέ να υπάρχει,
αλλά απλά θα αλλάζει μορφή.

Πχ. Παλιά σε μάχονταν με τα όπλα,
σήμερα σε μάχονται με τα οικονομικά συστήματα
και την "ιδεολογία".
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33

οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???

Στην Ήπειρο και στη Μακεδονία ζούσαν Τούρκοι και τους έδιωξαν οι Έλληνες?  ???  ???  ???

πολλα χρονια ναι

δηλαδή πόσα χρόνια;

και πιός και πότε τους έκαψε;
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33

ναι ιχνιλατη που βρισκεις το αδικο του τουρκου φωτογραφου?



Ο Τούρκος φωτογράφος είπε πως τολμάμε να ξεχνάμε
ότι η Ευρώπη ήταν Τουρκικό έδαφος.

Αν λες πως έχει δίκιο, τότε να του ζητήσουμε συγνώμη, :P
 να αποκηρύξουμε την Ελληνική επανάσταση,
και να παραδώσουμε το ελληνικό κράτος (γή και ύδωρ) στους Τούρκους
μια που κατά την γνώμη σου και γνώμη του, τους το "κλέψαμε".

Αλλά ξέχασα, …  για όλα φταίμε εμείς οι παλιοέλληνες
που είμαστε ο χειρότερος λαός του κόσμου.
Ένα καλό δεν έχουμε. …..   :P


Ο ανθελλινισμός σας δεν λέγεται.  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/07, 15:59 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
o τουρκος φωτογραφος ειπε οτι η τουρκια κατειχε ευρωπαικα εδαφη για αιωνες και θα συμφωνησω,ακομα και τωρα κατεχει ενα κομματι.αν κατοικεις τοσα χρονια καπου δενεσαι με τον τοπο,αποκτας ιθαγενεια.δηλαδη επειδη πριν απο 2000 χρονια κατοικουσαν ελληνες στην μασσαλια πρεπει να τη ζητησουμε απο τους γαλλους πισω???
οσο για αυτο με τους ραγιαδες και τους λογιους,μονο και μονο π το λες διαχωριζεις τους μεν απο τους δε.και εγω σου λεω οτι ραγιαδες δεν ητανε μονο ελληνες,ητανε και αρβανιτες και σλαβοι π δεν τους ενοιαζε καν η ελλαδα αλλα μονο να μην πληρωνουν φορο,και θελανε ανεξαρτησια.μπορεις να το αμφισβητησεις?
αν ενας λαος δεν εχει εθνικη συνειδηση τοτε τι ειναι?
ειναι αυτο που θα του μαθουν οταν ελευθερωθει?



δεν τους το κλεψαμε καναμε επανασταση(οι προγονοι μας,εγω αυτους λεω προγονους και οχι τους αρχαιους ελληνες)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/07, 18:11 από leytonstone »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace

οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???

Στην Ήπειρο και στη Μακεδονία ζούσαν Τούρκοι και τους έδιωξαν οι Έλληνες?  ???  ???  ???

πολλα χρονια ναι

δηλαδή πόσα χρόνια;

και πιός και πότε τους έκαψε;
δεν εχει παρα να παρεις ενα αλλο βιβλιο ιστοριας(εκτος απο το ελληνικο που το χεις μαθει απεξω) και να τα διαβασεις.σου προτεινω να μην παρεις αυτο π διδασκουν στην τουρκια γιατι θα μεινεις απο αυτα π γραφει...αμφιβαλλεις οτι για τους τουρκους ειμαστε εμεις οι φονιαδες?τους διωξαμε απο την θεσσαλονικη απο την καβαλα την δραμα......
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33


o τουρκος δημοσιογραφος ειπε οτι η τουρκια κατειχε ευρωπαικα εδαφη για αιωνες και θα συμφωνησω,ακομα και τωρα κατεχει ενα κομματι.αν κατοικεις τοσα χρονια καπου δενεσαι με τον τοπο,αποκτας ιθαγενεια.

Δηλαδή οι Τούρκοι κατακτητές απέκτησαν την Ελληνική ιθαγένεια.
Μάλιστα, τ’ ακούσαμε και αυτό.

Εμ τότε να τους δώσουμε την Ελλάδα πίσω  ;D

Δηλαδή καλά είχε πει ο Βαρθολομαίος. 

Οι Έλληνες και οι τούρκοι ζούσαν αρμονικά,
μέχρι την στιγμή που κάποιοι ξεβράκωτοι ξεσηκώθηκαν
και χάλασαν τις ισορροπίες.


Ξεβράκωτοι = οι Έλληνες αγωνιστές του 21
Ισορροπίες = ο Τουρκικός ζυγός, το χαράτσι.





δηλαδη επειδη πριν απο 2000 χρονια κατοικουσαν ελληνες στην μασσαλια πρεπει να τη ζητησουμε απο τους γαλλους πισω??? 

Άστοχο. 

οσο για αυτο με τους ραγιαδες και τους λογιους,μονο και μονο π το λες διαχωριζεις τους μεν απο τους δε. 

Ναι, αλλά άλλο διαχωρισμό κάνω εγώ και άλλο εσύ.


και εγω σου λεω οτι ραγιαδες δεν ητανε μονο ελληνες,ητανε και αρβανιτες και σλαβοι π δεν τους ενοιαζε καν η ελλαδα αλλα μονο να μην πληρωνουν φορο,και θελανε ανεξαρτησια.μπορεις να το αμφισβητησεις?


Κατ, αρχήν οι Αρβανίτες είναι ένα Ελληνικό Δωρικό φύλο.
Οκ, αν δεν θέλεις δεν το δέχεσαι, αλλά εδώ ας μην μιλήσουμε για αυτό.

Η επανάσταση έγινε στο όνομα του ΓΕΝΟΥΣ των Ελλήνων.

Δεν θυμάμαι ποιος Τούρκος λίγο πριν την Επανάσταση είχε πει:

«Εσείς οι Έλληνες μπρέ, κάτι μεγάλο ετοιμάζετε.
Μαθαίνετε Ελληνικά,
και δίνεται στα παιδιά σας και στα καράβια σας
Ελληνικά ονόματα».


Σου λέει κάτι αυτό;  ::)


αν ενας λαος δεν εχει εθνικη συνειδηση τοτε τι ειναι?
ειναι αυτο που θα του μαθουν οταν ελευθερωθει?     

Βλέπω όμως ότι εσένα σε έχουν μάθει άαααααλλα πράγματα …
και κάνω κάποιες πικρές σκέψεις. :(
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/07, 18:33 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33

οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???

Στην Ήπειρο και στη Μακεδονία ζούσαν Τούρκοι και τους έδιωξαν οι Έλληνες?  ???  ???  ???

πολλα χρονια ναι

δηλαδή πόσα χρόνια;

και πιός και πότε τους έκαψε;
δεν εχει παρα να παρεις ενα αλλο βιβλιο ιστοριας(εκτος απο το ελληνικο που το χεις μαθει απεξω) και να τα διαβασεις.σου προτεινω να μην παρεις αυτο π διδασκουν στην τουρκια γιατι θα μεινεις απο αυτα π γραφει...αμφιβαλλεις οτι για τους τουρκους ειμαστε εμεις οι φονιαδες?τους διωξαμε απο την θεσσαλονικη απο την καβαλα την δραμα......

Τώρα σε ρωτάω ΣΟΒΑΡΑ

Πιστεύεις δηλαδή πως κακώς τους διώξαμε,
και πως έχουν δίκαιο να τα λένε αυτά;

Σε παρακαλώ να μου απαντήσεις.  ::)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Η επανάσταση έγινε στο όνομα του ΓΕΝΟΥΣ των Ελλήνων.

Και όχι στο όνομα του συντάγματος και των πολιτικών δικαιωμάτων; Δηλαδή οι αξίες που μετέδωσε η Γαλλική Επανάσταση σε όλη την Ευρώπη δε θα ερέθιζαν το Βαλκανικό λαό (Έλληνες, Σλάβοι, Αρβανίτες, φτωχοί Τούρκοι κλπ) αν ο ηγεμόνας δεν ήταν Οθωμανός αλλά Έλληνας; Μήπως, λέω μήπως η εξέγερση ήταν περισσότερο κοινωνική παρά εθνική, ή τουλάχιστον ξεκίνησε ως κοινωνική και πήρε διαστάσεις εθνικής; Παραθέτω απόψεις που υπάρχουν, έχω ξαναπεί ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με την ιστορία (για να μην πέσετε να με φάτε...).
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
εμενα αυτη η ιστορια μου φαινετε πολυ περιεργη...ποιος αραγε να ανακαλυψε αυτα τα λαθη;...δλδ τα λαθη των αλλων βιβλιων δεν τα εχει δει κανεις αλλος;...εχετε διαβασει ποτε βιολογια γυμνασιου;.... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
@papous

Δεν περίμενα να κρατήσεις διαφορετική στάση στο θέμα.

Άλλωστε τι θα μπορούσε να πει και πια στάση να κρατήσει
κάποιος άνθρωπος που έχει πλέον ομολογήσει σε άλλο θέμα
ότι το ζητούμενο δεν είναι το αν η ανθρωπότητα έχει μια ενιαία κυβέρνηση,
αλλά το πια θα είναι αυτή.

Ωιμέ!!!! Δεν μπορώ πια να κρατηθώ στο παρασκήνιο μετά από αυτήν την αποκάλυψη! Ναι Ιχνηλάτη, το ομολογώ..... Με ξεμπρόστιασες.... Δεν μπορώ πια να το κρατήσω μυστικό, ομολογώ με το κεφάλι σκυφτό: Υποστηρίζω την ανοχή μεταξύ των λαών, την καλοσύνη, την συνεργασία μεταξύ των ανθρώπων, την αδελφοσύνη, τα ανθρώπινα δικαιώματα, διότι είμαι ένας ιταμός οπαδός της Παγκοσμιοποίησης!

Αλλά τώρα πια καταλαβαίνω το λάθος μου, συγχώρεσέ με ω τέκνο της Αττικής γης! Δέξου με ως ανάξιο αδελφό σου πίσω στις ρίζες αυτού του απαράμιλλου, απρόσιτου, λαμπρού φυτού. Άσε με να κουρνιάσω στα κλαδιά του οικογενειακού δένδρου των απογόνων των Ιώνων και δη των Αθηναίων.

Ναι! Τώρα πια βλέπω ξεκάθαρα το σφάλμα μου και γονυπετώ ικέτης στον ναό της Υπέροχης, Μοναδικής Φυλής μας. Ελπίζω η Νέμεσις να μην είναι αδέκαστη με την ταπεινότητά μου! Αλλά θα επανορθώσω. Θα σου πω μυστικά που δεν θα τα άκουγες αλλού.

Έχεις δίκιο! Για να αποφύγεις την Παγκοσμιοποίηση πρέπει να γεμίσεις την καρδιά των παιδιών σου με μίσος για τους λαούς που προσπάθησαν να κάνουν κακό στον λαό μας στην μακραίωνη ιστορική του πορεία. Όχι μόνο για τους Τούρκους και τους Αλβανούς, ω εξέραιτε! Μπορεί να μας βάλουν να ενωθούμε και με άλλους εχθρούς μας!

Πρέπει να μάθουμε τα παιδιά μας να μισούν:
Τους Βούλγαρους, οι οποίοι τον 20ο αιώνα προπσάθησαν να μας πάρουν την Θράκη. Ποιός μπορεί να ξεχάσει του Βούλγαρους κομιτατζίδες?
Τους Γερμανούς, που αιματοκύλησαν την Ελλάδα στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο. Θα ξεχάσουμε τα Καλάβρυτα? Την μάχη της Κρήτης?
Τους Ιταλούς, που προκάλεσαν τόσους θανάτους στην sierra Pindos.
Τους Γιαπωνέζους και όλους τους συμμάχους των Γερμανών στον 2ο παγκόσμιο.
Τους Αιγύπτιους, είναι δυνατόν να ξεχαστούν οι καταστροφές των Αιγυπτίων του Ιμπραήμ?
Τους Βενετσιάνους και τους Φλωρεντίνους που πριν τους Τούρκους διέλυσαν την πατρίδα μας. (Άλλη μια φορά οι τρισκατάρατοι Ιταλοί)
Τους Γάλλους. Ο Γοδεφρίδος ο Βιλεαρδουϊνος ο τύρανος της Πελλοπονήσου δεν ήταν Γάλλος?
Τους Ευρωπαίους γενικά που με την σημαία του Παπισμού και τις σταυροφορίες μας κατέστρεψαν και ερήμωσαν τα χωριά μας. Άγγλοι, Βέλγοι, Ολλανδοί όλοι μέσα στην δίνη του άκρατου και αιώνιου μίσους μας!
Τους Άραβες που ροκάνισαν την Βυζαντινή Αυτοκρατορία και εξισλάμισαν τους Ασιατικούς πληθυσμούς.
Τους Ούνους, Άβαρες, Σλάβους.
Τους Ρωμαίους που μας καθυπόταξαν και διέλυσαν την Ελληνιστική περίοδο την Παγκοσμιότητα και την παντοκρατορία του θεϊκού μας πολιτισμού.(Πάλι αυτοί οι βρωμεροί Ιταλοί μπροστά μας)

Αλλά κι εμείς ως Αθηναίοι πρέπει να ξεχάσουμε τους προαιώνιους εχθρούς μας τους Σπαρτιάτες? Τους Πελλοπονησίους? Αυτοί δεν διέλυσαν την Αθηναϊκή ηγεμονία? Δεν εγκατέστησαν τους 30 τυράνους? Στα νταμάρια των Συρακουσών δεν πέθαναν σαν σκλάβοι οι θείοι πρόγονοί μας? Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Κίμωνα αν τους ξεχάσουμε κι αυτούς. Φωτιά και τσεκούρι λοιπόν και στην Λακωνία και σ' όλη την Πελλοπόνησο.

Τους Θηβαίους θα τους ξεχάσουμε? Τους Μυτηλινιούς ευτυχώς τους ξεκληρήσαμε τότε που μας κουνηθήκανε και πουλήσαμε όσους ζήσανε για σκλάβους. Αυτό έπρεπε να κάνουμε σε όλους τους εχθρούς μας! Θα γλυτώναμε τώρα την Παγκοσμιοποίηση.

Τους Κρητικούς και τα παιδιά που δίναμε για φαϊ στο Μινώταυρο? Τους ανθρωποφάγους Θρακιώτες που παραλίγο να φάνε τον Ορέστη? Τους Τρώες?

Όχι Μίσος, μίσος, μίσος για όλους. Αυτό πρέπει να διδάξουμε στα παιδιά μας! Μίσος!!!

Πόλεμος πατήρ πάντων, μίσος και πόλεμος. "Με φωτιά και με μαχαίρι μόνο ο κόσμος προχωρεί"

 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οπως καταλαβαινεται βαριεμαι να διαβασω 3 σελιδες θεματος με αντιπαραθεσεις( ::)) για αυτο θα παραθεσω (προφανως) την δικια μου αποψη για το βιλβιο της ιστοριας αγνωοντας για το τι εχει υποθει παραπανω αλλα υποθετωντας απο το τι λεει ο κοσμος γενικοτερα.


Καταρχας δεν ξερω ποσοι εχουν φτασει στο σημειο να διαβασουν ολοκληρο το βιβλιο γι ανα το κατακρινουν. Απο οσο εχω καταλαβει οχι πολλοι.

Το προβλημα με το βιβλιο της ιστοριας ειναι καποιες "κακες" και "λαθος" διατυπωσεις. Για παραδειγμα το κρυφο σχολειο η ο "συνοστισμος" στο λιμανι της μικρας Ασιας. Παιδια αυτα διορθωνονται παρα πολυ ευκολα...... Στην επομενη τυπωση του βιβλιου και με τετοιες πια αντιδρασεις.

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου απο τους κακοβουλους ελληνοπατεροχριστιανους προστατες του "ιερου" μας εθνους (γιατι εκει το εχουν αναγει πολλοι) θα πω οτι διαφωνω με την εκφραση "συνωστιζονταν στα πλοια" μιας και γνωριζω απο μαρτυριες (του παππου συγκεκριμενα ο οποιος ηταν εκει τοτε 13 χρονων  στην σμυρνη οταν εγιν εη καταστροφη και ξερω με ανατριχιαστικες λεπτομερειες τι εγινε). Εγινε σφαγη ειναι ξεκαθαρο.



Αυτο το οποιο δεν μπορω σε καμια περιπτωση να κατανοησω ειναι το εξης. Αφου ολοι εχετε μανια με το να βγαινει η αληθεια και να μην αποκρυπτονται τα πραγματικα γεγονοτα, και αφου ΟΛΟΣ κυριολεκτικα πια ο κοσμος εχει γεμισει ειδικους ιστορικους που εχουν και κριση πανω σε ενα βιβλιο που γραφτηκε απο επιστημονες λες και πια ολοι γινανε ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ στο ζητημα της ιστοριας (αχετα αν οι μισοι δεν ξερουν ουτε ποτε εγινε η καταστροφη της σμυρνης), γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βγηκε να φωναξει για την γενοκτονια των αρμενιων απο τους τουρκους? Γιατι κανενας δεν βγηκε να φωναξει για την γενοκτονια των εβρεων που ΑΝΑΘΕΜΑ και αν την διδασκομαστε ποτε σε αυτο που θελει να αυτοχαρακτιριζεται σχολειο.

Σας ρωτω δεν ειναι σημαντικο γεγονος στην παγκοσμια ιστορια η γενοκτονια αλλων λαων? Η μηπως μας ενδιαφερει μονο ποιοι πειραξαν του καλους ελληνες?

Και επειδη δεν περιμενω απαντησεις στο ζητημα θα φερω εκ των προτερων το εξης παραδειγμα. Στο βιβλιο της Γ λυκειου της κατευθηνσης μολις ΠΕΡΣΥ μπηκε κεφαλαιο για τον ελληνισμο του ποντου. (Δεν ειναι παραξενο που κανενας ελληνοπατερας δεν ειχε ενδιαφερθει ποτε για αυτην την γενοκτονια και για ποιον λογο δεν τη διδασκονται τα παιδια του?). Προσπερναω λοιπον το γεγονος οτι ποτε δεν εγινε ζητημα για αυτο το θεμα. Παω στο εξης, για να δουμε ΠΟΣΟ πολυ εχουμε μανια με το να αναδειχθει η ελλαδα ως χωρα που εχειπληγει περισσοτερο απο ολες και ποσο κακομοιροι ειμαστε καιποσο γενναιοι που επιβιωνουμε απο ολα αυτα.

Στο αναθεματισμενο αυτο λοιπον βιβλιο που το μισο ειναι και αποδεδειγμενα λαθος αναφερει το εξης εξωφρενικο (και υπαρχει και σχετικη οδηγια απο το υπουργειο αν δεν κανω λαθος να λεγεται αυτο στα παιδια, τουλαχισοτν ο δικος μας περσυ ετσι μας ειπε) οτι απο τους 670.000 ποντιους σφαγιαστηκαν το 50% δηλαδη περιπου 335.000. Απο τους Αρμενιους σφαγιστηκαν το λιγοτεροι απο το 50% περιπου 2εκ. ενω ηταν περιπου 5 εκ. οι αρμενιοι της Τουρκιας. Επομενως αναλογικα σκοτωθηκαν περισσοτεροι ελληνες ΑΡΑ η ελλαδα υπεστει μεγαλυτερη ζημια και η γενοκτονια των ποντιων ηταν χειροτερη απο των αρμενιων.



Αυτο σαν παραδειγμα για να δουμε τι μανια εχουμε με το να αναδεικνειεται η ελλαδα πανω απο ολους.

Συνεχιζω.

Πως ειναι δυνατον να κρινεται ενα βιοβλιο απο 2 η 3 εκφρασεις η παρατυπιες? Εχει με΄λετησει αραγε κανενας επισταμενα το βιβλιο? Ποια ειναι οι θεση σας κυριοι για το συνολο του βιβλιου και την διδακτικη του αξια? Γιοατι κακα τα ψεματα το ζητημα ειναι να μπορει να διδαχθει σωστα αυτο το βιβλιο. Ειναι αραγε παιδαγωγικο βιβλιο? Ειναι αραγε το καταλληλο για παιδια εκτης δημοτικου?

Και πως φτανουμε να τα απντησουμε ολα αυτα? Τι ζηταμε απο ενα βιλβιο ιστοριας? Τι ζηταμε απο ενα βιβλιο σχολικο?

Απο ενα βιβλιο ιστοριας να ιενια οσο το δυνατον αντικειμενικοτερο και αμερολυπτο, να παρουσιαζει τα στοιχεια απο τις πηγες η τουλαχιστον να αναφερονται οι πγηες απο αντληθηκαν τα στοιχεια του βιβλιου, να μην παρουσιαζει μονοπλευρα τα γεγονοτα, να ειναι βασισμενο σε μελετες και ερευνες, να μην αποκρυτπει την αληθεια.

Απο ενα βιβλιο σχολικο ζηταμε να ειναι κατανοητο απο την ηλικια στην οποια αναφερεται, να ειναι ευκολα διδαξιμο απο τον καθηγητη και να μπορει ευκολα να του δωσει την δυναοτητα για παραλληλες δραστηριοτητες με σκοπο να αναπτυξει κι αλλες πλευρες του μαθηματος. Και πολλα αλλα.

Τι ζηταμε τωρα απο ενα σχολικο βιβλιο ιστοριας?
Ειναι αραγε η πατριωτικη συνειδηση? Ειναι η αντικειμενικη μαθηση της ιστοριας? Ειναι αραγε η αναπτυξη κριτικης σκεψης?

Εαν θεωρειτε οτι ειναι η πατριωτικη συνειδηση θα με βρειτε καθετα διαφωνω. Με το να διαμορφωσει πατριωτικη συνειδηση ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚα αποκρυπτει αληθειας.

Και θα αναρωτηθειτε γιατι το λεω αυτο, και καλο θα ειναι τα παιδια να γωνριζουν την εθνικη τους ταυτοτητα και ποιοι ειναι οι εχθροι της χωρας και αλλα τετοια αστικα καταλειπα (κατ'εμε παντα)

Και να πω και γω ο αμοιρος σπουδαστης της ιστοριας.Αναφερει ρε παιδια πουθενα τις βαρβαροτητες των αρχαιων ελληνων? ΑΝαφερει 1 σφαγη, αναφερει τον πελλοπονησιακο πολεμο.. Και αυτα. Γιατι αποκρυτπει χιλιαδες αρνητικα της αρχαιας ελλαδας? Γιατι τα παιδια να μην μαθουν οτι η αρχαια ελλαδα δεν ηταν ενας ιδανικος τοπος? Και αυτα τα λεω εγω που ειμαι θαυμαστης του αρχαιου κοσμου και εχω μανια με την αρχαια ελληνικη ιστορια.

Το ξερετε κυριοι οτι η αρχαια Αθηνα Δεν ηταν το προτυπο της αρχαιας πολης? Η αγγλοι το κανανε με σκοπο να αναπτυξουν την αυτοκρατοτικη τους πολιτικη.


(συνεχιζεται)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Τελος παντως επειδη πλατιαζω πολυ και δεν το θελω, για τα παραπλευρα ρωτηστε με οσοι θελετε θα απαντησω συντομα, για το καιριο θεμα θα επαναλβω και θα καταληξω.
Οσοι δεν εχουν διαβασει και μελετησει επισταμενως το βιλιβο της 6ης δημοτικου δνε μπορουν να κατακρινουν ενα επηστιμονικο συγγραμα.
Δεν γινανε ολοι οι δημοσιογραφοι ξαφινικα ιστορικοι, μην τους πιστευετε.
Δεν υαπρχει αορατος εχθρος της ελλαδας, η παγκοσμιοποιησει εχει εδραιθω απο τον 19ο αιωνα, και να θελετε δεν σωζεται την πατριδα.
Διαφωνω καθετα στον φανατισμο και στην μονοπλευρη παρουσιαση της ιστοριας ακομα και αν προκειται για την αναπτυξη εθνικης συνειδησης
Διαφωνω με την αναπτυξη εθνικης συνειδησης γιατι οδηγει συνθηως σε ρατσιστικες μη φασιστικες αντιληψεις.

Ειμαι υπερ της (οσο το δυνατον) αντικειμενικοτερης ιστοριας και οχι στον φοβο αποκαλυψης αληθειων. Εαν προκειται ενα παιδι να μαθει ιστοριας ας την μαθει σωστα, αν θελει ν αγινει ελληνας ειναι αλλο θεμα. Αλλα αλλο εκπαιδευση στο αντικειμενο της ιστοριας και αλλο εκπαιδευση στα θετικα και μονο του ελληνισμου. Η ιστορια ειναι κατι σαν τα θρησκευτικα στο σχολειο. Εαν υπαρχει πρεπει να υπαρχει κατω απο ορισμενους ορους ωστε να μην φανατιζει, αλλιως καλυτερα να μην υπαρχει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Η επανάσταση έγινε στο όνομα του ΓΕΝΟΥΣ των Ελλήνων.

Και όχι στο όνομα του συντάγματος και των πολιτικών δικαιωμάτων; Δηλαδή οι αξίες που μετέδωσε η Γαλλική Επανάσταση σε όλη την Ευρώπη δε θα ερέθιζαν το Βαλκανικό λαό (Έλληνες, Σλάβοι, Αρβανίτες, φτωχοί Τούρκοι κλπ) αν ο ηγεμόνας δεν ήταν Οθωμανός αλλά Έλληνας; Μήπως, λέω μήπως η εξέγερση ήταν περισσότερο κοινωνική παρά εθνική, ή τουλάχιστον ξεκίνησε ως κοινωνική και πήρε διαστάσεις εθνικής; Παραθέτω απόψεις που υπάρχουν, έχω ξαναπεί ότι δεν τα πάω και πολύ καλά με την ιστορία (για να μην πέσετε να με φάτε...).
μια χαρα τα πας και εχεις πιασει το νοημα.με τον ιχνηλατη νιωθω οτι μιλαω με παιδι 13 χρονων
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace

οσα διδασκονται ειναι απλως υπερβολες...ενω δεν αναφερονται και περιστατικα π δεν αρεσουν,πχ πως διωχτηκανε οι τουρκοι απο τα μερη των προγονων τους(μακεδονια,ηπειρος)???

Στην Ήπειρο και στη Μακεδονία ζούσαν Τούρκοι και τους έδιωξαν οι Έλληνες?  ???  ???  ???

πολλα χρονια ναι

δηλαδή πόσα χρόνια;

και πιός και πότε τους έκαψε;
δεν εχει παρα να παρεις ενα αλλο βιβλιο ιστοριας(εκτος απο το ελληνικο που το χεις μαθει απεξω) και να τα διαβασεις.σου προτεινω να μην παρεις αυτο π διδασκουν στην τουρκια γιατι θα μεινεις απο αυτα π γραφει...αμφιβαλλεις οτι για τους τουρκους ειμαστε εμεις οι φονιαδες?τους διωξαμε απο την θεσσαλονικη απο την καβαλα την δραμα......

Τώρα σε ρωτάω ΣΟΒΑΡΑ

Πιστεύεις δηλαδή πως κακώς τους διώξαμε,
και πως έχουν δίκαιο να τα λένε αυτά;

Σε παρακαλώ να μου απαντήσεις.  ::)

επειδη με παρακαλεις οχι τιποτα αλλο θα σου απαντησω.νομιζω πια η συζητηση μαζι σου δεν εχει νοημα,αφου οτι και να σου λεω καταληγεις να λες τα δικα σου.
το γεγονος οτι τους διωξαμε επι βενιζελου ολους αυτους τους ντοπιους τουρκους με λυπει οπως με λυπει που μας διωξανε και αυτοι απο την μικρα ασια.αλλα δεν μισω τον λαο τον τουρκικο γι'αυτο,γιατι ξερω οτι και στη μια και στην αλλη περιπτωση ειναι πολιτικοι αυτοι που αποφασιζουν  και μαλιστα οχι παντα τουρκοι η ελληνες πολιτικοι.δυστυχως τις αποφασεις και τη στρατηγικη που παιρνουν την δεχομαστε και την δικαιολογουμε πλαθωντας την ιστορια στα μετρα μας καθε εθνος.δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι εμεις υμνουμε τον βενιζελο και οι τουρκοι τον κεμαλ,αντιστοιχα για μας ο κεμαλ ειναι σφαγεας και ο βενιζελος για τους τουρκους ενας καταφερτζης π χασανε το σπιτι τους πολλοι εξαιτιας του.αυτο προσπαθω απο την αρχη να σου δωσω να καταλαβεις,στην ιστορια μη ψαχνεις αληθειες και ψεματα,ολα φτιαχτα ειναι,αναλογα με ποια οπτικη το βλεπεις. ;)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/07, 23:05
από Vinyl Break
0 Απαντήσεις
1370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 10:51
από Γιώργος Βλάχος
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/16, 19:14
από ivikos