Αποστολέας Θέμα: Εγκοπή σε ένα από τα τάστα. Είναι δυνατή η αλλαγή ενός μ  (Αναγνώστηκε 14385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα που σιγά-σιγά μαθαίνω περισσότερα, ήρθε η ώρα του bending. Μόλις τώρα ανακάλυψα πως ένα από τα τάστα, το τρίτο συγκεκριμένα, στο ύψος της high e έχει μια εγκοπή/αυλάκι. Είναι αρκετά μικρό, αλλά και αρκετό ώστε η χορδή να σκαλώνει εκεί όταν κάνω slide.
Είναι δυνατή η αλλαγή ενός και μόνο τάστου; Πρέπει να αλλαχθούν όλα σαν σετ; Πόσο πάει το μαλλί για μια τέτοια εργασία (φαντάζομαι πως χρειάζεται και σετάρισμα μετά);
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις μονο ενα ταστο.
Μετα το κανεις λεβελινγκ μονο αυτο να ερθει στα ισα με τα διπλανα Το θεμα ειναι εαν αυτος που θα του πας την κιθαρα θελησει να αλλαξει μονο αυτο η αν θα επημενει ντε και καλα να τα αλλαξει ολα.
Η γνωμη μου ειναι πως με προσεκτικες κηνισεις,δεν θα χρειαστει σετ απ.
Αλλα μαλλον θα βαλει και καινουργιες χορδες οποτε,θα το χρειαστεις το σετ απ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ρωτήσω τότε πριν την πάω. Το σετάρισμα θα ήθελα να γίνει γιατί από τότε που τη πήρα δεν τη πήγα πουθενά. Πρέπει να ήταν εκεί από τη μάνα του γιατί δεν τη χτύπησα τη κιθάρα ώστε να γίνει κάτι τέτοιο (ούτε είμαι τόσο δυνατός που να πιέσω τη χορδή τόσο ώστε να χαράξει το τάστο :) )
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η αλλαγή τάστου δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση, π.χ. θέλει προσοχή μην φύγει rosewood ή maple απο την ταστιέρα, σε 2 απο τις κιθάρες μου κατάφερα να σηκώσω frets εύκολα, αλλά σε μια 7-χορδη Halo του Mouz, δεν έβγαινε με τίποτε, οπότε κατα πάσα πιθανότητα ήταν κολημένο, στην οποία περίπτωση θέλει ειδικό κολητήρι που εφαρμόζει στο τάστο για θέρμανση και αποκόληση της κόλλας, κτλ
Θελει πολυ προπόνηση για να μην γίνει η πατάτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/18, 11:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω εγώ! Εγώ χρυσάφι πιάνω και ... γίνεται! θα πάει σε μαγαζί σίγουρα. Απλά σκέφτομαι αν μπορεί ν' αλλαχθεί μόνο ένα αντί για όλα και να πάει το μαλλί μια 150άρα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω εγώ! Εγώ χρυσάφι πιάνω και ... γίνεται! θα πάει σε μαγαζί σίγουρα. Απλά σκέφτομαι αν μπορεί ν' αλλαχθεί μόνο ένα αντί για όλα και να πάει το μαλλί μια 150άρα.

Στάνταρντ γίνεται, αν πάς και σου πει αλλαγή όλα τα τάστα, πήγαινε σε άλλον. Επίσης θα πρέπει να κάνει τις σωστές μετρήσεις ωστε να μην χρειαστεί leveling. Κοστος το πολύ 20 ευρώ θα πάει πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μακάρι! Θα τη πάω αύριο το απόγευμα. Μου είπε πως συνήθως αλλάζονται 3 με 5 μαζί, αλλά πρέπει πρώτα να τη δει για να μου πει.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
θυμάσαι αν υπήρχε αυτή η εγκοπή όταν αγόρασες την κιθάρα;

αν δεν υπήρχε τότε έγινε από την χρήση και θα ξαναγίνει ακόμα και αν αλλάξεις τάστο
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω πως υπήρχε. Την πρόσεξα τώρα γιατί τα μαθήματα με έφεραν σ' εκείνη τη περιοχή της ταστιέρας στη κιθάρα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μακάρι! Θα τη πάω αύριο το απόγευμα. Μου είπε πως συνήθως αλλάζονται 3 με 5 μαζί, αλλά πρέπει πρώτα να τη δει για να μου πει.

αν υπήρχε όταν την πήρες, τότε η κιθάρα πιθανώς είτε ήταν μεταχειρισμένη είτε είχε φάει χτύπημα σε αυτο το σημείο, και η χορδή έκανε το βαθούλωμα.
Για να δουμε τι θα σου πει...
στο μεταξύ μετρα αν μπορεις τα σχετικά τάστα , δηλ το προηγούμενο, το επόμενο κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
μιλάς για το 3ο τάστο στην high E, δηλ. προσπαθείς να κάνεις bend στο 3ο τάστο; στην G νότα;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακριβώς. Προσπαθώ να κάνω bend στο 4o και σπρώχνοντάς τη "σκαλώνει" στην εγκοπή του 3ου.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ασχετο.Εγω κανω μπεντ με ανοιχτη χορδη.Βαραω ανοιχτη και πιεζω αναμεσα σε νατ και κλειδι.Αλλα ξεχασα.Εγω ειμαι μπασιστας..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Ακριβώς. Προσπαθώ να κάνω bend στο 4o και σπρώχνοντάς τη "σκαλώνει" στην εγκοπή του 3ου.

ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε καλύτερα
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να και μια φωτογραφία.


Η εγκοπή είναι ανάμεσα στις B και e.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου με καλάι (soldering), με το υλικό που κολλάνε καλώδια οι ηλεκτρονικοί

δεν χρειάζεται να αλλάξεις τάστο,

για ρίξε μια ματιά εδώ

! No longer available


Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/10/18, 11:39
! No longer available


https://www.youtube.com/results?search_query=w00sg1_ahWE
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/18, 11:39 από Korgy »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το φοβάμαι μήπως καταστρέψω το ξύλο.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός
αν κολλήσεις αλουμινοταινία πάνω στο ξύλο θα το προφυλάξεις πολύ καλά,
στο φινάλε μια σταγόνα χρειάζεσαι μόνο για να καλύψεις το βαθούλωμα

ούτε κάν να βγάλεις όλες τις χορδές, μονο τις 2 (Β και Ε)

με λίγο προσοχή θα τα καταφέρεις,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
βλέπω οτι το βαθούλωμα ΔΕΝ είναι εκει που πατάει η χορδή , που σημαίνει οτι σίγουρα δεν έγινε απο το πολύ παίξιμο.

γνώμμη μου, μιας και έχω εφαρμόσει λύσεις :
- εποξικού στόκου
- καλάι με μόλυβδο (αυτο που έχει όλος ο κόσμος) (υπόψην ο μόλυβδος είναι δηλητήριο)
- καλάι χωρίς μόλυβδο (το βρήκα απο ebay)

έχω να πω, οτι με οτιδήποτε απο αυτα αν κάνεις bend, το έχεις φάει μέσα σε μια βδομάδα.
Οπότε εφόσον η λακουβίτσα δεν αποτελεί πρόβλημα σε σταθερη νότα, γιατί δεν την λιαίνεις λίγο? δηλ θα φάς πάνω λίγο κάτω ίσα ίσα να μην σκαλώνει. ΑΛΛΑ ίσως έτσι σου ταστάρει στα bends. Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις. Κανε αυτο πρώτα και αν δεν δουλέψει πάς για αλλαγή αυτού και μόνο του τάστου.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/18, 20:03 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
έχω να πω, οτι με οτιδήποτε απο αυτα αν κάνεις bend, το έχεις φάει μέσα σε μια βδομάδα.

Δύο επιλογές υπάρχουν αν το πρόβλημα είναι τόσο αισθητό που δημιουργεί πρόβλημα κατά το παίξιμο. Αλλάζεις το συγκεκριμένο τάστο, ή κάνεις ένα levelling όλη την ταστιέρα.
Η δικιά μου πρόταση είναι το δεύτερο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Δύο επιλογές υπάρχουν αν το πρόβλημα είναι τόσο αισθητό που δημιουργεί πρόβλημα κατά το παίξιμο. Αλλάζεις το συγκεκριμένο τάστο, ή κάνεις ένα levelling όλη την ταστιέρα.
Η δικιά μου πρόταση είναι το δεύτερο.

leveling όλη την ταστιέρα σημαίνει :
α) dressing -> rounding/crowning -> polishing για όλα τα τάστα ( φασαρία, δουλιά )
β) αφαιρούμε υλικό (μέταλο) απο τάστα που είναι απολύτως σωστά
γ) πρέπει ξανα-σετάρουμε το nut

επιτυχημένη αλλαγή τάστου δεν θα χρειαστεί τπτ απο αυτά.

πρόσφατα σε μια αλλαγή τάστων στην Carvin μου ο μάστορας ούτε καν χρειάστηκε να κάνει leveling (υποτίθεται το χρωστάει για όταν κάτσει-στρώσει). Μόνο ένα ταστο ήταν οφ, το οποίο έφτιαξα μόνος μου.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση για την περίπτωση του φίλου είναι το levelling. To πιο πιθανό είναι να έχει και άλλα προβληματικά τάστα, και το levelling, μαζί με όλη την επακόλουθη διαδικασία θα τα λύσει. Ειδικά αν η κιθάρα είναι μετρίου/χαμηλού budget είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει και άλλα θεματάκια που αργά ή γρήγορα θα βγουν στην επιφάνεια. Δεν το συζητώ αν είσαι ψείρας με το low action που εκεί όσο κατεβάζεις, φαίνονται και τα προβλήματα άμεσα. 

Για να σου απαντήσω:
α) Ούτε φασαρία είναι ούτε δουλειά ιδιαίτερη. Για να σε προλάβω, το τι χρεώνει ο καθένας για αυτό, είναι άλλο θέμα. Αλλά σαν διαδικασία δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σίγουρα είναι πιο μεγάλη φασαρία από το να αλλάξεις χορδές για παράδειγμα.
β) Αφαιρούμε υλικό το οποίο δεν είναι σωστό γιατί υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά ή πρόβλημα. Το μόνο σωστό είναι ότι όλα τα τάστα πρέπει να έχουν το ίδιο ύψος για να παίζει ιδανικά ένα όργανο. Όπως προείπα ειδικά αν η κιθάρα είναι μέσης τιμής και κάτω, οι πιθανότητες για προβλήματα σε τάστα ανεβαίνουν εκθετικά. 
γ) Εξαρτάται, έχω επιδιορθώσει αρκετά όργανα που δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω το nut καθώς η διαφορά εν τέλη στο ύψος των τάστων ήταν αμελητέα.

Απλά η άποψη μου.
White noise

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση για την περίπτωση του φίλου είναι το levelling. To πιο πιθανό είναι να έχει και άλλα προβληματικά τάστα, και το levelling, μαζί με όλη την επακόλουθη διαδικασία θα τα λύσει. Ειδικά αν η κιθάρα είναι μετρίου/χαμηλού budget είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει και άλλα θεματάκια που αργά ή γρήγορα θα βγουν στην επιφάνεια. Δεν το συζητώ αν είσαι ψείρας με το low action που εκεί όσο κατεβάζεις, φαίνονται και τα προβλήματα άμεσα. 

Για να σου απαντήσω:
α) Ούτε φασαρία είναι ούτε δουλειά ιδιαίτερη. Για να σε προλάβω, το τι χρεώνει ο καθένας για αυτό, είναι άλλο θέμα. Αλλά σαν διαδικασία δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σίγουρα είναι πιο μεγάλη φασαρία από το να αλλάξεις χορδές για παράδειγμα.
β) Αφαιρούμε υλικό το οποίο δεν είναι σωστό γιατί υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά ή πρόβλημα. Το μόνο σωστό είναι ότι όλα τα τάστα πρέπει να έχουν το ίδιο ύψος για να παίζει ιδανικά ένα όργανο. Όπως προείπα ειδικά αν η κιθάρα είναι μέσης τιμής και κάτω, οι πιθανότητες για προβλήματα σε τάστα ανεβαίνουν εκθετικά. 
γ) Εξαρτάται, έχω επιδιορθώσει αρκετά όργανα που δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω το nut καθώς η διαφορά εν τέλη στο ύψος των τάστων ήταν αμελητέα.

Απλά η άποψη μου.

Συμφωνώ απόλυτα.. ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση για την περίπτωση του φίλου είναι το levelling. To πιο πιθανό είναι να έχει και άλλα προβληματικά τάστα, και το levelling, μαζί με όλη την επακόλουθη διαδικασία θα τα λύσει. Ειδικά αν η κιθάρα είναι μετρίου/χαμηλού budget είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει και άλλα θεματάκια που αργά ή γρήγορα θα βγουν στην επιφάνεια. Δεν το συζητώ αν είσαι ψείρας με το low action που εκεί όσο κατεβάζεις, φαίνονται και τα προβλήματα άμεσα. 

Για να σου απαντήσω:
α) Ούτε φασαρία είναι ούτε δουλειά ιδιαίτερη. Για να σε προλάβω, το τι χρεώνει ο καθένας για αυτό, είναι άλλο θέμα. Αλλά σαν διαδικασία δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σίγουρα είναι πιο μεγάλη φασαρία από το να αλλάξεις χορδές για παράδειγμα.
β) Αφαιρούμε υλικό το οποίο δεν είναι σωστό γιατί υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά ή πρόβλημα. Το μόνο σωστό είναι ότι όλα τα τάστα πρέπει να έχουν το ίδιο ύψος για να παίζει ιδανικά ένα όργανο. Όπως προείπα ειδικά αν η κιθάρα είναι μέσης τιμής και κάτω, οι πιθανότητες για προβλήματα σε τάστα ανεβαίνουν εκθετικά. 
γ) Εξαρτάται, έχω επιδιορθώσει αρκετά όργανα που δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω το nut καθώς η διαφορά εν τέλη στο ύψος των τάστων ήταν αμελητέα.

Απλά η άποψη μου.

α) πόσες ώρες την υπολογίζεις την συγκεκριμένη εργασία (μαζί με το νατ ενδεχομένως)?  πόση ώρα θα πάρει να αλλάξεις ένα μόνο τάστο (και ενδεχομένως να το τρίψεις μέχρι να έρθει στα ίσια?)
β) παίρνεις σαν δεδομένο οτι τα υπόλοιπα τάστα έχουν πρόβλημα, ουδέποτε ο φίλος μας είπε κάτι τέτοιο. Επίσης ουδέποτε είπε αν είναι φθηνή ή ακριβή η κιθάρα αλλά ακόμα και τότε η σύνδεση με την εικαζόμενη κατάσταση των τάστων είναι μια ασθενής υπόθεση και τίποτε παραπανω. Φαντάσου μια κιθάρα με σωστά τάστα (ίσως και καινούργια), και σε ένα πέσιμο χτυπάει και η χορδή κάνει ένα γενναίο βαθούλωμα στο 1ο τάστο. Θα  χαμηλώσεις όλα τα τάστα για χάρην του 1ου?
γ) μίλησες για "ψείρα", αν θες να έχεις τα προδιαγεγραμμένα specs που έχεις θέσει, αν κάνεις leveling θα πρεπει να χαμηλώσεις (έστω και 0.10 mm) το nut.

για μένα είναι αμαρτία να την πληρώνουν τα υπόλοιπα τάστα για χάρην ενός. Μειώνεται το μεσο-διάστημα μέχρι το επόμενο refret δραμματικά, και τουλάχιστον σε μένα, ως καταναλωτής, παίκτης (μή μάστορας) αυτό δεν είναι επιθυμητό.

Βέβαια το τι θα κάνει ο καθείς είναι δική του δουλιά. Στην Ibanez μου την 7-χορδη, το πρώτο τάστο ήταν κοντό απο το εργοστάσιο. Αντιστάθηκα με μανία στις φωνές για leveling. Πάλεψα για χρόνια με καλάι, εποξικά, κτλ, μέχρι που τελικά απλά σήκωσα ελαφρά αυτό το τάστο. Το action, για να σας δώσω να καταλάβετε είναι : 0 relief, και 1mm στο 24ο τάστο high E, 1.4mm στο 24ο τάστο low-B.  ;D Φαντάζομαι θα περάσουν πολλά χρόνια πριν το 1ο refret .... (την έχω απο το 2014), και ούτε που αγγίζω το setup πλέον, απλά αλλαζω χορδες (όχι συχνά).
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/18, 16:20 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
α) Δεν μίλησα για χρόνο, μίλησα για το πόσο δύσκολη διαδικασία είναι. Και δεν είναι, θέλει απλά προσοχή. Παράγοντες όπως εμπειρία και σωστός εξοπλισμός μειώνουν το χρόνο εκτέλεσης. Αλλά δεν είναι ο χρόνος το θέμα μας. Έθιξα καθαρά το θέμα δυσκολίας.

β) Ανέλυσα το σκεπτικό μου απλά. Δεν τον ξέρω τον φίλο ούτε την κιθάρα του, του πρότεινα αυτό που πιστεύω εγώ σωστό. Και για μένα, η αντικατάσταση οποιουδήποτε πράγματος πάνω σε μία κιθάρα, χωρίς λόγο, είναι όπως λες και εσύ, είναι μη επιθυμητό. Δεν μιλάω για βελτιώσεις σε μαγνήτες κτλ, αλλά για αχρείαστες επεμβάσεις. Επίσης αν αλλάξεις ένα τάστο, υπάρχει η πιθανότητα, μεγάλη, το τάστο που θα αλλάξεις να διαφέρει από τα υπόλοιπα. Δεν χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές τα ίδια τάστα, τόσο σε κράματα όσο και διαστάσεις. Medium jumbo διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία, και από supplier σε supplier. Αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι τεχνικοί έχουν μία γκάμα τάστων, είναι πολύ πιθανό να γίνει μία κατά προσέγγιση επιλογή τάστου. Θα έχει κάποιο πρόβλημα; Όχι αντιληπτό, αλλά θα χάσει τη συνοχή σε ότι έχει να κάνει με φθορές και τη μετέπειτα πορεία του σε σχέση με τα υπόλοιπα.

γ) Σου ξαναλέω πως όχι. Προσωπικά σετάρω τις κιθάρες μου σαύρες. Υπάρχουν περιπτώσεις που ένα σωστά κομμένο nut, δεν χρειάστηκε διόρθωση μετά από levelling, χωρίς να λέω ότι είναι κανόνας. Λέω απλά ότι συμβαίνει.

Όπως λες και εσύ το θέμα ενέχει προσωπική διαχείριση, σαν παίχτης μιλάω και εγώ πρωτίστως. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά, η δική μου άποψη δημιουργήθηκε από το τι διάβασα και είδα από το φίλο που άνοιξε το θέμα.

Άλλωστε για αυτό ρώτησε, για να πάρει απόψεις, και η δικιά μου παραμένει ίδια. Το σωστό -για μένα- είναι η επιδιόρθωση και όχι η αντικατάσταση σε γενικές γραμμές, για να το κλείνουμε. 
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
3 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 11:47
από Adoni
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis