Αποστολέας Θέμα: αριστεροχειρας..  (Αναγνώστηκε 45899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #75 στις: 13/02/14, 19:50 »
Εγω και παλι διαφωνω.Το παραδειγμα του κοριτσιου δεν μου λεει κατι.Κ αν ποτε κανω παιδι και θελει να παιξει μουσικη ας παιξει με οποιο χερι θελει,ειτε ειναι αριστεροχειρας ειτε ειναι δεξιοχειρας.Ο δικος μου δασκαλος παντως οταν του ειπα οτι γραφω με το αριστερο με εβαλε να παιξω με το αριστερο.

Οποτε ο καθενας με τα συμπερασματα του..
Χμμμ.... και..... αν ξεκινούσες να παίζεις σε δεξιόχειρη στάση πιστεύεις πως δε θα έπαιζες τόσο καλό μπάσο όσο παίζεις τώρα; Απο που προκύπτει αυτό;;;

Τέλος πάντων... καλά κάνεις και διαφωνείς! Και Ό'ΤΙ και να πει κάποιος εδώ πέρα ή οπουδήποτε αλλού, εσύ και πάλι θα διαφωνείς... Δικαίωμά σου! Ελπίζω μόνο να έχεις καταλάβει πως στην ουσία ΔΕΝ υπάρχει αντιδικία!! Ο καθένας μπορεί να παίξει ένα μουσικό όργανο με ΟΠΟΙΟ συνδυασμό χεριών επιθυμεί και ΔΕΝ ισχύει η έννοια περι "καλού" και "κακού" χεριού! Αλλιώς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα πιάνα για αριστερόχειρες έχεις δει!!!! Ο καθένας μας, με ΟΠΟΙΑ στάση ξεκινήσει να παίζει, ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!

Αν απο εκεί και πέρα εγώ επιμένω στη δεξιόχειρη στάση ΔΕΝ το κάνω επειδή αυτή είναι και η "σωστή" στάση αλλά επειδή ΕΤΣΙ μπορώ ΚΑΙ εγώ να διδάξω καλύτερα ΚΑΙ ο μαθητής να διδαχθεί καλύτερα μιας και εγώ παίζω με ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΗ στάση! Τι να κάνουμε; Δε θα αλλάξω στάση στην κιθάρα μετά απο 20+ χρόνια ασχολίας με το όργανο για να ανταπεξέλθω στην πρακτικά ΑΝΟΥΣΙΑ απαίτηση κάποιου να διδαχθεί κιθάρα με αριστερόχειρη στάση ενώ ξέρω πολύ καλά πως δεν κάνει διαφορά!!

Αν πάλι αυτός ο μαθητής νιώσει καταπιεσμένος τι να κάνω; Προφανώς αυτός ο μαθητής έχει υποστεί καταπίεση απο αλλού... και απο αλλού πρέπει να βρει την όποια δικαίωσή του! Δε θα καθήσω εγώ μέσα σε 40 λεπτά μαθήματος την εβδομάδα να λύσω όοοοοοολα τα συμπλέγματα που του έχει δημιουργήσει η οικογένεια, οι φίλοι, οι λοιποί συγγενείς, το σχολείο και δε ξέρω κι εγώ ποιος άλλος έρχεται σε επαφή μαζί του όοοοοολες τις υπόλοιπες ώρες της εβδομάδας!!!! Γιατί τότε δε θα λεγόμουν "καθηγητής κιθάρας" αλλά "ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ"!

Επι της ουσίας λοιπόν... πρόβλημα σε αριστερόχειρα να παίξει με δεξιόχειρη στάση και το αντίθετο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Η θες να το καταλάβεις, ή δε θες.. Αν τώρα θεωρείς τον εαυτό σου ωσάν τον ηγήτορα της επανάστασης των καταπιεσμένων αριστερόχειρων που τους καταδυναστεύουν οι δεξιόχειρες (και δη αυτή η "άτιμη φάρα" των δασκάλων κιθάρας) σε αυτό τον άδικο κόσμο, καλά κάνεις! Εγώ όμως δε θα σε ακολουθήσω σε αυτό! Γιατί αν το πάμε έτσι θα καταλήξουμε σαν τα κριάρια, να χτυπάμε τα κέρατά μας ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!!!

Υ.Γ. Ο Theodore Ziras αν δεν κάνω λάθος, είναι αριστερόχειρας κιθαρίστας αλλά στα εκπαιδευτικά του videos αντιστρέφει την εικόνα ωστε να φαίνεται ως ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ... Για ποιο λόγο άραγε να το κάνει αυτό;;; ΚΑΙ εδώ τα συμπεράσματα δικά σας...

Φιλτατε Vaiking.Δεν καταλαβαινω επ ουδενι την ολη επιθετικη,ειρωνικη και ενοχλημενη εμφανως απαντηση σου.Ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου να εχει τις αποψεις του.Το οτι εγω προσωπικα διαφωνω με σενα δεν εκμηδενιζει ουτε τις αποψεις σου,ουτε εσενα σαν ανθρωπο κ σιγουρα οχι σαν δασκαλο.Μην το παιρνεις προσωπικα λοιπον γιατι σε διαβεβαιω,οτι ο επιθετικος τονος δεν επιτυγχανει τπτ αλλο εκτος απο την δυσαρεσκεια στον αλλο.

Εχω παρακολουθησει το ολο θεμα και αν κοιταξεις τις ολες απαντησεις μου,θα δεις οτι εγω αν και διαφωνω γενικα σε αρκετα σημεια εχω συγκλινει μαζι με ολους σας και οτι δεν τιθεται θεμα.Εσυ σαν δασκαλος διδασκεις με μια μεθοδο.Με αυτη που εχεις μαθει.Εγω δεν ειπα ποτε οτι αυτο ειναι λαθος η σωστο.Ο καθενας ακολουθει την μεθοδο που βρισκει σωστη και αποδιδει.Εγω απλα σαν ανθρωπος ποτε δεν δεχομαι δεδομενα πραγματα και προσπαθω παντα να κοιταζω παραπερα.

Οποτε διδασκεις με βαση το "δεξιοχειρο" συστημα.Εγω απλα εκφραζω οτι εμενα αυτο δεν με καλυπτει γιατι εγω εχω αλλες εμπειριες τις οποιες και εχω αναλυσει.Ειναι δικαιωμα σου λοιπον να υποστηριζεις την αποψη σου και εγω την δικη μου.Ειναι φυσιολογικο λοιπον ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.Και υγιες μαζι.Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε αρκει να υπαρχει σεβασμος στον διαλογο και στην αποψη του αλλου.Κ δεν θυμαμαι ποτε να σε εθιξα.

Τωρα αν θες να επιτιθεσαι σε οποιον διαφωνει μαζι σου και να το παιρνεις προσωπικα δικαιωμα σου.Δεν στο συνιστω παντως,γιατι και δικιο να εχεις καπου το χανεις,και σπαταλας φαια ουσια σε διαμαχες που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Αν δεν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου,καλο θα ειναι να βρεις τι σου φταιει λοιπον.Γιατι εμενα ολο αυτο το παραληρημα σου με δοσεις μελοδραματος τυπου ξανθοπουλου,πιο πολυ μου μαρτυρα οτι εχεις αναγκη να αποδειξεις κατι στον εαυτο σου και οχι σε μενα.Περαν τουτου δειχνει την ιδια σου την αβεβαιοτητα καθωτι σπευδεις να με διαψευσεις σε ενα θεμα που δεν εχω καν θιξει.

Ο ανθρωπος λοιπον που ειναι βεβαιος και σιγουρος για τον εαυτο και τις θεσεις του,ουτε χανει την ψυχραιμια του,ουτε ειρωνευεται...και σιγουρα αν συναντησει καποιον να διαφωνει παρα τα επιχειρηματα που παραθετει δεν θα επιμεινει.Απλα θα προσπερασει και αθορυβα μαλιστα.

Αυτα τα ολιγα κυριε δασκαλε...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 22:08 από bassman(4 String Suicide!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #76 στις: 14/02/14, 10:44 »
Φίλε bassman.

Mιας και εγώ έκανα τον έλεγχό μου εχθές που έγραψα το ομολογουμένως αρκετά επιθετικό μου μύνημα (συγγνώμη αν σε έθιξα τόσο πολύ)...

Εσύ δεν είσαι αυτός που έλεγες πως σου φαίνεται "ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ" να έρχεται κάποιος δεξιόχειρας που είναι "έξω απο το χορό" και να προσπαθεί να "παραβιάσει" τη φύση ενός αριστερόχειρα, κάτι το οποίο κατα την άποψή σου βρίσκεται στη σφαίρα του ΑΝΕΚΔΟΤΟΥ;;; Φαντάζομαι πως κατα την άποψή σου αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ θα έπρεπε να το πάρω προσωπικά και να το προσπεράσω "αθόρυβα" ΑΝ τα είχα καλά με τον εαυτό μου, που προφανώς ΔΕΝ τα έχω... ΟΚ! :)

Και μετά δεν εμφανίστηκαν κάποιοι με (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) μάλλον μεγαλύτερη διδακτική εμπειρία απο εσένα (πχ εγώ και πολύ περισσότερο ο songless bird) να σου εξηγήσουν με πολύ όμορφο και χαλαρό τρόπο, κάποια πράγματα και παρ'όλα αυτά εσύ (ασχέτως αν έκανες μερικά βηματάκια πιο πίσω) να επιμένεις πως ούτε λίγο ούτε πολύ κάνουμε λάθος που διδάσκουμε όπως διδάσκουμε;  Σε ευχαριστώ βέβαια που μου αναγνώρισες το δικαίωμα να έχω το δικό μου τρόπο διδασκαλίας χωρίς να αισθάνομαι ως "φασίστας/καταπιεστής/παραβιαστής της ανθρώπινης φύσης"! Λίγο ετεροχρονισμένα βέβαια το έκανες, αλλά δεν πειράζει! Φτάνει που το έκανες :)

Και όταν επανήλθα στο θέμα αναφέροντας το παράδειγμα με τη νέα μου μαθήτρια και το πως με 2 απλές κουβέντες άλλαξε η αριστερόχειρη ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ της (ΕΚΕΙ ήθελα να επικεντρωθώ) ποιά ήταν η θέση σου; Μία στείρα διαφωνία... συγγνώμη που σου το λέω αλλά κατα την άποψή μου, αυτό ήταν! Κάνω λάθος; Μήπως να το ξαναδιαβάσεις; :)

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα αλλά... πως να το κάνουμε... έχω και ολίγα "ελαφρυντικά" τα οποία ελπίζω να μου αναγνωρίσεις... :)

Γι'αυτό πιστεύω πως καλύτερα να αφήσουμε πίσω μας τα περι "φασιστικής καταπίεσης" των δασκάλων (που δεν πάω να τους υπερασπιστώ κατ'ανάγκην.. υπάρχουν πολλοί "περίεργοι" στο χώρο) και να επικεντρωθούμε στην ουσία του πράγματος, την οποία επανέφερε πολύ ωραία ο adrianos και να φτάσουμε -αν γίνεται- σε ένα σχετικά ασφαλές συμπέρασμα που θα βοηθήσει ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ και δε θα μας βάλει σε όποια αντιπαράθεση μεταξύ μας! Δε συμφωνείς; :)

Y.Γ. "Παραλήρημα με δόσεις μελοδράματος τύπου Ξανθόπουλου";;;;  ??? ??? ???

Υ.Γ2. Τι ακριβώς θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου γράφοντας με ψευδώνυμο στο kithara που δεν το έχω ήδη αποδείξει στη ζωή και τη δουλειά μου οπου κινούμαι επώνυμα;;; Δε χρειάζεται να την πάμε τόσο μακρυά τη συζήτηση φίλε bassman. Ασε το να πάει στο καλό καλύτερα... :)

Υ.Γ.3 Βεβαίως και έχω διδαχθεί με μία μέθοδο απο ένα δάσκαλο και την ακολουθώ σε μεγάλο βαθμό, αλλά διαρκώς ρωτάω, ψάχνω και ενημερώνομαι πάνω στο αντικείμενο της δουλειάς μου. Και έτσι πρέπει να γίνεται! Οι καιροί αλλάζουν, νέες απόψεις/μεθοδολογίες εμφανίζονται και επιπλέον οι ιδιαιτερότητες κάθε μαθητή, με αναγκάζουν (με την καλή έννοια) να βλέπω τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο απο αυτόν που τα έβλεπα όταν ήμουν εγώ μαθητής με τις δικές μου ιδιαιτερότητες. Άρα η άποψή μου για τη δεξιόχειρη στάση ΔΕΝ πηγάζει απο την αντίληψη του: "εγώ έμαθα έτσι, άρα και θα διδάξω έτσι"! Θα ήταν εξαιρετικά ανόητο αν το έκανα αυτό! Άλλωστε μία βασική εσωτερική μου ρήση είναι το "διδάσκω αεί διδασκόμενος". Αλλά στο συγκεκριμμένο θέμα, η έρευνα που έκανα μέχρι τώρα και οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου, δικαιολογούν 100% τη θέση μου πάνω στο θέμα αυτό. Αν μου παρουσιαστεί όμως κάτι άλλο, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να επαναπροσδιορίσω τη θέση μου αυτή και να την κοινοποιήσω και σε εσάς! Αυτά... :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 12:01 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #77 στις: 14/02/14, 16:02 »
Όλος ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες. Όλα τα πραγματα επίσης. Μια ερώτηση θα κάνω. Στο αυτοκίνητο ένας αριστερόχειρας πρεπει να κάνει ειδική παραγγελία;
Στα εργαλεία χειρός (ηλ/κα τρυπάνια, τροχοί...) κάνει ειδική παραγγελία;

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #78 στις: 14/02/14, 16:37 »
...μια και το λες: [url=http://www.aristeroxeiras.gr/index.php]http://www.aristeroxeiras.gr/index.php[/url] με διάφορα μικροπράγματα για αριστερόχειρες (όχι ότι ψωνίζω από εκεί, αλλά σε μερικές περιπτώσεις βολεύει).


Στο site αυτό έχει και το παρακάτω που έχει πλάκα για αυτό το βάζω εδώ:
'[size=0px]Παρόλο που η αριστεροχειρία έχει πάψει να θεωρείται ελάττωμα. Ο κόσμος μας είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να εξυπηρετεί κυρίως την πλειοψηφία του παγκόσμιου πληθυσμού, δηλαδή τους δεξιόχειρες. Αυτό ισχύει για πάρα πολλά αντικείμενα γύρω μας, από τα απλά (ψαλίδια-μαχαίρια) ως τα τεχνολογικά εξελιγμένα (δημόσια καρτοτηλέφωνα). Αυτός είναι και ο λόγος που οι αριστερόχειρες συχνά θεωρούνται "αδέξιοι" (και δικαίως, αν το δει κανείς ετυμολογικά!). Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι οι αριστερόχειρες πρέπει πάντα να προσαρμόζονται σε έναν κόσμο σχεδιασμένο για δεξιόχειρες.'[/size][/color]
[/size][/color]
[/size][size=0px]χεχε, αδέξιος είμαι όνομα και πράγμα![/size]

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #79 στις: 14/02/14, 16:43 »
Ωραίο το site :-)
Αριστερόχειρας είμαι και εγώ. Τα ξέρω....όσα προ ανέφερες,εχεις δίκιο. Έχω ψωνισει ενα ποντίκι (για υπολογιστή ) για αριστερόχειρες. Το μονο που έχω για αριστερόχειρες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #80 στις: 14/02/14, 18:04 »
Θα πω κι εγώ μια γνώμη με βάση τις γνώσεις που έχω από το χώρο στον οποίο κινούμαι επαγγελματικά. Είμαι φυσιοθεραπευτής, με πολύχρονη εμπειρία σε παθήσεις του μυοσκελετικού συστήματος, ενώ τα τελευταία χρόνια εργάζομαι και στην ειδικότητα του χρόνιου πόνου, κάτι που με οδήγησε σε περισσότερη μελέτη θεμάτων νευροφυσιολογίας και εγκεφαλικών διεργασιών.

Γνωρίζουμε λοιπόν από σχετικές έρευνες ότι η τακτική χρήση ενός άκρου σε καθημερινή βάση για συγκεκριμένες λειτουργίες, όπως συμβαίνει με την περίπτωση του κυρίαρχου (dominant) άνω άκρου, προκαλεί αλλαγές στα μηχανικά και φυσιολογικά χαρακτηριστικά των μυών, αλλά και σε επίπεδο νευρομυϊκής συναρμογής. Αυτό με τον καιρό και τη συνεχή εξάσκηση οδηγεί στο φαινόμενο που ονομάζουμε μυική μνήμη (muscle memory), το οποίο έχει σχέση λιγότερο με τους μύες αυτούς καθ’ εαυτών και περισσότερο με εγκεφαλικές και νευρικές λειτουργίες και προσαρμογές.

Με βάση τα παραπάνω ίσως θα ήταν λογικό να υποθέσει κανείς ότι ανάλογα με τη χρήση που έχει συνηθίσει να κάνει κάποιος στο κυρίαρχο (dominant) και το μη κυρίαρχο (non-dominant) άνω άκρο, μπορεί να βρει πιο εύκολη μια από τις δύο λειτουργίες που απαιτούνται από τα άνω άκρα προκειμένου να παίξει κιθάρα. Εδώ βέβαια υπεισέρχονται και πολλοί άλλοι παράγοντες που έχουν αναφερθεί ήδη σε κάποιο βαθμό, κυρίως βιολογικοί (π.χ. οι αρχές της εξειδίκευσης (specificity) και της προσαρμογής (adaptation) στην άσκηση, που από μία άποψη ίσως αναιρούν τα παραπάνω), αλλά και συναισθηματικοί/ψυχολογικοί, ακόμα και καθαρά πρακτικοί. Αν βρεις μια δεξιόχειρη κιθάρα και αρχίσεις να παίζεις ως δεξιόχειρας, θα συνηθίσεις να θωρείς αυτό τον τρόπο ως φυσιολογικό. Εξαιτίας αυτών των παραγόντων, θα ήταν πολύ δύσκολο να αποδειχτεί πρακτικά αν οι αριστερόχειρες μαθαίνουν καλύτερα/γρηγορότερα/ευκολότερα παίζοντας με το αριστερό ή με το δεξί, καθώς κάτι τέτοιο θα απαιτούσε ένα δείγμα κιθαριστών που θα ήταν δύσκολο να συγκεντρωθεί και πειραματικές μεθοδολογίες που θα ήταν ουσιαστικά αδύνατο να εφαρμοστούν στην πράξη.

Προσωπική μου (και όχι καθαρά επιστημονική) άποψη είναι ότι είμαι δεξιόχειρας και παίζω κιθάρα ως δεξιόχειρας γιατί άρχισα την ενασχόλησή μου με το άθλημα σε μια δεξιόχειρη κιθάρα και ο δάσκαλός μου μού έδειξε ότι το δεξί χέρι χτυπάει τις χορδές στο ένα τους άκρο, ενώ το αριστερό τις πιέζει με τα δάχτυλα στο άλλο άκρο. Αν για κάποιο λόγο, ίσως δίκην πειράματος, ο δάσκαλός μου μού είχε δώσει μια αριστερόχειρη κιθάρα και μού είχε πει ότι ο σωστός τρόπος να παίζει κανείς είναι ο «ανάποδος», ως παντελώς άσχετος μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν θα είχα κανένα λόγο να μην τον πιστέψω και πολύ πιθανόν να είχα μάθει να παίζω ως αριστερόχειρας. Θα είχα κάνει την ίδια πρόοδο, τηρουμένων όλων των υπολοίπων αναλογιών, όπως όταν έπαιζα «κανονικά»; Ίσως όχι. Από την άλλη πλευρά όμως ίσως να είχα κάνει μεγαλύτερη πρόοδο (ειδικά λόγω ηλικίας) παίζοντας 5 ώρες την ημέρα ως αριστερόχειρας από όση έκανα παίζοντας 1 ώρα την ημέρα (και αυτό χωρίς πολλή διάθεση από κάποιο σημείο και μετά) ως δεξιόχειρας. Ακόμα πιο σημαντικό, ίσως να είχα κάνει απείρως μεγαλύτερη πρόοδο αν ο δάσκαλός μου μού είχε μάθει να παίζω κομμάτια των Scorpions και των Deep Purple αντί για Sagreras και Segovia…

Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι στο θέμα που συζητάμε, και που τελικά άπτεται κυρίως διδακτικών προσεγγίσεων, υπάρχουν τόσες πολλές παράμετροι που ίσως τελικά να είναι ελάσσονος σημασίας αν θα δείξεις στον αριστερόχειρα να παίζει κιθάρα ως αριστερόχειρας ή ως δεξιόχειρας. Αν εγώ ήμουν δάσκαλος, και με βάση τα προσωπικά μου βιώματα από τη μουσική, την κιθάρα αλλά και τη ζωή γενικότερα, μάλλον θα άφηνα τον κάθε μαθητή να επιλέξει πώς θα παίξει χωρίς καμία πίεση. Στη συνέχεια θα προσπαθούσα να επικεντρωθώ σε άλλες παραμέτρους της διδασκαλίας ως βιωματική εμπειρία, ώστε ο μαθητής να φτάσει στο επίπεδο που μπορεί και θέλει απολαμβάνοντας παράλληλα το προσωπικό του ταξίδι στον κόσμο της κιθάρας σε βάθος χρόνου.

Εν κατακλείδι, για μένα η συγκεκριμένη αντιπαράθεση είναι ενδιαφέρουσα σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά στην πράξη υπάρχουν άλλα πράγματα που είναι πολύ πιο σημαντικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #81 στις: 14/02/14, 20:39 »
Αν εγώ ήμουν δάσκαλος, και με βάση τα προσωπικά μου βιώματα από τη μουσική, την κιθάρα αλλά και τη ζωή γενικότερα, μάλλον θα άφηνα τον κάθε μαθητή να επιλέξει πώς θα παίξει χωρίς καμία πίεση.
Στη συνέχεια θα προσπαθούσα να επικεντρωθώ σε άλλες παραμέτρους της διδασκαλίας ως βιωματική εμπειρία, ώστε ο μαθητής να φτάσει στο επίπεδο που μπορεί και θέλει απολαμβάνοντας παράλληλα το προσωπικό του ταξίδι στον κόσμο της κιθάρας σε βάθος χρόνου.

Εν κατακλείδι, για μένα η συγκεκριμένη αντιπαράθεση είναι ενδιαφέρουσα σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά στην πράξη υπάρχουν άλλα πράγματα που είναι πολύ πιο σημαντικά.
+1000
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 20:41 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #82 στις: 14/02/14, 22:53 »
Φίλε Απόλλων συμφωνώ μαζί σου κατα 95%. Το 5% της διαφωνίας μου βρίσκεται στο εξής απλό (αλλά καθοριστικής για εμένα σημασίας) πράγμα που είναι πρακτικής φύσεως και άπτεται της διαδικασίας της διδασκαλίας..

Και αναφέρομαι στο γεγονός πως ένα παιδί που ξεκινά να μάθει κιθάρα (και όχι μόνο κιθάρα αλλά μιας και αναφερόμαστε σε αυτή) βασίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στην εικόνα που βλέπει και στην οπτική του μνήμη. Το παιδί αρχικά μαθαίνει να απομνημονεύει και να αναπαράγει τις εικόνες που βλέπει (γι αυτό και όλες οι μέθοδοι κιθάρας έχουν στην εισαγωγή τους σκίτσα και εικόνες με τη σωστή στάση και τοποθέτηση των χεριών αλλά και οι πρώτες ασκήσεις έχουν πολύ συχνή επανάληψη των ίδιων φθόγγων... όχι μόνο για την εκγύμναση των χεριών αλλά και την απομνημόνευση της εικόνας μίας νότας) χωρίς να έχει τη δυνατότητα να τις αναλύσει όμως τόσο πολύ. Και συνήθως η πρώτη εικόνα είναι αυτή που του μένει στο μυαλό, την οποία μάλιστα αν το παιδί την ερμηνεύσει λάθος, δύσκολα μπορεί να την αντικαταστήσει με τη σωστή και να διορθώσει το όποιο λάθος.

 Ας αφήσουμε για λίγο τα περι αριστερόχειρης-δεξιόχειρης στάσης και ας πάμε σε κάτι πιο απλό..

Σχεδόν σε όλους τους μαθητές μου έχει τύχει να διαβάσουν λάθος το δαχτυλισμό που θα παιχτεί μία νότα. Αν το διαβάσουν λάθος, τότε όοοοσες διορθώσεις και επισημάνσεις να κάνω στο μάθημα πάλι (συχνά) λάθος θα την παίζουν. Όχι όμως γιατί δε μπορούν να δουν το σωστό δαχτυλισμό. Μια χαρά το βλέπουν! Αλλά γιατί η πρώτη εικόνα που απομνημόνευσαν ήταν λανθασμένη και ο εγκέφαλός τους για πολύ μεγάλο διάστημα προβάλλει τη λάθος εικόνα και δίνει τις λάθος εντολές στα χέρια. Μπορεί λοιπόν να περάσουν ακόμα και 5-6 μαθήματα με συνεχείς επισημάνσεις απο εμένα προκειμένου ο εγκέφαλος να "επαναπρογραμματιστεί", να αντικαταστήσει τη λάθος εικόνα με τη σωστή και να αλλάξει τις εντολές που δίνει στα χέρια για την εκτέλεση της συγκεκριμμένης νότας.

Να σημειώσω εδώ πως αναφέρομαι κυρίως στο μάθημα της κλασικής κιθάρας όπου εκεί η λογική του "θα παίξω τη νότα όπως μου βγαίνει πιο φυσικά χωρίς να πιέζομαι να ακολουθήσω κάτι που θεωρώ πως είναι έξω απο την όποια φύση μου" απλά δεν υπάρχει.. στην ηλεκτρική κιθάρα τα πράγματα είνα σαφώς πιο χαλαρά αλλά και πάλι κάποια πράγματα ή τα παίζει κάποιος όπως είναι ή δεν τα παίζει καθόλου..

Τώρα ας προσθέσουμε σε αυτά που προανέφερα περι εικόνας, τη χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία που θα πρέπει να βάζει ένα αριστερόχειρο παιδί με αριστερόχειρη στάση τον εαυτό του, να αντιστρέφει επι μονίμου βάσεως τις εικόνες που παίρνει απο το δεξιόχειρα δάσκαλό του και να είναι υποχρεωμένο να τις ερμηνεύσει και σωστά γιατί αλλιώς τα όποια (μάλλον πολλά) λάθη θα παίρνουν πολύ καιρό να διορθωθούν..

Και μετά σκέψου την απογοήτευση που θα νιώθει αυτό το παιδί επειδή (αναπόφευκτα, για παιδί μιλάμε) κάνει διαρκώς λάθη στα κομμάτια που καλείται να παίξει..

Και σκέψου μετά το κατα πόσο είναι εύκολο για το δάσκαλο να πείσει το παιδί πως δε φταίει αυτό που κάνει διαρκώς λάθη, αλλά φταίει η διαφορετικότητά του απο το δάσκαλο, αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον πιθανότατα να συνηθίσει και να ξεπεράσει αυτή του τη δυσκολία αρκεί να δείξει μεγάλη υπομονή και επιμονή..

Και σκέψου μετα το ενδεχόμενο ο δάσκαλος να μη καταφέρει να πείσει το παιδί, το οποίο τελικά να εγκαταλείψει την κιθάρα επειδή δε μπορεί να παίξει σωστά ούτε ένα απλό κομμάτι...

Δε νομίζω πως είναι εύκολα πράγματα αυτά απο παιδαγωγικής/εκπαιδευτικής απόψεως.. γι'αυτό και επιμένω πως ο δάσκαλος πρέπει να εξηγήσει στο παιδί (και πολύ περισσότερο ΣΤΟ ΓΟΝΙΟ) πως αφ'ενός ΔΕΝ υπάρχει "καλό" και "κακό" χεράκι όσον αφορά στην κιθάρα, αλλά πως ακολουθώντας τη στάση του δασκάλου του, θα μπορέσει να μάθει πιο εύκολα, πιο γρήγορα και πιο ευχάριστα την κιθάρα που τόσο αγαπάει!

Αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 23:14 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #83 στις: 14/02/14, 23:03 »
Όλος ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες. Όλα τα πραγματα επίσης. Μια ερώτηση θα κάνω. Στο αυτοκίνητο ένας αριστερόχειρας πρεπει να κάνει ειδική παραγγελία;
Στα εργαλεία χειρός (ηλ/κα τρυπάνια, τροχοί...) κάνει ειδική παραγγελία;
Για τα εργαλεία δε ξέρω, αλλά στα αυτοκίνητα μάλλον κάνει παραγγελία απο Αγγλία όπου προφανώς ΟΛΟΙ οι οδηγοί είναι αριστερόχειρες!!! :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #84 στις: 14/02/14, 23:36 »
Όλος ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες. Όλα τα πραγματα επίσης. Μια ερώτηση θα κάνω. Στο αυτοκίνητο ένας αριστερόχειρας πρεπει να κάνει ειδική παραγγελία;
Στα εργαλεία χειρός (ηλ/κα τρυπάνια, τροχοί...) κάνει ειδική παραγγελία;
Για τα εργαλεία δε ξέρω, αλλά στα αυτοκίνητα μάλλον κάνει παραγγελία απο Αγγλία όπου προφανώς ΟΛΟΙ οι οδηγοί είναι αριστερόχειρες!!! :P :P :P

Μη νομίζεις, ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί πόσο ηλίθιο είναι που έχω το γκάζι στη Harley Scooterson στο δεξί χέρι κι όχι στο αριστερό;

Πάντως, αν και γράφω με το αριστερό, παίζω κιθάρα με το δεξί, χρησιμοποιώ το αριστερό σε λεπτομέρειες/εργαλεία κλπ, και ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ κάθε φορά που το Χ εργαλείο είναι "εργονομικό" για δεξιόχειρες. Το ξανάγραψα. Το πιο απλό. Ψαλίδι. Δεν βλέπεις τι κόβεις...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #85 στις: 14/02/14, 23:48 »
Όλος ο κόσμος είναι φτιαγμένος για δεξιόχειρες. Όλα τα πραγματα επίσης. Μια ερώτηση θα κάνω. Στο αυτοκίνητο ένας αριστερόχειρας πρεπει να κάνει ειδική παραγγελία;
Στα εργαλεία χειρός (ηλ/κα τρυπάνια, τροχοί...) κάνει ειδική παραγγελία;
Για τα εργαλεία δε ξέρω, αλλά στα αυτοκίνητα μάλλον κάνει παραγγελία απο Αγγλία όπου προφανώς ΟΛΟΙ οι οδηγοί είναι αριστερόχειρες!!! :P :P :P

Μη νομίζεις, ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί πόσο ηλίθιο είναι που έχω το γκάζι στη Harley Scooterson στο δεξί χέρι κι όχι στο αριστερό;

Πάντως, αν και γράφω με το αριστερό, παίζω κιθάρα με το δεξί, χρησιμοποιώ το αριστερό σε λεπτομέρειες/εργαλεία κλπ, και ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ κάθε φορά που το Χ εργαλείο είναι "εργονομικό" για δεξιόχειρες. Το ξανάγραψα. Το πιο απλό. Ψαλίδι. Δεν βλέπεις τι κόβεις...
Συμφωνώ! Έχω δοκιμάσει να χρησιμοποιήσω δεξιόχειρα αντικείμενα με το αριστερό χέρι και είναι πραγματικά μεγάλο ζόρι! Αλλά σίγουρα σήμερα μπορείς να βρεις πολύ περισσότερες "αριστερές" εκδόσεις αντικειμένων απο ότι παλιότερα. Όπως και το να γράφεις με το αριστερό χέρι είναι ζόρι μιας και η γραφή πηγαίνει απο τα αριστερά προς τα δεξιά. Δε βλέπεις ποτέ τι γράφεις! Αλλά σε αυτό δυστυχώς δε μπορεί να γίνει τίποτα..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #86 στις: 14/02/14, 23:53 »
Μια ερώτηση θα κάνω. Στο αυτοκίνητο ένας αριστερόχειρας πρεπει να κάνει ειδική παραγγελία;

στο αυτοκίνητο το αριστερό χέρι είναι που κάνει τη δουλειά η οποία χρειάζεται τη μεγαλύτερη ακρίβεια ,να χειρίζεται μονίμως το τιμόνι.
οπότε τα αριστεροτίμονα βολεύουν περισσότερο τους αριστερόχειρες  ;)

Στα εργαλεία χειρός (ηλ/κα τρυπάνια, τροχοί...) κάνει ειδική παραγγελία;

συνηθως...
στον τροχό υπάρχει η δυνατότητα να μπεί η λαβή στήριξης και απο τις 2 πλευρές
στο τρυπάνι η λαβή στήριξης περιστρέφεται 360 μοίρες.

Όπως και το να γράφεις με το αριστερό χέρι είναι ζόρι μιας και η γραφή πηγαίνει απο τα αριστερά προς τα δεξιά. Δε βλέπεις ποτέ τι γράφεις!

όντως, αυτό είναι μεγάλο μείονέκτημα.
χαριτολογόντας να πω οι μόνοι αριστερόχες που έχουν το προνόμιο να βλέπουν τι γράφουν είναι οι Άραβες ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 23:57 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #87 στις: 15/02/14, 00:04 »
Συγγνώμη Αλλά είμαι αριστερόχειρας και μια χαρά Χρεισημοποιουσα το ψαλιδη στο δημοτικό.Πραγματικά απορω με μερικούς ανθρώπους, Συμφωνώ απόλυτα με τον φυσικοθεραπευτή.και εγώ είχα και έχω μηχανές και εγώ παίζω κιθάρα (σαν δεξιόχειρας) και εγώ χρησιμοποιώ το ποντίκι του υπολογιστη που είναι για δεξιόχειρες, και το μπρίκι..... Και μια χαρά συνεχιζω και τα χρησιμοποιώ. Μάλλον δεν έχεις διάθεση και θέληση να δουλέψεις και να βελτιώσεις τις δεξιότητες σου.
Τα λεγόμενα ένως αριστεροχειρ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #88 στις: 15/02/14, 10:34 »
Φίλε Vaiking, αυτά που αναφέρεις είναι μερικά από τα πρακτικά ζητήματα που ίσως επηρρεάσουν την συνολική εμπειρία κάποιου που ξεκινάει να μάθει κιθάρα και φυσικά οφείλουν να ληφθούν υπόψιν. Κατά τη γνώμη μου, ακόμα και το γεγονός ότι αν ένα παιδί μάθει να παίζει ως δεξιόχειρας θα έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος επιλογών στις κιθάρες που θα μπορεί να αγοράσει, ίσως να είναι κάτι που από μόνο του δικαιολογεί την προσέγγισή σου, αφού καλώς ή κακώς οι αριστερόχειρες επιλογές είναι πολύ λιγότερες.

Και είναι σωστό αυτό που λες για την εικόνα που απομνημονεύει ο εγκέφαλος και αποθηκεύει ως "σωστή" ενώ μπορεί να είναι λάθος. Έχω προσωπικό παράδειγμα από αυτό το φαινόμενο, γιατί όταν άρχισα να γράφω μόνος μου αυτοσχέδιες ταμπλατούρες για τα κομμάτια που ήθελα να μάθω, το έκανα ανάποδα σε σχέση με την επικρατούσα μέθοδο, δηλαδή έγραφα την ταμπλατούρα με την μπάσα ΜΙ χορδή πάνω και την ΜΙ καντίνι κάτω. Αυτό μού φάνηκε λογικό και το θεωρούσα σωστό για χρόνια. Όταν λοιπόν είδα για πρώτη φορά κανονική ταμπλατούρα, δυσκολεύτηκα να συνηθίσω το γεγονός ότι απεικόνιζαν τις χορδές αντίστροφα απ' ό,τι είχα συνηθίσει εγώ. Υπάρχουν και πιο ακραία παραδείγματα, με πιο χαρακτηριστικό τον Ορφέα Περίδη. Αν και δεξιόχειρας, είχε δει τον πατέρα του να κρατάει την κιθάρα ως αριστερόχειρας που ήταν, και θεώρησε ότι αυτός ήταν ο σωστός τρόπος να κρατάει κανείς την κιθάρα. Αποτέλεσμα ήταν όχι μόνο να μάθει να παίζει αριστερόχειρα, αλλά και με δεξιόχειρη κιθάρα την οποία κρατούσε ανάποδα (με τις μπάσες χορδές κάτω και τα καντίνια πάνω, όπως είχε πει χαρακτηριστικά ο ίδιος σε μια συνέντευξη).

Οπότε έχει δίκιο σε αυτά που λές. Απλά θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως είναι καλό να υπάρχει κάποια ευελιξία στις γενικές αρχές ενός δασκάλου, όποιες κι αν είναι αυτές, προκειμένου να διευκολύνει την πορεία του κάθε μαθητή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #89 στις: 16/02/14, 11:37 »
Συμφωνούμε 100% φίλε Απόλλων.

ΠΑΝΤΑ πρέπει να υπάρχει ευελιξία, γιατί κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με το άλλο. Και ΠΑΝΤΑ ένας δάσκαλος πρέπει να προσπαθεί να βρεί τρόπους ώστε το παιδί να κάνει αυτά που πρέπει μεν, προσαρμοσμένα όμως στις δικές του ανάγκες και ιδιαιτερότητες δε.. Και αυτές οι ιδιαιτερότητες σε κάθε παιδί είναι απείρως περισσότερες και ενίοτε απείρως σημαντικότερες απο το αν ένα παιδί γράφει με το αριστερό χέρι. Μέχρι στιγμής πάντως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με αριστερόχειρο παιδί που να παίζει με δεξιόχειρη στάση. Δεν αποκλείω τίποτα όμως. ΑΝ εμφανιστεί κάποτε σε εμένα ένα αριστερόχειρο παιδί που δε θα μπορεί σε καμμία περίπτωση να κρατήσει την κιθάρα σε δεξιόχειρη στάση, τότε θα επανεξετάσω το ζήτημα...

Πάντως, εχθές που είχαμε εξετάσεις σε άνα απο τα ωδεία που διδάσκω, έδωσε εξετάσεις στα drums ένα παιδί το οποίο είναι αριστερόχειρας και έπαιζε με αριστερόχειρο στήσιμο στο drum set. Επηρεασμένος εγώ απο τη συζήτηση που κάνουμε εδώ, ρώτησα το δάσκαλό του αν υπάρχει πρόβλημα στο μάθημα και μου απάντησε: "Το παιδί δε δείχνει να έχει πρόβλημα. Εγώ όμως ως δάσκαλος έχω τεράστιο πρόβλημα!! Κάθε φορά που πηγαίνω πίσω απο το drum set για να του δείξω κάτι, είναι σα να ανεβαίνω βουνό γιατί θα πρέπει για να με καταλάβει το παιδί να παίξω σαν αριστερόχειρας ενώ δεν είμαι"!! Βεβαίως δεν ήταν επιλογή του δασκάλου του το αριστερόχειρο στήσιμο στο drum set.. ήταν επιλογή προηγούμενου δασκάλου του παιδιού (ο οποίος αν θυμάμαι καλά ήταν αμφίχειρας)..

Πάντως δυσκολία υπάρχει. Και αν ένας καθηγητής τυμπάνων μπορεί να ξεπεράσει (έστω και πολύ δύσκολα) μέχρις ενός σημείου αυτό το πρόβλημα, ΠΩΣ θα το ξεπεράσει ο κιθαρίστας και δη ο κλασικός που στο ένα του χέρι έχει και νύχια τα οποία δυστυχώς δεν μεταφέρονται απο το ένα χέρι στο άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/14, 11:38 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #90 στις: 16/02/14, 19:06 »
Συμφωνούμε 100% φίλε Απόλλων.

ΠΑΝΤΑ πρέπει να υπάρχει ευελιξία, γιατί κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με το άλλο. Και ΠΑΝΤΑ ένας δάσκαλος πρέπει να προσπαθεί να βρεί τρόπους ώστε το παιδί να κάνει αυτά που πρέπει μεν, προσαρμοσμένα όμως στις δικές του ανάγκες και ιδιαιτερότητες δε.. Και αυτές οι ιδιαιτερότητες σε κάθε παιδί είναι απείρως περισσότερες και ενίοτε απείρως σημαντικότερες απο το αν ένα παιδί γράφει με το αριστερό χέρι. Μέχρι στιγμής πάντως δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με αριστερόχειρο παιδί που να παίζει με δεξιόχειρη στάση. Δεν αποκλείω τίποτα όμως. ΑΝ εμφανιστεί κάποτε σε εμένα ένα αριστερόχειρο παιδί που δε θα μπορεί σε καμμία περίπτωση να κρατήσει την κιθάρα σε δεξιόχειρη στάση, τότε θα επανεξετάσω το ζήτημα...

Πάντως, εχθές που είχαμε εξετάσεις σε άνα απο τα ωδεία που διδάσκω, έδωσε εξετάσεις στα drums ένα παιδί το οποίο είναι αριστερόχειρας και έπαιζε με αριστερόχειρο στήσιμο στο drum set. Επηρεασμένος εγώ απο τη συζήτηση που κάνουμε εδώ, ρώτησα το δάσκαλό του αν υπάρχει πρόβλημα στο μάθημα και μου απάντησε: "Το παιδί δε δείχνει να έχει πρόβλημα. Εγώ όμως ως δάσκαλος έχω τεράστιο πρόβλημα!! Κάθε φορά που πηγαίνω πίσω απο το drum set για να του δείξω κάτι, είναι σα να ανεβαίνω βουνό γιατί θα πρέπει για να με καταλάβει το παιδί να παίξω σαν αριστερόχειρας ενώ δεν είμαι"!! Βεβαίως δεν ήταν επιλογή του δασκάλου του το αριστερόχειρο στήσιμο στο drum set.. ήταν επιλογή προηγούμενου δασκάλου του παιδιού (ο οποίος αν θυμάμαι καλά ήταν αμφίχειρας)..

Πάντως δυσκολία υπάρχει. Και αν ένας καθηγητής τυμπάνων μπορεί να ξεπεράσει (έστω και πολύ δύσκολα) μέχρις ενός σημείου αυτό το πρόβλημα, ΠΩΣ θα το ξεπεράσει ο κιθαρίστας και δη ο κλασικός που στο ένα του χέρι έχει και νύχια τα οποία δυστυχώς δεν μεταφέρονται απο το ένα χέρι στο άλλο;

Στο σημειο αυτο εγω πλεον θα συμφωνησω μαζι σου.Ανελυσες πολυ εκτενως το θεμα και ομολογω να πω οτι μεχρι να καταλαβω την συνολικη εικονα που ηθελες να περιγραψεις,εγω ειχα καταλαβα αλλα.Να μην ξεχναμε οτι ο γραπτος λογος ειναι περιορισμενος,οποτε σαφως αν ειχα την ευκαιρια να συνομιλησω μαζι σου απο κοντα θα ειχαμε βγαλει ακρη.

Εγω ειχα καταλαβει λοιπον οτι εισαι αρνητικος στο να προσαρμοστεις στις αναγκες ενος αριστεροχειρα και οτι θεωρουσες αποκλειστικα οτι πρεπει να διδασκεις με το δεξιοχειρο συστημα.Εγω δεν ειμαι δασκαλος.Εσυ οπως εφερες και το παραδειγμα με το κοριτσακι,ειπες οτι εχει πετυχει η "αναστροφη" χωρις προβληματα,ωστοσο προφανως αντιλαμβανομαστε και οι δυο οτι ενα συστημα διδασκαλιας ακομα και εαν εχει ενα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας σιγουρα μπορει κ να μην κανει και για μια μειοψηφια οπως π.χ. καποιοι(οχι ολοι) αριστεροχειρες.Απο την στιγμη ομως που ενας δασκαλος εχει εστω στο πισω μερος του κεφαλιου να δοκιμασει κ κατι διαφορετικο για εναν πιο "δυσκολο" μαθητη(καλη ωρα οπως εγω),εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι σωστος και ανοιχτομυαλος.

Εγω ας πουμε,ειχα δοκιμασει την προσεγγιση του δεξιοχειρα και ενιωσα καταπιεσμενος.Ειχα πολυ χαλια ψυχολογια.Οταν ομως ο δασκαλος μου εβαλε την κιθαρα κανονικα(μιλαω παντα κανονικα συμφωνα με τον αριστεροχειρο τροπο) τοτε αισθανθηκα καλα και αποφασισα να μαθω να παιζω.Ωστοσο μια παραμετρος διαφορετικη σε μενα ειναι οτι ημουν ηδη 15 χρονων.Αν ημουν παιδι δεν ξερω ακριβως πως θα προσεγγιζα το ολο θεμα.Θα εξαρτιοταν πολυ απο το πως θα με προσεγγιζε και ο δασκαλος,αλλα και απο το πως θα το αντιμετωπιζα εγω.Γιατι ενα παιδι μπορει να ζοριστει να διαβαζει ας πουμε τις μουσικες αναποδα,υπαρχει ομως και μια πιθανοτητα να ζοριστει προσπαθωντας να παιξει με το σε εισαγωγικα παντα αδυναμο χερι του.Ομως γενικα περαν της δυσκολιας των μουσικων οργανων δεν μπορω να πω οτι εχω μετανιωσει ποτε για την επιλογη μου.Οπως και να το κανεις,οταν ερθει η ωρα για εναν αριστεροχειρα να μαθει να παιζει μουσικη και πρεπει να διαλεξει μεθοδο,οτι και να διαλεξει θα εχει θετικα και αρνητικα.Οποτε ο καθενας τα ζυγιζει και επιλεγει.

Επισης στο θεμα που αναφερε ο Απολλων για τις ταμπλατουρες και γω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα.Παντα τις διαβαζα αναποδα και επρεπε να τις αντιστρεψω στο μυαλο μου για να τις διαβασω.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #91 στις: 28/11/15, 15:45 »
Κάθισα και διάβασα όλο το θέμα.

Αριστερόχειρας είμαι, και παίζω αριστερόχειρα κιθάρα. Την άποψή μου την έχω εκφράσει και σε παλαιότερο thread http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79951.msg628272#msg628272

Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο σε όλο το thread ήταν απαντήσεις τύπου "γιατί δε φτιάχνουν πιάνα-αυτοκίνητα-όμποε για αριστερόχειρες?" και "γιατί δε διαμαρτύρονται αυτοί που παίζουν άλλα όργανα?"

Για το 1)
Η απάντηση είναι προφανής. Γιατί ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ! Όταν μιλάμε για κατασκευή-πώληση μουσικών οργάνων σε επίπεδο μαζικής παραγωγής, και γενικότερα, όταν μιλάμε για βιομηχανικής κλίμακας παραγωγή εμπορευμάτων, επικρατεί η λογική της οικονομίας της αγοράς.

Ο "Αριστερόχειρας" που έφτασε πλέον να συστεγάζεται με ένα βιβλιοπωλείο (αν δεν έχει κλείσει κιόλας) είναι μια ιστορία που μπορεί να δείξει ότι ακόμα και σε μια μεγαλούπολη 5 εκατομμυρίων όπως η Αθήνα (χώρια το eshop, με απεύθυνση άλλα 5), ένα μικρό κατάστημα που πουλάει προϊόντα μόνο για αριστερόχειρες δε μπορεί να σταθεί (προφανώς και δε λέω ότι ο άνθρωπος που το έστησε τα έκανε και όλα σωστά, όμως είναι ενδεικτική η υπόθεση).

Συναισθηματισμοί κλπ καλλιτεχνικές ευαισθησίες δε χωρούν μπροστά στο κέρδος. Και αν βγαίνουν αριστερόχειρες εκδόσεις πολλών μουσικών οργάνων (κυρίως μη-κλασικών), βγαίνουν γιατί στοχεύουν σε μια αγορά, που αν και μικρότερη, δεν παύει να είναι πεδίο ανταγωνισμού. Παλιά καμμία εταιρεία δεν έβγαζε κιθάρες για αριστερόχειρες, όταν όμως αντιλήφθηκαν οι εταιρείες την αγορά αυτή, τότε όλες έβγαλαν κάποια μοντέλα. Επίσης υπάρχουν και αριστερόχειρα κλαρίνα και άλλα νυκτά έγχορδα (όσα δεν είναι συμμετρικά).

Το ερώτημα είναι: Εμείς, που γράφουμε εδώ υπό την ιδιότητα του κιθαρίστα (ερασιτέχνη ή επαγγελματία, έμπειρου ή άπειρου, δεν έχει σημασία), θα λάβουμε υπόψιν μας τις επιλογές της οικονομίας της αγοράς ως ορθολογικό κριτήριο για να στηρίξουμε το αν ένας αριστερόχειρας είναι καλό να μάθει ως αριστερόχειρας ή όχι?

Και γενικότερα, εμείς, ως μη-βιομήχανοι, θα υπεραμυνθούμε των επιλογών αυτής της λογικής όσον αφορά ζητήματα σαν τα παραπάνω?
Ναι, θα ήθελα και θα το προτιμούσα και θα το αγόραζα ένα αριστερόχειρο αυτοκίνητο, ένα αριστερόχειρο ψαλίδι, ένα αριστερόχειρο μπρίκι, ένα αριστερόχειρο πιάνο, αριστερόχειρο μαχαίρι (με δοντάκια στην άλλη πλευρά) κοκ, αν υπήρχε το ίδιο εύκολα διαθέσιμο και στην ίδια τιμή με το δεξιόχειρο.
Επειδή από τα παραπάνω, την κιθάρα, το μπρίκι, το ψαλίδι, το μαχαίρι τα έχω αγοράσει, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι ούτε το ίδιο εύκολο είναι να τα βρεις, ούτε έχουν την ίδια τιμή με το αντίστοιχο δεξιόχειρο προϊόν.
Η παραπάνω κατάσταση, ενώ αποτελεί κάτι το αυταπόδεικτο με βάση την οικονομία της αγοράς, εντούτοις δεν είναι και ορθολογική.

Για το 2)
Πριν απο 100 χρόνια (και δεν είναι καθόλου πολλά), θεωρούσαν ότι οι αριστερόχειρες είναι από διαβολικοί, έως ότι πεθαίνουν πιο γρήγορα και χίλια μύρια άλλα. Ποιός πιστεύει ότι σε κοινωνίες με τέτοιες προκαταλήψεις, θα δινόταν μέριμνα από τους εκπαιδευτικούς θεσμούς (που διαμορφώνουν τις μεθόδους διδασκαλίας) προς την αριστεροχειρία?
Ίσα ίσα, αυτό δεν έγινε και σχετικά πρόσφατα, από το '50 και μετά, ξεκίνησε να μελετάται η αριστεροχειρία και να αλλάζουν οι κατευθύνσεις. Εδώ την εποχή των πατεράδων μας, πιέζονταν άνθρωποι να αλλάξουν χέρι.

Υπάρχει ένα μεγαλύτερο ερώτημα πίσω από αυτό: Γιατί δε διαμαρτυρόμαστε όλοι για το "κλασικό" σύστημα διδασκαλίας? Πρέπει η μουσική να διδάσκεται με αυτόν τον άτεγκτο, αρτηριοσκληρωτικό τρόπο? Η μουσική -πρέπει να- είναι έκφραση και δημιουργία και να αφήνει το περιθώριο να νοιώθει ο καθένας άνετα μέσα σ' αυτήν.
 
Το οτι αναγνωρίζεται στην "κλασική μουσική" κάτι ως σωστό και όλα τα υπόλοιπα ως λάθος έχει να κάνει με την παρελθούσα εμπειρία, με την πρακτική που έδειξε να λειτουργεί καλύτερα έτσι και όχι αλλιώς. Η θεωρία ήρθε κατόπιν για να εξηγήσει την πράξη. Όλη όμως η διαδικασία είναι εμπειρική, και ως εκ τούτου μη-καθολική. Το αν εμένα δε με βολεύει ο Χ τρόπος και με βολεύει ο Ψ για να φέρω το ίδιο αποτέλεσμα θα έπρεπε να είναι κάτι δευτερεύον. Εξάλλου, και αυτό που υπάρχει σήμερα ως νόρμα ξεκίνησε ως κάτι "επαναστατικό", η νόρμα δηλαδή δεν έπεται οτι είναι ούτε ο αντικειμενικά βέλτιστος τρόπος, ούτε το τέλος της εξέλιξης στο συγκεκριμένο πεδίο.

Σαφώς λοιπόν, το επικρατόν σύστημα έθετε και θέτει το εξής δίλημμα: "ή μαθαίνεις έτσι, ή δε μαθαίνεις καθόλου" χωρίς αμφισβήτηση.
Το βιολί μαθαίνεται με το δοξάρι στο δεξί, αλλιώς να πάτε σπιτάκι σας κύριε να παίξετε νιτέντο.
Είναι αυτή η νοοτροπία κάτι που αξίζει σήμερα να υπεραμυνθούμε? Και αν ναι, γιατί?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/15, 15:47 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Murphy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #92 στις: 18/01/16, 12:38 »
Αντιμετωπίζω το ίδιο δίλημμα με την κόρη μου...


Είναι 6 χρονών και θέλει απεγνωσμένα να μάθει κιθάρα. Έχει κάνει πιάνο 2 χρόνια, αλλά είναι εμφανές ότι η κιθάρα της ταιριάζει περισσότερο σαν όργανο.
Είναι ξεκάθαρη αριστερόχειρας, σε βαθμό που όταν έμαθε να γράφει έγραφε ανάποδα, από δεξιά προς αριστερά, και πολλά γράμματα τα έγραφε ανεστραμμένα.
Συχνά παίρνει τη δική μου ακουστική κιθάρα και προσποιείται πως παίζει, πάντα κρατώντας τη αριστερόχειρα. Κάποια στιγμή προσπάθησα να τη βάλω να δοκιμάσει και δεξιόχειρα μήπως σε αυτή τη φάση δεν της κάνει διαφορά, αλλά μου το ξέκοψε, λέγοντας μου ότι δεν τη βολεύει έτσι. Βέβαια ακόμα δεν έχει ιδέα για τη δουλειά που κάνει το fretting hand, οπότε τα συμπεράσματα δεν είναι 100% ασφαλή.


Είμαι προβληματισμένος από αυτά που διαβάζω, αφού παντού φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφωνία επί του θέματος.
Άσε που στην Ελλάδα δε βρίσκω πουθενά 1/2 κλασσικές για αριστερόχειρες...


Τελικά θα την πάω σε κάποιο κατάστημα να δοκιμάσει να παίξει κάτι εύκολο τύπου E- και με τους δυο τρόπους, και στο τέλος και ακούσω τι θα διαλέξει, ελπίζοντας να πράττω σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #93 στις: 18/01/16, 13:22 »
Οι κλασικες κιθαρες ειναι οργανα πληρως συμμετρικα. Το μονο που θα χρειαστει αλλαγη ειναι πιθανοτατα το nut, μετα απλα περνας τις χορδες αναποδα και παιζεις. Γι'αυτο και δε βγαινουν σε αριστεροχειρες.
Ειδικα στην κατηγορια που ψαχνεις (κιθαρα για ενα παιδακι 6 χρονων, με ο,τι αυτο συνεπαγεται στην τιμη κυριως), ακομα και κατασκευαστικα στο εσωτερικο της κιθαρας, οι διαφορες θα ειναι ανυπαρκτες. Το πραγμα πιθανον να αλλαζει οταν μιλαμε για οργανο καποιων χιλιαδων.

Οποτε δε χρειαζεται να στενοχωριεσαι. Παρε μια κλασικη κλασικη, παρε και ενα αριστεροχειρο nut (το bridge θα ειναι καθετο στην κλασικη, χωρις κλιση οπως στις ακουστικες, και χωρις αυτα τα μικρα "σκαλοπατια", οποτε δε θα χρειαστει καμμια αλλαγη), και κατοπιν βλεπεις που θα καταληξετε  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
48983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
41 Απαντήσεις
11033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO