Ψηφοφορία

einai 2 omoies kithares... poia apo tis 2?

Gibson Les Paul Traditional
Gibson Les Paul Stand Traditional
αλλη (ποια?)
δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Gibson Les Paul Traditional ή Gibson Les Paul Stand Traditional???  (Αναγνώστηκε 3520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_traditional_hcs.htm
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_hcs.htm

θέλω μια κιθάρα καλή για να παιζω:

rock, punk, μεταλ, ελληνικο ροκ, blues, kai folk ligotero omws...
 
emfanisiaka mou aresoun και οι 2 kithares... δεν ξέρω ομως ποια εχει τα καταάλληλα χαρακτηριστικά για αυτο που θέλω να παιζω εγώ... εμένα μου αρέσει ο βαθύς ηχος που εχουν (συνήθως οι Γκιμπσον) και μου αρέσει να εχει λεπτή ταστιερα... επίσις θέλω να ειναι ισορροπημένη η κιθάρα... ειμαι ασχετος με αυτα!!!

δεν σας ρωτάω τι θέλετε εσεις αλλα τι πιστεύτε οτι ταιριάζει καλύτερα σε εμένα... κανουν οι μαγνήτες της κιθάρας για αυτο που θέλω να παίξω? μήπως δεν πρέπει να κοιτάω Γκιμπσον αλλα κάτι αλλο???

Επίσεις πείτε μου με ποιον ενισχυτή να την ταιριάξω (ανεξάρτητα απο τα χρηματα)


Οτιδήποτε θελήσετε να με ρωτήσετε πείτε μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/09, 18:38 από JohnKoutsou »
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional ή Gibson Les Paul Stand Traditional???
« Απάντηση #1 στις: 21/08/09, 06:13 »
η 2η έχει split coils (άρα μεγαλύτερη ποικιλία) και non chamberd σώμα (βαρύτερη, και οι απόψεις κυμαίνονται για τις επιπτώσεις στον ήχο)
η 1η έχει ακριβότερα ξύλα (πολύ πιο όμορφη και θεωρητικά καλύτερο ήχο)

Επίσης έχουν διαφορές σε μαγνήτες και λαιμό. και τα λεφτα...

Χωρίς παρεξήγηση όμως, με βαση αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση οτι πρέπει να το ψάξεις και άλλο το θέμα και με άλλες κιθάρες/μάρκες/στύλ. Κατά τα άλλα, πας για βιαστική απόφαση. Π.χ. οι Les Paul αντικειμένικά Δεν έχουν λεπτο λαιμό...

δεν σας ρωτάω τι θέλετε εσεις αλλα τι πιστεύτε οτι ταιριάζει καλύτερα σε εμένα... κανουν οι μαγνήτες της κιθάρας για αυτο που θέλω να παίξω? μήπως δεν πρέπει να κοιτάω Γκιμπσον αλλα κάτι αλλο???

Είναι δύσκολη απάντηση γιατί δεν φαίνεσαι κατασταλαγμένος κάπου. όλα σου αρέσουν...  Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και απλά να αποφύγεις τα metal oriented οργανα (EMG μαγνήτες κτλ) επειδή θα χάσεις σε ποικιλία

Προτείνω μια που μου έρχεται στο μυαλό τυχαία: Ibanez S series. Ταιριάζει μια χαρά στις απαιτήσεις σου.

Αν είχα πάντως τα λεφτά σου, θα σκεφτόμουν πολύ την 2η, αλλά τώρα σου απαντάω με βάση το τι θέλω εγώ.. :)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Gibson Les Paul Traditional ή Gibson Les Paul Stand Traditional???
« Απάντηση #2 στις: 21/08/09, 13:08 »
Οπωσδήποτε να δοκιμάσεις και μερικές καλές Stratocaster. Γενικά δοκίμασε πολλούς διαφορετικούς τύπους κιθάρας, γιατί απ'ότι καταλαβαίνω έχεις ψηλό budget και είναι κρίμα να δώσεις πολλά λεφτά για ένα όργανο που δε θα σε ικανοποιήσει 100% τελικά. Η άλλη λύση, αν πρόκειται για την πρώτη σου ηλεκτρική, είναι να πάρεις αρχικά κάτι φτηνότερο για να προσανατολιστείς στη συνέχεια με βάση αυτό στα ζητήματα μαγνητών, μπράτσου κλπ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional ή Gibson Les Paul Stand Traditional???
« Απάντηση #3 στις: 31/08/09, 15:06 »
Επειδή πριν κάποια χρόνια είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα, σου προτείνω να πας μια βόλτα στο Bon Studio να δοκιμάσεις επιτόπου Les paul ειδικά για την ταστιέρα. είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά εκεί. Ηθελα κι εγώ οπωσδήποτε να έχει λεπτή ταστιέρα και μου βρήκαν μια Les Paul reissue του εξηντακάτι νομίζω που είχε όντως λεπτή ταστιέρα σε σχέση με τις κλασσικές Les paul.
Οπως είπαν και τα παιδιά, αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα και να μην το ευχαριστηθείς, δεν λέει....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional ή Gibson Les Paul Stand Traditional???
« Απάντηση #4 στις: 31/08/09, 15:14 »
Για ολα αυτα που θες να παιξεις, κανονικα δεν φτανει μια κιθαρα. Εχοντας αυτο υποψην, το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω σαν λυση "μιας κιθαρας" που να τα κανει σχεδον ολα, ειναι καποια τυπου super strat με 2 διπλους και 1 μονο. Οι διπλοι να σπλιταρουν και να μην ειναι ουτε πολυ μεγαλου output ουτε μικρου. Απο κει και περα θα προτεινα τρεμολο απλα για να μπορεις να το χρησιμοποιεις αν το χρειαστεις, αν και μαλλον θα προτεινα κατι σε vintage style με lock κλειδια και οχι fr απαραιτητα...
Gibson παντως, θε θα προτεινα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
52572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
7 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
18 Απαντήσεις
7612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
9 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:04
από cyclo
41 Απαντήσεις
13853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
8539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
24 Απαντήσεις
7563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
16 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 20:23
από Baroness
15 Απαντήσεις
4837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 12:39
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)