Αποστολέας Θέμα: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 30314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #50 στις: 13/09/07, 19:21 »
Ναι. Αλλα θα υπάρχει λιγότερη ανταπόκριση (βλέπεις είχα και χαρτιά απο το κανάλι που δούλευα...).
Επίσης υπάρχει αστυνομία, οπότε αν κάποιος ενοχληθεί, θα έχεις πρόβλημα. (το οποίο δεν είχα λόγο των χαρτιών που προανέφερα)

Όμως θα σου κάνω μια ερώτηση: έχω εγώ το δικαίωμα να πάω έξω από το χώρο που έχει στηθεί η κάλπη και να ρωτάω το κόσμο που μπαινοβγαίνει τι ψήφισε?

Kαι θα στην απαντήσω εγώ ( :))... Βεβαίως έχεις ακριβώς όπως το έχει και ο διενεργών το exit poll...
Βασικά την έχει όπως έχει οποιοσδήποτε το δικαίωμα, να κάνει οποιαδήποτε ερώτηση.

Τα χαρτιά που προανέφερα εξασφαλίζουν την ανταπόκριση απο το κόσμο,την αποφυγή παρεξηγήσεων, και την καλύτερη συνεννόηση με την αστυνομία αμα κάποιος είναι μυγιαγγιχτος. Δεν δίνουν κάποιο νομικό δικαίωμα, πέραν της παραμονής στο χώρο, μετά τη λήξη της ψηφοφορίας, που και αυτό δεν το έχω σίγουρο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #51 στις: 13/09/07, 19:23 »
3ον Εγώ καταλαβαίνω οτι η διαδικασία της ψηφοφορίας είναι μυστική (αυτή τη λέξη χρησιμοποίησαν) και οτι δεν έχει το δικαίωμα κανείς να κοιτάξει τί ψήφισες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της ψηφοφορίας και να ξεκινήσει η διαδικασία της καταμέτρησης, όπου θα δεί  τί ψήφισε ανώνυμα ο καθένας
Έχεις ένα point στο 3. Όμως θα σου κάνω μια ερώτηση: έχω εγώ το δικαίωμα να πάω έξω από το χώρο που έχει στηθεί η κάλπη και να ρωτάω το κόσμο που μπαινοβγαίνει τι ψήφισε?

Όχι δεν το έχεις.
Και αν το κάνεις, θα σε μαζέψει η αστυνομία.

Εκτός και αν είσαι από εταιρεία δημοσκοπήσεων,
οπότε εσένα δεν σε πιάνει ο νόμος αυτός.

Το ‘πιασες το παράλογο;   ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #52 στις: 13/09/07, 19:25 »
Συγκεκριμένα η ερώτηση για την ψήφο είναι παράνομη ή γενικώς οι ερωτήσεις σε αγνώστους?
Εγώ δηλαδή απαγορεύεται να σε σταματήσω στο δρόμο να σε ρωτήσω πως σε λένε και που μένεις?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.........
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #53 στις: 13/09/07, 19:26 »
Όμως θα σου κάνω μια ερώτηση: έχω εγώ το δικαίωμα να πάω έξω από το χώρο που έχει στηθεί η κάλπη και να ρωτάω το κόσμο που μπαινοβγαίνει τι ψήφισε?

Kαι θα στην απαντήσω εγώ ( :))... Βεβαίως έχεις ακριβώς όπως το έχει και ο διενεργών το exit poll...



Δηλαδή μπορεί ο καθε΄νας να ρωτάει
με την δικαιολογία ότι ενεργεί δημοσκόπηση;  ;D

https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #54 στις: 13/09/07, 19:28 »
Όχι δεν το έχεις.
Και αν το κάνεις, θα σε μαζέψει η αστυνομία.

Εκτός και αν είσαι από εταιρεία δημοσκοπήσεων,
οπότε εσένα δεν σε πιάνει ο νόμος αυτός.

Το ‘πιασες το παράλογο;   ;D
Για να τον μαζέψει η αστυνομία, πρέπει ενας ψηφοφόρος να το καταγγείλει. Αλλιώς θα τον συλλάβουνε επειδή κάνει ερωτήσεις?

Η εταιρία δημοσκοπήσεων, να θυμίσω οτι διενεργεί αυτή τη δημοσκόπηση κάτω απο ένα πλαίσιο νόμων.


Όμως θα σου κάνω μια ερώτηση: έχω εγώ το δικαίωμα να πάω έξω από το χώρο που έχει στηθεί η κάλπη και να ρωτάω το κόσμο που μπαινοβγαίνει τι ψήφισε?
Kαι θα στην απαντήσω εγώ ( :))... Βεβαίως έχεις ακριβώς όπως το έχει και ο διενεργών το exit poll...
Δηλαδή μπορεί ο καθε΄νας να ρωτάει
με την δικαιολογία ότι ενεργεί δημοσκόπηση;  ;D
Αμα πεί ψέματα ναι. Εγώ χαζός ήμουν να φοράω τη ταυτότητα που μου δώσαν απο το κανάλι?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #55 στις: 13/09/07, 19:32 »
FSL δεν πρόκειται να σου έρθει τέτοια παράθεση γιατί η ψηφοφορία είναι μυστική όχι η ψήφος  ;)
Ο καθένας αφού ψηφίσει μπορεί να βγει και να πει τι ψήφισε χωρίς καμία επίπτωση.

Επίσης όποιος είπε ότι οι πολιτικοί θα δώσουν τα εκατομμύριά τους να θυμηθεί ότι τα εκατομμύρια αυτά τα δίνουμε εμείς οι φορολογούμενοι, δεν τα βγάζουν από τη τσέπη τους.

Επίσης θεωρώ (άποψη μου), ότι όποιος πάει στην καταμέτρηση απλά για να μαζέψει 2 δεκάρες, καλύτερα να πάει να δουλέψει αλλού. Δεν αξίζει κανείς από αυτούς να τρέχουμε εμείς σαν ζώα να μας εκμεταλλευτούν τόσες ώρες για να μας δώσουν ψωροδεκάρες.

IxNiLaTiS και Isnogood αναμασάτε σχεδόν τα ίδια λόγια, αν δεν έχετε κάτι νέο να πείτε τότε δεν χρειάζεται να εμμένετε.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #56 στις: 13/09/07, 19:34 »
Πάρη το ξέρω οτι δεν υπάρχει αλλά θέλω για μια φορά να βγει κάποιος και να πει οτι εκανε λάθος.
Θέλω έστω ένας από τους 3 που υποστηρίζουν ότι είναι παράνομο να λες τι ψηφίζεις οικειοθελώς να βγει και να πει οτι οχι δεν είναι παράνομο και έκαναν λάθος.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #57 στις: 13/09/07, 19:36 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #58 στις: 13/09/07, 19:37 »
Όχι δεν το έχεις.
Και αν το κάνεις, θα σε μαζέψει η αστυνομία.

Εκτός και αν είσαι από εταιρεία δημοσκοπήσεων,
οπότε εσένα δεν σε πιάνει ο νόμος αυτός.

Το ‘πιασες το παράλογο;   ;D
Για να τον μαζέψει η αστυνομία, πρέπει ενας ψηφοφόρος να το καταγγείλει. Αλλιώς θα τον συλλάβουνε επειδή κάνει ερωτήσεις?

Η εταιρία δημοσκοπήσεων, να θυμίσω οτι διενεργεί αυτή τη δημοσκόπηση κάτω απο ένα πλαίσιο νόμων.



Βεβαίως. Πάρα πάνω μίλησα για τον θεσμό της προεκλογικής εκστρατείας.  

Καταλαβαίνεις πως βγήκε αυτός ο νόμος
που ουσιαστικά εξαιρεί τις δημοσκοπήσεις
από την μυστικότητα των ψήφων.

Αν η εκλογική εκστρατεία γινόταν
μόνον με ομιλίες από τα κρατικά κανάλια,
και τις ιστοσελίδες τους στο internet
η βουλή των Ελλήνων δεν θα είχε υποκύψει
όσον αφορά στις δημοσκοπήσεις.


¨όπως ακριβώς και οι μεγαλύτερες καταστροφές του φυσικού περιβάλλοντος γίνονται "νόμιμα",
αφού κάποιοι "μπορούν" και πιέζουν για εγκρίσεις.

Γκέκε;  ;)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #59 στις: 13/09/07, 19:38 »
FSL δεν πρόκειται να σου έρθει τέτοια παράθεση γιατί η ψηφοφορία είναι μυστική όχι η ψήφος  ;)
Το είπα πρίν
Επίσης θεωρώ (άποψη μου), ότι όποιος πάει στην καταμέτρηση απλά για να μαζέψει 2 δεκάρες, καλύτερα να πάει να δουλέψει αλλού. Δεν αξίζει κανείς από αυτούς να τρέχουμε εμείς σαν ζώα να μας εκμεταλλευτούν τόσες ώρες για να μας δώσουν ψωροδεκάρες.
Βασικά τα λεφτά αυτά είναι καλά..
IxNiLaTiS και Isnogood αναμασάτε σχεδόν τα ίδια λόγια, αν δεν έχετε κάτι νέο να πείτε τότε δεν χρειάζεται να εμμένετε.
Συγνώμη, αλλα όταν μιλάω με επιχειρήματα, και ο άλλος απαντα βασισμένος στη προσωπική κοσμοθεωρία του, συγνώμη, αλλα πεισμώνω..

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #60 στις: 13/09/07, 19:41 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..

Κάνε ένα πείραμα.

Αφού ψηφίσεις στην κάλπη,
βγες μπρος στον Δικαστικό Αντιπρόσωπο,
και πες δυνατά στους υπολοίπους μέσα στην αίθουσα
το τι ψήφισες.

Άντε  να γελάσουμε …  ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #61 στις: 13/09/07, 19:43 »
IxNiLaTiS δεν έχεις δει όντως τι σου ζητάω τόση ώρα ή κάνεις πως δεν βλέπεις?
Μπορείς να μου παραθέσεις τη διάταξη που λέει πως απαγορεύεται να πεις τι ψηφίζεις αν το θες?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #62 στις: 13/09/07, 19:47 »
IxNiLaTiS δεν έχεις δει όντως τι σου ζητάω τόση ώρα ή κάνεις πως δεν βλέπεις?
Μπορείς να μου παραθέσεις τη διάταξη που λέει πως απαγορεύεται να πεις τι ψηφίζεις αν το θες?


Την παρέθεσε κάποιος άλλος πριν
και η επίμαχη φράση είναι η «μυστική ψηφοφορία»

Από εκεί και πέρα, να ανοίξουμε ένα λεξικό να μάθουμε 
το  τι ΑΚΡΙΒΩΣ σημαίνει η λέξη "μυστικό";
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #63 στις: 13/09/07, 19:48 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..

Κάνε ένα πείραμα.

Αφού ψηφίσεις στην κάλπη,
βγες μπρος στον Δικαστικό Αντιπρόσωπο,
και πες δυνατά στους υπολοίπους μέσα στην αίθουσα
το τι ψήφισες.

Άντε  να γελάσουμε …  ;D

σε παρακαλω πολυ πριν να γινεσε ειρωνικος να κανεις αυτο που σου ζητησε απο πανω η φσλ...και μη μου βγαλεις σαν αποδειξη καμια σχολικη εφημεριδα.. :P...για τελος..σαν κατακλειδα θα βαλω την τελευταια παραθεση του μεταβαρονου... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #64 στις: 13/09/07, 19:49 »
Τα γράφω κινέζικα?
Θέλω να δω παράθεση που να λέει απαγορεύεται - είναι αντισυνταγματικό - είναι παράνομο.....

Δηλαδή αν εγώ σου πω ένα μυστικό στο αυτί μετά απαγορεύεται να το πω και αλλού?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #65 στις: 13/09/07, 19:51 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..

Κάνε ένα πείραμα.

Αφού ψηφίσεις στην κάλπη,
βγες μπρος στον Δικαστικό Αντιπρόσωπο,
και πες δυνατά στους υπολοίπους μέσα στην αίθουσα
το τι ψήφισες.

Άντε  να γελάσουμε …  ;D

σε παρακαλω πολυ πριν να γινεσε ειρωνικος να κανεις αυτο που σου ζητησε απο πανω η φσλ...και μη μου βγαλεις σαν αποδειξη καμια σχολικη εφημεριδα.. :P...για τελος..σαν κατακλειδα θα βαλω την τελευταια παραθεση του μεταβαρονου... ;)

 Πολύ ωραία αυτή η φράση του Μεταβαρώνου,
που τον "δικαιώνει" στα μάτια κάποιου που δεν έχει διαβάσει όλο το θέμα.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #66 στις: 13/09/07, 19:51 »
Βεβαίως. Πάρα πάνω μίλησα για τον θεσμό της προεκλογικής εκστρατείας. 

Καταλαβαίνεις πως βγήκε αυτός ο νόμος
που ουσιαστικά εξαιρεί τις δημοσκοπήσεις
από την μυστικότητα των ψήφων.

Αν η εκλογική εκστρατεία γινόταν
μόνον με ομιλίες από τα κρατικά κανάλια,
και τις ιστοσελίδες τους στο internet
η βουλή των Ελλήνων δεν θα είχε υποκύψει
όσον αφορά στις δημοσκοπήσεις.
Α)Η ψηφοφορία είναι μυστική
Β)Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τις ερωτήσεις
Γ)Δεν υπάρχει νόμος που να απογορεύει τη κοινοποίηση της ατομικής ψήφου.
Δ)Τα exit poll τα οποία συζητάμε δεν διενεργούνται για τα κόμματα, αλλα για λογαριασμο τηλεοπτικών συνήθως σταθμών, κοινώς καναλιών. Επίσης, τα οποια αποτελέσματα δημοσιοποιούν, το κάνουν μετά τη λήξη της διαδικασίας της ψηφοφορίας,όπως επιβάλλεται απο το νόμο, χωρις να επηρρεάζουν τη γνώμη κανενός. Απλά δίνουν μια πιθανή εικόνα του τελικού αποτελέσματος.

IxNiLaTiS δεν έχεις δει όντως τι σου ζητάω τόση ώρα ή κάνεις πως δεν βλέπεις?
Μπορείς να μου παραθέσεις τη διάταξη που λέει πως απαγορεύεται να πεις τι ψηφίζεις αν το θες?


Την παρέθεσε κάποιος άλλος πριν
και η επίμαχη φράση είναι η «μυστική ψηφοφορία»

Από εκεί και πέρα, να ανοίξουμε ένα λεξικό να μάθουμε 
το  τι ΑΚΡΙΒΩΣ σημαίνει η λέξη "μυστικό";

Οχι, να το ανοίξουμε να δούμε τη διαφορά μεταξύ "ψήφου" και "ψηφοφορίας"
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #67 στις: 13/09/07, 19:52 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..

Κάνε ένα πείραμα.

Αφού ψηφίσεις στην κάλπη,
βγες μπρος στον Δικαστικό Αντιπρόσωπο,
και πες δυνατά στους υπολοίπους μέσα στην αίθουσα
το τι ψήφισες.

Άντε  να γελάσουμε …  ;D

Αχ αυτές οι όμορφες ψιλές διαστρεβλώσεις... έχω κάνει εφορευτική επιτροπή (και κομματικός αντιπρόσωπος μικρότερη. Πλάκα είχε). Συνέβαινε το εξής: πολλοί έμπαιναν στην αίθουσα με την κονκάρδα ή το αυτοκόλλητο του αγαπημένου τους κόμματος στο πέτο. Ο δικαστής τους έλεγε να το βγάλουν, γιατί δεν επιτρέπεται μέσα στην αίθουσα, και ότι μπορούν να το ξαναβάλουν μόλις βγουν από το εκλογικό κέντρο. Παρομοίως λοιπόν, δεν μπορείς βγαίνοντας από το παραβάν να φωνάζεις ποιό κόμμα ψήφισες, αλλά μόλις βγεις από την αίθουσα μπορείς μια χαρά.

Μυστική ψηφοφορία = η διαδικασία της ψηφοφορίας διενεργείται με μυστικότητα (βλ. παραβάν, κλειστοί φάκελλοι κλπ).
Μυστική ψήφος = η ψήφος πρέπει να παραμεινει μυστική.

Τη διαφορά την αντιλαμβανόμαστε, ε? Αλλιώς μάλλον ναι, θα πρέπει να το ανοίξουμε το ρημάδι το λεξικό... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #68 στις: 13/09/07, 19:58 »
ειχα την εντυπωση πως δεν πρεπει απλα να αναγκασεις τον ψηφοφορο να σου πει..οπως επεισης δεν μπορεις να τον πιεσης να ψηφισει το ταδε κομμα....μονο αυτα ξερω οτι μπορει να επεμβει η αστυνομια..

Κάνε ένα πείραμα.

Αφού ψηφίσεις στην κάλπη,
βγες μπρος στον Δικαστικό Αντιπρόσωπο,
και πες δυνατά στους υπολοίπους μέσα στην αίθουσα
το τι ψήφισες.

Άντε  να γελάσουμε …  ;D

Αχ αυτές οι όμορφες ψιλές διαστρεβλώσεις... έχω κάνει εφορευτική επιτροπή (και κομματικός αντιπρόσωπος μικρότερη. Πλάκα είχε). Συνέβαινε το εξής: πολλοί έμπαιναν στην αίθουσα με την κονκάρδα ή το αυτοκόλλητο του αγαπημένου τους κόμματος στο πέτο. Ο δικαστής τους έλεγε να το βγάλουν, γιατί δεν επιτρέπεται μέσα στην αίθουσα, και ότι μπορούν να το ξαναβάλουν μόλις βγουν από το εκλογικό κέντρο. Παρομοίως λοιπόν, δεν μπορείς βγαίνοντας από το παραβάν να φωνάζεις ποιό κόμμα ψήφισες, αλλά μόλις βγεις από την αίθουσα μπορείς μια χαρά.

Μυστική ψηφοφορία = η διαδικασία της ψηφοφορίας διενεργείται με μυστικότητα (βλ. παραβάν, κλειστοί φάκελλοι κλπ).
Μυστική ψήφος = η ψήφος πρέπει να παραμεινει μυστική.

Τη διαφορά την αντιλαμβανόμαστε, ε? Αλλιώς μάλλον ναι, θα πρέπει να το ανοίξουμε το ρημάδι το λεξικό... ::)

Όχι, δεν αντιλαμβάνομαι ...

Είμαι και λίγο βλάκας γάρ !!!

Πώς μένει μυστική όταν την ομολογείς 3 μέτρα μακριά από την κάλπη; 





IxNiLaTiS δεν έχεις δει όντως τι σου ζητάω τόση ώρα ή κάνεις πως δεν βλέπεις?
Μπορείς να μου παραθέσεις τη διάταξη που λέει πως απαγορεύεται να πεις τι ψηφίζεις αν το θες?


Την παρέθεσε κάποιος άλλος πριν
και η επίμαχη φράση είναι η «μυστική ψηφοφορία»

Από εκεί και πέρα, να ανοίξουμε ένα λεξικό να μάθουμε 
το  τι ΑΚΡΙΒΩΣ σημαίνει η λέξη "μυστικό";

Οχι, να το ανοίξουμε να δούμε τη διαφορά μεταξύ "ψήφου" και "ψηφοφορίας"

Ναι, θα πρέπει να έχει τρομερή διαφορά.
Η μέρα με την νύκτα.   ;D :P
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #69 στις: 13/09/07, 19:59 »
Συνέβαινε το εξής: πολλοί έμπαιναν στην αίθουσα με την κονκάρδα ή το αυτοκόλλητο του αγαπημένου τους κόμματος στο πέτο. Ο δικαστής τους έλεγε να το βγάλουν, γιατί δεν επιτρέπεται μέσα στην αίθουσα, και ότι μπορούν να το ξαναβάλουν μόλις βγουν από το εκλογικό κέντρο.
εσυ ομως ως κομματικος αντιπροσωπος μπορεις και φορας κονκαρδα...και μεσα στο τμημα... ;)
ΙΧΝΙΛΤΗΣ:το να σε δουν οι αλλοι να ψηφιζεις δεν επιτρεπετε..το να το πεις δεν απαγορευετε..δεν θα λογοκρινουμε και τις συνομιλιες μεταξυ φιλων... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #70 στις: 13/09/07, 19:59 »
Ψηφοφορία=διαδικασία
Ψήφος=προσωπική επιλογή σημειωμένη σε χαρτι

Όχι, δεν αντιλαμβάνομαι ...

Είμαι και λίγο βλάκας γάρ !!!

Πώς μένει μυστική όταν την ομολογείς 3 μέτρα μακριά από την κάλπη; 

Σου εξήγησε οτι εκτός αίθουσας μπορείς να τη πείς. Για τελευταία πλέον φορά. Μυστική είναι η διαδικασία κατα την οποία γίνεται η ψηφοφορία

ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ!! ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΜΥΣΤΙΚΗ Η ΨΗΦΟΣ, ΟΠΩΣ ΛΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΗ ΚΑΛΠΗ!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #71 στις: 13/09/07, 20:00 »
Και κάθε φορά λέω να μην απαντάω …  
Και κάθε φορά την πατάω …  :(

Άντε, καλή νύκτα και καλό ξημέρωμα.    :-X
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΘΑ ΠΙΚΡΑΘΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #72 στις: 13/09/07, 20:04 »
Μου αρέσουν τα επίπεδα συζήτησης γεια σου Γιάννη...κουκιά σπέρνω!!!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #73 στις: 13/09/07, 20:21 »
Ναι, θα πρέπει να έχει τρομερή διαφορά.
Η μέρα με την νύκτα.   ;D :P

Από το λεξικό του Τρανταφυλλίδη:

ψηφοφορία η [psifoforía] O25 : η διαδικασία με την οποία ένα σύνολο ατόμων ψηφίζει: Mυστική / ανοιχτή ~. ~ διά βοής / δι΄ ανατάσεως της χειρός. Ύστερα από τη συζήτηση ακολούθησε ονομαστική ~. Zήτησαν τη διεξαγωγή μυστικής ψηφοφορίας. H ~ αρχίζει στις 7 π.μ. στις 7 μ.μ. [λόγ. < αρχ. ψηφοφορία]

ψήφος η [psífos] O35 : α.η προσωπική προτίμηση την οποία δηλώνει κάποιος όταν ψηφίζει [...] β. το μέσο με το οποίο δηλώ νει κάποιος την προτίμησή του, όταν ψηφίζει· (πρβ. ψηφοδέλτιο): Έγκυ ρη / άκυρη ~. Kαταμέτρηση / διαλογή ψήφων

Αν πάλι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά, μάλλον ταχύρρυθμα μαθήματα ελληνικής χρειάζεσαι, και όχι λεξικό.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #74 στις: 13/09/07, 20:54 »
"...έχω κάνει εφορευτική επιτροπή και κομματικός αντιπρόσωπος μικρότερη.
    Πλάκα είχε..."

Μία από τα ίδια έκανα κι εγώ , καλή μου Πόπη ,
κάποτε παλιά .
Πλάκα είχε .

Παραμένεις έντονα διανοητική.  :)


Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/05, 17:38
από Riverson
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 17:09
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
2793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 14:51
από vst@vros
38 Απαντήσεις
14125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/08, 16:30
από Baphomet (Πέτρος)
22 Απαντήσεις
11531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 05:13
από Lo.Lee.Ta
34 Απαντήσεις
13143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 22:26
από Snoop_
11 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 01:18
από ερεβος
8 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:17
από gkou
3 Απαντήσεις
2427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 16:54
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 22:54
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ