Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως  (Αναγνώστηκε 10530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπερα,
ειναι το πρωτο μου post στο forum σας οποτε ισως εχω κανει καποιο λαθος στην επιλογη περιοχης αναρτησης.

Θελω τη βοηθεια σας, ως ειδικοι και περισσοτερο εμπειροι απο εμενα.
Θελω να μαθω κιθαρα, χωρις οδειο, αυτοδιδακτα.

Δε γνωριζω πολλα για κιθαρες, αλλα παρολο που ολοι πιστευουν πως ενα καλο ξεκινημα στηριζεται στην κλασσικη, εγω ειμαι εντελως αντιθετη, δεν ειναι καν του γουστου μου η κλασσικη κιθαρα.Θα μπορουσε λοιπον καποιος να μου εξηγησει καποια πραγματα, σχετικα με εξοπλισμο, θεωριτικα βιβλια για αυτοδιδακτους, διαφορες σημειωσεις και τετοιου ειδους tips?Η μουσικη ειναι τα παντα για μενα, ειναι μια μεγαλυτερη δυναμη και θα ημουν ευγνωμων σε οποιον με βοηθουσε.http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5706 αυτη η κιθαρα με ενδιαφερει και οπως η συγκεκριμενη τιμη.Η μουσικη που ακουω κυριως ειναι συμφωνικη, alternative, gothic metal/rock.
Σκοπος μου ειναι να μαθω ηλεκτρικη αλλα θελω να ξεκινησω με κατι ποιο "γλυκο".



Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων,
Κατερινα
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/11, 22:47 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια?
« Απάντηση #1 στις: 21/02/11, 16:37 »
     Γεια σου Κατερίνα.         

     Η κιθάρα που κοιτάς είναι αρκετά καλή για αρχή αν όμως συνεχίσεις, ίσως (λέω ίσως) χρειαστεί να ψαχτείς για κάτι άλλο.         

     Στην αρχή πρέπει κάποιος να σου δείξει την σωστή τοποθέτηση του κορμού, των χεριών, του καρπού και των δαχτύλων. Τα δύο τελευταία είναι ένας εξαιρετικά πολύπλοκος συνδυασμός από πολλά, πολύ μικρά οστά μαζί με νεύρα, φλέβες και αρτηρίες, και είναι εντελώς αγύμναστα και δύσκαμπτα (πριν αρχίσουμε να τα γυμνάζουμε). Γι' αυτό πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ. Να σταματάς αμέσως μόλις νιώσεις και την παραμικρή ενόχληση. Να το ξεκουράζεις για λίγο κι ύστερα να συνεχίζεις. Αυτό, ειδικά τον πρώτο καιρό θα σου συμβαίνει συνέχεια ώσπου να μαλακώσει ο καρπός σου.         

     Μόλις συνηθίσεις την σωστή θέση του σώματος και των χεριών (το δύσκολο είναι αν πάρεις από την αρχή λάθος βάσεις), μαθαίνεις κάποιες βασικές ασκήσεις βαρετές αλλά απολύτως αναγκαίες. Όλοι, ακόμα και οι μεγάλοι σολίστ (και μιλάω για κλασσικούς κιθαρίστες), κάνουν αυτές τις ασκήσεις μια ζωή, είτε πρόκειται να δώσουν ρεσιτάλ είτε να μελετήσουν. Είναι απαραίτητες για προθέρμανση. Υπάρχουν πολλές. Εγώ ξέρω κάποιες εύκολες.  Όμως πρέπει κάποιος να σου δείξει πως να βάζεις τα δάχτυλα σωστά πάνω στα τάστα για να μην αποκτήσεις λάθος τρόπο παιξίματος.         

     Για τις συγχορδίες και τις κλίμακες υπάρχουν άπειρα site που δείχνουν δαχτυλοθεσία και πως παίζεται το κάθε τι. Επίσης στο youtube  γίνεται χαμός. Practice practice practice. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αν δεν μπορείς να πάρεις δάσκαλο, τουλάχιστον βρες κάποιον φίλο ή γνωστό που να ξέρει και ζήτα του να σου μάθει έστω τα βασικά. Πως κρατάμε σωστά την κιθάρα και ασκήσεις προθέρμανσης.     
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/11, 17:28 από Aggelos_ »

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια?
« Απάντηση #2 στις: 21/02/11, 18:10 »
+1 σε όσα είπε ο φίλος πιο πάνω.

ακόμα,
ολοι πιστευουν πως ενα καλο ξεκινημα στηριζεται στην κλασσικη, εγω ειμαι εντελως αντιθετη, δεν ειναι καν του γουστου μου η κλασσικη κιθαρα.

Αυτό εξαρτάται από τι μουσική παίζεις, και ως που θες να φτάσεις. Αν δε θες πτυχία στην κιθάρα ούτε να ασχοληθείες επαγγελματικά μαζί της και απλά να παίζεις για την σένα και για την παρεα σου ενώ ταυτόχρονα η κλασσική μουσική δεν είναι μέσα στα ακούσματα σου, πας κατευθείαν για ακουστική/ηλεκτρακουστική. Είναι και πιο εύκολη στο παίξιμο. Τώρα λες οτί στο μέλλον μάλλον θα πας για ηλεκτρική, και λέω γω: γιατί δε ξεκινάς κατευθείαν με ηλεκτρική? και λεφτά στο μέλλον θα γλυτώσεις, και αμα σου αρέσει πιο πολύ η ηλεκτρική θα σε τραβάει περισσοτερο να παίζεις μαζι της. Όλα στο χέρι σου είναι, εσύ αποφασίζεις, και αυτό που είπε ο φιλος ο πιο πάνω, κράτα το καλά, να μάθεις να παίζεις σωστά στην αρχή, έχει πολύ μεγαλη σημασία, μπορεί να υπαρχουν βιντεο στο youtube με μαθήματα κτλ, αλλά μερικες φορές για να μάθουμε κάτι συγκεκριμένο πρέπει να έχουμε κάποιον πάνω απ'το κεφάλι μας και να μας λέει ''οχι έτσι, ετσι!''  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #3 στις: 22/02/11, 11:06 »
Θελω να μαθω κιθαρα, χωρις οδειο, αυτοδιδακτα.
Ξεκίνησα ακριβώς έτσι όπως περιγράφεις aryana, πρίν από 35 χρόνια και συνεχίζω να ασχολούμαι, με δικό μου συγκρότημα και συναυλίες, πλην όμως καθαρά ως hobby.

Εάν σκέφτεσαι σοβαρά την ενασχόληση σου με την κιθάρα, το ωδείο και η πολύωρη εξάσκηση είναι μονόδρομος, όπως πολύ σωστά τα είπαν και οι φίλοι.

Εάν θέλεις να ασχοληθείς περιστασιακά για να περνάς όμορφα, καλό είναι να δώσεις στον εαυτό σου κίνητρα, ώστε σταδιακά να περνάς τόσο όμορφα ώστε να συνεχίζεις να ασχολείσαι και να μην πέσεις στην "υποχρέωση" της μελέτης και τα παρατήσεις.

Ο ευκολότερος τρόπος να αρχίζεις είναι τα ακόρντα.
Είναι πολύ απλό να βρείς:
1. Sites που να δείχνουν τα βασικά ακόρντα στην κιθάρα και πως τα πιάνεις.
2. Sites που έχουν οδηγούς με ακόρτνα για τραγούδια που σε ενδιαφέρουν.

Εάν συνδυάσεις αυτά τα δύο, θα έχεις άμεσο κίνητρο να σχοληθείς και να βελτιώσεις την τεχνική σου απλά παίζουντας και ίσως και τραγουδώντας τα κομμάτια που σου αρέσουν.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου συστήσω κάποια sites.
Καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/11, 23:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #4 στις: 22/02/11, 19:37 »
Σας ευχαριστω ειλικρινα παρα πολυ, δεν περιμενα να εχω τοσες απαντησεις!
Εχω καποιον φιλο που θα μπορουσε να με βοηθησει, γενικα για να ειμαι ειλικρινης με ενδιαφερει να παω σε ωδειο, μονο που αυτο δεν ενδιαφερει τους γονεις μου και την οικονομικη κατασταση οταν για 1-2 ωρες χρειαζεσαι 70 ευρω.
Θελω πολυ να μαθω.Να μαθω σωστα, ειτε αυτο ειναι θεωρια ειτε πρακτικη.Εχω θεληση πραγματικα, και το χρειαζομαι παρα πολυ αυτο.Παντα ηθελα να μαθω και ειμαι 14 χρονων οποτε πιστευω πως μπορω αλλα δυστυχως δεν εχω τα απαραιτητα μεσα.Το να μαθω μονη μου ειναι η τελευταια λυση και δε θελω να ασχοληθω περιστασιακα ή αργα..
Εχω μεγαλη θεληση, προθυμια και ορεξη γι αυτο.
 
adr1anos φυσικα και θα με ενδιεφερε να μου συστησεις καποια site ή οποια αλλη πληροφορια.

Ευχαριστω και παλι :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #5 στις: 22/02/11, 22:53 »
Θα σου πρότεινα επίσης να ψάξεις για ασκήσεις/πληροφορίες στο youtube .
π.χ δοκίμασε
"Guitar Exercises For Begginers" η κάτι σαν και αυτό
Στην περίπτωση που δεν ξέρεις καλά αγγλικά θα μπορούσες απλά να δώσεις 20 - 30 ευρώ για να πάρεις ένα απο τα αρχικά βιβλία κιθάρας . Εξηγούν αναλυτικά ότι χρειάζεται κάποιος αρχάριος να ξέρει , και στην περίπτωση που έχεις κάποια απορία , εμείς είμαστε εδώ  ;)

Άλλοι θέλουν απλά να μάθουν κιθάρα π.χ ερασιτεχνικά για να τραγουδάνε με την παρέα τους παίζοντας ακόρντα απο πίσω κτλπ .
Αύτο είναι κάτι εύκολο να πετύχεις έστω και μόνη σου ! Θα σου πάρει λίγο χρόνο / κόπο αλλά δεν είναι κάτι το δύσκολο .
Τώρα αν θες κάτι παραπάνω όπως σύνθεση κτλπ Έχεις δύο επιλογές .
1.Να ψάξεις μόνη σου  (  Δύσκολο και αρκετά χρονοβόρο )
2.Να κάνεις μαθήματα έστω και λίγο έτσι για μια αρχή !

Καλή τύχη πάντως ! Μην τα παρατήσεις ! Η μουσική είναι ωραίο πράγμα  :)
Έτσι άρχισα και εγώ και τώρα παίζω κιθάρα,μπουζούκι,μπάσο,πιάνο,κρουστά(κάτι λίγα) και όπου να'ναι λέω για κανα βιολάκι (ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΜΟΥ) η κανα πνευστό  ;)
ROCK ON

Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #6 στις: 27/02/11, 22:43 »
Την τεταρτη θα εχω την κιθαρα μου :D :D :D :D
Μηπως γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω πρωτου τη χρησιμοποιησω?
@dimitrisP ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια, τα video του yt ειναι πολυ καλα τελικα!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #7 στις: 28/02/11, 01:53 »
Αν την αγοράσεις εσυ από μαγαζί, να τους ζητήσεις να στην κουρδίσουν. Κοίτα μήπως αγοράσεις και κανένα κουρδιστήρι (και σου κάνουν και καλύτερη τιμή). Αν την πάρεις από ίντερνετ, η πρώτη σου επαφή θα είναι να κουρδίσεις την κιθάρα ( :o :o ). Μη μασας, υπάρχει το youtube, πχ πήγαινε
εδώ
και προσπάθησε να ταυτίσεις τους ήχους που ακούς με τους ήχους των χορδών της κιθάρας βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας τα κλειδιά.
Από κει και πέρα μπορείς να παίξεις :) :)
Για μένα πάρε και κανένα βιβλίο του στυλ "πως να παίξετε κιθάρα"
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #8 στις: 04/03/11, 18:35 »
Καλησπερα,
νομιζω πως οι ηλεκτροακουστικες κιθαρες εχουν ενσωματωμενο tuner, αυτο δεν ειναι το κουρδιστηρι?
πηγα Αθηνα την Τεταρτη και δε βρηκα την κιθαρα που ηθελα, θα ειναι διαθεσιμη σε ενα μηνα και παραπανω οποτε αποφασισα να κοιταξω και γι'αλλες επιλογες οπως για παραδειγμα ibanez v72 ece, φαινεται πολυ καλη!οσο για το βιβλιο, δεν εχω ιδεα τι να κοιταξω και απο ποιον.. ευχαριστω ομως ολους σας.

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #9 στις: 07/03/11, 00:24 »
Ηθελα επισης να ρωτησω τι αλλο εξοπλισμο χρειαζομαι?

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #10 στις: 07/03/11, 23:03 »
Καλησπερα,
νομιζω πως οι ηλεκτροακουστικες κιθαρες εχουν ενσωματωμενο tuner, αυτο δεν ειναι το κουρδιστηρι?
πηγα Αθηνα την Τεταρτη και δε βρηκα την κιθαρα που ηθελα, θα ειναι διαθεσιμη σε ενα μηνα και παραπανω οποτε αποφασισα να κοιταξω και γι'αλλες επιλογες οπως για παραδειγμα ibanez v72 ece, φαινεται πολυ καλη!οσο για το βιβλιο, δεν εχω ιδεα τι να κοιταξω και απο ποιον.. ευχαριστω ομως ολους σας.

Κοίτα , η ibanez v72 ece από ότι είδα φένεται να είναι μια αξιοπρεπείς κιθάρα για αρχάριους . Πρέπει να έχεις στο νου σου όμως οτι σε 3 το πολύ χρόνια θα χρειάζεσαι καλύτερη .
Ναί λογικά θα έχει ενσωματομένο κουρδιστίρι . Άν και δεν είναι όσο καλά είναι τα κανονικά κουρδιστίρια .

Βιβλία υπάρχουν πολλά ! Εγώ θα σου πρότεινα άμα θες να ασχοληθείς κάπως πιο σοβαρά με το θέμα το βιβλίο του Ασημακόπουλου το 1ο . Η το "πως να παίξετε κιθάρα 1 "
Τα έχω και τα δύο απο τότε που άρχισα και κάθονται , κρίμα που δεν μπορώ να στα δώσω .

Have Fun :)

Υ.Γ : Αν γενικά μόλις άρχισες να παίζεις κιθάρα να ξέρεις οτι με την ακουστική και τις σιδερένιες χορδές θα κουραστούν όπως είναι το φυσιολογικό πολύ τα δάχτυλα σου . Μπορεί να βγάλεις κάλλους (Εγώ τους έσπαγα  ;D ) κτλπ . Μια συμβουλή . Αν σε πονάνε μην ρίχνεις νερό ή κάτι τέτοιο . Απλά ξεκουράσου για λίγο . Ο στόχος είναι με τον καιρό να σκληρύνουν τα δάχτυλα ώστε να μην πονάνε . Ρίχνοντας νερό το μόνο που θα καταφέρει κάποιος είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ανακούφιση . Σοου κιπ δεμ ντράι  :D :P

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #11 στις: 01/04/11, 23:50 »
για 1-2 ωρες χρειαζεσαι 70 ευρω.


Εγω εκει που παω πληρωνω 15 ευρω την ωρα..

Αποσυνδεδεμένος aryana

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #12 στις: 09/04/11, 00:14 »
Παιδια, σημερα μολις πηρα την κιθαρα μου! http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7453
μου αρεσει πολυ και σημερα επαιζα 3 ωρες..πονανε τα χερια μου χαχα!
ειναι μαγικο αυτο το πραγμα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κιθάρας αυτοδιδάκτως
« Απάντηση #13 στις: 09/04/11, 09:27 »
όμορφες οι μαύρες κιθάρες!
καλορίζικη και καλόπαιχτη....

όσο για τα μαθήματα που είπες...μόνο σε πολύ προχωρημένα επίπεδα η τιμή θα φτάσει τα 70Ε για 1-2 ώρες.
για αρχαρίους είναι 15-20Ε η ώρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
20366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/06, 09:54
από spio
116 Απαντήσεις
98658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
20 Απαντήσεις
56771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/20, 20:23
από P_man
1 Απαντήσεις
3847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
10032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
24 Απαντήσεις
21024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:50
από Τζοαννα
5 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
10 Απαντήσεις
15197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/11, 09:10
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/13, 17:24
από SOADLOVER