Αποστολέας Θέμα: B.C.Rich  (Αναγνώστηκε 13330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #25 στις: 28/12/07, 15:43 »
Απο radical έχω την Kelly μου, και την προτιμώ χίλλιες φορές από τις B.C. Rich πάντως! Βέβαια για να την προτιμήσω τόσο πολύ χρειάστηκαν μερικά mods αλλά δεν βαριέσαι... Για μένα οι B.C. Rich πλέον είναι απλά όμορφα έπιπλα. Ίσως το speedloader να λέει κάτι, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό για να τις χρησιμοποιήσω.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #26 στις: 28/12/07, 16:45 »
Ναι, βεβαια οταν εγω ειπα radical δεν εννοουσα τυπου Kelly που ειναι μια παραλλαγη της Explorer, ουτε τυπου Flying V, Rhoads κτλ...
Εννοουσα καποια αλλα μοντελα της BC Rich οπως τα warrior, beast και λοιπες π**αριτσες (για μενα παντα ειναι π**αριτσες επειδη δεν μου αρεσουν, για αλλους ισως ειναι αυτο ακριβως που ψαχνουν. Για να μην μπερδευομαστε και αρχισουμε παλι αψιμαχιες στα ασχετα)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #27 στις: 28/12/07, 17:31 »
Επίσης η B.C.Rich έχει βγάλει κάποια μοντέλα χωρίς κλειδιά που παίρνουν προκουρδισμένες χορδές...δηλαδή τις βάζεις επάνω και η κιθάρα σου είναι τέλεια κουρδισμένη πάντα...πιστεύω όμως πως έτσι χάνεται η μαγεία...το κούρδισμα από μόνο του είναι τέχνη δε συμφωνείτε;
Προκουρδισμένες? :o  Φοβερό...
Ξέρεις αν αυτή την πατέντα την έχουν υιοθετήσει κι άλλες εταιρείες?


Απο οτι μου ειχαν πει αυτή τη πατέντα την έχει κατοχυρώσει η B.C. Rich για κάποια χρόνια...λογικά σε λίγα χρόνια θα αρχίσει να εξαπλώνεται! Ένα θετικό αυτής της πατέντας είναι οτι δε χρειάζεσαι παραπάνω απο 2 λεπτά για να αλλάξεις μια σπασμένη χορδή!

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #28 στις: 28/12/07, 19:05 »
Δέν με είχανε εντυπωσίασει ποτέ σαν όργανα, μάλλον άβολα (δύο warlock και τήν Kerry King V).. Με τίς δύο πρώτες να μήν έχουνε τπτ το καταπληκτικό στόν ήχο τους (τπτ πού να μήν "ερχεται" με μαγνήτες, όμως), και τήν Kerry King να είναι μια πολύ καλή κιθάρα (πάρα πολύ ενδιαφέρον το kahler) και φυσικά EMG's.

Τα μπράτσα τους μου φανήκανε "κάπως" σε σχέση με τα Ibanez και τα Jackson, μάλλον τα έχω συνηθίσει και τα θεωρώ απείρως πιό ευκολόπαιχτα. Για αποκλειστικά heavy ήχο είναι καλές. Μετά το θέμα είναι κατα πόσο βολέυουνε τόν καθένα. Ισχύει αυτό πού λένε ότι η BC Rich έχει χάσει πολύ από τήν δεκαετία του 80, αλλά από τήν άλλη, και ποιά δέν έχει χάσει σε ποιότητα;

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #29 στις: 08/01/08, 19:46 »
Επίσης η B.C.Rich έχει βγάλει κάποια μοντέλα χωρίς κλειδιά που παίρνουν προκουρδισμένες χορδές...δηλαδή τις βάζεις επάνω και η κιθάρα σου είναι τέλεια κουρδισμένη πάντα...πιστεύω όμως πως έτσι χάνεται η μαγεία...το κούρδισμα από μόνο του είναι τέχνη δε συμφωνείτε;
Προκουρδισμένες? :o  Φοβερό...
Ξέρεις αν αυτή την πατέντα την έχουν υιοθετήσει κι άλλες εταιρείες?


Απο οτι μου ειχαν πει αυτή τη πατέντα την έχει κατοχυρώσει η B.C. Rich για κάποια χρόνια...λογικά σε λίγα χρόνια θα αρχίσει να εξαπλώνεται! Ένα θετικό αυτής της πατέντας είναι οτι δε χρειάζεσαι παραπάνω απο 2 λεπτά για να αλλάξεις μια σπασμένη χορδή!
Η BC Rich σταμάτησε να βγάζει τέτοιου είδους κιθάρες (1-2 χρόνια κράτησε; Δεν είχε και πολλή επιτυχία). Πλέον μόνο οι Floyd Rose (οι κιθάρες!) έχουν τέτοιο σύστημα..!

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #30 στις: 25/03/08, 19:30 »
Οι bc rich asm standard με rockfield μαγνητες τι λενε http://www.thomann.de/gr/bc_rich_asm_standard.htm?συγκρινονται με της ibanez rg 320-350 και esp m100?
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: B.C.Rich
« Απάντηση #31 στις: 26/03/08, 03:29 »
Ναί... Πολύ καλοί αυτοί οι rockfield. Τρελός ήχος. Τώρα για την υπόλοιπη κιθάρα... Δεν θα την προτιμούσα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως η BC Rich να έβαλε μυαλό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 13:14
από blackie
13 Απαντήσεις
5502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/08, 10:25
από B.C. Rich
12 Απαντήσεις
5495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 21:48
από grhgorhs
6 Απαντήσεις
5697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 17:16
από ibanezbass
15 Απαντήσεις
6271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 14:16
από riffraff
6 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 22:43
από grhgorhs
3 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/09, 21:28
από Vaggelis...
3 Απαντήσεις
3099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 11:10
από Ogun-Sotis
11 Απαντήσεις
11050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 12:40
από Α. Κ. Ρ.
2 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/17, 16:25
από kotsos_ESP